De grote rol verdeling van Roelants CURIOSA EN ANTIEK IN RIVIÈRAHAL 98.« 108.= Een oprechte zelfmoordenaar POP EN ZO v VRIJDAG 30 OK'lOBER 1970 HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Tramkaart jes, speeltuinbonnetjes, par- keerbil jetten, zwembadcou pons, bioscooptickets, cam- pingbewijzen. Wie uitgaat, Krijgt talloze bonnetjes en kaartjes in handen, 'op ver zoek te tonen'. Soms zijn het sierlijke prentjes, maar meestal zijn de waardepapier- tjes nauwelijks het aankijken waard. Zestig miljoen van die papiertjes, die soms maar een kwartiertje geldig zijn, rollen jaarlijks van de pers bij de N.V. Koninklijke Nederlandse Boekdrukkerij H. A. M. Roe lants te Schiedam. De automatische snijmachine kan in één seconde veel ver nietigen. Daarom komt er voor alle zekerheid nog een men senhand aan te pas. Secuur werk Het pittoreske negentiende-eeuwse pand van Roelants Schiedam, gezien vanaf de Kortehaven. Niet naar de schouwburg gaan is als zijn. toilet maken zonder spiegel (Arthur Schopenhauer1788-1860). Bijdragen: Gert Fokkens, Agnes Koerts, Niek Vechtmann, Iris Wassenaar, Erna Wittmer É&'NjJÖ Prix d'Excellence 2 persoons binnenveer matrassen licht in gewicht superieure kwaliteit 120x190 cm 130x190 cm li? De vrije uren van Dr. C. Th. v. Schaik in vele modekleuren Deze zomer stierf in Mos kou de in ons land bijna on bekende Russische schrijver Nikolai Robertowiteh Erd- man. Ver voor de oorlog had hij twee toneelstukken ge schreven: Het Mandaat en De Zelfmoordenaar. Pas vorig jaar kon op slinkse wijze de tekst van de beide stukken Rusland uit gesmokkeld wor den. Opvoeringen in Scandi navië en Duitsland werden een groot succes. Theater Mandaat in 1925. Het Slotscène van De Zelfmoordenaar Veie kilometers drukwerk, Zestig miljoen betekent jaarlijks zo'n 3.6000.000 meter op-verzoek-te- tonen. Toch is Roelants niet de enige firma, die zich bezgihoudt met de toegangsbewijzen in de re creatieve sector en zelfs niet de grootste. „Iedereen denkt altijd, dat wij de grootste drukker zijn op dit gebied," zegt adjunct-directeur mr. H. E. Jonker Roelants. „Dat komt waarschijnlijk doordat onze naam ook vastzit aan de kaartjes voor het openbaar vervoer. Mensen, die op hun buskaartje Roelants zien staan valt het eerder op, dat ook het zwembad zijn bonnen van Roelants Iaat komen." Binnen de P.oeiantsdrukkerij zeif tpelen de kaartjes ook een beperkte rol. Maar vijf percent van alle be zigheden wordt besteed aan de kaartjes. De toegangsbewijzen voor het openbaar vervoer nemen daar van de helft voor hun rekening. Naast speciaaldruKkerij is Roe lants ook nog uitgeverij en druk kerij van vaktijdschriften en han delsdrukwerk. te tonen op verzoek In 1846 begon H. A. M. Roelants het uitgeven en drukken van boeken. Het pand aan de Lange Haven, waarin hij zijn dagen sleet staat nu op de Monumentenlijst. Er wordt nog altijd gedrukt, de speciaalafdeiing draait al zo'n ze ventig jaar. „De kaartjesindustrie maakt een stormachtige ontwikkeling door", zegt Roelants, „omdat de recreatie zo'n hoge vlucht neemt. Vroeger moesten we het van de bioscoop hebben, maar dat loopt nu hard terug. Nu zijn het de recreatiepun- ten, die steeds grootser worden op gezet, waar we kaartjes voor moe ten leveren. De kampeerterreinen, de zwembaden, de dolfinariums, een Scheveningse Pier bijvoor beeld." „Interessant voor ons zijn ook de grote manifestaties", vult verkoop leider W. J. Egberts hem aan. „Voor C 70 hebben we vier miljoen bonnen geleverd. Jaarlijks hebben we een kaartentoename van zo'n vijftien percent," Het saaie uiterlijk van bijna alle kaartjes is te wijten aan de lage kostprijs. Roelants: „Kaaltjes zijn een sluitpost." Toch is er veel vraag naar onderscheid. Iedereen wil dat zijn bonnetjes duidelijk afwijken van andere in opdruk, maar ook in formaat, in kleur. Maar om de prijs laag te houden moet dat onderscheid wel beperkt blijven. Roelants werkt nu nog met zeven kleuren, maar hoopt het uit eindelijk met twee af te kunnen. Voor een klein stukje van de export is onderscheid in kaartjes wel belangrijk. Het openbaar ver voer in "Afrika bijvoorbeeld is wei nig gebaat bij eenvormige toe gangsbewijzen, omdat een groot deel van de Afrikanen niet kan lezen. Klein en groot, rood, geel of blauw brengt daar uitkomst. Kaartjes drukken is secuur werk. Roelants: „De toenemende auto matisering van de uitgifte en ver koop vair kaartjes maakt het nood zakelijk, dat er niets hapert." Een automaat slikt nu eenmaal geen kaartje dat eer millimeter te lang, te breed, te dik of te dun is. Par- keerkaarten nemen sterk in aantal toe. „Vergeleken bij vorig jaar is het aantal parkeerkaarten verdrie voudigd. terwijl we toen al een verdubbeling hadden ten opzichte van het jaar daarvoor. Maar hoe gevoeliger de automaten zijn, des te hoger zijn de eisen, die aan de kaarten worden gesteld. We werken dan ook samen met de fabrikanten van automaten." Aan de vakbekwaamheid van de mensen in de drukkerij worden hoge eisen gesteld. Directeur Roe lants: „Dit is geen grapjasserij. Er wordt gewerkt met waardevol ma teriaal. Elk kaartje en elke bon is geld waard en daarom mag er niets verloren gaan." Misdrukken komen dan ook zelden voor. Een bonboekje met vijftig bonnetjes moet er ook beslist .vijftig hebben. De bus chauffeur, die zijn boekje bij een envijftig of bij negenenveertig ziet ophouden, zit ermee, want hoe moet hij dat verantwoorden? Het principe van de speciaal- drukkerij is „alles in één gang". Aan het begin van een pers de lege papierrol, aan het eind het kant en klare prcdukt met tweezijdige op druk al of niet in twee kleuren, genummerd en geperforeerd. Veel machines van Roelants zijn eigen vindingen, helemaal uitgekiend om de produktie zo efficiënt mogelijk te laten verlopen. Er staan elektronisch te regelen snij- en nietmachines. Zo'n niet machine kan 5000 krammen per uur slaan en dat betekent bijvoor beeld 5000 boekjes var 100 bon netjes per stuk. Omdat vrijwel 'al het waardepapier genummerd is, is het een heidens karwei de zendin gen op de juiste volgorde te hou den. Toegangskaartjes drukken bete- S W* kent waardevolle produkten ma ken. Om diefstal te voorkomen moeten dan ook speciale veilig heidsmaatregelen worden genorr- Voor wie èen gratis uitje wil, u de voorraad toegangsbewijzen n Roelants een aantrekkelijke za« zijn. De enorme hoeveelheden win kelzegeltjes zijn ook niet te ver smaden, Maar het kan niet, de kwaadwillige, die het zou proberen komt toch bedrogen uit. De kaartjes moeten dus gekocht worden. En na korte of lange tijd verdwijnen ze meestal In de prul- Iemand. Niet allemaal, want er zijn ook nog verzamelaars, die hun plakboeken met vakantie- of re creatie-ervaringen ilustreren met tramkaartjes, speeltuinbonnetjes, parkeerbiljetten, zwembadcoupons, bioscooptickets en eampingbewij- zen. De Rivièrahal in Diergaarde BXij- dorp is overal goed voor. Voor 't hou den van concerten, vergaderingen, meetings, vogel- en kattententoonstel lingen. Voor de verandering ver leent zij op 14 en 15 november onder dak aan 'n antiek en curiosabeurs. Meer dan dertig antiquairs zullen er een stand heb ben met o.a. meubelen, klokken, schilderijen, aardewerk, tin en ko per. De initiatiefnemers hiertoe zijn de heer en mevrouw Heilker uit Schiedam. De beurs words groten