ook in Schiedam heeft weer een galerie: Zwart-Wit I A. v. d. Sluis, invalide, vindt het een grof schandaal ering wacht tot interumwet zijn MANKEN PELS huisman^* Interim wet 1965 acuut begraven Kwast aan Maarten geven Gebr. de Veld NIEUWE KANS VOOR KUNSTENAARS J. HUIS Slageri j Maltha Beeirfractuur Suggestie Euvel mmm Poging Aardewerk UB Vernedering Harstkarhonade Ribkarbonade 5.73 6.79 7.79 4.75 3.75 0.75 T.V. DEFECT WOENSDAG U NOVEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De taxipraatpalen van de Schiedamse onder neming "Eurotax" blijken een succes te zijn. Deze geelgeschilderde polyester zuilen» die men op acht ver schillende plaatsen in Schiedam kan aantreffen, blijken zo te voldoen, dat het desbetreffende taxibedrijf B. en W. van Vlaardingen heeft verzocht een dergelijk net in Vlaardingen te mogen beginnen. - Ws «SPr^ 1 WMÊËÉÊ een praatpaal zonder kinderziekten (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ik ben zelf bij. het Tweede Kamerlid Ko ning en bij een Rotterdamse wethouder geweest om over die rotte interimwet te pra ten. Dat was twee november. Ik heb daarna gevraagd: Als Ik niet gekomen was, zou het dan in de Tweede Kamer aan de orde gekomen zijn, heren. Neen, antwoordden 'ze toen. Kijk,' dat is toch een grof schandaal schrijf dat maar rustig op. Minister Roolvink: moties af gewezen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Er is toch weer een galerie in Schiedam. Nu iedereen er zo langzamer hand van overtuigd was ge raakt dat er geen bestaans mogelijkheden voor een der gelijke instelling zijn, moei het wat vreemd klinken. Het is toch waar. Andries aah de Wiel, eigenaar van de nieuwe expositieruimte, vertelt het ons: "Het is momenteel in Schiedam voor de kunstenaars 'n erbarmelijke toestand om dat zij nergens hun werk kun nen exposeren. Ik wil hen weer een kans geven." De naam van de galerie is ontleend aan het gebruik van zwarte en witte blokken bij de inrichting. Andries aan de Wieleigenaar van galerie "Zwart-Wit". In de Schiedamse Hoogstraat heeft Jan Kwast, eigenaar van een winkel voor hobbyisten, 't zakenleven gelaten. Een snuggere Schiedamse schilder, bekend met de kracht van het informatieve woord, bevestigde wat de witgeschilderde ramen reeds deden vermoeden. Hij schilderde „was" boven de deur. (ADVERTENTIE) MOBYLETTE bromfietsen en ONDERDELEN HOOGSTRAAT 49 -- SCHIEDAM brengt deze week 150 gram 0,98 ADVERTENTIE Wij helpen U direct ijken groot succes De verwachtingen van de directie van Eurotax dat de palen, die half Juni geplaatst werden en zelfs het journaal haalden, kinderziekten zouden gaan vertonen, zijn voor barig geweest. Aan de zuiltjes, die met een een voudige, maandelijkse revisiebeurt .gemakkelijk zijn te onderhouden, zitten, geen onderdelen die, door de jeugd of door benevelde zeelieden vernield kunnen worden. Dit in tegenstelling met het oude systeem van de telefoon in het kastje, waarvan regelmatig de hoorns verdwenen. Dat leidde in de telefooncentrale dikwijls tot sto-' ringen, die het hele inkomende en uitgaande telefoonverkeer in de war gooiden en zelfs blokkeerden. Het grote voordeel van deze praatpaal is, aldus de directie, dat de paai niet by een taxi-stand plaats neergezet behoeft te worden. Ook behoren aanduidingen op bor den en op het wegdek hiermee tot het verleden. naar een lege standplaats gediri geerd worden. Vooral buitenlanders en mensen van-bulten-de-stad blijken van her. Eurotax-systeem te profiteren. "In het verleden kwam het dikwijls voor dat een vreemdeling niet kon vertellen waar hij zich precies be vond. Dat is nu ondervangen, door dat de centralist op het lampjes paneel voor hem eenvoudig kan af lezen waar de oproep vandaan komt." Zo kon het voorkomen dat bij de ene taxi-standplaats een aanzien lijke rij taxi's stond, terwijl een andere standplaats elders in de stad onbezet was. Met de komst van de praatpaal is ook dat euvel uit de wereld geholpen. Elke wagen kan namelijk via do mobilofoon Inmiddels is door afgevaardigden