Buslijn 35 wordt bekort FAVORIET BANKSTELLEN v.a. 339.- Schiedamse sociëteiten gaan samen SCHIEDAM VAND AAG Het plankj e van het strand Motor van vrachtauto explodeert NU OOK Uittreding van studentenpartij uit DSR Wegomlegging in Kethel Bij klimmen in mast gewond Reportage over UT Arad Rekenmachine gestolen Klassikaal instrumentaal onderwijs. Kees Bak. directeur van de Schiedamse Muziek school. op Hoogstraat 134-121 - Schiedam Door HANS VAN D-ER SLOOT ml VRUDAG 11 SEPTEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 16 mgen eisen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Sohie- damse Muziekschool houdt vanavond haar 'instrumen- tenparade.' Ouders van leer lingen. maar ook andere be langstellenden; kunnen in de school aan de Lange Nieuw- straat 183 terecht en leraren en leerlingen te zien en te horen spelen op verschillende instrumenten. De bedoeling van de avond is dat de jonge re leerlingen de keuze van hun instrument gaan bepa- «len. Leraren en leerlingen, die verder zijn gevorderd, zullen laten horen hoe bij voorbeeld een trombone klinkt of een hobo of een fagot. De Schiedamse Muziekschool be gint 1 oktober aan het nieuwe cur susjaar. Ze werkt met rijks- en :;«emeèntesubsidie en telt zon dui zend leerlingen. Vijfendertig bevoegde leerkrach ten onderwijzen de kinderen vanaf hun zesde jaar. Tot hun achtste jaar leren zij „te reageren op mu ziek in beweging". Deze cursus rit miek Hjkt op elementair bal'.eton- derwijs en moet het muzikaal ge hoor en gevoel-ontwikkelen. Op het achtste jaar begint de Algemene Muzikale Vorming, De kinderen krijgen muziektheorie en leren blokfluit spelen. In het tweede jaar moet de keuze van een 'eigen instrument bepaald worden 'waarvoor de „instrumênten-para- 'de"-dient. Een jaar later volgt een eind- proeve waarna de leerlingen aan het instrumentaal onderwijs gaan deelnemen. De jongeren" nemen dan - 'plaats in het samenspel, de orkest klas, het accordeonorkest, een gi- taarensemble of het blazerskwar tet. De leeftijd van achttien jaar is een officieuze grens. Immers, voor bespelers van moeilijke instrumen ten als viool is het doorgaans pas tegen die leeftijd mogelijk om met anderen samen te spelen. be meeste leerlingen die van de plaatselijke korpsen zoals Oefening Baart Kunst komen, gaan in het harmonieorkest, de -anderen geven de. voorkeur aan het' symfonieor kest. De directeur van de Schiedamse -Muziekschool, Kees Bak, die sinds 1964 deze functie vervult en vanaf 1958 leraar piano, orgel en muziek theorie is, noemt het opvallend dat in de cursus Algemene Muzikale (Ysm een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De RET gaat autobuslijn 35 (Schiedam-Kethel v.v.) bekorten, nu met ingang van maandag 14 september het kruis punt Schiedamseweg-Zwaluwlaan wegens werkzaamheden moet wor den afgesloten. De bus rijdt in deze periode niet verder dan het Bach- plein. In de richting Kethel rijdend, volgt de bus van lijn .53 de nor male route tot aan' de Mozartlaan bij het Bachplein. Op het plein Wordt een tijdelijke eind- en be- ginhalte ingesteld. De halten .Zwa luwlaan' bij het Hargplein. Schie damseweg voorbij de Zwaluwlaan, Schiedamseweg: bij de Dorpsstraat, Kerkweg véér huisnummer 8, de eind- err béiginhalte Kethel r.k. kerk en de eind- en beginhalte (voor Verkorte ritten) Lindeyer- straat vóór de Schiedamseweg ko men tijdelijk te vervallen. De tij delijke eind- en beginhalte op het Bachplein geldt ook voor verkorte ritten van lijn 53. In de richting Schiedam rijden de. bussen van de tijdelijke halte op het Bachplein via de Mozart laan en verder de bestaande route naar het centrum.' De halten Kerkweg vóór huisnummer acht, Schiedamseweg bij de Dorpsstraat, Schiedamseweg vóór de Zwaluw laan en Zwaluwlaan bij het Harg plein komen tijdelijk te vervallen. VLAARDINGEN Ben vierjarig jongetje werd de oorzaak -van een brandje achter een woning aan de Eendrachtsstraat Hij speelde met lucifers waardoor papier in de schuur in brand raakte. Zijn vader, de 35-jarige J. S., wist het brandje