BEOEFENAAR VAN EEN UITSTERVEND BEROEP m. ÏA'; Vakbeurs in 4 hoy over boren op hel Plat Begeleidingscommissie voor streekplan meent: Eerste overwinning van e- 8 Ü.HL v/h Wel 0. van Heusden OPGELET H I Ontspan u zelf 'ns nood Medische diensten Sociale hoek Uitstervend Kunstleer J. de Jong neemt afscheid bij ABVA S Ongewenst I I I I I I I I I I Off. deaSer van Heugafeli- prodi ten 8 I I I I I 8 8 8 I 8 8 I 8 I Esperanto-asfendo Mensen om ons heen Sporlief' bekeken Blijcle Boodschap 1NSDAG 29 SEPTEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 18 Lederbewerker I. Maltha: Als men op leergebied niet bij mij terecht kan, hoeft men in het Randstadgebied niet verder te zoeken". (ADVERTENTIE) MARKT 3 - 7 - 50 - 53 - 57 - 60 1 VLAARDINGEN TELEFOON 34.22.32—34.88.18 HEUGAFELT HEUGAFLOOR HEUGA- MINI-TEGELS dinsdag n BIBLIOTHEKEN ZWEMBADEN TENTOONSTELLINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN J. Maltha leert graag van leer (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Een uit stervend beroep," meent de heer J. Maltha., terwijl hij achterin zijn winkel aan het Broersveld in Schiedam in bijzijn van een klant een riem repareert. In nauwelijks drie minuten heeft hij de riem verkort. Klaar terwijl u wacht lijkt het devies dat de heer Maltha gebruikt. „Sommige mensen komen hier met alleen maar een gesp. Maak er even een riem bij, zeggen ze dan. en dat doe ik. Maar wel graag in het begin van de week want het komt ook weieens voor op zater dagmorgen ais de winkel vol met klanten staat. Vraagt iemand dan of hi) er even op kan wachten, dan wordt het erg moeilijk. Dus, zoals ik al zei, graag in het begin van de week. De mensen kunnen zelf het leer aanwijzen en zeggen hoe ze het willen hebben." De zaak van Maltha bestaat ruim 56 jaar. In 1914 werd de le derhandel gesticht. De tegenwoor- ..dige leerbewerker staat al zo'n twintig jaar in de zaak. Direct na zijn diensttijd kwam hij hier. „Ik heb liefde voor mijn vak. Als je iets graag doet, is het een hob by." merkt hij herhaaldelijk op. „Alles wat maar enigszins met leer te maken heeft, behandel ik." Hij laat een tweehonderd jaar oude blaasbalg zien die hij pas re pareerde en een stoelzitting voor een moderne fauteuil. „Denk niet dat dit alles is," zegt hij enthou siast. „Schaatsriemen, leidsels van een paard, motorgordels, polsban den, heupriemen, enzovoorts. Je experimenteert en groeit erin. Voor zover mij bekend, is er geen vak school op dit gebied. Wel voor schoenmakers," antwoordt hij op de vraag waarom hij zijn beroep als een uitstervend vak ziet. Naast de leerbewerking verkoopt hij zon drieduizend artikelen op sportgebied, maar voor hemzelf is de leerbewerklng eigenlijk wel het belangrijkste deel van zijn werk. Het leer betrekt hij via de inkopers uit het buitenland of van leerlooie rijen die nog in de Noordbrabantse Langstraat te vinden zijn. Een ander voorbeeld van vak manschap: „Deze voetbal moet ge naaid worden. Als ik de tijd reken, en het arbeidsloon, dan kan men beter gelijk een nieuwe bal kopen maar als het nu eenmaal je hobby is," zegt hij veelbetekenend. „Het probleem bij een scheur in zo'n voetbal is namelijk hoe je de scheur op het einde dichtmaakt. Ik probeer graag dingen te doen die anderen niet kunnen. Ik leer graag en door het doen leer ik." Overigens wordt leer steeds duurder. JDe prijzen op de we reldmarkt stijgen omdat de dieren steeds minder talrijk worden. Bo vendien is