Confessionelen zijn te laat met hun voorstel Paal der stilte SUBSIDIE VOOR DE ZWEMSPORT Tegenstellingen op wethoudersoverleg terug te voeren Installatie en afscheid van raadsleden VVD en KVP over reglement gymnasium: Niets te merken van democratie in het onderwijs Gemeente koopt Passage-theater, maar: Zestienjarige aangehouden fietser gewond bij ongeluk Hier komt het stadskantoor Inwonertal weer gedaald Auto's slopen zonder stank met nieuwe installatie Burgerlijke stand Oud zeer los Collecte voor de kankerbestrij ding Brand in kelder Dertigduizend gulden schade Esperanto-agendo Met bromfiets 12 meter meegesleurd Soms van u? (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Nee, Schiedam krijgt (nog) geen vijfde wethouder. Maandagavond, na ruim twee uur beraadslagen kwam het hoge woord eruit. En dat dan nog met een nipte meerderheid aan tegenstemmers van slechts één. De eer om de stad aan een uitgebreider college te helpen, zal nu worden overgelaten aan de gemeenteraad in zijn nieuwe samenstelling. „Want die," zo spraken eendrachtig de tegenstemmers, „moet ten slotte zelf kunnen bepalen hoe en in welk getal het col lege van burgemeester en wethouders in de komende vier jaar zal functioneren." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse zwemsportverenigingen krij gen voortaan ook gemeentelijke subsidie. Gisteravond besloot de raad hiervoor jaarlijks een post in de gemeentebegroting op te nemen. SCHIEDAM Als alles goed gaat moet op dit bouwterrein over twee jaar het nieuwe Schiedamse stadskantoor staan. Achter de brandweerkazerne is druk gesloopt en gegraven. Met de voorbereidende werkzaamheden is men nu zover dat a.s. donderdag met het slaan van de eerste paal officieel met de bouw kan worden begonnen. In het stadskantoor gaat het college van B. en W. zetelen. Verder komen er de gemeente secretarie, de bedrijfseconomische, de accountants- en de woningdienst en gemeentewerken. Het stadskantoor krijgt zestien bouwlagen en een kelder. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De aankoop van het Passage Theater In Schiedam door de gemeente betekent niet dat de ideeën over een nieuw cultureel centrum waarover wordt gesproken in de alternatieve plannen voor reconstructig en sanering van de binnenstad, zijn losgelaten. DINSDAG 25 AUGUSTUS iSiü EET VRIJE VOLK x-AGiNA" 15 t G eer vijfdie wethouder Het initiatiefvoorstel om aan. de vooravond van de wachtswisseling op het gemeentelijke schip nog even snel een vijfde bootsman aan te stellen, kwam van de zijdfe der confessionele fracties. Bij monde van mevrouw M. A. C Taverne- Van Dampen (k.v.p.) lichten ze toe, dat zij er van den beginne af naar hadden gestreefd om het team van vier portefeuillehouders in hun (zware) taken te verlichten. De ontwikkeling van Schiedam zelve en de taken in groter, agglo meratie en regionaal verband waren andere argumenten om het belang van een vijfde man - in het nieuwe college te onderstrepen. De tegenstand in de hoek van Partij van de Arbeid, WD en CPN de nieuwe coalitiegenoten, zoals 't er nu uitziet was fel. Drs. J. Houtman (v.v.d.) wenste deze ma noeuvre va; de confessionelen te zien teruggevoerd naar de bespre kingen over de samenstelling van het nieuwe college. „Daarbij zijn zij er steeds van uitgegaan, dat de christelijke partijen met tenminste twee wethouders vertegenwoordigd moesten zijn. Deze zaak wordt nu verward met de mogelijkheid het college uit te breiden. De WD is 't daar aanvankelijk ook mee