te blussen. Hij is niet verzekerd. Vorming de meisjes overheersen. Overigens maakt hü ook melding van een redelijk aantal volwasse nen. Het repertoire van het symfonie orkest dat vrijdag 25 september in de Margriethal ter gelegenheid van .de einduitvoering, de afsluiting van het muziekjaar. een concert zal ge- f ysn. bestaat onder meer uit werken van G. B, Lulli en. Handel in het klassieke deel. Men zal echter ook een moderner werk van Jan Mas- seus, oud-leraar aan het Rotter dams conservatorium, uitvoeren. In deze zes variaties op een Neder lands volkslied getiteld O, Neder land, Let ou uw Saeck zijn ver schillende moderne muziekritmen verwerkt, zoals de boogie-woogie. Toch gaat de belangstelling van de leerlingen in hoofdzaak uit naar de meer klassieke serieuze muziek. Dit een enquête, die directeur K. Bak onder zijn leerlingen instelde, bleek dat componisten als Corelli en Georg Telemann de voorkeur genieten. Hij verklaart die voorkeur voor deze'muziek uit de rust die ervan uitgaat. Tegelijkertijd wijst hij op een algemene tendens naar liefhebberij voor antiek bijvoor beeld, die hier iets mee te maken zou kunnen hebben. Men hoort dikwijls te weinig de moderne serieuze muziek. Het is een absolute muziek, vertelt de heer Bak, waaraan men moeilijker kan wennen dan bijvoorbeeld de programmamuziek zoals Saint- Saens componeerde. Deze muziek bracht vaak een verhaal of een ge dicht tot uitdrukking dat het pu bliek bekend, was waardoor men de bedoelingen gemakkelijker begreep. Misschien komt de enigszins be houdende voorkeur van zijn leer lingen wel tot uiting als blijkt wat het meest gekozen instrument is: de piano. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) .f- Openbare kennisgeving Ter openbare kennis wordt ge bracht, dat door het Gesellschaft fiir Kernenergieverwertung In Schiffbau und Schiffahrfc mbH te 'Hamburg vergunning is gevraagd om met het nucleair schip „Otto Hahn" ligplaats te hebben in de Vulcaanhaven te Vlaardingen en de Waalhaven te Rotterdam. Deze aanvraag ligt vanaf heden op de afdeling Algemene Zaken, Stad huis. Grote Markt 1, gedurende een maand ter inzage. Belanghebbenden, die tegen het verlenen van de gewaagde vergun ning bezwaren hebben, ontleend aan vrees voor gevaar, schade of - hinder, kunnen deze indianen bij de Ministers van Economische Za ken en van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Schiedam. 4 september 1970. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Twee Schiedamse jeugdsociëteiten: Candlelight en Sloopy zijn gefusioneerd. Dit samen gaan had twee redenen. Discoclub Sloopy namelijk groeide uit boer derij Landvreugd. Iedere zaterdag avond moest het bestuur zo'n honderd man naar huis sturen om dat ze er gewoon niet meer bij kon den. De sociëteit Candlelight draaide in jeugdhaven Nieuwland. Maar het bestuur zag er niet veel in daar door tc gaan omdat er op zaterdag avond geen soosavond kan worden gehouden. Daarom gaan beide groepen sam.n in Tivoli aan de Nieuwe Haven een nieuwe sociëteit beginnen die Sloopy zal gaan he ten. Op het programma staan voorlo pig drie diseo-drive-in's. Verder is het de bedoeling avonden met be kende en minder bekende bands te gaan beginnen. De belangstelling gaat uit naar formaties als Focus en Big Wheel. Contacten zijn er al met Pink Label en Union Station. (Van een onzer verslaggevers) DELFT De studentenpartijen Fractie uit het DSC, PSA en NASA zijn uit de Delftse Studentenraad getreden. De DSR, een studenten- parlement met dertig zetels is het wetgevende lichaam van de grond- raad te Delft: de Vereniging voor studie- en studentenbelangen te Delft. Genoemde partijen verwijten de studenteiipartijen, de SVB en de AAG, die de verkiezingen in febru ari wpnnen en daardoor ook het dagelijks bestuur van de VSSD, de Centrale Commissie vormen, de oppositie op alle mogelijke manie ren te hebben tegengewerkt. Verder betichten de partijen de CC van valse berichtgeving. De CC zou in het openbaar verkondigd hebben, dat de DSR unaniem had besloten geen