Koos de kapper, coiffeur Parisien A li a LifiZERS-SlK vice Koopmandichterpleiterkapper Koos Doilée Ik heb een schitterende carrière opgebouwd als rechtskundig adviseur A Populair Toilet Onsterfelijk Vader Afgedaan Bioscopen En ook nog Tentoonstellingen Inlichtingen Bezoekuren DONDERDAG 19 NOVEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 18 MH mÈÊiÈSSÊSM Koos de Kapper op zijn troon. Van onze verslaggever JOOP SPANJERSBERG SCHIEDAM Een milde dag in november. Zon. Een paar huisvrouwen in de Schiedamse Franklinstraat staan in de deuropening met elkaar te praten. Als we het druk koutende groepje naderen wordt 't gesprek abrupt gestaakt. Een kleine, grijze vrouw met zwarte stoppels op kin en bovenlip antwoordt: „Koos niet thuis? Ach, hij heeft wel eens een borreltje op. Maar dronken heb ik hem nog nooit gezien. Probeer het van middag om vijf uur nog 'es." Koos (met dc ogen naar het plafond) In de nijvere Zomerhof straat van de werkstad Rotterdam Had ik als kapper, dichter, koopman weelderig mijn boterham. Eenvoud, arbeid. boerenbraaflieid, botertje tol de boom. 'I was als 'n benauwde droom. Ongedeerd kivam ik uit de puinhoop stoffelijk arm, maar geestelijk rijk, nimmer sat ik vastgeketend aan het geld dat aardse slijk. KOOS BB KAPPER Gelegenheids- Reclame- Klassiek* Spei- m Hekeldichlêr FBAKKUlfSmAifls »£BIU»AM - «SI* «*5*7 Door deez circulaire duik ik plotseling bevend in Uwe brein als de dichter en de stichter van hei Koos de Kapperpidn- Postzegels; vreemde mumen/ grammofoons, boekerij;radioV e» oude brillen, schenk zc of verkoop *<te mij- Goederen neem ik in commissie, zet de»? in rnija showtpom neer, 'k zal zc voor U doorverkopen omdat ik dagelijks adverteer- Hebt gij 'ri dagvaarding ontvangen voor SchiedamKantongerecht* kosteloos sla ik U terzijde, 'fc sfa een kromme spijker ;recht, teksten voor. bedrijfsreclame, advertenties in de krant; druk werken of circulaires in de Koos de Kappertram. - Ireestvarken5 Uw jubileum- of levenslooprevue van -Köos-ide Kapper, abt toespraak of tafelrede raag cp»geen enkel tecsront* breken. - Gesdienkenbonnen-ruilcentraie, ruilen van geschenkenbonnen o.a. Öouwe Egbert. Albert Heyn. Sdiilte- Niemeijer. SpaL-NeHc; in hoeveelheid groot of klein. Kluszeép l -2-3, Castelfa. Dungeos. Mekka, Kahrel-s thee, Simon de Wit. Hefbrug, Sig. Kwarta-v Ba- zuin. Zeeuws meisje, Hnkobé, Animo, Wetter. KJHS^vBoeken- bonnen. Sief, Végè, VIVO en D.ES. Kom naaf Schiedam* Koos de.Kapper: ik rui! Uw bonnen met succes, al Uw bonnen op te sparen cü te verzamelen in een doos. en dew te rijner, tijd te ruilen op het plein van Kapper Koos, Bel op zes-acht-vijt-achf-zeven. geef mij U\y verèameüug op, ik, kom U dan aan Kuis bezoeken Gegroet, adieu tot straks, ik slop. H. DOLLÊE en Koes de Kapper B FRANKLINSTRAAT la SCHIEDAM TELEFOON <38587 Een drukwerkje dat door de Schiedamse brievenbussen viel. Agenda Sport voor sport Verkeer Apothekers Zwembaden Spreekuren Alarmnummers Burgerlijke stand SCHIEDAM De dichter, koopman, kapper Koos Doilée, loon van een bekende Rotterdam se barbiersfamilie werd op 4 ja nuari 188" geboren in de Rotter damse Lange Baanstraat 'om de hoek van het Vogelenzang*. Het was een beroemde familie. Overgrootvader, iêgt Koos, is nog getuige geweest bij de aangifte van de eerste baby tijdens de in werkingstelling van de Burgerlij ke Stand in 1812. „En da's be langrijk,' zegt Koos, 'want daar uit zijn een heleboel Dolléctjes geboren.