uum- mobile deed het heus weken lang' V oltens zuil niet voor C70 reclame bedoeld Piet Hein in last Clubhuis-conflict vijf leiders weg wisselblnd mfm NICO VAN JOLE: DOOD AAN WET OP HET BEHOUD VAN ENERGIE Ombudsman in Zakbommel Bernadette vrij Slager Maltha y magazijn bediende 2e automonteurs aankomende monteurs Garage LANDMAN m MEISJE boetiek 5 Molentjes Geschenk Ribbius houdt vol: Harstkarbonade Ribkarbonade Lendekarbonade Varkenshaas Doorregen lappen Vleeskrabbetjes Schied. beuling 4.99 3.75 Ministers duelleren TELEFONISTE MEISJES Ervaren PERSSTERS GEHUWDE DAMES CHAUFFEUR BEZORGER WOENSDAG 21 OKTOBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 20 ROTTERDAM „Dood aan de wel op liet beliond van energie!" roept nog al- tgd Nico van Jole. a! jaren op zoek naar het perpetuum jöobile. „Op. zoek" is al niet meer juist. Van Jole hééft die eeuwigdurende beweging al, zegt hij. „Op m'n woord: ik heb drie constructies ge maakt die het deden. Die daar (wijst een tekening) heeft wekenlang gedraaid. Toen kreeg-ie een slijtplek en ging lekken. Jammer, maar het deed aan het principe natuurlijk helemaal niets af." NICO VAN JOLE: onvcnuoestbaar optimisme. Van Jole en een van zijn constructies, clie bewegen. lïr&V® Zoals op deze foto is te zien. strekt de beschildering van Vol lens conmunicatiesuil zich ook. uit lot het middenstuk. Dit in tegenstelling tot het antwoord van B. en V. HOOGSTRAAT brengt deze week heei kilo 6,79 500 gram heel kilo Ontslagen jeugdleider J. Wen ting: „Wij willen inspraak." OGSTRAAT 49 SCHIEDAM Jieriy'euwt uw veiligtjeid! WASSERIJ DE HOOP N.V. te Vlaardingen, vraagt voor direct: 15-17 jaar, met type-ervaring of een typecursus volgend of een dat hiervoor opgeleid wil worden. voor alle afdelingen. voor overdag en de avonduren van 18.00-24.00 uur. Buiten Vlaardingen krijgt U reiskostenver goeding en wordt U 's nachts thuisgebracht. Sollicitaties: LANDSTRAAT 80-84 TELEFOON 342691. VLAARDINGEN pasvar ÜMJUlmü tsL 26898; t«no9 achfrwas 1 ■- L Goed goed maar waar was hü dan gedurende C70? Ben jaar gele den kondigde Van Jole toch aan dat hij met zijn kwiktuimela&rs in de stad zou verschijnen, als B. en W. hem daarvoor toestemming ga- Ten? Nico van Jole. sympathieke, goedmoedige vijftiger, in het bezit ran een onverwoestbaar optimisme en zeker één van de kleurigste figu ren van de stad, leunt achterover en zucht. Hij haalt een brief te voorschijn met als hoofd: Gemeen te Rotterdam. „Lees maar. Dat was boven verwachting." Er staat: „In antwoord op uw brief d.d. 9 juni j.I. deel ik u mee dat B. en W. van Rotterdam toestemming heb ben verleend voor het gedurende een week In de maand juli 1970 ten toonstellen van het door u ont worpen en vervaardigde perpetuum mobile op het Stationsplein alhier. Alvorens tot plaatsing over te gaan dient u contact op te nemen met de afdeling Precario en de af deling Wegenbouw van de Dienst van Gemeentewerken. Bovendien zullen eventuele aanwijzingen van de politie gegeven In het belang van de openbare orde of ten behoe ve van het verkeer moeten worden opgevolgd. Precariorechten zullen niet ln rekening worden gebracht." Was getekend: de secretaris der gemeente.. Van. Jole, khaki overhemd, zwar te manchester broek: ,1k had nog altijd contacten met de Octrooi- raad. Ik had ze geschreven dat ik zo langzamerhand de overtuiging had gekregen dat ik nooit een oc trooi zou krijgen. En dat ik daarom