.Mijn ideeën door hogere' mensen de wereld insturen' Hasjiesj en marihuana tussen thee en koffie? 1 Raad rioolwater- zuiveringschap Nieuwe Maas' vastgesteld LE/JiltS-SIillVIClï GEWONE MENSEN WETEN GEWOON NIET MEER WAAR ZE AANTOE ZIJN' rm;: SCHAUB-LORENZ Politie vraagt getuigen Bijeenkomst van Jehova s voor Spaanse gastarbeiders NIEUWE METHODE VERONTRUSTE MOEDER': Agenda Vlaardingen En ook nog Zwembaden Bezwaren Overdosis Marseille DONDERDAG 26 NOVEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 18 Mevr. F. van Pelt-Tornèzystaartjes van de hasj-storm" Agenda Schiedam Agenda Maassluis Agenda Maasland Bioscopen Succes Tentoonstellingen Spreekuren Inlichtingen Bezoekuren Apothekers drugs. Het is een wat droeve brief geworden, ondanks het nog altijd strijdlustige einde. Begrij pelijk. Bijna alles wat ze heeft ondernomen tegen wat zij „de nieuwe ziekte" noemt is op niets uitgelopen. De enige genoegdoening die ze heeft is de wetenschap dat zij het is geweest die als eerste de knuppel in het transcendentale hoenderhok heeft gegooid. Jantjes Alarmnummers Legalisering sojt-drugs. DONDERDAG Nieuwstraat 12, 20.30 uur, sociëteit Quousque Tandem. Tivoli, 20.00 uur, filmvertoning Ni- von. Arcade. 20.00 uur, klaverjassen Ons Genoegen. Arcade, 20.00 uur, vergadering NKV- district. Irene, 20.00 uur, KNMPT-lezing en dia-vertoning. Irene, 20.00 uur. bridge Schiedam- West. Irene, 20.00 uur, repetitie Vrien denkring. VRIJDAG Arcade, 19.00—22.00 uur, tentoon stelling Ned. Bond van Vogel liefhebbers. De Doele, 20.00—23.00 uur. disco avond. De Rank. 19.302300 uur. ont spanningsavond Alg Bond van Bejaarden. Irene, 20.001.30 uur, ontspan ningsavond v.v. FCN '66. DONDERDAG Ichthuskerk, 20.00 uur, wijkbijeen komst wijkraad van Kerken Vlaardingen-West. Wijkzaal Koninginnelaan, 19.30 uur, voorlichting over buurtpark Torenvalklaan. School Goudsesingel 87, 20.00 uur. voorlichting Stichting Club- en Buurthuiswerk. VRIJDAG Stadsgehoorzaal. 20.15 uur. Natio naal Ballet voor VKC. DONDERDAG Dienstencentrum Lijnstraat, 14 0022.30 uur, „tuin"-feest. VRIJDAG Dienstencentrum LljnstrRat, 14.0022.30 uur. „tuin"-feest. DONDERDAG Het Trefpunt, 19.00 uur. lezing voor Bond van Plattelandsvrouwen. Zaterdag om 10.00 uur en half 2 in de Vlaardingse Ichthuskerk.' Sint- Nicolaasvoorstellingen van de Fico. De Schiedamse zwemvereniging „De Watervrienden" houdt vrij dagavond de jaarvergadering. Alle leden en ouders van de jeugdleden worden uitgenodigd. De bijeenkomst begint om 8 uur in het gebouwtje aan de Stad- houderslaan. SCHIEDAM: Passage, tel. 269563. In de greep van de angst GS j.'i, dagelijks 14.00 en 20.15 uur. za. 14.00. 19.00 en 21.15 uur. zo. 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Zondagmiddag 14.00 uur kindermatinee: Laurel en Hardy in wonderland (a.l.). VLAARDINGEN: Luior. tel. 343237. Midnight Cowboy (18 j.\ dagelijks 20.00 uur. zo. 14.30 uur Abbott en Costello bij de paar denraces (a.l.), zo. 17.00 uur Zor- ro de gemaskerde wreker (14 j.). Twee leerlingen van mevrouw Charlotte van Os-Eybergen uit Maassluis hebben succes gehad op het in Rotterdam gehouden concours voor koren en solisten. De 'mezzo-sopraan Jopie Vons- Fenning uit Maassluis en de Vlaardingse bas-bariton Aad de Graaf haalden beiden een eerste prijs. Tot en metzaterdag wordt in zaal Triangel aan de Fransen- straat'in Vlaardingen de 24ste tentoonstellingen van kanaries, exotische en bastaard vogels van de Nederlandse Bond van Vogel liefhebbers gehouden. In het Schiedams Stedelijk Mu seum aan de Hoogstraat tot en met 30 november de volgende tentoon stellingen: „Landscape" van de Rotterdammer Hans Hollenbach; „Five London Printmakers" met werk van de vijf Engelse grafici Anthony Benjamin, Martin David son. David