Statenlid komt in het geweer tegen caravans Ragfijn spinneweb van lijnen Zang van Sursum Corda nog te weinig flexibel Beeldende kunstenaars willen zelf mensen in sectie en bestuur afvaardigen I Verschuiving Europoort '70 wordt door Luns geopend If s Vragen over verlenging contracten C 70-paviljoen Scheepsbouw- orders tot recordhoogte Te kijk BRIEVEN VAN LEZERS WOENSDAG 28 OKTOBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 18 Van onze verslaggeefster KIRSTEN EMOUS ROTTERDAM Nog en weer is het even rustig bij de beeldende kunstenaars. Na de rumoerige vergadering van 27 augustus, toen met de kreet 'Democratiseer de Kunststichting' twintig man het gebouw van de stichting bezette, is het wachten op een nieuwe bijeenkomst met de Rotterdamse Kunststich ting. Dan kan opnieuw het ongenoegen onder de (beel dende) kunstenaars aan de orde komen. Andere statuien mast Perry Abramsen (links) en Beer Suringh: Waarom hebben we geen Kunstraad?" Aankopen Voor de burgerij Tentoonstellingen in Bouwcentrum vroeger afgebroken Er was deze week weinig te beleven in Rotterdam. Wel in Hellevoetsluis, waar de Rot terdamse graficus en schil der Jaap Kraanen een ten toonstelling heeft van recent werk in hei ':!eine kerkje aan de Oostzamaiijk, dicht bij het raadhuis. Wat doe je dan? Je gaat naar Hellevoetsluis, waar oud-collega Aarse alweer een poosje als burgemeester de scepter zwaait. De graficus en schilder Jaap Kraanen in zijn atelier. De Christelijke Oratorium Vereniging' Sursum Corda ïeeft dinsdagavond in de grote zaal van de Doelen o.l.v. Jan de Breet een uitvoering gegeven van Haydns Schöp- fung, die zeker meer belang stelling verdiende dan die uit de magere opkomst van het publiek is gebleken. Zeehengelen Derde Wereldavond in Bleiswijk BBK prikt in de Kunsts ichting Wat bedoelen de kunstenaars nu met 'democratisering'? Het wordt duidelijker na een gesprek met BBK-Rijnmond- voorzitter Beer Su ringh en Perry Abramsen, van de commissie voor het aankopen ran werken. In de eerste plaats wil men eigen vertegenwoordigers kiezen in de sectie beeldende kunst en het be stuur van de RKS. De huidige ver tegenwoordigers. Carla M&liank&y- Kaper, Walter Nobbe en Aat Ver hoog.. zijn nog door het bestuur uitgekozen. •Suringh„Jarenlang hebben we gevraagd om eigen, gekozen, ver tegenwoordigers van onze vakgroep in de sectie. Dat is nooit toegestaan. Op die manier bljjtt men in eigen kring bedisselen, zonder dat wy enige inspraak hebben." Sectievoorzitter mr. J. Huijts stelt dat hij van dit verzoek formeel nooit op de hoogte Is gesteld. RKS- voorzitter (en Van Nelle-directeun dr. J. Bartels zegt op de waag of het toch geen zin zou hebben de democratisering eens in de praktijk uit te proberen: ..Statutair benoemt het gemeen tebestuur ons bestuur, dat op zijn beurt de secties samenstelt. Om in spraak van de kunstenaars te cre- eren zouden de statuten moeten worden gewijzigd. Daarvoor moet men met wethouder De Vos van Kunstzaken gaan praten. Ik vind wel dat er kunstenaars (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM De bijeenkomst van de Rotterdamse Kunststichting met beeldende kunstenaars uit de stad, een uitvloeisel van de bezet ting van het RKS-kantoor op 27 augustus, gaat niet door. De geplande datum, vrijdag 30 oktober, blijkt ook gereserveerd te zijn voor de behandeling van de beleidsnota van de wethouder van Kunstzaken in een openbare verga dering van de raadscommissie voor Kunstzaken (in de raadzaal, aan vang 14.00 uur). De RKS maakt van de verschui ving van de bijeenkomst naar een later tijdstip gebruik om het ka rakter ervan te wijzigen. Ook an dere dan beeldende kunstenaars zullen dan worden gehoord, terwijl