voor de pauze en voor iedereen IEDEREEN KAN VOLKSTUINTJE VAN ONS HUREN RAAD IN BEELD leg er eens uit met de spaarbank Geen cadeau voor Rijk ij bouw van school Wereldspaardag PCG wil 1971 zeggen B. en W r J. HUIS Binnenstad op 31 oktober geïllumineerd Autobanden met dolk doorstoken Wethouder Bolmers trekt voorstel in behandeling begroting veranderen PASSAGE 7 Ministerie heeft brief Oude W esten nooit ontvangen Cafetaria uitgebrand Collecte voor geestelijk gehandicapte kinderen ook in Schiedam T oonkunstkoor houdt studiedag Spaarbank wil twee nieuwe bijkantoren wat u ook voor uw dochtertje zoekt.... Maassluis gaat optreden tegen het roetblazen Gastvrijheid Blanco *- M Vervelend AGENDA'S Collectanten nodig (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM óór tie pauzes in de raadsvergaderingen van Schiedam mag voortaan niet meer gerookt worden Het verbod geldt evengoed de raadsleden als de belang stellenden op de publieke tribune en de pers. Burgemeester H. Roelfsema haastte zich om het misverstand uit de weg te ruimen, dat alleen de 'gasten' van de gemeenteraad zich aan het rookverbod zouden moeten storen. YAMAHA BROMFIETSEN en ONDERDELEN - 'I "A v. rtz - v- Zo gaat het voortaan (vóór de pauze) in de Schiedamse raad. Lege asbakjes, zuivere luchttandhakkende aan- wezigen. Na de -pauze: wég met hetrpokverbocL. Dampen - inha leren - dampen - inhaleren etc. Sfeer en peil der beraad slagingen stijgen. riet einde, tn iocn gaan we met •.tiet voldane gevoel huis waarts iets tegen de luchtverontreiniging te hebben ge daan SCHIEDAM, „Hiermee geeft u het Rijk een cadeau tje van 20.000 gulden per jaar; en dat zie ik nog altijd liever andersom." Mevrouw M. A. C. Taverne-van Campen (k.v.p.) kreeg - gisteravond in de Schiedamse raad het grootste geiijk van wethouder C. J. M. Bolmers, toen ze hem aanviel op wat in haar ogen een on zakelijk beleid van de ge meente dreigt te worden. i'êV"\1 ^Kivmvwtwmaimn/i.aiul v ->J~ sonder rook Zo stond het wèl in het voorstel aan de raad, uitvloeisel van een motie die eerder door het katho lieke raadslid mevrouw M.A.C, Taveme-van Campen was inge diend. „Voor de leden van de raad geldt deze gedragslijn als een vrij - willig te volgen regel," zo stond er immers. Maar zó bleek het niet bedoeld, so kon men gisteravond uit dj ver klaring-vooraf van de heer Roell'- sema opmaken. Men diende deze regel meer te zien als een noodza kelijkheid om het rookverbod bui ten het reglement van orde te hou den. Vandaar dus deze (Roelfsema gecieeerd) „afspraakt op een basis van vrijwilligheid." Voordat de raad zich zonder hoofdelijke stemming eens met dit kleine brokje strijd tegen de lucht verontreiniging verklaarde, vroeg mr. M.J-M. van Kinderen (k.v.p.) zich af of het college deze zaak wel juist heeft benaderd, en of het met dit voorstel niet eigenlijk de elmeataire regels van gastvrijheid verontachtzaamt. ,Wij, als raad, zijn in ons eigen huis en kunnen onze eigen regels opstellen. Maar moeten die dan ook gelden voor onze gasten op de publieke tribune en aan de peretafel?", zo vroeg de heer Van Kinderen. ,,Ik zou eerder geneigu zijn de raadsleden een rookver bod op te leggen en het niet-ro- ken aan de gasten te verzoeken."' .Daar draait u dan de zaak pre cies mee om," zei een beetje ont hutst de burgemeester. En toen: ..Maar ja, als niet-roker sta ik er natuurlijk helemaal blanco tegen over." Uit de tot dan zwijgzame hoek van de partijen die het college steunen, kwam daarop een wijze A. Verlinde met het voorstel' het rookverbod zonder meer in te stel len. Voor iedereen. Van Kinderen en ook de D'66-er V. Broeke bleken het met hem eens. En zo kon bur gemeester Roelfsema mevrouw Ta verne gelukwensen met het resul taat van haar motie. De meest eerlijke mening van de in de toekomst gekwelde wél-ro kers, kwam misschien nog van de heer G.P. Verhulsdonk (v.v.d): „Van ons hoeft u geen amende ment op het voorstel te verwach ten; wij rokers zijn toch al de klos. We zullen het voorstel dus maar in alle ellende aanvaarden." iVan een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In antwoord op vragen van het PCG-raadslid de heer J. van Katwijk vertellen B. en W. van Scniedain dat de ge meente zowel aan verenigingen als aan particulieren grond voor volks tuintjes vertiuurc. De gemeente neeft twee volks tuinencomplex namelijk 'Vijf