g Kort gedin Centro N.V.- gemeente Schiedam verslaat HCTIW met 5-0 Eindelijk herstel plantsoen Marconiweg Zwemsport subsidie Snelle reddingsactie op vroege zaterdagmorgen BRAND EIST EEN DODE Brandje op Lake Placid bij RDM Nieuwe commissaris B. van Toledo: SPORTHUIS LEO v. d. VALK wë MORRIS krijgt Gëbr. de Veld UK DHS verliest van Geldrop Li jk van man in Schie gevonden BRANDJE IN STORTKOKER Voorclraclit directeur OW Agent gewond bij ijltransport 1 Ook iii Schiedam forse verhoging havengelden PAARD OP HOL van ROSSUM Duivenklok T.V. DEFECT? Esperan to-a gen d o PI LM •I MAANDAG 17 AUGUSTUS 1970 HET VRIJE VOLK (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De zestien woningen Buitenhavenweg 176, klein 4 t/m 13 zullen binnenkort onbewoonbaar worden ver klaard. De woningen moeten zes maanden na het besluit dat in de komende raadsvergadering wordt genomen zijn ontruimd. De gemeente zal trachten binnen die periode de bewoners van een andere woonruimte te voorzien. (ADVERTENTIE) De woningen aan de Buitenhavenweg. ADVERTENTIE GOED GEKLEED is GEKLEED DOOR IVindiot ffouie (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij de brand in een huls aan de Dillen burgstraat, hoek Nijverheidsstraat, zaterdagmorgen in Rot terdam-Zuid, is één persoon om het leven gekomen. Het is de 26-jarige in Suriname geboren kantoorbediende J. E. Peroti. die met zijn echtgenote in het pand woont. Wij hulpen U direct Het plantsoen aan de Marconiweg: nu nog een soort vuilstortplaats. ADVERTENTIE IN DE PASSAGE VOOR AL UW SPORTARTIKELEN VLAARDINGEN „Ik zal niet nalaten u voor de toekomst toe te wensen dat u een lm ma an en rechtscha pen chef zult zijn. Met die wens en het opspelden van 't korpsembleem., verklaar ik u officieel tot commissaris van het politiekorps van Vlaar- dingen." li i I lip tr en onbewoonbaar (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Centro Fa brieken en Handelmaatschappij N.V. gaat een kort geding aan te gen de gemeente Schiedam. Centro had eind 1968 aan B. en W. toestemming gevraagd om haar erfpachtperceei aan de Jan van Riebeeckweg aan de ERDO N.V. uit Rotterdam te verhuren. B. en W. verleende deze toestemming onder voorwaarde, dat da canon tot 5,70 per m2 zou worden opgetrokken en dat de hc-rzieningsperiode van 20 op 5 jaar zou worden gebracht. Centro, die van mening-is, dat de gemeente niet het recht heeft ora deze voorwaarden te stellen, accep teerde deze voorwaarden toen onder protest. Thans heeft Centro de gemeente op 2 september voor de arrondis sementsrechtbank te Rotterdam gedagvaard. De gemeente is echter nog steeds van oordeel, dat zij aan de vereiste toestemming de genoemde voor waarden kan verbinden en heeft inmiddels besloten verweer te voe ren. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Tot en met de ze vende innings heeft DHS het in Geldrop tegen de gelijknamige te genstander kunnen bolwerken. In de achtste en negende innings ge lukte het de thuisclub de stand van 7—5 naar 135 op te voeren. De strijd heeft zich voor een groot ge deelte in een gestadig vallende re gen afgespeeld, wat een groot aan tal fouten op het gladde veld tot gevolg had. DHS kwam goed uit de startblok ken en nam in de eerste inings een 2—1-voorsprong. De Schiedammer Wim Roozen sloeg in de vierde in nings een driehonkslag. wat de stand op 4—2 in het voordeel van DHS bracht. In de volgende innings nam Geldrop het initiatief over en door het goede slagwerk kwam het aan de leiding, die ondanks verwoe de pogingen van DHS niet meer werd afgestaan. De beste slagpres tatie bü de gastheren werd door v. a. Velden geleverd, die o.a. een driehonkslag produceerde. DRZ heeft zich in de uitwedstrijd tegen DOS '32 van zijn beste zijde laten zien. Na een spannend duel behaalden de Schiedammers 'n ver diende 9—3-overwinning. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Ook in Schiedam, zullen, als de raad ermee akkoord gaat, de zeehavengeldtarieven met gemiddeld 25 percent worden ver hoogd. In Rotterdam is een soortgelijke verhoging in de maak. Voordat B. en W. van deze stad met het voorstel kwamen ,is op grond van de gemeenschappelijke regeling zeehavenengeldtarieven in de Rijn-Maasdelta overieg gepleegd met de gemeentebesturen van Vlaardingen, Dordrecht, Maassluis en Schiedam. De verhoging van de tarieven betekent voor Schiedam een meer dere opbrengst van 10.000 gulden per jaar. De bedoeling is de tariefs verhoging per 1 oktober 1970 te la ten ingaan. B. en W. van Schiedam willen ook het tarief voor het reinigen en/ of ontgassen van tankschepen in de Wilhelminahaven aanpassen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In de Schie te genover het Proveniershuis in Schiedam is zaterdag het stoffelijk overschot gevonden van de 73-jari- ge H. van M. De man, die getrouwd was en in de Nassauiaan woonde, ging vrijdagmiddag van huis en kwam niet terug. (Van een onzer verslaggeefster) SCHIEDAM Bij ruiteroefenin- gen aan de WestfrankelandsedUk in Schiedam is zaterdagmiddag een paard op hol geslagen. Het dier rende van de dijk via de Stadhou derslaan de Groenelaan in. Een agent, die er op brommer achter aan ging, wist. het dier bii de teu gels te grijpen. Genoemde woningen verkeren in een bijzonder slechte staat. Naast het feit dat ze bouwvallig zijn. worden ze onvoldoende voorzien van daglicht, is er te weinig gele genheid voor luchtverversing en doorstroming van lucht en heerst er ec.n ernstige mate van vochtig heid. De huizen worden momenteel voornamelijk bewoond door Turkse gastarbeiders. De bewoners zijn er nog niet van op de hoogte, dat ze binnen afzienbare tijd hun huizen moeten vérlaten. Wethouder Eykenaar vertelde ons. dat men zich dan ook eerst had bekommerd om "het onbe woonbaar laten verklaren". ..Zou den wtj dat niet hebben gedaan,"' aldus de wethouder, „en de mensen eerst van een andere woning heb ben voorzien, dan zouden de huis bazen in staat zijn geweest andere huurders van elders aan te trek ken. Hierdoor zou het probleem al leen maar groter zijn geworden." De wethouder verzekerde ons verder, dat er voor de bewoners be tere en betaalbare woningen zullen komen. m Automobielbedrijf v. Beverenstraat 5 - Schiedam Tel. 266561 - Privé 15672S 8» (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Ondanks de wed strijd tegen het vorige week reeds gedegradeerde HCTIW is het honk balteam van Schiedam zaterdag toch met enige angst naar de hoofdstad gereisd. De leiding van Schiedam was niet alleen voor HCTIW beveesd, maar ook voor de kracht van haar eigen team. Opnieuw moest er wor den aangetreden zonder Aad van Hamer, wegens werkzaamheden, en Joop Bouwman die met vakantie is. Werper Aad van de Hamer werd echter grandioos door zijn broer Lou vervangen. Lou zorgde voor het goede werpersresultaat van 7- 2-2, terwijl zijn veld 2 fouten maakte. Direkt na het begin lieten de be zoekers reeds merken, dat men niet naar Amsterdam was geko men om een nederlaag te incasse ren. De kussens werden ook al snel door Schiedammers bezet, maar punten vielen er in de eerste slag- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De dienst Ge meentewerken zal aan het eind van dit jaar eindelijk