Broersveld lokt Schiedammers 'Veilig leren lezensteun voor kinderen uit taalarme milieus Wijziging route bus 50 en 54 AANSLUITING p Abbott en Costello in De Doele Kansen op doubleren verkleinen Historische vereniging vergadert in Schiedam J. HUIS Henderickx in Stedelijk PARKER PASSAGE 7 Klaproos collectanten vijf dagen naar Londen Esperanto agendo Lezing over transplantatie Café-in braak Spaarbank registreert recor DINSDAG 17 NOVEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA SCHIEDAM Wanneer nit de enyuête die over en kele weken in Bijdorp zal worden gehouden, mocht blijken dat de inwoners over willen schakelen op aardgas, zullen B. en W. van Schie dam hun als aanmoediging 2 jaar lang een korting geven van 50 percent op de dage lijks verbruikte hoeveelheid gas. Aldus dr. ir. J. van Willigen, di recteur van de Gemeentelijks Technische Bedrijven gisteravond tijdens een voorlichtingsbijeen komst in het Trefcentrum in Bij dorp. Huurkoop Ook het Broersveld heeft zich voor de komende feestdagen in een feestelijk jasje gestoken, Gepavoiseerd met vlaggen en lampjes willen de winkeliers, ook als de markt er niet is, de Schiedammers lokken voor het doen van inkopen. Veilig leren lezen" biedt een oplossing voor het zittenblijvers- probleem. (ADVERTENTIE) BRIE F W E <j E R S Spion aan de muur SCHIEDAM Maar weinig Schiedammers zullen ooit ge hoord hebben van de Hooge- veen leesmethode. Het is mo gelijk dat de naam Cor Jetses iets meer zegt. En toch heeft bijna iedereen van de mid delbare Schiedammer tot de zevenjarige scholier er iets mee te maken gehad. Met aap, noot, Mies, Wim, zus en Jet, met Teun, vuur en Gijs en hoe al die arv' 1 jeugd- sentimentele figur 1 ook mo gen hev°n. wc d< aap doet pas op, srm! pak de noot!, sim doet de' dop er af.| en hy eet de noot op._ pas weer 'op, sim! tetrn nam ztjn 'pèt af toe sim, doe b ook! dag sim! Bat Elementair f %oals het was en geworden is. De moderne boekjes hebben een taalgebruik dat aansluit bij deze tijd; bovendien gebeurter meer dan bij de wat statistische Hoogeveen-methode, met de overigens onvergetelijke illustraties van Cor Jetses. Aan boel Voordeel (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Histori sche Vereniging voor Zuid- Holland zal op zaterdag 21 november een bezoek bren gen aan de gemeente Schie dam om daar de algemene vergadering te houden. De bij eenkomsten worden bij toer beurt bij de leden-gemeenten gehouden"; twaalf jaar geleden was Schiedam ook gastheer. (ADVERTENTIE) ZÜNDAPP BROMFIETSEN en ONDERDELEN A b (ADVERTENTIES) SUCCES AGENDA'S (ADVERTENTIE) VULPENHOUDERS EN BALLPOINTS SCHIEDAM Twee jaar aardgas voor de halve prijs (Van een onzer verslaggevers) Op dit moment kookt men in Bijdorp altijd op butagas; overi gens geheel uit vrije wil, want eer dere enquêtes in 1961 en 1966 had den uitgewezen dat er onder de Bijdorpers geen belangstelling be stond voor aansluiting op het Schiedamse gasnet. De aardgas-cadeau-actie. zoals het presentje van de gemeente door de heer Van Willigen genoemd werd, zal gelden voor aile inwoners van Bijdorp, waarbij als extra-sti mulans één definitieve ingangsda tum zal worden vastgesteld. Omdat het eventuele besluit van de Bijdorpers eerst nog door de gemeenteraad van Schiedam en daarna door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland moet worden goedgekeurd, zal de aansluiting op het aardgasnet eerst eind 1971 ver wacht mogen warden. De buizen naar de woningen zul len door de gemeente gratis gelegd worden, terwijl men voor het plaatsen van de meter en een regu lateur zelf in de beurs zal moeten tasten. Ook