Strijktrio in het Stedelijk WIM KOUWENBERG VAN KUNSTGALERIE PUNT 4: Unieke boetiek voor decoratie-materiaal Afscheid van Bronneman in sportsoos Penning voor organisator Fried erich Aquarellen in het Stedelijk Gevonden in Groenoord SHV De Alfer ving; 3267 cm Juliana blijkt belangrijke kandidaat voor kampioenschap DINSDAG 15 SEPTEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 17 r? Knapen kraakten archief Spaarbank Wim KouiuenbergKunst is mooi voor het museum, zegt j het publiek." 1 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - De Stichting Ziekenomroep Schiedam wil uitgroeien tot ..een goede, gezonde ziekenomroep". Daarom gaat de ZOS vooral deze en volgende maand aktie voeren met een drieledig doel. De omroep wil meer bekendheid krijgen en daarmee hopelijk ook meer financiële steun en (eindelijk) een passende, permanente ruimte. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het zal niemand vreemd in de oren klinken dat maar weinig kunstgaleries in Nederland een florissant bestaan leiden. Het enthousiasme en de werklust die de goed willende eigenaars van deze kunstwinkeltjes dikwijs aan de dag leggen wordt financieel maar matig beloond. Dat is in het mekka van het vaderlandse kunstleven Amsterdam zo en in Schiedam al niet anders. Onlangs heeft galerie Punt 4, de enige belangrijke kunstwinkel in Schiedam ooit rijk geweest is, definitief de pijp aan Maarten gegeven. Punt uit. Te economisch Sportvelden De ti.se jonge decorateurs bij één van de kleurige creaties. Links Nic Groen en daarnaast I Heus Jeronimus. Het pand aan de Rutteraamsedijk, waar kunst galerie Punt Vier zat, is alweer verhuurd. aanwezig zijn. omdat er zoveel pening. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeef sters i SCHIEDAM De heer G. J. Friederich uit Schiedam, secre taris van het comité dat ieder jaar weer drumbatidconcours in Schiedam organiseert, heeft zaterdag tijdens dit. festijn de penning van verdienste van de Schiedamse Gemeenschap ge had. Hij kreeg deze onderscheiding omdat, hij al 12 jaar achtereen een groot deel van zijn vrije tijd voor de organisatie van het con cours opoffert. De penning werd uitgereikt door mevrouw G- D. Verweij-de Graaff, wethouder van o,a. Cul turele Zaken. De plechtigheid vond plaats na het défilé onder hoorngeschal van de Schiedam se Rijnmondband. ij (Van een onzer verslaggevers! VLAARDINGEN Zes jongens tussen 12 en 15 nar hebben het archief van de Spaarbank aan de Schiedamseweg gekraakt. Na de komst van de politie verlieten zi.j vrijwillig het pand. dat zij als clubhuis wilden gebruiken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de aula van het Stedelijk Museum in Schiedam SDeelt zaterdagavond 19 september het Residentie Strijktrio, met Peter Hoekstra (viool). Just Gerretsen (altviool), en Wim Mertens 'cel loZij spelen werken van Olando Gibbons. Franz Schubert. Jean Framjaix en Max Reger. Het concert begint 's avonds om kwart over acht. De toegangsprijs is voor leden van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Mu seum te Schiedam 2.50 gulden. Niet. leden betalen 4 gulden en jeugdle den en houders van een cultureel jeugdpaspoort kunnen het concei t voor één gulden bijwonen. In de pauze is sr gelegenheid om de tentoonstellingen in he mu seum te bezichtigen. (Van een onzer verslaggevers' SCHIEDAM Prof. ir. M. J. Granpé Molière exposeert van 20 september tot 12 oktober met aqua rellen in het Steelijk Museum in Schiedam. Zaterdag 19 september wordt de expositie om vier uur geopend door de heer C. H. Schwa- germann. SCHIEDAM De leden van SHV de Alfer hebben zondag in de Delftse Schie een onderling hen- gelconcours gehouden. De vangst bestond uit 200 maatvissen met een totale lengte van 3267 cm. Na ge meten te zijn werden de vissen weer teruggezet. De uitslag: 1 A. Burggraaf. 