pen negen maanden durende restauratie John van Baarle, snel opkomend jong Schiedams schaaktalent: KNSB geeft geen kansen om sterkere spelers te ontmoeten' ,Het lichaam moet de Verbetering van het wegdek Burg. van Haarenlaan begonnen Vlaardingen gaat controle vervoer gevaarlijke stoffen verder opvoeren w Orgelconcert Van Egmond J. HUIS Raadslid stelt vragen over de puinhoop in de Nieuwe Buurt Omleiding bus uitgesteld ÜBSsg Lustrumconcert „Pro Musica" ARIE VAN SPRONSEN VAN SPELGROEP WESTLAND Begeleider Jongens bekennen poging tot inbraak Europacup Essentie Niveau Oren 15 OKTOBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 SCHIEDAM De restan- van Hui'; te Riviere aan. jet Emmaplein fce Schiedam «dergaan. .momenteel een grondige restauratie. Het ^stei iroert gemeentewer- jPB jn nauw overleg met Mo numentenzorg1 uit. m Set uit circa 1260 daterende gebouw is vooral de laatste veertig jaren veel afgebrokkeld. DE LIER „Er moet iets ran jezelf in zitten. Je moet er zelf achter hunnen staan. Kun je dat niet, dan wordt bet een tekstje opzeggen. Dan bun je het niet met je hele persoonlijkheid naar voren brengen." Zoals hij zich op bet toneel inleeft in zijn spel, zo is Arie van Spronsen. (27) ook nu bezig met het toneel, als hij vertelt over de Spel- i groep Westland. j (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Een jonge Schiedammer is bezig het volledig „te maken" in de vaderlandse schakerijOok. internationaal begint zijn naam een bekende klank te krijgen. Hij Is open snelschaakkampioen van Amsterdam, van Rotterdam en van Gelderland en hij heeft ook in België al een dergelijke titel behaald. Zijn eerzucht drijft hem echter verder, want ook het snelschaakkampioenschap van Nederland moet nog veroverd worden. De naam van dit niet alledaagse schaaktalent: John van Baarle. ADVERTENTIE YAMAHA BROMFIETSEN en ONDERDELEN John van Baarle rechtsbezig met zijn grootste hobby: schaken. Je kunt hem ervoor uit bed halen. vv*;*;- hem j£yn.;\ De dienst gemeentewerken in Schiedam is gistermorgen gestart met het asfalteren van de Burg. van Haarenlaan. Wanneer een vroegtijdig invallende vorst niet als spelbreker" zal fungeren, zullen de werkzaamheden eind december voltooid zijn. üe eerste werk fase, de rijstrook, voor het verkeer uit Vlaardingen in ae richting Rotterdam, zal hoogstwaarschijnlijk zeven dagen in beslag nemen. Het verkeer wordt omgeleid via de Vlaar ding er dijk, de Troelstralaan, de Burg. Honnelage Gretelaan en dc Nieuwe Damlaan. Vol gend- rek. woensdag zal de rijstrook voor het verkeer naar Vlaardingen aan de beurt komen. Ruïne (Yan een onaar verslaggevers) De ruïne, de laatste jaren een speelplaats voor kinderen,- dateert van omstreeks 1260. Vaak heeft het een centrale plaats in de geschie denis van Schiedam ingenomen. Zo ontving Schiedam op 18 maart 1275 in Huis te Riviere zijn Stads rechten. De staat waarin het ge- douw nu verkeert werd veroorzaakt Hl de terugtrekking van de Spaan se troepen in 1574. Na deze ver- opknapbeurt woesting is Huis te Riviere lang zaamaan verder afgebrokkeld. Vol gens Monumentenzorg heeft zich dat vooral de laatste veertig jaren versheid. De restauratie zal negen maan den in beslag nemen. Dit houdt in dat men volgend jaar juni klaar is. De komende winter zal. volgens ge meentewerken, het werk ongetwij feld worden vertraagd. Volgens Mo numentenzorg zijn bier in de buurt alleen in Hillegersberg en Honse- lersdijk dergelijke oude vestigingen te. vinden. De ruïne werd op 30 juli 1688 eigendom van Sc.iiedam, Officieel heette het: .Het .Sof van Holland approbeert de koop. intemoeert het willig decreet, onterft de ver kopers en stelt de stad Schiedam in het eigendom van het Hub's te Riviere". v v .v; (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Het Schiedamse rane.