beginnen met het onderhoud van het verwaarloosde plantsoen aan de Marconiweg. Het plantsoen en de vijver, die zou beetje als vuilstortplaats worden gebruikt, zijn al enkele jaren aan een goede schoonmaakbeurt toe. De gemeenteraad verleende :n mei 1968 een krediet van f 136.000 om het plantsoen te herstellen. De restauratie zou onder meer de aan leg van een speelgelegenheid en een bloemterras omvatten. De werkzaamheden konden echter niet worden uitgevoerd, omdat Gedepu teerde Staten - wegens het ontbre ken van de nodige financierings middelen hun goedkeuring aan de kredietverlening onthielden. Gemeentewerken heeft nu dan toch een vereenvoudigd plan ont worpen om het plantscen weer een verzorgd aanzien te geven. Het plan dat het verrichten van nor maal en achterstallig onderhoud inhoudt, zal in twee fasen worden uitgevoerd en wel aan het eind van dit jaar en begin volgend jaar. De herstelwerkzaamheden vergen een bedrag van ƒ62.000. dat ten laste zal worden gebracht van het nor male onderhoudsbudget. Was men eerder tct dit besluit gekomen, dan had men zich nu niet met het "achterstallige" on derhoud hoeven bezig te houden. beurt niet te noteren. Het duurde tot de vierde innings, voordat Schiedam een opening wist te vinden. Vermeulen bereikte door een doorgeschoten bal het tweede honk. Hierna volgden een honkslag van Hans Vroon en opnieuw een foutieve aangcoi. waardoor Ver meulen de score opende, 0-1. In de zesde innings offerde Roos- loot zich met een goede stcotslag op. terwijl Hans Vroon, die vair een fout geprofiteerd had om op 't tweede honk te komen, verder naar het derde honk ging. Een driehonk slag van Lou van de Hamer bete kende het tweede punt voor Schie dam. Ton Ebben en Wim Valentijn openden de achtste innings met honkslagen. Een wilde worp van de HCTIW-werper Vis, die Bregman hiervoor had vervangen, liet beiden nog een honk opschuiven. (Breg man en Vis 4-0-9; het veld van de thuisciub maakte 7 fouten). De aan slag zeer produktïeve Hans Vroon liet weer een honkslag van zijn hout los en dit betekende 2 punten, 0-4. HCTIW-coach Tromp: „Ieder greintje geluk ontbrak ons ook. Alle door ons geslagen ballen kwamen zo ongelukkig terecht, dat ze door het binnenveld van Schie dam goed verwerkt konden wor den." De laatste innings bracht Henk van de Vaart door een fout op het eerste honk. Wilde worpen van pit cher Vis maakten voor hem de weg naar het derde honk open. Op een honkslag van Ton Ebben scoorde Henk van de Vaart het laatste punt, 0-5. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het brandje in de vuilnisstortkoker van een flat in de Toon Verheijstraat in Schiedam heeft geringe schade veroorzaakt. Het brandje is geblust door een concierge van een naburige flat. De inmiddels gewaarschuwde brandweer hoefde geen dienst te doen. HERENCONFECTIE MGR. NOLENSLAAN 600 SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Als de raad er mee akkoord gaat zal er met in gang van 1 januari 1970 jaarlijks in de gemeentebegroting een sub sidiebedrag werden opgenomen ten behoeve van de zwemsportvereni- gingeii in Schiedam. Dit bedrag zal dan ieder jaar door de sportraad volgens een vastgestelde objectieve verdeelseutel onder de daarvoor in aanmerking komende zwemvereni gingen worden verdeeld. Het subsi die-bedrag voor 1970 zal worden vastgesteld op 5000,- Ds zwemsportverenigingen in Schiedam verkeren in vergelijking met de verenigingen op het gebied van zaal- en veldsport in een fi nancieel gezien ongunstiger posi tie. Laatstgenoemde verenigingen ge nieten belangrijke indirecte subsi dies, omdat