V:rouw ging stelen na wegnemen schildklier Samen uit - samen thuis voor echtparen Q* ■|:j| legering, kom met plan voor ZW -Nederland OSAKA KOOS ZIJ'N POORT Geef geen krediet voor overslag ome Aan verwarring moet einde komen, vindt het NYV Handelscentrum in gebruik BONTMANTELS DONDERDAG 19 NOVEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 17 Volgens advocaat: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Mensen die bij de afdeling vervoer van de RET werken, hebben 104 vrije dagen per jaar. Er zijn er die 20 25 van die vrije dagen „opofferen" om bij te springen vanwege het personeelstekort van de RET, dat vooral in de categorie buschauffeurs grote moeilijkheden geeft. Degenen die met de bezetting van de diensten zijn belast, hebben vrijwel een constante taak aan het werven van vrijwilli gers. Telefoon Vrouw op de bus voor de prijzen van STOFFENMANTELS Lange pers p- met nerts st kraag van 895.- voor Koop in een speciaalzaak! (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De vele nota's, rapporten, studies en pu- blikaties over mogelijke ontwikkelingen in Zuidwest-Neder land scheppen door hun onderlinge tegenstrijdigheid ver warring en onzekerheid. De regering moet op korte termijn met een plan komen, waarin voor dit gebied de ruimtelijke indeling wordt vastgelegd. Dan pas zal het mogelijk worden een gericht beleid te voeren. Echtpaar Campisanovluchtige ontmoeting tijdens het werk. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Met het heffen van een glaasje sake be zegelde burgemeester W, Thomassen gistermiddag de vestiging in Rotterdam van een Japans handelscentrum, het Osaka Merchandise Centre. Zonder dat de burgemeester er ook maar met 'n woord op zinspeelde, lijkt 't erop dat deze Japanse ves tiging een specifiek voorbeeld is van een instelling die onder gebracht zou kunnen worden in het Wereldhandelscentrum. Burgemeester W. Thomassen in gesprek met de vice-gouver- neur van Osaka, de heer H. Yukawa. In het midden een tolk. Rijzende zonnetjes V oor twintig mille apparaten weg Zuidniolukkers krijgen in Capelle eengezinshuizen Hoge Duitse bazen naar overslagfeest Dorstige dieven Selione Randstad waagt' raad: 'Groot personeelstekort dwingt RET alle te zetten Vanwaar de geringe animo om als buschauffeur door het leven te gaan? Er zijn er op dit moment sio'n 45 tekort bij de RET. In de salariëring als 'zodanig zit' het niet direct, meent men bij de RET. De ionen globaal ƒ1000 per maand zijn zeer redelijk. Iets anders is dat dezelfde salarissen elders ge makkelijker zijn te verdienen. Vooral Rotterdam wordt gepïaatd door zuigkracht uit de directe om geving. De stijgende salarissen in de in dustrie lokken heel wat mensen, soms voor ander werk. soms ook als chauffeur, maar dan niet op een bus met verantwoordelijkheid voor en de kans op klachten van reizigers, maar op bijvoorbeeld een tankwagen, die de man aan. het stuur betrek kelijk weinig kopzorg geeft. Gesteld al dat de gemeente de salarissen zou willen verhogen, dan is zij voor de chauffeurs als ambtenaren ge bonden aan rijksregelingen. Hoe dan ook, er is een flink aan tal enthousiastelingen dat door 'inspringen' wat wil bijverdienen en aangezien de vrije dagen vooral compensatiedagen voor zaterdagen en zondagen zijn, levert dat een salaris op van 175 of 200 percent van een gewone dienst. Het ex traatje wordt nog binnen drie da gen uitbetaald ook. Er zijn dan ook wel RET-mensen die speciaal tele- Soon hebben aangeschaft om zich in noodgevallen te laten oproepen. Dat kan natuurlijk niet beteke nen dat de RET'ers tot in het on eindige door kunnen werken. Dat zou niet alleen weer extra ziekte- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De RET h<wft gebrek aan personeel. Bij de werving van aanvuüers. be treedt dit openbaar vervoersbe drijf de bekende wegen: oproe pen, persoonlijke gesprekken