deels georganiseerd door mrs. C. J. Raskin, een Engelse, die onlangs een belangrijk aandeel had in de orga nisatie van een concert van twee Nederlandse zangkoren in de ka thedraal van Coventry. Zij heeft zich inmiddels definitief in Schie dam gevestigd waar zij een antiek handel beheert. Het is de bedoeling dat de beurs een paar keer per jaar in Rotter dam wordt gehouden. Een groot deel van de opbrengst wil het echt paar Heilker voor zowel Diergaarde Biijdorp als Artis bestemmen. Burgemeester Thomassen is ge vraagd op zaterdag 14 november om 11.00 uur de antiekbeurs te openen, waarna het publiek tot 's avonds 10 uur welkom is. Op zondag is de beurs geopend van 10 tot 21 uur. ROTTERDAM De organist van de Grote of St.-Laurenskerk te Rot terdam, Johann Th. Lemckert, krijgt op 26 januari in de St.-Laurenskerk de Prix d'Excellence van het Kon. Conservatorium te Den Haag. De heer Lemckert, die reeds de Zilve ren Fock-medaille van het conser vatorium bezit, zal zich per 1 no vember als muziekpedagoog in Rot terdam vestigen. (ADVERTENTIES) Van een fabrikant van een be kend merk matrassen (vrij mo gen de naam niet noemen) kochten wij prachtige binnen veer matrassen, die U morgen in de aanbieding.vindt, 2-Persoons lichtgewicht binnen- neer matrassen, met verend sta len-Interieur, fraai doorgestikt bovenblad; geborduurde border en hjxe handgrepen, gemakke lijk hanteerbaar. De prijzen»... die kunnen onmogelijk een be zwaar zijn! Vrijdagavond om 6 uur begint op de 1e etage de verkoop van deze luxe 2-parsoon* lichtge wicht binnenveer matrassen, met prima stalen verend inte rieur, in fraaie kleuren goud en blauw en de maten 120 x 190 en 130 x 190 cm, Elke vrijdagavond 'tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géért tel. of schrift bett 'U (ADVERTENTIE) „Als ik vrij ben doe ik tegen woordig niks anders dan slapen." Vaak vrü is dr. C. Th. van Schaik niet, sinds hij voorzitter werd van de Rotterdamse Stichting tot me disch verantwoorde zwanger schapsonderbreking. Nu de plannen voor de abortuskliniek in een ver stadium raken, nu dr. Van Schaik een bekende figuur wordt in Rot terdam, in Nederland en daarbui ten, krimpt de tijd van niets doen nog meer in. Het komend weekeind begint voor hem met werken: „Ik moet een le zing houden in Gent. Ja. het gaat over abortus, Mijn vrouw en ik wil len daar een paar dagen Gent aan vastknopen." In andere vrije uren trekt dr. Van Schaik naar de Biesbosch. „Daar hebben we een omgebouwd vrachtscheepje liggen. "We kijken wat naar de vogeltjes, we lopen wat door de modder. En ik sleutel aan de motor. Ik ben verzot op oude motoren." Na zijn werk of in zijn vrije tijd zal Uw man zijn overhemd graag voor deze fijne puil polo van prettig dragend leacril ver wisselen. Heren pull polo's van 100% leacril in een royaal vallend mede! koopt U nu bij ons in vele modekleuren voor nog géén elf gulden. Vrijdagavond om 6 uur begint op de parterre de verkoop van deze leacrii heren pull polo's in vele modekleuren en de maten 48 t/m 54, to.95 Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best Erdman schreef Het was dé theatergebeur- tenis van het jaar in VIIfel mi Moskou. De Zelfmoor denaar is nog nooit in Rusland opgevoerd. Dat vonden de theaterdirecteuren in de Stalinistische tijd, en ook daarna, te link. Toch is het toneelstuk in onze ogen maar een milde satire, maar ja In 1934 kreeg Erdman als be loning voor zijn kritische novellen een verbanning van drie jaar opge legd. Daarna heeft hij nooit meer eigen creatief werk afgeleverd. Hij bewerkte filmscenario's, toneelstuk ken en regisseerde. De laatste jaren leidde hij een teruggetrokken