apparatuur als de kookplaat, de- geiser e.d. zullen door de bewoners zelf betaald moe ten worden. Huur van.de gasgeiser bij de ge meente is niet mogelijk: wel kan men een regeling treffen voor de huurkoop van" een dergelijk appa raat, waar dan een gratis onder- houdsabonnement bijgeleverd zal worden. Butagas-toestellen kunnen niet worden omgebouwd, omdat de gemeente daarvoor niet over de no dige technische kennis en mank racht beschikt. In deze eventuele aansluiting van Bijdorp op het aardgasnet van Schiedam zit de verwachting van B. en W. opgesloten, dat deze wijk nog minstens vijf jaar zal be staan, daar een dergelijke investe ring in materiaal, etc. de gemeente anders op forse verliezen zou ko men te staan. -1-i\ «0 Het Aap, Mies ligt er voorgoed uit ..\0JIS2S SCHIEDAM Z U I D a H O L l'A N D S C H E K A NT O O RB O EK HA N DEL (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De afdeling Schiedam van het JSTederlands Oor logsgraven Comité wekt iedereen, die al eerder zijn medewerking heeft verleend op, ook nu weer mee te helpen met de laatste klaproos collectie. Dit jaar zal de klaproos collecte voor de laatste maal ge houden worden en wel op zaterdag 14 november. De collectebussen kunnen van 9 uur 's morgens tot' vijf uur 's mid dags afgehaald worden in gebouw Arcade Lange Haven 71. 's Avonds moeten ze om zes uur in hetzelfde 'gebouw weer teruggebracht worden. Enkele klaprooscollectanten zul len door het lot worden aangewe zen om als gast van de Engelse Oudstrijdersórganisatie .The Bri tish Legion" „vijf dagen in Londen te mogen verblijven. SCHIEDAM Merkredon, la 18 an de novembro kluvespero. Pendas sur la mur o kaj tlket.ikas ce H Letsch sr Lekstraat 100 b. lam Esperanto venkos. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ook dit jaar zijn er weer eens in de maand filmvoor stellingen in clubhuis De Doele te verwachten. Op woensdagmiddag 18 november zullen 's middags om drie uur enkele films vertoond worden, te weten Bambi, Abbott en Costello naar Afrika en verschil lende tekenfilms, De toegangsprijs voor de voor stelling bedraagt vijfenzeventig cent: het programma zal rond half zes zijn afgelopen. Voor wie het clubhuis niet weet te vinden: langs het stadhuis, de Ooievaarssteeg in, brug over en di rect langs de trap naar beneden, je moet dan nog twee minuten recht door lopen om bij De Doele te ar riveren. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse afdeling van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond houdt vanavond een ledenvergadering in de grote zaal van de Magnalia Deï Kerk. Op deze avond wordt door dr. J. Collet uit Maassluis een lezing ge houden over de ethische normen van een transplantatie. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de aula van de rijksscholengemeenschap aan de Hugo de Grootstraat wordt van avond de film „Spion aan de Muur" naar het boek van John le Carré vertoond. De filmavond wordt georganiseerd door de Schie damse Pilmkring. (Van een onzer verslaggevers) Dit nieuwe schooljaar zal de al lerjongste lichting Schiedammer- tjes die vermaarde figuren van de leesplankjes moeten missen en over schakelen op Ans en Hans, Pik en Poes, Oom en Miep. Zo op het oog figuren zonder kraak of smaak. De heer A. J. Tigges (32), ge meentelijk consulent voor het on derwijs in Schiedam is van mening, dat het hoog tijd was om de oude, overigens beproefde Aap, Noot, Mies methode te vervangen. De weten schap gaat namelijk uit van nieuwe, andere principes- De heer Tigges vanachter zijn bu reau in 'n pand aan de Hoogstraat: „Spellend lezen was 't- principe waar in het bij de Hoogeveen-methode om draaide. De kinderen leerden in de boekjes het woord, maar niet het begrip. Met de nieuwe methode „Veilig leren 'lezen" zal dat ver anderen, want het houdt rekening met het ontwikkelingsniveau van het kind, als het de school binnen komt. Het begrip wordt nu verduide lijkt". Ér gawt ««0 voéfi%, Seri n,:et «-ver <uw Voorrei. Srtv-.t Hel Kal fut op «lap Hij «Mt o» Je was -daan. Hol«ocpl tie: bote. bol pearJ «op». k«.u sa»t «wtf Je' bo*"v Htj 'act ae* cijp aren. Soft Lcbt/kpis: f-Ly i-.