A. Metaal van Rotterdamsedijk: in opent in het Stedelijk via de televisie Werkmeester Abbink gehuldigd in aula SCHIEDAM VAND AAG Woningdienst ontvangt 6000 verzoeken meer Plan voor o brandstof- r.iau voor onaergronase nranas tanks jaagt bewoners schrik op tJSU - Vier inbraken in Schiedam Kans Dood Hoop Doorbraak Gelijkheid SLIP) Mttïf f m piET f-MH t SIETJL RUT i /—TAPIJTSHOW T API JTGENTR ALE V pimp De heer Metaal: „Die benzinebom moet naar achteren (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vanavond om kwart over zeven zal koningin Juliana in het Cultureel centrum „Geert Teisi' in Stadskanaal de manifestatie „50 x 50 prentenshow in veelvoud" openen. Het gaat bij deze manifestatie om vijftig precies gelijke tentoon stellingen door heel Nederland, waarvan er ook een in het Schiedamse Stedelijk Museum te zien zal zijn. Wij helpen direct! ii //f Door HANS VAN DER SLOOT Sinds een paar dagen heeft Schiedam officieel zijn wereldwinkel. Zater dagmorgen vroeg werd hij geopend tijdens een wat kille bijeenkomst op het binnenhof van het Prove niershuis waar de winkel twee pandjes, in gebruik heeft. De keuze van die plaats was ondanks het miezerige weer met op zet. Men hoopte op 'n open discussie over de taak van deze winkel en van het in stituut waaruit hij is ont sproten en over de situatie waarin de huidige interna tionale samenleving zich bevindtr- Jammer HEDENAVOND GEOPEND WOENSDAG 2 DECEMBER 1970 HEI VRIJE MOLK PAGINA 19 en leven we op een vulkaan' SCHIEDAM „Ik voel me niet veilig meer. Het is afschuwelijk. Straks krijg je hier zo'n 30.000 liter gasolie en benzine naast je deur eri staan er ook nog eens zo'n 23 elektromotoren te dreunen Vaar blijf je als er bij de olie een vonkje komt. wat krijg je niet voor stank van al die motoren? Nee. als het allemaal gaat zoals de ge meente wi), dan leven we hier morgen op 'n vulkaan." Vrijdag jongstleden viel er bij de bewoners van de Rotterdamse dijk nrs. 397 tot en met 447. een brief in de bus afkomstig van B en W. van Schiedam. Uit die brief blijkt, dat de gemeente op het ter rein aan de Buitenhavenweg, een stuk grond aan de achterzijde van de Rotterdamsedijk, een aantai 'voorzieningen wil aanbrengen, die de bewoners, waaronder de heer A. Metaal, de schrik om het hart doet slaan. Op vijftig meter afstand van de woningen op de terreinen van de VROM-dienst wil de gemeente een aantal ondergrondse tanks gaan bouwen, waarin 10.000 liter gasolie, 15.000 liter benzine en nog eens 500 liter gasolie zal worden opgeslagen. Voorts zullen 25 elektromoto ren meteen flink aantal p.k.'s gaan zorgen voor het drijven van diverse machines, werktuigen en pompen by het bedrijf. Ook zullen verscheidene, apparaten en gasfles sen opgeslagen worden, die echter wat minder gevaar opleveren voor de'bewoners in dé naaste omge ving van. het VROM-terrein i frJk£:*-.TvV, Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland moeten nog -.'met deze plannen van -het college van B. en W. van Schiedam akkoord gaan. De bèwonèrs Van 'de Rot- terdamsedyk hebben de kans ge kregen om voor vièr december een bezwaarschrift in te dienen bij B. en W. De heer Metaal, een gèpension- neerde boekhouder van 73 jaar, "zich rot geschrokken van deze brief van B. en W.", heeft echter geen dag gewacht. „Ik heb met een de pen gegrepen en een klacht ingediend," zegt hij, kordaat de hemdsmouwen opstropend. „Met zulke dingen moet je niet te lang wachten." Nadat de heer Metaal zijn brief aan B. en W. gepost had, ging hij te zamen met zijn