Tonnen fvan kunststof Hgen rijders op Kleinpolderplein *4 PTT-bestellers komen met loon-ultimatum m Dag Havodam! is Uit welk potje komt 15 miljoen voor groen bij Rij npoortha ven Brief van vrouwen artsen krijgt geen goed woord 98.= 108.= (^citroën^ dènÖüden TURKOOIS Kledingdieven gepakt na achtervolging Zeeman beroofd door 3 mannen Meer grieven Ovatie Leeiiingenprotesl tegen verdwijnen bezemklas Verontwaardigd KOOPAVONDEN Lijk van verdronken schipper gevonden Zand in de tank Provincie Poot uitgedraaid Nogal naïef VVD-vromven VRUDAG 27 NOVEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 17 «pi Wm Rotterdamse postbodes klagen dat ze te weinig sala ris hebben, te veel moeten overwerken en te geringe promotiekansen hebben. Tot grote opluchting van de Weena- en Lijnbaanwinkeliers is gisteren begonnen met de afbraak van Havodamde hon derden meters lange C70-maquette van 't Rotterdamse haven gebied. Er wordt eerst een doorgang gemaakt van het Weena naar de LijnbaanLater wordt de maquette helemaal afge broken. Van onze verslaggeefster AGNES KOERTS ROTTERDAM „Ik heb me kwaad gemaakt, ik heb direct thuis die brief aan de Tweede Kamer gemaakt" zegt Henk Slagmolen, vijftien jaar en leeriing van de vierde klas h.b.s.-b van de scholenge- gemeenschap Prins Alexan- derpolder. Het was een goede brief. Henk kwam er de volgende ochtend mee op school en on middellijk had hij in Rob Pe tit (volgende week 16) een medestander gevonden: zij zouden de brief door alle vier deklassers laten ondertekenen en hem dan naar de politieke partijen in de Tweede Kamer sturen. heetmanjj^ (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het col lege van B. en W. van Rot terdam heeft nog niet uitge maakt op welk begrotings hoofdstuk de.vijftien miljoen gulden voor een groengordel rond de Rij npoortha ven moet drukken: van het havenbe drijf, van sport en recreatie of van de algemene dienst. Jettinghoff: spaarzame informatie. ROTTERDAM De acht tien Rotterdamse gynaecolo gen, die begin deze maand in een brief aan de gemeente raad erg boos deden over het raadsbesluit tot hulp aan de Stimezo, kunnen weinig goeds meer doen bij de Rot terdamse leden van de Stich ting Organisatie Vrouwen ln de WD. (ADVERTENTIE) 2 persoons binnenveer matrassen Bcbt in gewicht superieure kwaliteit 120x190 cm 130x190 cm (ADVERTENTIE) showroomCoolsmgel tVwn eea onzer verslaggevers) BOTTERDAM Over enkele ■weken begint Rijkswaterstaat op het Kleinpolderplein een experi ment met een In Europa nog niet eerder toegepast beveiligingssys teem. Op drie punten op het plein en in de omgeving ervan zullen by pijlers en splitsingspun- ten in totaal 48 met zand gevulde tonnen van kunststof worden neergezet. De tonnen, die in rijen zullen worden geplaats, moeten by een eventuele botsing automobilisten besohermen doordat de snelheid van. hun wagen geleidelijk wordt afgeremd. De voorste ton van iedere rij zal gedeeltelijk met zand gevuld zyn, tot ongeveer de hoogte van en aubobumper, In iedere vol gende ton zit een grotere hoe veelheid zand. De achterste ton nen zijn tot de rand gevuld. De tonnen, die van Amerikaanse makelij zijn, kosten per stuk on geveer ƒ500. Hoewel ze bij een botsing zullen scheuren zijn ze als beveiliging tooh goedkoper dan andere systemen. Begin deze week werd by het Kleinpolderplein de aansluiting van Rijksweg 20 uit de richting Vlaardingen/Schieöam met Rijks weg 13 in de richting Den Haag opengesteld voor het verkeer. De ze aansluiting loopt met een boog onder de fly-overs van het plein door. In december zal de noordelijke rijbaan van Ryksweg 20 tussen het Schiepiein en het Kleinpol derplein opengaan voor het ver- keer. De zuidelijke rijbaan is al sinds augustus in gebruik. Ver wacht wordt dat de hele noorde lijke randweg van Kethelplein tot Terbregge omstreeks de jaarwis seling 1972-73 gereed zal zijn. J Biaas eens m de (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De be stellers bij de Rotterdamse PTT zijn