Ziekenomroep Schiedam: Noodsituatie dwingt tot voeren van actie Bij afscheid PvdA- raadsleden Terugblik op donker Maassluis msm SCHIEDAM VAND AA G Drie vragen aan vier wethouders Voorzitter R. Heilmann NKV-centrale Schiedam: Concert dorpskerk te Kethel Gebr, dë Veld R.-k. Politie bond viert jubileum jongens aangehouden Martin Green in disco-club T.V. DEFECT? VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE)' Wij heipen direct De avond stond in het teken van het afscheid van de heren W. van Antwerpen en J. Slagboom als leden van de fractie van de PvdA in de gemeenteraad, waarin zij resp 15 en 25 jaar zitting hadden. Laatstgenoemde ver tegenwoordigde de SDAP reeds in de raad vanaf l°éo tot aan het uitbreken van de oorlog. Oud-wethouder en thans ook oud-gemeenteraadslid J. Slagboom met in zijn hand het boek dat hij gisteren van wethouder J. Smit ontving bij zijn afscheid tijdens de vergadering van de Partij van de Arbeid. Door HANS VAN DER SLOOT Het college van B. en W. Van links naar rechts: de heer Bolmers, mevrouw Venoeij. burgemeester Roelfsema, de gemeentesecretaris en de heren Houtman en Collè. meer m (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De heer R, Heil mann, voorzitter van de plaatse lijke centrale van het Nederlands Katholiek Vakverbond in Schie dam, heeft gisteren op de jaarver gadering van de centrale een hartig woordje gesproken over „de moe heid in de vakbeweging". Hu meende: „Op vakbondsgebied merken we steeds meer moelieid. In het plaatselijk werk van de cen trale is het niet anders." Hij ver telde o.m, dat, wanneer er niet snel meer actieve medewerkers komen, het belasting - adviesbureau het eerste slachtoffer zal worden. Volgens de voorzitter wordt over wogen deze service aan de leden af te stoten. Hij betoogde dat het voor het kleine aantal actieve mensen ondoenlijk is de veelheid van pro blemen die de centrale overstro men, te verwerken. Ook sprak liij zijn teleurstelling uit over de wijze waarop, aldus de voorzitter, verschillende vakbonden de centrale financieel voor het blok zetter). „Maar de vakbonden en be stuursleden die de centrale blijk baar overbüt,:j vinden, weten ons wel te vinden als er iets misgaat," vond hij. Voorts kondigde hij aan dat de centrale weer gaat beginnen met een cursus spreken in het open baar. Vorig jaar is een poging ge daan een zelfde cursus te houden. Die is mislukt bij gebrek aan be langstelling. Op dinsdag 22 september zai in Arcade een gratis proefles worden gehouden. „Smaakt het u, dan kunt u zich laten inschrijven," aldus de heer Heilmann. Hij wees erop, dat de cursus beslist niet alleen voor de mannen is. Ook „de mina's" en j oudere kinderen zijn welkom. i SUIT Blij WIJNHANDEL Bezorging door de gehele stad. (Van. een onzer verslaggeefsters) •SCHIEDAM De R.-k. Politie bond in Schiedam bestaat 29 sep tember 25 jaar. Dit zal worden gevierd met een receptie. Deze wordt van half vijf tot zes uur in Sitton gehouden. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft vijf jongens uit Schie dam aangehouden. De jongens. 10, 12 en 13 jaar. worden verdacht van inbraken en beschadigingen in Schiedamse scholen. (Van een. onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Stichting Zie kenomroep Schiedam, die op alle fronten aan de grond zit, gaat ver der mét actie voeren om verbete ring in de situatie te krijgen. Behalve aan het Schiedamse ge meentebestuur zijn nu ook brieven gestuurd naar de Schiedamse be drijven, waarin de ruimtelijke en financiële problemen van de omroep worden uiteengezet en ge vraagd wordt om steun. De derde fase van de actie is gericht op de stadsbewoners, ver enigingen, instellingen, instanties en kerken. „We voeren de actie onder pro test", vertelde Z.O.S.