ïiteraadslid de heer J. van -os.cn fd '66 i heeft het college van en W. vragen gesteld over de Puinhopen, die zijn overgebleven PMat begin september een oud pand aan de Nieuwe Buurt af brandde. Hij vraagt het college of hij het ontoelaatbaar vindt, dat der- geujke puinhopen langer blijven jjtsen. dan strikt noodzakelijk is, evens vraagt hij of het college "weid is ervoor te zorgen, dat in PvaI «n in vergelijkbare geval- en tn de toekomst op korte termijn oplossing wordt gevonden. '•o-gens het raadslid spelen vaak onderen van de Mathenesseschool van de kleuterschool het Draai- jO.letje op en rond de puinhopen. HlJ vraagt het college of het juist a' "at door de gemeente nog niet s'raageerd is op een klacht van ■ft onderwijzend personeeel van pnoemde schol en over deze situa- 'Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Organist Piet van J&aond zal zaterdagavond in de «reformeerde Kerk aan' de West- «t concerteren. Op het program- 'a staan werken van Johan Pa- dtöbet. Handel, S. Wesley en ko- ^'«oorspelen van Max Reger en 'er Messiaen. Het concert zal 's fonds om 8 uur beginnen. .Kijk, je moet van de teksit uit gaan, Bij andere toneelverenigin gen is het vaak zo, dat men. op komt, zijn tekst opzegt en weer af gaat. Maar er gebeurt niets, met het lichaam wordt niets gedaan. Toch horen tekst en lichaam bij elkaar, het lichaam moet de tekst ondersteunen." Op het toneel zijn de jongelui van de Spelgroep Westland. met zichzelf bezig. Zij proberen, in hun rollen, toch zichzelf te zijn. Tekst en beweging zijn daarom het be langrijkste. Zij zijn één met el kaar. Over, die tekst, zegt Arie van Spronsen: „Voor de meeste gezel schappen is de tekst heilig. Zij durven niet schrappen. Maar a1s je denkt dat iets niet van toepassing is of dat het niet zal aanslaan, dan moet je er een streep door durven geven. De tekst moet overkomen. Wordt die langdradig, dan verslapt de aandacht." De aandacht van de mensen mag niet afeleid worden. De spelgroep maakt daarom ook geen gebruik van grootse decors en rijke kos tuums. Zij treden op in alledaagse kleding, alleen ondersteund door lacht en geluid. Voor de Spelgroep is de groep als geheel van belang. Arie van Spron sen: „Ik heb al gezegd, dat de tekst voor ons niet heilig is. Maar ook de regisseur is dat niet. Het is niet zo. dat hij vertelt „Zo is het". Hij is geen leider, maar meer een begeleider. Iedereen heeft- zijn in breng. Iedereen heeft met alles te maken. Het is niet zo dat een paar .spelers bezig zijn en dat de rest dan aan de kant zit. Vaak worden eikaars rollen gespeeld. Zo zie je verschillende interpretaties, waar na je kunt zeggen: Ja, dat is het." Vrijdagavond komt de Spelgroep Westland in Maasland. Op de openingsavond van de cultuurkring „Maaslant" brengt de groep het toneelstuk ..Onder het Melkwoud" van Dylan Thomas en de bijdrage van Hugo Claus aan de opera Re- construction, „Hyperion en het Geweld." De Spelgroep bestaat al ongeveer dertien jaar en wordt gevormd door vijftien jongelui, waarvan nooit namen genoemd worden. Iedereen is gelijk. Ook in de programma's worden alleen de personen uit het toneelstuk genoemd, nooit door wie zij gespeeld worden. De jongelui spelen zpwel oude a's nieuws* stukken, blijspelen en ernstiger stukken. Is hun genre te vatten onder de term .Moderne to neel"? Arie van Spronsen ziet dat niet zo. „Wat is. modem toneel? Als Je daaronder