Freed. Chris Orr en LeonPiesowocki; In het Maassluise gemeente museum wordt tot en met 30 no vember een tentoonstelling ge houden die is gewijd aan dr. Abraham Kuyper. Te zien zijn o.a. spotprenten, artikelen en boeken van en over dr. Kuyper. In de Schiedamse galerie Zwart wit aan de Dam nummer 2 wordt een tentoonstelling gehouden door de geboeders Zaalberg uit Lei derdorp (keramiek) en Joost Min- ningh uit Schiedam (schilderijen en etsen). De galerie is dagelijks geopend van 9 tot 18 uur. De ten toonstelling duurt tot en met 28 november. Dienstencentrum Maassluis: da gelijks van 10 tot 11 uur spreekuur leidster: eerste en derde dinsdag van de maand van 4 tot 5 uur, spreekuur wijkverpleegster Oranje Groene Kruis: iedere donderdag middag van half 4 tot half 5, spreekuur ambtenaar Gemeentelijke Sociale Dienst. De consumenteninformatrice van de NatioBale Federatie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlich ting afd Vlaardingen houdt Iedere dinsdagmiddag van half 2 tot half 4 en iedere woensdagmorgen van 10 tot 12 uur spreekuur in „Het Hoek punt". Broekweg 82 tel 349264. SCHIEDAM: Maatschappelijk werkster. Iedere woensdagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur in de Dr. v. d. Kuyschooi Bachplein 581. SCHIEDAM: Gem Openbare Bibliotheek: Centrale, Lange Ha ven 131, tel. 26877: Centrale Jeugdbibliotheek, Dam 8. tel. 26656S. Filialen: Lorentzlaan 6, Dr. Wï- bautplein 129, Parkweg 220, Lelie straat 10. De Biestraat 4, Jeugd finaal: Arehimedesstraat. VLAARDINGEN: Gem. Biblio theek: Centrale: Fransenstraat 6, tel. 34.31.90. Filialen: Dirk de Der delaan 43. Van Kogertdorplaan 100b. VLAARDINGEN: Gemeentelijk inlichtingenbureau, Veerplein 118, iedere vrijdag van 19.00-20.30 uur. Wijkspreekuur Gemeentelijke So ciale Dienst Goudsesingel Sla: 10.30-13.30 uur. Informatiebureau voor dienstplicht en alternatieven, Emmastraat19.00-20.00 uur. Naar aanleiding van je laatste stukje in Het Vrije Volk even een brief van mij (verontruste moeder van toen). Niet dat ik iets bijzonders te ver tellen heb, hoor.- Maar misschien is het wel interessant voor je om te weten wat de staartjes van de hasj- storm zijn geweest. Wel, persoon lijk. heb ik er heel erg veel van geleerd. Neg nooit had ik mij eer der met zoiets Bemoeid, nooit een brief geschreven aan een krant of zo. Nu weet ik daö bijvoorbeeld dat je 'nooit een journalist kan ver trouwen: dat een rector vreselijk schijnheilig kan zijn, ja, bang, van zijn leerlingen even goed als van zijn superieuren; dat de politie ook geweldig komedie kan spelen, en helemaal niet ingenomen is met de tussenkomst van verontruste moe ders! Dat de jeugd erg sympathiek is maar vreselijk onwijs! Dat een "verontruste moeder" belachelijk aandoet,zodat wat zij zegt niet ernstig wordt genomen, hoe lief en aardig zij ook behandeld wordt. Dat je een zaak heel anders moet. aanpakken, wil je enig resultaat boeken. Ik heb dus mijn lesje geleerd en mijn methoden drastisch veran derd! De strijd tegen "drugs bij scholieren" heb ik helemaal niet gestaakt (hoewel ik besef, dat ik bitter weinig kans op succes heb. aangezien de jeugd, zoals ik al zei. zo weinig gezond verstand toont... Door die hasj-storm ben ik (tot mijn grote verbazing trouwens) in contact gekomen met allerlei per soonlijkheden: burgemeester van Rotterdam, drugs-afdeling van po litie Rotterdam. Popfestival-men sen, Marcel van Dam, hoofdredac teur Vermeulen van Panorama, di recteur Elzevier, journaliste Herma Vergouwe van Het Vrije Volk, mi nisterie van Onderwijs, JAC Am sterdam, generaal Clément (van he Franse Pop-Festival van Aix- en-Frovence) enz. enz.... Dat was interessant en dat was dan waar het op aankomt: van ge dachten wisselen met mensen, die van invloed