Zwemverenigingen pleiten in open brief B. en W. Controledienst COMMENTAREN OP OPEN BRIEF t »e vol king Schiedam groeit langzaam Schiedamse kademuren worden hersteld WAAROM KOOPT U UI ST.-NICOLAASKADO'S ZO PRETTIG BIJ ONS? KREUGER 4 PARKER PASSAGE 7 Tarieven van Entrepot ongewijzigd Meisjes behalen gymnastiek- diploma's Polyesta opent in Hoogstraat Royale zege Schiedam Onderhoud is kostbare zaai de herenmodezaak van Schiedam Argumenten Beweging Spoed -TAPIJTSHOW- TAPIJT CENTRALE 5 I (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het college van B. en W. van Schiedam, de raadsleden van alle politieke groeperingen en de Schiedamse bevolking zullen zich opnieuw moeten beraden over de plaats van het zwembad Sehiedam-Zuid. Binnen afzienbare tijd zul len in de nieuwe woonwijken Nieuwland, Kethel en Groenoord ongeveer 68.000 mensen wonen, wat overeenkomst met vijfen zeventig procent van de Schiedamse bevolking. Daarom zal een nieuw zwembad in Schiedam in één van die wijken ge bouwd moeten worden. ADVERTENTIE F OTOAL B U M S (ADVERTENTIE) VULPENHOUDERS EN BALLPOINTS SCHIEDAM Wel of niei? (Van onze sportredactie) SCHIEDAM De eerste micro wedstrijd van Schiedam in het nieuwe korfbalseizoen is in een ruime overwinning geëindigd. In de slecht geou tilleerde veilinghal van Hon- selersdijk werd de Hoekse SV met 94 verslagen. SCHIEDAM De heer P. Crama, voorzitter van de stichting Bad-Zuid, om commentaar gevraagd over deze open brief, zegt: „Ik ben er niet v.an ge schrokken, alhoewel ik het niet verwacht had. Maan dagavond zal het bestuur zich over de kwestie bera den om een standpunt te bepalen." Wrf- fmk ADVERTENTIE HEDENAVOND GEOPEND SCHIEDAM Hoogstraat 15 - TeL 916-26.19.71 Mevrouw J. Krikke-Hein, raadslid voor de PvdA er voor tot mijn laatste ademnood." w (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het onderhoud van de kilometerslange kade muren langs de havens en de binnenwateren van Schiedam is, nog afgezien van het feit dat soms hele stukken kade ver nieuwd moeten worden, een uiterst kostbare zaak. Door het beperkte budget waaruit de dienst Gemeente werken voor dat onderhoud moet putten, is het alleen mogelijk de slechtste stukken onder handen te nemen. (ADVERTENTIE) BRIEFWEGERS Het vullen van voegen en gaten. Omdat u niet alleen zéér vakkundig wordt geadviseerd, maar vooral omdat u weet dat onze internationale collectie met de uiterste zorg is samengesteld en dat de prijzen heel „betaalbaar" zijn BROERSVEST 6 TELEFOON 26.82.06 ■K .-;=i 11 DINSDAG 1 DECEMBEA iy/U mtï' VKiJü, vojun. t'nül.Vr. ir Zwembad Schiedam -Zuid °PPadin69 lioort in nieuwe woonwi SCHIEDAM De in 19S9 inge slagen hoeveelheden gedistilleerd vertoonden in vergelijking met die van het jaar daarvoor ('68) een lichte stijging. Aldus het zojuist ■verschenen rapport van het Alge meen Handels Entrepot te. Schie dam over het verslagjaar '69 Aan buitenlands gedistilleerd werd 232,49 hl. en aan binnenlands ■gedistilleerd-550,41 hl. meer Inge slagen. Ook de hoeveelheid wijn was uitgebreider dan in 1968, na melijk 1689,97 hl. De Ingeslagen hoeveelheden kr&merijen en hout werk bleken groter dan het jaar daarvoor, terwijl kurken, scheeps- provisie en apparaten in opgeslagen hoeveelheden terugliepen. De tarieven van het Entrepot .werden in 1969 niet gewijzigd. Wel werd door het college van B, en W. besloten met het oog op de invoering van de BTW (1-1-69), de met ingang vaft die datum aan het Rijk verschuldigde omzetbelasting aan de belanghebbenden aal wor den doorberekend. In het jaarverslag1969 werd een winst gèmaakt van ƒ7764,58 tegen een batig saldo van ƒ4671,81 in 1968. SCHIEDAM Z I'D. H L LAN DSC H E KANTOORBOEKHAN DEL (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Twee