Van Kinderen laat bui van kritische en boven wethouders los Raad Schiedam vóór instelling schoolparlement SCHIEDAM VANDAAG ZWEMDIPLOMA 'S VOOR LEDEN VAN WA TER VRIENDEN Modehuis Mariene showt AUTO SNIJDT BROMFIETS Interesse voor experiment Werkwilligen krijgen geen uitkeringen van gemeente Dak vat vlam Cato Conclusie Durf Bezwaar DINSDAG 29 SEPTEMBER 1970 HET VRIJE' VOLK PAGINA 19 zei. ln een overvolle saai van gebouw Irene heeft het Schiedam se Modehuis Marlène-, gisteravond een modeshow gegeven. Getoond werd een collectie uit de voorraad nieuwe herfst- en wintermode. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Schiedam heeft voor 1971 weer geen sluitende begroting. Er blijkt een tekort op van ruim 940.000 gulden. Vorig jaar was het nadelig saldo ruim 1,2 miljoen gulden. SCHIEDAM Het school parlement van de Willem de Zwijger-mavo mag een jaar iang gaan proberen de nieu we opvattingen over demo cratie en inspraak waar te maken. In elk geval de gemeente raad zal deze pogingen nauw lettend in het oog houden, gegeven de bijzondere be langstelling (en de scepsis) die zijn leden gisteravond aan de dag legden. Ze waren zon der uitzondering vóór het ex periment, maar plaatsten een pittig aantal kanttekeningen bij het voorstel, zoals B. en W. dat ter tafel hadden ge bracht. Door HAiNS VAN DER SLOOT M. Eijkenaar (p.c.g.), ex- wethouder in Schiedam. Rechts l ijdt nederlaag (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De nieuwe oppo sitie in de Schiedamse raad heeft gisteravond haar eerste nederlaag geleden. Ze bracht die zelf op haar naam door stemming te eisen over een agendapunt waaraan uiterlijk niet zoveel tegenstellingen kleef den. Wie kon er immers bezwaar hebben tegen het plan van Huma- nitas om nieuwe behuizing voor bejaarden te scheppen? De confessionelen, bij monde van de twee oud-wethouders mr. M. J. M. van Kinderen (k.v.p.) en M. Eijkenaar (p.c.g.) blijkens hun re acties wél. De eerste maakte er vooral een slepende kwestie van door drie kwartier aan één stuk aan het woord te blijven en het kersverse college te bedelven onder een stortbui van kritische kantte keningen. De wethouders JBolmers,,- Collé en Houtman hadden moeite om het allemaal bij te houden; zo- toornde de furie van de heer Van Kinderen over de slechte presenta tie van dit voorstel. Het ging daarbij allemaal om heel technische, zeer administra tieve en weinig principiële zaken. De heren van het college moesten de oratie van mr. Van Kinderen dan ook maar opvatten als een pittig lesje in gedegen wethouder schap. Niet mis te verstaan was immers zijn uitlating in tweede termijn, toen de KVP'er zei zich te voelen als - Cato in het parlement van Rome, naar wie ook nooit ge luisterd werd en die dus ook nooit antwoord kréég op zijn vragen. „Cato zei: „Voor het overige ben ik van mening dat Carthago zo gauw mogelijk verwoest moet wor den," aldus mr. Van Kinderen. „En ik zou dat willen vertalen met: Overigens ben ik van mening dat de heren Bolmers en Houtman zo spoedig mogelijk moeten verdwij nen." Dat de overige raadsleden (be halve dan de confessionele mede strevers van Van Kinderen) iets anders over de heldhaftige beant woording van de twee wethouders dachten, bleek tenslotte uit de stemming. Met 22 stemmen voor en 14 tegen werd het voorstel van de heer Van Kinderen verworpen om het voorstel tot nader overleg aan te houden. Het enige verstandige woord kwam in deze fase (de hele behandeling vergde ongeveer een uur praten) van een D'66-er: „Wat zitten we hier eigenlijk onze tijd te verdoen?" Bi na mi j. tekort op roting De post onvoorziene uitgaven Is ten opzichte van 1970 verhoogd met 317.000 gulden tot 817.000 gulden Volgens B. en W. in hun aanbie- dingsnota bij de begroting is het niet nodig om met voorstellen te komen tot het verhogen van eigen inkomsten of bezuinigingen op de uitgaven door te voeren. Dit on danks liet feit dat Schiedam nog tot een bedrag van ongeveer 400.000 gulden met zijn heffingen onder de minimum-normen van het rijk blijft. Schiedam zal hierdoor niet in aanmerking komen voor een aan vullende bijdrage uit het Gemeen tefonds. B. en W. nemen dit op de koop toe. Zij willen namelijk per se niet dat hogere instanties gaan beoorde len 'wat wel en wat niet