DOCHTER VAN BANKEN EN BOUWERS MAG TOCH NOG GAAN STUDEREN N ieuwe veiling complex Westland- Noord geopend a moeizaam Scyll op de knieën SG: andere taak PASSAGE 7 Drumfeest in Schiedam GTB houdt receptie Puzzelrit langs Poort van Europa '■M Banken voor 80.000 gulden opgelicht door Hans van der Sloot Nieuw complex Na wilde achtervolging autodief gegrepen Italianen pleegden uit woede inbraak DIO Tekenmaterialen I HUISVROUW AANGEREDEN INSCHRIJVING Uitzicht belemmerd jgfl S$! Xlring (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Omdat sanering en reconstructie van van Schiedams binnenstad nu eenmaal moeilijk op de lange baan kunnen worden geschoven, mocht de gemeenteraad vóór liet aflossen van de wacht nog een belangrijke beslis sing nemen. Maandagavond werd er daarom nog uitputtend gesproken over een voorstel de N.V. Maatschappij voor Pro ject Ontwikkeling „Empeo" een studieopdracht te verstrek ken. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM De eerste handbaldag is voor de dames van Scylla moeizaam verlopen. Het team van Atomium was op bezoek, dat indezelfde opstelling verscheen als het voorgaan de seizoen. Scylla stelde daar een formatie tegenover met vijf totaal nieuwe speelsters. Ütr Hr lil 4 s DINSDAG 1 SEPTEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 17 Stadsontwikkelaar Empeo ontmoet een massa bezwaren (ADVERTENTIE) SCHIEDAM (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Voor de twaalfde maal zal op zaterdag 12 september In Schiedam weer het drumband- concours worden gehouden. De Plantage is opnieuw de plaats waar dit muzikaal gebeuren zich zal afspelen. Er worden ongeveer 40 korpsen uit heel het land verwacht, onge- veer net zoveel als voorgaande ja ren. Stuk voor stuk zullen ze twee werken uitvoeren, een loopmars en een stilstaand werk. Er kan worden uitgekomen In zeven verschillende afdelingen. - Er zijn twee jury's, die allebei bestaan uit twee deskundige perso nen, die de punten bullen toeken nen. De Jeugdkorpsen en hun tam- bour-maitres worden apart beoor deeld. Het concours zelf begint 's mid dags om één uur en gaat 's avonds door. Om vier uur wordt de wed strijd geschorst voor toet één uur durende défilé, dat zal worden af genomen door burgemeester H. Roelfsema van Schiedam. De hele organisatie van het con cours is in handen van de sectie muziek van de Schiedamse Ge meenschap. (Van een onzer verslaggevers) GOUDA De Goudse politie heeft de 24-jarige vertegenwoordi ger J. w. uit Den Haag, die de Goudse Bank voor 5000 heeft op gelicht voorgeleid aan de officier van justitie. Het is gebleken, dat de man in Rotterdam bij drie banken met vervalste kascheques 60.000 wist los te krijgen. Ook in andere steden wist hij op deze wijze bij verschil lende banken geld te tanen, In to taal lichtte hij diverse banken op voor ongeveer 80.000. Gemakkelijk bleek de zaak by de verschillende fracties niet te liggen. De opdracht aan Empeo is namelijk in twee fasen vervat en het was sommige raadsleden niet ontgaan, dat uit de ene de nodige consequenties voor de tweede fase kunnen voortvloeien. Studeren alleen is er bij deze maatschappij een dochter uit het huwelijk van Nederlandse fi nanciers en aannemers namelijk niet bij. Ze stelt zich ook kandi daat voor de uitvoering van het door haar gegeven advies met (juist ta het centrum van een stad) alle voor-, maar zeker ook nadelen van dien. Vandaar de voorzichtig heid waarmee die verschillende woordvoerders het voorstel tege moet traden. Burgemeester H. Roelfsema, die als eerste stadsontwikkeling het raadsstuk moest verdedigen, werd onderworpen aan een waar sper vuur van vragen en opmerkingen, waarvoor het woord „achterdocht" t e r n a u w emood representatief mocht worden genoemd. „Als Em peo zich ook met de uitvoering gaat bemoeien, is de gemeente aan