30 stuks. 514 cm.: 2. H. van Katwijk. 28 stuks, 449 cm.: 3. H. Burggraaf. 28 stuks. 445 cm.: 4. S. Koedoot. 23 stuks. 373 cm; 5. J. Schramade. 21 stuks, 347 cm.; 6. P. Geul, 16 stuks, 260 cm.: 7. D. Versteeg, 16 stuks 256 om.; 8. F. de Jong. 14 stuks. 241 cm.; 9. P. de Jong, 14 stuks, 240 cm.; 10. H. Berkhout, 10 stuks, 157 cm. Ziekenomroep Schiedam wil gezond worden 1 De burgerij kan de gemeente dwingen tot subsidie-verlening (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Vanavond om 7 uur gaat Bad Groenoord in Schiedam dicht. In de afgelo pen zomermaanden heeft het zwembadpersoneel nogal wat ge vonden voorwerpen verzameld. Morgen kan men de hele dag in het zwembad terecht om te kijken of er nog iets van hem of haar tussen zit. gramma's maakt. Zou (lat niet mo gelijk zijn. dan zou de omroep bij voorbeeld twee pandjes in het Pro veniershuis willen hebben. Maar dan met een rechtstreekse muziek- lijn en ee.n binnenlijn naar elk van de beide ziekenhuizen. Verder vraagt de omroep een eenmalige subsidie van 5000 gulden om de „volkomen gare" apparatuur te kunnen vernieuwen, en eveneens een jaarlijkse subsidie van 1500 gulden als bijdrage in onkosten voor organisatie, administratie, dis cotheek. afschrijving en aanschaf van apparatuur. Tenslotte zou de omroep ook graag alle mogelijke pcrsfacilltei- ten willen hebben om voortaan on- gphinderd het werk te kunnen doen. Behalve het samenstellen van verzoekplatenpro jr.imma's, maakt de omroep namelijk ook regelmatig reportages van actuele gebeurtenis sen in de stad en interviews daar over met bekende Schiedammers. In het verleden blijkt het de om roep tijdens het maken van op namen nog wel eens moeilijk te zijn gemaakt. Momenteel verzorgt de omroep een programma voor elk ziekenhuis gedurende twee uur in de week. Daarnaast zijn er dan de speciale uitzendingen tijdens nationale en plaatselijke hoogtijdagen. Maar uit reacties van zieken is de omroep gebleken dat ze veel meer voor de patiënten zou moeten doen De omroep wil wjl. Ze zou ••raag speciale kinder- en weekoind- 'roc ram ma's willen maken. Ma«r vo'tiwr ij jr. "zien de Iniirli-f <on.ni- -ii;lir>- clen „een volkomen utopie." In zijn. ruime nieuwbouw-woning aan het Bachplein treffen we de nu voormalige eigenaar van de ga lerie en tevens onderwijzer van een r.k.-lagere school Groenoord, Wim Kouwenberg, desondanks in een opperbest humeur. Vanzelf sprekend is hij teleurgesteld dat zijn zaak niet levensvatbaar is ge bleken, maar hij heeft de bui sinds lang (februari '70) zien aankomen en dat heeft de bittere pil eniger mate verguld. Wim Kouwenberg (27)'Het is inderdaad jammer dat het nu voorbij is, da's zeker waar. Ik heb de galerie een seizoen lang gerund en in die eerste zes maanden .vanaf september '69, gingen de zaken ge woon goed. Er kwamen genoeg ko pers, maar langzamerhand begon dat'te veranderen en hield ik de kijkers over. Kijk, ik ben met moed en enthousiasme aan het karwei begonnen, maar dit kon zo niet langer. Vanaf februari dit jaar moest ik uit eigen zak bijbetalen en dat gaat ten koste van je gezin. