,Zet gepensioneerden in als klaar-over meent raadslid Kon. voor Schiedammer Begin van bouw 100 galerij- woningen VAND AAG liiiii .22 J. HUIS kan too k a o'EX handel Bewusteloos John Mayall wijkt voor sokkenbal A mbassüdeurs- vrouw lacit schip te water zuip h of Can dsc h e Sculptuur verdwenen éurotax Raadslid (p.c.g.) vraagt over gezinswoningen Tochtraampjes geforceerd Jaarlijkse collecte Jeugclfonds Artoteek 9 70 sluit eerder Nieuwe chef voor afdeling Plantsoenen HET VRIJE VOLK (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Als het allemaal gaat zoaLs de heer W. J, C. Willemse, raadslid van de KVP, wil, dan zullen de verkeers- brigadiertjes binnenkort van-de allerdrukste punten in Schie dam verdwijnen. In een schriftelijke vraag, gericht aan B. en W. van Schie dam suggereert het raadslid of het college "het niet wenselijk acht" de jeugdige verkeersregelaars te vervangen door oudere personen. MRS mm&m m Een verkeersbrigadiertje aan het werk. Oplossing Raadslid Willemse: reacties' loskrijgen van ouders, leer krachten en overheid. Aanleiding "Ome economie moet drijven op mensen die met liefde en vak bekwaamheid hun métier uitoefenen. Mensen zoals u. Dat wil ik gewoon even een keer zeggen." Aldus burgemeester Roelfse- ma gisterochtend tijdens een korte toespraak in de raadszaal van het stadhuis. Hij speldde daarop de medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de revers van de heer Cornells Hendrik Gilijam.sedie op 11 november jongstleden veertig jaar indienst was bij Vincent Schiedam. De heer Gilijamse, die geboren werd op 19 juli 1913, kwam. als 17-jarige in. dienst bij Vincent, waar hij na veel afwisselend, werk zoals werkovenböuwsiersmeedwerk en montagewerk werd aangesteld als voorman en plaatsvervangend fabrieks baas. ADVERTENTIE SCHRIJFMAPPEN '(ADVERTENTIE) SPARTA BROMFIETSEN en ONDERDELEN Door HANS VAN DER SLOOT Het is geen wonder dat de keuze van de drie Neder landse winkelreuzen voor plan B alle aandacht heeft gekregen. De brief die V. en D., C. en A., en De Bijen korf aan B. en W. hebben gestuurd» betekent nogal wat voor Schiedam. Temeer daar de uitgesproken voor keur niet louter academisch is, zoals door velen wordt gevreesd. Selectie Verstrekkend Functionering; een centrum met een levendige branchesamenstelling Foto: de Hoogstraat. KALENDERS O SCHIEDAM Het Schiedamse gemeenteraadslid de heer W. S. C. Willemse (k.v.p.) vraagt B. en W. van Schiedam of het niet wenselijk is jeugdige v.erkeersbrigadiertjes te vervangen door oudere personen. 0Ü vraagt het college of het bo vendien mogelijk is voor dat werk Schiedamse 65-piussers in te scha kelen, die de laatste tijd naar hem gebleken is, in Schiedam nog al wat activiteiten aan de dag leg gen- In Engeland wordt, zo stelt de heer Willemse, dit werk al jaren door 65-piussers, dezogenaamde lolly-pops, gedaan. - Ook' in Rotterdam zijn dergelijke vragen aan B. en W. gesteld door hei 'raadslid drs. P. de Ridder (p.c.g.l, aldus de heer Willemse. De heer De Ridder had daarin ver zocht de jeugdige verkeersbriga- diertjes zo spoedig mogelijk te ver vangen door personen van ten min ste achttien jaar. Een opvallend bericht zeker als ruen beseft dat de verkeersbriga- diers pas na uiterst grondige ver- keersinstrueties van de politie het zebrapad op mogen. De kinderen zo mag men. concluderen na een snel onderzoek bij enkele Schiedamse leerkrachten, moeten stellig in staat geacht worden om de grote verantwoordelijkheid te dragen. Het Schiedamse raadslid wil dat desgevraagd niet bestrijden. Hij. blijft niettemin van mening, dat." het levensgevaarlijk is om op in tensief bereden wegen kiaar-overs in te zetten. „Op de allerdrukste punten is dat hoogst onverant woord," verzekert de heer Willemse nogmaals nadrukkelijk. „Je. kan in dit snelle, moderneen vaak on overzichtelijke verkeer die verant woordelijkheid voor - overstekende jeugd niet aan even jonge briga- diertjes overdragen. Je merkt het dikwijls bij een ononderbroken stroom van auto's, dat de klaar-overs niet durven be slissen," aldus de heer Willemse, die er bij rustig verkeer vooral op de secundaire wegen geen bezwaar tegen heeft van de klaar-over- diensten gebruik te maken .