( óal? Je fc««r. h teipAaof! <oapt Ka»» Dan w. «aai B*d> Sij "(ml tn« «M-, Kee.< rtt naa»t Ja- ba»' Sol sack kam iw V kppi EKJ# iet Volgens tic- heer Tigges blijken begrippen als onder en boven, eerste en tweede, bladzijde etc. bij veel kinderen, die voor het eerst naar school, niet bekend te zijn. Vooral kinderen uit taalarme milieus hebben soms maanden nodig die elemen- taire zaken onder de knie te krij gen. waardoor hun kansen om te dou bleren groter zijn dan bij kinderen uit andere milieus. De methode Hoogeveen hield geen rekening met een beperkte woordenschat. Het leerboekje ademde een antieke sfeer, aldus de heer Tigges en ging bovendien voorbij aan moderne begrippen als televisie, verkeer e.d., ondanks vele herzieningen en aanpassingen. „Vei lig ieren lezen" geeft veel meer aanknopingspunten. Hierdoor hoeft het intelligente kind niet te_ lijden onder het kind, dat wat minder in zijn mars heeft en andersom". Een ander motief om met de oude methode te breken was het taalge bruik van de boekjes, die door het mrendeel van de kinderen als saai werd ervaren. „De kinderen zijn ook veel kritischer dan vroeger", betoogt de heer Tigges, „en wan neer het onderwijs daaraan niet tegemoet zou komen, komt de school nog verder af te staan van de maat schappij dan nu al het geval is". „By die methode komen alle kinderen aan bod. ook zij die eigen lijk nog niet aan lezen toe zijn. Er wordt gewerkt met letterdozen, werkbloks, werkboekjes en lees boekjes met vragen en opdrachten in plaats van de klassikale leesplank. Voordeel van de nieuwe methode is onder andere dat de boekjes veei meer gegevens bieden om gevari eerder les te kunnen geven. Vaak wordt het gezin als uitgangspunt ge nomen om direct bij de belevings wereld van het kind te kunnen aan sluiten. Wim, Zus, Jet, Teun, Vuur en Gijs blijken na inzage van een van de leesboekjes vervangen te zijn door Ans en Hans, Boom, Vis en Mus. „Maar daar zijn we er natuurlijk niet mee, want de onderwijzer of on derwijzeres zal deze figuren verder tot leven moeten brengen". Wat verwacht hij van deze om schakeling? „Lezen moet u beschou wen als de basis van alle vakken", besluit de heer Tigges „als dat in orde is, dan is de kans op brokken veel minder groot". „De taak van dè onderwijzer wordt natuurlijk moeilijker, omdat door het gevarieerde aanbod de goede en de minder goede leerlin gen meer aandacht nodig hebben Maar anderzijds betekent het ook de oplossing voor het zittenblijvers- probleem". De vergadering wordt in de aula van het Stedelijk Museum gehou den en begint om 11 uur. Men ver wacht ongeveer tachtig bezoekers. Om 12 uur volgt een officiële ont vangst door het college van B. en W. eveneens in de auia, waarna de lunch zal worden gebruikt in café restaurant 'De Amstelbron". In de middaguren wordt de ge legenheid geboden de Grote of St. Janskerk te bezoeken en uiteraard ook het Stedelijk Museum, waar om 15 uur het gebruikelijke concert op het Hess-orgel in de auia wordt gegeven- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in café 't Vierkantje aan de Broersvest. Men