het beste stuk van een huid de rug en dat is relatief ge zien het kleinste deel. Echt leer wordt per voet gerekend in tegen stelling met kunstleer dat per meter gaat. De mensen van deze generatie willen geen kunstleer meer. Een generatie terug, toen kunstleer in de mode kwam, dacht men: dat is het helemaal. Maar het blijkt niet zo te zijn. Echt leer is volledig in. Het is eigenlijk zo dat je kunt zeggen dat. wat van leer is, op dit ogenblik goed is. Bo vendien is het natuurlijk zo dat wat de ene mens mooi vindt voor de ander flauwekul is." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een internatio- ïale vakbeurs voor materieel voor boringen op het continentale plat. -snaamd Odpex en te houden van 21 t.e.m. 25 juni 1971. is een van de ■venementen die al genoteerd daan in de agenda van het nieuwe sport- e.n tentoonstellingscomplex Vhoy'. Ook van de volgende evenemen sen, al dan niet bedoeld voor een reed publiek, staan de data al "ast: op 14 oktober de actie van iet Rode Kruis voor een nieuwe ïenry Dunant. van 11 t.e.m. 15 •ovemher een personen- en vracht- ui to ten toon stel ling. twee goede be enden uit de oude Ahoy': Binnen huis f 19 t.e.m. 28 februari) en de 'Isma (consumentenbeurs voor sportvisserij van 9 t.e.m. 15 april), de Nedex 'vakbeurs voor export- dienstverlening van 18 t.e.m. 20 maart), de Etawima (vakbeurs voor etalage, winkel en magazijn van 25 t.e.m. 28 april) en een postzeget- tentorastelling (9 t.e.m. 13 juni). ROTTERDAM De Algemene Bond van Ambtenaren neemt van avond afscheid van zijn voorzitter J. de Jc.ng, die is benoemd tot ge committeerde van Rijnmond. De receptie is om acht uur in het vak bondscentrum aan de Mathenesser laan 455. In juni werd de heer De Jong reeds gecommitteerde, als opvolger van de heer Engelsman. In Hoeksche Waard haast geen industrieterreinen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Slechts een enkel welbegrensd terrein i de Hoeksche Waard leent zich voor industrievestiging v? enig formaat. Als men vasthoudt aan de vijf kilometer brede groene zont die tussen industrie- en woongebieden tegenwoordig noodz: kelijk: worden geacht, dan is er in de hele Hoeksche Waa- geen enkel potentieel industriegebied aan te wijzen. waard 1380 T" 'I" Zelfs als men die bufferzones tot drie en een halve kilometer zou verkleinen blijft alleen do weste lijke helft van het eiland Tienge- meten over. De dertig hectare grond die dan beschikbaar zijn, laten geen basisindustrieën toe en de kosten voor het ontsluiten van bet gebied zouden enorm zijn. Deze opmerkingen zijn te vinden in een voorlopig rapport, dat de begeleidingscommissie voor het streekplan Hoeksche Waard dezer dagen heeft uitgebracht. De com missie werd verleden jaar door GS van Zuid-Holland ingesteld. Zij bestaat uit inwoners van het eiland en kreeg de opdracht een visie te geven op de toekomst van de Hoek sche Waard. De commissie bepleit dat het ei land in hoofdzaak wordt bestemd als woongebied met een landelijk karakter. De dorpen kunnen alle tot plaatsen van, 5000 tot 20.000 inwo ners uitgroeien. Een gemeentelijke herindeling is waarschijnlijk ge wenst. Er dienen op het eiland dan ook maar enkele op de behoeften van de bevolking afgestemde industrie gebieden te worden ingericht, ïn- dustrieagglomerat-ies van formaat zijn ongewenst. Zouden er met het oog op de toekomst toch industrieterreinen van belang gereserveerd moei worden dan moeten die nu al dc groene gordels van een behoorlij breedte worden omringd. Tegen tijd dat de terreinen in gebruik r nomen worden zullen de bomen hoogte en de gordels effectief z'- Rijks- en provinciale wegen. 