Plan om moderne stukken te spelen Spannende strijd verwacht tussen Wilton en Meeuwen 2 SCHIEDAM VANDAA G SUIKER J. HUIS Verschil in salaris is situatie gebonden PASSAGE 7 Maquette Havodam verwijderen Watervrienden succesvol in zwem-vi j f kamp VOORLICHTING PRODüKTSCHAP RUILBEURS REGISTERS Gemeente gaat puin ruimen Nieuwe Buurt Liebrechts gaat Vlaardingsehe IJsclub trainen Pvd A-raadslid: Schiedam over op rietsuiker Vrachtwagen glijdt van brug in water If Aantrekkelijk Oud-prominenten Werkzaamheden Geen unicum Onbehagen Veemarkt duurder Najaarconcert in Sl. Laurenskerk Lijn haan-win keiiers SCHIEDAM Van de acht toneelverenigingen die in Schiedam nog actief zijn, be staat één van de oudste ge zelschappen, Brederode, vijf entwintig jaar. In verband hiermee zal deze toneelver eniging op 20 en 28 november en op 13 december een jubi leumopvoering geven van hst toneelspel Een geboren leu genaar. Een slotapplaus na het opvoeren van de Singel-revue in 1956. „Springvloed"een toneelstuk dat ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van Brederode werd opgevoerd. (ADVERTENTIE) ZUNDAPP BROMFIETSEN en ONDERDELEN SCHIEDAM In de Mar griethal te Schiedam vallen deze week; heel wat handbal genoegens te beleven. De he ren van Wilton komen zater dagavond binnen de lijnen om het Rotterdamse Meeu wen 2 partij te geven. Een spannende strijd wordt ver wacht. Beide teams beschik ken over geroutineerde spe lers, die het spel kunnen 'maken en breken'. Verwacht wordt dat de punten gedeeld worden. onder toestel geheel automatisch Door HARS VAJNT DER SLOOT Op 25 juni 1970 werd in Schiedam stilletjes de Kruis raad een feit. De Kruisraad is een overkoepelende orga nisatie waarin de zes zuilen van de Schiedamse gezond heidszorg zich hebben ver enigd, te weten: het Groene Kruis,het Wit-Gele Kruis.de Vereniging voor Gezond heidszorg „Kethel en Om streken" (het Fusiekruis), het Oranje Groene Kruis, de Gereformeerde Vereniging voor Ziekenzorg en Maat schappelijk Werk en de Schiedamse Vereniging tot bescherming van Zuigelin gen; de eerste wier taak door de nieuwe raad is over genomen. Het gebruikte suikerzakje in Dordrecht. ;I I •r V t- I J 1 DINSDAG 3 NOVEMBER ig70 HET VRUE VOLK PAGINA 15 'Brederode' staat 25 a ar op ie planken (Vaft een onzer verslaggevers) Op 28 november 1945 werd de to neelvereniging opgericht; het aan tal leden bedroeg in die dagen net na de oorlog vijftien waarvan op dit moment drie leden nog altijd meespelen, te weten mejuffrouw M. van Noort en de heren Niek van Seters en Jan Gudde. In het roemruchte bestaan van dit gezelschap zijn heel wat hoog tepunten aan te wijzen. Zo moest in de winter '54-'55 in de bittere Icou een opvoering gegeven worden van het wagenspel 'Kermisvolk op Kerstmis'. De Singel-revue ter ge legenheid an het 75-jarig bestaan van de Singelkerk was een andere opvallende gebeurtenis, die erg veel publiek getrokken heeft. Ook werd door het gezelschap onder meer meegedaan aan het KRO- programma 'Blijspel', gepresen teerd door Kees Schilperoort, waar in een zelf-geschreven blijspel werd opgevoerd. Op dit moment telt Brederode nog negen leden, 'Dat komt,' aidus de heer G. de Veth, voorzitter van het toneelgezelschap, 'omdat veel ouderen weggaan en de aanwas van V 1 -- s. ->t Hp nieuwe, jonge leden nogal wat te wensen overlaat.' 