-jtfSSt i oversteken. Ze krijgen daar een vergoeding voor. Overigens vind ik het heel nuttig om de bejaarde meer in de samenleving in te scha kelen. Het veilig laten oversteken van kinderen zie ik als één van die taken." Dé' suggestie (in zijn schriftelijke vraag) 'om de taak van het' veilig overbrengen, van de kinderen in handen te geven. van ouderen, waarbij .'Hl vooral denkt aan de Schiedamse gepensioneèrden, die daarno'g viéf genoeg voor'zijn, er vaart hij als' de oplossing van deze kwe'st'ié. Ook al omdat men in En geland eveneens voor déze oplos sing gekozen schijnt te hebben. De heer Willemse: „In Engeland zie je vaak, als je het land door kruist, dat vrouwen en ouderen, •veelal gepensioneerden het verkeer stil zetten om de kinderen te laten Het ongeluk dat een Rotterdams verkeershrigadiertje twee weken' ge leden overkwam en waarbij het jonge slachtoffer een been brak is voor de heer Willemse de directe aanleiding geweest om deze vragen aan B. en' W. van Schiedam te stellen. Het verzoek van een Rotterdams raadslid naar aanleiding van die affaire om de taak van de briga diers onmiddellijk over te dragen aan personenen ouder dan 18 jaar, vindt hij te rigoureus. „Het is al leen mijn bedoeling geweest' om reacties los te krijgen van leer krachten, ouders en overheid." be klemtoont de heer Willemse tot slot. PASSACE SCHIEDAM. Z ijpk 'rt o L LAN D S C H E SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft woensdagochtend vroeg de 40-jarige operator W. K., liggend op straat aangetroffen. De man, zo bleek, was door nog onbe kende oorzaak met z?1n oromfiets ten val gekomen en bewusteloos gelaakt. Met een gecompliceerde beenbreuk is de man opgenomen in het Gemeenteziekenhuis. Rotterdamsedijk 146 Telefoon 26.95.22 Schiedam SCHIEDAM Aan de Nieuwen- damlaan in Schiedam is gistermid dag zonder officieel vertoon de eerste paal geslagen voor een blok van 100 galcrijwoningen In tien bouwlagen dat naar ontwerp van het architectenbureau Zwanenveld en Goslinga te Rotterdam in op dracht van dp gemeente wordt ge bouwd door Muijs en DeWinter's Bouw- en Aannemingsmaatschap- pij N.V. te Rotterdam. In dit wo- ningwetblok komen 50 woningen met 3 en 50 woningen met 5 ka mers. De huren zullen minimaal 249.en maximaal 264,65 per maand bedragen inculsief vaste las ten van centrale verwarming en liftinstallatie en exclusief de varia bele lasten van centrale verwar ming, kosten stroomverbruik, cen trale antenne en servicevergoe dingen. (ADVERTENTIES") (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De grote John Mayall-avond, die de YMCA so ciëteit De Vonk aanstaande zater dag zou organiseren, gaat niet door. De medewerkers aan dit program ma zijn door omstandigheden ver hinderd aan deze pop-avond mee te werken. De plaats van de Mayall-avond zal nu in het CJV-gebouw De Jeugdhaven aan de Lange Haven 129 een sokkenbal worden gegeven. Dus extra sokken meenemen of schoenen uit. Als bijzondere ver rassing wordt elke bezoeker c.q. be zoekster een kop erwtensoep aan geboden. Zondagavond zal als gebruikelijk een disco-avond worden gehouden, waarop elke 10de bezoeker op taart wordt getracteerd. De aanvangstijd van beide avonden is vastgesteld op acht uur. Toegangsprijs één gulden. 'Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De echtgenote van de Engelse ambassadeur in. Nederland, Lady Tomkins, zal" vanmiddag de doopplechtigheid Nederland, Lady Tomkins. heeft vèrricht bij de ewaterlating van de sleepzuiger Humber River. Het schip is gebouwd in opdracht van deAnglo-Dutch Dredging Company, een dochteronderneming van de Amsterdamse Ballast. Bag ger en Grond N.V.. die op haar beurt weer deel uitmaakt van de