* In zijn reeds lang vervlogen jeugd heeft Koos nog enkele ja ren vertoefd in Parijs, waarover hij echter weinig wenst los te la ten. Wel bekend is dat hem daar in de lichtstad de kneepjes van het edele kappersvak door de wa re grootmeesters van het métier zijn bijgebracht. Als één van de weinigen in dit land mag Koos zich, als zijnde een met lof geslaagde leerling, tooien metd e titel 'coiffeur Pari sien*. 'IK BEN ARTIEST JONGEN, ARTIEST IN ALLE VAKKEN' toen zei ik: ik ben artiest jongen, artiest in alle vakken". Op het aangegeven tijdstip in de late achternamiddag gaat de deur van het bedoelde pand Franklin straat la dan inderdaad open. Koos (Doilée) de Kapper even daarvoor met zijn brilleglazen voor de open gehouden brievenbus: „Alweer een interview. Alle bladen van Neder land zijn al bü me geweest. Mooi zeg" Het valt niet makkelijk als we zijn kleine, ternauwernood gemeu bileerde huiskamer behoedzaam betreden om alles direct te onder scheiden. De ramen in geen jaren gelapt, laten maar nauwelijks licht door „Koud buiten", informeert de 83-jarige beroemde grijsaard. Hij knipt een peertje aan, dat aan een enkel draadje in het mid den van de kamer hangt. Koos gaat uitgebreid zitten op een oude keukenstoel en dirigeert mij naar een antieke zitplaats tegenover hem, naast de bezem. Hij is een bekende persoonlijk heid in Schiedam. „Dat klopt", be vestigt het fenomeen zelfbewust, „ik heb een grote carrière achter de rug! Ik ben kapper geweest .koop man, dichter en rechtskundig advi seur. Nu ben ik rustend." 1940 niet schroomde om met zijn onversneden konterfeitsels-achter - het-winkelraam de hoge heren te gen zich in het harnas te jagen. Hij spreekt er met tevredenheid over. Koos: „Daa.r praten we straks over" Heelt hij altijd in Schiedam ge woond? Hoe is hij zo beroemd geworden? Koos vouwt de kleine handen als hij praat onder de kin, het zwarte dopje erboven): „Nee, ik kom uit Rotterdam. Daar heb ik een' car rière afgesloten die onsterfelijk is. tk zal het je vertellen. In het jaar 1909 kreeg ik mijn eerste kappers zaak in Rotterdam in de Heeren straat; ik leej&e er om hel zo te zeggen in druk en pret." „Toen die gezellige Heerenstraat in 1927 voor het nieuwe stadhuis moest worden afgebroken, kostte mij dat mijn bestaan. Ik schreef toen met grote letters op mijn raam: De heeren van de raad. de den heus geen goede daad om de Heerenstraat te verbreden. En dan was ik nog lief voor ze." „Aan de binnenkant van de win kelruit hing ik altijd bolitieke bla den als bijvoorbeeld De Haagsche Post. Daar schreef ik mijn visie dan naast Op de rand van het strafbare." „Op een dag kreeg ik rottigheid met een agent die wilde weten wat 'n bepaald woord betekende. Ik zei toen. dat moet jij als hoofdagent tcch weten. H» kwaad weg. want ik wist wel hoe ik die zaakjes moest aanpakken." Na de van overheidswege bevolen afbraak van z'in kaoperszaak aan de Heerenstr"'rt rr'cbtte Koos een nieuw b«*d**"f 'n de Rotterdamse Zomerbofstraat. waar hij tot aan het noodlottige bombardement van 10 mei 1940: Rotterdam wordt