overwoog mijn constructie op te stellen in het openbaar. Maar wat gebeurt: er komt een lange brief terug waarin staat dat ik m'n octrooikansen zou verspelen door een openbare expositie. Het typische was: ze dedan er papieren bij voor een nieuwe octrooi-aan vraag. Nou. die heb ik juist dezer dagen ingediend. Ik vond het allemaal zo bemoe digend dat ik van die expositie toch heb afgezien. Voorlopig tenminste. Ik wil alleen maar dat; de octrooi aanvraag in behandeling wordt ge nomen,':Daarna kan ik demonstre ren. Ut; zal B. en W. een brief schrijven en hun de zaak uitleg gen." Van Jole zal het best begrijpen als B. èn W. een tikje ongelovig zullen kijken —zo is hij wel. SÉtvSÉSSS - ir**" eeuwig moeten Toch, ik héb nog geen student of wetenschapsman ontmoet die pre cies kon zeggen waarom mijn kwik tuimelaars niet eeuwigdurend zul len bewegen. Ze waren het er wel' telkens over eens dat het niet kon. Maar als ik ze vroeg waarom niet; bleven ze het antwoord schuldig. V Het kan wél. Dié.wet op tót be-', houd van de energie is van de vori ge eeuw. Het is nu toch wel duide lijk: het nie.ts bestaat niet. Er is geen niets. "Wij zijn omringd door krachten. De draaiing van de aar de, de zwaartekracht, de luchtdruk —de vraag is maar waar het punt ligt waarop die krachten elkaar kruisen. "We weten precies hoe sterk die krachten zijn, zie de maanreizen. Maar niemand weet waar dat kruispunt ligt. Zolang dat zo is heb ik recht van spreken." ..Ik ben de enige gek op de hele wereld die door iedereen ongestraft kan worden uitgelachen. Ik snap heel goed dat geen mens met een beetje positie kan zeggen dat hij mij gelooft. Dat zou hem blootstel len aan spottende reacties: Kijk nou, die loopt ook al met molen tjes. Een jaar of acht geleden al kwam Van Jole in het nieuws toen hij de gemeente Rotterdam een, monument aanbood in de vorm van 'n eeuwig kloppend hart. Vergeefs:. men wilde het niet hebben- Hij ging met zijn aanbod later naar Antwerpen, de stad waar zijn moeder was opgegroeid. "Antwer pen 'is door die tunnelprojecten een grote ruïne," legt hij uit. "Alle monumenten zijn weggehaald en tijdelijk opgesteld in een park. ik kreeg een sympathieke brief van de burgemeester. Het moment was niet zo gunstig, liet had voor liet overigens maar aan één stem gele gen, anders was het geschenk ge accepteerd." Met dit soort hoffelijkheden, schouderklopjes van ingenieurs die hem graag mogen en 'zeggen: "Doorzetten joh" houdt Van Jole zich op de been. De gemiddelde technicus sympathiseert met hem omdat zijn constructies leuk zijn en vindingrijk. Toch is hij op dit terrein niet meer dan autodidact. Van Jole studeerde wat psycholo gie en filosofie in Duitsland. Zijn faam verbreidde zich ook buiten Rotterdam, nadat de redac tie van de popularie AO-reeks de aardige gedachte had gehad een deeltje aan het perpetuum mobile te wijden, de eeuwiglopende con structie waar ontelbare vorsers eeuwenlang naar hadden gezocht. Nico van Jole kwam In dat deeltje uitvoerig aan het woord en onver mijdelijk leverdem zijn stellige uit spraken hem uitdagingen op van studentenverenigingen om z'n woorden waar te komen maken. De mooiste vanalle ontwikke lingen is ons echter door Haags formalisme ontgaan. Nico van Jole verhaalt hoe hij op een gegeven moment bij de Rotterdamse recht bank een klacht indiende tegen de wetenschap, omdat die valse voor- Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Er