sluizen' en "'Thunede'. Daarnaast liggen er verspreid in de stad, on der andere bij de Oostsmgel en de Nieuwe Damlaan, percelen grond, die als volkstuin in gebruik zijn. De twee complexen worden door de gemeente verhuurd aan het Al gemeen Verbond, van Volkstuin- oersverenigingen. Dit verbond stelt de tuinen ter beschikking aan haar leden. De overige gronden worden indi vidueel vernuurd. Tuinlieihebbers, die geen lid van een vereniging zijn. Kunnen dus gewoon volkstui nen huren, zolang daarvoor grond beschikbaar is. Bijzondere voor- voorwaarden worden hiervoor niet gesteld. (ADVERTENTIE) Rotterdamscdijk 146 Telefoon 26.95.22 Schiedam B. en W. van Schiedam zien niet in dat hiermee de vrijheid van vereniging van burgers geschaad wordt, zoals de heer Van Katwijk in zijn vragen suggereerde. Eén van de vragen van het PCG- raadslid betrof het reglement van de Schiedamse Volkstuinders Ver eniging 'Vijfsluizen'. Hij vroeg zich af of het niet In strijd is met de democratie, dat ergens in dit reglement gesteld wordt, dat het de leden verboden is, op hun volks tuintje uiting te geven aan enige politieke richting. Het college doet deze waag af met te stellen, dat het het een normale zaak vindt dat leden van een vereniging zich onderwerpen aan de in die vereniging op demo cratische wijze tot stand gekomen regels. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De verlichting voor de komende feestdagen op de Broersvest en de Rotterdamsedljk zal op 31 oktober worden ontsto ken, Ook de Hoogstraat zal worden geïllumineerd, alhoewel de precieze datum daarvan nog niet vaststaat. De winkeliers van Broersvest en Rotterdamsedijk zullen de verlich ting tot 24 december laten branden, terwijl een geluidsinstallatie van 21 november tot 24 december voor „stemmige achtergrondmuziek" zal zorgen. Rotterdamsedijk en Broers vest zullen tevens met vlaggen wor den versierd. De harmonievereniging OBK zal met majorettes op 30 oktober 's avonds om half acht het begin van de feestelijke verlichting van de binnenstad aankondigen, den voor ieder. Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Rotterdamse politie heeft de 46-jarige B. A. M. uit Schiedam aangehouden. Deze wordt ervan verdacht met een dolk vier banden van een auto, die ge parkeerd stond voor café De Vest in Schiedam, te hebben doorge prikt. De man zou. nadat hij dit had gedaan, weggelopen-zijn in de rich ting Rotterdam. Daar' kon hij door de politie worden aangehouden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse afdeling van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst houdt zaterdag 7 november haar Alge mene Ledenvergadering. Dat gaat gebeuren in het Conferentie-oord 'De Tempel' aan de Delftweg 186, 's middags om drie uur. Die dag komt het Toonkunstkoor daar bij een voor een studiedag. Op de agenda staat onder an dere een bestuursverkiezing. Als opvolgster voor de heer D. van Nieveit wordt voorgesteld mevrouw G. van Stigt Thans-van Breda. Zij zal speciaal belast worden met de organisatie van het Kinderkoor, iets waarmee zij al vanaf de oprichting bezig is. 'A' ';."vv'A'c'" v j.' -' jt v-C'-V- 'Ai Ij';;-;A A Z V G"1 -A -! (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse Spaarbank Anno 1820 gaat, als enige bank in Schiedam, reizen van de Nederlandse Reisvereniging ver kopen. De bankdireetie ziet deze uitbreiding van de werkzaamheden als een 'sluitstuk van het vakan tiepakket', dat ze de bezoekers te bieden heeft. Mensen die dus met plannen rondlopen er eens tussen uit te gaan, kunnen straks bij de spaar bank terecht voor club en privé- reizen, voor vliegreizen, of voor het huren van appartementen in het' buitenland. Ze kunnen dan tege lijkertijd. als ze toch bij de bank het vakantiegeld hebben opgeno men een vliegtuigticket of een spoorkaartje kopen. Niet alleen leden van de NRV kunnen van deze service van de bank gebruik gaan maken. Ook niet- •leden die de bank bezoeken, kun nen reizen kopen. Volgens de spaarbankdirectie is de NRV een instelling waarbij de reiziger geen moment bang behoeft te zijn dat zijn belangen door fi nanciële moeilijkheden van die instelling iji het gedrang komen. Ondanks dat heeft de NRV, aldus de directie van Anno 1820 toege zegd, voor alle zekerheid een ga rantie te stellen. Waarschijnlijk wordt hiervoor een afzonderlijke stichting in het .leven