'Maar ik heb goede hoop dat dat in de toekomst gaat veranderen, want we zijn van plan moderne stukken te gaan spelen zoals 'Po lyester Polka' van Dimiti Frenkel Frank.' Voots wil de heer De Veth jonge, moderne regisseurs aantrekken om het voor de Schiedamse jongeren zo aantrekkelijk mogelijk te maken om lid te worden, want 'het is bewe zen', betoogt de heer De Veth, 'dat als ze eenmaal meedoen, de jonge ren vaak enthousiaster zijn dan de leden die wat langer 'in dienst' zijn.' De jubileum voorstelling van Brederode van het stak "De Gebo ren Leugenaar" zal vrijdagavond 20 november om acht uur in zaal Ire ne worden gehouden. Dezelfde voorstelling zal 28 november wor den gegeven voor de zangvereniging 'Orpheus', eveneens in zaal Irene. En op 13 ecember zal ter gelegen heid van het twaalf-en-een-half- jarig bestaan van het kerkgebouw O.L.Vr. Visitatie een opvoering van 'De Geboren Leugenaar' plaatsvin den in de aula van het Spiesrings- hoeklyceum. Rotlerdamsedijk 148 Telefoon 25.95.22 Schiedam (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Zondagmiddag omsreeks één uur is een groot aan tal jeugdleden van Watervrienden met bussen naar het zwembad „De Vliegermolen" vertrokken om mee te doen aan de jaarlijkse vijfkamp voor jonge zwemmers en zwemsters van 6 tot 13 jaar. Aan deze wedstrijden werd ook meegedaan door Den Haag, Rotter dam, Delft als organisator en voor de eerste maal door Watervrienden Zoetermeer. Schiedam moest na inspannende strijd de eerste plaats delen met Den Haag. Delft legde beslag op de derde plaats terwijl Rotterdam vierde werd en Zoetermeer met een vijfde plaats de rij sloot. Rond half zeven was het gezel schap weer op de uitgangsbasis Schiedam terug, waar de ouders hun kinderen opgewekt stonden op te wachten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het verschil in salariëring van grondwerkers bij de gemeente Schiedam berust op een indeling in twee verschillende loongroepen. Dit onderscheid heeft betrekking op verschil in capaci- teitseisen, werksfeer en persoonlijk risico. Aldus luidt het antwoord van het college van B. en W. van Schiedam m antwoord op de vra gen van de heer P. Poot, gemeente raadslid voor de Protestants Chris telijke Groepering. De heer Poot stelde zijn vragen naar aanleiding van een wervings advertentie voor personeel, die on langs verscheen. In deze adverten tie bleek het aangeboden salaris 65 gulden hoger dan gangbaar is voor grondwerkers, zo dacht hij. Door de aard van de werkzaam- - heden en mede onder invloed van de hoge gemiddelde leeftijd in de categorie grondwerkers waar zich nu de vacatures voordoen, doet zich het geval van hogere salariëring vrij geregeld voor. Mede hierdoor kregen de advertentieopstellers de indruk dat dit normale regel is voor grondwerkers. Het .college geeft toe. dat de onnauwkeurigheid aan de controle is ontsnapt. 'Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het Produktschap Groenten en Fruit houdt vanavond in gebouw Christelijke Sociale Be langen in Schiedam een voorlich tingsavond. Deze begint om 8 uur. Iedereen is welkom. De- toegang is gratis. (Van onze sportredactie; Zondagmiddag ontvangen de da mes van Wilton het Haagse Hol- landia. Het is tevens hun' eerste zaalwedstrijd. Wilton, dat dit sei zoen wil bewijzen wat het waard is. zal de gasten ongetwijfeld warm ontvangen. Gezien zijn kwaliteit zou Wilton moeten winnen. De dames van DVJS treden even eens zondagmiddag aan. Zij spelen tegen 't Haagse Heracles. Afgelopen week kwam DWS niet volledig uit (ADVERTENTIE) SCHIEDAM De Schiedamse wijkvereniging Nieuwiand houdt morgenavond in een van de lokalen van de Prins Bernhardschool een ruilbeurs. Deze begint voor kinderen om 6 uur en voor volwassenen om half 8. TELEFOON- SCHIEDAM de verf tegen Westlandia. Het is nu beslist mogelijk om de volle winst te behalen. De dames van DWS zouden zich wat bewuster van hun eigen' kunnen moeten worden en zich minder snel in de verdediging laten drukken. Als het' zelfver trouwen er is zullen de punten wel volgen. De heren van DWS krijgen het Haagse Animo op bezoek. Animo staat bekend als een grillige ploeg, waartegen men de meest onver wachte resultaten kan bereiken. De heren van DWS hebben zondag te gen Westlandia echter getoond het juiste ritme té pakken te hebben. Blijft ~de cadans gehandhaafd dan kar. een overwinning worden ver wacht. Direct na de herenderby DWSAnimo kan een