echtgenote, die haast nog feller is In haar gevoe lens jegens de gevaarlijke plannen dan haar echtgenoot, de Rotter damsedijk langs om de buren aan te zetten tot protest. "Ik heb ze een handtekeningeniy'st voorge houden, die straks ook naar het gemeentebestuur -gaat," aldus de heer Metaal. "En we gaan de goe de kant op, want ik heb er nu al vijftig." Mevrouw Metaal komt even tus senbeide en vertelt met verbazing in haar stem: "Er komt. hier'gis teren een 'vrouw, die tegen me zegt: „Ach, we moeten toch dood, is het niet vandaag....!" Volgens de heer Metaal ligt de oplossing van de problemen voor de hand. "Ver naar achteren op het terrein is 'nog plaats genoeg voor die benzinebom," betoogt hij, "dat kan makkeiyk. Als dat spul dan in de hens vliegt, heeft nie mand er last van. Dat is dóódsim pel." Denkt hij dat de gemeente naar de verontruste bewoners van de Rotterdamsedijk zal willen luiste ren? De heef Metaal: "Ik hoef er nog maar vijfentwintig hand tekeningen by en dan gaat hy naaf het stadhuis. -Als het niet lukt, dan heb ik myn best ge daan, want verhuizen kan ik niet. Ouwe bomen moet je niet ver plaatsen, maar als ik jong ge weest was, waren ze op deze ma nier nog niet met me klaar ge weest," - - ---- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De heer A. Ab bink. werkmeester op de bloemis- tery van de gemeentelijke Plant soenendienst, die per 1 december met pensioen is gegaan na ruim dertig jaar dienst by" de gemeente Schiedam, is maandagmiddag tij dens een byeenkomst gehuldigd in ï;de aula van het kantoor van Ge meentewerken. De heer Abbink, die vergezeld was van zyn echtgenote, is toege sproken door de waarnemend di recteur van Gemeentewerken, ir. R. van Bogerijen, door de heer W. C. Hoogewey, chef van de Plant soenendienst en door de heer De Bruin, stef van de kwekerü. Ze schetsten de heer Abbink als een kei-harde werker, die zelfs op zaterdagen en zondagen bezig was. Als leermeester heeft hij een groot aantal jongeren het vak bijge bracht. Namens het personeel van de Plantsoenendienst werden een elektrisch scheerapparaat en een tafelaansteker aangeboden, voor mevrouw Abbink waren er bonbons. De heer Abbink, die zün leer school heeft gehad op de grote ho ven en buitenplaatsen van Drente, kwam in de moeiiyke jaren dertig naar Schiedam, waar hy eerst by een particuliere hovenier werkte. In maart 1940 trad hy in dienst van de gemeente. De heer Abbink vertelde in zijn dankwoord dat hij telkens een brok moest wegslikken wanneer hij door de stad rijdend, moest constateren dat de met eigen handen opge kweekte bloemen en planten, met zoveel zorg overgebracht naar de bloembakken en -perken, zo deerlijk mishandeld werden. Planten uitgerukt en over de straat gesmeten, bloemen geplukt en vertrapt. Ais daar eens iets te gen gedaan kon worden, pleitte de scheidende heer Abbink. VLAARDINGEN —De 78-jarige K. Struijs uit Vlaardingen, die 'op de Eerste van Leijden Gaalstraat in Vlaardingen door een personen auto werd aangereden, is in de af gelopen nacht aan zijn verwondin gen overleden, perf ra De NOS-televisie zendt de re portage uit Stadskanaal vanavond in kleur uit via Nederland 1. In de negenenveertig andere musea in Nederland zal een televisie-toe stel opgesteld staan, die de beel den van het evenement- over neemt. Hiermee wordt dan ook de plaatselyke tentoonstellingais ge opend beschouwd. Doel van de manifestatie is de hedendaagse grafische kunst enigs zins toegankelyker te maken voor het publiek. Het werk van de vijf tig kunstenaars geeft