bet wachten beu. Vóór 7 december willen zij weten wat voor loonsverho ging ze hunnen verwachten. Het voorstel van de vakbon den is een verhoging van zestig gulden per maand. Dit voorstel zal vandaag in de ministerraad besproken wor den. Wanneer niet aan hun eis wordt voldaan, bestaat er kans op een modelactie van de bestellers. Op een protestbyeenkomst in gebouw Odeon, belegd door de drie bonden, ABVk, NCBO en KABO, waren vrijwel alle vierhonderd be stellers uit Rotterdam aanwezig. Zij vonden zestig gulden meer te wei nig. „Het Is een jodenfooi," werd er uit de zaal geschreeuwd. „Wij willen driehonderd gulden meer per maand- met terugwerkend^- kracht vanaf 1 juni van dit jaar," was een andere reactie. Het standpunt van de vakbonden te dat de lonen van de bestellers moet en worden gelijkgetrokke met die van de expediteurs. Deae groep kreeg in mei, na een geslaagde ac tie, een loonsverbetering, die neer kwam op zestig gulden per maand. Tijdens de protestvergadering kwamen meer grieven naar voren dan alleen de slechte betaling. Een algemene wens was een verbetering van promotiebeleid, waardoor men niet meer tien jaar op de volgende rang hoeft te wachten. Ook het overwerk zit veel bestel lers niet lekker. „We zijn wel haast verplicht om over te werken om een redelyk salaris te bereiken," stelde een van de sprekers. Met de druk ke decembermaand in zicht zijn de spanningen onder het bestellers- korps toegenomen, ook door het drukkende personeelstekort. „Waarom heeft de regering het zover laten komen dat al deze on lustgevoelens door middel van pro testvergaderingen naar voren moe ten kamen. Ze heeft van mei af de tijd gehad om Iets aan onze sala rissen te doen en dat is niet ge beurd," zei de heer J. F. M. Dellart landelijk bestuurder van de groep PTT van de KABO. De stampvolle zaal was gisteren bereid iedere spreker een applaus te geven alsof Feijenoord 'n doel punt had gemaakt. Een jongere besteller werd ovationeel toegejuicht toen hy stelde dat er actie gevoerd moet worden als niet snel genoeg aan de eisen van de PTT'ers wordt voldaan. „Allereerst gaan we over werk weigeren. Daarna kunnen we ook medewerking aan dienstrooster- verschuiving weigeren." Naarmate de vergadering langer duurde werden de redevoeringen feller. Toen voorzitter J. van Geffen rond half elf probeerde een samen vatting te geven, werd hem dat door de vergadering erg moeilijk gemaakt. Toch hebben de Amsterdamse collega's die maandag 30 november sen protestbyeenkomst gaan hou den een duideiyke uitspraak van de Rotterdamse bestellers gekregen. fly 'ge* &V- it v,-: we 't met ons gedaan De ongeveer tachtig vierdeklas sers deden vanzelfsprekend mee. Ze zyn allemaal bang dat de man- moetwet hun tussen de wal en het schip zal laten vallen. Tussen het oude en het nieuwe schoolsysteem. De leerlingen van de vierde klas sen horen nog nét tot het oude h.b.s.-systeem, zij krijgen nog de oude vakken: meetkunde, algebra, gonio- en stereometrie. Het nieuwe "m a m moet"-systeem met de vreemde wiskunde van "'verzame- lingen" ligt op hun hielen. 'Als we blijven zitten is het met ons gedaan" zeggen Henk en Rob. "Dat is alle voorgaande jaren ook Henk Slagmolen Tweede Kamer. (links) en Rob Petit met de brieaan de (ADVERTENTIE) steen van de maand december sieraden met turkoois van af 65.- Geen wonder dat zoveel vrouwen van de turkoois houden! Kijk, hoe magnifiek het pure blauwgroen kontrasteert met de sobere tinten van de wintermode. Precies het levendige aksent dat een eenvoudig toiletje zo flatteus maakt! edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LUNSftAN 92 filiaal: ocstzeedijk 155 -157. rotterdam wel zo-geweest, maar nu in de vier de is het onmogelijk om het jaar over te doen op de school die de h.b.s. vervangt, het v.w.o. De kloof is nu helemaal niet meer te over bruggen. Met de derde klas ging het nog wel, maar het is erg moei lijk. Dat horen we van jongens die het afgelopen jaar bleven zitten uit onze