grorepen meisjes van de Gymnastiekvereni ging Hollandia hébben zaterdag voor waarnemers van de KNGV •vaardigheidsproeven afgelegd. De meisjes, waarvan de ene groep voor diploma A en de andere voor di ploma B werkte, zijn allen ge slaagd. De meisjes van Hollandia stonden onder leiding van de heer L. van' der Weyden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In het voormalige pand van Van Dalens schoenen winkel aan de Hoogstraat 71 heeft de firma Polyesta vanmorgen offi cieel haar tweede zaak geopend. Men had al een winkel aan het Broersveld. Het aannemersbedrijf D. Baron heeft de verbouwingswerkzaamhe den. die vjjf weken hebben ge duurd, voor zjjn rekening geno men. De firma Polyesta is gespe cialiseerd in polyethermatrassen en -kussens. Een kunststof, die vol gens mevrouw A.- W. Valkenburg, mede-eigenaresse van de firma, vooral bij de jongeren bijzonder blijkt aan te slaan. Aldus luidt de conclusie van een open brief afkomstig van enkele Schiedamse zwemverenigingen en bestemd voor het college van E. en W„ de raad, diverse instanties en de Schiedamse bevolking. De verenigingen zijn: de Schiedams» Zwemclub, de Schiedamse Red dingsbrigade, de Watervrienden, de R.K. Zwemvereniging Start en de Zwemvereniging Wilton-P(jenoord. Is met bovendien verstar dig. zo vragen de briefschrijvers zich af, om het bad-Zuid, tussen de West- frankenlandsedijk en de Deltadijk; op zo'n korte afstand (1,6 km) van het Sportfondsenbad te bouwen in het reconstructie-gebied West- Zuid? Twee zweminrichtingen naast el kaar maken, de exploitatie van bei de inrichtingen zeer zwak met het gevolg, dat de tekorten door de Schiedamse gemeenschap moeten worden aangezuiverd. Onder meer om deze reden, aldus de brief, moet men afzien van een zweminrichting in Zuid en beslui ten tot de bouw van een vijftig meter overdekt bad met instructie gedeelte in de nieuwbouwwijk Nieuwland-Groenoord-Kefchel. - De briefschrijvers pleiten voor een nieuw zwembad in één van de drie nieuwbouwwijken, omdat: een al te grote decentralisatie in een stad als Schiedam niet wen selijk is; nu, maar vooral in de naaste toekomst, het merendeel van de kinderen een school zal bezoeken in één van de nieuwbouwwijken; ruim driekwart van de bevol king in de genoemde wijken woont; het schoolzwemmen binnen afzienbare tijd moet worden uitge breid; de meeste leden van de diverse zwemverenigingen (vooral kinderen vanaf zes jaar) in de nieuwbouw wijken wonen; de afstand van west, oost en centrum naar het Sportfondsenbad niet bezwaarlijk kan zijn, omdat de busverbindingen bijzonder goed zijn, terwijl de verbinding vanaf Kethel-Groenoord (twee lijnen, lange wachttijden) ronduit slecht te noemen is; bij een realisering van een bad in één van de drie nieuwbouw-wij ken een juiste verdeling van het zwemwateroppervlak tot stand .zou komen, namelijk voor 'n kwart van de Schiedamse bevolking (zuid, oost west en centrum) 375 m2 in het Sportfondsenbad en voor de nieuw bouwwijken, is voor driekwart van de Schiedamse bevolging, 1000 m2. deze oplossing van het be staande zwemproblöem voor vele jaren in de behoefte zal voorzien en bovendien op den duur aanzien lijk goedkoper zal zijn, dan twee kleine zweminrichtingen. belang dat door alle instanties .spoed betracht wordt" bij het rea liseren van dit plan. Men spreekt de hoop uit, dat binnenkort in de gemeenteraad tot een definitieve uitspraak besloten wordt over hoe de zwemgelegenheid in Schiedam er in de naaste toe komst uit zal zien. „Het is onze plicht", aldus tie briefschrijvers", „In te grijpen voor het te laat is." De opstellers van de brief zijn zich ervan bewust, dat de inhoud van de open brief de gemoederen in