Burg. Van Haarenlaan wordt geasfalteerd SCHIEDAM VANDAAG VOLGENS DE MOL E I I I I 1 g 1 g 79.88 I I Nota als basis van discussie Schiedam verdient Je Pakvries NV zelfstandig Gebr de Veld CENTRALE BLOEDBANK GEOPEND IN DELFT Opening rekencentrum m Statendam wordt cruise-schip Antieke kunst gestolen y- Tweede project T.Y. DEFECT? 4/P' Er gebeurt wat Vrees Moclern Tentoonstelling vun volkstuinders 1 FRISÈ-TflPIJT h WOENSDAG 7 OKTOBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 iMÉPfilÉl mm «a Voor het verkeer zijn tijdens de asfalteringswe~kzaamheden maatregelen genomen. SCHIEDAM De dienst gemeentewerken in Schiedam za-I binnenkort een tweetal projecten in uitvoering ne men: het asfalteren van de Burgemeester van Haaren laan en de aanleg van een parkeer- en groenstrook en een verbindingsweg bij de Bokelweg, (Van een ooser twriaggeveio. i SCHIEDAM Geschikte' woongelegenheid voor lei dinggevende functionarissen! in het bedrijfsleven, is te Schiedam in onvoldoende mate aanwezig. Niet zonder bezorgdheid wordt In de gis teren. verschenen Welzij ns- nota geconstateerd, dat aan. deze situatie in de komende Jaren veel aandacht moet worden geschonken. (ADVERTENTIE) Wij helpen U direct Door HANS VAN DER SLOOT (ADVERTENTIE) W. A. Fibbe, voorzitter van de Rijnmondraad, opent met een druk op de knop het rekencentrum Computer Power aan de Horv&tweg. ENORME VOORDEEL- I AANBIEDING Machtig GRATIS GEPLAATST in in CJfMV een onaear varBiaggeversj SCHIEDAM Het welzijn van de Schiedammer kan in d» na volgende Jaren, op de grootst mogelijke aandacht van het gemeentebestuur rekenen. Die lering kan wor den getrokken uit de zojuist verschenen nota, waarin vele deskundigen hun licht' laten ■schijnen op het steeds be langrijker wordend begrip tn. deze samenleving. gameentebestuur het stuk Kever Het waarom van zon nota? „We willen daarmee uitdrukking geven aam onze overtuiging, dat het enige doel van het gemeentebestuur is het optimaal behartigen van het welzijn van de burgers van. Schie dam," zeggen de samenstellers. Aan het eind van het 64 pagina's tellende rapport haasten zij zich echter te verontschuldigen voor onvolledigheid en onvoldoende uit werking van de bestaande proble men. Schiedam moet mét zijn zien al® «en uitgangspunt, een dis cussiebasis: eventueel al bij de ko mende begrotingsbehandeling, maar veel liever nog buiten het kader van de raad. Wie de nota doorleest, komt ook moeilijk tot een andere conclusie. Problemen. wensen en verlangens op het gebied van (achtereenvol gens) lichamelijk en geestelijk wel zijn, maatschappelijk welzijn, be stuurlijke aspecten van de samen levingsopbouw, vormend en. recrea tief welzijn en ruimtelijk en ma terieel welzijn, komen aan de orde. Maar ze kunnen in hun behande ling als niet voel meer worden gezien dan een opsomming van reeds (lang) bekende feiten. En bepaald ontmoedigend is de con clusie, die de geringe elasticiteit van Schiedams financiën memo reert: zowel voor de dagelijkse gang van zaken als voor de plannen op langere termijn eenvoudig be droevend. Duidelijk uit de verf komt en dat is op zich zelf wel verheugend de rol die de gemeente zich in de bevordering van het welzijn heeft toebedeeld. Kort en bondig maken de samen stellers een eind aan de opvatting, dat de gemeentelijke functie in. dezen in ,de eerste plaats is veran kerd in de wetgeving. De maat schappelijke ontwikkeling van nu vraagt immers veel eerder om ge meentelijke initiatieven om publiek rechtelijke taken verder uit te bouwen en onn medewerking te ge ven op allerlei maatschappelijk ge bied. Er