en dergelijke. Veel andere moge lijkheden zijn er voor het be drijf trouwens niet. Wordt er ai gedacht aan tweelingbanen: één baan die in onderling overleg door twee mensen wordt bezet? De RET ziet die mogelijkheid voor het vervoersbedrijf met zijn specifieke elsfen niet zo erg. Wei zijn er inmiddels dames in dienst als trambestuurder. Bin nenkort komen er op de bussen chauffeuses waarna zonodig ook later op de metro de vrouw haar intrede kan doen. Zo heeft de RET momenteel ook twee echt paren in dienst. Van het echtpaar Van Hout is de man chauffeur; mevrouw Van Hout voert een tram door het verkeer. De heer Van Hout, voorheen in de bouwvakken werkzaam, zegt: 'ais we niet sa men hadden bunnen komen wa ren we er nooit aan begonnen.' Samen komen betekent bij de RET ook samen werken, dat wil zeggen in diensten die globaal dezelfde tijden beslaan. Samen uil-samen thuis. Ook het echtpaar Campisano, werkt op die manier, de heer Campisano, afkomstig uit Italië als conducteur, mevrouw Cam pisano ais bestuurster op lijn 5, 'een leuke lijn met al die bui tenlanders die naar Spido gaan'. Wel eens als conducteur bij zijn vrouw op dc wagen?' 'Nee, want de vrouwen zitten allemaal op eenmanswagens.' Vernieuwingen bij de RET, maar het vakjargon blijft Het is zelfs 'verrijkt' met het woord ont wa ardingsappa raat. verzuim veroorzaken, maar vooral zouden daardoor spanningen opge roepen kunnen worden, die niet be vorderlijk zijn voor de veiligheid. De rijtijdenwet wordt voortdurend in het oog gehouden, terwijl chauf feurs die meer dan normaal ver zuimen wegens ziekte, niet of heel weinig van hun vrije tijd beschik baar mogen stellen. Op dit moment springen per dag ADVERTENTIE Deskundig advies. Volledige garantie. Eigen atelier. Bontmantels in elke prijsklasse. Grot* sortering bontstola's, cravatten en bonthoedon. Nieuwe Binnenweg 178 Rotterdam (bij 'a-Gravendijkwal) Tel. 234577,362185 Vrijdagavond tot fi.uur geopend Deze mening heeft het NVV (districten Noord-Brabant, Zee land, Zuid-Holland Zuid) in een aantal stellingen naar voren ge bracht. De vakbeweging wil waak zaam zijn. Als er zo'n plan komt zal er vooral gelet worden op de waarborgen voor het welzijn van de werknemers en de vooruitzich ten op een optimale, goed gestruc tureerde werkgelegenheid. Enkele punten uit de reeks stel lingen: Het is noodzakelijk de indus trialisatie van het Waterwegge- bied voorshands te beperken tot de reeds aanwezige en gereser veerde industrieterreinen. De zich nieuw aanmeldende bedrijven moeten worden verwezen naar an dere delen van Zuidwest-Neder land en als zij niet de nabijheid van diep water of zeehavenindus- trie behoeven naar andere de len van het land. De ontwikkeling van het open baar vervoer en aanleg en ontslui ting van recreatiegebieden moe ten op zijn minst gelijke tred hou den met de ontwikkeling van de industrie Bij de plannen voor de wo ningbouw moet minder dan vroe ger het accent gelegd worden op de woon-werk-afstand, maar veel meer op de tijd die no dig is om op comfortabele wijze 't werk te bereiken. Woonwijken in de onmiddellijke nabijheid van In dustrie-agglomeraties moeten wor den afgewezen. Dergelijke, al be staande woonwijken mogen niet verder worden uitgebreid. Het centrum van Rotterdam moet zijn grote-stadsfunctie blij ven kunnen vervullen. Om de city van wijde kring uit snel bereikbaar te maken, zal uitbreiding van het metronet nodig zijn. Voorne-Putten moet als recrea tiegebied gehandhaafd blijven. Uitbreiding van Hellevoetsluis in oostelijke richting is aanvaard baar. Inrichting van Plakkee als woongebied moet niet worden af gewezen. Het is onaanvaardbaar dat lasten verbonden aan verkeersvoor- zieningen door middel van tolhef fingen worden verhaald op de ge bruiker. 