Een niel-autoritairecrèche start in Rotterdam m L 1 tenminste Onzekerheid bij water- politie in Vlaardingen Leden jongensbende Pernis veroordeeld Trambotsing DE STATUS VAN STRAAT EN PLEIN Regionale raad voor arbeids markt in oprichting Ringvinger afgerukt STUDIE, TRAINING, ACTIE 11 11 Gok op komst Hoogovens DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 HET VRUE VOLK PAGINA 17 Een met-autoritaire crèche in- Rotterdam. Opgericht met f 10.000,subsidie van de ge meente is hij deze week be- gonnen na bijna een jaar van nauwgezette voorberei dingen door een projectgroep van de sociale academie en de acht ouderparen die elk een kind naar de crèche laten gaan. De kinderen zijn twee tot vier jaar oud ze kennen elkaar wel na dat kleine jaar van voorbereiding: elke woensdag kwamen ze met hun moeders en vaders mee naar de sociale academie. Daar be studeerden studenten en ou ders samen Freud en Mit- scherlich. De studenten van de sociale academie reisden naar Ber lijn om daar het vergevorder de crèchewezen te bekijken. Vele boeken werden doorge- werkt en evenzovele stencils gingen de ouder- en de stu- dentengroep rond. Nu is het einde van de voor bereidingen in zicht en ie dereen is er wat zenuwachtig van: het gaat nu beginnen. Een vaste kracht gaat samen met ouders en studenten die in uHsseldienst in de crèche zijn de kinderen be geleiden. Hoe tot nu toe gewerkt is, wat de ouders denken van deze nieuwe manier van op voeden, vertellen Tonneke Corver, moeder van Jeroen, Niek Otte, vader van Marjan en Johan Waakop Reijers, va der van Kiki en student Dick van Brummen. Tussen het timmenoerk door, dat ze in Ruimte aan het verrichten zijn icant ook dat wordt zelf gedaan. tl 9: 17 O Inde crèche kan ook niet alles; er heerst niet alleen vrede. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Gokken op de toekomst van Hoogovens/ Hoesch naar de Maasvlakte. Zo wordt hier en daar een plan genoemd voor een ertsoverslagbedrijf van een combinatie van Nederlandse stuwadoors op diezelfde Maasvlakte. B. en W. van Rotterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld het terrein in orde te maken, maar de commissie voor financiën uit de gemeenteraad heeft een zeer verdeeld advies gegeven. Van onze verslaggeefster AGNES KOERTS ROTTERDAM In Ruim te. een houten gebouw op het Noordereiland, is pas een fraaie kinderspeelruimte in gericht. Kinderen en ouders spelen er elke dag op zelfge- timmerde speeltuigen. Een half jaar duurde het, eer de eerste Rotterdamse niet- autöritaire crèche klaar was. Langzaam zijn de plannen concreet geworden. Een groep van ongeveer dertig mensen, tussen de negentien en de veertig jaar werkt aan de op voeding van de acht. proef- kinderen mee. Een paar van hen vertellen hoe dat gaat: cadeau-tip heetman J 'Zes ton voor sporl' Spelen op de zelfgemaakte glijbaan. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdamse rechtbank heeft van morgen zes leden van een jeugdbende uit Pernis veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van zeven maanden tot een jaar. K-E-S-ZEGELS, al plakkende rijker. tel, 010-13.34.01 J ou w kind is mijn kind - als 't lukt Het Verenigd Overslagbedrijf Maasvlakte N.V. (gevormd door Frans Swarttouw's Havenbedrijf, Steenkolen Handelsvereniging N.V. en Manufrance N.V.l heeft al drie jaar een optie op de Maasvlakte, nadat pogingen waren mislukt om samen te werken met een combi natie van Duitse hoogovenbedrij- Van een onzer verslaggevers» VLAARDINGEN Er is onrust bij de rijkspolitie te water in Vlaardingen. De 13 bemanningsle den van de twee vaartuigen verke