PROJECT IN OUDE LIJNBAAN .Schoonste' volkstuin Verkeers- omleidingen m 18 Twee dozijn jubilarissen bij de politie SCHIEDAM VANDAAG Drie mannen stelen half jaar lang mallen glasfabriek Vergadering kringraad „Nieuwe Maas IP# ai mm .«iJB Hl Studiecommissie Bedrogi en Verstandiger m wm Onduidelijk DINSDAG 13 OKTOBER 1970 Mi 11 HET VRIJE VOLK PAGINA 17 IÉ NV 'éwm&mépm '•rrdr""'": "-":i De Oude Lijnbaan zal voor recreatieve doeleinden geschikt ge maakt moeten worden. Rechts voorzitter de heer M. Bouwer met de bekerwinnaar van de tuinkeuring, de heer M. Kars. luxe POSTPAPIER ter meulen Als U «so pian bent binnenkort nieuws overgordijnen te nemen» doe het dan nu— wait dazes grote febriekspartq gordijnstof verkopen wij mt esctra voor delig. Een grote part»! bedrukte over- gotdijnstof in tientallen dessins en kleuren verkopen wij nu in cfiveraa kwaliteiten waaronder satin druk, crêpe druk en ribs druk, door elkaar per meter voor nog gêêhtwee gulden twin- 120 cm breed om 9 uur begint op da le stags de verkoop van deze fabrietepanij overgordijn- stof in vete kleuren en dessins en in diverse kwali teiten, breedte 12Dcm» per toeter Door HANS VAN DER SLOOT ■mM n «viöÉiÈfjÉ ssttsia Het hofje van het Proveniershuis in Schiedam (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Drie werknemers van de Verenigde Glas fabrieken bestalen gedurende een half jaar hun baas. Van morgen stonden zij voor de diefstal van IJzeren voor- en na- vormbodems terecht voor de Rotterdamse rechtbank. kalenders <r !w^.y PvdA wil sue uitvoering recreatiepian 1*1:8" (ADVERTENTIE.) PASSAGE SCHIEDAM ZUID HOLLANDSCH E KANTOORBOEKHANDEL Wsui een onzer verslaggevers! SCHIEDAM Morgen zal een begin worden gemaakt met asfal- tsringswerkzaamheden aan de Burg van Haarenlaan. Het verkeer uit de richting Vlaardingen in de richting Rotterdam zal worden omgeleid via de Vlaaxdingendijk, Troelstralaan. Burg Honnelage-Gretelaan en de Nleuwendamlaan. Het verkeer uit Rotterdam naar Vlaardingen zal geen hinder on dervinden van de werkzaamheden dte telkens aan een baanvak wor den uitgevoerd. Het werk zal onge veer zeven dagen in beslag nemen. Daarna zal men het baanvak Rot terdam richting Vlaardingen onder handen nemen. In het weekend en na 19.00 uur 's avonds zal de Burg. van Haarenlaan normaal in beide richtingen berijdbaar zijn. (Van een onzer verslaggevers» SCHIEDAM Op het Schie damse volkstuinencomplex 'Thur- lede' zijn ook dit jaar weer tuin- keuringen gehouden door een com missie van het Algemeen Verbond van Volkstuinhouders. Tijdens een zaterdag gehouden feestavond, die tevens gold als sluitstuk van het tuinseizoen, is de uitslag van deze keuring in het verenigingsgebouw bekend gemaakt, Van de 240 te behalen punten verwierf tuin 121 van de heer M. Kam, 214 punten met het predikaat 'schoonste van het geheel'. Uit handen van voorzitter M. Bouwer van 'Thurlede' kreeg de heer Kara de wisselbeker en een herinne- ringsbekertje. Vorig jaar won de hïer G. J. Grönefeld deze tuintrofee. Zijn tuin werd nu 213 punten toebe deeld, wat hem een bijzonder eer volle plaats opleverde. De volgende prijswinnaars zijn: 3. J. v,d. Dusse, 208 pnt.; 4. J. Gre- velink, 207 pnt.: 5. N. Kolmeyer, 206 pnt.: 6. F. J. W. v.d. Lugt, 205 pnt; 7. D. de Boer, 204 pnt.; een gedeelde 8e plaats voor A. Etman en M. v.d. Ven met 203 pnt.: 9. M. Dorsman. 