in zeer slechte staat iGéteödtf Veld Muur valt op jongen: SCHIEDAM VANDAAG Roken, kwestie van gedrag KREUGER J. HUIS m i ■Mëm Bestuur wil de zuigelingenzorg onderbrengen in kruisraad Best schakende scholier wordt vandaag bekend Rare gevallen bij „Otbelio"' m DEFECT wrnwgg^msSM Devies Lekkage ëtóSS De Herenmodezaak van Schiedam BRIEVEN VAN LEZERS Bibliotheken Jeugd toerisme Kritiek WOENSDAG 21 OKTOBER Ï970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 Er wordt nogal eens gereisd door de Rijnmond-Band. België en in Frankrijk. Niet alleen in Nederland, maar ook in De heer Ferwerda: „De jon gens hoeven helemaal geen instrument te kunnen bespe len M 's 5»V" mm Hl S-, Ml'Charl %V'r Onze stoere mannenmode draaft onze zaak binnen, maar galoppeert er weer snel uit. Zo goed is onze collectie. BROERSVEST 6 TELEFOON 26.82.06 SCHIEDAM (ADVERTENTIE) ZÜNDAPP BROMFIETSEN en ONDERDELEN - ADVERTENTIE BEKENDMAKING. Gemeente Schiedam. (ADVERTENTIE) Wij helpen U'direct !i - jpHILlPs! ^L Liduinastraat ]8 a Schiedam pÊsd Telefoon 010—26 86 38 ".Off; Philips dealer Door HANS VAN DER SLOOT De internationale jeugd uitwisseling gaat misschien op de nieuwe toer. Dat was één van de nieuwtjes waarmee SG-directeur Pe ter van den Boon maan dag, na een vergadering van de deelnemende ste den. op zijn post terug keerde. Internationale jeugduitwisselingeen vorm van jeugdtoerisme. Ruud van der Weyde Rijnmond-Band zoekt ni euwe jonge leden CVan een onzer verslaggevers* SCHIEDAM De Rijnmond- Band kan een aantal nieuwe leden besfc gebruiken. Veel jongelui zijn door diverse oorzaken als de militaire dienst, een -tijdrovende studie of een verhuizing naar elders. Yerplicht hun activiteiten te staken en daarom vragen wij aan de jongelui van Schie dam lid te worden van onze vereniging. Dit schrijft de secretaris van de Rijnmond-Band, de heer Y. j. Ferwerda, m een brief aan de re dactie van het Vrije Volk. De ge dachten van de heer Ferwerda gaan. hierbij vooral uit naar een aantal nieuwe trompettisten en tamboers. Hij is van mening dat jongens die interesse hebben, maar geen. instrument kunnen bespelen, even welkom zijn als zij die dat wel kunnen. Hij wil dat graag toe lichten. De beer Ferwerda: 'De jongens hoeven helemaal geen instrument te kunnen bespelen. Met enig door zettingsvermogen en vee1 enthou siasme kan het in korte tijd wor den aangeleerd. En dat geldt ook voor de shownummers. Wanneer men zich nu opgeeft, is het moge lijk om het volgende seizoen, dat omstreeks april weer begint, al mee te doen.' Ook de Jeugd-Rijnmond-Band 'voor de jeugd tussen tien en zes tien jaar) heeft een aantal vaca tures. 'Ook hier.' aldus de heer Ferwerda, 'geldt hetzelfde als voor de jongecns van de 'grote' Rijnmond- Band. Als er serieus gestudeerd wordt, kan men het bespelen van een instrment na drie maanden onder de knie hebben en is het ook mogelijk met de groep de straat op t* gaan. Want daar sturen we wel «Wijd zo snel mogelijk op aan.' Voor zowel de Rijnmond-Band qjs de Jeugd-Rijnmond-Band wordt het devies gehanteerd: hou de koffers gepakt. 'Want,' legt de heer Ferwerda uit, "er wordt .veel ondernomen. We zijn al eens' een keer in Zuid-België geweest om bijvoorbeeld een groot winkelbe drijf te openen. Daarnaast hebben we shows gehad in Duinkerken. Gent en in Antwerpen. Dat is vaak bijzonder gezellig. En dan denk ik ook aan de carnavalsoptochten waar we dikwijls aan mee doen'. Ztdke dingen geven de leden van de band vaak een grote voldoe ning.' Problemen die verder-reiken dan de steeds toenemende behoefte 'aan nieuwe leden, zijn er ook. Het oude gebouw aan -de Sint-Annazuster- straat, waarin de Rijnmond-Band repeteert, is nog maar nauwelijks - in staat de jeugdige muzikanten de ruimte te bieden die ze nodig heb ben. De staat, waarin het repetitie lokaal verkeert, is evenmin roos kleurig. De heer Ferwerda: Ten eerste hebben we met het slechte weer (ADVERTENTIE) VfW-X-r, «M'ff van de laatste dagen veel last van lekkage. Het water druipt langs de muren. Waar nog bijkomt dat de ruimte om te exerceren nauwelijks toereikend is. We hebben al eens aan de gemeente en het Schiedam- se bedrijfsleven gevraagd of ze ons willen helpen. Maar daar is tot nu toe nog steeds niets van gekomen. Terwijl we met onze band toch heel wat leven in de brouwerij van Schiedam brengen. Ik hoop dat men inziet dat we recht hebben op een beetje steun. Want daar is heel Schiedam ten slotte mee gediend.'