ren sinds lange tijd in het onzekere over de overneming van hun werk door de rivierpolitie van de ge meente Rotterdam. Zij zijn er- niet gelukkig mee dat nog geen definitieve beslissingen zijn genomen over hun toekomst, hoewel de kwestie al geruime tijd speelt. De Vlaardingse politiemensen voelen zich onzeker omdat ze niet weten waarheen ze overgeplaatst worden en wanneer. De Vlaarding se rijkspolitie te water ziet maar nauwelijks voordelen van de over neming door Rotterdam. Men had het verstandiger gevonden als er gewacht was met het besluit tot overplaatsing. Dit had beter be kend gemaakt kunnen worden ais de plannen voor de reorganisatie van het gehele Nederlandse poli tieapparaat op tafel waren geko men. ven, die ook een overslagbedrijf aan de Waterweg wilden opzet ten. De Duitse combinatie (Ertsover slagbedrijf Europoort C.V*. heeft onlangs haar installaties tussen de Dintelhaven en het Calandkanaal in gebruik genomen. De 44 miljoen die de gemeente raad in 1966 uittrok voor de aanleg van kaden voor het gecombineerde bedrijf, zijn al grotendeels opge soupeerd door de inrichting van het Duitse bedrijf. Voor de voorzienin gen op de Maasvlakte zijn nog ex tra 32 miljoen nodig. De gemeenteraad wordt gevraagd dit krediet beschikbaar te stellen. De commissie voor het havenbe drijf was er eenstemmig voor. In de commissie financiën bestond echter twijfel of het overslagbedrijf wel rendabel zou kunnen werken als er geen toestemming zou worden verleend voor de vestiging van een hoogovenbedrijf. Wethou der Reehorst en één lid stemden voor, twee andere leden onthielden zich van stemming en drie leden waren afwezig. De hogere kosten die nu worden geraamd voor dit project, verklaren B. en W. door de gestegen prijzen sinds 1966, de BTW. maar vooral door het feit dat het veel duurder is twee gescheiden bedrijven aan te leggen. Bovendien zal het bedrijf op" de Maasvlakte bereikbaar zijn voor de allergrootste ertsschepen. B. en W. vinden het voor de ha ven van niet te onderschatten be tekenis dat in de toekomst hier de schepen kunnen worden ontvangen die nu in aanbouw of bestelling zijn. Ook de overslaginstallaties vertonen een gelijk opgaan met de groei van de ertsschepen. In 1966 werd gerekend met een kadebelas ting van 528 ton per kraanhoek. Bij het Duitse bedrijf dat nu draait is het 720 ton geworden en voor de Maasvlakte wordt het 1000 ton. De exploitatie van het bedrijf zal volgens B. en W. sluitend zijn bij een overslag van 20 miljoen ton per jaar. Het Duitse bedrijf. dat voor de doorvoer naar Duitsland bestemd is, slaat ca. 12 miljoen ton over. Voor een aantal leden van de commissic financiën lijkt die 20 miljoen zonder hoogovens op de Maasvlakte een illusie. Elke groep die begint met een anti- of nlet-autoritair project, heeft andere uitgangspunten. Als een stel mensen zoals in Botterdam de studenten aan de Sociale "Academie en de gfht ouderparen aan een niet- autoritaire crèche begint, wor den de 1rijn van Adorno, Erik- son, Fréud en Mitscherlich sa men bekeken en bestudeerd. Er varingen van andere crèche bouwers zijn belangrijk. De Rotterdamse groep heeft na lang zoeken een doelstelling gevonden die bij haar past: „Vanuit een afwijzing van het autoritaire opvoedingssysteem, dat gericht is op het versterken en het in stand houden van een autoritaire maatschappij, trach ten te komen tot alternatieve vormen van opvoeding voor ouders en kinderen d.m.v. studie, training en actie, mede in dienst van de vorming van een niet- autoritaire maatschappij." Eén van de basisideeën van alle niet-autoritaire crèches