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Het herenteam van de volleybalvereniging Juliana heeft op het Sigi-toernooi in Deift voor enkele indrukwekkende prestaties gezorgd. Te midden van sterke eredivisie-ploegen, top- hoofdklassersen de huidige kam pioen van Engeland, heeft de Ju- liana-ploeg een goed figuur gesla gen. Zo werd in de eerste wedstrijd tegen het Haagse PVC, derde in de hoofdklasse, een puntenverde ling in de wacht gesleept; ook de eredivisie-vereniging HML wist tegen de Julianaheren niet verder te komen dan een gelijk spel. In de wedstrijd die daarop volg de, werd slechte op het nippertje van een van de sterkste verenigin gen uit de eredivisie. Tornado, ver loren. Loon naar werken kreeg de Ju- ïiana-ploeg in de confrontatie met het kampioensteam uit Engeland. Na een spannende strijd met aan beide zijden van het net prima spelende ploegen, werd een puntenverdeling bereikt. De laatste wedstrijd, die tegen het Amsterdamse US gespeeld moest worden, werd reglementair door de Amsterdammmers gewonnen, door dat bij de stand 1413 de tijd- maatregelen moest worden toege past. Deze seriewedstrijden, die allen tegen in hogere klassen uitkomen de clubs gespeeld moesten worden, hebben wel aangetoond dat Juliana een belangrijke kandidaat is voor het kampioenschap van de over gangsklasse. Het Sigi-toenooi werd ten slotte gewonnen door Tornado, dat in de finale US knap versloeg. Geen van belde finalisten had in de di recte strijd de Schiedamse ploeg weten te verslaan. TJiteindeljk was die galerie een hobby, dat moet je niet vergeten.' Voor die hobby heeft Wim Kouwenberg, nadat al in februari bleek dat een kassa een bijna over bodige luxe was geworden, zich echter het vuur uit de sloffen ge lopen. Hoe dan. ook, hij moest en zou een subsidie loskrijgen. 'Vanaf februari,' vertelt h» .'heb ik bij verschillende overheden aange klopt, maar steeds nul op rekest. Men weigerde op het feit dat mijn galerie een particuliere instelling was. En dat is eerlijk gezegd onzin, want er zijn zat voorbeelden waar in een subsidie aan zo'n bedrijfje wel verleend wordt. Maar daar wil ik verder niets over zeggen. Voor mij was het duidelijk, dat er geen financiële waarborg was voor een nieuw seizoen.' Als de reden ter sprake komt. waarom het Schiedamse publiek niet meer in zijn winkel is komen opdagen, antwoordt Kouwenberg prompt: 'Dat zou je ze zelf moeten vragen, ik weet het niet.' Over dat onderwerp gaat hij verder: 'Ik denk dat de mensen te economisch zijn ingesteld. Het geld. dat ze na hard werken, hebben verdiend, moet zijn winst opleveren. Aan kunst wordt niet gedacht. In deze maat schappij is alleen sport nog maar belangrijk. Kunst is mooi voor een museum, vinden ze.' De vrees die de Nederlanders kennelijk tonen voor het museum en de kunst in het algemeen is in het buitenland overigens nauwe lijks te bespeuren, Kouwerberg: 'In het buitenland durft men te kopen. Zelfs de Belgen, die wij toch maar voor goedkope kermisklanten uit maken, staan daar veel positiever tegenover. Die hebben het lef om tè kopen. In Nederland, ontbreekt de begeleiding. Niet landelijk, want Marga doet echt wel genoeg, maar vooral op plaatselijk niveau; daar gebeurt te weinig, kijk maar naar Schiedam.' 'In Schiedam ben je de Monopole al kwijt en straks ook nog de Pas sage. Waar moet je dan nog heen? Geloof me maar, ik denk dat de overheid straks 50 percent subsidie gaat geven bij de aankoop van een televisietoestel!' Kouwenberg is er overigens van overtuigd, dat de gemeente wel zal moeten subsidiëren, wanneer de Schiedamse burgerij zich meer voor toneel, cabaret en tentoonstellin gen gaat interesseren. Als voor beeld gebruikt hij de sportvelden, die hier in Schiedam in ruime mate Vanaf half negen kunnen afge vaardigden van alle sportvereni gingen persoonlijk en namens de vereniging afscheid komen nemen van de heer Brormeman. Daar naast is er gelegenhid om de ken nismaking met sportvrienden te hernieuwen en uit te breiden. De organisatoren van deze bij zondere soosavond hopen dat de Schiedamse sportwereld op deze avond op grootse wijze bi ijk zal geven va.n haar waardering voor al wat de heer Bronneman hiervoor heeft gedaan. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN In de vroege re meikwinkel van Bezemer aan de Landstraat is een voor vlaardingen unieke boetiek geopend. Twee jonge etaleurs en decoratie-ontwerpers hebben daar maandag onofficieel een winkeltje geopend, waar zij ex clusief etalage-materiaal verkopen. Achter een opvallende, wit met paars geschilderde buitenmuur verbergt de zaak een kleurenpracht aan etalage- en verwerkingsmate riaal. Nic Groen (25), gespeciali seerd in het etaleren van juwe lierszaken en horlogeriën, en Henk Jeronimus (26). etaleur van boe tieks en confectiemode-zaken, ont werpen decoraties, maken etalages en vervaardigen etalage-materiaal. In Vlaardingen hopen zij een markt op te bouwen om hun etala gematerialen uit eigen atelier aan de winkeliers te verkopen. Ook aan particulieren verkopen zij hun creaties en artikelen: plastics, kar ton, corsages, etalage-spelden an meer .van dat soort decoratieve ar tikelen. Tevens richten zij zelf eta lages in. De vroegere meikwinkel, waarin ook nog korte tijd het kantoor van een aannemersbedrijf gevestigd is geweest, hebben zij zelf verbouwd. Daarover hebben zij ongeveer een half jaar gedaan, omdat alles op de vrijdagavonden en de zaterda gen moest gebeuren. Maar nu staan er ook een boetiek en een atelier die het aanzien waard zijn. Vrolijk, kleurrijk, maar vooral erg inventief staan de verschillende etalage- en decoratie-ontwerpen in de zaak opgesteld. Nic Groen, onder andere ontwer per en maker van de tax-free- shóps aan boord van de schepen van de Holland-Amerika Lijn: ..Nu moeten we alleen nog wat bekend heid zien te krijgen onder de mid denstand van Vlaardingen." En die bekendheid zullen zij zeker wel krijgen, want de opvallend wit- paarse boetiek Etaform ligt precies aan. de weg naar de Lijnbaan, waar in oktober de Lijnbaanbeurs ge houden zal worden. Het zal ieder een moeilijk vallen om deze boe tiek voorbij te lopen zander hem te zien. Om te beginnen heeft de ZOS een brief geschreven naar het Schiedams college mr burgemees ter en wethouders en de gemeente raad Daarin wordt allereerst uit voerig verteld over het we"k en be waarde van de omroep en vervol gens een aantal eisen gesteld. De veertien medewerkers er. me dewerksters van d" omroep n! ijken er genoeg van te hebben nog lan ger te improviseren m een bedrijfs ruimte onder één tan de flatge bouwen in de Dr. Kuyperlnan. mei ..volmaakte afbraak-apparatuur" en een „bedroevend kleine disco theek." In de bedrijfsruimte, een kelder, is een stucliootje ingericht, waa.. aldus de brief van de omroep, eigenlijk n'-?t te werken valt. Daarom vragen ze de hulp van rle gemeentelijke overheid bij het bemachtigen van een goede studio- ri'itnte in een van de twee zieken huizen waarvoor de omroep pro- mensen bij betrokken zijn. Dat zou ook in de kunstsector mogelijk moeten zijn. Want: 'De burgerij heeft in zijn macht de gemeente te dwingen tot- het geven van subsi die,' aldus Wim Kouwenberg. Na alle troebelen en toestanden, die Kouwenberg zich met zijn kunstgalerie, op de hals heeft ge haald, lijkt de animo om ooit nog eens een dergelijk bedrijf op poten te zetten, wel voorgoed bij hem verdwenen. Niets is echter minder waar. Als we over de toekomst reppen, blijkt hij nog altijd even enthousiast, Kouwenberg: 'Mocht ik nog eens iets in de Duitse lotto winnen en ik zou in een oud stadje een herenhuis kunnen krijgen, dan Kunst is toch iedere dag een hap- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op de eerste soosavond van de Schiedamse Sportsociëteit, vrijdag 25 septem ber. wordt afscheid genomen van de Schiedamse ambtenaar voor sportzaken, de heer J. C. Bronne man. De soosavond wordt gehouden in clubhuis ,.de Toekomst" van „Excelsior '20" in het sportpark Thurlede.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1