1 dingstraten met kabels en buizen hoogspanningslijnen moeten ao g projecteerd worden dat het eilai niet nodeloos wordt versnippe Leidingstraten en hhogspanningsl' nen zouden naast de grote weg gebouwd moeten worden. De Hoeksche Waard heeft op h ogenblik 50.000 inwoners. In 19' zullen het cr 75.000 zijn. Die tam lijk snelle groei wordt goeddec toegeschreven aan de komst van r Heinenoordtunne!. die het eilan- als woongebied binnen het bercf van de Rotterdammers heeft ge bracht. (Van cnze sportredactie). VLAARDINGEN Oranje-Nas sau uit Vlaai-dingen heeft zich 'za terdag goed geweerd. Het eerste team behaalde zijn eerste over winning op het Middelburgse Swift. Het tweede twaalftal verstevigde zijn positie in de kopgroep door een overwinning op ADO 2. De overwinning van het eerste heeft echter aan een zijden draadje gehangen. Want na een 5O-voor sprong bij de rust werd de eind stand toch nog 65. Oranje-Nassau begon direct ai met een zeer hoog speltempd. De verdediging van Swift werd behoor lijk onder druk gezet. Het was aanvoerder L. Veldheer, die na enkele minuten de eerste treffer maakte. O-N bleef komen en vooral dank zij het voortreffelijke werk van het- middenvak kreeg de aanval legio kansen, die via een prachtige door loper van weer aanvoerder Veld heer r.aar 20 leidde. Ook na de vakwisseling bleef O-N de toon aangeven, hetgeen voor dit twaalf tal de ruststand op 5—0 bracht. Na de thee echter een veel feller en sneller spelend Swift Na een minuut of tien kwam dan ook de eerste tegentreffer. Een nerveus spelend Oranje-Nassau zag zijn voorsprong binnen het kwartier .van 51 tot 64 gereduceerd. De laatste twintig minuten van de wedstrijd heeft het meelevend publiek menig zweetdruppeltje ge kost. Maar dank zij toch wel tac tisch vertragen en combineren in de aanval, waardoor een paar levensgrote kansen ontstonden, kon Swift nog maar één doelpunt inlo pen. Meer werd door de gped spe tende verdediging niet toegestaan. Het tweede twaalftal van O-N behaalde een zeer verdiende 3-0- overwinning op ADO 2. De oranje hemden hebben de hele wedstrijd gedomineerd. Maar door wat fanta sieloos aanvalsspel van vooral het tweede aanvalsvak kon "de score niet verder worden opgevoerd. SCHIEDAM Leden van de Schiedamse Hengel vereniging De Alver hebben een concours gèhou- den aan de boorden van de. Delfs- havense Schie. Niet minder dan 248 maatvissen met een totale lengte van 4130 cm werden aan .de haak geslagen. De .uitslag is als volgt: I. B.Burg- graaf 44 st., 748 cm: 2, H van Kat- wjjk 40, 640 cm; 3. P van Geul, 38, 530 cm; 4. K. Schramadc 33. 365 cm; 5. D Versteeg 27, 435 cm; 6. H Burggraaf 26, 414 cm: 7. H: den Jong 18, 333 cm; 8. W van Dijk 18, 298 cm: 9. Th. Mackaay 4, 67 cm. De commissie wenst geen aan sluiting op de Rotterdamse metro, omdat dit een ongewenste impuls tot nog grotere groei zou zijn. Wei zou zij de metro tot aan de voor deur willen hebben, dat wil zeggen: tot aan de IJsselmondse afrit naar de Heinenoord-tunne! ""'aar zou Het grondoppervlak dat de gemeenten in de Hoeksche Waard in 1980 zullen beslaan, is op deze kaart goed te zien. De mogelijkheden tot gemeentelijke herindeling zijn duidelijk. ook een grote parkeerplaats moe ten worden aangelegd. Het open baar