han den en voeten gebonden," zo ver tolkte de heer G. P. Verhulstdonk (v.v.d.) veler gevoelens. Anderen, met aan het hoofd PvdA-woord- voerder ir. C. Boerman, plaatsten vraagtekens bij de macht die de proj ectontwikkelingsmaatechappy eventueel zou kunnen uitoefenen bq de uitgifte van grond en de aan te trekken werknemers. Het was niet zo verwonderlijk dat er ta deze sfeer van benadering van het voorstel, zelfs geen hilariteit werd verwekt door de woorden van mevrouw A. C. M. Blaauw-Rieu (ps.p.), die „de kapitalistische grootmacht van banken en bou wers, verenigd ta Empeo", ta goed pacifistisch-socialistische termen, wist te veroordelen. Tegen een mild buitje van amendementen op het contract met Empeo ta, be zwoer burgemeester Roelfsema dat het allemaal niet zo'n vaart zal lopen met deze greep van het kapi taal op Schiedams verouderde cen trum. De gemeentelijke raadgever gaat immers alleen ta op de ftaan- cieel-economische kanten die aan het gekozen bestemmingsplan voor het stadshart kleven. Stedebouw kundig heeft Empeo weinig of niets ta> het midden te brengen, zodat er ook alle aandacht kan worden be steed aan de plannen van ojn. de oude adviseur Fledderus-Van Gent en de Schiedamse middenstand. „Na 't uitvoeren van fase 1 de studie is er alle gelegenheid om uit elkaar te gaan," zo betoogde de raadsvoorzitter, al koestert hij dan persoonlijk wel de hoop dat fase 2 ook door Empeo zal worden uitge voerd. En ter algemene geruststel ling: „Schiedam is heus niet de eerste gemeente die met deze maatschappij in zee gaat." De raad bleef echter in meerder heid voorzichtig en wenste de amendementen op het ontwerp- contract toch te zien uitgevoerd. Een suggestie van de heer Verhuls- donk om de raad fa. nieuwe samen stelling over deze belangrijke kwestie te laten beslissen, vond echter weinig gehoor bij de ande ren. Op aandrang van de burge meester zei men „ja" tegen het voorstel, met alleen de aanteke ning dat de twee dames van de PSP-fractie bij wijze van af scheidsgroet werden geacht te heb ben tegengestemd. (Van een caizer verslaggevers) SCHIEDAM De 48-jarige huisvrouw G.R.H. uit Schiedam is, toen ze op haar fiets wilde stappen en daarbij niet voldoende uitkeek, aangereden door de 37-jarige brom fietser F. de la F. tilt Rotterdam. De vrouw werd met een gebroken pols en een hersenschudding naar de Dr. Noletstichttag gebracht. Toch heeft Atomium lange tijd nodig gehad om Scylla op de knie- en te brengen. In de eerste helft verweerde Scylla zich uitstekend en kon de schade tot 0-2 beperkt houden. Na de rust ging de grotere routine een woordje meespreken en bouwde Atomium de voorsprong uit tot 0-6. De heren van Scylla hebben de eerste competitiewedstrijd voor een verrassing gezorgd. Meeuwen 5 had handen vol werk om Scylla in de aanval te stuiten, in het Rotter damse doel stond Dick Kneterman, een doelverdediger met een grote faam. Maar ook hij kon het geweld niet keren. Uit de ontbonden Rotter damse vereniging AAC heeft Scylla doelman Harrewijn en. aanvalsspits Heesbeen overgekregen. Dit bleek een welkome aanvulling. Ook trainer V&rewijck speelde mee en droeg een belangrijke steen bij tot de 2-4 ruststand. Na rust kreeg Scylla pas goed de smaak te pakken en zorgde voor een wel ver diende 6-14 zege. Schylla breidt zich gestadig uit. Het is verrijkt met een dames ju niorenteam, dat de eerste wedstrijd speelde tegen Oliveo uit Pijnacker en zich daar uitstekend tegen weerde. De eerste helft werd met een ruime 5-2 voorsprong afgesloten. Na rust kwam Oliveo goed terug, haalde de achterstand geheel in en kwam zelfs op een 6-7 voorsprong. Scylla bleef echter aandringen en behaalde ta deze eerste wedstrijd een mooie 8-7 zege. (Van «en onzer verslaggevers) POELDIJK Met een druk op de knop opende de Directeur-Gene raal van de