op de begroting mag staan', of aldus B. en W., 'het beleid gaan (mede)be- palem." Volgens het college biedt de aanwezige saldi-reserve van onge veer drie miljoen voldoende ruimte om eventuele tegenvallers op te vangen. Deze reserve is de laatste jaren aangegroeid door hogere uit keringen via de 'algemene uitke ring' en 'verfijning bodemgesteld heid'. Slechts een aantal tarieven zal worden aangepast, zoals de be- graafrechten en de contributie van de bibliotheek. Al met al vinden B. en W. dat de begroting voor 1971 een acceptabel beeld geeft. Minder gerust is het college echter over de ontwikkelin gen op langere termijn. 'Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Omdat een auto plotseling rechtaf sloeg viel de 17- jarige scholiere M. van Es gisteren met haar bromfiets op de Oudedyk. Het meisje is met een wond aan haar been naar het Bergwegzieken huis gebracht. Op de Schansweg werd de 47-ja- rige bankwerker L. H. Janssen met zijn bromfiets aangereden. Hij stak de weg over; met een gebroken been bracht men hem naar het Dijkzigt- ziekenhuis. Toen hij plotseling de straat op liep is de 6-jarige Cornells Alblas voor zijn huis aan de Crooswifkse- weg door een auto aangereden. Het jongetjè moest met verwondingen aan zijn schouder naar het Berg wegziekenhuis. (Van een on2er verslaggevers) Puttend uit zijn rijpe onderwijs- ervaring vroeg dr. H.A. Schuring (PCG) zich a' of 't nieuw te be noemen schoolparlement zich in de praktijk van alledag niet open zal halen aan de talrijke scherpe juri dische kantjes die er aan het re glement kleven. In het algemeen vond hij de inspraak va® de leer lingen bij de aanstelling van leer krachten, zonder meer een uithol ling van het gezag. „De rechtsposi tie van de leraren wordt daarmee ondermijnd", zo constateerde de heer Schuring een beetje somber. „Het zou misschien een kopschuw heid bij de aan te trekken docenten kunnen veroorzaken. En laten we wel wezen: het Watergebied heeft in onderwijskringen toch al niet 'zo'n beste image". Weinig goede woorden hadden de raadsleden die over deze kwestie het woord voerden, over voor de brief van de rector-es en coru-ec to res, in reactie op het voorstel. De heer G, Kaptein (D'66> had in die reactie vooral de standpunten van de leerlingen en hun ouders ge mist. Mji.C. Taverne-Van Campen had uit het adres een angst ge proefd voor de initiatieven die mogelijk nog op de scholen van de betrokken rectors genomen zullen worden. verantwoordelijkheid over de gang van, zaken op de school blijft dra--, gen. Over het door dr. Schuring, aangevoerde slechte "image", zei: ze, dat voor een bepaalde categorie van docenten ("en dat hangt van hun mentaliteit af") de school mèt parlement er misschien wel aan trekkelijker op wordt. Concluderend, zei mevrouw Ver- weij dat het beter is nu te gaan experimenteren, dan het moment af te wachten waarop een regeling van bovenaf (de minister) wordt' opgelegd: "Over. het- 'proef'jaar Het, is natuurlijk niet uitgesloten., dat de huidige regeling in deze periode op haan- bruikbaarheid kan worden bezien. Het is en blijft een experi ment". Vertegenwoordigers van"Blijde Boodschap" gaven aan het begin van de raadsvergadering een bul letin uit, dat al even onduidelijk was als hun identiteit. „Laten we daarover maar niet praten", zei de Schiedamse raad, wijzend op het Amsterdamse correspondentieadres van de protesterenden. Tenslotte: „Wat moeten die nu over de toestanden in deze gemeen-' te oordelen?". De pot en de ketel Het was een trieste bedoening, die PCG-vergadering van vorige week. Begrijpelijk overigens, want van een gezelschap, bijeen om het verlies van-de enige pro testant-christelijke wethouder in het college van B. en W. te overdenken, mag niet worden verwacht dat ze er een dolle boel van zal maken. Voor de argeloze leek die weggemoffeld op de achterste rij stoelen het gebeuren mocht meemaken, maakte de vergade ring de indruk nog'het meest op een kleine parade der mannen broeders te lijken. Daaraan deden de belangstellenden, zon der uitzondering mannen van rijpe leeftijd en met stugge blik althans-.het meest denken. Van de achterzijde bezien was het een standvastig gezelschap be staande uit rechtzinnige, rech- schapen strijders voor een maatschappij