I l NA ALARM LUCHTVERONTREINIGING: BIJNA DUIZEND SCHOLIEREN UIT PROTEST NAAR GEMEENTEHUIS: ZON ZOU FATAAL ZIJN Gebr. de Veld GEMEENTERAAD WIL SNEL WETEN WAT KRUISINGA VAN PLAN IS Binnenkort voorstel openbare commissies Raadslid stelt vragen over salaris van grondwerkers Gehalte N02 was nog nooit zo hoog Microkorfbal- loemooi voor de scholieren Communicatie T.V, DEFECT? Stappen Gedoe urnen tee rd Verontrusting WOENSDAG 14 OKTOBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 Het college van B. en W. van Vlaardingen tijdens de spoedvergadering gisteravond. V.l.n.r.: wethouder mevr. L. van Duijn-Spruijt, de wethouders Jacques van der Linden en A. G. Kloots, -burgemeester mr. J. Heusdens, gemeentesecretaris N. Duinkerken en de wethouders A. P. Weeda en M Mooij Wethouder mevr. L. v. Duijn- Spruijt "de maat is vol." (Van een onzer verslaggevers) VLA ARD IN GEN Wethouder H. Jettinghof, in Rotterdam de verantwoordelijke man over de Hinderwet, bleek maandag avond om 9 uur nóg niet op de hoogte van de ernstige mate van luchtverontreiniging in het Rijnmondgebied. De afge lopen dagen hebben meer van dergelijke communicatiestoor nissen aangetoond, zowel op ambtelijk als op bestuurlijk ni veau, zo onthulde dinsdagavond dë Vlaardingse wethouder mevrouw L. van Duijn-Spruijt (Volksgezondheid). Het college van B. en W. luistert aandachtig naar een van de protesterende scholieren. (ADVERTENTIE) Wij helpen U direct (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Een kleine duizend scholieren, afkomstig van de Prof. Casimïr-scholengemeenschap en van de Groen van Prinstererschool, hebben dinsdagmiddag tegen de lucht verontreiniging door de industrieën gedemonstreerd. SCHIEDAM Binnenkort zullen B. en W. van Schie dam met een voorstel bij de raad komen om een aantal van de drieënvijftig raads commissies openbaar te ma ken. Hiervoor zal het regie ment van orde gewijzigd moe ten worden. De scholieren drommen samen bij het gemeentehuis. Een deputatie gaat naar binnen. Autoriteit en vaak niet op de hoogte met de toestand De wethouder sprak er haar ver- onrustig over uit, dat het ge meentebestuur van V3aardingen op (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Schiedarnse gemeenteraadslid P:1 Poot (p.c.g.) heeft het college van B. en W. schriftelijke vragen gesteld over het salaris van grondwerkers In gemeentedienst. Aanleiding hiertoe was een ad vertentie in een plaatselijke krant waarin aan grondwerkers op vijf tigjarige leeftijd een salaris van ƒ922,66 wordt geboden. De heer Poot vraagt nu of het juist is dat grondwerkers in vaste dienst en met dezelfde leeftijd 65 gulden verdienen. Het raadslid zou. indien dit zo is, van het college willen weten of het bereid te hierin verandering te brengen. (Van een onzer verslaggevers") SCHIEDAM De centrale schoolsportcommissie houdt vol gende week maandag in de sport hal .Margriet" te Schiedam een schooi-snicrokorfbaltoemooi. D e wedstrijden beginnen 's morgens, om half negen. Deelnemers zijn zowel scholen voor basisonderwijs als voor voortgezet onderwijs. Per poule zijn drie prijzen be schikbaar. Deze worden uitgereikt aan de teams van scholen voor ba sisonderwijs om tien over een. Zes uur 's avonds zullen de prijzen aan' de achttallen van de scholen voor voortgezet onderwijs worden over handigd. de hoogte van de zorgwekkende si tuatie moest worden gebracht door., .haar chef van de afdeling onderwijs. Deze hoorde van de di recteur van de Casimir-scholen- gemeenschap, dat de leerlingen met oog- en keelklachten naar huis waren gestuurd. „Hoe slecht ook in zo"n kleine gemeenschap als een school de communicatie functioneert." aldus mevrouw Van Duijn, „bleek toen enkele klassen die les hadden in het gymnastieklokaal vergeten werden. Juist in die groep van leer- .lingen deden zich ernstige irrita- tiëversehynselen voor." 