zijn daarbij vele vormen van samenwerking te bedenken, steeds gebaseerd op de doelmatig- - beid in beleid en uitvoering. Wel waarschuwen de samenstellers: „Deze eis van doelmatigheid mag er niet toe leiden, dat de overheid, steeds meer taken in eigen beheer gaat uitvoeren, al zou dit. uit effi- eieöcy-oogpunt aantrekkelijk lijken. Het doel moet ruimer gesteld wor den, namelijk in hoeverre de be langhebbende ervan is gediend, dat hierin de overheid voorzieningen treft." Die belanghebbende komt in dc hoofdstuksgewjjze behandeling van de welzpnsproblematiek uitvoerig aan de orde. Er werden vele wegen aangegeven om tot samenwerkings vormen te komen. Stadsbestuurlij k is belangrijk de positieve gedachten die worden uitgesproken ten aan zien van de wijkvertegenwoordi- gingen. En met de aanvoering van dit laatste punt vat de nota dan eigenlijk uitgangspunt en conclusie samen: Inspraak, overleg, en sa menwerking zullen noodzakelijk de elementen zijn waaruit een werke lijk „wei zijn'* in Schiedam kan worden opgebouwd. van moet SfrMPCTawwgüA tot, Jaafc ■y.. W (Van een onzer verslaggevers) Voor het verkeer, dat tijdens de asfalteringswerkzaamheden van de Burg. van Haarenlaan gebruik wil maken, zijn verkeersomleidingen vastgesteld. Het werk aan de Burg. van Haarenlaan, dat als de vorst niet tegenwerkt eind december vol tooid zal zijn, wordt in drie fasen uitgevoerd, Het eerste weggedeelte, dat onder handen genomen zal worden Jigt rissen de Vlaardingerdijk en de Nieuwe Damlaan. Daarna komt het (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 24.924 ton nietende Statendam van de Hol- land-Amerika Lijn zal tussen eind september 1971 en 1 maart 1972 bij Wilton-Fijenoord N.V. in Schiedam Worden verbouwd tot cruiseschip. Inclusief de vervanging van twee stoomketels zal de verbouwing ruim rilf miljoen gulden kosten. tracé tussen de Nieuwe Damlaan en de Parkweg met inbegrip van beide kruispunten aan de beurt. Het werk aan de Burg. van Haa renlaan zal worden afgesloten met de asfaltering van het gedeelte, dat tussen de Parkweg en de Brandersbrug ligt. Ook het kruis punt 's Graveniandseweg zal geas falteerd worden. Voor het verkeer zijn de volgende regelingen getroffen. Het verkeer komende uit de richting Rotterdam zal op het in uitvoering zijnde wegvale maar over één rijbaan kunnen beschikken. Het verkeer uit de richting Vlaardingen zal op werkdagen van 7 tot 19 uur worden omgelegd. Fietsers en bromfietsers zullen op de Burgemester van Haarenlaan behalve op de kruispunten waar kleine omleidingen zijn aangege ven, geen hinder ondervinden van de werkzaamheden. Alle eventuele wegomleggingen en/of wegafslul- tingen zullen door verkeersborden worden aangegeven. Het tweede project van gemeen tewerken is de aanleg van een par keer- en groenstrook op een terrein tussen de Bokelweg en de rijksweg nr. 20. Bovendien zal een verbin dingsweg worden aangelegd tussen de Parallelweg en de Bokelweg. De tunnel, die hiervoor onder rijksweg 20 nodig zal zijn. is al gereed. Als de personeelssituatie gunstig is, aldus gemeentewerken, zullen de werkzaamheden aan de Bokel weg nog dit jaar kunnen starten. Met de parkeerstrcok en de verbin dingsweg wil men eind dit jaar blaar zijn, terwijl de groenstrook begin vólgend jaar voltooid zal rijn. Het ontbreken van betere wonin-j gen voor hoger gesatorieerden! heeft om. tot gevolg dat het ge-! middelde inkomen in Schiedam on- der het regionale gemiddelde van het Rijnmondgebied ligt. En dat heeft duidelijk een repeterend ef fect op de irikometui van versch il- tolde groeperingen, o.m. bi