eens geweest, maar toen bleek dat de confessionelen aan hun eis bleven vasthouden, is er een samenwer king op basis van vier tot stand gekomen." In zijn vrij geemotioneerde be toog stelde de heer Houtman voorts, dat het verbreken van de samenwerking tussen zijn partij en de PvdA en CPN op dit moment de partners met de schuld van „woordbreuk" zou opzadelen. ,Dit zou in de termen van de heer Eykenaar een laakbare vorm van politiek bedrijven zijn. Laten we 't maar gewoon vaststellen: de con fessionele partijen zijn te laat met hun voorstel." Drs. J. H. Simons, die zich na mens de fractie van de Partü van de Arbeid bij deze zienswijze aan sloot. betoogde dat een nuchtere afweging van de voor- en nadelen op dit moment tegen de benoeming yan een vijfde wethouder pleit. ,De argumenten over de bestuurbaar heid van de stad, zoals die door de confessionele fracties in de mond worden genomen,zijn op zich al een bewijs dat de zaak eigenlijk niet zo dringend is. We moeten die argu menten ook niet te snel in de mond nemen en zeker niet op grond van de bezetting die het nieuwe college gaat krijgen." Drs. Simons stelde voor de kwes tie nog eens in alle rust te gaan bekijken. „Een geforceerde uit spraak nu zou onzindelijk en onzin nig zijn." Hij gaf het gemeentebe- - stuur en de raad in overweging de zaak te laten bestuderen in de Commissie voor Algemene- en Be stuurlijke Aangelegenheden, die dan tezijnertijd een pre-advies kan uit brengen. SCHIEDAM Tot stomme verbazing van ieder niet-raads- lid werd maandagavond tijdens de raadsvergadering in Schie dam bekend, dat donderdagmid dag de eerste paal voor het nieu we stadskantoor zal worden ge slagen. De niet-ingewüden/niet-offi- cieel-genodigden moesten dit vernemen uit de mond van de heer W. J. C. Willemse (,k.v.p.), die deze voor Schiedam niet van belang ontblote gebeurtenis en passant noemde tijdens de be raadslagingen over een aanvul lend krediet voor 't nieuwe stads kantoor. Alleen al het bedrag dat de bouw méér gaat vergen (bijna 6 miljoen gulden) is de moeite waard om de Schiedammer in de besteding ervan te laten mee genieten. Maar bijna was de ge beurtenis voltrokken zonder an deren dan genodigden. Zonder belangstellende stadgenoten dus; zonder ook de mensen die in woord en beeld van het slaan der eerste paal hadden kunnen meedelen. Enfin, donderdagmiddag om 4 uur zal het dan toch gaan gebeu ren. Hopelijk onder wat meer be langstelling dan waarin aanvan kelijk door de gemeente was voor zien. De voorstanders bleken door deze tegenargumenten niet uit het veld geslagen. Zij putten zich uit in be schuldigingen aan het adres .van de anderen, die volgens hun mening geen eerlijk spel hebben gespeeld bij de beraadslagingen over de sa menstelling van het nieuwe colle ge. Vooral' bij wethouder mi*. M, J. M. van Kinderen (k.v.p.) kwam een fors brok oud zeer los, toen hij over de samenkomsten der senioren (fractieleiders en assistenten) v:an de voorbije weken sprak. In zijn zeer bewogen rede ging de heer Van Kinderen daarbij zelfs zover, de andere partijen het recht te be twisten om hi besloten vergaderin gen (zonder de confessionelen) over de samenstelling van het college na 1 sDetember te praten. Nadat burgemeester H. Roelf- sema had gesteld in deze botsing der meningen geen standpunt te kunnen en willen innemen, barst ten de discussiese los in een welles- nietes-sfeertje. dat slechts door aanhoudend hamergeklop van de voortzitter in de kiem kon worden gesmoord. Een slimmigheidje