getroffen door de Duitse bommen. Met zijn vrouw behoort Koos tot de eerste getroffenen. Van zijn eens zo trotse veste blijft niet meer over dan het toilet. „Mijn woning kreeg een voltreffer", aldus Koos. terwijl hij moeizaam een door met oude knipsels en tijdschriften (de bewij zen» de hoek van het duistere ver trek opraapt. „Ik was met mijn vrouw naar het toilet gevlucht, omdat die vast aan de hoofdmuur. Dat is ons behoud geweest. De ra dio die in de huiskamer stond, von den we later terug in de tuin van de buren." Uit het hooft diept hij snel een poëem op. dat hij naar aanleiding van het bombardement aan het papier toevertrouwde en later ook gepubliceerd heeftZoals alle ge dichten die hij tijdens het gesprek opdreunt en het zijn er vele, kent hij ook deze woordelijk, zonder een moment te haperen „En zo heb ik er duizenden ge schreven," zegt Koos. Omdat de verslaggever vanwegee zijn onge- makkelijkee zete zetel noga! moei zaam zit te noteren, biedt Koos een tafeltje aan, dat ik zelf ach terin het huis. in aarde-donkere catacomben, op de tast moet zien te vinden. Achter één van de deuren klinkt rumoer, dat niet is thuis te bren gen. Later terug in de huiskamer, stormt een breed kwispelende hond binnen: Koossie. het in bruin en wit uitgevoerde dier, vreet zijn baas bijna. op. Koos vertelt hoe hij in Schiedam is terecht gekomen .Dat vvas kort na het bombarde ment. Ik liep toevallig door de Franklinstraat en zag dit huis toen leegstaan. Vanaf dat moment ben ik Schiedammer geworden. Ik her inner me nog dat iemand tegen me zei: Ga je daar beginnen sufferd en Hoe is het in. Schiedam gegaan. Werd hij direct geaccepteerd? Koos: „O ja. Iedereen noemt me hier in Schiedam Koos de Kapper van het Koos de Kapperplein. Voor het betere volk ben ik meneer Doi lée en voor de gewone sterveling, Koos. Vooral door de school hier naast ben ik populair geworden. Elk jaar een nieuwe lichting. Ze kennen me allemaal. Ik stond een keer op de tram tussen een paar stuurmannen, zegt er één: Heren., mag ik u voorstellen, Koos de Kapper. I'ardon ik ken u niet, zei ik. Ik heb nog bij u op school ge gaan. zei die toen. Kijk, da's ge weldig". XJ hebt hier in Schiedam, 'n gro te faam gehad als verdediger bij de balie". Koos (trots": „Ik heb een schit terende carrière opgebouwd als rechtskundig adviseur. De verslag gevers waren blij als ik binnen kwam. Ik stond zo te liegen, dat de mensen hun lachen ntet konden houden". Waf is zijn beroemdste zaak, ge weest. Of is hij daar te bescheiden voor? Koos: „Nou ja bescheiden Moet je horen, ik kwam voor de eerste keer binnen bij mr. Van Vlo ten en maakte gelijk een diepe buiging:, dat was de binnenkomer, begrijp je. Ik zei tegen hem: Mag ik u voorstellen Koos de Kapper, waarop die begon te lachten. Het is een hele eer voor mij om kennis met u te maken, zei die, ik heb al I vaak van u gehoord". .Die zaak betrof een jongen die zonder licht op de fiets gereden had. Dus begon ik de affaire eerst te verzwaren. Edelachtbare, deze j jongen heeft in zijn jeugdige onbe- j zonnenheid op een onverlicht rij- j wiel gereden en daarbij het leven van zichzelf en anderen in gevaar gebracht.'" (bij het station Op u rust de ijzeren plicht deze wegmisbruiker te straffen. En nu komt