vervoer op het eiland zélf zou door bussen verzorgd moeten wor den. Om de waarde van de Binnenbe- dijkte Maas voor de massa-recrea tie te vergroten doet de commissie de suggestie dit water in verbinding te brengen met het Hollajadsch Diep. De oevers van het Spui en het Hol- landsch Diep zouden bereikbaar ge maakt moeten worden en voorzien van jachthavens. Voor de organisatie van goede medische, sociale en onderwijsvoor zieningen is een opbouworgaan nodig. Spoedige bouw van een spe cifiek ongevallenziekenhuis is ge wenst. De zalen-accommodatie in ge dorpen moet hoognodig verbeterd worden; men denkt aan gebouwen die op meer manieren gebruikt kunnen worden. g LET OP HET JUISTE ADRES GEEN FILIALEN WUNJiN 'NRIGfèlJW SCHIEDAM, Arcade, 19.30 uur. Studievrienden. SCHIEDAM. Arcade, 19.30 uur. St. Eloy. SCHIEDAM. Arcade, 20.00 uur, repetitie KSM Orpheus. WOENSDAG SCHIEDAM. Dorpskerk Kethel. 20.00 uur, concert door Aad van der Hoeven en Frans Vreugdenhil. MAASLAND. Het Trefpunt. 19.00 uur. lezing voor Bond v. Platte landsvrouwen afdeling Maasland. BIOSCOPEN SCHIEDAM, Passage, tel. 269563. Le.m. 30 september. Midrüght Cow boy ('18 jr.). Weekdagen 14.00 en 20.15 uur. VLAARDINGEN. Luxor, maandag, dinsdag en woensdag gesloten. SCHIEDAM Merkredon. la 30an de septembro klubvespero. Ni konveraa cios ce kado H. Letsch sr. Lekstraat 100b. Internacia Itngvo urgas pli kaj pli de propagandu Esperanton. mar (voor klachten over geluids hinder en stank), tel. 262626. SCHIEDAM: Alarmnummer politie (uitsluitend in spoedgevallen', tel. 264666; hoofdbureau. Lange Nieuw- straat 55. tel. 269333. Brandmel ding: 269123: GG en GD. Tuinlaan 30 269290; Gem. Woningdienst ivoor dringende klachten buiten kantooruren via de gem. brand weer) 268578 VLAARDINGEN: Alarmnummer (alleen voor melding brand en on gevallen) 344444: politiebureau Westhavenkade: 342355: hoofdbu reau. Delftseveer 6 ,342355: Brand melding: 344444: GG en GD. Ke- chelweg 17. tel. 345555 (b.g.g. 342541) MAASSLUIS: Alarmnummer poli tie: 3333: politiebureau, Westland- seweg, tel. 3444: Alarmnummer brandweer: 3333. MAASLAND: Alarmnummer po litie: 2375 (b.g.g. 2134): alarm nummer ongevallen: 2039 (b.g.g. 2035)alarmnummer brandweer: 2326. De Schiedamse afdeling van „Werkende Jeugd" houdt op vrij dag twee oktober een ontspan ningsavond in het gebouw Christe lijke Sociale Belangen. 7! RIJNMOND: Meld- en Regelka- SCHIEDAM: Gem Openbare Bi bliotheek en Leeszalen: Lange Ha ven 131 De Biestraat. Lorentzlaan 6. Dr Wibautplein 129. Westmolen straat 26 (jeugdbibliotheek) VLAARDINGEN: Gem Biblio theek: Fransenstraat 6. Dirk de Derdelaan 43 (Wesfcwijk). VLAARDINGEN: Kolpabad Broekweg 21 Van 12 september tot 12 oktober wordt in het Schiedams Stedelijk Museum onder het motto „Con frontatie Vier" het werk van een aantal jonge kunstenaars tentoon gesteld. Geëxposeerd worden zeefdrukken van Wil Bink, schilderijen van John Wortel, keramiek van Anne Wortel-v.d. Waerde en grafiek van Erik Pacter. Van 20 september tot 12 okto ber exposeert professor ir M. J. Granpré Molière zijn aquarellen in het Schiedams Stedelijk Museum. Op deze bijeenkomst, die om half acht begint, is iedereen welkom. De toegang is gratis. Wie komt krijgt .Lover come back." een film met Doris Day en Rock Hudson, te zien. Na de film zal üe band „De Monkeys" de leiding in handen nemen. Het bezit van de gemeentebi bliotheek in Vlaardingen is de afgelopen maanden van dit jaar met