Ontwikkeling Schiedamse binnenstad: Apen begroeten "fc' SCHIEDAM VAND AA G PvdA afd. Schiedam ste unt partij pr ogr an li Gestolen auto aangehouden PARKER PASSAGE 7 Tweedaagse zwemstrijd in december BRAND IN WONING Schiedam kiest voor rietsuiker DKW Spelinstuif voor kinderen in Dukdalf Geen voorrang verleend Collecte voor gehandicapten groot succes Akkoord met kandidatuur Van der Louw voor het partijvoorzitterschap B vx IIj Voordelen Onderwerpen Blauwe kamer Interesse DINSDAG 10 NOVEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 SCHIEDAM De groot winkelbedrijven C A, Vroom en Dreesmann en De Bijenkorf hebben na inzage van de plannen voor de ontwikkeling van de Schie damse binnenstad gekozen voor plan B. In een gezamenlijke brief die zij op 29 september aan B. en 1 W. van Schiedam gestuurd hebben en die tot gisteren niet voor publicatie beschikbaar was, wordt door de desbetref fende winkelbedrijven gesteld, dat plan B het meest over- 1 zichtelijk is voor het winke lende publiek. Men wil even wel de mogelijkheid niet uit sluiten om een aantal ele menten van plan A in te pas sen in plan B. z i-*4' a-A ^W'iAk. Het plan B is het meest overzichtelijk, publiek. voor het winkelende *?mrt A'. 'CtM 'A.Z-? 53 ADVERTENTIE iiiiqiiH 1 BROMFIETSEN j 1 EN ONDERDELEN f 1 J. HUIS (ADVERTENTIE) VULPENHOUDERS EN BALLPOINTS SCHIEDAM s.' Apen en vertegenwoordigsters van Rotterdamse vrouwenverenigingen ontvingen gisteren in de Rivièrahal de vrouwen van de ABT A-congresgangers. De British Travel-dames brachten 'n bezoek aan Blijdorp. Zij hadden hun mannen in de Doelen achtergelaten. Door HANS VAN DER SLOOT Jan de Graauw beschikt over verschillende soorten hoofdpijn. De meest voor komende is volgens hem zelf de eenvoudige bruine. Een hoofdpijn als een pij, eenvoudig en degelijk. Een alledaagse hoofdpijn die ver achterblijft bij de spe ciale, de hoofdpijn die "iets kan zijn met figuren. Gele ballen die ronddraaien of iets dergelijks". r. te (ADVERTENTIES) FOTO A L B U MS LUXE P.O.ST.PAPIER 1 ijl Grootwinkelbedrijven kiezen voor plan-B (Van een onzer verslaggevers) Zoals bekend gaat A uit van eén winkelcentrum in de vorm van een grote omloop, ongeveer aansluitend bij de bestaande voorzieningen, nX de gehele Hoogstraat, de Lange Kerkstraat, en de Broersvest, waar langs dan één of twee warenhuizen zouden moeten komen. Eén van de uitgangspunten van dit plan was zo min mogelijk in te grijpen in de bestaande structuur. In plan A wordt de bouw van de eventuele metrolijn ondergronds geprojecteerd. In plan B wordt uitgegaan van een concentratie van winkels en warenhuizen aansluitend op en ge legen tussen Hoogstraat, Broers- vest en Passage. Het xnetrotracé ligt in dit plan niet ondergronds, maar op een viaduct en loopt evenals in plan A door het cen trum. De winkels zouden dan op een plateau in aansluiting op het metrostation gebouwd moeten wor den. C ^yk- De voordelen van plan B zijn. aldus de brief, dat men door een geconcentreerd winkelcentrum te creëren het publiek een overzich telijk en goed beloopbaar circuit aanbiedt. Die opzet, gaat de brief verder, is eveneens aanwezig in plan A, maar daar liggen de winkels onderling te ver uit elkaar cm althans voor au tomobilisten goed. bereikbaar te zijn. De trekkracht van de winkel voorzieningen. zo luidt de conclu sie, is bij plan A daarom kleiner dan bij de concentratie in plan B. Het geconcentreerde winkelcen trum in plan B hoeft daarbij, vol gens de directies, echter niet ge koppeld te zijn aan de metrolijn op een hoog viaduct. Een duidelijke winkelconcentratie (B) 5s ook te realiseren bij een ondergrondse lig- r!