-' <Van een onzer, verslaggeefsters) SCHIEDAM Op de ledenver gadering van de Schi.eda.rnse vere niging tot bescherming van zuige lingen, die donderdag 22 oktober wordt gehouden, zal worden voor gesteld de vereniging op te heffen. Dit zou dan met ingang van het volgend jaar moeten gebeuren. De bedoeling is de vereniging onder te brengen in de Kruisraad Schiedam. Deze kruisraad zal, naast allerlei overkoepelende werkzaamheden, zich in het bij zonder gaan bezighouden met de zuigelingen- en kleuterzorg in heel Schiedam. Op de vergadering, die om acht uur in het consultatiebureau aan de Westerkade begint, zal ook het jaarverslag over 1969 aan de orde komen. Uit dit verslag blijkt dat de financiële situatie van de vereni ging er met het jaar slechter op wordt. Het afgelopen, jaar is met een tekort van ruim 5.200 gulden afgesloten. De vereniging heeft dan ook opnieuw aangedrongen op een ander gemeentelijk subsidiebeleid. Kotterdamsedijk 146 Telefoon 26.95.22 Schiedam Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vanmiddag wordt bekend wie de best schakende scho lier van Schiedam is. In de aula van de scholengemeenschap „Spie- ringshoek" zijn gisteren en vandaag hiervoor de voorronden en finales gehouden. In totaal 96 jongens en vier meisjes meldden zich aan voor de strijd om de titel. In tien groe pen van tien deelnemers ging men van start. Het schaaktoernooi werd voor de derde keer gehouden en georgani seerd door de Centrale Schoolsport- commissie, die een en ander regelde met andere instanties. De wedstrij den trokken twintig deelnemers meer dan vorig jaar. In verband met herstelwerkzaam heden zal de Beursbrug over de Lange Haven zijn afgesloten voor alle verkeer in de nacht van don derdag 22 op vrijdag 23 oktober as. van 22.00 uur des avonds tot 6.00 uur des morgens, of zoveel langer of korter dan nodig zal zijn. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In gebouw Irene aan de Nieuwe Haven voert de Schiedamse toneelvereniging Othello' zaterdag 31 oktober op het toneelstuk „Rare gevallen" van George Batson. Met deze toneeluitvoering wordt tevens het vijftienjarig bestaan van de vereniging gevierd. Na de uitvoe ring is er bad en tijdens de pauze kunnen loten worden gekocht. Et'C' vooraf prijsopgave VLAARDINGEN In een af braakpand aan de Eerste Spoor straat te Vlaardingen is gistermid dag een negenjarige jongen getrof fen door een omvallende muur. De jongen is met hoofdwonden en een gebroken been overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis te Rotter dam. De dienst gemeentewerken is van de situatie op de hoogte ge steld. SCHIEDAM: Gem. Openbare Bi bliotheek: centrale, Lange Haven 131, tel. 267877; centrale jeugd bibliotheek, Dam 8, tel. 266566; filialen; Lorentzlaan 6, Div> Wi- bautplein 129, Parkweg 226, Le liestraat 10, De Biest raat 4, jeugdfiliaal; Archimedesstraat, VLAARDINGEN: Gem. Biblio theek: centrale, Fransenstraat 6, tel. 343190. Filiaal: Dirk de Der delaan 43. De nieuwe toer Met die waarschijnlijke ver andering mogen we gelukkig zijn. Al sinds enige tijd bestond er bij zowel organisatoren ais deelnemers onbehagen over de programma's die de uitwis selaars kregei: aangeboden. Vooral de laatste jaren werden die meer en meer overladen met excursies naar bedrijven die de uitwisseling steunden, bezoe