202 pnt.; 10. C. A. Ree ling, 201 pnt. Alle prijswinnaars kregen waar debonnen. Deze werden ook uitge reikt aan de prijswinnaars van de medio september gehouden ten toonstelling van bloemen en truit. De hiervoor uitgeloofde wisselbeker werd toegekend aan de heer H. Prein die in de A-kiarse (snijbloe men! zowel de le als de 2e prijs kreeg toegekend. ~T: (Van een onaer verslaggevers); VLAARDINGEN —De raads fractie van de Partij van de Arbeid in Vlaardingen zal de plannen van het vorige college van B. en W. over een recreatieproject in het Oude Lijnbaancomplex opnieuw aan de orde gaan stellen. Dit pro ject zou volgens de PvdA op vrij korte termijn gerealiseerd kunnen worden, waardoor ook de binnen stad van Vlaardingen zijn recreatie mogelijkheden zou krijgen. De plannen voor heit project zijn gebaseerd op de ideeën uit het rap port VTaardingse Samenleving, waarin een groot tekort aan sport en recreatiemogelijkheden werd ge signaleerd. Volgens de ideeën van de socia listen zou in de gebouwen van de Oude Lijnbaan een sporthal moeten komen, terwijl er verder op het terrein gelegenheid te over zou zijn om vergaderruimte en ontspan ningsruimte voor jeugd en ouden van dagen te creëren. Ook zouden er tentoonstelingsruimte en een goedkoop restaurant kunnen komen De plannen voor het recreatiepro ject in de Oude Lijnbaan zijn al onder het oude gemeentebestuur geboren waarbij vooral de toenma lige wethouder Th. de Bruin de grote motor was achter de aankoop van het complex. Dit betekent een aanzienlijke versnelling van het project, vooral omdat de gebouwen er al staan en er dus alleen een verbouwing nodig zal zijn. Hierdoor kan dit project duidelijk sneller gerealiseerd wor den dan bijvoorbeeld de sporthal in Holy of het recreatieproject Bos plan. ten westen van de stad. De financiële middelen denkt de PvdA-fractie te kunnen halen uit de begrotingswijziging, zoals die op de agenda stond van de raadsver gadering afgelopen woensdag. Het college stelde voor om geld uit te trekken voor weg-egalisatle in Vlaardingen. De socialisten willen dit geld nu besteden aan de Oude Lijnbaan. Voordat het voorstel van B. en W. ter sprake kwam, werd het echter alweer ingetrokken, zodat de PvdA-fractie met haar voorstellen over het recreatieproject zal moe ten wachten tot de begrotingswijzi ging opnieuw ter tafel komt. Een architect heeft inmiddels de plannen voor de uitwerking van het recreatieproject al onderzochth. Gebleken is. dat de kosten ervan geput kunnen worden uit de door B. en W. voorgestelde begrotings wijziging. (ADVERTENTIE) het winkelen waard 2! Ooi mamdagmorgea open Géén t*L erf schrift- beit (Van een onzer verslaggevers! y SCHIEDAM Niet minder dan 24 leden van het Schiedamse poli tiekorps vieren dit jaar hun 25- jarig jubileum. Onder hen bevindt zich ook de commissaris van politie in Schiedam, de heer C. van der Hoagen. Woensdag 21 oktober zal om twee uur 's middags in de aula van de r Je. Technische School aan de Mgr. Nolenslaan gelegenheid zijn om de jubilarissen te feliciteren. Men zal tevens afscheid kunnen nemen van hoofdagent J, Krowin- ke), die 1 november met pensioen gaat. 99 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De kringraad van het Rioolzuiveringsschap „Nieuwe Maas" houdt op maandag 26 okto ber een openbare vergadering. Deze begint om half 11 in het stadhuis. Aan de orde komt de benoeming van een voorzitter, vice-voorzitter. een eerste en tweede secretaris en een vijfde lid van het dagelijks be stuur. Op tenen getrapt In het Proveniershuis is een wereldwinkel gevestigd: u hebt daar vorige week