een respecabel aantal boeken uitgebreid. Zojuist is het boekwerk je „Nieuwe aanwinsten 1970'" ver schenen, waarin overzichtelijk is opgenomen welke werken erbij ge komen zijn. Rietsuiker is er nu ook in zak jes, genoeg voor één kopje koffie of thee. De rietsuikerzakjes kosten nog geen twee en halve cent per stuk. In Schiedam zijn ze t,e be stellen bij Jos van der Lugt, Rot- terdamsedijk 44a. De Schiedamse korfbalclub "Succes" heeft de goede gewoonte de man-van-het-jaar te kiezen. Deze keer is de eer aan Jan Vrij hoef. Al jarenlang is hij bij Succes üe "alc-m aanwezige". Bij Lever's Zeep Maatschappij in Schiedam gaan morgen twee werknemers het bidrijf verlaten. Ze gaan met pensioen. Het zijn mevrouw C. M. Engelfriet-Kerpe! uit Krimpen aan den IJssel, mede werkster op de boekhouding, en de heer A. C. G. de Groet uit Dubbel dam, eveneens van de boekhouding. APOTHEKERS SCHIEDAM, van 's avonds zes tot 's morgens acht uur, apotheek Van Westendorp, Parkweg 207, tel. 267674. VLAARDINGEN, van 's avonds zes tot 's morgens acht uur, apotheek Bot, Billitonlaan 66, tel. 344729. MAASSLUIS, van zaterdagmorgen acht tot maandagmorgen acht uur, apotheek De Jong, Markt 11,tel. 2234. Binnenkort wil de Vlaardingse zwemvereniging "Viking '60" be ginnen met trimmen voor de ouders van de leden. Plannen voor dit sportief gebeuren zijn grotendeels uitgewerkt. Leden van de Schiedamse korf balclub "Succes" zullen met ingang van het nieuwe jaar meer contributie moeten gaan betalen. Op de laatste algemene jaarverga dering is namelijk een voorstel van het bestuur in die richting aange nomen. Pupillen en adspiranten betalen vanaf één januari maandelijks een rijksdaalder, junioren drie gulden en senioren drie gulden vijftig. De bijdrage van nieuwe dona teurs is vastgesteld op minimaal één gulden per maand. We hebben het lange tijd zonder moeten doen, maar nu is er dan weer een nummer verschenen van De Blijde Boodschap, een "onafhankelijk, objectief opinie blad voor de Schiedamse bevol king". De Blijde B. is de voorma lige kaboutercourant. In het nummer artikeltjes over de Vredesweek, over "De ondermij-, rting van het gezag" over "langha rig. werkschuw tuig" en over het schoolparlement op de Willem de Zwijgerschooi voor mavo. Bekend is dat rectoren en conrec toren van andere scholen in Schie dam niet zoveel op hebben met het experiment. Volgens een corres pondent van De Blijde Boodschap proberen deze heren "met oude uit gekauwde argumenten stel'ing te nemen tegen de democratisering van het onderwijs". SCHIEDAM: Gem. Ziekenhuis, tel. 269126. Zaal: 13.30-14: 19-19.30 uur; klas: 1330-15; 19-20.30 uur; kraamatdeiing: 13.30-14.30; 19- 19.30 uur. Dr. Noletstichting: tel. 260080. Zaal: 14-14.30: 19-19.30 uur: 2e klas: 14-15; 19-20 uur: le klas: ook van 10.30-11.30 uur; kin- derafd.: zo. 14.30-15 uur; ma 18- 18.30 uur: dl. en wo 14.30-15 uur; do 18-18.30 uur; vrij. en za. 14- 14.30 uur. VLA ARÜINGEN: Holyzieketi- huis tel 345666 Werkdagen 3e klas: 2-2.30 en 19-1930 uur: werk dagen 2e klas: 14-15 en 19-20 uur: zondag alle klassen: 14-15 uur: kinderaideling werkdagen: 18-18.30 VLAARDINGEN: Gemeentelijk Inlichtingenbureau. Kantour Stads gehoorzaal '-dere maandag van 19- 20.30 uur Wijkspreekuur Gemeen telijke Sociale Dienst. Gouctsesin- gel 8ia: 10.30-13.30 uur; Informa tiebureau voor dienstplicht en al ternatieven. Ëmma.straat 19-20 uur.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 4