het niet onmogelijk is dat het ge heel uitgroeit tot een 'Dag voor cultuur en kunst., voor de gehele Rotterdamse gemeenschap, aldus de RKS. Dr. J. Bartels: „Ga naar de gemeente." in de sectie moeten zitten en ik dacht dat de mensen die wij op het ogenblik hebben, representatief zijn. Maar steeds weer is er wan trouwen of wij wel de juiste figu ren aanstellen. Men zegt van my al: Daar zit een man die koffie en thee verkoopt. Wat zou die nou van kunst weten?" Abramsen: „De kunstenaars In de sectie zijn niet representatief." Suring: „Wij hebben verleden jaar kandidaten gesteld. Men is hier niet op Ingegaan." Voorzitter Bartels: „Ik sta in principe wel open voor het idee van deze mensen, maar ik geloof niet dat we na uitvoering van alle narigheid af zijn. De praktische uitvoering is heel moeilijk. Kunste naars zijn nu eenmaal individua listen en interesseren zich door gaans niet collectief voor een ideaal." Beer Suringh geeft dat toe: „Ik verwijt de kunstenaars dat zij zo weinig belangstelling voor hun eigen zaak hebben," Perry Abram sen: „De RKS denkt dat wij als los zand aan elkaar hangen. Dat is niet zo. Die bezetting in augus tus was bedoeld om de RKS te la ten zien dat er toch echt wel eer. kern bestaat." Een ander probleem: het aanko pen van kunstwerken door de RKS. Abramsen: „Tweemaal per jaar wordt er aangekocht. Dan kan iedereen zijn werk gaan brengen. Over de normen bij de keuzebepa ling hoor je niets. Ook niet als je werk wordt afgewezen. Op een ex positie liet men mij twee dingen opzijzetten. Later zei men: "Het budget is op.' Maar weer later werd voor ƒ30.000,werk van anderen aangekocht. Hoe zit dat dan?". Suringh: „tk had een tentoon stelling waar twee RKS-mensen twee doeken uitzochten. Ik heb er nooit meer iets van gehoord. En dan: waar blijft je werk als het wordt aangekocht? Mijn dochter had twee werkenverkocht. Na an derhalf jaar, toen ze nog geen geld had gezien, wilde ze weten waar haar werk was gebleven. Het bleek al die tijd in een kelder te staan." Huijts: „Het kost ons altijd moei te de kunstenaars duidelijk te ma ken dat reservering van een werk .niet definitief is. Doorgaans gaat het werk naar openbare gebouwen. Uitsluitsel kan men altijd krijgen als men er naar vraagt in zo'n geval geven wij zo tactvol mogelijk een oordeel. Uit consideratie met de kunstenaar willen wij niet on gevraagd en onmiddellijk met kri tiek komen." Gaat die consideratie niet te ver. als tegen iemand die in de Doelen wil exposeren wordt gezegd: „Een expositie willen wij u niet aandoen. Want u wordt toch gekraakt"? Huijts: „We hebben te zorgen voor een minimaal niveau van de exposities in de Doelen. Wij zijn wei degelijk delen." in staat om te oor- Voorzitter Bartels roert een an der klempunt aan: „De RKS i6 er niet in de eerste plaats voor de' kunstenaars. Zij is van en voor de burgerij, met als nevendoel het cultureel milieu van de kunstenaar te verbeteren, Wy moeten ons bui ten de sociale belangen van de kunstenaar houden." Suringh: „Ik betwijfel het hele nut van de RKS. Ook het nut van een Prins Bernhardfonds, een Boekmanstichting. Ga eens na wat die apparaten vreten. Als je ze al lemaal zou opheffen zou er heel wat geld vrijkomen. Waarom heb ben we hier geen kunstraad, die een rechtstreekse afdeling van de gemeente is, zoals in Amsterdam? Ais de overheid zich met kunst be moeit, moet men het apparaat zo sober mogelijk houden." Bartels: „Wie de RKS wil ver anderen, nogmaals, moet naar de gemeenteraad gaan. En opheffen? Daar heb ik geen commentaar op." Huijts: ..Het is nog altijd de vraag of alle kunstenaars het met het idee van Suringh en Abramsen eens zijn. Men is er in elk geval