voor het gebruik van gemeentelijke sportterreinen en gymnastieklokalen niet-economi- sche huren gelden. De zwemvere- nlgcngen moeten daarentegen voor het gebruik van de zwembaden een abonnementsprijs betalen. Door het verlenen van de subsidie zou dit weer enigszins rechtgetrokken wor den. SCHIEDAM Zaterdag is de eerste vlucht gehouden van het programma „navluehten" van de Nederlands Algemene Bond van Postduivenhouöers voor boven de Moerdijk. Een concours vanuit het Engelse Felixtown. vliegafstand voor Schiedam ongeveer 220 km. Voor het „Retourtje Noordzee" maakten de duiven in de nacht van vrijdag 14 op zaterdag 15 augustus per containerschip de heenreis. Bij gced zicht en een zuidwestenwind kozen de duiven zaterdag om 9 uur het luchtruim. De echte doorzet ters koersten in rechte lijn op het Nederlandse kustgebied aan. Van achterblijvers mag worden aange nomen ,dat ze de Engelse zuidkust zijn gevolgd tot aan het smalste deel van het Kanaal alvorens de oversteek te maken. Ook ditmaal zaten de duiven hoog in de lucht, terwijl de kopvliegers snelheden bereikten boven de tachtig km per uur. Resultaten voor Schiedam: P.V. Union, in concours 103 duiven. 1 en 3 E. Van Lem. 11.39.23 uur: 2. J. van Meeuwen. Laatste prijsduif 12.00.32. SPV „De Vrinden." In concours 40 duiven. 1 en 2 Zantboer en Co. 11.39.02 en 11.44.07 uur (duiven van Engelse oorsprong': 3. W. v. d. Hoeven. Laatste prijsduif 11.54.10 uur. P.V. „De Vrijheid." in concours 135 duiven: 1. Jac. Doejaren, 11.38.00 uur: 2. Cor Lems: 3. Jan Paulus- sen. Laatste urijsduif 13.00.32 uur. De man had zich zelf uit het brandende huis weten te redden, maar hij liep daarbij zeer zware brandwonden op. Vanmorgen is hij in het ziekenhuis Dijkzigt aan de ze verwondingen bezweken. Brandweerlieden slaagden er in twee echtparen uit hun brandende woningen te redden. Daarvóór wa ren al twee baby's van respectie velijk twee en vier maanden door bewoners van het pand gered. Zij gooiden de kinderen uit ramen op een- en tweehoog naar beneden, waarna zij werden opgevangen in door buurtbewoners opgehouden dekens. Een van de kinderen kwam daarbij niet goed in de dekens te recht en viel eruit en op straat. De baby twee maanden werd niet ernstig gewond. Toen de brandweer na het alarm bij het brandende huis aankwam, moest onmiddellijk met de red dingsactie worden begonnen. In de ramen van het huis op de eerste en tweede .tfcraieping stonden de twee echtparen, die door de snel om zich heen grijgspde vlammen de straat niet a tie trap konden be reiken. Via brandweerladders en gehol pen door een aantal brandweerlie den konden de twee mannen en twee vrouwen veilig naar beneden worden gebracht. Een hond van een van de echtparen kon op deze manier ook worden gered. In het pand woonden vier echt paren en drie kinderen. Twee echt paren en een kind wisten het bran- (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De nieuwe direc teur van gemeentewerken in Schie dam zal waarschijnlijk ir. H. D. de Waard (48) warden. Hij is nu ad junct-directeur van openbare wer ken in Voorburg. De benoeming komt 24 augustus in de raad. dende huis zelf te verlaten. Men neemt aan. dat het vuur is ont staan op de eerste verdieping van het pand in de keuken. De eerste etage, de tweede etage en de zol derverdieping brandden goeddeels uit. De schade is aanzienlijk. ADVERTENTIES •'„'ij' -'"'-/ EVt. vóóraf prijsopgave [philips) St. Liduinastraat 78 a Schiedam Telefoon 010—2G 86 38 Off- Philips dealer (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Met zes blus- auto's is de Rotterdamse brandweer