SCHIEDAM VANDAAG k Juliana-heren tonen flitsend aanvalspel Lakers wint LEZERS-SERVICE 2 L E W A Gebr. de Veld R IT MAN Bromfietsers komen ten val K. van K. gaat praten over winkelsluiting Rust Onvoorzichtigheid oorzaak ongeluk Houdt uw spieren warm m o BASKETBALL T.V. DEFECT In volle vaart legen vrachtwagen Bioscopen Apotheken Bibliotheken Bezoekuren Gevonden voorwerpen MAANDAG 19 OKTOBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 7 Het moest en het zou schapevet zijn. Schapevet en niets anders. De reden daarvan was me niet hele maal duidelijk. Vetsoorten genoeg: dierlijke en plant aardige en als nu de enige eis aan het vet gesteld was, dat het moest zorgen voor een smeuïge etsgrond waarom dan speciaal scha pevet? Een lik boter leek me hetzelfde resultaat te hebben. Maar nee, 't moest schapevet zijn. Door HANS VAN DER SLOOT i Wt (ADVERTENTIE) 11.2). Ook de gebroeders Vlek zijn opgehouden met de kaarsenmakerij re y X X u. z Dames: Juliana-CW 31 SPSV—UVG 2—2 WyliaJuventat- 858 Bekendmaking Gemeente Schiedam Wij helpen U direct Voor al uw SPORTARTIKELEN Sportkais GOED GEKLEED is GEKLEED IVtndsot Agenda Werk aan de Wereld Verloting Gouden echtpaar Sport voor sport Zwembaden Tentoonstellingen Inlichtingen Alarmnummers De laatste vetkaars In de eerste winkel, een gere nommeerd huis in teken- en schilderartikelen waar we zulke vaste klanten zijn, dat we op elke aankoop tien percent korting krijgen, keek de verkoper me aan met de blik van iemand die er zeker van is, in de maling te worden genomen, maar dat niet durft te zeggen. „Schapevet?" vroeg hij, den kend dat hij me verkeerd had verstaan. „Schajevet!" Ik deed m'n best om he zo gewoontjes mogelijk te zeggen, wat, geloof me, heel moeilijk is in een winkel waar het publiek doorgaans bestaat uit kralekopende dames van betere stand. „Schapevet? Fred, heb jij ooit wel eens gehoord dat wij schape vet verkopen?" En tegen mij: „Je weet niet...." Nee, Fred had er nimmer van gehoord, hoewel hij wèl wist te vertellen waarvoor het moest dienen. Gelukkig. Weliswaar had ik daarmee nog geen schapevet, maar m'n figuur was gered. Wel wist Fred een aantal dro gisterijen te noemen waar ik kans van slagen had. Zéker, naar Freds mening. Bij de eerste drogist, een wat oudere man die mü vriendelijk en handenwrijvend tegemoet kwam in zijn uitstalling van sf "V. i «V zepen en coometica-artikelen, was he al meteen mis. „Schapevet," zei hij op een toon alsof ik hem een heel vies voorstel had gedaan. Schapevet! Meneer, sinds achttientachtig wordt in deze zaak geen schape vet meer verkocht." De tweede gaf me in overwe ging het eens bij een slagerij te proberen. Zo een waar vaak Turken komen. Bij de derde al besloot ik het zoeken voor die dag maar op te geven. „Nee," zei de man die daar achter de toonbank stond, „schapevet heb ik niet voor u, maar misschien dat het met ooievaarskuitenvet ook gaat?" Dan maar geen schapevet. Een week later had ik het toch te pakken. Bij drogisterij Vlek, één van die kleine, echt ouder wetse drogisterijen waar nog een lucht hangt van kruiden, petro leum en zeeppoeder: een zaak waar nog tot voor enkele jaren met de hand kaarsen werden ge maakt. Vetkaarsen, patent volks geneesmiddel tegen winterhan den .verkoudheid en nog een handvol andere kwalen. Schapevet leverde daar geen enkel probleem op. Ik kon zo veel krijgen als fk wilde hebben, mits ik beneden