-voorritter M.J. Brand gisteravond op een persconferentie in de kelder-studio. „We werken liever achter de schermen, maar de situatie dwingt ons voor het voetlicht te treden". De omroep heeft een alles behalve passend onderkomen, geen geld, maiar plannen genoeg. De omroep verzorgt nu éénmaal in de week een twee uur- durende uitzending in het Gemeentezieken huis en de Dr. Noletstichting. De huidige apparatuur is eigenlijk on bruikbaar. Met een betere behuizing, goed materiaal en een gezonde financië le basis zou de omroep meer pro gramma's eventueel in meer huizen kunnen gaan maken. Op de nieuwe begroting van de omroep worden de vaste lasten op bijna 1200 gulden geraamd. Daar tegenover staat bijna 800 gulden aan inkomsten. Bijna de helft daarvan komt van de omroepme- dewerkers en-sters zelf. Zowiezo dus al een tekort van bijna 400 gulden. Wil men door kunnen gaan met 'het werk dan zal op korte termyn nieuwe, apparatuur aangeschaft moeten worden. Daar is een bedrag van 8350 gulden voor nodig. Zou de Z.O.S. eventueel een nieuwe studio- ruimte krijgen en moeten inrich ten. is nog eens 5 tot 10.000 gulden nodig. Allereerst hoopt de Z.O.S. op een subsidie van de gemeente. Ze meent dat dat ,wel eens tijd zou worden". En op de medewerking van bedrijven en particulieren. „Tenslotte is de ziekenomroep een gemeenschapszaak," meent voor zitter Brand. (Van een onzer verslaggeefsters') SCHIEDAM Organist Aad van der Hoeven en trompettist Frans Vreugdenhil geven woensdag 30 sepember een concert in de dorps kerk te Kethel. Het concert begint om kwart over acht. Het is georganiseerd door de Schiedamse wijkvereniging Groen- oord. De toegangsprijs is 2,50. 65- plussers en jongeren beneden de 18 jaar betalen 1.50. Kaarten zijn op de avond van het concert vanaf kwart over acht in de kerk te krij gen. Op het programma staan werken van W. Boyce, Matthew Cambrid ge. G. B. Viviani. J. S. Bach. A. Corelli, L. van Beethoven en A. Verwoerd. SCHIEDAM Het Schiedamse harmonie-orkest „Oefening Baart Kunst" geeft aanstaande zondag middag om drie uur een concert in het Beatrixpark in Schiedam. De openluchtuitvoering vindt plaats op de grote grasvlakte tegenover het parkeerterrein. OBK zal een licht, vlot program ma brengen. Het concert wordt af gewisseld met optredens van het majorettenpeloton en'de drumband. De algehele leiding heeft de heer D. H. C. Helmink. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Discoclub Sloopy opent het seizoen zaterdagavond in Tivoli met de „Martin Green Drive- In Show". Disc-jocke.v Martin Green komt met zijn stereo- en lichteffecteninstallatie. Toegangs prijs bedraagt twee gulden. De zaterdagavond van disco- club Sloopy worden niet meer in boerderij Landsvreugd en Jeugdha- ven Nieuwland gehouden, vanwege de grote belangstelling die er voor deze avonden bestaat. Zaal Tivoli, waar ongeveer 400 mensen in kun nen, zal dit seizoen het centrum van de activiteiten van de disco club zijn. Het lidmaatschap be draagt ƒ2.50. Tel. 159618 en 267921. Evt. vooraf prijsopgave. |pH,uot| St. Liduinastraat '78 a Schiedam j jSted! Telefoon 010-26 86 38 Off. Philips dealer (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS - De Partij van de Arbeid, afd. Maassluis -Maasland, opende gisteren avond het seizoen 70-71 met een bijeenkomst, waarvoor veel belangstelling bestond. Oudgedienden dus. die ondanks felle tegenstand van. rechts on noemlijk veel. hebben gedaan voor de Maassluizers. Niet alleen voor eigen gelederen, maar ook voor leden en sympathisanten van an dere partijen en partijlozen. De mens was voor de scheldenden steeds het belangrijkste. Hierover werd gesproken. Oude herinneringen werden opgehaald. Betreurd werd dat de heer Van Antwerpen wegens ziekte niet aan wezig kon zijn. Namens de aanwezigen sprak wethouder J. Smit, die de omstan digheden memoreerde waaronder de socialistische raadsleden van voor de oorlog moesten werken. De tijd van de grote werkloosheid en de hevige strijd tijdens de verkie zingen tussen links en rechts, onder de socialistische