JAJASJES Psychologe mej. Van Dantzig pleit voor niet-autoritaire bisschop: Vraagtekens bij NRT-uitgaven Dat worden onmogelijke tonelen in straten zonder 9 huisman t Bi JEAN: GEWOON 80 MILLE Zeilschip Begrijpt een hond iets van de APV Auto vernield Vierentwintigjarige lichtte banken op Andere Piet Extra vergadering commissie Minder autoritair ^eetman 2 O u d-expeditiechef Kermis overleden Vodje papier ADVERTENTIE K'E-S-ZEGELS, vanouds vertrouwd tel. 010-13.34.01 schperienmarki entresol ter rtieulen DINSDAG 1 DECEMBER 1970 D.rlM1 HET VRIJE VOLK PAGINA 13 ROTTERDAM Zolang er kinderen zijn, zal Sinterklaas er ook zijn. Want Sint speelt de hoofdrol iri het enige wer kelijke sprookje waarin het kind zelf zij het huiverend een belangrijke bijrol ver- Er is in de loop.der jaren niet veel veranderd in de re- ■jatie Sint—kind. fie peuters van nu zijn nog net zo bang voor Sinterklaas als zo'n vijf entwintig dertig jaar gele den hun ouders waren. „Je moet de kinderen vrij laten. Niet dwingen.' ADVERTENTIE Kolbertjes waar je gauw ja tegen zegt. Om het model. Met mooie bijpassende broeken. Ook Harris-tweed jasjes. Die 'n man - mooier maken. Als modemikker bij Huisman. Zit altijd goed. Korte Hoogstraat 15 3e Middellandstraat 93-300 Wolphaertsbocht 218-224 extra versterkt niaat 28 t/m 31 "7 95 maat 32 t/m 35 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In twee jaar tijd lichtte de Wassenaarse vertegenwoordiger Jean W, (24) verschillende -banken in. Ne derland op voor ruim 80.000 gulden. Voor de Rotterdamse rechtbank gaf hij vanmorgen vlot alle feiten toe. Zonder enige schroom vertelde de verdachte, die al vier keer is veroordeeld dat het geld. volledig opgegaan was aan dure reizen. „Ik ben in alle uithoeken van Europa en Afrika geweest", zei hij tij dens de zitting. (ADVERTENTIE) Psychologe Van 'Ddntzig„De angst van vroeger zit er nog in." (ADVERTENTIE) Jean W, zelf: „Voor wat ik ge daan heb zijn geen verontschuldi gingen." Hij verzekerde de presi dent van de rechtbank mr. A. R. Jolles dat dit echt de laatste keer was dat hij voor de rechter moest verschijnen. De uitspraak is over veertien da gen. ROTTERDAM De 40-jarige monteur A. P heeft gisteren aan gifte gedaan van vernieling van zijn personenauto. Bewoners van de Hendrik Sorch- straat hadden een ongeveer 30 jaar oude man op het dak van de ge parkeerde wagen zien dansen en tegen de portieren zien trappen. afgemeerde Engelse schoolschip Sir 'Winston Churchill (Hull) flink wat belangstelling. Deze drie master is nog betrekkelijk nieuw. De heer Kermis heeft in het verzet een uitstekende rol gespeeld. In damkringen was hij geen on bekende. Hij was o.m. jarenlang voorzitter van de damvereniging Constant. 'n Zeilschip is in de Rotterdamse haven óch zeldzame, verschijning geworden. Daarom trok het in de Parkhaven achter da Seven Seas Jammer, dat de Nederlandse koop vaardij een dergelijk schip maar niet in de vaart kan brengen. het winkelen waard OVan een onzer verslaggeefsters) Sinterklaas TUlt. Is her daarom wenselijk dat Sint rich meer aan onze tijd gaat aan passen? Of moet hij langzaamaan verdwijnen? Deae en andere vragen legden wij voor aan mej. drs. N. .van Danzig, (kinder) psychologe bij de Jeugd Psychiatrische Dienst te Rotterdam. Zijn de kinderen van nu echt hang voor Sinterklaas en zo ja waarom? Mej. van Dantzig: "Ja, nog wel. Aan de ene kant zien ze de ontzet tend aardige opofferende kinder vriend, die op zijn verjaardag al 't geld dat hij krijgt aan cadeautjes uitgeeft, aan de andere kant krijgt het kind het gevoel dat het tekort schiet, dat het minderwaardig is en klein. Sinterklaas wordt immers voorgesteld als een man die alles geeft kind het gevoel dat het tekortschiet kan? Hij rijdt over daken, kruipt door schoorstenen, hoort alles en weet aUes van je en kan op alle plaatsen aanwezig zijn. Ook de manier waarop Sinterklaas met de kinderen praat, op een zalvende toon. schept onbehagen. Sinter klaas is heel aardig en toch heel griezelig." En Zwarte Piet? (Van een onzer verslaggevers), ROTTERDAM „Dat worden straks onbeschrijf lijke tonelen: een hond die net een mooi plekje heeft gevonden om zijn behoefte te doen (niet op de stoep, dat weet-ie), maar dan weer bruut wordt meege sleurd door zijn baas. „Kom, Bello, nog één straat verder, daar ls een goot langs de weg." Nee, dat be- grijpt zo'n hond nooit." Dat is een reactie op de voor gestelde wijziging van de alge mene