10 tot 20 vrijetijdsmensen bij, maar bij pieken van ziekte loopt dit wel eens op tot 80. Om de moeilijkheden zoveel mogelijk op te heffen, wor den binnenkort na vrouwelijke trambestuurders; er zijn er nu 12 ook vrouwelijke buschauffeurs aangesteld. Eerst moeten 85 wat ouder? bussen van stuurbekrachti ging worden voorzien, wat bij alle nieuw aangeschafte bussen al het geval is. Het aantal vrouwelijke sollici- tanten bij het openbaar vervoer valt intussen niet mee. Wel blijft er bij selectie relatief een iets gro ter aantal voor plaatsing over dan van mannelijke sollicitanten. Wer ving van personeel vindt ook bui ten Rotterdam plaats, in Dordrecht bijvoorbeeld. Zelfs wordt al weer met de gedachte gespeeld om het opnieuw op grotere afstanden het noorden van het land te proberen, maar dat geeft dan di rect weer huisvestingsmoeilijkhe den. "V "j De aanbiedingen stromen dus niet binnen. Daarbij komt dat er een tamelijk sterk verloop is. Vaak blijken de wisselende en vrij zware diensten bij nader inzien tegen te vallen, zoal niet voor de chaufeur zelf. dan toch voor zijn huisgeno ten. Dan wekt al gauw 'de industrie'. Op economische gronden en om bij te blijven bij andere bedrijven is de ontwaareïingsapparatuur inge voerd, hetgeen geleid heeft tot een uittocht van vooral conductors. Velen vonden hun weg als par keerwachter of kwamen bij andere gemeentelijke diensten. Er is op dit moment een tekort van 20 conduc teurs, want het vertrek kon na tuurlijk niet precies afgestemd worden op de invoering van ont waardingsapparaten. Aan trambe stuurders bestaat een tekort van 19 man. Bij de metro zijn vooralsnog geen moeilijkheden. Komen die er. dan is inschakeling van vrouwelijk personeel in ook dié sector niet uit gesloten. Het Osaka Merchandise Centre is contactpunt, showroom en. cen traal magazijn vlak bij de West- europese afnemers van (voorlopig) 24 kleinere en middelgrote firma's in het district Osaka. Het brengt niet zelf handelstransacties tot stand, maar zorgt er op aan wijzing van de desbetreffende fir ma in Japan voor dat de klant sneller kan worden bediend, klei- nere hoeveelheden kan afnemen en een betere service kan verwach ten. Twee jonge -Japanners, directeur J. Matsuura en een assistent, gaan het OMC runnen. Begin december betrekken zü kantoor ruimte in het Nillmijgebouw aan de Schiekade; daar is ook de mo gelijkheid een showroom in te richten. Pakhoed slaat de voorra den op in entrepot. Het OMC is het eerste in zijn soort voor de Japanse buitenland se handel. Rotterdam is als Euro pees steunpunt uitverkoren na am pele onderzoekingen. Nu de vesti ging zijn beslag had gekregen, was een zes man sterke delegatie van Osaka naar Rotterdam gereisd. Onder hen de vice-gouverneur van het district, de heer H. Yukawa, en de voorzitter van het OMC. de heer K. Ikazl (met de Rotter dam-das getooid). De laatste is 70 jaar, zit al vijftig jaar in de handel en bekleedt een functie in de Kamer van Koophandel in Osaka. Zijn enthousiaste, felle wijze van optreden en zijn aan stippen van een zekere rivaliteit tussen het handels- en industrie centrum Osaka en de hoofdstad Tokio, deed sommigen denken aan de verhouding Rotterdam—Amster dam. Of dat het geheim is van de nu door. handelsactiviteiten be zegelde vriendschapsband tussen Poort van Europa en de Metropo lis van de Zee (zoals Osaka wel wordt genoemd)? Hoe het ook zij, burgemeester Thomassen zei: „Op onze mis sie naar Japan anderhalf jaar ge leden hebben we Rotterdam aan geprezen als de Poort van Europa; u hebt daarna uw eigen onderzoe kingen verricht en bent tot de zelfde conclusie gekomen." inr De O van Osaka en de vleu gels van de (Griekse) han delsgod Hermes vormen te zamen het beeldmerk van het Osaka Merchandise Cen ter in Rotterdam. Wat ltd met computer of elektronisch scorebord (denk aan het Ahoy'-vignet te maken heeft? Niets: de stippen zijn rijzende zonnetjes, zegt ont werper Jan Zwiers (g.v.n.) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM By een inbraak in een loods van de Binnenvaart Mij. aan de Waalhaven is woens dag een party camera's, projectors, autoradio's en jodiumkwartslampen gestolen. De totale waarde van de gestolen goederen is 20.000. <Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Na een operatie, waarbij haar schildklier was weg genomen. was de 56-jarige Rotter damse mevrouw M. C. P.-van O. gaan stelen. 'Een kolossale winkeldiefstal.' zei officier van Justitie mr. J. D. de Jong er gisteren van. toen de huis vrouw voor de Rotterdamse politie rechter stond. De officier eiste een gevangenisstraf van drie maanden, waarvan twee voorwaardelijk. Politierechter mr. A. R. Jolles, die zijn stembanden moest laten zwel len om zich bij de hardhorende Rot terdamse verstaanbaar te kunnen maken, maakte er een geldboete van 300 gulden c.q. één maand hechtenis van. Mevrouw P. kan nu naar Zuid- Afrika emigreren, wat de bedoeling was, zoals de verdediger vertelde. Daarom had hij om een voorwaarde lijke straf gevraagd. Hij zei dat mevrouw P. na de operatie niet geheel toerekenings vatbaar meer was. 'Ze kon de onvre de met haar bestaan niet langer opvangen. Vroeger ging ze werken als er in het huishouden geld tekort was.' De huisvrouw was nu gaan roven in de warenhuizen. In enkele maan den tijd had ze voor duizenden gul den bijeengegaard, waarom? 2e wist er geen antwoord op. (Van een onzer verslaggeefsters) CAPELLE A.D. IJSSEL Da Zuidmolukkers in Capelle aan den IJssel krijgen in de nabije toe komst eengezinswoningen toegewe zen. Hun leider, ir. J. A. Manusa- ma, zal woensdag 25 november de eerste paal slaan voor een complex van 160 woningen. Ze maken deel uit van een com plex van 228 eengezinshuizen, dat is toegewezen aan de prot.chr. wo ningstichting Prins Alexander. "(Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dinsdag 1 december komen de hoge bazen van August Thyssen-Hütte A. G-, Frie- drich Krupp Hllttenwerke A. G„ Hüttenwerk Oberhausen A. G. en Mannesmann A. G. naar Europoort voor de officiële ingebruikneming van het ertsoverslagbedrijf Euro poort C. V. Deze gezamenlijke dochter vormt het „voorterrein" van de vier hoogovenbedrijven in Duitsland. Gelegen tussen de Din- telhaven en het Calandkanaal kunnen er zeeschepen tot ca. 150.000 ton worden ontvangen. Bij het Verenigd Overslagbedrijf Maasvlakte N. V. wordt gerekend met schepen tot 250.000 ton. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Uiterst dorstig moeten inbrekers geweest zijn die café-restaurant Amphi-Theater en theehuis Rustenburg in het Plas wijk hun slag sloegen. Uit de beide etablissementen verdwenen in to taal 72 liter sterke drank, verdeeld over 22 literflessen en vijf mand flessen. Verder maakten de inbre kers een hoeveilheid bier, frisdran ken en koeken en 60 grammafoon- platen buit. De 1 Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND 1_„ actiegroep Schone Randstad Zuid in.Hoek van Holland raadt de ge meenteraad van Rotterdam ten sterkste af een aanvullend krediet te verstrekken voor een ertsover slagbedrijf op de Maasvlakte. Van nacht heeft de actiegroep tele grammen verzonden aan de ge meenteraad en de fractieleiders. In de raadszitting van heden wordt over het extra-krediet beslist. In het telegram wordt gesteld dat 't extra-krediet van 32 miljoen de vestiging van een sterk miiieu- verontreinigend bedrijf aanmerke lijk zal bevorderen. „Wij ontraden u ten sterkste dit krediet goed te keuren, wegens het ontbreken van garanties volgens de hinderwet De actiegroep berekent uit convenantsrapporten dat liet Ver enigd Overslagbedrijf Maasvlakte als het rendabel werkt 16.000 ton stof per jaar afgeeft. Als de over slag in het Waterweggebied de voorspelling van het rapport-Har- ris haalt, nl. 68 miljoen ton per jaar, zal dat 34.000 ton stof geven. de

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1