van de zijde der KVF probeerde daarna nog de VVD in het hemd te zetten, met betrekking tot de belofte aan de kiezers van die zijde naar een vijfde wethouder te zullen streven. Eerst moest daarom het voorstel van de confessionelen in stemming komen. Dan zouden de liberalen wel kleur moeten bekennen. Een eerste stemming over het or- devoorstel-Simons (verwijzing naar de commissie) zou immers worden aangenomen, ao kon men op de De sportraad zal ervoor moeten zorgen dat dit bedrag steeds rede lijk wordt verdeeld. Voor het lopende jaar is 5000 gulden subsidie uitgetrokken. Bezwaren waren er evenmin te gen het voorstel nog eens bijna 6 miljoen beschikbaar te stellen voor de bouw van het stadskantoor. Voor dit project is ruim anderhalf jaar geleden al bijna 13,5 miljoen gevoteerd. De Schiedamse Gemeenschap krijgt met ingang van 1 januari 1970 een jaarlijkse subsidie tot het exploitatietekort van de stichting. Volgens de nieuwe financiële re- regeling zullen de jaarlijkse ker- misverpachtingen niet meer in de kas van de SG terechtkomen. Met name het PCG-raadslid de neer J. van Katwijk is daar blij mee. Hij vond het maar niets dat een stichting als de SG financieel gebonden is aan opbrengsten van een .middeleeuwse activiteit" ais 'n kennis. Overigens heeft de gemeenteraad gisteren maar 27 van de 46 punten op de agenda afgewerkt. De dis cussie over 't initiatief-voorstel van EVP en PCG over de benoeming van een vijfde wethouder nam zo veel tijd in beslag, dat men om streeks half 12 nog niet op de helft wat betreft het aantal te behan delen voorstellen was. Besloten is de rest in de verga dering van 31 augustus (de af- scheidsraad) te behandelen. Dan komt o.m. het voorstel aan de orde de maatschappij .JEmpeo" in te schakelen bij de verdere ontwik keling van een sanerings- en re constructieplan voor de binnen stad. vingers uittellen. En in dat geval zouden de V"VD-ers nog niet tot een uitspraak op dit moment worden gedwongen. De heer G. P. Verhuls- donk. nam de zijn fractie toegewor pen handschoen goedmoedig op en stemde met de confessionelen mee. Die moesten in de volgende stem ming ervaren, dat het de liberalen in de Schiedamse raad ernst is met hun voornemen er samen met PvdA en CPN wat van te gaan maken. Het voorstel tot benoeming van een vijfde wethouder werd'met 17 tegen 18 stemmen verworpen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Volgende week vergadert de Schiedamse gemeen teraad tweemaal achter elkaar. Op maandag 31 augustus wordt af scheid genomen van de raadsleden die in september niet meer terug komen. Dinsdag 1 september worden de leden van de nieuwe raad beëdigd en geïnstalleerd, en de nieuwe wethouders benoemd. Verder is er een serie voorstellen over de benoeming van raadsleden in verschillende commissies. Beide vergaderingen zijn open baar en beginnen 's avonds om 8 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Tot en met 6 sep tember zal in Schiedam door de Nederlandse Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds worden gecollecteerd voor de kankerbestrijding. Met de collec te is men gisteren begonnen. Er zal worden gewerkt met lijs ten. Op 5 september is et een straateollecte. De opbrengst is o.m. bestemd voor de aanschaf van apparatuur waarmee het' kankeronderzoek wordt verricht. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Twee zesjarige jongetjes hebben gistermorgen in een kelder onder woningen aan de Johan Wagenaarstraal in Schie dam „fikkie" gestookt. En daarmee voor dertigduizend gulden schade aangericht. Zij staken de brand in een stapel oude kranten in de kelder van de heer A. H. P. Dalhuisen. De brand weer moest eraan te pas komen om het vuur te doven. In de kelders van de heer Dal huisen en diverse andere kelders werd schade aangericht aan inboe dels. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In Rotterdam is vannacht de zestienjarige D. van D„ loswerkman uit Rotterdam, aangehouden. Hij wordt ervan ver dacht diezelfde nacht te hebben ingebroken in de Manometerfabrïek aan de Nieuwpoortweg in Schie dam. De jongen is ingesloten op het Schiedamse politiebureau. Men heeft ruim tweehonderd gestolen guldens bij hem. teruggevonden. In de Westfrankelandsestraat Is een automaat gekraakt. Het ap paraat is opengebroken. Een geld- bakje met ongeveer ƒ80.is meegenomen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De 39-jarige teke naar G. H. R. uit Schiedam liep gisteren bij een verkeersongeluk op de Buitenhavenweg een hoofdwond op. Hij is voor observatie naar het gemeenteziekenhuis gebracht. De heer R., die op de fiets reed, kwam onder de auto van de 60-jarige metaalbewerker J. J. L. uit Schie dam. die zonder goed uit te kijken achteruit reed. SCHIEDAM Merkredon, la 26an de augusto klubvespero. Pen- das sur la muro kaj tiketas cc ka- do H. Letsch sr Lekstraat 100b. Baldaü estos septembro kaj tiam ni ciuj vizitos regule la klub- vesperojn. <Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De behandeling van een "vernieuwd" huishoudelijk regiement voor het Schiedams ste delijk gymnasium in de gemeente raad was voor de VVD-er G.P. Verhulsdonk aanleiding "lekker dwars te gaan liggen zoals hij zelf zei» In het reglement kon hij hele maal niets terugvinden van de zo veel besproken democratisering m het onderwijs. Onredelijk vond hij het dat het reglement wel leraren de mogelijkheid geeft in beroep te gaan als zij het ergens niet mee eens zijn, maar niet de leerlingen. Dat er termen als "schooltucht" in het reglement worden gebruikt, vond hij helemaal uit den boze. Wat hü er in miste, was bijvoor beeld een artikel over een school- parlement. Hij kon zich niet voorstellen dat ouders en leerlingen inspraak heb ben gehad bij het opstellen van het reglement. „Als het ons err is met de democratisering was dit wel een goede gelegenheid perso neel, ouders en leerlingen bij el kaar te brengen", meende hij. De heer Verhulsdonk kreeg steun van mevrouw M.A.C. Taverne- Van Campn (KVP). Zij wilde eveneens weten wie er nou eigenlijk wel in spraak heeft gehad bij het opstel len van het reglement. Zij advi seerde B. en W. het voorstel terug te nemen en het alsnog te moder niseren. Wethouder mevrouw G.D. Ver- weij- de Graaf van onderwijs wees erop dat het onderhavige regle ment in feite het oude is, maar waarin in verband met de Mam moetwet wijzigingen in aange bracht moesten worden. Ze gaf te kennen er niet zoveel waarde aan te hechten. ,.Een huis houdelijk reglement gaat toch meestal de kast in", meende ze. Ze vond het niet noodzakelijk in een dergelijk reglement iets over een schoolparlement te zeggen. „Een schoolparlement werkt pas goed als het vanuit de school zelf komt", zei-ze. „En", voegde er aan toe: „Als een school zoiets wil, kan er over gepraat worden". De wethouder gaf de verzekering dat, zodra het ontwerp over ver nieuwingen op de Willem de Zwij- gerscholen voor mavo klaar is, dit naar de andere gemeentescholen zal worden gestuurd. „Waarmee we de