de leugen hij bewoog zich op de vleugelen der liefde, want hij was de overgelukkige vader van een welgeschapen tweeling-zoon. Maar daar was natuurlijk geen moer van waar." Ik zei: zijn vrouw ligt thuis met, twee zuigelingen aan de borst en toen kon de officier zijn lachen niet meer bedwingen. Ik was mees ter van het terrein. Hij vroeg vijf gulden boete en toen zei mr. Van Vloten: ik doe er twee gulden af, één voor elke zuigeling (lacht hardop en slaat de handen klet send ineen). Die lui der prestige] was meteen weg, dat begrijp je." „Later heb ik Jan de Melkboer nog 'es verdedigd, die bier had ver voerd in zijn melkwagen voor de bruiloft van Blonde Lenie en toen vroeg Van Vloten: Meneer Dollee, toch geen bevallingen." „Kijk, je kan moeilijk zeggen: I Vent stik, want dan ber. je weer die achterbuurtjongen. Later stond er met grote koppen in de krant: Koos de Kapper de Barmhartige Samaritaan." „Drie jaar geleden ben ik er mee gestopt. Lichamelijk en geestelijk was dat noodzakelijk, hoewel ik nog nooit ziek ben geweest. Ik heb mijn pensioen." Wat deukt hij van de jeugd van tegenwoordig Koos (vertelt pikant verhaal, dat niet in de krant mag en conclu deert": „Ik heb afgedaan. De ka bouters hebben me nog trachten te betrekken in hun zaken, maar dat is voorbij voor mij. (Aait Koossie die oude Koos „mijn waakhond' noemt. „Het is een straathond van geboorte, die past helemaal in mijn milieu." Vertelt de aller grootste overwinning van zijn le ven). Koos de Kapper: „Tijdens het tienjarig bestaan van het Spie- ringshoek-lyceum kwam er een jongen die vroeg of ik een artikel in het schoolblad wou schrijven. Ik zeg: Dien het maar schriftelijk in, want ik wou zekerheid. De reacties van de ieraren en de andere heren op het stuk waren geweldig. Het was voor mij een bewijs dat ik me overal kon bewegen". Beëindigd daarop het gesprek en laat de verslaggever, met Koossie naast hem in het gangetje, uit. Zegt met. een mager stemmetje: ..Kom nog 'es gauw terug, da's voor mij ook nog eens gezellig", waarna cir deur met een klik vergrendeld wordt DONDERDAG SCHIEDAM: Nieuwstraat 12, 20.30 uur, sociëteit Quouque Tandem Irene, 20.00 uur, bridge Schiedam West. Irene, 20.00 uur. repetitie Vrienden kring. Arcade, 19.00 uur, ruilbeurs Arcade. 20.00 uur, vergadering St. Willibrordus. Arcade. 20.00 uur, klaverjassen Ons Genoegen. VLAARDINGEN: Volksgebouw 20.00 uur, vergadering Coöp. Vrouwenbond. MAASSLUIS: De Ark, 20.15 uur. theatergezel schap Wim Zomer met blijspel „Kinderen vallen naar boven." MAASLAND: Trefpunt. 20.00 uur. voordracht Otto Sterman voor cultuurkring „Masalant," VRIJDAG Schiedam Irene. 20.14 uur, toneeluitvoering Stichting SG. Magnalia Deïkerk. 20.00 uur, con cert KoninklijkSchiedams Man nenkoor „Orpheüs." Dam 5. 