politieverordening, waar- In staat, dat voortaan alleen de goot langs de rijweg mag wor den gebruikt om een hond zijn behoefte te laten doen. Niet meer op de rijweg, niet meer op parkeerplaatsen, niet meer op groenstroken binnen de bebouw de kom. Waarom zo streng? Op het stadhuis wordt ons verteld dat er nog steeds klachten komen over hondenvuil. En wat de groenstroken betreft, het per soneel van de Plantsoenendienst vindt het niet zo prettig dat op de graamaaimachines de vuilig heid ze om-de oren springt. Bestudering van de APV leert, dat de maximumstraf voor ver vuiling van de straat door hon den vijftig gulden boete ls of zes dagen hechtenis. Erg actief kan de politie overigens niet zijn bij de handhaving van dit artikel; de reinigingsinspecteurs* vande ROTEB kunnen juist in dit ge val geen proces-verbaal opma ken. Wens van de heer G. D. Mo lenaar van de secretarie-afde ling die deze wijziging van de APV heeft voorbereid (hij was ook secretaris van het comité Schoon Schip): directe,betaling van boetes voor vervuiling, zo als bij verkeersovertredingen. „De mensen zijn niet kwaadwil lend, maar t is vaak achteloos heid. Ze moeten er met de neus op gedrukt worden." De beperking „groenstroken binnen de bebouwde kom" houdt in dat grotere parken niet ver boden zijn voor het uitlaten van de hond. Maar dat komt door andere bepalingen in de APV. Want ook ih het Zuiderpark of welk groter groenccomplex ook, te het een begrijpelijke zaak dat er in de eerste plaats ongehin derd gerollebold moet kunnen worden. Mej. v. D: "Voor Zwarte Piet hebben de kinderen geen angst. Vroeger wel. Toen werd Zwarte Piet afgeschilderd ais een boeman die stoute kinderen in de zak stopte en ze helemaal naar Spanje mee sjouwde. Na de oorlog ls Plet een ander figuur geworden. Sinterklaas verpersoonlijkt het geestelijke as pect, Zwarte Piet het lichamelijke, vrij en ongebonden. Zwarte Plet is kind met de kinderen. Hoe reageert het kind als het ontdekt dat Sinterklaas niet be staat? Mej. v. D: "Het is zijn eerste desillusie. Lang heeft het getwij feld: bestaat hij wel of bestaat hij niet? En: hoe kan Sinterklaas overal tegelijk zijn? Tja, dan moe ten de ouders op een gegeven ogen blik wel bekennen dat het louter bedrog is. Het kan geen kwaad voor het kind, de twijfel was er al. Voor velen is het een opluchting." Heelt het bestaan van Sinter klaas nog enige zin? Mej. v. D: "Ik. vind het sinter klaasfeest iets ongelooflijks voor kinderen. Het heeft wel degelijk een functie. Het is een kleurrijk en blij feest. De kinderen vinden de surprises geweldig. Voor volwasse nen is het een zinloos gedoe." Toch niet als er kinderen bij zijn? v. D: aarzelend: "Nee. dan Moet Sinterklaas verdwijnen of zich meer aan deze tijd aanpassen? Mej. v. D:. "In geen geval ver dwijnen, De kinderen moeten er nog wei in blijven geloven, vind ik. Een minder autoritair optreden van ouders of kleuterleidsters is wel gewenst. Als op een sinterklaas feest van school de kinderen bij hun naam geroepen worden en ze moeten tegenstribbelend of brul lend van angst naar voren gesleurd worden om Sinterklaas een hand te geven, dan is dat niet juist. Sinter klaas moet zélf vragen wie wil er bij mij op 'choot. En laat-ie alsje blieft gewóón praten, niet dat bral lerige. Ik zou de kleuterleidsters en de leidsters van crèches dan ook wil len adviseren naar zo'n Sinterklaas uit te zien. Je moet de kinderen vrij laten. Niet dwingen." Hebt u. in de praktijk ooit met problemen rond Sinterklaas en het kind te maken gehad? Mej. v. D, ijverige hartjes teke nend op de rand van een schrijf- bloc: 'Dat is nooit voorgekomen. Wel heb ik een aardig verhaaltje. Ik heb eens. een sinterklaasfeest meegemaakt in een opvangtehuis. Grote lummels van 15 a 16 jaar wisten zich met hun figuur geen raad ..toen ze naar- voren moestén komen. En 2ij gaven op de stomste vrageh van Sinterklaas nog ant woord ook. Het klinkt onwaar schijnlijk, maar de angst van vroe ger zat er nog in." Omdat ze niet wisten wie er zich achter die baard verschool.' Mej. v, D: "Nee, het was de angst van vroeger." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De gemeente raadscommissie voor kunstzaken is op korte termijn bijeengeroepen om te spreken over het zakelijk beleid van het Nieuw Rotterdams Toneel. Dit is noodzakelijk geworden door het uitlekken van een rapport van de Gemeentelijke Accountantsdienst over het seizoen 1968-'69 bij het NRT. Dan komt waarschijnlijk ook het geheime rapport van de ambte lijke begrotingscommissie in be spreking. Uit het accountantsrapport, ge publiceerd door het Rotterdams Parool, blijkt dat op royale wijze wordt omgesprongen met subsidie gelden (in 't desbetreffende boekjaar ƒ2 250.000,- van gemeente en rijk). Een paar opmerkelijke punten (niet gecommentarieerd door de accountants, maar simpelweg vast gesteld) De acteurs Pim Dikkers en Luc Lutz kregen ƒ8000,- regietoelage, maar hebben in dat seizoen niet geregisseerd; de acteur Piet van der Meulea kreeg een garantiesalaris van ƒ19.591,13 uitgekeerd, maar was in dat seizoen niet meer aan het NRT verbonden de directie kan ƒ0,318 per kilo meter voor autokosten in rekening brengen; zakelijk leider Marius Kip kreeg een renteloze lening van 10.000,- waarop geen aflossing hoeft plaats te vinden (voor aankoop van een huis); de „première-nazitten" vergden 5992,72 (er werden zeven premiè res gegeven). Het raadslid C. P. E. Ribbius (p.v.d.a.) heeft aan B. en W. schriftelijk gevraagd welke maat regelen het college heeft genomen na deze rapportering en tot welke verandering deze maatregelen heb ben geleid. Het accountantsrapport is niet het stuk waarover vier weken gele den gevraagd werd in de openbare commissievergadering voor kunst zaken. „Als lid van de commissie had ik het accountantsrapport al," zei de heer Ribbius ons „Dit maak te het mfj mogelijk in die vergade ring te zeggen dat er ernstige be zwaren zouden zijn tegen het zake lijk beleid. Die zouden genoemd zijn in een rapport van de ambte lijke begrotingscommissie, dat we niet konden krijgen van de wet houder. In de commissievergade ring die nu bijeen is geroepen zal ook dat rapport ter tafel komen." LIJNBAAN 82 OOSTZEEOUK15S-157 ROTTERDAM 'Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In het Clara- ziekenhuis, waarin h(j zaterdag werd opgenomen, is vanmorgen aan een hersenbloeding overleden de heer H. J. Kennis, oud-expecli- tiechef van de N.V. de Arbeiders pers in Rotterdam. HO is 66 jaar geworden. Sinds de bevrijding heeft de heer Kermis ons bedrijf op een geheel eigen en persoonlijke wijze ge diend. By zijn afscheid werd hij geprezen als een toegewijd mede werker, die elke dag zijn plicht deed. „De verdachte heeft alle ken merken om als oplichter te kunnen slagen. Hij heeft een keurig voor komen en is goed van de tongriem gesneden," zei de officier van Justi tie. In zijn requisitoir stelde hy dat Jean "W. uit een goed milieu kwam en alle kansen gehad heeft om er iets van te maken. „Het is een ty pische zwakkeling met goede intel- Ugentie," aldus de officier. werk ging, was zeer geraffineerd. Eerst zocht hij iemand op, van wie hij vermoedde dat hij over een flinke bankrekening zou beschik ken. Daarna wist hij door zich als bankbediende voor te doen, het nummer van de rekening los te krijgen. Met behulp van een vals bedrijfs-legitimatiebewijs haaide hu bedragen variërend van vyfdui- zend tot vijftigduizend gulden op. (Van een onzer verslaggevers) De officier van Justitie was liet met die kritiek niet eens. .De ban ken kunnen moeilijk verplicht wor den om van hun rekeninghouders foto's bij te houden." Dinsdagavond om 6.uür begint op onze schoenenmarkt, entre sol, de vérkoop van deze meisjesschoeneh mét een goede pasvorm. Hét model heeft een blokhak en een grote klep met gesp en franjegarnering. Volgens het reclasseringsrapport was een van de oorzaken van de opUohtingspraktijken van Jean W. 't gebrek aan leiding en opvoeding. .Hu was gewend aan luxe, maar hy zoekt de weg van de minste weerstand." Het psychiatrisch rap port noemt de verdachte vermin derd toerekeningsvatbaar. De manier waarop Jean W. te De raadsman van de verdachte had kritiek op de banken'. „Het is toch vreemd dat mijn cliënt met behulp van een vodje papier zulke grote bedragen los kon krijgen. Waarom hebben de banken elkaar niet gewaarschuwd voor de praktij ken van de verdachte," aldus mr. M. Jacobson Moderne-meisjesschoen in een vlot-'model - met blokhak' en grote klep met gesp'en franje garnering, koopt Uteu bij ons,' keuze uit de kleuren rood en marineblauw,' voor aantrekke- lijke-prijzen.' Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best Op onze schoenenmarkt vindt U niet alleen een uitgebreide kollektie dames-én herenschoe nen, maar ook voor b[vy tiener dochter is er ruim voldoende keus!

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 3