is dat de ouders allebei helemaal meedoen met de opvoeding in de crèche. Er is geen sprake van „laissezfaire", van het helemaal vrijlaten van he kind. Het kind moet leren omgaan met meer mensen dan de twee ouders het moet leven in een kïndercollec- tief. Diar leert het solidariteit. De kinderen en hun ouders voeden elkaar op huiten de beslotenheid van het gezin. „Het is een groeiproces, alles wat rond de crèche gebeurt, 't Idee komt van de studenten van de so ciale academie via kennissen, van horen zeggen kwamen we met de studenten in contact. Het zal fe bruari van dit jaar zijn geweest In het begin deden alleen de moeders actief mee, heel gek eigen lijk. Ze gingen naar de discussies 's woensdags op de sociale academie, ze hadden contact met elkaar. De vaders waren er niet zo in betrok ken. Het was allemaal nog zo vrij blijvend. toen. We zijn heel theo retisch begonnen, later zeiden we: Kennen we elkaar wel? Kennen onze kinderen elkaar al? Want we willen het zo ver brengen dat je zegt: jouw kind is mijn kind. Het is een groeiproces. Je weet niet waar je uitkomt. De mogelijkheid van een com mune zit erin, maar het is te gefor ceerd om daaraan nu al te denken. Ja, sommigen van de ouders zouden dat wel willen, maar anderen niet. Nee, dat is nog veel te vroeg." „Je kind krijgt thuis toch al een stempel. Daar hoort het al iets van wat je hoopt dat het in de crèche zal leren. De ouders voelen zich vaak onzeker in het zoeken naar nieuwe vormen van opvoeding. Maar dan is er de groep om het op te vangen en te bespreken. Je vindt samen een oplossing." „De kinderen moeten ook weten dat er een autoriteit is, waar ze ja en nee tegen kunnen zeggen. Ze moeten weten dat deze wereld kan veranderen. Dat er geen auto's hoeven te rijden, dat je best rustig kunt wandelen zonder gevaar. Deze wereld is geen gegeven: je kunt er zelf zoveel aan doen". „We willen ze solidariteit leren, en dat kan nauwelijks in een gezin. De kinderen zien nu ook andere ouders, die ze als de hunne kunnen beschouwen. De vaders worden heel erg bij de crèche betrokken. Zoveel ze kunnen zijn ze in Ruim te." „Wij zijn ook autoritair opge voed. We twijfelen of we het goed doen. Al die oude waarden, wat je thyis allemaal leerde, het valt in elkaar. Heel langzaam ook door de lessen op de sociale academie krijg je andere ideeën .Daar heb je het wel eens moeilijk mee." 'ADVERTENTIE) Zilvetspe eitjes: grappige ouder wetse miniaturen in ntver. Ze zijn er al vanaf 25.— UJNBAAN 92 GOSTZEEOJJK155-157 ROTTERDAM DEN HAAG (ANP> Het. Tweede-Kamerlid G. Kieft »a.r.pj wil dat er een kleine zes ton i590.000» meer aan subsidies voor de sportorganisaties beschikbaar komt. Hij heeft een amendement ingediend om de begroting van CRM (Cultuur. Recreatie en Maat schappelijk Werk» in die zin ge wijzigd te krijgen. mtifx De bende van zestien jongelui pleegde in telkens wisselende sa menstelling gedurende twee jaar een hele serie inbraken in clubhui zen, kantines en scholen. De 24-jarige J.C. v.d. K. uit Rot terdam kreeg de zwaarste straf. Hij werd veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk. De eis was een jaar gevangenisstraf met een gedeelte van vier maanden voorwaardelijk. Voor vrijwel alle leden van de bende was het vonnis van de rechtbank hoger dan de door de officier van Justitie twee weken ge leden geëiste straffen. »Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op de Burge meester Lefèvre de Montignylaan botsten maandag een tram van lijn 4 en een andere tramwagen op elkaar. Vijf trar, passagiers lie pen lichte hoofd- en beenwonden op. Nadat zij