de vijfhonderd kilo bleef,-het restant van de voorraad van de vroegere kaar senmakerij. Op het ogenblik is die kaar senmakerij van de gebroeders Vlek helemaal van de baan wat niet zonder spijt wordt verteld. Ten slotte waren zij de la&tsten in Nederland die het instituut nog in leven hielden, al was dat leven op een laag pitje. In de na-oorlogse jaren betekende de kaarsenmakerij niet meer dan een bijverdienste. De drogisterij moest het doen. Toch heeft Vlek er niet toe kunnen besluiten om na het laatste seizoen de kaarsen werden alleen 's winters gemaakt de bedrijfsinventaris van de hand te doen. In de werkplaats achter de winkel heeft hij zijn spullen nog staan, verstopt tus sen stapels zakjes kolen en pak ken wasmiddel. De doofpot, de rekken waarover de pitten wer den gelegd en de bascule waar mee de rekken in het vet wer den gedompeld. De kunst b(j het kaarsenma ken is de precisie waarmee het moet gebeuren, „Vakmanschap is meesterschap" grapt de heer Vlek. Het vakmanschap van de kaarseimaker ligt al vum een belangrijk deel in de eerste doop als de nog schone pitten in het vet worden gedompeld. Kronke len ze, dan kan er opnieuw wor den begonnen. Kromme kaarsen raak je zelfs aan familieleden moeilijk kwijt. Daarna komt het voornamelijk op rust en regelmaat aan. Rust omdat de natte kaarsen licht aan elkaar kunnen plakken, wat ze waardeloos maakt. Regelmaat omdat de kaarsen laagje voor laagje moeten groeien. Iedere onderdompeling één. De heer Vlek gelooft niet dat hü, zelfs'als de vraag naar vet kaarsen weer groeit, ooit het handwerk weer op zal nemen. „Te oud," zegt hij. „Ik zou wel willen maar het werk werd me op den duur gewoon te vermoei end." Een jonger iemand moet het bc (rijf maar overnemen, vindt hij, maar hij betwijfelt of die ooit gevonden zal worden. „Schapevet voor medicinale doeleinden is uit de tijd," zegt de heer Vlek. „Men smeert zich tegenwoordig liever in met an dere middeltjes." Ruikend aan het inmiddels afgesneden blok, kan ik me wel voorstellen waarom. SK\! >%s A." - ':V' s54!;i $1%- vi- - vi SCHIEDAM Doordat hij plot seling de rijbaan overstak, is de 28- jarige Peter Salari zondagmiddag op de Vlaardingsedijk aangereden door een personenwagen, bestuurd door de 33-jarige koopman M. T. J. D. Met een dubbele beenbreuk is de jongeman naar het Gemeentezie kenhuis vervoerd waar hij is opge nomen. ADVERTENTIE 10 P 10 H-, x s- OOK IN JUNIORMATEN OOK VOOR UW LEDERWAREN PUTTERSHOEKSESTRAAT 65 SCHIEDAM-ZUID De heren van Juliana hebben zaterdagavond tegen Olympia ein delijk laten zien hoeveel klasse de ploeg wel bezit. Het arme Olympus wat toch echt geen zwakke tegen stander is, werd hiervan het slachtoffer. Juliana won verdiend met 3—0, setstanden 13—15, 415, 5—15. Met flitsend en gevarieerd aan- valsspel werd de Olympus-verdedi- ging vooral in de tweede en derde set regelmatig weggeslagen. De Olympusploeg werd in deze maar 45" minuten durende wedstrijd voortdurend van het kastje naar de muur gestuurd. Door dit resultaat trekken de Schiedammers komende zaterdag vol goede moed naar Goes, waar EVGC ,de tegenstander zal zijn. Gezien het vertoonde spel van af gelopen zaterdag zullen de Schie dammers weinig moeite hebben deze zwakke tegenstander te ver slaan. Ook de Juliana-dames hebben laten zien. dat zij deze competitie van plan zijn hoge ogen te gooien. Ditmaal werd concurrent CW met 3—1 aan de