leus „uit de hel der armen is het paradijs der rijken opgebouwd". Bjj nacht en ontij ging men op pad om te plakken en te kalken. Men deed het met idealisme, en thousiasme en capaciteit waardoor men, ook in het donkere Maassluis steeds meer waardering verkreeg. Begonnen werd met één raadslid, terwyi er nu zes de moderne PvdA vertegenwoordigen. De heer Slagboom ging eveneens in op de geschiedenis, betrok daar- bu wijlen wethouder H. J. Marcus, die als eerse rode wethouder het spits afbeet op het gebied van de sociale voorzieningen. De heer Slagboor: herinnerde aan het eerste jaar na de oorlog toen de noodgemeenteraad alleen be stond uit socialisten. De eerste daad was het op zondag openstel len van het zwembad en de bio scoop en het toelaten van ge mengd zwemmen. Dit ailes duurde maar even. Rechts verkreeg weer een meer derheid en trok alle besluiten van de noodgemeenteraad weer in, en van het kraken van zwembaden e.d. had men nog geen flauw idee, aldus de heer Slagboom. Hy besloot zyn speech met te wyzen op de steeds veranderende toestand, de moeilijkheden die ook nu moeten worden opgelost, en de verantwoordelykheid van een ieder om daaraan mee tv helpen. Namens de afdeling werd de heer Slagboom door wethouder J. Smit een boek werk aangeboden. Voor het meer officiële gedeelte werden enige huishoudelijke zaken afgewerkt. De eerstvolgende jaar vergadering zal o.m. staan in het teken van de bestuursverkiezing, daar een aantal bestuurders, die tot leden van de raad der gemeen;; zijn gekozen hun functie beschik bar nebben gesteld. De heer J. A. Humsnelen, voor zitter va nde afdeling, die tot wet houder Is gekozen, deelde ons mee dat het samenstellen van een nieuw bestuur geen probleem is, daar het aantal kandidaten groter is dan de te bezetten plaatsen. Op de jaarvergadering zal af scheid worden genomen van de heer W. van Antwerpen. Het nieuwe college zit; al zit het dan niet met het gemak dat van een bestuursorgaan mag worden verwacht. De storm die de ramen heeft doen klap peren is gaan liggen. Op drift geraakte politieke roeiboten zijn weer vastgelegd en de rust rondom de hoeven is alom weergekeerd. In het dorp in de Delta is alles weer als vanouds. Of nee, niet alles. In het raad huis aan de Brink is toch het één en ander veranderd. Voor drie van de vier wethouders rijn anderen in, de plaats gekomen. Nieuwe bestuurders, waarvan dan misschien niet mag worden verwaoh. dat ze schoon zullen vegen, maar wel dat ze een an der gezicht gaan geven aan het gemeentebeleid. Na alle inge zonden stukken, ruzies, ver dachtmakingen en goochelen met bijbelteksten mag toch wel worden verwacht dat de storm in het dorp er niet één in een glas water is geweest. De hieronder staande ant woorden op drie vragen aan elk van hen gesteld geven hierover nog niet helemaal uitsluitsel. WELK PROBLEEM MOET, VOLGENS U IN SCHIEDAM HET ALLEREERST TOT EEN OPLOSSING WORDEN GE BRACHT? Drs. J. Houtman (v.v.d.), wet houder van Financiën: „Voor my is het antwoord snel gegeven. De sanering van de binnenstad en een zo snel mogelijke realisering van de wederopbouw ervan- We ritten daarbij met de moeilijkheid dat de bestemmingsplannen voor de binnenstad nog niet zijn uitgewerkt. Dat is dan het allereerste dat dient te gebeuren. Proberen uit te maken welke richting we met de binnenstad uit moeten." Hierbij beschouwt J. Hout man het Empeo als voorname raadgever maar niet als de enige. „Zeker zo belangrijk ais de inbreng van het Empeo vind ik de discussies die binnen Schiedam over dat probleem moeten ontstaan." Inspraak dus. „Als ik vanuit me zelf rede neer," zegt hij, „zie ik Schiedam tussen een groot blok Rotter dam aan de ene kant en een groeiend blok Vlaardingen aan de andere. Heel moderne steden :<iet een maximum aan woon comfort maar ik geloof dat de mensen daarop toch beginnen terug te komen en daarin rie ik kansen voor Schiedam. Laten we ons