door i GG en GD ter plaatse behandeld waren kon den zij hun reis voortzetten. Beide trams werden Jicht beschadigd. Op een zebra aan de Wllgenplas- laan is de 63-jarige W. Veth uit de Adrianalaan gisteren aangereden door een tram van lijn 5. De man, die toen de tram al vlak bij was met een fiets aan de hand de zebra opliep, werd met licht hoofdletsel naar het Bergwegziekenhuis ver voerd. Het tramverkeer ondervond een vertraging van twintig minu ten. ADVERTENTIE N iet-autoritair. ■Van ren onzer verslagge vers» HOEK VAN HOLLAND In De Hoek is men er benieuwd naar. Zal het Tonnemanplein Tonnemanstraat worden, wordt de Tonnemanstraat misschien Tonnemanplein of blijft het Ton nemanplein het Tonnemanplein en de Tonnemanstraat de Ton nemanstraat? De gemeente Rot terdam zal het verlossende woord moeten spreken Het gaat in deze zaak om een aardtg en rustig brokje Hoek van Holland waar acht huizen staan, vier middenstandswoningen en vier woningen van de woning bouwvereniging. Het is een soort olantsoen dat meer van een plein dan van een straat heeft. Maar nu het merkwaardige: de 'uiddenstandswoningen staan aan het Tonnemansplein en de hulzen van de woningbouwvereniging In de Tonnemanstraat. Zeer vreem de situatie want tussen Tonne manplein en Tonnemanstraat is nauwelijks verschil. In Rotterdam heeft men dit ineens ontdekt, En zo kwam er bij de wijkraad een voorstel binnen om alles maar Tonnemanstraat te gaan noemen. Maar daar zijn de bewoners van het Tonnema- plein het niet mee eens. Ze zei den: „Als het Tonnemanplein voortaan Tonnemanstraat wordt dan vermindert de waarde van onze woningen." De Hoekse wijkraadsleden heb ben zich over het probleem ge bogen. Zij besloten de bezwaren van de bewoners van het Tonne manplein te s-teunen en aan Rot terdam te vragen om alies maar bij het oude te laten. Er zijn echter Hoekenaren die 'lit krankzinnig vinden. Zij stel ten voor Tonnemanstraat en ronnemanplein maar Tonne- manplantsoen te noemen. Mis schien dat de waarde e nvan d» 'uiddenstandswoningen en van de Huizen van de woningbouwvere niging dan een heet st.uk groter wordt 'Van een onzer verslaggevers» ROTTERDAM Binnen enkele maanden zal een regionale raad voor de arbeidsmarkt Zuid-Holland worden geïnstalleerd. Deze raad zal gevormd worden uit vertegen woordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties. Gedepu teerde Staten, openbaar lichaam Rijmond en een groep onafhanke lijke deskundigen. De raad heeft tot doel alle gege vens over de arbeidsmarkt te ver zamelen en te analyseren. Ook zat hij overheidsinstellingen en het be drijfsleven adviseren over te nemen maatregelen. Er kunnen sr. /<Vn raad belang wekkende zaken m.b.t. de arbeids markt aan de orde komen. Er kan bijvoorbeeld, blijken dat de kwali teit van vraag en aanbod niet op elkaar zijn afgestemd. Wat is de oorzaak? Welke industrieën moet men aantrekken, afstoten of ver plaatsen? Waar moet men met be paalde opleidingen beginnen? Waarom heeft een industrie een slechte naam? Ls er een tekort aan arbeidskrachten door een gebrek aan woningen" En zo is er vee! meer. De zes werknemerszeleis m de raad zullen door NVV, CNV en NKV gelijkelijk verdeeld worden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De 36-jarige schipper C. Schenk uit Urk heeft een sprong over een hek op een terrein aan de Jobshaven woensdag met een afgerukte ringvinger moe ten bekopen. Terwijl h(j zich ove." het hek werkte was de schipper e> met zijn rins achter blijven haken. Hij werd naar het Dijkzigtzieken- huis gebracht.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1