> 1 A s A '«W*/' K s/'-A'/K ging van het metrotracé. Wanneer eventueel de beslissing mocht vallen enkele warenhuizen in Schiedam te gaan bouwen, dan zal Bijenkorf Beheer N.V., zo stelt zij uitdrukkelijk in de brief aan B, en W, wel een Hema-vestiging bouwen, maar geen warenhuis type Bijenkorf. De directies van de drie groot winkelbedrijven zijn bereid, aldus de brief, hun opvattingen inzake de inpassing van hun bedrijven in de stadsontwikkeling nader te kennen toelichten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor de leerlin gen van het lager onderwijs wor den op maandag 28 december en dinsdag 29 december zwemwed strijden georganiseerd in het Schiedamse Sportfondsenbad. De wedstrijden staan alleen open voor leerlingen die in het bezit zijn van een zwemdiploma van de school of van de KNZB De scholieren, die in twee leef- tijdsgroepen worden ingedeeld 10-11 jaar, en 12 jaar en ouder zullen maandag 28 december op de persoonlijke ontmoetingen moeten uitkomen, terwijl dinsdag school- estafettes worden gezwommen. Op ds persoonlijke nummers, de 25 meter vrije slag, de 25 meter schoolslag en de 25 meter rugslag mag per leerling op niet meer dan twee afstanden worden gestreden. Voor de schoolestafette vier maal 25 meter schoolslag mag elke school een groep van vier leerlingen formeren uit zowel de vijfde als de zesde klas. Alle deelnemende scholieren krijgen na afloop van de wedstrij den een herinnering aan dit eve nement mee naar huis. Voor elk - onderdeel zijn afzonderlijke prijzen beschikbaar. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Gistermiddag is brand uitgebroken in de woning van de familie Westerhuis aan de Parallelweg. Enkele omwonenden en een juist passerende wijkagent slaagden erin het vuur dat snel om zich heen greep, te doven. De brandweer, die uitgerukt was, be hoefde niet in actie te komen. De brand was ontstaan door een lek kende oliekachel. Ass"t"K sv; x\ V.ÏMS. 5 -. I'»W X* (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het gemeentebe stuur van Schiedam heeft bij wijze van proef, in zakjes verpakte, rietsuiker besteld. Dat is de posi tieve reactie van B. en W. op de vraag van het Schiedamse raadslid de heer A. J. Engelsman (v.v.d.) of het college bereid was in navolging van de gemeente Dordrecht over te gaan op het gebruik van riet suiker. ADVERTENTIE 1 KOTTERDAMSED1JK 146 S TELEFOON 26.95.22 s =L. SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In het vormings centrum Dukdalf aan de Schie damse Rijnstraat wordt woens dagmiddag een spelinstuif voor kinderen tussen zes en twaalf jaar gehouden. Voor het luttele bedrag van vijfentwintig cent kan de jeugd zich bezighouden met han denarbeid, knippen, tekenen, fi guurzagen, etc. Vrijdagmiddag zal eveneens in Dukdalf voor de Schiedamse vrou wen gelegenheid zijn om aan gym nastiek te doen. De entree voor de ze sportieve middag, die van twee tot drie uur gehouden wordt be draagt vijftig oent (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Tijdens een rou tinecontrole vannacht op de Schie damse Horvathweg is de 32-jarige Haagse elektrolasser D. J, H. aan gehouden en meegenomen naar het bureauu. Hij reed in een auto, die onlangs in Den Haag gestolen was, De man zal worden overgebracht naar het Haagse hoofdbureau van politie. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Gisteravond om streeks kwart over zeven is de 62- jarige mevrouw T. v.d. L.v.d. V. op de kruising ParkwegMgr. No- lenslaan op haar flets in botsing gekomen met een auto. bestuurd door de 36-jarige onderwijzer W. P. H. De vrouw had de auto geen voorrang verleend. Met een lin- kerschouderfraktuur is de vrouw door de GG en GD naar het Ge meenteziekenhuis vervoerd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM. De collecte die in de week van zesentwintig tot en met dertig oktober voor het geeste lijk gehandicapte kind gehouden werd, is ondanks het bar slechte- Wtsci, een gioot succes gekorden. Met bussen en lijsten werd bij de Schiedammers een bedrag van 15.075,47 opgehaald. r.-ii&ÏU rij Een hoofdpijn als een pij... Hoe komt zo'R man erop. Heel eenvoudig voor wie lan ger met hem praat. Als educa tief stafmedewerker van het Stedelijk Museum vraagt hij zich zulke dingen voortdurend af. Welke kleur heeft hoofd pijn? Welke kleur heeft de zon dag? Welke vijf en welke ne gen? Op het eerste oog lijken Iret onzinnige vragen. Het te gendeel blijkt uit de gesprekken met hem. Jan de Graauw is met derge lijke vragen diepgaande dingen van plan. In januari starten de eerste van zijn belevingslessen. Vijfentwintig Schiedamse scho len waaronder zowel het gym nasium als enkele b.l.o.