's Avonds werden bij verscheide ne leraren en leerlingen ademha lingsmoeilijkheden geconstateerd." Zij kon overigens meedelen dat zich in het medisch behandelings- en opnamepatroon in Vlaardingen geen grote pieken hebben vertoond. Toch acht de Vlaardingse wet houder het van groot beiang dat er op korte termijn iets aan de com municatie tussen de Centrale Meld en Regelkamer van Rijnmond en de gemeenten wordt verbeterd. ..Op het moment, dat van de Meldka mer een „waarschuwing" naar de bedrijven uitgaat, behoren ook de gemeenten daarvanIn kennis tc worden gesteld," aldus mevrouw Van Dufjn. Dat het vertrouwen tussen de be trokken instanties door deze com municatiestoornissen niet wordt bevorderd, bleek uit een van de andere mededelingen die ze in het verloop van de spoedeisende raads vergadering in Vlaardingen deed. In de nacht van maandag op dins dag, toen het gemeentebestuur zich voorbereidde op een noodtoestand, kregen surveillerende politiemen sen de opdracht „zintuigelijk" waarnemingen in de verschillende stadsdelen te doen. In Vlaardingen betekende dit dat er dubbel „ge snuffeld" werd: technisch door de apparatuur van de Centrale Meld- én Regelkamer; op hoogst natuur lijke wijze door de neuzen van de j agenten. enA est stinkt als de pest' uvei i \e ver (Van een onzer verslaggevers» VLAARDINGEN Het wolkendek dat in Vlaardin gen een ernstige graad van luchtverontreiniging veroor zaakte, is gelukkig net dik genoeg gebleken. Doordat de zon niet door de 'in- versieiaag' brak, deed zich geen grote ontwikkeling van ozon voor. Deze reactie zou, samen met deze reeds bereikte graad van verontrei niging. zonder meer rampzalig zijn geweest. Uit de ervaringen van de Centra le Meld- en Regelkamer van de afgelopen dagen is gebleken, dat de bedrijven zich over het algemeen goed aan de waarschuwingen en aanwijzingen hebben gehouden. Produktie-processen werden ge staakt; andere beperkt. Sterk ver ontreinigende werkzaamheden als roetblazen en reiniging van instal laties werden uitgesteld tot een la ter datum. Volgens dr. I. A. Cla- renburg, de staffunctionaris voor het milieuhygiëne van Rijnmond, hebben de bedrijven door het ne men van deze maatregelen een zeer positieve bijdrage geleverd tot het beperken van de verontreiniging. Ree ls bij het uitgaan van de eer ste waarschuwingen zijn de indu strieën voor zover mogelijk overge gaan tot het stoken met zwavelar- meolie of zelfs met gas. Dat som- mige produktieprocessen daarmee niet tot de grootst mogelijke graad van onschadelijkheid worden te ruggebracht, bleek dinsdag in de Vlaardingse raad uit een opmer king van de chemicus, dr. H. J. Hofman tD'66». Die" vroeg zich namelijk af of een bedrijf als de ENTCK (Windmill) bij de produktie van zwavelzuur dan soms ook rwa- velarme zwavel gebruikt. De toestand als geheel overzien de, concludeerde tijdens deze spoed eisende laadering van de raad de heer A. C. Ph. Hardonk (s.g.p. "dat bij abnormale omstandigheden de produktie van luchtverontreini gende industrieën volkomen stil moet. worden gelegd. Het is," aldus nog steeds de heer Hardor.k. 'tóch een schande als we vandaag de dag moeten hopen, dat de zon "niet zal doorbreken vanwege de ozonvor- ming.' JEvt. -vooraf prijsopgave PHiupjl st- tiduinastr3at 78 a el Schiedam I Telefoon 010—26 86 38 Off. Philips dealer De wel door docenten aange moedigde, maar niet officieel door de schoolleiding goedgekeurde pro- testtocht naar het gemeentehuis, voltrok zich op een moment, dat de mist over Vlaardingen zich verdik te en een verhevigde verontreini ging van de lucht te vrezen was. Gescandeerd hun leuzen roepend („Vlaardingen-West stinkt als de pest" en „ENCK, Vlaardingen stinkt") trokken de scholieren on der politiebegeleiding door Vlaar dingen. Voor het stadhuis, waar inmiddels de wethouders op hen wachtten, ging de massa onder