waarin Gods woord in de bewerking door de Dordtse Synode aanzienlijk meer zeggingskracht heeft dan in de Petrus Canisiusvertaling. Wat met die vergadering nu precies werd beoogd, werd in het verloop van de avond niet dui delijk. Er zou een toelichting worden gegeven op de afgelopen wethoudersverkiezing. zo was beloofd. Er zou helderheid wor den verschaft. Die toelichting is er niet ge komen. Integendeel. De zaak was na de bijeenkomst troebeler dan ooit en het leek er waar achtig op alsof de sprekers ook niet anders wilden. In plaats van behoorlijke argumenten droegen ze aan één stuk door niets anders aan dan verdacht makingen en in plaats van een redelijk overzicht te geven van de werkelijke oorzaken van de crisis hieven ze eendrachtig een klaagzang aan over het hoofd heen van ex-wethouder Eyke- naar, de man die door het com plot van socialist en communist het brood uit de mond was ge stoten. De man met wie heel Schiedam zielsmeelij moet hebben, hetgeen hij zelf nog eens extra benadrukte. Zijn optreden, een ander woord kan men er nauwelijks voor verzinnen, was wel het meest bizarre van de heie avond. Moeizaam, als een geslagen bokser die weef dat die laatste linkse directe een echte was, maar die het gebruik van een hoefijzer wil suggereren, verhief hij zich op verzoek van de voor zitter van zijn zetel. Goed. als het hem dan werd gewaagd, wilde hij wel een woordje zeg gen waarna hij zich achter de bestuurstafel begaf. Een beetje onwillig, zo leek het. maar schijn bedriegt, bleek na zijn inleiding waarin hij zich for meel nog even afvroeg of die geschiedenis het nakaarten eigenlijk wel waard was. Met het daarop volgende complimentje aan fractievoor zitter Schuring, die in zijn rede WD-wethouder Houtman tot drie maal toe "zetel jagerij" aanwreef en de doorgaans goud eerlijke journalist. Huyssoon van verdraaiing van de feiten beschuldigde, bleek hij zich echter weer helemaal te hebben hersteld. Ik zal geen namen noemen," begon hij, „we hebben er niets aan als we op elkaar gaan af geven. Dat heeft geen zin na alles wat we over deze wethou dersverkiezing in de kranten hebben kunnen lezen." Het daarbij laten ware veruit liet beste geweest, maar nee, de heer Eykenaar voelde zich dan, nu hij toch eenmaal bezig was, toch geroepen de achtergronden van die verkiezing op tafel te brengen waarbij hij ineens niet meer zo beducht was om namen te noemen. Vooral niet waar het de naam van drs. Simons (p.v.d.a.) betrof. Uit alles bleek dat de heer Eykenaar Simons rechtstreeks verantwoordelijk stelde voor het feit dat hij niet in het college kon terugkeren. ..Nooit," zei hij, „was er kri tiek op mijn kwaliteiten, tot het moment dat ik niet mee wilde doen met zijn grondpolitiek. Toen ineens waren mijn kwali teiten niet langer doorslagge vend. Toen antwoordde hij op mijn vraag of de continuïteit in het college niet het allerbe langrijkste was voor onze stad, dat kwaliteit hem boven alles ging. Vier jaar geleden had ik die kwaliteiten dan zeker wel. Toen moesten en zouden ze Eykenaar hebben. Waarom? Ze hadden de verwachting dat Eykenaar christen-radicaal was. dat ze Eykenaar voor hun kar retje konden spannen. Goed, ze zagen mij zelden in cafés. Ik kom er niet veel. ter wijl ik weet dat de Schiedamse politiek voornamelijk in de cafés wordt gemaakt, maar on danks dat, dachten ze toch dat ik christen-radicaal was. Ze hebben die gedachte trouwens vaak genoeg laten doorscheme ren, waarop ik steeds heb ge antwoord dat ik radicaal-chris ten ben en niet links en dat ik er daarom niet voor voel om me bij een bepaalde groepering aan te sluiten. Later heeft Simons me nog eens terzijde genomen en me gevraagd of ik soms van oordeel veranderd was. Ik heb nee gezegd. Nee. Waarop Si mons me toevoegde; „Ik ga nu wel uit de raad maar ik blijf toch voor de wethoudersverkie zing adviseur voor de fractie." En toen is de kritiek pas goed losgebarsten. Toen heeft men op een andere manier geprobeerd om Eykenaar voor zich te winnen en werd er ineens in de wandelgangen ver teld dat die confessionele wet houders toch niet zo goed wa ren. En ik geloof, dat als u zou kennismaken met de praktijken van Simons, als u dat zou over komen. dat het u. evenals mij, als rechtschapen man ook tegen de borst