damesdterby worden aapschouwd. DWS 3 treedt dan aan tegen UVG. De dames van DWS kwamen afgelopen zondag tegen ADO niet verder van een 44-stand. Hieruit zou geconclu deerd kunnen worden dat UVG de volle winst mee naar huis neemt. In een -derby spelen echter vele factoren eenrol, zodat een voor spelling risico's met zich mee brengt- De heren van UVG gaan naar de Energiehal. Daar wacht Actief 2 hen op. Het laat zich aanzien dat de UVG'ers hun handen vol zullen hebben aan de tegenstander. Vele oud-prominenten uit de handbal sport spelen in Actief 2 en de grote routine van de Rotterdammers zou de doorslag kunnen geven. Het tweede damesteam van DWS, dat evenals de dames van Wilton in de regionale derde klase uitkomt, treedt in Den Haag aan tegen Union Sport. DWS heeft in haar tweede team een uitgesproken zaalformatie die speelsters telt welke DWS enige jaren geleden tot de tweede plaats brachten tn de landelijke finale. De dames van Scylla komen in de Energiehal uit tegen UVG 2. Het is een wat vreemde zaak dat deze plaatselijke derby in Rotter dam gespeeld, wordt. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat de Margriet- hal voor twee dagen verhuurd is. Tijdens de veldcompetatie eindigde de ontmoeting tussen deze teams in een zege voor Scylla. Zondag toonde Scylla goed in vorm te zijn. Een overwinning van dit team mag dan ook verwacht worden. De heren van Scylla zullen de strijd moeten aanbinden met het- 'Maassluise Unitas 2. Ook in deze ontmoeting ligt een Schiedamse overwinning in de lijn der verwach tingen. Een goed samenspel in de aanval en een goede ondersteuning van de verdedigingslinie kunnen Scylla de zege geven. (Van een onzer verslaggevers i SCHIEDAM In antwoord op de vragen van het gemeenteraads lid J. van Oosten 'D'66) deelt het college van B. en W. van Schiedam mede, dat er bij "bevoegde gemeen telijke instanties" geen klacht- is binnengekomen naar aanleiding van de hoop puin in de Nieuwe Buurt. De heer van Oosten bracht in zijn vraagstelling naar voren, ver nomen te hebben, dat het onder wijzend personeel van de nabij lig gende Mathenesseschool een klacht had ingediend waarop niet van gemeentelijke zijde is gerea geerd. De gemeente deelt voorts bij monde van B. en W. mede. dat de eigenaar van het betreffende pand gevraagd was ervoor te zorgen, dat het puin van het gesloopte perceel zou worden afgevoerd. Daar deze, die volgens de wet die verplichting heeft, niet overging tot de puin- ruiming zal het terreintje nu ont ruimt worden van gemeentewege, echter op kosten van de eigenaar. „Overigens", zo luidt het college- antwoord, „blijft het Bouw- ëh Woningtoezicht ook in de toekomst op dergelijke gevallen attent." De Kruisraad Volgens de notariële akte heeft de stichting Kruisraad ten doel: Het bevorderen van een goede en intensieve samenwerking tussen de te Schiedam werkzame instel lingen. op het gebied van gezond heidszorg en ziekenverpleging, speciaal tussen de verenigingen, welke de stichting hébben opge richt. Daarnaast heeft de stich ting zich belast met het organi seren, het uitvoeren en doen uit voeren van de kinderhygiëne in de meest uitgebreide zin en fun geert ze als representatief orgaan van de in Schiedam werkende or ganisaties op het gebied van de gezondheidszorg en de ziekenver pleging ter bevordering van het contact met de overheid, over heidsinstellingen en de burgenj van Schiedam. „Tot het bereiken van, al deze doelstellingen kunnen alle daar toe geoorloofde en geëigende mid delen worden aangewend,!' zegt de akte, „welke niet in strijd komen met de confessionele of andere levensbeschouwelijke richting wel ke aan één der organisaties ten grondslag ligt." Een hele officiële mond vol. In praktischer termen ver taald, komt bovenstaande erop neer dat de nieuwe Kruisraad zich gaat bezighouden met de or ganisatie en uitvoering van alle werkzaamheden