verstaat, toneel van moderne schrijvers, dan niet. Maar ais je bedoelt dat we toneel brengen, dat aan de tijd is aange past, dan ben ik het er mee eens." De Jongelui willen de mensen aanspreken met hun spel. Daarom wordt, vaak tussen het publiek ge speeld. Zij betrekken het publiek bij htm spel, het is voor hen bij zonder belangrijk, Arie van Spron sen aegt erover: „Ik heb liever tten geïnteresseerden, dan vijftig men sen die zitten, te zitten." (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - De Vlaar- dingse recherche heeft gisteren een 18-jarige en een 19-jarige jongen uit Vlaardingen aangehouden die bekenden in de nacht van zondag op maandag te hebben willen, in breken in het stationsgebouw van de NS aan de Parallelweg. Het tweetal werd hierbij gestoord. Te gen hen is proces-verbaal opge maakt. Op heel jeugdige leeftijd begon John van Baarle reeds met het schaakspel, wat niet zo verwonder lijk is, omdat Johns vader geruime tijd tweede secretaris van de Schiedamse schaakvereniging SCS geweest. Later heeft die vereniging een. fusie aangegaan met ESS tot de huidige schaakvereniging "Schie dam". John werd als jonge knaap al lid van SCS en ging na de fusie over de de schaakvereniging Schiedam, waar hij nu nog voor speelt Johns enige hobby is schaken. Je kunt hem daarvoor uit bed halen. Hij draait er zijn hand niet voor om om tegelijkertijd zijn eigen partij te spelen, 'n andere partij te analyseren en ook nog even. simul taan te schaken En dat alles met een opgewekte jongensachtige glim lach. Het persoonlijk kampioenschap van Nederland wordt deels door rechtstreekse plaatsing, deels via rondes bereikt. Men zou zich af kunnen vragen of het kampioen schap van de regionale bonden aan belang zou winnen wanneer deel neming aan het kampioenschap van Nederland gebonden zou zijn aan het regionale kampioenschap. John: „Het systeem van voorron den is wel juist, dacht ik. Er ie een vrije inschrijving en ieder heeft de kans in eigen hand. Die voorronden zijn tamelijk sterk bezet. In mijn groep eindigde ik op de eerste plaats en dat moet Je dan waarmaken in de finale." Zitten er voordelen aan het be reikte resultaat? John van Baarle: „Geen deelneming aan toernooien van hogere orde, bijvoorbeeld een Europees of wereldkampioenschap. Je kunt niet zeggen: Die plaats heb ik bereikt, nou kan ik meedoen aan dit of dat toernooi." ..Trouwens er is geen persoonlijk Europees kampioenschap. Wel denkt men er over om een Europa cup voor landskampioenen in te stellen. En voor het persoonlijk wereldkampioenschap moet je door zone-toemooien heen met rech- streekse plaatsingen. Zo ver ben ik nog niet." „Een voordeel kan wel zijn dat je meer bekendheid krijgt. Vorig jaar debuteerde ik in het meester- toemooi van IBM met een 50 per cent score. Het is wel teleurstel lend. dat er van de zijde van de KNSB geen kansen worden gegeven om uit te komen tegen sterkere spelers, b.v. in het Nederlandse tiental." Rotterdamsedïjk 146 Telefoon 26.95.22 Hij ziet kans egn verhaal van een bladzijde samen te vatten in een paar zinnen waar de hele es sentie in zit. Dat is ook aan zijn manier van schaken te merken, bij voorbeeld aan zijn analyses. De zetten tussen twee belangrijke spelsituaties vindt hij eigenlijk niet belangrijk. Wat is er uit de stand te halen en waar kom je dan terecht, daar draait om! In het persoonlijke kampioen schap van Nederland behaalde John van Baarle een gedeelde vierde en vijfde plaats- Hij zegt daarover: "Ik had verwacht hoger te eindigen. Ik heb hetzelfde aantal punten behaald als vorig jaar en de top was er dit jaar niet. Jan