Landbouw, ir. J. W, Welle, vanmorgen het nieuwe vei lingcomplex Westland-Noord ta Poeldijk. Een bord met een aantal luchtfoto's van de oude veilingen werd omhoog gehesen en daarach ter verscheen een overzichteteke ning van het nieuwe veilingcom plex. Ir. Welle: "We zien een concen tratie aan de vraagzijde, waardoor de aanbodkant ook tot bundeling van de krachten moet komen. Ik hoop, dat door deze bundeling in de toekomst neg meer mogelijkheden bullen ontstaan om aan de vraag te kunnen voldoen". De Directeur-Generaal van de Landbouw sprak verder over de concurrentie op de buitenlandse markt. "Tot.nu toe hebben we daar het hoofd aan geboden, maar men zit elders ook niet stil. Daar moeten we grote aandacht aan blijven schenken". De nieuwe veiling in Poeldijk, waarin de vier Westiandse veilin gen van Poeldijk, Wateringen, Honselersdijk en Loosdutaen sa menwerken, kan zich volgens de heer Welle spiegelen aan de vei lingen in andere provincies. Daar is vaak nog een grote verdeeldheid. De veiling Westland-Noord heeft een ledental van 1375 tuinders. De opening van de veiling (die al ruim een half jaar ta gebruik is) werd bijgewoond door vele promi nenten uit land- en tuinbouwkrta- (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Schiedamse voetbalvereniging GTB (Gemeenteiyke Technische Bedrijven) werd zaterdag ta ge bouw Irene een receptie gehouden. Wethouder mevr. Verwey-de Raaf zwaaide als een van de sprekers veel lof toe aan voorzitter N. Noor- dijk en bestuurslid Veadeloo. Zij gaf een korte terugblik op de moei lijke periode die de GTB heeft gehad. Zij zegde bovendien alle hulp toe bjj het verkrijgen van een eigen terrein, daar deze club nog steeds inwonend is bij SVDFW. De voorzitter, die dit jaar aftreedt na een ambtsperiode van 26 jaar en daarom tot ere-lid werd benoemd, antwoordde hierop met de over handiging van een couvert voor de Ooievaars, de vereniging voor de gehandicapte jeugd. Ook voorzitter A. Hardeman van de SVDPW was aanwezig, en be sloot zijn gelukwens met een kistje sigaren voor de heer Hoordijk. gen, gemeentebestuurders uit West- land en vertegenwoordigers van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. In een. van de grote hallen wordt van 1 september tot en met 5 sep tember de tentoonstelling West- land Promotion '70 gehouden. Deze expositie bestaat uit drie onderde len: de "WéHaTé"70" (tuingereed schappen, een bloemen- groenten- en fruitshow) en de derde huis houdbeurs Hatéka. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Automobilisten en hun gezinnen die op him gemak langs de interessante punten van het Botlek- en Europoortgebied voeren. Dat is het doel van de or ganisatoren van een toeristische puzzelrit door de Poort van Europa 'in het kader van de manifestatie G70, een tocht van 150 kilometer. Hij wordt gereden op zaterdag 19 september en men kan starten op elk moment tussen 09.00 en 14.00 uur. De deelnemers moeten vragen beantwoorden over het gebied waardoor ze rijden. De oraganisa- toren bevelen de rijders aan het boekje Kennismaking met de Poort van Europa te lezen, hoewel de vragen taiet verschrikkelijk moei lijk zijn.' Het boekje is uitgegeven door de organisaties en bedrijven die ook de puzzelrit organiseren, met uitzondering van de Rotter damse Autosport Club. De RAC is de eigenlijk organisa tor van de rit. Men kan zich daar opgeven (p.a. fa. Hamel, Oostzee dijk 104), alsmede bij C70, de VVV, de Spido en de HAL. Vertrekpunt is bij de HAL aan de Wilhelminaka- de. De prijzen variëren van een vierdaagse reis voor twee personen naar Londen tot een sleutelhanger. C70 looft een zilveren en een bron zen plaquette uit. Schiedam vandaag Vanavond meenteraad lingen tot Schiedamse gedeeltelijke verricht de ge- de laatste hande- ovemame van de Gemeenschap. Een overname nog. Voorlopig gaat de gemeente niet verder dan het subsidiëren en begeleiden van die stichting door het benoemen van twee le den in de bestuursraad, controle van de boeken en een dictaat van de subsidieregels. Er zit iets van symboliek ta die overname. 