medewerking aan de wet-Veringa te verlenen. Iets wat niet op waarheid zou berusten. De oppositiepartijen zijn dan van mening, dat het voeren van een constructieve oppositie onmogelijk tijd en energie beter op andere ter reinen (studieverenigingen) kunnen is gemaakt en vinden dat zij hun aanwenden. ROTTERDAM De 23-jarige motordrijver J. Scherpenisse is gis teren dodelijk verongelukt, toen hij met zijn bromfiets tegen een licht mast op het rijwielpad van de Kra- lingseweg opreed. De man is zwaargewond naar het Dijkrigt- ziekenhuis gebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. door HANS VAN DER SLOOT Frits Henderickx pakt een plaat glas. Eén van de tiental len die in stapels in een muur kast staan. „Mooi hè." Hij schuift hem terug en zoekt naar een andere. Het wordt een blauwe. Een felle blauwe, van een kleur die van heel ver op je afkomt. „Eén stukje", zegt hij. een partje ter grootte van een lucifersdoosje aanwijzend „kan een heel raam opeisen. Een juweeltje." Ik sta in het atelier van de twee broers Henderickx. Een mooie werkruimte onder aan de hol van de Oude Sluis. Rustig, doorspoeld met kalm, getem perd licht uit gevelhoge, op het noorden gelegen vensters. Hou ten vloeren, vuistgrote stukken kleurig glas op de sponningen, tekeningen, stapels doosjes, platen -glas en flessen. Vooral veel flessen. Groene en witte, kleine en grote, voorbestemd om eens te worden omgevormd tot evenzoveïe kunstwerkjes. De „brekers" daargelaten. Vandaag wordt het Bolsge- bouw in Nieuw-Vennep geopend, waarin van Frits Henderickx een marmerplastiek is aange bracht. Het heeft allemaal ai uitgebreid in deze krant ge staan. Welke vorm het kunst werk heeft. Hoe groot het wel niet is. welke materialen erin zijn verwerkt, wie eraan hebben meegewerkt en hoe lang de ver vaardiging ervan heeft geduurd. Ouwe koek sinds Het Vrije Volk van gisteren. Voor Frits Hende rickx zelf ook. Al langer trou wens. Hoeveel maal zal hij de maten van het werk wel niet hebben gerepeteerd? Honderd maal? Duizend maal? Hoeveel keer zal hij de plaatsen van de deuren erin hebben nagegaan? De bouwtekeningen tevoor schijn hebben gehaald Hoeveel keer zal hij steen- en glassoor ten naast elkaar hebben gelegd en stukken hebben hertekend en. aangepast aan de omstandighe den? Op de bovenverdieping van het atelier rolt hij met rijn voet de enorme bundel werkte keningen uit. Niet elk steentje staat erop. Natuurlijk niet. „Kom nou. ik ben niet gek." Maar 'wel is eike steensoort, die erin is verwerkt gedacht en aangegeven met stipjes, vlakjes en streepjes. Vel na vel. Vi.if meter hoog en drieëntwintig meter lang. Niet voor niets zegt hij dan ook: „Voor mij was het grootste werk al achter de rug toen de plastiek op papier was geconci pieerd. De uitvoering was alleen nog een kwestie van waarma ken. Van zorgen, dat de plastiek de pure. gedroomde vorm zoveel als kon benaderde." Maar daarvoor? Wie dat pre cies wil weten moet maar eens een gesprek met Frits Hende rickx hebben. Hij praat zoals hjj tekent. „Kijk," zegt hij bij voorbeeld als hij het heeft over rijn geringe produktie van vrij werk. „Ik ben net een accu" en met een stukje houtskool dat onder handbereik op tafel ligt tekent hij een dvosje. „Ik heb een lading nodig om iets te kunnen afgeven. Leeg doe ik niks. Heel weinig in ieder ge val." Hij siert het doosje op met wat knopjes en een merkje aan de zijkant. „Ik moet onder druk worden gezet door iets. Een op dracht." (Tekent een pijltje van en naar de knopjes) „Dan pas wordt ik produktief." De schetsen, die het ontwerp vooraf zijn gegaan, ademen dat zelfde karakter. Een tekeninge tje met hoog op het blad het bijschrift „groot houden", waaraan duidelijk een stukje lager is voldaan. Wat krabbel tjes. los ertussen, een koppetje: een en passant uitgewerkt toe val van samenkomende lijnen, een woordspelletje. „Bols. Joy, Bosjoy. Bolsjoi" en weer teke- ninigetjes, in rode en zwarte inkt heel ragiel neergeschreven lijntjes, bladen vol. „Een opdracht is altijd hope loos als je er nog aan moet