geroepen. (Van een onzer verslaggevers) Het ging in dit geval om een voorstel tot uitgifte in erfpacht 'van .een perceel grond tussen Churchillweg en de Valeriusstraat. Daar wil de Vereniging Huishoud en Industrieschool voor Schiedam 'en Omstreken een nieuwe school gaan bouwen. Die wens overigens, bestaat ai sinds 1964. het jaar waarin de eerste onderhandelingen met de gemeente werden gevoerd. Er werd toen, zoals dat gebruike lijk is. ook een canonprijs afge sproken en die is sindsdien niet meer veranderd- Wethouder Bolmers was het wel met mevrouw Taverne eens, dat dit in feite een onbestaanbare situatie is. die veel. zo niet alle verhoudin gen scheef trekt. Maar: „Als we nu de canonprijs gaan verhogen, bete kent dat wéér onderhandelen met het ministerie. En in dit geval zou de school er wel eens één tot twee jaar later kunnen komen." Heel vervelend, vond ook me vrouw Taverne. „Maar," zo infor meerde deze, „waarom dan niet naar een mogelijkheid gegrepen om de erfpacht zo snel mogelijk te herzien? Dat kan, in dit speciale geval, binnen de vijf jaar. Laten we daarom de erfpachtsregel.ng zo snel mogelijk op 1 januari 1971 - in laten gaan. Heus." zo ver zekerde ze nog, ..we willen niet vervelend zijn, maar alleen zake lijk. zeker als 't het Rijk be treft." De heer Bolmers de zwijgende meerderheid van de raad achter de katholieke woordvoerdster wetend, trok het voorstel in voor nader overleg met het departement. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De fractie van de prot-christelijke partijen in de Schiedamse raad heeft het initia tief genomen om de begrotingsbe handeling te veranderen. Zij vindt de behandeling zoals die tot op he den plaatsvindt 'ndet beantwoorden aan de eisen van deze tijd, met name niet aan de algemene vraag haar democratisering en open heid.' Vanavond zullen de FCG-ershun denkbeelden over een nieuwe me thode van behandeling ontvouwen in de Commissie van Onderzoek, die dan voor de eerste maal over de begroting gaat praten. De fractie zal o.m. aanvoeren dat de hoofd- stuksgewijze behandeling van de begroting uit de ambtelijke sfeer dient te worden getrokken. Daar door worden de raadsleden in de gelegenheid gesteld ook zonder di recte binding aan vooraf ingedien de vragen met het college te dis cussiëren over alle problemen van het gemeentebeleid. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Spaarbank Anno 1820 in Schiedam heeft plan nen voor twee nieuwe bijkantoren. De plaats waar deze komen, is nog niet definitief. De plannen moeten nog worden goedgekeurd door de gemeente. De bedoeling is er één in Groen- oord te vestigen. De nieuwe bij kantoren zullen waarschijnlijk vol gend jaar worden geopend. Verder zal het bijkantoor in Zuid worden verbouwd. Ook op het gebied van verder gaande mechanisatie zijn er plan nen bij de spaarbank. Verwacht wordt dat eveneens volgend jaar de zogenaamde on line-yerwerking kan worden gerealiseerd. Hierbij staan aan de loketten van de spaarbank terminals die telefonisch zijn verbonden met een computer in Rotterdam. Op deze computer zijn meer banken aangesloten. Het voordeel van deze automa tische verwerking is dat een spaar bankboekje binnen de kortst mo gelijke- tijd is bijgewerkt wanneer er iets afgehaald of bijgeschreven moet worden. De spaarbankdirectie hoopt op deze manier door de veel snellere loketbediening personeel vrij te krijgen voor de nieuwe bijkantoren en voor die bijkantoren die nu of alleen 's morgens of 's middags open zijn. (ADVERTENTIE) de kollektie meisjeskleding van Alja is hip, vrolijk, koket, grappig, vlot, sportief, chique. leuk. modieus, charmant Gauw eens gaan kijken. Moet U doen. BROERSVEST 111 SCHIEDAM TEL.: 010-267416 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De spaarbank Anno 1820 in Schiedam haakt in op de Wereldspaardag die aanstaande vrijdag wordt gevierd. Alle bezoe kers van de spaarbank in de Lange Nieuwstraat krijgen die dag een kunstkalender cadeau. Nieuwe spaarders zullen kunnen kiezen tussen een geschenk of een eerste inleg van vijf gulden. Verder wordt deze week op alle lagere scholen 'n boekje uitgedeeld met plaatjes over vaderlandse geschiedenis of over huisdieren. Op het hoofd- en de bijkantoren wordt vrijdag een grote toeloop verwacht. Om deze te kunnen ver werken zullen alle loketten, be halve dat van het rijdende kan