zegekar gebonden. CW, dat dit seizoen in de eerste klasse debuteert, toonde zich een attractieve tegenstander, die al leen nog meer homogeniteit in de ploeg zal moeten brengen. Er Weken twee zwakke plekken in de ploeg te zitten en toen de Juliana-dames dit eenmaal in de gaten kregen had CW geen schijn van kans meer, wat dan ook duide lijk uit de setstanden 156, 15—7, 12—15, 15—5 blijkt. Komende woensdag moeten de Schiedamse dames aantreden tegen het Berkelse Set-Up, dat vooral thuis gesteund door het fanatieke publiek en gevaarlijke tegen stander is. Niettemin heeft Ju liana het volste vertrouwen in een goede afloop. De derby tussen SPSV en UVG is onbeslist geëindigd 22. SPSV, dat in deze aantrekkelijke wedstrijd de eerste twee sets met 1511 en 1614 wist te veroveren, verloor geheel onnodig door foutieve spe lerswisselingen de derde. UVG won de derde set dan ook heel gemak kelijk met 151. In de beslissende vierde set zette SPSV zijn basisteam weer binnen de lijnen maar ook dat kon een steeds beter draaiend UVG niet van setwinst en dus van een gelijk spel afhouden. SPSV krijgt het dondadagavond tegen koploper Aikazar, dat tot nog toe niet een wedsrijd verloTen zag gaan, heel moeilijk. UVG heeft een iets makkelijker tegen stander aan het Berkelse Set-Up en kan op eenvoudige wijze de wedstrijd winnen, maar dan moet er wel beter gestart worden dan in de afgelopen wedstrijd. Afgelopen zaterdag trok Lakers naar Utrecht- om UW te bekampen. De Schiedammers wisten een dui delijke zege te behalen, 5437. In het begin zag het er niet naar uit, gezien de tussenstanden. Na acht minuten was het 1010, na dertien minuten 16—16, maar mee de rust was er al een 26—18-voorsprong vergaard, die niet meer uit handen gegeven zou worden. Na de rust liep Lakers langzaam maar zeker van zijn tegenstander weg, wat resulteerde m tussenstan den van 36—24 na zeven minuten en 4831 na zestien minuten, zodat het eindsignaal uiteindelijk werd bereikt met 54—37. Lakers heeft zijn overwinning voornamelijk te danken aan zijn betere spelopbouw en betere afstandsschot. Vooral Hans Gerlach met 22 punten en Vermoen met negen punten waren goed op dreef. Juventus heeft tegen het ont stellend zwakke Wij ba haar eerste overwinning in dit seizoen weten te bewerkstelligen. Het is onbegrijpelijk hoe deze Wyba-dames erin geslaagd zijn tot de eredivisie door te dringen, zij zouden waarschijnlijk nog niet eens mee kunnen komen in het rayon Rotterdam, Het is dan ook begrij pelijk, dat zjj tegen het beslist niet sterke Juventus slechts acht pun ten kon scoren. Juventus, dat een redelijke wedstrijd speelde, had dan ook geen kind aan zijn tegenstan ders en won spelenderwijs met 58-8. Het enige vermeldingswaaiidige feit is nog. dat Juventusspeelster M. de Wijs met achttien punten top- scoorster was. De burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kennis, dat het bestemmingsplan ,3ijdorp", vastge steld bij raadsbesluit van 21 aug. 1967, rechtskracht heeft verkregen, met uitzondering van: 1. het westelijk gedeelte van de langgerekte strook met de be stemming „actieve recreatie", zo- ais dit op de plantekening met een zwarte omlijning is aange geven. ingevolge Koninklijk Be sluit van 29 augustus 1970, nr. 7; 2. enkele bepalingen van de bijbe horende bebouwingsvoorschriften, ingevolge Koninklijk Besluit van 29 augustus 1970, nr. 7. Het plan ligt met ingang van 23 oktober 1970 voor een ieder ter ge meentesecretarie (afd. Openbare Werken, Nieuwstraat 26) ter inzage Schiedam, 19 oktober 1970. De burgemeester voornoemd, H. ROELFSEMA. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op de Nieuwe Haven ter hoogte van de Oranje- brug is zondagochtend de 28-jarige Hoessein Amian Kazel uit Vlaar- dingen met zijn bromfiets ten val gekomen, toen hij bij het nemen can een bocht- met z'n voorwiel de stoeprand raakte. Met een hoofd wond en een hersenschudding is hij door de GG en GD naar het Ge meenteziekenhuis gebracht. De 26-jarige bromfietser C. L. is zondagavond met een hersenschud ding in het Gemeenteziekenhuis opgenomen nadat op de kruising Nieuwe Maasstraat Lekstraat bij het nemen van een bocht zijn voorwiel was weggegleden. Doordat zij op het kruispunt Wa randa Prins Mauritsstraat ten onrechte voorrang nam, is de 72- jarige bromfietster mevrouw C. M. D. van de K. vrijdagmiddag in bot sing gekomen met de 72-jarige K.V., die op de fiets reed. Met ge broken ribben en een hoofdwond is de vrouw door de GG en GD naar het Gemeenteziekenhuis gebracht. ADVERTENTIE) Evt. vooraf prijsopgave St. Liduinastraat 78 a Schiedam Telefoon 010—26 8C 38 Off. Philips dealer (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de nacht van vrijdag op zaterdag is op de Vlaar dingsedijk een auto bestuurd door de 27-jarige J. J. S. bij hefc uitwij ken van een tegenligger in volle vaart tegen een geparkeerde vrachtwagen aangereden. De be stuurder van de auto liep slechts een hoofdwond op: zijn passagier is met een ontwrichte schouder naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. De wagen is total loss. ADVERTENTIE) ORANJESTR. 15 - SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers' VLAAEDINGEN De Kamer van Koophandel en Fabneken van de Beneden-Maas belegt woensdag 21 oktober 's middags om twee uur een vergadering 111 de grote zaal van de Kamer. Aan de orde komen de instelling van regionale iaden voor de ar beidsmarkt en een schets ruimte lijke stuctuur van het Open baar Lichaam Rijnmond, alsmede de w inkelsluitmgsaangelegenhe- den. (ADVERTENTIE) DOOR HERENCONFECTIE Schiedam Mgr. Nolenslaan 600 Winkelcentrum „De Ketei" botterdam Zoetermeer MAANDAG SCHIEDAM: Irene, 20.00 uur. dansschool Lion. Irene. 20.00 uur, toneel Hervormde Vrouwenbond. Arcade, 19.30 uur. NKV-adviesbu- reau. Arcade, 20.00 uur. bridge Schiedam SDrB6kUr6ll West. seum zijn: dinsdag tot en met zon dag van twee tot vijf uur: dinsdag avond van zeven tot negen uur. De Maaslandse kunstenaar Arie van Geest heeft van 2 tot 25 ok tober een expositie van schilderijen en tekeningen 111 Galerie Design aan de Süationssingel in Rotterdam VLAARDINGEN: Sporthal 8.30-12.30 uur, instuif voor meisjes van 6-14 jaar. Sporthal, 13.30-17.00 uur, instuif voor jongens van 6-14 jaar. DINSDAG SCHIEDAM: Irene, 20.00 uur, fondue-avond Vrouwengilde. Irene, 20.00 uur, repetitie kerkkoor. Irene, 20.00 uur. vergadering aqua- riumvereniging "Tropica". Arcade, 19.30 uur, St. Eloy. Arcade, 19 30 uur. bijeenkomst Stu dievrienden. Arcade. 20.00 uur. Metselaars pa troonsbond. Arcs/.. 