Schiedam-Zuid in beweging zal zetten. Men vertrouwt er echter op dat met gezond verstand gestreefd zal worden naar een economische, effi ciënte en juist geplande oplossing van het zwemprobleem in Schie dam. De* gezamenlijke zwemverenigin gen zijn ervan overtuigd, dat men in Schiedam met het schoolzwem men op de goede weg is, omdat gemiddeld per inwoner negen maal gezwommen wordt, terwijl het lan delijke gemiddelde een stuk lager ligt: drie maal per jaar „En dat is", aldus de briefschrijvers, „een hoopvol teken en een reden de aan dacht niet te laten verslappen." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De controledienst van het Schiedamse Openbaar Slachthuis heeft in 1969 tijdens bezoeken aan vleeswinkels en su- penmarkts, restaurants, cafetaria's, markten, levensmiddelenbedrijven, vleeswarenfabrieken e,d, 205 kg rundlees, 451 kg varkensvlees, 29 kg voorverpakt vers en bevroren vlees en 20.5 kg vleeswaren in be slag genomen. Dit staat te lezen in het jaarverslag over 1969 van het Openbaar Slachthuis. 125 maal werd een mondeling vaarschuwing gegeven wegens het n voorraad hebben van ondeugde lijk vlees, achtentwintig maal voor .iet met reinigen van machines, tien maal voor ondeugdelijke vleeswaren, zeven maal omdat men ongekeurd pluimvee in voorraad had en drie maal voor het in aan raking komen van vlees met de vloer. Volgens het rapport van het Openbaar Slachthuis werd twaalf keer een schriftelijke waarschu wing uitgereikt, terwijl elf maal een bekeuring werd gegeven voor het niet ter keuring aanbieden van vlees of het in voorraad hebben van bedorven vlees. Uit berekeningen blijkt dat in Schiedam per inwoner 32,25 kg vlees per jaar werd geconsumeerd tegen 37,97 kg in 1968. De omzet van vlees kwam voor 82 percent uit eigen produktie. de rest werd aan gevoerd uit Hongarije. Engeland, België. West-Duitsland en Oost- Duitsland Bij varkens werd, aldus het rap port, in 1969 m dertien gevallen tuberculosis geconstateerd. Steek- proefgewijs werd bij 423 dieren een bacteriologisch onderzoek inge steld. waarvan 59 slachtdieren moesten worden- afgekeurd en één geval van paratyfus werd geconsta teerd. Zonder andere spelers tekort te doen moet vermeldt worden dat twee spelers hun stempel duidelijk op dit treffen hebben gedrukt. Freek "Veer en Arie Jansen vonden vijf en vier keer de korf en zorg den zo samen voor de totaalproduk- tie van de negen doelpunten van Schiedam. Voor de rust gaf de Hoekse SV nog behoorlijk tegenspel. Tegenover drie Schiedamse doelpunten stel den zij er twee. Rust 5-2. De tweede speelhelft liet zien dat de Schie dammers niet voor niets een klas hoger in de veldcompetitie sjoelen. De betere conditie en het betere spelinzicht brachten de score van 3-2 naar 8-2. Na een tegendoelpunt lieten de Schiedammers er geen twijfel over bestaan welke ploeg het sterkst was. Met drie doelpunten werd het klas se-verschil voldoende tot uitdrukking gebracht. Eindstand: 9-4. SCHIEDAM Merkredon, la 2an de decembro klubvespero. Ne eblas al mi akcepti vin, pro tio la klubvespero ne oka os. Agrablajn festo-tagojn. Volgens de ondertekenaars van de brief is het van het grootste „Voor de spaarders ligt het iets anders, die zullen zeker wel wat emotioneler geladen zijn. Ze begrijpen eigenlijk niet wat die zwemverenigingen willen, want toen ze de kans hadden om vier jaar geleden ook mee te doen, werd maar van één zijde uit Groenoord belangstelling ge toond voor een zwembad. Overigens staan wij open om de mensen warm te maken voor een actie in Groenoord. Ik heb zo de indruk, dat nu de vereni gingen zien, dat het menens wordt met Bad-Zuid, zij ook wel een vinger in de pap willen heb ben. Zij rybben argumenten en wjj hebben ze, de