zijn op de maatschap pij. Naar wat ik, "verontruste moe der", zeg, wordt niet ernstig geluis terd. Maar wanneer hetzelfde door een jonger iemand wordt gezegd, .of door iemand die een behoorlijke maatschappelijke positie bekleedt dan krijgt het veel meer gehoor. Dat is dus mijn nieuwe methode: mijn ideëen door andere, "hogere" mensen de wereld insturen! En ik hoop toch eigens een heel klein beetje, dat wij met z'n allen de nieuwe ziekte drugs (hard, wel te verstaan) zullen tegenhouden. Ta bak, alcohol, verontreinigde water en lucht, insecticides, geneesmidde len enz. enz., dat zijn al zoveel nare dingen die mijn kinderen be- are:gen...laten wij toch geen drugs aan de lijst toevoegen!!! Daar is iedereen die eerlijk nadenkt, het roerend mee eens tenminste... Maar "verontruste moeders" doen er beter aan zich op de achtergrond te houden! Onderschat hun invloed echter niet te veel!!! Met vriendelijke groeten. F. van Pelt-Tomézy (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De kringraad van het. riool waterzuiveringschap „Nieuwe Maas" heeft dezer dagen in de raadzaal van het stadhuis de eerste openbare vergadering ge houden met als enig punt op de agenda de benoeming van de vijf leden van het dagelijks bestuur. Tot voorzitter is benoemd mr. C. H. G. L. Polak, wethouder van Rot terdam: tot vice-voorzitter de heer P. van der Snoek, wethouder van Maassluis; tot eerste secretaris de heer M. Mooij, wethouder van Vlaardingen; tot tweede secretaris penningmeester de heer C. J. M. Bolmers, wethouder van Schiedam, met als vijfde niet-gekwalificeerd lid mr. W. Eijsberg, chef van afd. Openbare Werken van de gemeen tesecretarie Rotterdam. Het rechtspersoonlijkheid bezit tende rioolwateraiiveringsohap „Nieuwe Maas" is een volgens de wet gemeenschappelijke regelin gen tot stand gekomen samenwer kingsverband tussen de gemeenten Maassluis, Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen. Het schap stelt zich ten doel het stichten en evploiteren van een rioolwaterzuiveringsinstallatie met aanvoerleidingen en opjaagstations en voorts afvoerleidingen naar de Niéuwe Waterweg- Deze installatie zal volgens de plannen komen te liggen aan de Nieuwe Waterweg, tussen Vlaardingen en Maassluis. De zetel van het „schap" is ge vestigd in Schiedam; de technische voorbereiding voor de uitvoering van de plannen geschiedt door de afdeling Openbare Werken van de gemeente Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Toen hij woens dag met de fiets aan de hand de ■Horvathweg bij het Stationsplein overstak, is de twaalfjarige Peter R. uit Schiedam geschept door een personenauto. De jongen is met een zware hersenschudding en verschil lende inwendige kneuzingen naar het Gementeziekenhuïs vervoerd. De auto werd bestuurd door de 21-jarige R.M. uit Maasland. De politie verzoekt eventuele getuigen van dit ongeval, dat woensdagmor gen om 10 over 8 plaatsvond, zich te melden aan het bureau Lange Nieuwstraat. SCHIEDAM: Van 's avonds zes uur tot 's morgens acht uur apotheek Evers, Lange Haven 81, tel. 268242. VLAARDINGEN: Van 's avonds zes uur tot 's morgens acht uur apotheek Van der Corput, Schie- damseweg 83, tel. 343224. MAASSLUIS: Van zaterdagmorgen acht uur tot zaterdagmorgen acht uur apotheek De Jong, Markt 11, tel. 2234. VLAARDINGEN: Koipabad, Broekweg 21. SCHIEDAM: Gem. Ziekenhuis, tel. 269126 Zaal: 1330-14; 19-19.30 uur: klas: 13.30-15; 19-20.30 uur; kraamaf deling: 13.30-14.30 19-1930 uur. Dr Noletstichting: tel 260080. 