10.3016.00, open huis Stichting Huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting. VLAARDINGEN: Stadsgehoorzaal, 20.00 uur. feest avond p.v. „Ons Aller Doel". Voor het vissen van het vier de concours in de kerscserie van de Viaardingse hengelaarsvereniging Het Westen worden de deelnemers zondagmorgen om half 8 verwacht op de Kortedijk bij de molen. Ge vist wordt er in de Smalle Zijde. Morgenavond is er in het Maassluise zalencentrum een dans avond. Deze begint of half 8. The Mimics staan garant voor goede muziek. De toegangsprijs is een rijksdaalder per persoon. Het is een activiteit van het actiecomité „De Burg". Morgenavond voor de afde ling Vlaardingen-Schiedam van de Koninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging om 8 uur in „De Kern" een lezing. De A. Velthuizen uit Rotterdam zal één en ander vertellen over zijn ver- blijr in het natuurreservaat „de Camarque" in Frankrijk. Hij zal daar dia's over laten zien. Ook be langstellenden uit de omgeving zijn welkom. Aanstaande maandag verga dert de Viaardingse commissie van verkeer en vervoer voor de eerste maal openbaar. Deze bijeenkomst begint om 8 uur. Daaraan vooraf gaand, om 7 uur, is er weer een spreekuur voor de burgerij. SCHIEDAM: Van 's avonds zes tot 's morgens acht uur apotheek Westendorp, Parkweg 207, telefoon 26 7674. VLAARDINGENVan 's avonds zes tot "s morgens acht uur apo theek Bot, Billitonlaan 66. telefoon 34 47 29. MAASSLUIS: Van zaterdagmor gen acht tot zaterdagmorgen acht uur apotheek Rijnmond, Mozart- laan 1, tel. 22 09. VLAARDINGEN: Kolpabad, Broekweg 21. SCHIEDAM Sportfondsenbad, Burgemeester Knappertlaan 247, tel. 26.96.00. De 26-jarige Schiedamse kunste naar Sjef Henderickx (winnaar van de Drempelprijs grafiek 1970) beeft tot 25 november een tentoonstel ling in kunstzaa) „Zuid" aan het Zuidplein in Rotterdam Hij expo seert etsen, monotypes en goua ches De tentoonstelling is dage lijks te bekijken van 10 tot 5 uur en op zondag van 12 tot 5 uur. In het Schiedams Stedelijk Mu seum aan de Hoogstraat tot en met 30 november de volgende tentoon stellingen: .Landscape" van de Rotterdammer Hans Hollenbach; „Five London Printmakers" met werk van de vijf Engelse grafici Anthony Benjamin, Martin David son, David Freed. Chris Orr en Leon Piesowocki; In het Maassluise gemeente museum wordt tot en met 30 no vember een tentoonstelling ge houden die is gewijd aan dr. Abraham Kuyper. Te zien zijn o.a. spotprenten, artikelen en boeken van en over dr. Kuyper. In de Schiedamse galerie Zwart wit aan de Dam nummer 2 wordt een tentoonstelling gehouden door de getoeders Zaalberg uit Lei derdorp (keramiek) en Joost Min- ningh uit Schiedam (schilderijen en etsen), 'e galerie is dagelijks geopend vu. 2 tot 18 uur. De ten toonstelling duurt tot en met 28 november. Dienstencentrum Maassluis: da gelijks van 10 tot 13 uur spreekuur leidster: eerste er> derde dinsdag van de maand van 4 tot 5 uur,' spreekuur wijkverpleegster Oranje Groene Kruis: iedere donderdag middag van half 4 tot half 5, spreekuur ambtenaar Gemeentelijke Sociale Dienst. De consumenteninformatrice van de Nationale Federatie voor Huishoudelijke en Oezinsvoorlich- tmg afd Vlaardingen houdt iedere dinsdagmiddag van half 2 tot half 4 en iedere woensdagmorgen van 10 tot 12 uur spreekuur in „Het Hoek punt Broekweg 82 tei 349264. SCHIEDAM: Maatschappelijk werkster, iedere woensdagmiddag van 14.00 tot 15.00 um in de Dr. v. d. Kuyschool Bachplein 581. SCHIEDAM: Gem Openbare Bibliotheek: Centrale, Lange Ha ven 131, tel. 26877: Centrale Jeugdbibliotheek. Dam 8. tel. 266566. Filialen: Lorentzlaan 6, Dr. Wi- bautplein 129. Parkweg 220, Lelie straat 10. De Biestraat 4, Jeugd- filiaal: Airehimedesstraat. VLAARDINGEN: Gem. Biblio