Timman moest eindexamen doen. Hans Ree moest afstuderen, Jan Hein Donner was in het buitenland en de aan vulling voor die absenties was rela tief zwakker. Pas als ik mijn krach ten kan meten met sterkere spelers voel ik me in goed gezelschap," al dus John. Om de schaatstop te bereiken moei er veel getraind worden. Dat wil zeggen, dat er veel partijen cp niveau moeten worden gespeeld en dat ook de schaakliteratuur moet worden bijgehouden. „Ja, dat kost tijd en geld," geeft John van Baar - le toe. „Daarvoor zou je eigenlijk full-time 'professional moeten zijn. Om als prolessior.ee! schaker een goed bestaan te hebhen, moet je wel een redelijk hoog niveau spelen. De Amerikaan Bobby Fischer schijnt het goed te gaan. Maar dat zit er voor mij niet in." ROTTERDAM De RET-bussen 50 en 54 blijven voorlopig volgens de normale route rijden. De asfal- teringswerkzaamheden in de Bur gemeester van Haarenlaan te Schiedam, die een omleiding van de bussen noodzakelijk maakten, zijn ongeveer tien dagen uitge steld. (Van een onzer verslaggevend VLAARDINGEN Drie Vlaar- dingse pollüe-agenten van de ver keersdienst (twee hoofdagenten en een brigadier) gaan een cursus vol gen bij het Rijkskorpg controleurs gevaarlijke stoffen in Den Haag. Vlaardrngen hoopt hiermee de con trole op het vervoer van gevaarlij ke stoffen dxxrr de stad te kunnen versterken. Het PvdA-ra&dsüd H. Krabben wees hier al op in de laatste raadsvergadering. Toen werd een verordening vastgesteld, die het mogelijk maakt vaste routes voor re schrijven voor het, vervoer van gevaarlijke stoffen. Met- haar extra-' controleurs in eigen gelederen pro beert de gemeente Vlaardingen dit vervoer zoveel mogelijk in goede banen te leiden. Bij de bespreking van de veror dening over de gevaarlijke stoffen, wees de heer Krabben tevens op het gevaar van de vele tankauto's, die onder andere in het weekeinde in de stad geparkeerd staan, zonder dat, bekend is welke inhoud zij hebben. De gemeente-politie van Vlaar dingen heeft in het verleden al eens een onderzoek ingesteld naai- deze geparkeerde wagens. Het re sultaat van de verschillende on derzoeken was nogal afwisselend, hoewel wel bleek, dat het telkens om deze 1de- wagens ging. In de po ll tie-verordeningen was echter geen artikel, op grond waarvan opgetre den kon worden tegen de gepar keerde vrachtauto's. stoffen, informeerde tie beer F. J. Kerkhoven (p.vxia.) naar de zgn. „oren" van de Zoom weg. Hij vroeg zicih daarbij af waarom deze niet gebruikt kunnen worden voor dit soort vervoer, waardoor nog meer gevaarlijk verkeer buiten de be bouwde kotn gehouden zou kunnen worden. Daarover blijkt al enige tijd een touwtrekken te zijn tussen de ge meente Vlaardingen en rijkswater staat. Tot mi toe heeft rijkswater staat er nog geen toestemming voor willen geven. Gedeeltelijk zal het gevaarlijke verkeer dus nog door Vlaardingen blijven rijden, dat zi|n verordeningen op dit gebied nu zo veel mogelijk heeft aangepast aan die van Schiedam en Rotterdam. Tijdens betzelfde raadsdebat. over het vervoer van gevaarlijke (Van een onzer verslaggevers» VLAARDINGEN Het Vlaar- dingse Politie Dubbelmannenkwar- tet "Pro Musica", onder leiding van C. Alewejjnse geeft zaterdag zijn derdde lustrumconcert In de pas gerestaureerde Grote Kerk te Vlaardingen. Het concert begint om kwart over acht. Medewerking verlenen Caroline van Hemert, alt; Cornells Schelt, bas en Piet Struyfc, vleugel. Hei programma vermeldt werken van Richard Strauss, Johann Strauss, G. Verdi. Franz Schubert en C. H. R. W. von Gluck.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1