ken aan goedwillende vooraan staanden uit het stedelijk leven en inderhaast in elkaar getim merde "officiële" ontvangsten. Natuurlijk is op dergelijke elementen in de jeugduitwis seling niets tegen, mits ze met mate zijn gedoseerd. De groepen geheel en al aan eigen lot over laten, zou niet in overeenstem ming zijn met de aard van de uitwisseling. Aan de andere kant mag men zich afvragen of het doel ervan bevorderen van de Europese eenheid gediend is met 'be zoekjes aan glasfabrieken en distilleerderijen. Ten slotte ko men de uitwisselaars om ken nis te maken met. het gastland en zijn bevolking. Niet om in sneltreinvaart door allerlei in dustrieën te worden gesleept. Naast die overweging zijn er nog een aantal andere geweest die hebben doen besluiten de in ternationale jeugduitwisseling op de helling te zetten. Het is allang geen geheim meer dat het de laatste jaren steeds meer inspanning kost om de groepen bij elkaar te krijgen. Logisch. Voor bijna dezelfde prijs die betaalt moet worden voor bijvoorbeeld de reis naar Vienne wordt- men door een jeugdreisbureauXnaar de Spaan se kust getransporteerd. Wel iswaar liggen er dan geen com plete programma's klaar en moet zelf worden gezorgd voor de prak en de tent, maar er zijn er maar weinigen voor wie dat een bezwaar is. Om tegen dit soort jeugdrei zen te kunnen concurreren ten de internationale jeugduitwis seling is ondanks alle idealen toch ook een vorm van jeugd- toerisme) moeten er attractieve programma's worden geboden. En ook daar alweer die fa- brieks- en andere bezoeken schortte het nogal eens aan. Grappig aan het bericht dat de jeugduitwisseling nodig eens moet worden vernieuwd, is het feit dat de afgelopen uitwisse ling tussen Esslingen en Schie dam daartoe de directe aanlei ding is geweest. De Esslingers waren vol lofl over de manier waarop ze in Schiedam zijn ontvangen. En dat terwijl er hier, na de uitwis seling, een storm van kritiek is losgebarsten. Naar de mening van velen, die, hetzij als gast ouders, hetzij als medeorganisa toren, bfj de uitwisseling betrok ken zijn geweest, was het de meest belabberde ontvangst sinds Schiedam er zeven jaar geleden mee startte. Met name de Schiedamse Gemeenschap kreeg het zwaar te verduren. Haar werd verwe ten dat van het programma geen barst deugde. De contacten tussen Nederlanders én Duitsers waren slecht verzorgd. Het ver voer van de Duitse groep was, met twee Volkswagenbussen waarin voor de Nederlanders geen plaats overbleef, onvol doende. De ontvangst door het ge meentebestuur was lauw en ongeïnteresseerd.Excursies paar bedrijven waar Schiedam zo trots op is, ontbraken en tot overmaat van ramp kon het Eurobal, het traditionele besluit van de jeugduitwisseling, niet doorgaan. j De kritiek kon niet op. Schie dam had het slecht gedaan. Schiedam moest maai' eens kij ken naar Esslingen f waarbij men vergat dat in 'Esslingen de uitwisseling in tegenstelling tot Schiedam zwaar wordt gesubsi dieerd) waar de uitwisselaars een met Duitse degelijkheidin elkaar gezet programma voorgezet. Excursies in gen: volop. Ontvangsten: volop. Gemeenschappelijke avonden: volop. Schiedam moest zich diep schamen. Op de werkvergadering ter voorbereiding van de nieuwe uitwisseling pakte, dat heel anders uit. De waardering van de Esslingers voor de Schiedam se organisatie was zo groot dat men nu overweegt het Schie damse voorbeeld maar in. alle steden te volgen. Eindelijk hadden de Duitse gasten eens de tijd gehad om op eigen houtje in contact te ko men met de bevolking van de gaststad. Eindelijk -was er tijd geweest voor spontane discussies en eindelijk had men eens de gelegenheid gehad om aan de ideële kant van de zaak ook nog zoiets als een vakantie vast te knopen. En het spreekt haast vanzelf dat het bouwen aan een .vere nigd Europa op zo'n ongedwon gen manier voor de jeugd meer aantrekkingskracht-heeft- dan