oorverdovende spreekkoren op de grond zitten en hief de inderhaast gemaakte leuzen, waaronder doods koppen en kreten als „Sterf zelf in deze stank" aan duidelijkheid niets 'De maat is vol' (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De ge meenteraad van Vlaardingen zo snel mogelijk geïnfor meerd worden over staatsse cretaris Kruisinga's bedoelin gen met zijn plan de lucht verontreiniging in het Rijn mondgebied te gaan bestrij den. Dinsdagavond nam de raad in spoedzitting bijeen een motie Aan die hem uitnodigt in zijn mid- den te verschijnen. De Vlaardin- 6«rs hadden toen nog maar net tevoren kennis genomen van Krui- s'nga's beslissing Rijnmond tot saneringsgebied' te verklaren. De motie kwam tot stand na een ^eer uitgebreide discussie over de situatie die de afgelopen dagen in deze Waterweggemeente is ont staan. Schoolkinderen werden met tranende ogen Haar huis gestuurd. Bij de Centrale Meld- en Regel kamer regende het klachten van mensen wier slijmvliezen in min of meer ernstige mate waren aange tast, of die met ademJialingsmoei- iykheden kampten. 'De maai; is vol.' constateerden mét wethouder mevrouw L. van Duijn-Spruijt de raadsleden. Ze bleken in 't bijzonder gebelgd over het feit dat de narigheid van de luchtverontreiniging wordt veroor zaakt door industreën, waarvan er slechts één op het territoir van de eigen gemeente is gelegen. De ove rigen liggen aan de overzijde van de Nieuwe Waterweg, op het grondgebied van de grote buurge meente Rotterdam dus. Dat "bestrijding van deze hinder niet langer een zaak kan en mag zijn van de gemeenten afaonder- lïjk. legden de Vlaardingers even eens in hun motie vast. De raads-, leden nodigden hun college uit stappen (e ondernemen om de hinderweUsbevoegdheden van de 23 gemeenten van Rijnmond aan dit openbaar lichaam over te dragen, voorzover die bevoegdheden betrek king hebben op hinder die verder dan de grenzen van deze gemeen ten reikt. Staatssecretaris van Volksge zondheid Kruisinga mag zo hij daartoe bereid gevonden wordt komen verklaren welke m ogelijk- heden er liggen als er zich nog eens een situatie als deze week voordoet. Eén van de vragen die de Vlaardingse raad hem zal voorleg gen is o' de produkUeproctósen lu de luchtverontreinigende indu strieën onmiddellijk gestaakt kunnen worden, en wel vóór het intreden van weersomstandigheden zoais die deze week golden. te wensen overlieten. Tien jongelui van elke scho lengemeenschap vijf mochten hun demonstratie toelichten in de kamer van B. en W. Omdat ze wei gerden één vertegenwoordiger uit hun midden aan te wijzen, werden de stadsbestuurders getracteerd op een groot aantal op zichzelf staan de kreten, die echter alle wel dui delijk wisten te maken, dat ook de Vlaardingse middelbare school jeugd de gang van zaken niet lan ger neemt. Goed gedocumenteerd, wezen ze op het gevaar, dat deze situatie op levert voor het grote aantal lijders aan astma en andere aandoeningen aan de ademhalingsorganen. Eén van hen: „De school werd gister middag gesloten. Maar op nog geen honderd-meter ervan staat een be jaardentehuis. Wat gebeurt er on der deze omstandigheden met de mensen daar?" Intussen kregen 8. en W. liet verwijt te horen, dat ze niet onmiddellijk hebben ingegre pen. toen bedrijven en weersom standigheden met hun milieuver- giftigende samenspel begonnen. Voor de scholieren geen vraag; di rect. alle bedrijven stopzetten als de vemiilingsgrens wordt over schreden. In het laatste geval bepleitten ze een grotere bevoegdheid van de Centrale Meid- en Regelkamer, die zonder meer tot sluiting van be drijven zou moeten kunnen over gaan. Vraag aan de burgemeester: „Gebeurt er nou wat in die rich ting?". Mr. J. Heusdens verwees naar de buitengewone raadsvergadering, die dinsdagavond aan de situatie in Vlaardingen zou worden besteed Een ander bewijs voor de