klas. Zij krijgen extra uren in een "bezemklas", de lera ren doen er echt veel aan." Henk en Rob wsren allebei erg verontwaardigd over de berichten die ze van één van hun leraren hoorden: de regering heft de schoolleiding geschreven dat er geen geld komt voor een bezemkla.s voor vierdeklassers. De zittenbllj- vers in de vierde zullen naar de havo moeten degraderen; v.w.o. is voor hen uitgesloten. Op het v.w.o. zouden ze weer in de eerste klas moeten beginnen. "Je krijgt de kans niet het over te doen. Als je struikelt moet je die- kans toch krijgen?" zegt Henk. De scholleren zien de nadelen van sen havo- tn plaats van een h-b.s. ol v.w.o.-diploma heel goed.Dat heeft hen bewogen de brief te schrijven. "Wij achten het onaanvaardbaar dat de leerlingen beroofd zul len worden van hun illusies van eventueel later uit te oefenen be- roepn," schryven zij aan de Twee de Kamer. Henk kwam deze week met een redelijk rapport thuis. "Voor me zelf doe ik het niet" zegt hij. „Als ik werk haal ik het dit jaar wei." Rob heeft het zwaarder: drie vie ren en een vijf stonden op de lijst. „Ik moet overgaan. „Ik wil naar 't conservatorium en daarvoor moet je minstens vier jaar h.b.s. hebben.' Het is een snelle actie geweest "het schoolwerk moet er niet onder lijden." zegt Henk. .Ik heb met jongens van andere scholen ge praat. Daar weten ze nog niet dat de bezemklas voor vierdeklassers niet komt. Misschien gaan zij ook wel wat doen. Het is toch gek, dat er in heel Nederland zoveel scho lieren voor hun leven worden be nadeeld doordat er in hun jeugd een verbetering van het onderwijs werd ingevoerd?" (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De politie te Hoek van Holland heeft gisteren na een wilde achtervolging vier Hagenaars aangehouden, die uit een confectiezaak te Hoek van Hol land dameskleding hadden gesto len. De Hagenaars, de 22-jarige be diende J. F„ de 21-jarige monteur P. M.. de 23-jarige Mildred J. en de 19-jarige Rosalinde B. waren op heterdaad betrapt, maar zagen kans in hun auto de vlucht te ne men. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Drie onbekende mannen hebben vannacht op de Sumatraweg de 46-jarige zeeman A. R. aangevallen en beroofd van zyn portefeuille met ruim honderd gulden, overjas, kolbert en polshor loge. Eén van de daders stak de man, opvarende van een by Wil- fcon-Schiedam liggende Noorse tanker, met een vinger in het oog. Hij moest in het Oogziekenhuis worden behandeld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vanavond voor het eerst kunnen degenen die Sin terklaas-inkopen willén doen tot negen uur in de winkels terecht. Volgende week zijn er koopavonden van maandag tot en met vrijdag, ook tot negen uur. Voor kerstmis, van 21 tot en met 23 december, zullen de winkels weer tot negen uur open zijn. WELL (ANP) In de Maas bij Well (Noord-Limburg) is donder dagavond het stoffeiyk overschot gevonden van de 25-jarige L. van den Berg uit Werkendam, schipper van het 200 ton metende grind- schip Atma 4 uit Werkendam. De man is vorige week donder dag verdronken toen zijn schip om sloeg. <Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een van de be stelwagens van Specerijenhandel Verstegen heeft gisteren niet kun nen ryden doordat er zand in de benzinetank was gestrooid, waar door de motor en de toevoerleidin- 8» onklaar raak tan. Dit zei wethouder H. W. Jetting- lioff Stadsontwikkeling en Volks huisvesting), gistermiddag in de o p enbare commissievergadering, nadat mr. J. Mentlnk (d'66) ernaar had gevraagd. De wethouder had gistermorgen juisfc met de minister van Volkshuisvesting gesproken. De Summiere uitlatingen van de heer Jettinghoff wekten de indruk dat de regering thans de vergrote groengrod 1 verplicht stelt, evenals de Rotterdamse bijdrage van vijf tien miljoen. Hiet viel de heer F. J. van der Heijden (k.v.p.) op dat de wethou der over die vijftien miljoen sprak alsof Rotterdam er al mee akkoord was gegaan. Waarop de wethouder