Opnieuw poging: open zwembad Hardinxveld op zondag Onderwijzers willen geen kinderen meer op de zebra's Katholieke horeca bond houdt vast aan eis van f400 Er blinkt weer goud in de toren 0 s Geef de Beneluxtunnel volwaardige toegangen Abortuskliniek stimuleert ziekenhuizen tot actie Niet alleen irampassag het gelag laten betalen Twee vechters trappen in scherven i8lp? Geen beletselen meermeent kamerlid: VLUCHTENDE DIEF SLAAT MET FLES Op slag dood me ifrl rd WOENSDAG 18 NOVEMBER 1970 HET VRIJE VOLK RAULWA J-t O - «w «ï§s«i (ADVERTENTIE) I cadeau-tip heetman 2 Idee van mr. Polak Maandenlang is Rotterdams stadhuistoren van boven dood geweest, maar nu blinkt er weer op cijfertekens en wijzers 't fleurig Brussels torengoud. IX f De klokkendeskundigen van Eijsbouts uit het Brabantse Asten hebben die torentop een flinke opknapbeurt ge geven. Nog zijn ze niet klaar, maar men hoopt dat die voor een leek griezelig kleine stei gertjes zeventig meter hoog in de lucht, binnenkort verdwe nen zullen zijn. Die van Eijsbouts hadden nog heel wat te doen. Zij brachten nieuwe cijferplaten van roodkoper aan. Nieuw zijn ok de Romeinse cijfertekens. De oude wijzers kregen alleen een vers laagje torengoud. Ook binnenin werd flink gesleuteld. Men vernieuwde in de loijzerioerken de assen en- koppelingen. Ook kwamen er nieuwe verlichtingselemen ten. En bij dit alles heeft men de novemberstormen goed doorstaan, als was het karwei soms wel wat tochtig. Onze fotograaf Niels van der Hoeven is de toren inge klommen om- te kijken hoe het daarboven toeging. Hij foto grafeerde een aardig wijzertje voor uw horloge, hij was ge ïmponeerd door het ingewik kelde wijzerwerk en keek ten slotte met deze klokkemnan uit over het parkeerterrein op de Sint-Jacobspiaats. Advies van wethouder De Vos: ,.Ga praten met huisartsen" (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De Rotterdamse ziekenhuizen hebben van wethouder G. Z. de Vos het advies gekregen gesprekken met alle huisartsen aan te knopen over de abortuskliniek. De wethouder heeft dit gisteren gezegd aan een groep gynaeco logen en vertegenwoordigers van de staven van ziekenhuizen. Moeders voelen erg weinig voor klaar-o ver-diensten (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op 28 ok tober is op de oversteekplaats hoek ScliiedamsewegKorf- makerstraat een elfjarig ver- keersbrigadiertje overreden. Naar aanleiding van dit on geluk heeft 'n aantal school hoofden uit Rotterdam-West een onderhoud met de politie gehad. De zaak zit de hoof den hoog en zij hebben het duidelijk gesteld: „Wij zijn niet te beroerd om de politie steun te verlenen, maar wij vinden in het steeds maar drukker wordend verkeer de verantwoordelijkheid voor deze jonge kinderen te groot. Er móét iets aan gedaan worden." Een van de initiatiefnemers van die vergadering is de heer H. Bre mer. hoofd van de openbare lagere school De Korf in de Korfmaker- straat. Hij vertelt dat de school hoofden van het Westen ernaar streven om met ingang v.h. nieu we schooljaar 19711972 de ver- keersbrigadiertjes te doen vervan gen door een moederbrigade. De hoofden van alle scholen (ook de katholieke en protestants-christe lijke) zullen een beroep doen op de ouders om medewerking te verle nen. Voorlopig hoopt men dat nu een aantal moeders bereid is om de verkeersbrigadiertjes bij te staan. De politie verleent hierbij mede werking. De moeders krijgen een speciale, opvallende kleding. Zij worden verzekerd. Of die medewerking verkregen wordt? De heer Bremer en broeder Wellink van de Sint Nicolaas- school hebben direct na het onge luk achthonderd ouders gevraagd om de brigadiertjes te helpen. Slechts een twintigtal reacties kwam binnen. 