de enstoerienende sector. Het aantrekken van een nieuwe, generatie hoog gekwalificeerde werkkrachten in bestaande of nien-i we bedrijven, zou een van de opkxM ringen voor dit probleem rijn. Met; dat doel voor ogen soa bet beperk-1 te aantel hectaren grond voori nieuwe Industrieën (ten westen van de Schie) bouwrijp moeten worden: gemaakt in een tempo da* overeen- komt met dat van de ontwikkeling: van de vraag. Maar daarmee is de verbetering: van bet welvaart»- ten dm ïwïf wefcrijto-) niveau nog niet ten vel-! Ie geschetst. Schiedam moet zich! af» alleen aantrekkelijk motos», voor de vestiging van bedrijven of' bedrijfsonderdelen: het moet er te-' ven* mogelijk zijn de hier verdien de inkomens grotendeels te beate-- den. En dat betekent aldus de; nota behalve betere woningen,; de noodzaak van een totale aanpak vaa het „image" van de stad. Voor zieningen op het gebied van hetj onderwijs, de cultuur, de maafc-l schappelijke rekiïias, de recreatie en het wirifeetareael worden ge- i noemd. Op bat gebied van de wceiing-j bouw is het streven erop gericht in de periode 1970-1900 gemiddeld per jaar 500 warangen te bouwen, waartegen dan 250 oude in het ka der van de sanering aan de woon bestemming onttrokken moeten worden. In de nieuwbouw rieA de eengezinswoning bijzondere aan dacht moeten krijgen. De wekAJns- no«t« noemt een percentage van 30' i 40 procent laagbouw, een percen tage dat in de Joop der jaren nog: aow moeten worden verhoogd. (Van een onzer verslaggeefsters; ROTTERDAM Het Pakhoed Koel- en Vrieshuisbedrijf wordt volgende maand een zelfstandig be drijf met de naam Pakvries N.V. Het was sinds de fusie van Pak- huLsmeesteren-BIaauwhoed een be drijfsonderdeel van Pakhoed. De directie van Pakvries zal van uit Rotterdam worden gevoerd. Het bedrijf gaat behalve in Rotterdam vries- en koelhuizen exploiteren in Amsterdam, Meppel en Oss. Het vijftig jaar oude vrieshuis Katendrecht in Rotterdam wordt per 1 januari 1971 stopgezet. Evt. vooraf prijsopgave PHUiPij St.Liduinastraat 78'a' 8 Schiedam L-'t/i/i':VS-Ï Telefoon. 010—26 8638! Off. Philips dealer (Van een. onzer verslaggevers) DELFT Burgemeester J.M. Ravesloot heeft maandagmiddag in het gebouw van de Stichting Sa menwerking Delftse Ziekenhuizen aan de Reynier de Graefweg de of ficiële opening verricht van de Rode Kruis Bloedbank Delft. Hiermee heeft Delft de beschikking gekregen over een centrale bloed- tofcsfusiedienst. De voordelen van een dergelijke centralisatie zijn zowel voor de pa tiënt als voor de donores aanzien lijk. Het afgenomen bloed wordt in een speciale, dubbel gethermosta- teerde en van een alarminstallatie voorziene koelkast bewaard. Hier door is het maximaal 21 dagen houdbaar. De patiënt kan elk mo ment bloed beschikbaar worden ge steld. De donores behoeven, nu er bloed in voorraad kan worden ge houden, niet meer op elk willekeu rig moment hun bezigheden te on derbreken. De Stichting Rode Kruis Bloed bank is op 30 juli opgericht door de drie Delftse Ziekenhuizen, de Stichting Samenwerking Delftse Ziekenhuizen en de afdeling Delft van het Nederlandse Rode Kruis. De voorbereidende, werkzaamheden namen anderhalf jaar in beslag. In Delft heeft men momenteel nog een groot tekort aan donores. In 1969 vonden in Delft ongeveer 3500 bloedafnames plaats, waar voor 2500 donores beschikbaar wa ren. Het is te verwachten, dat de behoefte aan bloed de komende ja ren aanzienlijk zal toenemen door de uitbreiding van het aantal zie kenhuisbedden en de toeneming van het aantal verkeersongevallen. De Stichting Rode Kruis Bloed bank doet dan