zou stuiten." De heer Simons zal ongetwijfeld het zelfde zeggen. ..Laten we het experiment aan durven". zei ook nog de heer Kap tein. „Laten we de tegenstanders maar eens laten zien hoe zon schoolparlement in de praktijk werkt". En (sprekend over het ini tiatief zelve, dat tenslotte in de school geboren is)„Als dit expe riment slaagt, liggen we voor... Op vele andere scholen in den lande". De woordvoerder van D'66 deed nog enkele suggesties om te voor komen, dat de leerlingen in het schoolparlement alleen over be straffingen mogen meebeslissen en voor de rest alleen maar worden gehoord, „We moeten ze meer kan sen geven om ervaring op te doen in hun nieuwe taak". Vertegenwoordigers van de 'Blijde Boodschap' reikten aan het begin van de raadsvergadering een bulletin uit. De heer G.P, Verhulsdonk, (VVD) vond een bezwaar Weven aan de proefperiode van één Jaar. In verband met de vele vakanties vond hij die periode tekort om de nodige ervaring te kunnen opdoen. Overigens achtte hij het Juister om de gekozen structuur van het schoolparlement één weg naar de mocratie te noemen, dan hem als dè weg te beschouwen. Wethouder mevrouw GJ3. Ver- weij-De Graaff had daarna niet veel moeite om het voorstel er doorheen te krijgen. Ze stelde de verontrusten bij voorbaat gerust, door te zeggen, dat het bevoegd ge zag in laatste instantie steeds de (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Een groot aantal leden van de Schiedamse zwemver eniging De Watervrienden heeft met succes diploma gezwommen. Dat gebeurde afgelopen zondag in het Sportfondsenbad. Alle diplomabezlttcrs 'werden opleid door de Technische com missie van de Watevvrienden onder leiding van de heer A. Kalkhoven. De geslaagden zijn Voor zwem vaardigheid No.l: Silvia v. d. Bovenkamp, Adrie Brusse, Cockie Zom, Carolien van Dorp, Carola Groenendaal, Thea Heesbeen, Annemieke Schoo, Ria v. Embden, Marian Verbeek, Harm Reijsbergen, Luc Boer, Yvonne Muis. Marcel Wigmaais. Mevr. W. v. Vessem en Mevr. G. Bonefaas. Voor zwemvaardigheid No.2: Trudy van Eijk, Robert den Hol lander, Rob ten Hove, Heieen de Jong. Belinda Kitz, Brigitte Kitz, Marian Koevermans. Ingrid Kui pers, Judith v. d. Loo. Joop van Oostende. Eddij Pak, Nanni v. d. Post, Fred Reijsbergen, Anja Reijs- bergen, Pons Reijsbergen, Hans Schoo, Ronni Timmerman, Ineke v. Woerkom, Kik Bazuin, Ingrid Bo nefaas, Rinie Vlugman, Anja Wasman en Annelies v. Beurden. Voor zwemvaardigheid No.3: José Ham. Trudy Koevermans, Karin Kuijpers, Marianne Kuiters, Fred v. Oostende, Arend Sjoerdsma en Marian Hoppe. Voor zwemvaardigheid No.4: Martine Knijf, Theo Mackaij, Ria Oosteiman en Mevr. A. Toxopeus. (Van een onzer verslaggevers i SCHIEDAM Het ligt niet op de weg van de gemeente om uitke ringen te doen naast de financiële regelingen, die zijn of worden ge troffen om gedupeerde werkwilli gen te helpen, die door de stakin gen van de afgelopen tijd in moei lijkheden zijn gekomen. Dit antwoorden burgemeester en' wethouders op wagen van het Schiedamse WD-gemeenteraads- tid. de heer G. P. Verhulsdonk. Deze vroeg zich af of het mogelijk' zou zijn om werkwilligen, in het bezit van een schriftelijke verkla ring van hun werkgevers, in aan merking te laten komen voor een uitkering via de Bijstandswet. In de toelichting op zijn vragen had de heer Verhulsdonk zelf al gememoreerd, dat de werkloos heidswetgeving geen recht op uit kering toekent aan hen die door. werkstaking werkloos rijn. Ook B.i en W. wijzen hierop. j Volgens hen dienen de financiële; gevolgen voor de betrokkenen gere-i geld te worden in overleg tussen organisaties, die tot beëindiging, van de staking willen komen. Uit; informatie is hen gebleken dat dit inmiddels is gebeurd, zodat een re geling is of wordt getroffen voor d€: moeilijkheden die de heer Verhuis-- donk heeft gesignaleerd. ROTTERDAM Het dak var, een huis aan de Koninginneweg vatte gisteren vlam toen de 69-; jarige J. A. Hoes uit Amsterdam hei; aan het teren was. De man liefi brandwonden op; h« is naar heti St. Claraziekenhuis gebracht. Hel! dak vatte vlam toen de heer Hoes het met teer overgoot; daarbij ge bruikte hij een brander. Het dak- van de keuken en de daklijsten wer den beschadigd.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1