is het établisse ment binnengekomen via een ka potte ruit aan. de achterzijde van het pand. Er is een geldkistje mee genomen, waarin alle sleutels van het cal zaten. Ook wordt een scheerapparaat vermist. Rotlerdamseclijk 146 Telefoon 26.95.22 Schiedam O' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het inlegover- schot van de Spaarbank anno 1820 beliep in de maand oktober bijna driekwart miljoen gulden tegen 161.000 gulden in oktober 1969. Dit aanzienlijke overschot werd ge realiseerd door ruim acht miljoen gulden aan inieggingen en zeven en een half miljoen aan uitbeta lingen. Het Inlegoverschot van dit jaar tot en met oktober bedroeg bijna vijf miljoen gulden. Dit bedrag overtreft het gunstige resultaat van dezelfde periode vorig Jaar met vierhonderdduizend gulden. Het aantal inleggers liep op tot 62.084. De reserves van de Spaarbank anno 1820 en de aan haar toever trouwde gelden waren eind oktober voor 41 miljoen gulden belegd in effecten, voor negen miljoen gulden in hypotheken en voor bijna 29 miljoen in onderhandse leningen aan gemeenten e.d. SCHIEDAM z U I D H O L L AND S C H E K ANTOO R B O EK HANDEL (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De jonge Schie damse kunstenaar Sjef Henderickx, winnaar van de Drempelprijs voor grafiek van de Academie van Beel dende Kunsten in Rotterdam, zal van 16 decemmber tot en met 10 januari exposeren in het Stedelijk Museum. Een deel van het grafische werk. waarmee Henderickx de prijs won is op dit moment te bezichtigen in de Kunstzaal-Zuid in Rotterdam. i Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Met ingang van vandaag rijden de autobussen 50 en 54 in Schiedam een andere route. Deze routewijziging is tijdelijk in verband met werkzaamheden op de Burgemeester van Haarenlaan en geldt alleen op werkdagen van 's morgens 7 tot, 's avonds zeven uur. Autobuslijn 50 rijdt, in de rich ting Schiedam (Emmaplein) de be staande route tot de Burgemeester van Haarenlaan bij de Vlaardin- gerdijk. Vervolgens wordt gereden via VJaardingerdijk, Burgemeester Honneriage Gretelaan, P. J. Troel- stralaan. Dr. Wibautplein, Mgr. Nolenslaan. Nieuwe Damlaan. Burg. van Haarenlaan cn verder via de normale route. Tijdens de omleggingen komt de halte Burgemeester van Haaren laan vóór de Ruys de Beeren- broucklaan te vervallen. Gedurende die tijd worden tijdelijke halten ingesteld irt de P. J. Troelstralaan vóór het D. R. Wibautplein en op het Dr. Wibautplein vóór de Mgr. Nolenslaan. Autobuslijn 54 rijdt in de rich ting Nieuwland de bestaande route tot de P. J. Troelstralaan bij liet Dr. Wibautplein. Vervolgens wordt gereden via Dr. Wibautplein, Mgr. Nolenslaan, Nieuwe Damlaan en verder via de normale route. Tijdens de omleggingen komen de halten P J. Troelstralaan voor bij het Dr. Wibautplein, Burge meester van Haarenlaan vóór Ruys de Beerenbroucklaan Nieuwe Damlaan bij de Burge meester van Haarenlaan te verval len. Gedurende die tijd worden tij delijke halten ingesteld in de P. J. Troelstralaan vóór het Dr. Wi bautplein, op het Dr. Wibautplein vóór de Mgr. Nolenslaan en in de Nieuwe Damlaan voorbij de Mgr. Nolenslaan. laan worden stilgelegd cn liet af gesloten gedeelte voor liet verkeer wordt opengesteld, zullen de bus sen 50 en 54 eveneens de normale route volgen. de cn De beide buslijnen rijden dus wel de normale route op maandag tot en met vrijdag voor 's morgens 7 uur en na 's avonds 7 uur, en de hele dag op zaterdag en zondag. Wanneer wegens slechte weers omstandigheden de werkzaamheden op de Burgemeester van Haaren-

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 3