3e klas dagelijks bezoek van 13.30— 14.00 uur x 19.00—19.30 uur; 2e klas 13.30—14.30 en 19.00—20.00 uur; le klas 10.30—11.30 uur, 13.30—14.30 uur en 19 0020.00 uur. Klnderbezoek iedere middag van 13.3014.00 uur. behalve op maan dag en donderdag: dan alleen des avonds van 18.00—18 30 uur. VLAARDINGEN: Holyziekenhuis, tel. 345666, dagelijks van 14.00 tot 14.30 uur en van 19.00 tot 19.30 uur. Kinderzaal: dagelijks van, 14.00 tot 14.30 uur en van 18.00 tot .1830 uur Klasse: dagelijks van 14.00 tot 15.00 uur en van 19.00 töt 20.00 uur. Getuigen, tijdens hun halfjaarlijkse bijeenkomst in de Sporthal Mar griet in Schiedam, een compleet programma in het Spaans verzor gen. De Spaanse gastarbeiders en hun families, zo zeggen de Jehova's Getuigen, tonen -veel interesse voor het predikingswerk. De bijeenkomst in Schiedam vindt plaats op 27, 28 en 29 no vember. Van onze medewerker HANS VAN DER SLOOT De verontruste moeder is nog steeds niet gerustgesteld. Opnieuw heeft ze de pen ter hand genomen, ditmaal naar aanleiding van een al lang geleden verschenen artikel over De gevolgen daarvan zijn be kend. Van de ene op de andere dag kwam Schiedam erachter dat zij hoewel anders werd verondersteld wat drugs betreft niet was ach tergebleven in de vaart der volke ren. Ook in Schiedam werd duchtig geestverruimd. De oriëntale rook slierten hingen zelfs rondom de schoolpleinen. De consternatie die haar brief teweegbracht was enorm. Vragen in de gemeenteraad om politieoptre den die resulteerden in een slecht gecamoufleerde speurtocht in Schiedams magere duistere leven. Brieven over en weer, pamfletten en forums die voor het volk kwa men vaststellen dat hasjiesj aller minst gevaarlijk is, doch dat men er maar liever niet aan moet be ginnen. De verontruste moeder werd bij al die drukte een beetje uit het oog verloren. Zozeer dat zij zelf er. al leen maar de conclusie uit kon trekken dat niemand belangstel ling had voor wat zij erover dacht. Niemand luisterde 'dan ook naar haar indertijd. Men las met goed- of afkeuring haar brieven en daar bleef het bij. De verontruste moeder werd hooguit beschouwd ais een aardige goedwillende dame, die verschrikt door kruidige dampen in de pen was geklommen. Dat zij wel eens kon schrijven uit ondervinding en dat ze behoorlijk was geïnformeerd over hasjiesj en marihuana kwam eigenlijk bij niemand op. Marseille allerminst een voorbeeld van een braaf plattelandsstadje. Integendeel. Marseille was berucht als knooppunt van de handel in ve-r",: ••middelen. Haar kennismaking met hard drugs kwam later. „Het kwam niet zonder meer," vertelt ze. „Een jaar geleden had ik helemaal geen be langstelling voor drugs. Ik wist er wel wat van van vroeger, maar ik had helemaal niet het idee dat alles wat erover werd gezegd ook mij betrof, voor mij was het iets dat ergens anders plaatsvond, tot dat mijn oudste dochter voor een jaar naar Frankrijk ging voor stu die. We hebben haar zonder meer laten gaan, omdat je er gewoon niet bij stilstaat dat zo'.n verblijf wel eens gevaarlijk kan zijn. Zeker niet omdat ze naar een winter sportcentrum ging. Maar na een paar weken hoorden we dat ze terecht was gekomen in een nest van verdovende middelen. Het ho tel waar ze ging werken, werd ge bruikt door de handel en iedereen daar was er ook bij betrokken. Het personeel, de gasten, enzovoort. op de universiteit van Aix-en-Pro- vence waar ze toen is gaan stude ren." Toch is mevrouw Van Feit met deze ervaringen op zak niet vol strekt tegen het gebruik van drugs. Ze voelt zelfs wel iets voor beperk te legalisatie van soft drugs mits dat het middel is waarmee het gebruik van hard drugs kan worden teruggedrongen. Eigenlijk kent mevrouw Van Pelt het gebruik van soft drugs al sinds haar jeugd in Marseille. Haar fa milieleden die aan de overkant van de Middellandse Zee woonden, ver telden voldoende over het gebruik en bovendien was het vooroorlogse Enfin, het was een hele narig heid. Het was daar zo erg dat mijn dochter binnen twee weken