alertheid van het gemeentebestuur vond de burgemeester geiegen in het feit dat er die morgen telegrammen waren verzonden naar de minister president, de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de Eerste Kamer. Daarin werd gevraagd te bevor deren, dat op zeer korte termijn de Wet inzake de Luchtverontreini ging het Staatsblad bereikt en in werking treedt. De Wet namelijk, moet nog worden goedgekeurd door de senaat. Uiting van zijn veront rusting gaf het gemeentebestuur verder aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, de gemeente raad van Rotterdam, het college van die gemeente en het dagelijks bestuur van Rijnmond. „U ziet," aldus burgemeester Heusdens tegen de scholieren, „we zitten hier niet met de armen over elkaar." Voor hij met. een: ..En vertel dat nou maar aan de mensen, die bui ten op jullie wachten," de bijeen komst voor gesloten verklaarde, waarschuwde mr. Heusdens nog tegen al te grote emoties en de daaruit gemakkelijk voortvloeiende rellen. Hij dacht daarbij hardop aan de gebeurtenissen, die dit voor jaar een bijeenkomst van de ge meenteraad ontsierden. 'Tegenstan ders van het door B. en IV. opge stelde evacuatieplan lu geval van een zeer ernstige luchtvervuiling, sprongen toen van de publieke tri bune in de raadzaal en maakten zich meester van de microfoon.. daarvan wil ik geen herii» zo hield de Vlaardingse bnr ..En img. gemee.stei' 't waarschuwe 'Van een onzer verslaggeefsters» ROTTERDAM ..Nog nooit is door ons een dergelijk hoog gehalte van stikstofdioxyde gemeten ais maandagmiddag tussen twaalf en drie uur bij het stadhuis van Vlaardingen. Het gemiddelde is 40 microgram per kubieke meter lucht toen was het wel 200." Aldus de heer J. E. E vend ijk, hoofd van de afdeling onderzoek luchtverontreiniging van de Rot terdamse keuringsdienst van wa ren. De keuringsdienst meet het hele jaar door op vaste punten tussen Hoek van Holland en Nieu- werkerk a. d. IJssel de concentra ties van S02. N02 (stikstofdioxi de). rook, stol, fluor, sulfaten, ozon en C02. De meld- en regelkamer meet alleen S02. dat wordt gezien als een graadmeter voor de hoe veelheden andere stoffen in de lucht. De heer Evendijk: „Er is hiér prake van een lokale toestand Dat verbaast ons, want een hooi: •zongehalte vind je meestal >11 he; nele gebied. Deze dagen blijven de j concentraties echter beperkt, u>t j ViuarUmgen en Maassluis <Van een onzer verslaggevers) Dit zei de fractievoorzitter van D'66 in de Schiedarnse gemeente raad, de heer J. van Oosten, gister avond tijdens een openbare leden vergadering van D'66 in gebouw Irene. Niet meer dan elf leden van D'66 waren op deze vergadering aanwezig. De heer Van Oosten constateerde dat met dit besluit van B. en W. één der hoofddoelstellingen van D'66, openbaarheid van vergade ring. is overgenomen. „We krijgen boven verwachting vee! medewer king, alhoewel door B. en W. wel gesteld is. dat het gebrek aan ver gaderruimte een ruimere mate van openbaarheid in de weg staat", aldus de heer Van Oosten. „We zullen nog moeten leren om met die openheid om te gaan en het is te hopen dat we geen ai te grote bokken schieten. Overigens js het begrijpelijk, dat een aantal commissies, waarin persoonlijke gegevens van derden ter sprake komen, niet openbaar kan worden. Dit is gesleid door B. en \V. en dat te een acceptabele zaak". Met negen stemmen voor en twee tegen werd tenslotte het voorstel aangenomen een gesprek in Schie dam op gang te brengen tussen de I'vdA, de KVP en D'66. Dit naar aanleiding van een verzoek van D'66-voomian mr. Hans van Mierlo om, met liet oog op de landelijke Kamerverkiezingen van 1971, door overleg „aan de basis" een verzoe ning tot: stand te brengen tussen de twee politieke kemphanen van dit ogenblik: de KVP en de PvdA. j entje voor. 'acte

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1