best doen om de oude dingen die we nog hebben te bewaren als contra tegen Vlaardingen en Rotterdam. Onze taak zal met de remove- ring en renovering van de bin nenstad zijn: het leefbaar houden van de hele Rijnmond- gemeenschap. We hebben er hier nog net de middelen voor. B. E. Collé. (CPN), wethouder Sociale Zaken geeft heel voor zichtig antwoord. Liever zou hij eerst een gedegen studie hebben gemaakt van het complex pro blemen dat hij drie weken gele den op zijn schouders nain Maar alle. .Ik geuoof niet." zegt hij. „dat ik met een portefeuille waarin naast sociale zaken, maat schappelijk werk, volkshuisves ting en gezondheid aan één pro bleem prioriteit kan geven, maar als ik dan toch iets zeg gen moet zou ik kiezen voor: continuering van de bouw van woningen in overeenstemming met de wensen van de bevol king. Dat vind ik een wel héél dringend probleem en niet al leen uit het oogpunt van de volkshuisvesting. He is ook een sociaal en maatschappelijk Di'obleem. Woningen voor min der draagkrachtigen bijvoor beeld en voor bejaarden en een gezinswoningen. Het één is daarbij niet los te maken van het ander." Mevr. G. D. Verwey-de Graaff ip.v.d.a), wethouder van Cul tuur en Onderwijs begon aan haar tweede bestuursperiode wat voor haar het praten aan zienlijk makkelijker maakt. Vooraleerst, vindt zy, moet er in de komende periode worden gezocht naar meer inspraakmo gelijkheden in de hoop dat de burgers daar dan ook gebruik van zullen maken. „Het is een moeilijke materie, vergis je niet. Op het ogenblik bedrijven we inspraak nog uitsluitend door hearings, een enkele uitzonde ring daargelaten. Maar dat is niet voldoende. We zullen toe moeten naar een meer gerichte inspraak waarbij groepen be langstellenden worden uitgeno digd. Een soort kanalisering dus. waarbij de overheid eerst moet beginnen te leren hoe ze met de materie om moet gaan. En niet alleen de over heid. Ook de burgers moeten dat. Inspraak is een spel dat door beide partijen moet worden ge speeld. En eerlijk. Niet op de manier zoals het tot nu toe gebeurde, dat een groep die haar zin niet heeft gekregen na afloop zegt: Ja, wat wou je dan. We zijn wel gehoord maar het helpt toch niet. Het besluit stond van tevoren al vast. Want hoe goed je je inspraak mogelijkheden ook leert benut ten, je kan het nooit drieën tachtig duizend mensen precies naar de zin maken." C. J. M. Bolmers (p.v.d.a wethouder Gemeentewerken be gint met een soort algemene be schouwing waarin hij zegt dat Schiedam nu eindelijk eens van die naam als stad waarin niets zou mogelijk rijn afmoet. Maar over de vraag. „We moeten ons allereerst afvragen," zegt hij, „waar de burger het meest mee gediend is." Voor hem is dat een betere communicatie tussen overheid en publiek. „We zullen meer dan vroeger ons beleid moeten argumenteren. Het publiek heeft eenvoudig recht op goede voorlichting, lijkt mij. Dat kan natuurlijk niet in alle gevallen maar er zijn zaken zat waarin dat makkelijk gaat. Mijn porte feuille zit er vol mee. Ga maar na: stratenaanleg. pleinen, speelplaatsen, stuk voor stuk zaken waarmee het publiek di rect te maken heeft en waar over het zonder enig probleem geïnformeerd kan worden. Nu kan je natuurlijk zeggen dat de burger daarin niet geïnteres seerd is. Nou. dan proberen we hem interesse bij te brengen door hem, hetzij door inspraak, hetzij door betere informatie erbij te betrekken. De discussie ontstaat dan vanzelf." Inspraak? „Nou," zegt Bolmers, „in spraak moet natuurlijk zo snel mogelijk worden gerealiseerd, maar voorlopig zouden we al een eind op streek zijn als we kans zagen de afstand tussen overheid en publiek wat te ver kleinen." WAT VERWACHT U VAN DE SAMENWERKING MET DE RAAD? Drs, J. Houtman: „Ach. ik verwacht wei een goede samenwerking. Je kunt tenslotte niet blijven ruzie ma ken. Ik heb de indruk dat alle partijen nu zo'n beetje hun wonden likken, de confessionele