1970: het laatste jaar waarin de bevrijding nog eenmaal massaal en eendrach tig wordt gevierd, betekent tege lijkertijd het einde van een or ganisatie de laatste waar schijnlijk die duidelijk nog de hoogstaande idealen van vlak na de bevrijding ta zich droeg. Tot nu toe. Als dat ter sprake komt zegt SG-direeteur Peter van den Boom„Merkwaardig eigenlijk dat zo'n ideaal blijft bestaan, ondanks alles Als je er bij stil blijft staan: Bestuurlijke moèi- lijkheden zijn altijd in samen werking opgelost. Nooit anders, precies zoals van meet af aan de bedoeling is geweest. Evenals het feit, dat de SG zich nooit heeft willen bemoeien met poli tieke of religieuze overwegingen. Dat typeert die eerste jaren. Al len één." Maar er is meer dat het ge makkelijk maakt een parallel te trekken tussen de SG van vlak na 1945 en nu. Het idea lisme, de inzet bijvoorbeeld van de leden van het dagelijks be stuur en de directie. Namen als Leenderts, Alewijn de Groot, Piet Groenendaal, Kunze, Fred Pfeiffer, en Roelants. Goed het zijn geen namen van wereldwij de betekenis, maar mede dank zü hun idealisme van direct na de bevrijding (waarin ze voort durend hebben volhard) bleek, op het moment, dat ze wegvie len uit de rij van SG-be^tuur- deren pas goed wat ze voor Schiedam hadden betekend. Heel veel. Hun namen staan voor re vues, ktaderdagtochten vakan tiefeesten waarvoor mijn gene ratie op school een kwartje per week spaarde, een kermis, die elk jaar weer op een ander plekkie stond, een drijvend ca rillon ta de Korte Haven en een maandelijks goed gevuld ge meenschapsorgaan (het woord is nu eenmaal zo). En dat is dan nog maar een stukje van de buitenkant va nde SG-activi- teiten. Wat te zeggen van de talloze adviezen, de gesprekke en de verleende bijstand aan verenigingen. Van al die activiteiten zijn eigenlijk alleen de laatsten nog overgebleven. Peter van denBoom; „Dat kan ook niet anders. Op het ogen- blik krijgen we wel eens het verwyt, dat ze zoveel van onze vroegere activiteiten hebben stopgezet. Maar wat wil je. Datgene waarop de Schiedamse Gemeenschap toen nog kon be staan, behoort nu tot de onmo gelijkheden. De televisie was op "t hoog tepunt van de vakantiefeesten nog pas in opkomst. Films wa ren er weinig, evenals het aan tal bioscopen en noem maar op. Rotterdam was ta feite nog maar net gebombardeerd en Vlaardingen leefde voort als het kleine vissersplaatsje. Een revue of een avondje met Willem Duys toen redacteur van deze krant in de Planta ge was ta die omstandigheden heel wat. vergeet dat niet .Op het ogenblik zou er geen hond meer voor komen. We dachten één keer het publiek voor te zijn door een avond te organise ren waarin tegelijkertijd Rita Reys en het Trio Pim Jacobs en het Rotterdams Philharmonisch Orkest zouden optreden. Iets nieuws in die tijd, waarvan we dan ook veel verwachtten, We kregen honderd betalende be zoekers. t Duidelijker nog eebben we het gemerkt met één van onze laatste aktivïteiten; de vakan tiedagtochten naar de Warande in Oisterwijk. Die tochten wa ren georganiseerd, nadat de SG tot de ontdekking was gekomen dat een groot deel van de Schiedamse jeugd zelden of nooit buiten de stad kwam. Al leen toen we een jaar of wat geleden een enquete hielden, bleek dat we juist die kinderen die we een fijne vakanti wilden bezorgen niet meer bereikten. Welnee, de vakantiedagtochten waren ongemerkt overgegaan naar milieus waarvoor ze hele maal niet bestemd waren. We hadden bijna alleen maar kinderen, bleek, die we! degelijk buitenkwamen, maar die alleen werden meegestuurd omdat pa en moe dan een dagje