van de ANWB. de brandweer en de gemeente-politie al belangstelling getoond voor de praatpaal, die in navolging van Schiedam nu ook in het Utrechtse stadsbeeld prijkt. De directie suggereert, dat op grote fabrieksterreinen een praatpaal eveneens van pas zou kunnen ko men. Er zijn ook plannen voor de toe komst. Men heeft de directies van de Schiedamse ziekenhuizen ge vraagd een zogenaamde wanduit- voering te mogen plaatsen om po likliniek-patiënten en bezoekers van verpleegden de mogelijkheid te bieden direct een taxi te bestellen. De directies van de dr. Nolet Stich ting en het Gemeenteziekenhuis hebben over dit plan van Eurotax tot op dit moment nog geen uit sluitsel gegeven. l WWBMl (7 •••"t 7 Aan het woord de 47-jarige inva lide Schiedammer Alphons van der Sluis, die sinds 1965 gekluisterd is aan de rolstoel en daarmee aan de interimwet, die de invaliden in Nederland op zijn zachtst gezegd, aldus de heer Van der Sluis, du peert. Als schuldige in deze onver- kwikkeiyke en onverteerbare zaak wijst hij de regering aan. „Er wordt wel een hoop geluld," zegt de heer Van der Sluis fel, „maar er wordt niets gedaan. Die interimwwet van 1965 moet, als er fADVERTENTIE Voor progressieve mannen getailleerde winterjassen- Klassieke winterjassen die mannen komfortabel beschermen tegen 'n gure Hollandse winter. Als warme winterpels. Als modemikkcr bij Huisman. Zit altijd goed. Korte Hoogstraat 15 le Middeliandstraat 98-100 (8s) Wolphaertsbodit 218-224 nog rechtvaardigheid in deze we reld bestaat, accuut begraven wor den." Wat is er aan de hand? Op 1 juni 1967 trad de wet op de arbeids ongeschiktheidsverzekering, in de wandeling de WAO genaamd, in werking. Dat hield in. dat mensen die volledig invalide verklaard werden vanaf dat moment tachtig percent, van hun laatst genoten loon kregen uitgekeerd. Deze voor de hand liggende rege ling bleek echter niet te gelden voor mensen die ai arbeidsonge schikt waren vóór de invoering van de WAO. Zij kwamen slechts in aanmerking voor het loon van een ongeschoold arbeider: ook als ze voor hun invaliditeit wel geschoold werk verricht hadden. lide zijn geworden gemiddeld 160 gulden per maand meer ontvangen dan wy, die met deintermwet in de hand worden afgescheept met vierentwintig gulden en vier cent per dag netto. En reken dan zelf maar uit hoeveel je dan over een vijfdaagse werkweek mag incasse ren." Is dat wat hij sinds 1965 elke week schoon ontvangt? De heer Van der Sluis: „Nee. in 1965 ontvingen wy by het inwer king treden van de interimwet 23 gulden schoon per dag. waar sinds dien 1,04, om de gestegen kosten van het levensonderhoud te be- stryden, is bygekomen. Lei wel," benadrukt de heer Van der Sluis vinnig „honderd en vier cent in vyf jaar." Via de bond van invaliden heeft de heer Van der Sluis gepoogd de Tweede-Kamerleden erop attent te maken, dat ongeveer tachtigdui zend invaliden zuchten onder de onrechtvaardigheid van de interim wet. Er werden een aantal brieven naar het Binnenhof gezonden, die echter niets uitrichtten. Dat is een doorslaggevende reden voor de heer Van der Sluis om eiftd deze week zelf een vlammend epis tel naar de Kamer te sturen, waar in nogmaals zal worden uitgelegd hoe bedroevend de situatie is. Een zmssnede uit de brief,JDe regering wenst kennelijk te wachten tot de interimwet-trkkers zyn uitge storven of ten minste met pensioen gaan. Want dan vervalt hun uitke ring en krijgt men normalA AOW." als de Interim-wet niet snel ver vallen wordt verklaard, hij er, on danks zijn ziekte, op uit zal gaan om gesteund door een nog-op-te- richten actiegroep iets te onder De heer Van der Sluis vertelt dat als de interimwet niet 6nel ver vallen wordt verklaard, hij er, on danks zijn ziekte, op uit zal gaan om gesteund door een nog op te richten actiegroep iets te onder nemen: „En u kunt er van op aan, dat als het straks toch nodig wordt dat myn vrouw gaat werken, ik de eerste de beste winkelruit in poeier sla. Die lui in Den Haag schynen niet beseffen wat het is om ge- te