uitgebreid ken nis van kunnen nemen. Een groep jonge mensen wil in één van de pandjes van het bijna voormalige bejaardenhof goederen gaan verkopen uit on derontwikkelde en onderdrukte landen ter ondersteuning van de bevolking daarvan. Een bewonderenswaardig ini tiatief en het doet deugd daarbij te vernemen dat Schiedam be hoort tot de eerste steden in Nederland die aan een dergelijke winkel faciliteiten verleent. Toch stemt de gang van zaken rond de opening van die wereld winkel niet helemaal gelukkig. Evenmin als de geruisloze uit gave van enkele andere pandjes aan kabouters, een actiegroep en één kunstenaar. Dat de wereldwinkel 2ich juist in het Proveniershuis mag vesti gen is alleen maar toe te jui chen. Een betere plaats dan bin nen het toekomstige artistieke centrum van Schiedam is nau welijks denkbaar. De grifheid waarmee de vergunning is ge geven, is eveneens lofwaardig, doch minder tevreden mag men zijn over de manier waarop. Eerst een stukje geschiedenis. In 1966 kwamen de Schiedamse kunstenaars bijeen om zich te beraden over de bestemming van het Proveniershuis en de plaats die zü zich zelf daarin konden veroveren. Zij waren overigens niet de enigen. De Schiedamse Gemeenschap had toen al lang een gunstig beoordeelde claim op een ruimte ingediend. De jeugd had al laten weten belangstel ling te hebben voor een paar pandjes. Sigma Rijnmond wilde de be- Bchikking over het grote achter gebouw en er was een groep Gamma die door middel van een happening het hele Proveniers huis voor zich opeiste. Zonder succes overigens. Het Prove niershuis zou voor Schiedams ge bruik worden bestemd en de Gammaleden waren hoofdzake lijk van buiten deze stad afkom stig. De verschillende goed gemo tiveerde aanvragen om ruimte leidden begin 1967 tot de instel ling van een studiecommissie een officiële waarin de ver tegenwoordigers van alle belang hebbenden zitting hadden. Tegen elke op ervaring steunende ver wachting in toog de studiecom missie enthousiast aan het werk. In de Cultuurnota werd opge wekt gewag gemaakt van snelle vorderingen (die voor de SG waarlijk wel nodig waren, want toen al stond het keetje in de Plantage op instorten) Mensen van wie verwacht kon worden dat ze de sfeer in het Proveniershuis zouden helpen vormen, werden aangezocht zich kandidaat te stellen voor een behuizinkje. De jeugd maakte plannen. Kunstenaars hielden broederlijke vergaderingen (wat al sinds jaren niet meer was voorgekomen) en verdeelden naar ieders tevredenheid de hun toegewezen huisjes en de dienst Gemeentewerken stelde een be groting van de restauratie en de verbouwing op die begin dit jaar aan de commissie werd voorge legd. Daarna vernam niemand meer lets van het Proveniershuis. Zelfs de mededeling dat er gewerkt wordt aan de instelling van een commissie ad hoe zullen de leden van de studiecommissie uit dit artikel moeten halen. Men werd aan de plannen alleen nog even herinnerd door de uitgave van pandjes aan de kabouters en aan de groep achter de wereldwinkel. Organisaties die niet bij het overleg betrokken zijn geweest. Nu zegt het feit dat beiden niet aan de conferentietafel hebben gezeten natuurlijk niets. Ook zij hebben recht op een plaats in het Proveniershuis en misschien zelfs wel recht op voorrang. Dat riet de studiecom missie zelf ook wel, maar dat neemt niet weg dat ze zich met deze gang van zaken behoorlijk op haar tenen getrapt voelt. En terecht, naar eigen oordeel. Men voelt zich bedrogen door het gemeentebestuur dat bij elke passende gelegenheid aandringt op begrip en samenwerking maar zich er zelf als het zo uitkomt niet aan houdt. Bedoeling was die opvatting is ook neergelegd in het B. en W.