20.00 uur, repetitie KNSM Orph< Area* 20.00 uur. EHBO-eursus. Clubh. "Sint Joris Doele", 14.00 uur, speurtocht voor 10-13-jarigen. VLAARDINGEN: Mendelssohnpiein 39c, discussie avond Vrouwenkontakt PvdA. Stadsgehoorzaal, 14.00 uur, cabaret Stichting Vlaardingen Bejaarden zorg. Harmoniezaal, 20 00 uur, contact avond Brinkers Margarinefabriek. Soeièteitszaal, 20.00 uur, Nut van 't Algemeen. SCHIEDAM-Passage, tel. 269563, tot en met woensdag James Bond Thunderball (14 jr.). Dagelijks 14.00 en 20.15 uur. VLAARDINGEN, Lux or, tel. 343237, maandag, dinsdag en woensdag gesloten. SCHIEDAM, van 's avonds zes uur tot 's morgens acht uur apotheek 't Gouden Hert, St. Liduinastraat 58, tel. 268364. VLAARDINGEN, van 's avonds zes uur tot 's morgens acht uur apo theek Walrave. Hoflaan 49, tel. 342093. MAASSLUIS, avonddienst apo theek Rijnmond. Mozartlaan 1, tel. 2209. Deze week zal de Novib onder het motto "Werk aan de Wereld" een inzameling houden ten behoeve van de ontwikkelingshulp- Deze aktie is een vervolg op de sinds 1960 gevoerde Anti-Honger-Aktie. Voor de te houden huis-aan- huiscollectie heeft de Novib veel coilecvmten nodig. Voor wat Schiedam betreft kunnen vrijwilli gers en -sters zich aanmelden bij de heer G. Rens. Hij is te vinden op het bureau jeugdzaken in het stadhuis, Oude Kerkhof 19a, bei. 269051 (overdag) of 262532 Cs avonds) Het gironummer van de Novib is 100200 Den Haag De prijzen die verbonden waren aan de verloting van de Herman Frantsenstichting op de Lijnbaan- beurs in Vlaardingen, zijn uitge reikt. Het ging er om de inhoud van een pot met bonen te raden. Het juiste aantal was 5848. Drie mensen zaten een heel eind in de goede richting en raadden 5850. In Maassluis heeft het echtpaar Bosselaar-Westerweel het vijftig jarig huwe'ijksfeest gevierd. Van gemeentewege werden bruid en bruidegom gefeliciteerd door wethouder I. v.d. Knaap die een grote feesttaart meebracht. Bij de Viaardingse Football Club zit men te springen om mensen die bereid zijn op vrijdagavond een uur of 8 naar de kantine te komen om mee te helpen administratieve klusjes op te knappen. Het gaat er om het vele werk van de toto- commissie wat te verlichten. Con tactman is de heer A. F. Bakker. Van Schravendijkplein 28, tei. 345028. SCHIEDAM: Gem. Openbare Bi bliotheek: centrale, Lange Haven 131, tel. 267877; centrale jeugd- bübliotheek, Dam 8, te! 266566: filialen: Lorentzlaan 6. Dr. Wi- bautpiein 129, Parkweg 220, Le liestraat 10, De Biestraat 4, Jeugdfinaal; Archimedesstraat. VLAARDINGENGem. Biblio theek: centrale, Fransenstraat 6. tel. 343190. Filiaal: Dirk de Der delaan 43. VLAARDINGEN: Kolpabad, Broekweg 21. Eén van Nederlands meest be kende schilders. Kees van Bohe- raen heeft van vrijdag twee oktober tot en met zondag een november een expositie in het Maassluise gemeentemuseum. De openingstijden van het mu- Dienstencentrum Maassluis: da gelijks van 10 tot 11 uur spreekuur leidster; eerste en derde dinsdag van de maand van 4 tot 5 uur spreekuur wijkverpleegster Oraije- Groene Kruis; iedere donderdag middag van half 4 tot half 5 spreekuur wijkverpleegster Oranje- meentlelijke sociale dienst. De consumenteninforma-trice van de Nationale Federatie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlich ting afd. Vlaardingen heeft iedere woensdagmorgen van 10 tot 12 uur spreek uur in „Het Hoekpunt" Broekweg 82, tel 34.92.64. VLAARDINGEN: Gemeentelijk Inlichtingenbureau, kantoor Stads gehoorzaal *-here maandag vat) 19- 20.30 uur Wijkspreekuur Gemeen telijke Sociale Dienst. Goudsesin- gel 81a: 1030-13.30 uur; Informa tiebureau voor dienstplicht en al ternatieven, Emmastraat, 19-20 uur. SCHIEDAM: Gem, Ziekenhuis, tel. 269126 Zaal: 13.30-14; 19-19.30 uur; klas: 13-30-15: 19-20.30 uur; kraamaldeung: 13.30-14.30: 19- 19.30 uur. Dr. Noletstichting: tel. 260080. 