zijn in deze wereld belangrijker dingen dan de communicatiezuil van André Volten. Ik zou mij dan ook graag zorgen maken over die belangrijke re dingen. Maar uw antwoord op mijn vragen d.d. 7 september is ondanks een ruime „bedenktijd" zo onbevredigend, dat ik het nog maar een keer zal proberen." Zo beginnen de wat men op het stadhuis noemt „nadere vragen" van het PvdA-raadslid Chris Rib- bius over wat er op het ogenblik gebeurt met de in de volksmond wel „driedubbele urinoir" genoem de zuil voor het Centraal Station. „Het is onjuist dat de bedoelin gen van de ontwerpen niet worden uitgevoerd." Dit was de kern van het antwoord dat B. en W. deze week gaven op de oorspronkelijke vragen. Chris Ribbius had, afgaand op een interview in Het Vrije Volk van 5 september met André Vol ten, vastgesteld dat C70 bezig was de kleur en de gebruiksmogelijk heden van de communicatiezuil te wijzigen tegen de bedoelingen van de ontwerper in. Het raadslid heeft in de tussen liggende tijd gecorrespondeerd met de ontwerper van de zuil, An dré Volten. Bovendien kent hij de inhoud van een brief van ir, J. van Ettinger van het Bouwcentrum (dat de opbouw van de zuil coör dineerde) aan wethouder drs. J. van der Ploeg, voorzitter van de Stichting Communicatie 70 (die de zuil liet bouwen en hem aan de gemeente wil schenken. Volten aan Ribbius: „Nogmaals, omtrent, de bedoelingen van de communicaiiezuil bestond geen enkel verschil van inzicht. Zo is de zuil geconcipieerd en gegroeid. Daarom ben ik zeer verbaasd en teleurgesteld, dat „men" (wie?) blijkbaar van mening veranderd is en dat „men" niet de moeite heeft genomen mij opnieuw te raadple gen. Ik kan u mededelen, dat ik tegen een verandering van de oor spronkelijke opzet ben." Van Ettinger aan Van der Ploeg: „Ik heb tot mijn spijt geconsta teerd dat de zuil beschilderd wordt op een wijze die ver afstaat van de oorspronkelijke bedoelingen die ermee hebben voorgestaan." B. en W. stellen in hun antwoord op de oorspronkelijke vragen dat overeenkomstig de oorspronkelijke opzet „de niet wisselende aankon digingen zoals Diergaarde, Bouw centrum, Spido, Euromast en Dol finarium zullen worden aangebracht in de bovenste vakken van de zuil. Het middelste gedeelte van de zuil zal worden gebruikt voor aankondi gingen van wisselende aard. zoals Doelen, Schouwburg en bioscoop. Het laagste gedeelte blijft beschik baar voor vrije aankondigingen." Ribbius meent echter dat nu zo wel de bovenste als de middelste vlakken worden beschilderd, de zuil een statische toeristische reclame zuil dreigt te worden, terwijl alle betrokkenen indertijd hoopten dat de zuil een dynamisch sociaal-cul tureel element in de stad zou wor den. een communicatiezuil. B. en W. bevestigen dat C 70 de zuil te zijner tijd aan de gemeente zal aanbieden. De vragensteller meende dat dit geschenk alleen zou moeten worden aanvaard als het verkeert in een staat en.een kleur die overeenkomt met de bedoelin gen van Volten B. en W. zeggen hierover: „Ten aanzien van de kleur van de zuil menen wij, dat een proef wordt genomen met be schilderde aankondigingen in de bovenste vakken. Wanneer deze zuil door u 'is: de gemeenteraad red.) tjz.t. zou worden geaccepteerd, zal naar onze mening ook met. de kunstenaar overleg over de kleur moeten worden gepleegd." AV, heel kilo 5.79 heel kilo 7.79 heel kilo 2.50 250 gram 0.80 (Van een onzer