-besluit waarmee de studie commissie in het leven werd ge roepen dat de commissie in ieder geval tot de definitieve in gebruikneming zou fungeren als adviseur. Dat is niet gebeurd. Zonder enig overleg zijn de panden be schikbaar gesteld. Niemand die op het besluit enige invloed kon uitoefenen. Niemand die kon protesteren tegen de vrijgave omdat de pandjes voor anderen waren bestemd. Neimand die er ook maar iets van wist. Wethouder C. D. Verweij-de Graaf f ontkende dat laatste door te zeggen dat de commissie het verstandiger oordeelde de huis jes. vooruitlopend op de defini tieve beslissingen, alvast in ge bruik te geven. Maar zelfs dat neemt de be zwaren van de commissie nog niet weg. De leden gaat het er om dat de uitgifte bulten hen om is geschied. „Dat wü geadviseerd hebben om alvast huizen beschikbaar te stellen wil natuurlijk niet zeg gen dat wij er dan voor de rest maar niets meer mee te maken willen hebben," zegt één van de leden. „Er was afgesproken dat er een voortdurend overleg zou zy'n. Drie vergaderingen in vier jaar tijd noem ik al geen echt overleg meer, maar goed je kón tenminste nog spreken van sa menwerking.'" „Nu worden we gewoon bedon derd. Als wij in de commissie ergens om vragen krijgen we steevast te horen: de bestem ming staat nog niet vast, maar ieder ander mag er zomaar in. Dan hoeft er met ons geen over leg te warden gepleegd. Dan horen we er niet meer bij en dan bestaan die spelregels waar iedereen het in het begin zo druk mee had ineens niet meer." En dat is inderdaad moeilijk verteerbaar van een. college dat openheid, eerlijkheid en inspraak op alle niveaus zo hoog in het vaandel schrijft. Uv? ,s"v" - "Ij. De officier van Justitie mr. A. Nlessen etste tegen de 38-jarige C. M. uit Schiedam, P. C. van B. (33) en D. F. de B. <29) beiden uit Rotterdam, een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Tegen een vierde verdachte. J. S. (20 )uit Rot terdam die slechts een keer een diefstal gepleegd had. vroeg de of ficier een maand gevangenisstraf. C. M. en P. C. van B„ die belden als chauffeur bij de glasfabriek in Schiedam werkten, vervoerden de mallen, die door de derde verdach te De B. op een vuilnisstortplaats wenten neergelegd. V/te het initia tief tot de diefstallen genomen had, werd niet duidelijk. De B. die niet op de zitting verschenen was. had bij het vooronderzoek ver klaard dat hij door de andere twee gevraagd was wat spullen neer te leggen op een afgesproken plaats. M. en Van B. ontkenden dat op de zitting. Hoe de twee oudste verdachten tot hun daad waren gekomen, werd niet erg duidelijk. Volgens het re- classeringsrapport ging het om een eenmalige daad. De officier van Justitie betwijfelde dit. „Wanneer dergelijke diefstallen gedurende een periode van zes maanden ge pleegd worden, kun Je moeilijk van een incidenteel geval spreken" aldus mr. A. Niessen. De raadsvrouwe van Van B. voerde aan dat de mensen gebruik gemaakt hadden van onvoldoende toezicht op het fabrieksterrein. ..Dat argument gaat echter niet op. aLs het gaat om mensen met een vertrouwenspositie, die al jaren bit een bedrijf werken". De uitspraak is op 27 oktober. ADVERTENTIE SCHIEDAM ZUID. HOLLANOSCHEj KAN TO ORBOEKHANDE U

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1