een door snee van stijlen, werkwyzen en technieken, die by de moderne nrentmakers in gebruik zyn. Bij de keus van dé werken is vooral oe nadruk gelegd op kwa liteit en pas in de tweede plaats op de verscheidenheid.' Bij de geo grafische verspreiding van de deel nemers heeft men in het bijzon der gelet op een zo geiykmatig mogeiyke verdeling over 'zowel Noord- als Zuid-Nederland. Ook het werk van jonge kunstenaars is in deze tentoonstelling opgeno men. De organisatoren hebben echter niet de pretentie de vyftig beste kunstenaars van Nederland te hebben samengebracht. Men hoopt dat deze tentoon stelling en de ruime publiciteit er omheen (ook Openbaar Kunst bezit zal enkele uitzendingen aan deze manifestatie wyden) het pu bliek zal bewegen eens een bezoek te brengen aan een museum. De prenten van deze grafiekma nifestatie die in deze omvang nog niet eerder in Nederland is voor gekomen, zijn te koop tegen zeer schappelijke prijzen. In alle mu sea die aan dit evenement mee werken. liggen briefkaarten waar mee men een prent kan besteilen. Het is ook mogelijk een tweede keus te doen, indien een bepaalde prent is uitverkocht. De expositie 50 x 50 prenten- show wordt in de provincie Zuid- Holland, behalve in Schiedam, ook in de steden Dordrecht, en Gouda. De hele manifestatie is mogelijk gemaakt door subsidië ring van en medewerking met de Stichting Culturele Raad van Zuid-Holland. ADVERTENTIE .A -. Evt.voor^fprljsojpgave "St; -Xiduinastraat' 78 a Schiedam Tclefoo/i 010—20 80 38 Off, Philips draler A? Een mentaliteit Die discussie is jammer ge noeg niet helemaal uit de verf gekomen en niet alleen door het weinig Inspirerende druilweer. De bijeenkomst was er een van meest gelijkgestemde zielen, wat voor een levendige discussie nu eenmaal niet de' beste basis is. Merkwaardig was bij die ope ning overigens de volstrekte afwezigheid van notabel Schie dam. Aleen wethouder Collé was aanwezig, de rest had ver stek laten gaan. Zelfs uit de linkerhoek van de gemeente raad was niemand komen opda gen,. ook niet de verklaarde voorstanders van het instituut. En dat is jammer. Het ziet er namelijk niet naar uit dat de Schiedamse Wereldwinkel zich alleen zal bezighouden met het leveren van een geldelijke bij drage tot de ontwikkelingshulp. Verre daarvan. Men streeft er bewust naar van de winkel een politiek actiecentrum te maken dat zich buiten de internationa le vraagstukken ook gaat bezig houden met de plaatselijke problematiek. Alleen om die re den al had de Wereldwinkel ook van hogerhand meer aandacht ruimschoots verdiend. De opvatting van de mensen achter de Wereldwinkel weer spiegelt zich in het feit dat het men het bijvoeglijk naamwoord spiegelt zich in het feit dat „derde" heeft weggelaten. Het gaat hen niet alleen om die „derde" wereld: ze willen de eerste twee er liefst ook bij. De bedoeling is een doorbraak te forceren in de mentaliteit ten opzichte van de ongelijke ver houdingen in de wereld. 'Wij willen gewoon proberen.' zegt Jos van der Lugt, 'door de opzet van de Wereldwinkel en door acties te voeren, te komen tot een stuk mentaliteitsverande ring, tot een doorbraak van de vicieuze cirkel van die ongelijk heid. D? i krijg je natuurlijk gewoon die kreten van vrijheid, gelijkheid, verantwoordelijkheid en creativiteit, wat in wezen loze kreten zijn, maar naarmate men zich meer bezighoudt met dit soort zaken een vulling krij gen. Je gaat er in ieder geval anders tegenover staan dan an deren.' Die gedachte is ontwikkeld in de Derde-Wereldwinkel in Rot terdam waar de mensen achter de Schiedamse vestiging en iele maanden hebben gewerkt. "We proberen hier in het klein.' zegt Jos van der Lugt. wat op te bouwen.' Dat moet dan iets worden als een actie groep voor maatschappijver nieuwing. 