nooit in geslaagd een representa tieve beroepsorganisatie te vormen." Abramsen: ,„A! zijn wij als in dividuen verdeeld, de kritiek is al gemeen." (Van een 'onzer verslaggevers) ROTTERDAM Enkele tientallen caravans op een weiland ten zuiden van de Provinciale weg 30 in de Krimpenerwaard hebben de ergernis opgewekt van F. A. Diepenhorst (p.v.d.a.), lid van Provinciale Staten. In schriftelijke vragen aan GS stelt hij dat de „bouwsels" het fraaie Hollandse landschap op grove wijze schenden. Hii acht dit In strijd met de verordening bescherming land schap Zuid-Holland en wil van de Staten weten of zij van plan zijn maatregelen te nemen. Daarnaast wijst hijop het feit dat de eigenaars of gebruikers van (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De jaarlijkse Maritieme Europoort-tentoonstel üng wordt van 10 t.m. 14 november in de RAI in Amsterdam gehouden. Minister Lunst zal deze Europoort 70. met haar 40.000 m3 vloeroppervlak te de grootste tot nu toe, openen. Ongeveer 400 standhouders zul len meer dan duizend bedrijven uit 25 landen waaronder Japan, De nemarken. de DDR en Noorwegen, vertegenwoordigen. Tijdens de tentoontelling wordt op 11. 12, en 13 november een mari tiem congres gehouden waar voor aanstaande specialisten uit Ameri ka. de DDR. Groot-Brittanmë. Ja pan en Noorwegen voordrachten zullen houden. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De tijdelijke tentoonstellingen in het Bouwcen trum te Rotterdam, die vanaf mei in het kader van Communicatie 70 werden gehouden, zullen in de loop van volgende maand voor het grootste deel worden afgebroken. De uitgebreide oppervlakte, die het Bouwcentrum in 1970 speciaal voor deze tijdelijke tentoonstellingen had gereserveerd, zal na november enigszins worden ingekrompen. Oorspronkelijk zouden de exposi ties tot 1 december worden ver lengd, maar in verband met de toekomstige expositieplannen van het Bouwcentrum zal dat tijdstip voor een aantal tentoonstellingen worden vervroegd. De bezoekers hebben ook nieuwe tijdelijke exposities in het vooruit zicht: OA. organiseert het Bouw centrum tegen half december een expositie van kindermeubilair. Mijn verwachtinger. waren enigszins ge spannen. Wat vind traypf Je daar? In elk geva gG&GL meer dan IR Ver verwachtte. Dat kleine kerkje heef lang leeg gestaan, zoals er nog we meer gebouwen in Hellevoelslui leeg staan. Het is oud, dateert uii de zeventiende eeuw en moes eens een schuilkerkje geweest zijn Toen bleek dat enkele burgers cul tureel iets willen beginnen, maai dat daarvoor ruimte nodig was, in specteerde Aarse het kleine kerkjt en hy zag dat het goed was. Het gebouwtje werd met weinig middelen geschikt gemaakt voor exposities en bijeenkomsten en de kunstminnende burgers brachten geld bij elkaar omdat je nu een maal zonder geld weinig uitricht en de gemeente ook al krap by kas zit. De activiteiten kwamen op gang en nu is Jaap Kraanen aan de beurt. Eenm&nsexpositfes van hem zijn vrij zeldzaam. De laatste jaren doet hij het, na een vrij ernstige ziekte, wat kalmer aan. Volgende maand wordt hij 67, hoewel hij van zyn jeugd af tekende, is hij pas tegen zijn veertigste beroeps geworden. Zijn ontwikkeling heeft zich vrij logisch voltrokken. In het begin, als naturalistisch tekenaar, onder scheidde hij zich nauwelijks van vele anderen. Door zich intensief met de gra- fiek bezig te houden bereikte hij al snel een hoger plan. Aanvankelijk was hij ook in deze techniek natu ralistisch. met een sterk gevoel voor voor sfeer, maar van lieverlede be gon hy de onderwerpen uit zijn om geving op een meer persoonlijke wijze te interpreteren. Er ontstonden merkwaardige structuren in een ragfijn spinneweb