om half één vanmiddag uitgerukt om een brand te blussen op het schip Lake Placid, dat bij de Rot terdamse Droogdok Maatschappij in het reparatiedok ligt. Binnen een kwartier was de brand geblust: volgens de RDM was er alleen sprake van een wel vaker voorkomend geval van brand, dat kan ontstaan doordat met snij branders wordt gewerkt. De brand ontstond in de machinekamer. Op 10 oktober van het afgelopen jaar liep de Lake Plicid schade op toen in de Antwerpse haven ook in de machinekamer een ontploffing ontstond. (Van een onzer verslaggevers). ROTTERDAM De 21-jarige motoragent A. Hamoen uit de He- negouwelaan heeft zondag eeu hersenschudding opgelopen, toen op de kruising van de Gordelweg en de Heer Vrankestraat zijn motor in botsing kwam met een voor hem rijdende auto die plotseling linksaf sloeg. De motoragent begeleidde een ziekenauto die zo snel mogelijk van Dordrecht naar het Rotterdamse Sofiaziekenhuis moest worden ge loodst. ROTTERDAM De Rotterdam se politie heeft zondagavond twee mannen aangehouden, die worden verdacht van een inbraak in een op Ue Gustoweg geparkeerde vracht auto. Het zijn de 36-jarige vorkhef truckchauffeur C. W. H. uit Rot terdam en de 30-jarige landarbeider J. F. v. d. S„ zonder vaste woon plaats. 'Ik ben tegen geweld» maar niet zachtaardig' Met deze woorden installeerde burgemeester mr. J, Heusdens vanmorgen, tijdens een korte felle regenbul, de nieuwe korpschef van de Vlaardingse gemeentepolitie, de heer B. van Toledo. Na deze korte plechtigheid, voorafgegaan door een inspectie van het politiekorps door de burgemeester en de nieuwe commissaris, werd iedereen door de regen naar binnen gedreven. In de turnzaal nam de burge meester nogmaals het woord. Hij wees de nieuwe politiechef op vele taken die op hem liggen te wach ten. Daarbij benadrukte hij tevens de generatieconflicten en de ge zagscrisis, zoals die zich nu voor doen en waarmee een politiechef ongetwijfeld te maken krijgt, „u, commissaris, zult zowel intern als extern ook aan deze punten aan dacht moeten geven. Intern: U moet werken met jonge mensen die hun eigen opvattingen hebben. Maar ook extern vraagt het pro bleem uw aandacht. Ik sprak van gezagscrisis, maar welke structuur men cok kiest voor onze maat schappij, orde en regelmaat, ge schraagd op gezag, zijn onmisbaar, wil de maatschappij niet in orde loosheid vervallen." Mocht door bepaalde acties de openbare orde verstoord worden, of overlast aan de burgers gedaan worden, „dan moet het openbaar gezag niet schromen dat gezag ook zichtbaar en voelbaar te maken." In zijn slotwoord stelde ook de nieuwe commissaris de gezagscrisis aan de orde. Een politieman mag naar zijn mening geen zoetige „oom agent"-figuur worden, die alles goedvindt en toelaat. „Groe pen die burgers terroriseren, moe ten een vastberaden politie op hun weg vinden, ik ben tegen geweld, maar niet zachtaardig. Als het moet wil ik dat zelf wel aanvatten." De heer Van Toledo (48 was sinds 1963 hoofdinspecteur-korps chef van de gemeentepolitie in de Noordoostpolder. Hij volgt in Vlaardingen mr. dr. C. N. Peijster cp, die per 1 februari van dit jaar is benoemd tot hoofdcommissaris van de gemeentepolitie te Den Haag. De instailatieplechtigheid werd door vele autoriteiten bijge woond, onder wie oud-collega's van commissaris Van Toledo uit de Noordoost polder. SCHIEDAM Merkredo la 19 ar. de augusto klubvespero. Ni oarolos pri niaj travivajoj dum nia feria tempo ce kado H. Letschsr. Lekstraat 100 b. Cu ciujn id povos aiendi en septembro i

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1