leven in Moskou. De beide toneelstukken van Erdman worden wel vergeleken met die van Gogol. Toch is er in ieder geval één duidelijk verschil. Gogol schildert zijn landgenoten allemaal af als stomme, corrupte idioten. Erdman is optimistischer en laat er, één oprechte, onomkoop bare Sowjetbuxgerj tkissendoorlo- pen. In De Zelfmoordenaar krijgen we die "ware Rus" Fedja Petunin, die niet bereid is steeds aan de druk der omstandigheden toe te geven, niet te zien. Wel Semjon, een werkloze, die zijn vrouw en schoonmoeder de kost laat verdie nen. In een onbewaakt ogenblik dreigt hij zelfmoord,te zullen ple gen en daar zijn anderen (verte genwoordigers van verschillende ^YfklJ V maatschappelijke richtingen) tuk op. Semjon moet, voordat hij de hand aan zichzelf slaat, verklarin gen tekenen, waarin staat dat hij voor htm rechtvaardige zaak sterft. De verklaringen gaan voor flinke prijzen grif van de hand. Als puntje bij paaltje komt bedenkt Semjon zich echter. Maar Fedja Petunin De Zelfmoordenaar gaat mor genavond in de schouwburg bij het Nieuw Rotterdams Toneel in pre mière. De regie heeft de Tsjech Zdenek Kraus; de vertaling is van Josephina Soer. Er werken nog twee Tsjechen aan het ptogramma mee, Vaclav Vytvar (muziek) en Jozef Sabovcik (choreografie). Vol gende week woensdag en vrijdag wordt het stuk ook gespeeld. Dinsdag wacht de schouwburgbe zoekers een verrassing. Dan bren- gru het echtpaar Van Duinhoven en Hermus de Rotterdamse pre mière van In de holte van jouw arm. Dimltri Frenkel Franks nieuwste blijspel. Een avondje dol len met twee dames en een neer. Thema: het huwelijk (hoe kan het ook anders) Verder wordt Speurhond, de thriller van Anthony Shaffer, nog een paar maal in de Schouwburg opgevoerd: zondag en het volgend weekend. Maandag komt het Na tionale Ballet met vier choreogra fieën. In het Hofplein theater wordt Spring uit het raam, schat, we gaan trouwen, logisch gevolgd door Nee schat, nu niet. Ook een vrije pro duktie met o.a. John Lanttng en Arnold Gelderman. Tot en met 15 november. Vanavond presenteert de Rotter damse Kunststichting in De Lanta ren het Café Theater uit Wenen met TILT en REVUE. Dit zijn twee stukken zgn, structureel politiek theater. Vanavond in EXIT, Eendrachts- straat 87a, beat van eigen bodem (in de wandeling ook wel Nederbiet genoemd): Groep 1850. EXIT is open om acht uur en in ruil voor een bedrag van 2,50 mag je naar binnen. Jazz is vanavond te beluisteren in de Jazzpub van de Rotterdamse jazzsociëteit in gebouw De Heuvel aan de Laurensplaats 5, waar het Leo Meyer Quintet optreedt. Zaterdagavond 31 oktober om acht uur opnieuw pop in EXIT, dit keer van de groep World. Toe gang nog steeds een knaak. In het NIVON-jongerencen- trum. Van Eversdijckstraat 25. treedt zaterdag de biuesgroep Royal Foik Blues Orchestra op. Het concert begint om acht uur. In zaal Arcade, Lange Haven 71 in Schiedam speelt zaterdag 31 oktober de Nederlandse groep After Tea. De formatie, in het gelukkige bezit van een door Veronica hevig geplugde single (Joint house blues), wordt visueel terzijde gestaan door The Ellen Space Light Show. Ar cade is vanaf half acht open en de toegangsprijs is vier gulden. <1 Voor de discotheekclub Red House, draaft zondagavond 31 ok tober het discoteam The Bright Selection uit Dordrecht op. Red House, residerend aan de Nieuwe Haven 237 in Schiedam, begint om half acht te draaien. De entreeprijs is 1,50. In gebouw Cultura aan de Oude Wal in Hoogvliet spelen za terdagavond om acht uur de blues- groepen Backlash en Crusade. Bo vendien is er in Cultura een disco- bal.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1