uit kon den. En de verdere aktivïteiten? Peter van den Boom: „Ik ben in een periode aangesteld dat alles al op z'n end liep. De ak tivïteiten die er nog waren had den een meer traditionele dan functionele betekenis. „Mis schien", zegt hij, „zal er, als het Passage Theater eenmaal in gebruik kan worden genomen, een terugkeer komen". Het Pas sage Theater moet nu eenmaal worden gevuld en ik geloof dat daar een taak ligt voor de nu nog slapende sectie Culturele Ontwikkeling". De SG zelf ziet hij zich ont wikkelen op een ander terrein. „Het zal", zegt hij, „meer en meer een soort servicecentre worden ten behoeve van de Schiedamse verenigingen. Een bureau dat atswerkzaamtarden uitvoert, het klerenwerk doet, adresseert misschien en stencilt, adviseert en bijstaat, zoals we de laatste tijd in steeds sterker mate zijn gaan doen. We zullen ons, mogelijk, ontwikkelen als een soort hulporganisatie voor verenigingen en andere instel lingen". En gezien de zalennood en or ganisatie- en samenwerkings- moeilijldieden bij het gros van. de Schiedamse verenigingen be staat daartoe een dringende be hoefte. Peter van den Boom (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vector Aan- drijvings techniek N.V. gaat een nieuw complex bouwen aan de In dustrieweg in de Spaansepolder. De eerste paal wordt morgenochtend geslagen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op de kruising Hoofdstraat-Lekstraat is de 19-ja- rige telefoniste R.WE.V. met haar bromfiets bovenop een auto, be stuurd door de 24-jarige Rotter dammer J.B.C., gereden, omdat het uitzicht door een juist passerend' vrachtauto belemmerd werd. D G.G- en GD. heeft de vrouw me vleeswonden aan haar rechterknf naax de Dr. Noletstichttag ge bracht waar ze na behandeltar weer naar huis kom gaan. t a is .i:s BIJ SITTOÜ SCHIEDAM Dagelijks van 10.00—21.00 uur. (Beh. zondag) Lange Haven 121. Tel. 26 62 62 SCHIEDAM-KETHEL Op donderdag 3,10,17 september tussen 19.00 en 21.00 uur gebouw DE RANK, Schiedamsewcg 122. VLAARDINGEN Dagelijks van 19.0021.00 uur Joubertstraat 27. Telef. 26 62 62. MAASSLUIS op maandag 7 en 14 september van 19.0021.00 uur. Gemeenschapshuis ZUIDVLIET. Telefoon 01028 62 62 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Na een wilde achtervolging, waaraan verschil lende politieauto's deelnamen is de afgelopen nacht de 18-jarige Duit ser H. U. T. uit Wesselingen aan gehouden. De man reed met een Mercedes zonder verlichting op de Beukels- dijk. Toen de bemanning van een surveillancewagen hem hierop at tent wilde maken reed de man met grote snelheid weg. Hij kon op de Bosdreef tot stoppen worden ge dwongen. T. heeft inmiddels bekend de au to in Haarlem te hebben gestolen. De man was in het bezit van een luchtdrukpistool met getrokken loop, kaliber 4,5 mm. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vergezeld door een grote schare familieleden, spe ciaal voor de zitting uit Italië overgekomen, stonden drie jonge Italiaanse gastarbeiders vanmor gen voor de rechtbank. Gezamen lijk hadden zij een Inbraak ge pleegd bij hun vroegere werkgever, Kraanwerken N.V. uit woede, om dat ze geen geld konden vinden, richtten zij vernielingen aan ta het kantoorgebouw. Toen L. de buit, een filmprojec tor, probeerde te verkopen, werd hy gearresteerd. Daarna werden ook de twee anderen, A, C. en B. T. aangehouden. De officier van Jus titie mr. J. D. de Jong noemde de inbraak 'n zeer ernstig feit. Hy eis te tegen ieder zeven maanden met aftrek. De raadslieden van de ver dachten vonden het een zware eis. Terugsturen naar Sicilië leek hen de beste oplossing. Het vonnis werd direct bepaald: vier maanden met aftrek van voorarrest. (ADVERTENTIE) ■j'. '•'i 5>: 'ff) v I Een boek met dK merk Ie een waardevol werk i ;r| A <'31

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1