van lijnen, werk dat wel zodanig persoonlijk was dat mei. er onmid dellijk Kraanen uit herkende. Hij kreeg nu ook de onweerstaanbare behoefte te schilderen. Structuren bleven hem daarin eveneens sterk boeien. Grafiek en schilderijen, het blijkt ten overvloede uit deze expositie, vormen een eenheid. Ik zou willen opmerken dat de kleur het .structurele element intensi veert. juist omdat bij van grote, krachtige kleurglans houdt, waarin blauw, groen en paars de dragers zijn. Er zitten honingraatachtige bouwsels bij, waarin met fyne kleurtoetsjes figuurtjes zijn aange bracht. de verbeelding van een enorme, moderne flat, een pakhuis voor de mens, of zomaar een ver zameling van dergelijke figuurtjes: de massa. maar 2e blijven bijzonder eenvou dig en ongecompliceerd van opzet, zoals al dit werk een overrompe lende eenvoud ademt. Het is direct aansprekend. Ir» dergelijke composities is hij het best op dreef. Ze beantwoor den het meest aan zijn innerlijk. De enkele landschappen moeten het vooral van de kleur hebben, Ik kreeg het gevoel dat Kraanen nu een rijpheid heeft bereikt als nimmer tevoren en dat hij juist op een leeftijd waarop de meeste an deren plegen terug te blikken, een creatieve periode doormaakt die voor zijn kunst bijzonder waardevol zal bliiken. Op dl'eet Daarom had ik geen spijt naar Hellevoetsluis te zijn gegaan. De zeelucht was helder en prikkelend. Het industriegebied lag opeens on noemelijk ver weg. het weiland met hun auto's het fietspad berijden. Andere gebrui kers van het smalle pad zouden hierdoor volgens de heer Diepen horst in gevaar worden gebracht. „Is er om één of andere gewich tige reden toestemming verleend can het pad te gebruiken," zo vraagt de heer Diepenhorst, „en zo ja, kan deze situatie dan niet veranderd worden?" Ook in Hendrik Ido Ambacht zijn moeilijkheden om een caravanter rein, Inzet is hier de camping van de vroegere vlasboer L. Stehouwer aan de Dorpsstraat 13. De heer Stehouwer is al jaren met de camping bezig, maar heeft nog steeds geen vergunning van de provincie gekregen. Wel had hij tot voor kort het gemeentebestuur op zijn hand. Burgemeester De Ridder is zelfs naar Den Haag geweest om de zaak te bepleiten. Nu de heer Stehouwer nog steeds niet meer dan twee caravans op z'n terrein mag toelaten, heeft hij ook stelling genomen tegen het gemeen tebestuur. Aan een verslaggever van een plaatselijk dagblad deelde hij mee, dat hij erin was getrapt. De gemeente zou hem verkeerd hebben voorgelicht. Burgemeester De Ridder is hier bijzonder kwaad over. Hy zegt dat* de gemeente de heer Stehouwer heeft gewezen op de mogelijkheid dat hy geen toestemming zou krij gen. Maar, zo zegt hy, als de heer Stehouwer uit is op een confronta tie met het provinciaal bestuur, dan moet hij beslist zo doorgaan." BERTHS SCHMIDT. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Als het waar is dat de huurcontracten van de C70- paviljoenhouders verlengd worden tot zelfs na 1 januari 1971 kunnen B. en W. dan vertellen waarom de gemeenteraad hier niets van weet? Zo vraagt het WD-raadslid W. Baggerman aan burgemeeser en wethouders. De heer Baggerman wil over drie punten zekerheid: Zijn er nieuwe contracten voorge legd aan de huidige huurders van de paviljoens die lopen tot 1 janu ari 1971: zijn de huren die in de contracten worden genoemd even hoog als die tijdens C70 werden betaald; en: moeten de huurders snel beslissen, omdat anders de paviljoens aan anderen worden verhuurd. Als B. en W. kunnen zeggen, dat de informaties van de heer Bagger man juist zijn, wil hij graag weten op welk raadsbesluit de handelin gen van het college steunen. Indien de contracten nog niet zijn