ook een dringend beroep om zich als donor bij de bloedtransfusiedienst te melden (tel, 'Bloedbank 43945, toestel 2666). Schiedam heeft zijn welzijns nota. Een lijvig rapport over het wel en wee van deze stad waar mee het gemeentebestuur zo staat er uitdrukking wil geven aan zijn overtuiging dat het enige doe! van het gemeentebestuur, en dus ook van het gemeentelijk ap paraat. wordt gevormd door de optimale behartiging van het welzijn van de burgers van Schiedam. Nu hoeven we over het plotse verschijnen van die welzijnsnota niet verbaasd te zijn. Bestuurlij ke kringen volgen een eigen mode en daarin is een dergelijk stuk momenteel „bon ton". Op die manier is Schiedam ook reeds in het bezit gekomen van een eco- nomisch-technologisch rapport, een handvol stedebouwkundige plannen, een bejaardenrapport, een cultuurnota en een bestuurs- programma: stukken die elke zich zelf. respecterende gemeente van tijd tot tijd produceert. Wie zich gaat afvragen wat het nuttig effect is van dergelijke rapporten, nota's en programma's zal het optimisme waarmee deze stukken doorgaans ter tafel wor den. gebracht echter niet delen. Zeker niet waar het Schiedam be treft. Heel veel immers van wat losjesweg op papier werd voorge steld, is niet gerealiseerd. Neem bij voorbeeld het ETI- rapport. of de diverse stedebouw kundige plannen. Ruim tien jaren rusten ze in de kast zonder dat de bevolking er merkbaar profijt van heeft gehad. Een. welom schreven beleid ten opzichte van het stadscentrum of een sane- ringsbeleid heeft men er nauwe lijks uit kunnen distilleren. Het zelfde geldt voor de cultuurnota. Bij het ter perse gaan van dat stuk kon de verantwoordelijke commissie in het hoofdstuk „Re ceptie kunstbeoefening" nog te vreden stellen: „Er gebeurt in Schiedam de commissie is zo gelukkig dit te kunnen constate ren reeds het een en ander" en „Zij is van oordeel dat in het belang van het plaatselijke cul turele leven moet worden voort gegaan met het zoeken naar mo gelijkheden om te komen tot een goede ruimtelijke voorziening, waarin zowel beroeps- als ama teuristische kunstehsembles on der zo gunstig mogelijke omstan digheden kunnen optreden, en die daarnaast in meer algemeen so ciaal en representatief opzicht een nuttige functie ten behoeve van de stedelijke gemeenschap kan vervullen door gelegenheid te bieden voor vergaderingen en bijeenkomsten van verenigingen van algemene aard, personeels- en wijkverenigingen. grote ont vangsten, e.d." Bij de presentatie hoefde dat al niet meer. Schiedam zafc. plotse ling opgescheept met een zalen- probleem, een bioscoopprobleem (dat mag je toch wel zeggen met één failliete bioscoop en één niet- rendabele)een hortend en sotend Het wei-zijn of het niet-zijn museumbeleid ondanks de fluwe len verklaringen van solidariteit van weerskanten en een culturele organisatie die door gebrek aan mogelijkheden en enthousiasme praktisch tot nietsdoen werd gedwongen. heid van de bevolking grote zorg zowel wat betreft de beoordeling van de gezondheidstoestand van het vee als de hygiëne bij ver werking. Nu hoeft het met die welzijns nota natuurlijk niet precies een der te gaan. Het zou trouwens wel eens tijd worden dat het niet precies eender gaat, maar de vrees is gerechtvaardigd dat ook de welzijnsnota niet de eerste werkelijke stap op de weg naar een betere gemeenschap zal bete kenen. Daarvoor is de nota te veel een opeenstapeling van vage al gemeenheden. Tot een werkelijke uiteenzet ting van wat een welzijnsbeleid in Schiedam zou moeten inhou den komt het stuk niet. Voorna melijk plannen die