democratisering van gemeente wege willen bevorderen", aldus de wethouder. Mevrouw Taverne was met dit antwoord niet tevreden en wenste stemming over het voorstel. Met 20 stemmen voor en 13 (van KVP en PCG) tegen werd het voorstel aan genomen. Hetgeen mevrouw Taver ne deed opmerken: „Ik begrijp niet dat de PvdA, die zoveel praat over openheid en inspraak, dit voorstel kan steunen". Plan voor nieuw cultureel centrum niet van de baan (Van een onzer sters) verslaggeef- SCHIEDAM Het aantal in woners van Schiedam is in juli met 49 zielen afgenomen tot 83.231. Oorzaak hiervan is in eerste in stantie het grote vertrekover- schot. Tegenover de 318 nieuwe bewoners staan er 420 die de stad hebben verlaten. Daarvan wonen er nu over de 70 in Rotterdam en bijna 40 in Vlaardingen, Het geboorteoverschot bedroeg die maand 53. Eén en ander blijkt uit het maandelijks statistisch overzicht van de gemeente. Burgemeester H. Roelfsema gaf PvdA-fractievoorzitter P. Bosch man gisteravond in de raad deze verzekering. Op vragen van dit raadslid ver telde de burgemeester dat de aan koop en ombouw van het Passage Theater teneinde er een cultureel centrum van te maken, een „semi- defimtieve" oplossing is. De burgemeester vond dat Schie dam, in afwachting van een even tueel nieuw cultureel centrum, toch iets moet hebben. De hele raad ging ermee akkoord het Passage Theater voor ruim 850.000 gulden van Tuschinski te kopen. Van verschillende kanten werd er wel op aangedrongen goed te bekijken welke bestemming het theater precies moet gaan krijgen en welke verbouwingen er dan no dig zijn, temeer omdat hierover in het raadsvoorstel vaag wordt ge praat. Burgemeester Roelfsema ant woordde dat inderdaad de hele zaak nog moet worden uitgewerkt. Zodra dit aan de orde komt zullen daarover gesprekken worden ge voerd met de daarbij betrokken commissies, zegde de burgemeester toe. Hij verwachtte dijt de aankoop van het Passage Theater voor de gemeente geen financiële moeilijk heden zal opleveren. Hij zei te ho pen van het rijk een voorschot te krijgen op de kosten voor stads- sanering, waardoor de aankoop kan worden gefinancierd. Hij vroeg zich trouwens af of het in verband met de stadssanering niet wenselijk zou zijn meer gebou wen aan te kopen. ROTTERDAM Doordat de versnelling van zijn wagen niet functioneerde (hoewel hij in zijn achteruit was gezet reed hij toch vooruit) belandde gisteren %enuto- mobilist in de Delftse Vaart, De man klom door een portier naar buiten en werd door een aantal jongens op het droge geholpen. De auto werd met een takelwagen uit het water gehaald. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Binnenkort wordt op het industrieterrein in Nieuwerkerk aan den IJtsel een zogenaamde shredder-installatie m gebruik genomen, die autowrakken tot schroot verwerkt zonder dat de ze hoeven te worden uitgebrand. Dit staat in het antwoord van E. en W. var Rotterdam ep vragen van dr. J. H. Lamberts (p.v.d.a.) over de rook- en stankoverlast die wordt veroorzaakt door autoslo perijen. Het blijkt noodzakelijk te zijn oekteding, rubber en plastic te verwyderen voordat het schroot naar de staalfabrieken kan. Pit can alleen economisch veraut- woord gebeuren door de wrakken uit ie branden, aldus B. en W. Ac ties op grond van de hinderwet tegen de overlast nebben niet het gewenste gevolg, omdat sluiting van sloopbedrijven problemen geeft met ae afvoer van autowrakken. Maar intussen geeft de shredder installatie een nlogelijkheid om van de