'Ontstellend klein.' aldus het hoofd van De Korf. Maar verwacht kan worden, dat nu er ln groter verband gewerkt zal wor den het aantal aanmeldingen groter zal zijn. Zoals bekend heeft het raadslid drs. P. de Ridders (p.c.g.) aan B. en W. vragen gesteld over dit onge luk. Hij vond het onverantwoord de gevolgen van het verkeer in onze grote-mensenmaatschappij op ge vaarlijke plaatsen mede te laten oplossen door zeer jeugdigen en wilde de kleine klaar-overs op kor te termijn doen vervangen door personen van ten minste achttien jaar. In de commissievergadering voor verkeer en openbare werken is drs. De Ridders gisteren op de zaak te ruggekomen. Hij gebruikte nu het woord 'immoreel' en zei wat dus niet geheel juist was dat tien schoolhoofden niet meer willen meewerken. Wethouder mr. H. C. G. L. Polak wilde, voor hij zal antwoorden, de zaak eerst in het college van B. en W. bespreken. En intussen hopen de school hoofden van het Westen dat vele moeders zich zullen aanmelden: In Lombardijen kon 't; dan moet het bij ons ook kunnen.' (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Het Zuidhol- landse D'66-Statenlid ir. N. P.I. Schwarz heeft Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland schriftelijk gevraagd of zij alsnog het twaalf jaar oude besluit van de gemeente raad van HardinxveM-Giessendam om het zwembad De Duikelaar op zondag gesloten te houden, ter ver nietiging aan de minister willen zenden. Dit zou volgens ir. Schwarz kun nen omdat onder meer de omstan digheden sinds 1958 sterk zijn ge wijzigd (vervuiling open zwemwa ter. meer behoefte aan recreatie) GS waren op 14 oktober, toén ir. Schwarz antwoord kreeg op eerder gestelde vragen over de zondagslui ting van De Duikelaar, niet bereid het raadsbesluit van '58 ter vernie tiging voor te dragen. Wel hebben ze aan B. en W. van Hardinxveld-Giessendam een brief gestuurd, waarin ze zeiden dat een sluiting van een gemeentelijk zwembad op zondag indruist tegen de geest van de zondagswet, dat, i.vjn de toenemende vervui ling van open zwemwater, het be lang van de volksgezondheid wordt gediend wanneer een zwembad met verantwoord water zoveel mogelijk kan worden gebruikt en dat ze het daarom op prijs zouden stellen als de gemeenteraad zich op nieuw over de kwestie zou bera den. De gemeenteraad bpsloot echter op 10 november het besluit van twaalf jaar geleden niet te wijzi gen. <K"1m Grote keuze in ringen met edel en siersienert vanaf 40,— LUNBAAN 92 OOSTZEEOUK155-157 ROTTERDAM -■ A-»* iX/X tVan een onzer verslaggeversi ROTTERDAM De Rotterdam se wethouder van verkeer mr. H. C. G. L, Polak speelt met de gedachte om bij de eerstkomende verhoging van de tariven voor het openbaar vervoer ook het overige verkeer zwaarder te belasten. ..We zouden tegelijk met het op voeren van de tramtarieven niet alleen het betaald parkeren kun nen invoeren op de Jacobspiaats, maar ook de tarieven van alle par- keermeters verdubbelen. Dan doet men iets wat iedereen begrijpt, zo dat niet alleen de trampassagier het gelag betaalt." De wethouder moet dit idee. dat hij onthulde in de openbare com missievergadering voor verkeer en openbare werken, nog bespreken in het college van B. en W. i Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De katholieke bond van werknemers in de horeca- sector biijft vasthouden aan de eis van een uitkering van 400 gulden ineens. De twee andere personeels- bonden zijn het met de werkgevers eens geworden over een uitkering van 200 gulden. "Natuurlijk trekken we wel sa men met de andere bonden op. We gaan niet zelfstandig actie voeren.", zegt de heer J. Hoogstra ten van de katholieke bond. Hij vindt dat de werknemers in de ho reca toch altijd al in het verdom hoekje zitten. "In alie ande~e be drijfstakken krijgen ze 400 gulden, waarom wij dan niet." Niet alle werkgevers ln de be trokken sector geven een extra uit kering. Bedrijven waar de rentabi liteit toch al slecht is worden door de vakbonden niet gedwongen d« extra uitkering te betalen. 1É&SÜ v H (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Snijwonden aan de voeten liepen dinsdag de 26-jarige schipper W.H.J.V. en de 22-jarige matroos op toen zij aan boord van het sleepschip Johan nes Volker in de Waalhaven na een ruzie op de vuist gingen. De ruzie ontstónd toen de matroos een glazen pot kapot smeet ter wijl de mannen een borrel zaten te drinken. De mannen trapten tijdens de vechtpartij die hierna ontstond in het glas. Hun snijwonden wer den in het Dijkzigtziekenhuis be handeld. De matroos, die over boord w-as gesprongen, werd la ter op het droge getrokken. Hij is aangehouden. ipfstpi? (Van een onzer verslaggevers) VLAARD1NGEN In schrifte lijke vragen aan minister drs. J. A. Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft het Tweede-Kamerlid L. M. de Beer (v.v.d.) dinsdag de aanleg van volwaardige op- en afritten aan de noordzijde van de Benelux tunnel bepleit. Deze op- en afritten mogen mo menteel alleen gebruikt worden door dienstauto's van Verkeer en Waterstaat en door het openbaar vervoer. Bij de aanleg van de tun nel werd van de aanleg van vol waardige op- en afritten afgezien omdat dan de Poldervaart gedempt zou moeten worden. Een aantal straten in Schiedam, zo werd toen geredeneerd, zou dan bovendien overbelast worden. Als de op- en afritten er zouden komen zouden Vlaardingen en Schiedam een goede aansluiting krijgen op de Zoomweg. Het ver keer van en naar Vlaardingen- Oost, Schiedam-West en 't centrum van Vlaardingen dat door de Be neluxtunnel gaat moet nu nog on geveer vijf kilometer omrijden. Volgens directeur Van Eenden burg van de Beneluxtunnel besta;-. er een plan daterende van het moment van openstelling van tic t.unnel om de op- en afritten zo te verbeteren dat het verkeer er gebruik van zou kunnen maken tot er een definitieve oplossing komt. De gemeentebesturen van Vlaardingen en Schiedam hebben zich achter dit plan gesteld, maar gesprekken erover met Verkeer en Waterstaat hebben tot nog toe niets opgeleverd. Volgens de heer De Beer spelen de bezwaren tegen de aanleg van de op- en afritten nu niet meer. Hij wijst er bovendien op dat voorat Vlaardingen overlast ondervindt van het ontbreken van de aanslui ting. Veel zware vrachtwagens moeten nu door de stad rijden en de aansluitingen van Vlaardingen op het rijkswegennet zijn overbe last. iVan een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 23-jarige loswerkman R. O. is dinsdag gear resteerd nadat hij bij V. en D. op heterdaad betrapt was op dief stal van enkele flesjes bier. Toen de man merkte dat men hem wilde aanhouden probeerde hij te vluch ten. Hij gaf darbij de 30-jarige winkelbediende A. v. D. die hem wilde tegenhouden met een bierfles een klap op het hoofd. De winkel bediende liep. een lichte hoofdwond op. O. bleek in tiet bezit van een aantal beitels, manchetknopen, boeken en pakjes vlees, die hij eveneens bi j het warenhuis had ge stolen. In zijn huis werd nog een aantal andere van diefstal afkom stige goederen gevonden. Hij had hen uitgenodigd voor een gesprek naar aanleiding van het gynaecologen-protest tegen de abortuskliniek, die Stimezo in fe bruari wil openen. De gemeente raad heeft in principe de Stimezo steun hiervoor toegezegd. De ziekenhuizen zijn tot actie ge roepen door de medische staf van het St, Franciseus Gasthuis. Alge meen directeur dr. A. B. J. Graaf land: 'Ik heb uit gesprekken kun nen destilleren dat het merendeel van de staven, directies en be--turen van de Rotterdamse ziekenhuizen afwijzend staat tegenover een ca tegorale abortuskliniek." Men is tegen een categorale kli niek. omdat daar niet alle moge lijkheden en alle personeel aan wezig zijn om in noodgevallen in te grijpen. In een algemeen zieken huis zijn deze mensen en middelen er wel. Dr. Graafland zegt dat de nood zaak van de kliniek niet bewezen is. „In iedere Rotterdams zieken- kan het gebeuren. Het gebeurt er ook.' Over de uitspraak van Sti mezo, dat de kliniek moet komen omdat er nog steeds veel te weinig vrouwen door de Rotterdamse gynaecologen en ziekenhuizen wor den behandeld: 'Er zijn ons geen getallen en gegevens over de be hoefte aan abortus bekend.' Wethouder De Vos riep de artsen gisteravond in het stadhuis bijeen. Hij zegt dat hij zich wilde laten informeren over de argumenten van de gynaecologen. 'Ik vond in hun brief te weinig argumentatie. Ik had de indruk dat hij wat over haast is samengesteld.' GOEDEREEDE De 74-jarige C. Meneer uit Goedereede is gis termiddag om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op een kruising van polderwegen tussen Goedereede en Ouddorp. De man werd bij het passeren van de kruising aangereden door een personenauto en was op slag dood

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1