-scholen doen eraan mee; leerlingen zo wel als leerkrachten. De reden van die spreiding maakt hij snel duidelijk. Het Is voor de eerste maal dat in Nederland een dergelijk experiment wordt uitgevoerd en het is daarom niet meer dan logisch dat men resultaten wil verkrijgen over een zo groot mogelijke groep cöe zowel heel jonge als heel oude kinderen moet omvatten en zo wel zeer begaafden als minder onderlegden. De deelname van de leer krachten is daarbij een hoofd stuk apart. Die hadden zich zelf een rolletje toegedacht als ob servator van het experiment, tegen de zin juist van De Graauw en de medewerkers drs. B. Themans, hoofd van de School Begeleidingsdienst van Schiedam en Pabiola van Dam. theatervormingslelder. die in een paar goedwillende kijkers op klapstoeltjes alleen maar een belemmering zien van het hün experiment. De lera ren spelen dus gewoon mee. Wat houden die belevingsles sen nu eigenlijk in? „De scholen geven hoofdzake lijk Intellectueel onderwijs," zegt Jan de Graauw. .Alsmaar leren en boekjes opendoen en daarbij is allang gebleken dat kinderen door winkeltje spelen beter leren rekenen dan door cijferkolommen. Op die toer wil ik eigenlijk doorgaan wat kunst beleven betreft. En of dat dan in het begin kunst heet of niet kan men nauwelijks schelen als ze er al leen maar vertrouwd mee ra ken. Het is een soort les in emo tionaliteit. Het aankweken van kritisch vermogen waarmee ze in een veel later stadium an ders tegen kunst aankijken." Een poging om de poort voor later open te houden. Een proberen om de zuiver gevoels matige en eerlijke kunstbe schouwing van kinderen ook voor latere leeftijd ta bewaren? „Zo zou je het kunnen noemen. Onderzoekingen hebben, uitge wezen dat maar Ben peroent van het aanwezige potentieel wordt gebruikt en dat alleen maar voor intellectuele be schouwing. En juist die overige negentig percent die in deze samenleving juist het hardst verwaarloosd worden le het gebied' waarop de mensen zo menselijk zijn." Juist die wil Jan de Graauw met zijn belevingslessen een grotere functie geven waarbij hij xlch allereerst richt op drie onderwerpen: beleving van kleur vandaar die hoofdpijn van beweging en van ruimte, waarvoor drie lessen van 120 minuten elk zijn gepland. De kleur komt daarbij het eerst aan bod. Daarvoor wordt in het museum een rode kamer gebouwd waarin de kinderen drie kwartier vertoeven, „Die rode kamer," zegt hij ,„is hele maal rood ingericht, met rood licht, met rode kunstvoorwerpen en rode wanden met beweging zodat de actie erin overkomt^ Daarnaast worden er allerlei rode verpakkingsmiddelen inge zet, rode verkeersborden, jasjes- van verkeearsbrigadiertjes; din gen die ®e uit de buitenwereld, kunnen herkennen. En in die omgeving gaan we speetjes doen. Je kunt je na- mSijk ook vanuit een kleur be wegen. Denk maar aan rood- agressiviteit. Je kunt er klanken op maken, alles." Het is overigens niet allemaal rood wat er blinkt. Ernaast wordt een blauwe kamer ge bouwd. Goed voor de volgende drie kwartier, plus een rusthuis waar de kinderen limonade kunnen drinken. Aan die voor gestelde drie kwartier per ka mer zal overigens door niemand de hand worden gehouden. Hoe lang ze in een bepaalde kamer zullen blijven hangt van de kinderen zelf af. Alles mag. Niets hoeft. „Je moet er niet tegen wil en dank ingesleuxd worden," zegt De Graauw. „"Wie op de grond wil zitten moet op de grond mogen zitten. "Wie in het wollige warme nest dat we gaan bouwen willen zitten, moeten dat zonder bezwaar kunnen." Vandaar dat de autoriteit van de leraar een beetje op de ach tergrond is gebracht. Hij moet ook meedoen, precies als zijn leerlingen. Hij moet meerollen, meeknippen, meezitten in het warme of het koude nest, hij moet meedoen. Daarvoor te vrezen hoeft Jan de Graauw overigens niet. On danks de aanvankelijk gemaak te bezwaren is de belangstelling zo groot dat „slechts" vtjfen twintig scholen kunrmen mee doen. „Een aardige aanzet," zegt hij zelf. „voor een groot educa tief bedrijf." Zo'n vaart zal het natuurlijk niet lopen het is ook als grap bedoeld maar gezien de belangstelling van de scholen en de reacties van het publiek lijkt het er wel op dat men met experimenten op deze voet eindelijk een middel heeft gevonden (als zestigjarige heren al willen rollebollen ta het rood) om grotere groepen van de bevolking bij kunst en mu seum te betrekken. In januari 1971 begint in Schie dam de victorie. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de Partij van de Arbeid heeft zich gister avond in grote lijnen akkoord verklaard met het ontwerp programma van de partij, dat op het februaricongres van 1971 ter discussie wordt ge steld. De kandidatuur van de voorman van ex-Nieuw-Links, André van der Louw voor het partijvoorzitterschap wordt door de Schiedamse PvdA'ers gesteund. De vergadering die zeer slecht werd bezocht, heeft haar aandacht voornamelijk gericht op de diverse kandidaturen voor de verschillen de bestuursorganen van de partij. Het conceptverkiezingsprogramma voor 1971 werd slechts geamen deerd op detaillistische punten en in redactionele zin. Behalve de toevoeging, die men bij het punt „krijgsmacht" maakte: het schep pen van mogelijkheden voor alter natieve vervulling van de dienst plicht. De kandidaatstelling voor het partijvoorzitterschap bracht een levendige discussie teweeg over de persoon Van der Louw en diens politieke (Nieuw-Links) achter gronden. De heer G. Jongbloed stelde zich op als tegenstander van Van der Louw, vanwege diens veronderstelde communistische sympathieën. Hij herinnerde de vergadering aan de SDAP van veertig jaar ge leden en zei toen hetzelfde te héb ben meegemaakt. In dit verband sprak hij van „cellenbouwers". De vergadering nam bij monde van voorzitter Th lissen de verdedi ging van Van der louw op zich en zij uitte zich zeer tactisch. De heer P. Thijssen vergeleek de huidige vice-voorzitter van de PvdA met de grote socialisten uit het verleden. ,.De blunders van een Troelstra en kijk naar Koos Vor- rink. die jarenlang een goed voor zitter is geweest," zei hij en deze historische argumenten braken de tegenstand. De ex-Nieuw-Linksers werden trouwens door de vergadering posi tief gewaardeerd, vanwege de om mezwaai, die zij teweeg hadden ge bracht. Men sorak als zijn mening uit. dat de mensen van deze stro ming ln ieder geval bereid waren een verlies te incasseren en zich voor de partij in te zetten. „Het zijn geen weglopers als ze hun zin niet krijgen," zei een wat oudere heer in de zaal met een politieke knipoog in de richting van DS'70. Er werd bekend gemaakt dat de jaarvergadering van de afdeling Schiedam is verplaatst van 20 no vember naar 10 december. Als kandidaat voor de Tweede Kamer op de verkiezingslijst werd de heer J. Hoogerwerf toegevoegd aan de rij van mensen, die men in g J- L Hl oktober al had vastgesteld. De heer Hoogerwerf, voorzitter van de Abva, werd kandidaat ge steld vanwege zijn kwaliteiten als vakbondsbestuurder. Ook de heer J. Daalmeijer werd namens afdeling Schiedam op de kandidatenlijst ge plaatst. De vergadering stelde tevens de delegatie vast voor het congres van februari '71. A. Verlinde, J. Simons en C. Bolmers werden in deze kwa liteit aangesteld. De heren K. Boerman en H. B. Engelsman wor den door de PvdA-Schiedam voor gedragen om zitting te nemen ln het congrespresidium, dat de no dige voorzitters moet leveren voor drie dagen congresseren. Boerma werd tevens kandidaat gesteld voor het gewestelijk voor zitterschap en de heer J. Simons voor het gewestelijk bestuurslid maatschap. Om formele redenen als er voor het eind van de zittingspe riode grondwetswijzigingen komen stelde men de heer A. "Versloten bij wijze van voorzorg kandidaat voor het Senaatslidmaatschap. SCHIEDAM I.UID-HOLUNDSCH E KANTOORBOEKHA N D EL A "I t HJ| Ras sage VI: SCHIEDAM k u' I O H O L'L A N D S C H E kantoorboekhandel

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1