die tot dusver naar puur Nederlandse traditie door verschillende instellingen naast elkaar worden verricht. De Kruisraad is in het leven geroepen op initiatief van oud wethouder Eyckenaar die als overheidsvertegenwoordiger liever met één gesprekspartner te ma ken had dan met zes. Een lo gische gedachte natuurlijk. De enige verschillen tussen de di verse kruisverenigingen waren meestal louter van levensbe schouwelijke aard. De eigenlijke belangen liepen vrijwel parallel. Die samenwerking, die dan nu in de Kruisraad gestalte heeft gekregen, werd verder nog eens extra gemakkelijk gemaakt door de Schiedamse verhoudingen. Een uitschieter in de voormalige kruisverenigingen was er niet zo als In sommige andere steden, waar, óf het algemene Groene Kruis óf het katholieke Wit- Gele een mammoet tussen vele kleintjes is. De kruizen konden als partners van ongeveer gelijke grootte aan tafel plaatsnemen. Bovendien hadden ze op het ge bied van samenwerking al enige ervaring opgedaan. De top mocht zich dan voor de vorm nog vast houden aan het eigen levensbe schouwelijke standje, in het veld traden de werkers al vaak eens gezind op De samenwerking van de kruis verenigingen betekent voor Schie dam dan ook geen unicum. Het is meer een logisch punt in een al lang gewenst en voorbereid cul- minatieproces, dat overigens met de instelling van de Kruisraad nog lang niet is beëindigd. De bedoeling is, (wanneer de Kruis raad de taken van de nog be staande verenigingen heeft geco ördineerd) te komen tot een zo genaamde A-instelling: een Aan gewezen Instelling op het gebied van de gezinsverzorging, die met een top van full-time bij het werk betrokken mensen aan de gezinsverzorging vorm gaat geven. De plannen daarvoor liggen al bijna op tafel. De grote betekenis van de Kruisraad is voor Schiedam dat er eindelijk een hechte basis voor samenwerking is gevonden. Met de oprichting hebben de samen werkende organisaties gezamen lijk een verantwoordelijkheid ge accepteerd. waardoor een betere planning en betere organisatie van de werkzaamheden is moge lijk: geworden. Een eerste consequentie daar van is dat de reeds bestaande consultatiemogelijkheden van de Kruisverenigingen nu kunnen worden verdiept en dat het ar beidspotentieel een stuk beter kan worden benut dan voorheen. Het was in Schiedam in andere steden trouwens evenmin be paald geen bijzonderheid dat in één en hetzelfde flatgebouw soms twee weliswaar verschil lend gezonde wijkzusters werk zaam waren. Uiteraard gaf dat, zeker bij het direct bij maatschappelijk werk betrokken personeel, een gevoel van onbehagen. Het is dan ook geen wonder dat de sociëteit van de maatschappelijk werkenden; de Social Inn, altijd één der drukst bezochte instellingen was. Daar zag men op eigen houtje kans de broodnodige samenwer king in ieder geval gedeeltelijk te realiseren. Al was het dan maar door uitwisseling van gegevens. Overigens geloven de „compa ranten" niet dat het met die sa menwerking van meet af aan al botertje tot de boom zal zijn. Vooral voor de mensen „in het veld" zal het samengaan van de kruisverenigingen een noodzake lijk verlies van zelfstandigheid inhouden. Waar men vroeger uit sluitend te maken had met het bestuur (collega's waren er in die kleine kruisverenigingen meestal niet) moet men nu gaan rekening houden met een ander. En dat, gelooft men, zou wel eens een aanleiding tot moeilijkheden kunnen zijn. Of dat werkelijk zo'n vaart zal lopen is echter nog maar de vraag. Wie dagelijks wordt gecon fronteerd met andermans noden, is al gauw geneigd om over de eigen probleempjes heen te stap pen. Het getuigt dan ook van rea liteitszin dat dergelijke overwe gingen de kruisverenigingen niet van samenwerking hebben weer houden. Rest alleen de vraag: „Wie volgt?" (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Ex-schaats- crack en wielrenner Rudi