al de eerste ernstige ongelukken mee maakte. Eerst ging de eigenares van het hotel dood aan een overdo sis heroïne en twee dagen daarna vond ze een meisje waarmee ze samenwerkte, die zelfmoord had willen plegen door zich een overdo sis in te spuiten. Nou ja, toen is ze natuurlijk weggegaan, maar in het volgende hotel waar ze ging werken bleek de situatie precies hetzelfde, evenals Haar bezwaren richten zich in feite op slechts drie dingen. Aller eerst is ze bezorgd, omdat de han del van soft drugs nu vaak nog plaatsvindt via dezelfde personen, die in hard drugs doen. „De mafia wrijft zich al in de handen," zegt ze. „Voordien heeft men zich in Marseille nooit met de Nederland se markt bemoeid, maar dat veran dert snel met die ontwikkeling hier." Wat dat betreft ziet ze lega lisatie wel als een oplossing. Daarnaast heeft ze bezwaar te gen het druggebruik door jonge kinderen en ergert ze zich aan het feit, dat de deskundigen het maar niet met elkaar eens kunnen wor den. ,De gewone mensen," zegt ze, „weten gewoon niet meer waar ze aan toe zijn. De één zegt: het is niet schade lijk. Hasjiesj en marihuana staan tussen thee en koffie in, wat ge vaar betreft, terwijl de andere het gebruik ervan buitengewoon ge vaarlijk vindt. En wie moet je dan geloven? ik weet het niet. Ik durf geen oordeel te hebben als de des kundigen het zelf niet schijnen te weten. Zodra het een uitgemaakte zaak is, dat soft drugs ongevaarlijk zijn, vind ik het best dat de jeugd er gebruik van gaat maken. Dan heb ik geen enkel bezwaar. Maar tot die tijd blijf ik ertegen. Zeker waar het jonge kinderen betreft." (ADVERTENTIE) mmilPn Ut leur bekennen Er jajn 3 mo4*H*0- V»e*f 12.19*»- alsof alle kleuren van de regenboog zijn ingebouwd. Schaub-Lorenz geeft 25% méér kieur- helderheid, permacofor. 't Is immers dezelfde techniek die Schaub-Lorenz toepaste bij de ruimtevaart electronica. Nu over de volle 66 cm van de recht hoekige grootbeeldbuis. En, u kunt zelf mééregelen. De kleursterkte. En de kleurtoon. Met een schuif- regelaar, da's nieuw. Schaub-Lorenz: fijn om naar te kijken, mooi om te zien. In notenhout edelfineer of wit. Alstublieft. en van 7 tot 9 uur. Alle besteldi kaarten moeten voor zaterdag i december 1 uur 's middags afge haald zijn. SCHIEDAM Voor het eerst in haar bestaan zullen de Jehova's SCHIEDAM Sportfondsenbad. Burgemeester Knappertlaan 247, tel. 26.96.00. Het Amsterdams Volkstoneel komt dus nog een keer met een voor stelling van „Dé Jantjes? in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal. De voorstelling van 18 november was helemaal uitverkocht. Hon derd mensen moesten buiten blijven staan, maar die hebben wel al allemaal inges'chrèven voor de 7e. "Wie ook wil gaan kijken, zal zo snel mogelijk kaarten moeten bestellen. Dat kan vanaf maandag 30 november. De kassa van de Stadsgehoorzaal is dagelijks geopend van 10 tot 1 en van 7 tot 9 uur. Alle bestelde kaarten moeten voor zaterdag 5 december 1 uur 's middags afge haald zijn. RIJNMOND: Meld- en Regelka- mer (voor klachten ovet geluids hinder en stank) tel 262626 SCHIEDAM: Alarmnummei politie 'uitsluitend in spoedgevallen) tel. 264666: hoofdbureau. Lange Nieuw straat 55. tel 269333 Brandmel ding: 269123; GG en GU: rulnlaan 80: 269290: Gem. Wóningdienst 'voor dringende' klachten, buiten kantooruren via de gem. brand weer) 268578 .VLAARDINGENAlarmnummer 'alleen voor melding brand en on- gevallen): 344444: politiebureau Westhavenkade 342355. hoofdbu reau Deiftseveer 6. 342355. Brand melding: 344444: GG en GD, Ke- thelweg 17. tel 345555 'b.g.g 342541) MAASSLUIS: Alarmnummei poli tie:' 3333. politiebureau Westland- seweg. telef 3444: Alarmnummer brandweer: 3333

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 2