verslaggevers' ROTTERDAM Vijf jeugd leiders van het clubhuis Piet Hein in de wijk Delfshaven hebben per 1 november hun ontslag genomen. Hierdoor is een deel van het jongeren werk stii komen te liggen. Oorzaak van i.c-t ontslag is vol gens een van de leiders, de heer J. Wenting, gebrek aan inspraak in het bestuur van de stichting die het clubhuis beheert. De penning meester van het bestuur, jhr. C. L de Beaufort, geeft een andere reden voor het vertrek van de jeugdlei ders. Volgens hem zijn de vijf na een buurtonderzoek tot de conclu sie gekomen dat er voor hen in de wijk niet te werken viel. „Er zijn in het verleden inder daad communicatiestoringen ge weest tussen bestuur en leiding. Maar wij hebben lering getrokken uit de gebeurtenissen. Wij wilden best met de oude staf verder wer ken, maar zij voelden er niets meer voor," aldus de heer De Beaufort De heer Wenting verklaart dat het bestuur zonder discussie het ontslag aanvaard heeft. Dit is vol gen de heer De Beaufort niet waar. Donderdag is er een vergadering van de stichting geweest, waarbij ook een van de jeugdleiders aan wezig was. Overigens zijn wij altijd bereid geweest tot een gesprek. Was de staf maar naar mij toegeko men, dan hadden we beslist ge praat." Een deel van het clubhuiswerk, waarvoor geen gespecialiseerde lei ders nodig zijn. draait gewoon door. Het bestuur van het Delfs- havense clubhuls Piet Hein hoopt zo snel mogelijk nieuwe staffunc tionarissen aan te trekken, om het werk weer volledig doorgang te kunnen laten vinden. lichting geeft met haar wetten en haar uitspraken over de onmoge lijkheid van een perpetuum mobile. Er kwam een brief van rnr. Jolles die zij wei degelijk bereid te zijn de zaak in behandeling te nemen. Maar wat later, vervolgt Van Jole. kwam er pok een brief van het ministerie van justitie .in Den Haag. Daar stond in dat de zaak niet zou kunnen doorgaan omdat de wetenschap onschendbaar is. Hij kijkt er bij alsof hij zeggen wil: Nou vraag ik je. MONTEVIDEO (Reuter) De minister van Industrie Julio San- guinetti en senator Manuel Flores van Uruguay gaan duelleren op de sabel. De minister heeft de senator ernstig beledigd in een krantearti kel, en deze meent dat een duel de enige methode is om zijn blazoen te zuiveren. (Van een onzer verslaggevers) ZALTBOMMEL De FvdA- fractie in de gemeente Zaltbommel krijgt een ombudsman. "Een pri meur voor Nederland, zeker waar het de kleine gemeente betreft." meent een woordvoerder van de PvdA-fraotie. Met het aantrekken van de om budsman de 33-jarige leraar mavo Buib Jope. lost de socialis tische fractie een belofte in, ge daan bij de gemeenteraadsverkie zingen in juni dit jaar. Over wat precies zijn taak zal worden, wordt nog overleg gepleegd. BELFAST (Reuter) Bernadette Dévlin. de Noordierse afgevaardig de in het Britse Lagerhuis, is van daag uit de gevangenis ontslagen. Ze heeft vier maanden uitgezeten van de zes die zij kreeg voor haar aandeel in de rellen te London derry, in 1969. Wij vragen voor spoedige indiensttreding 20 jaar Zeer aantrekkelijke arbeidsvoorwaarden. NOORDMOLENSTRAAT 17 SCHIEDAM Telefoon 26.62.33, na 18.00 uur 26.56.07. RAAM 26 (100 m achter het stadhuis) SCHIEDAM TELEFOON (010) 16 3151 EN TE EOTTEBDAH Voor fouten in telefonisch opgegeven advertenties kunnen wij geen enkele verantwoording aanvaarden. Directie N.V. De Arbeiderspers

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1