rook en stank af te komen, aldus B. en W., die erop wijzen dat ook provincie en rijk het probleem bestuderen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 18-jange J.C.A. van der Hoek uit Vlaardin gen is gisteren op de kruising Heemrz.adssingel-Beukelsdijk met haar bromfiets aangereden door een personenauto en over een af stand van ongeveer 12 meter mee gesleurd. De bromfiets raakte onder de auto m brand en werd totaal ver nield. Het ongeluk ontstond door dat de automobilist geen voorrang verleende. Het meisje is met een hoofdwond naar het Benvegziekenhuis ge bracht. SCHIEDAM Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam» dagelijks van 09 00 uur 17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag: Auto sleutels van Ford Taunus; herenbrll; ring met 4 sleutels; bril; zwarte por temonnee met iuh.; dames portemon nee met inh.; brume portemonnee met inh.; dekje voor kinderwagen; witte bak verm, v e. wasmachine. Te bevragen bij dc vinders: Sleutel ring met rolmaat en I sleutel, Portier Huize Frankenland, St. Liduinastraat; ring met 2 sleutels en dobbelstenen, v. Kleeff. Marconistraat I05a; gasaanste- ker, H. Uittenboganrd, Dr. Kuijperlaan 81; ring met sleutelhanger en 9 sleu tels, v.d. Kruit. Wingerdlaan 4; ring met 3 lipssleutels en 2 gew. sleutels, J. Schopenhouwer, G. Borgesiuslaan 1G; badlaken en 2 zwembroekjes. Spring m 't Veld, Piersonstraat 6; rode japon met witte kraag, de Vries Gordon- straat 43: beige jongensjack, Sjoer, L» Nieuwstraat 159; kinderjasje. Mevr. Rommelse, Bart Verhallenplein 74; 1 paar gymschoenen. Mevr. v. Lmt, Broersvest 109 cl; 1 voetbalschoen rechts. Scheepmaker. Roellstraat G4 tel. 262866; kindervestje F. W. H. v. Loenhout, Joh. Straussplein 4; spiune- kop voor bagagedrager, C. Schaap, J. C. v. Markenstraat 3; dameshorloge. Mevr. ten Katen, Burgm. Wesselink- straat 483, Maassluis, tel. 01399-8127, herenhorloge, Nijhof. Pr. Bernhardlaan 76; damespolshorloge, H. O. v. Zelm, Chopinpiem 208. tel. 267225; armbandje met plaatje, Fr. van Hoek, Alb Cuyp- straat 10a; kinderportemonnee met inh., Q. Ham, Kerklaan 148; aktentas met inhoud, J. Zonneveld, Perenlaau 32; autostep. Krabbendam, Rubens plein 17b: rammelaar, F W H. v. Loenhout, Joh. Straussplein 4; kauw, Meulstee, Burgm. van Haarenlaau 1546. Te bevragen bij Dierentehuis Sint Anna Zusterstraat Schiedam: bastaard hond, bruin-wit, reu, ca. 6 mad, oud, grijs gestreepte poes. SCHIEDAM Geboren: Jan H z.v. W. Bachman en N. van der Meer, Kar- lien d v A. W. van Pelt en N. Woltors. Getrouwd: F. M.H. Hoogsteder. 24 Jr. en B. W. van Straten, 22 jr: C. V van Ooststronro, 24 Jr. en C. Verboert 22 Jr: W. van Otterloo. 25 jr. en P. de Mos, 22 Jr: K. C. Speelman. 25 jr. en J. G. Klei!:, 22 jr: W. M, A. Haasbroek, 22 jr en A, W. van der Draalj, 20 Jr.- VV van Duin, 26 Jr. en W. D. A. L. Schil- peroord. 23 jr: A. M. Vredenbregt ->J jr. en J. M. ran Baarle, 23 Jr; A. A van Put. 20 jt. en D. Noordzij 19 j:" E. Heijstek. 21 jr. en T. M. Buurman, 20 Jr: J. j .Groeneveld. 24 jr en G Slavenburg, 20 jr: c. J. Simons. 25 jr". en J. M. Noordhoek. 26 Jr: J, Bouts, 24 Jr. en J. c. Mom. 21 jr.; L. Burgers "4 jr. en J. c Ris. 22 jr; R. T. Nolj„ 37 jr ea. R. Koens, 21 jr; C. J. A. Vooi- wald. 32 jr. en J. Cobben, 22 jr ;A Jens, 28 jr en V. Menger 16 jr: J 2.1 van Dommele, 20 jr. en A. Elsmg Jr; P. Hare, 23 jr. en M. J. C. Delvauv 32 jr; j. Boshoven, 23 jr. ea G. Sagel' •kr,,TS I I 3» j 1

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1