allang ter sprake zijn of reeds gerealiseerd zijn komen ter sprake. Een ana lyse van deze samenleving wordt niet gegeven. Een richting waarin ze zich moet ontwikkelen even min. Het hele stuk werkt dan ook de vergelijking in de hand dat de commissie zich tussen alle aspec ten van de nota heeft bewogen als een hond in een bos; omringd door te veel afleidende bomen om fatsoenlijk te kunnen plassen. Wat bij voorbeeld te denken van een passage als: „De handel in en de verwerking van vee en vlees vraagt met het oog op de gezond- Het slachthuis en de keurings dienst te Schiedam werken voor de keuringskring waartoe behoren de gemeenten Schiedam, Vlaar dingen, Maassluis en Maasland. Er "wordt steeds naar gestreefd het slachthuis aan te passen aan de moderne eisen, die ook inter nationaal aan deze instituten worden gesteld. Schiedam is hier in tot op heden geslaagd (wat niet helemaal waar is) maar de eisen worden steeds hoger ge steld..." Moet zoiets worden opgenomen in een welzijnsnota? Het, gemeen tebestuur heeft er maar voor te zorgen dat zijn slachthuis vol doet aan de gestelde eisen en dat ze dat doet hoeft niet nog eens te worden benadrukt in uitgerekend een beleidsstuk als een welzijns nota. Ten slotte nog één opmerking. Men mag ervan uitgaan dat een stuk dat zo duidelijk de toekomst probeert te verkopen, is gebaseerd op zo recent mogelijke gegevens, zowel in tekst als in beeld. Het doet daarom wat vreemd aan al- je boven het onderschrift „aktie- ve rekreatie" ineens je vrienden terugziet, gefotografeerd tijdens een wielerwedstrijd. Vijftien jaar geleden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De heer W.A. Fibbe, voorzitter van de Rijnmond- raad, heefc gisteren in Schiedam 'het rekencentrum Computer Power aan de Horvathweg geopend. Het rekencentrum is eigendom van de Computer Associates Holding AG te Luzem, en maakt deel uit van Computer Associates Nederland. De heer Fibbe kondigde aan dat er een integraal miüeu-hygiëniseh onderzoek op stapel staat, waarin zal worden nagegaan op welke wij ze de mens in het Rijnmondgebied leeft, en hoe hij zich daar ver plaatst. Verder wordt in het onder zoek nagegaan hoe men een har monische ontwikkeling in dit ge bied kan bereiken. .Hiervoor zijn gegevens nodig," aldus de heer Fibbe. „We hebben mankracht, te kon. om hieraan te komen. Als we geen moderne appa ratuur hadden, zoals deze compu ters dan zou het heel wat moeilij ker zijn." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Toen de tuinen op" z'n mooist waren, is op het Volkstuinencomplex de jaarlijkse tuinkeuring gehouden. De uitslag hiervan vernemen de leden zater dagavond a.s. tijdens de in het ver enigingsgebouw te houden tentoon stelling. Gelijktijdig worden de prijzen uitgereikt van de op 12 en 13 september j.i. gehouden bloe mententoonstelling. r (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Uit een woning aan de Vredenoordlaan verdwenen gisteren bij een inbraak zeven schil derijen, vier antieke gouden beeld jes, een antieke gouden munten- armband en een grote antieke vaas Bij een inbraak in 'n winkel aan de Crooswijkseweg werden dinsdag negen gouden ringen, een radio, een luchtdrukpistool, een gouden hor loge en een filmcamera gestolen. De totale waarde van de ont vreemde goederen is ongeveer ƒ800. Chique van uiterlijk, in gloed volle kleuren zoals BERBER GROEN. FRAISE. COGNAC* GOUD. Vastgestelde prijs: no. KOOP HET NU BIJ ONS VOOR en ook nog SCHIEDAM HOOGSTRAAT 15 TELEFOON 010-26.19.71 Vrijdagavond geopend vt 79 uur.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1