zei:' Als men de Rijnpoorthaven wil veroveren, moet men de groen gordel aanvaarden; anders is d« haven van de baan.' Deze ontwikkeling is nogal ver rassend, gezien de voorgeschiedenis van de Rynpoort, de geprojecteerde containerhaven ten westen van Maassluis. De provincie weigerde vorig jaar aan de Rotterdamse plannen mee te werken; deze zo mer gaf de minister de provincie opdracht dat wel te doen, nL door het streekplan voor het Westland te wijzigen. Voorwaarde van de minister was dat rond de haven als afscherming een passende groengordel zou wor den aangelegd. Gedeputeerde Sta ten hebben deze eis uitgebuit door het groen uit te breiden tot een aaneensluitende strook van de Hoek tot Maassluis. Volgens ge deputeerde dr. R. Eysink heeft de provincie vijftien miljoen gulden van Rotterdam gevraagd voor dit recreatiegebied. Havenwethouder Viersen was be reid- dit bedrag te betalen toen de provincie als tegenprestatie aan bood de procedure aanmerkelijk te versnellen, waardoor de haven er anderhalf jaar eerder kan komen. Niettemin zei de gedeputeerde dat 'Rotterdam een poot had uitge draaid.' De kleine 'passende groengordel' zou als geïntegreerd onderdeel van de haven kunnen worden be schouwd, te betalen door de ha venbeheerder, De vergrote groene strook, inmiddels aanvaard door Provinciale Staten, wordt ten dele een specifiek recreatiegebied; Rot terdam wil er vijftien miljoen in bijdragen, maar hoeveel moet daar van ten nadele gaan van recreatie- objecten in de stad zelf? Nu de minister echter gesteld zou hebben: 7k stel een vergrote groengsrJsf verplicht, waaraan Rotterdam vyftien miljoen bij draagt, anders gaat de haven niet door', is het nu niet weer typisch een havenaangelegenheid geworden (financieel gezien) Hoe het ook zij, de heer Mentink vond het gistermiddag nogal naïef gedacht dat Rotterdam zich door bosjes zou laten weerhouden 3n de toekomst de haven uit te breiden; de heer Van der Heijden had de indruk dat Rotterdam wel zeer zwaar moet boeten voor iets dat heel Rijnmond aangaat; de heer Van Dis (s«.p.) wilde de kleine groen gordel, omdat het geld beter voor stedelijke voorzieningen besteed kan worden en de heer Van de Vlerk (p.v.dn,.) vond dat de pro vincie de grote gordel moet beta len omdat zij hem verplicht stelt. „Uw adstructie is eenzijdig, wat op sensatie gericht en ademt een paternalistische geest," schrijven de dames aan de achttien. „Uw brief is een weinig evenwichtig werkstuk, waaruit de lezer waar schijnlijk zal moeten begrijpen, dat u tegen de opening van een abortuskliniek bent. Het bestuur kan zich niet voor stellen dat over een zo belangrijk onderwerp alleen argumenten te gen zijn te vinden. Uw maatschap pelijke ve rantwoordeli jkheid brengt met zich mee, dat u ook op evenwichtige wijze het vóór moet belichten." De Rotterdamse Vrouwen in de WD vinden de laatste alinea in de brief van de gynaecologen de meest heldere en concrete. Daarin ver zoeken de artsen B. en W. van Rot terdam zich beter te laten informe ren alvorens hun steun te geven aan een definitieve beslissing. „Het bestuur begrijpt niet dat u de gele genheid die u zichzelf door uw adres heeft verschaft om de uws inziens betere informatie te ver strekken, niet heeft aangegrepen," j zo schrijft het bestuur. Van een fabrikant van een be kend merk matrassen (wij mo gen de naam niet noemen) kochten wij prachtige binnen veer matrassen, die U morgen de aanbieding .vindt 2-Petsoons lichtgewicht bmnen- veer matrassen, met verend sta len-interieur, fraai doorgestikt bovenblad, geborduurde border en hixe handgrepen, gemakke lijk hanteerbaar. De prijzea_ die kunnen onmogelijk een be zwaar zijn! Vrijdagavond om 6 our begint op de 1e etage de verkoop van deze luxe 2-persoons lichtge wicht binnenveer matrassen, «net prima stalen verend into' rteur, in fraaie kleuren goud en blauw en de maten 120 x 190 en 130 x 190 cm. Elke vrijdagavond 'tot 9 uur epen Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1