aangeboden, zo vraagt hij, wanneer zal er dan een voorstel aan de raad worden voorgelegd? Dit wil nog niet zeggen dat men deze avond met een modelopvoe ring te maken kreeg: daarvoor is de zangcultuur van Sursum Corda nog te weinig verfijnd en flexibel. Maar steunende op een betrouw bare parti j ken nis hebben de zan gei's en zangeressen ongetwijfeld een correcte verwezenlijking van de koorpartituur kunnen geven, die vooral in de akkoordische passages kon profiteren van een goed stem- evenwicht. In de fug-atische koren, zoals b.v, het fraaie "Denn Er hat Himmel und Erde bekleidet" kon men een grotere souplesse in het stemweefsel wensen, maar het. lijkt ons toch niet onwaarschijnlijk dat dirigent Jan de Breet, die zijn koorleiderschap deze avond als on betwistbaar heeft gesteld, op dit punt in de toekomst nog veel bij dit koor zal kunnen bereiken. Bovendien bleek het, dat hij vol doende greep op het begeleidende orkest (het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland) had om vanuit de ze sector efficiënt werk af te dwin gen, maar ook dat hij tevens in staat is een coördinatie tussen het vocale en instrumentale ensemble te leggen. Het solo-team, dat gevormd werd door de sopraan Nelly van dei- Spek, de tenor Willy van Hese en de bas Henk Smit, heeft overwe gend passende bijdragen m het ge heel gebracht. Het aandeel van Nelly van der Spek stelde mis schien iets teleur door een lichte gereserveerdheid, die sams zelfs naar een kunstmatigheid neeg. Haar mannelijke collega's von den veel meer hun kracht in het spontane, dat bij de tenor nog wel eens op kosten van de toonadel ging maar dat de fraaie zang van Henk Smit alleen maar ten goede is gekomen. BERNARD GEISE Naar aanleiding van het Vrije- Volk-artikel over de zeevisserij in Uit van 16 oktober: Ik ben een groot liefhebber van de zeehengelsport. Veel' heb ik ge vist op Bruinisse, speciaal op de schepen van de door u genoemde heer De Graaf. Met vrienden neb ik zeker zo'n 25 keer op een van zijn schepen gevist. Ik kan u zon der meer verklaren dat de service van de heer De Graaf altijd boven elke kritiek verheven was, we voeren altijd op tijd, nooit was het schip overbevolkt, en het aas was altijd vers en van goede kwaliteit. Het is mij volkomen een raadsel hoe de heer R. van Rosse in het bewuste artikel kan spreken over minder goede ervaringen niet deze schipper. Voor ons is en blijft hij schipper nummer 1. Ik hoop dat de heer Van Rosse dit volledig van m|j aan wil nemen. G. A. VAN VLIET, Vlaardingen. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM In het derde kwartaal van dit jaar zijn de or derportefeuilles van de scheeps- bomvlanden met het record van vijf miljoen ton toegenomen. De toename is het grootst in Japan. Nederland staat op de elfde plaats met 764.606 ton in aanbouw en nog uit te voeren bestellingen van 1.39 miljoen ton tegen 913.715 ton eind juni. Dit blijkt uit de cijfers van Lloyd's Register ot" Shipping. Het nieuwe totaal van 69.71 miljoen brutoton aan schepen in bestelling of aanbouw betekent eveneens een record, en handhaving van de reeks records die ieder kwartaal sedert december 1966 is ontstaan. (Van een onzer verslaggevers) BLEISWIJK Aanstaande vrij dag wordt in het parochiehuis te Bleiswijk een Derde-Wereldavond gehouden. Naast een optreden van Elly Nieman en Rikkert Zuiderveld en de film Angola, die een kri tische beschouwing geeft over de ontwikkelingshulp, bestaat er op deze avond gelegenheid om siera den, rietsuiker en andere produkten uit de ontwikkelingslanden te ko pen. Verder staat er een discussie over het ontwikkelingsprobleem op het programma

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 2