Lie- brechts is door de „Vlaardingse IJsclub" voor het komende seizoen aangetrokken om de training van de junioren op zich te nemen. Op woensdag- en zaterdagmiddag traint Rudi Liebrechts de Vlaar dingse jongens en meisjes op de kunstijsbaan in Utrecht. Er bestaat reeds veel belangstel ling voor de hardrij-training bij de Vlaardingse jeugd, zo bleek op de onlangs gehouden ledenvergadering van de ijsclub. De meisjes hebben één traning achter de rug en het enthousiasme was opmerkelijk. De ledenvergadering heeft tevens besloten om wat meer uniformiteit in de kleding te gaan brengen, dit mede in overleg met Liebrechts. Deze eenheid blijft beperkt tot een ijsmuts m de Vlaardingse kleuren en handschoenen voor de rijders, die tevens voor meer veiligheid op de gladde baan moeten zorgen. De contributie voor het komende seizoen werd vastgesteld op een rijksdaalder voor de junioren en 4,50 gulden voor de senioren. Zodra de vorst invalt, worden deze prijzen verhoogd tot 4 gulden en 7,50 gul den. Nieuwe leden voor het komen de seizoen kunnen zich aanmelden bij het WV-kantoor. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De veemarktta rieven zullen, als de gemeenteraad ermee akkoord gaat, worden ver hoogd met 0,95 voor grootvee en 0,45 voor kleinvee. Dat is een dubbeltje resp. een stuiver lager dan de organisaties van marktge- bruikers aanvaardbaar vonden. B. en W. wilden niet zo hoog gaan, omdat ook na de herbouw van de afgebrande outillage de markt ach terblijft bij andere markten. Den Bosch en Utrecht hebben bij voor beeld hogere tarieven. De tariefs verhoging zal de exploitatie net weer sluitend maken. 'Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Naar aanleiding van het feit, dat de gemeente Dor- dreoht is overgegaan van het ge bruik van bietsuiker op rietsuiker heeft het Schiedamse gemeente raadslid A.J. Engelsma fpvda) het college van B. en W. gevraagd of de gemeente Schiedam eventueel bereid, is hetzelfde te doen. Hij wijst het college erop. dat rietsuiker sinds kort ook m zakjes verkrijgbaar is, zodat het over schakelen op de rietsuiker geen di recte technische problemen hoeft op te leveren. Rietsuiker is in tegenstelling tot bietsuiker, dat van eigen bodem komt, een produkt van verschillen de ontwikkelingslanden. Hij wordt sinds enige jaren voor gebruik ge propageerd met het doel de econo mie van de ontwikkelingslanden een gezonde injectie te geven. (Van een onzer vtrslaggeefsters) ROTTERDAM De Koninklij ke Zangvereniging Rotte'1! Man nenkoor en de Koninklijke Chr Oratoriumvereniging Excelsior ge ven op donderdag 19 november een najaarsconcert in St.-Laurenskerk. Excelsior voert een werk uit van Kodnly met orgelbegeleiding van Jan Schmitz., Rotte's Mannenkoor brengt de Missa Maria Magdalena en Ph. Loots, (Van een onzer verslaggevers) MIDDELHARNIS Een zes- tons vrachtwagen met een lading van vijf ton zand is gistermiddag van 'n werkbrug over de Sommels- dijkse haven gegleden en onderste boven in het water terecht geko men. De bestuurder, de heer G. Mack- loet, bracht het er met de schrik en een nat pak vanaf. De werkbrug, aangebracht voor een bouwwerk aan het zandpad, bezweek onder het gewicht van de wagen, toen deze zand voor de werkzaamheden kwam aanbrengen. De wagen kon pas op het droge worden gebracht, nadat een werk- keet was afgebroken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een groep Lijn baan-winkeliers te Rotterdam heeft B. en W. gevraagd de grote ma quette Havodam vóór 1 december van het Weena weg te halen. De winkeliers vinden dat de ma quette de winkels in de Lijnbaan minder toegankelijk maakt. Havo dam zou volgens hen na sluiting van C70 worden verwijderd, uiter lijk op 1 oktober. 2ij zijn van plan hard aan de weg te gaan timmeren, wanneer B. e«j W. niet aan hun verzoek voldoen. ll -tl

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1