de strak georganiseerde "in groot verband opgezette schoolreizen" van vroeger. Oët Schiedamse gemeentebestuur -*• gaat in het kader van de strijd tegen de luchtverontreiniging een daad stellen. Als de raad er net zo over denkt, zal er binnen kort niet meer gerookt mogen wor den vóór de pauzes in de raadsver gaderingen. Daarmee komen B. en W. voor de helft tegemoet- aan de wens die het katholieke raadslid mevrouw M. A. C. Taverne-Van Campen eerder uitsprak. Zij al leen, wenste een algeheel rookver bod in de raadszaal. Zóver wil het college in z'n voor stel dus niet gaan. Integendeel Uit opperste voorzichtigheid zullen het "rookverbod" en de naleving ervan aan de beleefdheid van de raads leden worden overgelaten. Ze mo gen Cat verbod "als vrijwillige ge dragslijn" aanvaarden. Wie"'t als raadslid in de komen de debatten dus teveel wordt, hoeft niet op de klok te kijken. Hij grijpt pak of zak, piraat of pijp en jaagt de brand erin. Er zal hooguit even schuin naar hem of haar gekeken worden, maar geen mens die er iets afkeurends over zal mogen zeg gen. Geheel anders ligt dat voor de in de raadszaal aanwezige ambtena ren, de mensen op de publieke-tri bune en de vertegenwoordigers van de pers. Die moeten wachten tot het moment dat burgemeester Roelfsema het verlossende woord spreekt: de pauze aankondigt. De besprekingen kunnen net zo span nend ('meestal niet) of vervelend (meestal wel) zijn; tabak is en blijft verboden waar. Hier geldt de "onvrijwillige gedragslijn" oftewel: de 'harde" van Roelfsema. Er zijn natuurlijk voor een der gelijke maatregel allerlei nare op merkingen te bedenken. Je zou met het beeld voor ogen van de wei-rokende wethouder die zich voor advies overbuigt naar de niet-ro- kende (wel verlangende) ambte naar zelfs het woord discrimina tie in de mond kunnen nemen. Maar dat lijkt me voor zoiets on schuldigs en bijkomends als roken tenslotte is, iets te scherp gesteld. Wel zou je je kunnen afvragen of een maatregel zoals B. en W. die thans voorstellen, nog wel past in een tijd waarin woorden ais "de mocratisering" en "de betrokken heid van de burger" zeer zeker in gemeentebesfcuurlijke kringen zo veel opgeld doen. Want zeker is in eik geval, dat je met een dergelijk verbod nog een aantal mensen méér weghoudt van die dikwijls toch al niet overvolle publieke tri bune. Om dan nog maar (persoon lijke noot) te zwijgen van de ver slaggevers, die zo'n raadsvergade ring toch maar moeten uitzitten. Of ze 't leuk vinden of niet. Natuurlijk hebben B. en .W, en in eerste aanleg mevrouw Van Campen, gedacht aan de verstik kende walm die na een paar uur van beraadslagen in- een raadszaal kan hangen. Natuurlijk hebben ze bij hun voorstel overwogen, dat lang niet alle aanwezigen deze vorm van luchtverontreiniging als prettig ervaren. Maar waarom dan niet gegrepen naar de moderne middelen der techniek en de vergaderzaal voor zien van een paar sterke afzuigers? Dat lijkt me altijd nog beter dan de aanblik van al die naar nicotine snakkende mensen die, zoals vroe ger op school of in de werkplaats, het w.c.-roken in ere zullen gaan herstellen. B. en W. voeren in hun voorste! aan, dat ook in de raad van Dor drecht een rookverbod tot de pauze geldt Dat is waar. Het werd jaren geleden genomen op insti gatie van, een burgemeester die ik nooit rokend heb aangetroffen. D« nieuwe burgervader zie je bijnf; nooit zonder sigaret, maar heeft te'; nu toe nooit de kracht geronde' om een eind aan deze verbodsbepa ling te maken. En wat zie je nou, in de raad va: Dordt tegen de klok van vieren vergadering begint daar, om 2 uur middags)? Raadsleden die al in d'. starthouding zitten om de brand erin te jagen. En op de slag van vier uur stijgt één dikke damp naar het plafond. En al duurt de raads vergadering tot in de nacht: men blijft roken

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 2