toor, dooorlopend geopend zijn van 's morgens half negen tot 's avonds acht uur. Vorig jaar heeft de spaarbank op de wereldspaardag ruim 2800 be zoekers gehad. (ADVERTENTIE) SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De brief, waar in het Oude Westen om een subsi die van ƒ20.350 vraagt, is nooit bij het ministerie van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk Werk bin nengekomen. De actiegroep Het Oude Westen verstuurde de brief op 1 juni van dit jaar. De aanvraag was bedoeld als eerste deel van de subsidie die minister Klompé het Oude .Westen heetf toegezegd op" 2 juni. Toen beloofde minister Klompé dat zij aan verschillende wensen van de actiegroep gehoor zou geven. Het betrof o.m. 'n grotere samen werking in het algemeen maat schappelijk werk, hoger gekwalifi ceerd personeel en betere accom modaties voor het buurt- en club huiswerk en sociaal onderzoek. Minister dr. M. A. M. Klompé zegt dit in antwoord op vragen, die het Tweede-Kamerlid C. F. Kleis- terlee aan het begin van deze maand stelde. De heer Kleisterlee (k.v.p.) had om Informaties ge vraagd over het subsidiebedrag van 20.350 en over de aard van de toezeggingen, die de minister de ac tiegroep heeft gedaan. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een cafetaria en de daarboven gelegen eerste etage aan de Rechthuislaan 16 zijn bij een brand die vanmiddag om half eenuitbrak geheel uitgebrand. De brand ontstond in dé cafetaria, vermoedelijk doordat een aantal ovens oververhit was. Via een af zuigsysteem verplaatsten de vlam men zich van de voorkant over de rest van de cafetaria. De brandweer.' die het vuur bin nen 'n half uur onder controle had, wist een tweetal papegaaien uit de vlammen te redden. Persoonlijke ongelukken deden zich bij de brand niet voor, omdat de cafetaria toen de brand uitbrak gesloten was. Hoe groot de aangerichte schade is, is nog niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de periode van 26 oktober tot 1 november wordt ook in Schiedam gecollec teerd in het kader van de natio nale collecte voor het geestelijk ge handicapte kind. De straatcollectc zal in Schiedam worden gehouden op zaterdag 31 oktober. Voor het doel waarvoor gecollec teerd wordt is veel geld nodig, maar voor de collecte zelf zijn nog col lectanten nodig. Er wordt hierbij vooral een beroep gedaan op de jeugd vanaf 14 jaar, om één dag of een paar uur te collecteren. Men kan daarvoor op de bewuste zaterdag 's morgens vanaf acht uur terecht bij de BIX)-school aan de'Burg. Honnerlage Gretelaan 496 in Schiedam. Ook kan tevoren tele fonisch contact worden opgenomen met de volgende heren: D. de Bruin, P. K. Onneslaan 139b, tel. 267983; A. Heetkamp. Damlaan 46, tel. 263497 en F. J. van Noortwijk, Veenlantstraat 12a, tel. 265507. In de nationale actie werken drie organisaties op het gebied van so ciaal-pedagogische zorg voor zwak zinnigen en de drie bekende ouder verenigingen samen. De drie orga nisaties en de ouderverenigingen werken allemaal vanuit een eigen levensbeschouwelijke achtergrond. In elk rayon, waarin de collecte gehouden wordt, blijft de helft van de opbrengst in het rayon en wordt gebruikt voor de plaatselijke acti viteiten op het gebied van de zwak zinnigenzorg. Dit kan variëren van de organisatie van gespreksavonden en cursussen voor ouders van geestelijke gehandicapten tot de stichting van de verschillende voor zieningen. De andere helft gaat naar de zes grote organisaties ter realisering van de landelijke pro jecten. MAASSLUIS Burgemeester en wethouders van Maassluis willen optreden tegen hel zogenaamde roetblazen van schepen in de Maassluise haven. Volgens het col lege neemt het aantal schepen, dat zich in de haven van roet komt zuiveren, vrij sterk toe. Met de huidige voorschriften is het niet mogelijk hiertegen op te treden. Daarom zal in de raadsvergade ring van 3 november worden voor gesteld in de algemene politiever ordening een bepaling op te nemen, waarbij het verboden zal zijn in de tMaassluise wateren aan boord van een schip roet te blazen. NEW YORK (AP) Vanochtend vroeg waren twee joodse tempels in New York het doel van bomaan slagen. Niemand werd gewond, de gebouwen zijn beschadigd. Veertien dagen geleden zijn soortgelijke aanslagen gepleegd op gebouwen elders in de stad.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 3