Ballast-Ned am-groep. De nieuwe sleepzuiger die plaats biedt, aan achtenveertig opvaren den, meet 14.500 ton, hetgeen over eenkomt met de lading die 261 vier- assige spoorwagons kunnen vervoe ren. De Humber River, die de op één na grootste sleepzuiger ter wereld is de grootste is de Vlaanderen 18 is 130,3 meter lang en 22.5 meter breed. Het schip heeft twee laadruimen en kan onder gunstige omstandig heden met. een snelheid van vijf tien. knopen per uur varen. Kiezen of delen Ten slotte behoort het tot de warenliuispolitiek om ook in plaatsen vangeringe betekenis een vestiging te claimen. Ont wikkelt de stad in kwestie zich, dan kan hij rekenen op de aan dacht van de grootwinkelbedrij ven. Gebeurt het tegendeel dan laat men de daim voor wat hij is: een stuk papier. Voor wat Schiedam betreft rekende men vrij algemeen op het laatste. En dat is niet ver wonderlijk. Alle drie de onder tekenaars hebben vestigingen in Rotterdam en Via-ardingen. De Bijenkorf heeft zelfs in Schie dam een vinger in de midden standspap met haar Hema. Waarom dan nog een vestiging daartussenin? Degenen die dachten dat met de vestigingen in Vlaardingen en Rotterdam voor de drie al thans de sjeu van Schiedam af was, hebben zich vergist. En C, en A. en Vroom en Dreesmann en de Bijenkorf in casu de Hema willen zich. graag in Set' ;dam vestigen en bij voorkeur in een Schiedam dat gerenoveerd is volgens plan B. „Plan A," zegt ir. J. Rutgers van Bijenkorf Beheer N.V., „le vert een. provinciaal stadscen trum op dat voor ons hoogst onaantrekkelijk zou zijn. Een lange omloop blijkt in de prak tijk te vermoeiend te zijn. De mogelijkheid tot selectie wordt op die manier aan het publiek onthouden.- en juist die selectie is bevorderlijk voor de hele mid denstand. Voor de kleine winke lier .evengoed ais voor ons." De grote drie zien daarom het meest iri 'n praktisch gebouwd, gedifferentieerd centrum waar bij' ze onder „goed gedifferen tieerd" verstaan: .Een centrum met een levendige branch esa- menstelling. Verscheidenheid dus, om een behoorlijke concur rentie te kweken. Een centrum functioneert alteea als het aan het publiek voldoende keuze en voldoende afwisseling kan bie den en dat liefst op een niet te groot terrein." Voor Schiedam zal de brief iwogelyk verstrekkende gevolgen hebben, al was het alleen maar omdat men de op- en aanmer kingen van drie zulke uitgespro ken deskundigen als V. en D. en C. en A. en de Bijenkorf moeilijk naast zich neer kan leggen. Zelfs al zijn. ze maar geuit in een brief. B. en W. zjjn dan ook blij met de uitspraak van de drie en dat steken ze niet onder stoelen of banken. De brief betekent namelijk niets minder dan een nieuw element in de moeilijke discus sies over de bestemming van de binnenstad. En een wilkome. Tot dusver kon er alleen maar warden gesproken over renove ring van het stadscentrum van uit de bestaande toestand. Hoe gedetailleerd ook, plan A noch plan B voorziet in een werke lijke functiewijziging van het centrum van Schiedam. Het zijn overwegingen hoe de bestaande toestand kan worden verbeterd door. of aanvul!mg van de win kelstand en vergroting van de omloop of door hergroepering. Met de brief in de kontzak krijgt de gemeenteraad, die uit eindelijk zal moeten beslissen, over de toekomst van Schiedam, echter de mogelijkheid om niet alleen het karakter van de bin nenstad maar ook de structuur ervan diepgaand te wijzigen. Vestiging van een C. en A., een Vroom en Dreesmann en een Hema-nieuwe leest zal beteke nen dat de Schiedamse midden stand heel anders gaat functio neren (ze zullen uit concurren- tieoverwegingen in ieder geval 's avonds de etalagelichten moeten laten branden) 2odat de contacten tussen het centrum en de verder weg gelegen stads wijken worden verdiept en zodat het centrum van heel andere ra veel verstrekkender betekenis wordt. En daarop zot toch iedereen ta wachten. PASjSAGE SCHIEDArt KA NTOORBO EKHANDEL (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Uit de hal van in flatgebouw in Schiedam is gis teravond een bronzen beeld, voor tellende een meisje met hond. ge- tolen. De adjunct-directeur van de leheeraiaatschappij van deze flat heeft hiervan aangifte gedaan bij de politie. rADVERTENTIE (Vari eenonzer verslaggevers.) SCHIEDAM Het Schiedamse gemeenteraadslid, de heer M. Eijkenaar 'p.c.g.j vraagt B. en W. van Schiedam of het juist is. zoals in kranleberichten werd gemeld, dat er bij het college plannen zou den bestaan voor de bouw van 1000 eengezinswoningen in Woudhoek- zuid. De huurprijs van de woningen te bouwen medio "71 zou, al dus de heer Eijkenaar. zijn vastge steld op 225 tot 250 gulden. Als die bouwplannen inderdaad bestaan, zo stelt de heer Eijkenaar in zijn schriftelijke vraag, vindt het college het dan Juist dat deze voortijdig gepubliceerd zijn zonder dat er in de raadscommissie re- deoijk overleg is gevoerd. De heer Eijkenaar zu graag zien dat wanneer deze plannen niet bij B. en W. mochten leven, de burge rij daarvan in kennis gesteld wordt om. aldus de heer Eijkenaar, 'geen verwachtingen te wekken'. SCHIEDAM Tijdens een in- haalmanouvre op de Parkweg is gistermiddag de 40-jarige bromfiet ser A.A. van E. in botsing gekomen met de 16-jarige bijrijder M. J. H., eveneens op een bromfiets. De 16- jarige jongeman raakte bewuste loos en is ter observatie in het Gemeenteziekenhuis oj)genomcn. Hij heeft enkele schaafwonden en een hersenschudding opgelopen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Dinsdagmiddag zijn uit een aantal auto's die in Schie dam geparkeerd stonden, allerlei aucospullen ontvreemd. In het merendeel van de gevallen was de dief de auto binnengekomen door het tochtraampje te forceren. De Schiedammer M. S„ die zijn wagen op het Emmaplein had neei-gezet, mist een deken. Uit de auto van de 66-Jarige winkelier J. A. M. geparkeerd op de Plantage zijn twee windjacks gestolen. Een set bako-sleutels en een hoeveelheid sigaren zijn meege nomen uit een wagen, die op de Singel stond. Ook in de wagen, van de 21-jarige textielhandelaar P, K. S., geparkeerd in de Kreupel- Straat, is het een en ander ont vreemd. De jongeman is een autoradio en een losse iuidsprekerbox kwijt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Nationale Jeugclfonds houdt van 16 tot 22 november haar jaarlijkse collecte in Schiedam, waarvan de opbrengst bestemd is voor de plaatselijke jeugd. Schiedams burgemeester, de heer H, Roelfsema vraagt daarom aan alle inwoners als het enigszins mo gelijk is met gule hand te geven. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De grafiekten toonstelling Artoteek 1870 tn het Stedelijk Museum zal het komende weekend, voor het laatst te zien zijn: dit in tegenstelling tot eer dere berichten waarin 30 november als sluitdatum werd vermeid. Artoteek 1870 toont een unieke collectie van litho's, etsen, hout sneden en zeefdrukken van Neder landse en buitenlandse kunste naars. De Artoteek 1870 werd in 1970 ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de N.V. Levensverzeke ring Maatschappij 'De Nederlan den van. 1870' opgericht als uit leencollectie van hedendaagse grafische kunst. Uit de Artoteek kan iedereen die dat wenst een half jaar grafische kunst, kosteloos in bruikleen krijgen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedam heeft een nieuwe chef afdeling Plant soenen van de dienst voor Gemeen tewerken. Het Is de heer "W. C. Hoogeweij, die in deze functie de heer J. A. Overzet opvolgt, die naar Den Helder Is vertrokken. De nieuwe chef is op 1 november jongstleden in dienst getreden. De heer Hoogeweij, die op 16 mei 1927wercl geboren, begon zijn loop baan bij de gemeente Rotterdam als assistent, technisch ambtenaar er. was tot voor kort chef van de afdeling Plantsoenen in Dordrecht, eer. gemeente van ongeveer gelijke grootte aLs Schiedam.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 3