theek: Centrale: Fransenstraat 6, tel. 34.31.90. Filialen: Dirk de Der- deiaan 43. Van Hogendorplaan 100b. SCHIEDAM: Passage, telefoon 269563, dagelijks 14.00 en 20.15, zaterdag 14.00 en 20.15, zondag 16.15 en 20.15 West Side Story (14 j.). Zondag 14.00 uur, kindermati nee Mini mini hip hip met Cliff Richard en The Shadows (a.U. VLAARDINGEN: Gemeentelijk Inlichtingenbureau, kantoor Stads gehoorzaal iedere maandag van 19- 20.30 uur Wijkspreekuur Gemeen telijke Sociale Dienst Goudsesin- gel 81a: 10.30-13.30 uur: Informa tiebureau voor dienstplicht en al ternatieven, Emmastraat, 19-20 *"*,r. SCHIEDAM: Gem. Ziekenhuis, tel. 269126. Zaal: 13.30-14: 19-19.30 uur: klas: 13.30-15; 19-20.30 u w; kraamaf deling: 13.30-14.30 19-19230 uur. Dr Noletstichting: tel. 260080. 3e klas dagelijks bezoek van 13.30— 14.00 uur x 19.00—19.30 uur: 2e klas 13.30—14.30 en 19.00—20.00 uur: le klas 10.30—11.30 uur, 13.30—14.30 uur en 19.0020.00 uur. Kinderbezoek iedere middag van 13.3014.00 uur. behalve op maan dag en donderdag: dan alleen des avonds van 18.0018.30 uur. VLAARDINGENHolyziekenhuis. tel. 345666, dagelijks van 14.00 tot 14.30 uur en van 19.00 tot 19.30 uur. Kinderzaal: dagelijks van 14,00 tot 14.30 uur en van 18.00 tot 1830 uur. Klasse: dagelijks van 14.00 tot, 15.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur. RIJNMOND: Meld- en Regelka- mer (voor klachten over geluids hinder en stank) tel. 262626. SCHIEDAM: Alarmnummer politie (uitsluitend in spoedgevallen), te!. 264666: hoofdbureau. Lange Niéuw- straat 55, tel. 269333. Brandmel ding: 269123: GG en GD. Tuinlaan 80: 269290: Gem. Woningdienst (voor dringende klachten buiten kantooruren via de gem. brand weer) 268578. VLAARDINGEN: Alarmnummer (alleen voor melding brand en on gevallen) 344444: politiebureau Westhavebkade: 342355; hoofdbu reau Delftseveer 6, 342355: Brand melding: 344444: GG en GD, Ke- thelweg 17. tel 345555 (b.g.g 342541) MAASSLUIS: Alarmnummer poli tie: 3333: politiebureau, Westland- seweg, telef 3444: Alarmnummer brandweer: 3333 MAASSLUIS: Klachtendienst CAR (voor klachten over o.a geluids hinder en stank" tel 6109, b.gg. 7471 of 8708 of 5136. MAASLAND: Alarmnummer poli tie: 2375 (b.g.g. 2134) alarmnum mer ongevallen: 2039 (b,g.g 2035); alarmnummer brandweer 2326, SCHIEDAM Geboren: Sandra d.v. N P Polak en C H S Faassen: Sander F z.v. J M Feelders en P A Olsthoorn; Sonja d.v. j v. d. Waart van Gulik en C Loef: Hans z.v- F Janse en WH van Dijk; Alexandra A H z.v. H de Buck en J C van Bodegom; Denise B C d.v. WIJ Meijer en M H Bes. Overleden: J A Elderkamp. 85 J„ wed. D D N de Wit:- TAM Joos- ten. 79 j„ wed. M Lachniet; A N Sintnicolaas, 62 j.; A Zoetmulder, 4 mnd. VLAARDINGEN Getrouwd: Johannes Westmaas, 25 j. en A J Herweijer, 22 j.; J J de Koe. 20 J. en T Herlaar, 19 j.; Geboren: Arian M. z.v. H Knoop en D P M Ommering; Robertus H z.v. A J Th van Breugel en P C T Dirksen: Natasja d.v. H S K Jans sen en H E Horsmeijer; Marcel A z.v. A Hoekstra en S M J Boter mans; Jean R z.v. J C R Buijten dijk en Th C Verhaar; Overleden: Pietje Bos, 76 j„ wet', v. J.Kleijn: Pleuntje Spruijt, 73 j wed. J. v. d. Borden: Alphonsus d( Munck, 75 j„ echtg. y. C J C Scheffer.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 2