beginnen." zegt Frits Hende rickx. ..Voor mij althans. Het duurt lang voordat ik mezelf gevonden heb. Soms rit ik da gen, weken achter elkaar te tekenen zonder dat er werkelijk iets gebeurt. Allemaal dit soort dingetjes tot ik er gaar van word. En dan opeens, dan zie je het. Een lijnt.'", net even beter dan de rest. Een beginnetje waarmee je aan de slag kunt. Ineens, doordat een vorm je begint op te vallen, doordat je iets riet. Neem nou dit" en hij wijst op de rol werktekeningen: „De basis hiervoor is *n stukje hout geweest, dat ik vond op het strand. Zo'n uitgesleten verweerd plankje dat er onge veer zo uitzag." Frits Hende rickx moet er even een krijtje voor van beneden halen, maar maakt dan een tekeningetje, ter bretdte van een vloerplank, van een gebobbeld stukje hout. „Ja. zo was het. Ik heb het nog thuis was het, ik heb het nog thuis, en precies zo groot. Dat was het begin." Naast honderdvijftien strek kende meter werktekening klinkt het haast ongelofelijk. (Van een onzer verslaggeve.-s) SCHIEDAM Met ingang van maandag 14 september wordt de kruising SchiedamsewegZwa uw- laan herbestraat. In verband daar mee worden voor het verkeer de volgende maatregelen genomen: Het doorgaande verkeer in de rich ting Delft moet rijden via de Schiedamseweg, Meeuwensingel, Dr. Sauerstraat. Schiedamseweg, Noordelnde, enzovoorts. Het verkeer uit de richting Delft wordt geleid via de Laan van Spaland, Viaar- dingseweg, Mozartlaan en Ed. van Beiumlaan. Deze maatregelen gel den tevens voor bewoners van de Vogelbuurt en het voormalige Spa- land. Op de Meeuwensingel, Dr. Sauerstraat en Laan van Spaland gelden gedurende de wegomlegging stop- en parkeerborden. Voor de Vlaardingseweg wordt eenrich tingsverkeer voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen vastgesteld, zodat het berijden van deze weg uit de richting Groenoord in de rich ting Kethel is verboden. De werk zaamheden zullen ongeveer 14 da gen duren en de omleiding wordt door borden aangegeven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 10-jarige Johnny van de Berg is gisteren bij het klimmen in een vlaggemast op liet haventerrein van Thomson aan de Maashaven met zijn arm achter de kikker blijven hangen, waaraan het vlaggetouw wordt vastgemaakt. Met een slagaderlijke bloeding aan zijn rechterarm is de jongen naar het Havenziekenhuis gebracht. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM VARA's Achter het nieuws komt zaterdag onder meer met een reportage over Feljenoords Europa Cup-tegenstander UT Arad uit Roemenië. Een VARA-plocg heeft opnamen gemaakt van de laatste competitie wedstrijd van de Roemenen en verder zijn er interviews met de trainer en spelers. De uitzending van Achter het nieuws begint om tien over negen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op het veiling- terreja aan de Veilingweg is gis termiddag de versnellingsbak van een vrachtauto geëxplodeerd, nadat de motor in werking was gesteld. De bestuurder, de 44-jarige W JA. de Bruin uit Bergschenlioek moest met verwondingen aan zijn been en inwendige kneusingen naar het Bergwegziekenhuis worden ver voerd. Een naast de vrachtauto gepar keerde personenauto werd bescha digd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De afgelopen nacht is ingebroken bij de masten- fabriek Keyzer aan de Ophemert- strant. Uit het gebouw verdween een rekenmachine met een waarde van 3000 gulden. Bij de N.V. J. van Bekkum aan liet Zuidplein verdween bij een in braak uit een geldkistje 600 gulden. Drie winkels kregen bezoek van in brekers. Bij de N.V. Radio Star werd 50 gulden uit de kassa gesto len nadat alle kasten in de winkel waren doorzocht. Ook in de winkel van C. Klomp aan de le Middel landstraat werd een kassa gelicht; de buit was hier 40 gulden. Even eens in de Middellandstraat werd ingebroken bij de firma Langelaan, waar uit een bureau 200 gulden werd gestolen. ADVERTENTIE SUjTERlj WIJNHANDEL Bezorging door de gehele stad. i 'kH .•M HU

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1