even goed als wij. maar ik geloof zeker dat we tot een positieve samenwerking zullen komen. Tenminste, als er niet toch r.og een ongezonde politiek wordt gevoerd. Maar daar ben ik niet bang voor. B. E. Colle: „Ik kan eigenlijk alleen maar hopen. Hopen, dat nu het colle ge eenmaal zijn beslag heeft gekregen de raad constructief zal meewerken aan ons beleid en dat, als hij komt met kritiek, dat een zakelijke zal zijn." Mevrouw G. D. Verwey: „Ik hoop op een goede sa menwerking." C. J. M. Bolmerr: „Ik l oop dat de gemeenteraad zich zakelijk tegenover het ge meentebestuur zal opstellen, maar clat zal waarschijnlijk we! als dit college op zijn beurt ook zakelijk te werk gaat. Iets anders is trouwens niet moge lijk als we in die vier jaar ook wat willen bereiken. En dat moet wel, de mensen verwach ten van dit college niets anders dan dat er iets nuttigs uitkomt De raad zal daar zeker aan mee willen werken." HOE GROOT ACHT U DE KANS UW EIGEN BE- STUURSPROGRAMMA TE REALISEREN? Drs. J. Houtman. .Voorlopig hebben we alleen nog maar de bedoeling om in de geest van dat programma te gaan werken. Sommige dingen daarin zijn direct te realiseren zoals de genoemde democratisering en openheid, bijvoorbeeld door instelling van openbare commissiever gaderingen hoewel, aan de andere kant moet je je toch ook weer afvragen of dat nu wel een vooruitgang zal zijn. Die vergaderingen krijgen dan natuurlijk een heel andere sfeer. Je kan dan, als er pu bliek en pers bij aanwezig is, natuuriyk niet zo eenvoudig zeggen: Ik snap er geen bal van, vertel het nog eens. Nee, ai met al moeten we met die openheid niet ai te wild van stapel lopen. We zullen eerst wat proeven moeten nemen, net als in Delft waar ze van die openbare commissievergadering overigens lang zo verrukt niet meer rijn. Daarnaast blijven dan in het programma nog een hoop din gen over waaraan voortdurend kan worden gewerkt. Het on derwijs bijvoorbeeld en, om er nog even op terug te komen, de sanering en de uithouw van Schiedam, want wat wij nu gaan doen is bepalend voor de komende honderd jaar. Dat moeten we ons bij alles goed realiseren. Mevr. G. D. Verwey. ,Er staan een aantal punten in het programma die direct realiseerbaar zijn. Aan de an dere wordt gewerkt en weer andere .worden geremd dooi de toestand van de gemeente- firianciën. Bijvoorbeeld zo'n punt ais de directe ont vangstbevestiging van inge komen stukken. Nou ja, dat is gemakkelijk. Dat kan bij wijzè van .spreken de andere dag al ingaan. Hetzelfde geldt eigenlijk ook voor het onderwijs. De voorbereidingen voor de realisering van de in het programma genoemde verbeteringen zijn al begon nen, tja en de rest? Het pro gramma is natuurlijk meer ee.n leidraad dan een lijst van dingen die persé binnen vier jaar gerealiseerd moeten rijn. Het is een basis van samen werking waarop de vier par tijen elkaar hebben gevonden, Wat we ervan kunnen realise ren, zullen we realiseren. B. E. Collé. Ik beschouw het programma als een basis voor samenwer king op grond van een aantal uitgangspunten die de vier partijen met elkaar gemeen hadden. Een richtlijn waar langs we in de komende vier jaar ons beleid kunnen voe ren. C. J. M. Bolmers. ,Het programma is opgezet als een basis waarop de vier partijen met eikaar hl zee konden gaan. Maar dat bete kent nog niet dat we aan het eind van de rit tegen elkaar kunnen zeggen: zo. dat is dat, wij zijn klaar en alles wat er in clat programma stond hebben we voor elkaar ge bracht. Dat zou trouwens niet kunnen. De problematiek binnen deze stad vraagt om voortdurende aanpassing. We zullen het programma voort durend moeten wijzigen, dat wisten we van tevoren. Voor mij is het alleen maar de duidelijke leidraad waarlangs dit college zich zal bewegen, het eigenlijk beleid zal moe ten worden bepaald door de situatie binnen Schiedam zelf."

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1