laatste beslis sing zal wel vallen ln de raad." Mevrouw J. Krikke-Hein .in dertijd initiatiefneemster voor de stichting Bad-Zuid, riet niet in waarom het bad er niet zou komen. Ze zegt: „Als het nodig is, zal ik tot mijn laatste adem nood ervoor vechten dat het bad hier blijft, want het initiatief la ten we eerlijk zijn, is uiteinde lijk hier vandaan gekomen. Wat ik vreemd vind is, dat één van de mede-oprichters van de Stichting Bad-Zuid, de voorzit ter van De Watervrienden, één van de mede-ondertekenaars (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de maand ok tober werden in Schiedam 107 ba- bies geboren, overleden 53 perso nen, vertrokken er 399 naar el ders en kwamen 369 personen zich vestigen in de gemeente Schie dam. Dit bracht het aantal inge zetenen van Schiedam op een to taal van 83.317 personen, hetgeen sinds september een "netto"-ver- meerdering betekent van 24. Van het totaal aantal babies, dat geboren werd (107), waren er 55 jongens en 52 meisjes. Vier ba- bies kwamen dood ter wereld, ter wijl slechts twee onwettige kinde ren werden geboren. Het meren deel van het aantal mensen dat zich ln Schiedam kwam vestigen, was afkomstig uit Rotterdam en Vlaardingen, Van de vertrekken- den ging ook het grootste deel naar deze beide steden. In oktober werden 65 huwelijken gesloten, waarvan in een zestal gevallen geen van beide partners uit Schiedam afkomstig was. In tien gevallen kwam de man uit Schiedam, in 21 gevallen de vrouw en in 27 gevallen kwam zowel de man als de vrouw uit Schiedam. Van de paartjes hadden 25 reeds een eigen huis. moesten er twee bij hun ouders in gaan wonen en vestigden zich zes echtparen in een andere gemeente dan Schie dam. Van de overledenen was het me rendeel tussen de 70 en 79 jaar oud (22), 13 in de groep van 80 en ouder, 6 in de groep tussen de 60 en 69 jaar, 5 ln de 50- tot 59- jarigen, drie ln de groep van 40- 49 jaar, één in de groep van 15 tot 24 jaar, één in de 5 tot 14 j'a- rigen en één kind beneden de twee jaar. Nó nog voor de feestdagen een prachtige nieuwe vloerbedekking geplaatst. I, ,n „Ik vecht van de brief is. We hebben in het verleden nauwelijks een spaarbrief in Nieuwland kunnen verkopen. Nee, dat bad moet hier blijven, wij hebben er voor gewerkt. Bovendien hebben onze kinderen dan zo'n beste busver binding naar Groenoord." Deze laatste maanden van het jaar was er weer enige ruimte in de financiële middelen, zodat men de bekende zolderschuit er weer op uit heeft kunnen sturen. Vanaf dit vaartuig opereren een opperman en een metselaar om de nodige repa- rariewerkzaamheden uit te voeren. Voor de komende weken staat op het werkprogramma het vullen van voegen en gaten in de kade langs de Nieuwe Haven, waarbij onder de normale waterlijn gewerkt moet SCHIEDAM O— H-Olu-N-D-S-C-H-E- KAN TO OR B-O E K HAN DEL worden. De muur slijt namelijk op de waterlijn het hardst. De eenvoudigste en goedkoopste methode om onder water te werken is door het waterpeil te verlagen. Dat hoeft niet al te veel te zijn, want het gaat slechts om enkele decimeters. Dit veroorzaakt echter wel moeilijkheden voor de scheep vaart. Schepen met een grotere diep gang dan 1,80 m, die overigens maar zelden in de Schiedamse bin nenwateren verschijnen, moeten er daarom tot 15 december rekening mee houden, dat het waterpeil is verlaagd. Voor de Buitensluls kunnen wachttijden ontstaan tot het wee: hoog water wordt op de rivier. Aar de Hoofdkade, naast de Hooibrug waar een bazaltmuur over onge veer vijfentwintig meter gelegd moet worden, is men inmiddels me' het werk onder water gereedgeko men en rest alleen nog het werk daarboven. f.iJ i ,-V| I--:1)-!

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1