3e klas dagelijks bezoek van 13.30 14.00 uur en 19.0019.30 uur; 2e klas 13.3014.30 en 19.00—20 00 uur: le klas 10.30—11.30 uur, 13.3014.30 uur en 19.0020.00 uur. Kinderbezoek iedere middag van 13.3014.00 uur, behalve op maan dag en donderdag: dan alleen des avonds van 18.0018.30 uur. VLA ARDÏNGENHolyzieken- huis tel. 345666. Werkdagen 3e kipz: 2-230 en 19-19.30 uur; werk dagen 2e klas: 14-15 en 19-20 uur; zindag alle Klassen: 14-15 uur: kind°rafdeiing werkdagen: 18-18.30 uur. RIJNMOND: Meld- en Regelka- ruer (voor klachten over geluids hinder en stank), tel. 262626. SCHIEDAM: Alarmnummer politie (uitsluitend in spoedgevallen), teL 264666; hoofdbureau, Lange Nieuw straat 55, tel. 269333. Brandmel ding: 269123; GG en GD, Tuinlaan 80: 269290; Gem. Woningdienst (voor dringende klachten bulten kantooruren via de gem. brand weer) 268578, VLAARDINGENAlarmnummer (alleen voor melding brand en on gevallen) 344444; politiebureau Westhavenkade: 342355; hoofdbu reau, Delftseveer 6 .342355; Brand melding: 344444: GG en GD, Ke- thelweg 17, teL 345555 (b.g.g. 342541). MAASSLUIS: Alarmnummer poli tie: 3333; politiebureau, Westland- seweg, tel. 3444; Alarmnummer brandweer: 3333. MAASLAND: Alarmnummer po litie: 2375 (b.g.g. 2134): alarm nummer ongevallen: 2039 (b.g.g. 2035); alarmnummer brandweer: 2326. SCHIEDAM: Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, dagelijks van 09.00 uur 17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag: Rode tas met inh.* herenportemon nee met inh.; beursje met inh.; kinderportemonnee met inh.; bril; sleutei; kinderbrü: herenbril; plastic volleyballenpostzegelboek niet postzegels; verz.-bewijs da meshoedje: Te bevragen bij de vinders: Damespolshorloge, dhr. Drenth, Dr. Wibautplem 14; klein goud ringe tje, Fr. Scholte, Maasdamsestraat 5: gouden ring met Inscriptie, W. Tanis, Burg. Honn. Gretelaan 299. tel. 267863; gouden hangertje. Winkel. Zwamroerdamsingeï 15: gouden damesrmg, mevr. Krabben dam. Wingerdlaan 13: gouden armbandhor loge. Verheugt, S c h m immelpenninckstrata 45; hanghorloge. D. v. Schalk, W. Pij perstraat 71; herenportemonnee met Inh., Mevr. de beRuer, Ribe- laan 98; jongensjack met bont- v Triel, Frankliastraat 7; piastic map met inh., hoofdbureau van po litie te Rotterdam; wieldop van een auto, M. J. Rissema, Van Lep- nizstraat 7a; geblokte shawl, Wes- terveld, Nassaulaan 30; blauw jon gensjack, Mevr. v. Hujten, Pr. Mauritsstraat 28; bruin Jongens jack. J. Dirks, Ridderkerksestraat 5b; een paar damesschoenen, Spie renburg, Deensestraat 21a; jon gensjas. J. H. v. Dijk, Boerhaave- iaan 98; jongensjack met bontk- kraag, M P. a. de Groot, Jan van Avennestraat 49; autostep, balie» rood met wit, D. Vreeswijk, Nic Beetsstraat 9b; kinderfietsje, Le derhandel Kreuger, Dam 37; judo- pak, L. Hermans, Rijnstraat 25ai passers in etui. Hr. Engels, Burg. v. Haarenlaan 1441; verzekeringsbe wijs, Fenders, J. v. Zutphenstraat 87; leg. bewijs marine, Mevr. Bon man. van Maanenstraat 75, tel. 265249; stoelkussen, V.d. Most, Bos- laan 28; rood bruine hond, tackel, Oetker, Dr. Kuyperlaan 25. T« bevragen bij Dierentehuis, Sint Anna Zusterstraat, Schiedam: witte kater.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1