zyn." Een jaar heb ik er voor uitge trokken. Drie weken tentoonstellen en dan een week voor afbreken van de oude en opzetten van de nieuwe expositie. Zo kan er twaalf maal per jaar een tentoonstelling wor den gegeven. Nu hoeft deze galerie zichzelf niet financieel te „bedruipen". Ik heb een andere zaak waar ik op terug kan vallen" Andries aan de Wiel legt hiermee de vinger op de Schiedamse kunstenaarswond. Voor andere galeries was het van pri mair levensbelang dat zij finan cieel „rond" kwamen. De galerie houder zegt: „Ik hoef niet als een hijgend hert achter de mensen aan te lopen en te zeggen dat ik een expositie heb. Voorlopig laat ik al les zoals het is en als de mensen willen kijken, dan kan dat. In de vier dagen dat de galerie nu open is, zijn er al aardig wat mensen gekomen. Er zijn ook. al twee stuk ken keramiek verkocht. De verkoop en tentoonstelling van dergeiyk aardewerk combineer ik met die van schilderijen." Over de naam „Zwaxt-Wit" van de expositieruimte zegt de uit de zuivelhandel afkomstige galerie houder: „Deze naam is ontleend aan de inrichting, die ontworpen is door 'Piet van Slobbe. Hij heeft consequent contrasterende zwartwit- vlakken gebruikt. Over deze inrich- ting heb ik al menige gunstige op merking mogen aanhoren". Het exposeren is voor Andries aan de Wiel niet nieuw. Negen jaar geleden begon hij in Schiedam een' cadeauzaak. Bij het betrekken van het pand bleek dat de tweede ver dieping niet gebruikt behoefde te worden. Aan een aantal kunstenaars heeft hij deze ruimte acht jaar ge leden verhuurd als tentoonstel lingszaal. Daarna heeft een archi tectenbureau het een aantal jaren gebruikt en nu is het dan definitief een galerie met een proohtig uit zicht op oud Schiedam. Over het hoe en waarom van de overstap van handelaar in zuivel- produkten naar galeriehouder zegt de heer Aan de Wiel: „Toen ik de cadeauzaak opende, verkocht ik ook aardewerk. Mijn interesse hiervoor werd gewekt, zodat ik op een ge geven ogenblik besloot pottebak- kerijen op te gaan zoeken. Dat doe ik nu nog steeds. Enfin, ik dacht dat het wel leuk was me in deze materie te gaan verdiepen en heb tegen mezelf gezegd, als je niets probeert weet je ook niet of het lukt. Vandaar nu deze gsderie." Hoelang galerie „Zwart-Wit" het zal uithouden, moeten we afwach ten. Andries aan de Wiel zegt: „Het zaken doen in myn branche zal de eerste twee jaar zeer moei lijk zijn". Met deze wetenschap is het de vraag of de enige galerie, die Schiedam nu rijk is, langer dan een jaar zal bestaan. Onbegrijpelijke feiten die de heer Van der Sluis, herhaaldeiyk en met alle vuur in hem aanwezig, betitelt als een grof schandaal. „Het komt er op neer," aldus de heer Van der Sluis, „dat mensen die na '67 inva- 1 11 Zelf oppert de heer Van der bcnandaal Sluis de uitkering van vierentwin tig gulden en vier cent per dag op te schroeven tot tweeëndertig gul den per dag netto. „Dat zou bete kenen dat niet meer dan een half percent premie door het Neder landse volk extra betaald zou moe ten. worden voor alle gehandicap ten." De heer Van der Sluis (emotio neel): „Iedereen kan van de ene dag op de andere, zonder daar zelf schuldig aan te zijn, invalide wor den. En in het Nederland van van daag betekent dat een vernede ring." In de Tweede Kamer Is een mo tie om de Interim-wet buiten wer king te stellen al twee keer door Roolvink afgewezen. Waarom? De heer Van der Sluis vertelt dat Rotterdamsedijk 146 Telefoon 2655.22 Schiedam heel kilo heel kilo heel kilo 500 gram heel kilo 150 gram (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De zestien jarige houtbewerker T D. S. heeft gistermiddag een beenfractuur op gelopen in een meubelfabriek aan de Mercuriusstraat te Vlaardingen. Hij kwam te vallen bij het ver plaatsen van platen vezel en is naar het Holy-Ziekenhuis ge bracht. Evt. vooraf prijsopgave jmiUPiL-SLjyiLujnaslraat78 a. /£F~\ Schiedam Sïsgl Telefoon .OlOrj-26 g6 3g K-IF O'f. Philips déaler

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1