'Onder de grote noemer wel, naar mijn - idee. Maar of het dat helemaal zal worden, weten we gewoon nog niet. We weten gewoon nog niet genoeg af van de manieren waarop we het publiek bij ons werk kunnen betrekken. Maar om terug te komen op die maatschappijvernieuwing; daarom moet die winkel al een stuk. echte gelijkheid vertegen woordigen. Ik geloof ook dat de manier waarop wij die maat schappijvernieuwing willen be reiken ook de aarzeling van Colié verklaart toen wij hem vroegen die winkel te openen' 'We hebben een duideiyk me ningsverschil met hem. Wij wil len eerst een mentaliteitsveran dering bewerkstelligen en pas structureel doorvoeren, terwijl later die veranderingen ook hij min of meer het tegendeel wil bereiken. Allereerst veran dering van de maatschappij, wat wij op onze beurt gewoon weg een farce vinden. Zolang wij geen hoge functies in rijks dienst of In het bedrijfsleven bekleden hoeven we nog niet allereerst te denken aan van bovenaf opgelegde structurele veranderingen. Om werkelijke veranderingen te bewerkstelli gen moeten we van onderaf beginnen.' De Wereldwinkel de Schiedamse wil daartoe de aanzet zijn. We proberen hier in het klein iets op te bouwen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij de Gemeen- telyke Woningdienst zyn in 19G9 20.257 verzoeken om reparaties aan woningen binnengekomen. De ver zoeken behelsden in de meeste gevallen kleine reparaties. In ze ventig percent van de gevallen 114.740 maal) bleek het nodig te zijn de gevraagde reparaties uit te voeren. Dit staat te lezen in het rapport van de Gemeentelijke Woningdienst over het verslagjaar 1969. Volgens een overzicht in het verslag blijkt, dat het aantal ver zoeken sinds 1965 met ongeveer 6000 gestegen is. Tijdens het verslagjaar kwamen er bij de dienst 624 klachten bin nen. waarvan het grootste gedeel te betrekking had op storingen in installaties, zoals liften, centrale verwarming cn op verstoppingen en lekkages. In 1969 werd naar 461 woning klachten door de opzichters vrij wel onmiddellijk een onderzoek in gesteld. Daarnaast werden klachten direct doorgegeven aan de flatbediende of aan een aan nemer. In het jaarverslag wordt er op gewezen, dat sinds 1967 de moge- lykheid bestaat om spoedeisende woningklachten door te geven vin de telefooncentrale van de brand weer. Het aantal verhuizingen binnen de gemeente was in 1969 minder dan in voorgaande jaren, hetgeen volgens het verslag, een gevolg is van het. feit dat er in 1969 bedui dend minder woningen gereed ge komen zijn. Het enige voordeel was dat hier door de achterstand in de verwer king van de administratieve gege vens over 1968 kon worden inge lopen. Uit de balans blykt dat de waar de van de woningwetwoningen per 31 dec. gesteld is op 187.014.541.88, aldus tot slot het rapport. ADVERTENTIE Nu nog voor de feestdagen een prachtige nieuwe vloerbedekking geplaatst, SCHIEDAM Hoogstraat 15 - Tel. 010-26.19.71 i Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij een viertal bedrijven in Schiedam zijn gisteren inbraken gepleegd. Op de scheeps werf De Hoop aan de Schiekade werd de deur van een in. aanbouw zijnd pand geforceerd door onbe kenden. De directie heeft aangifte gedaan van de vermissing van 165 meter elektrische kabel. Van café-restaurant 'Palviljoen' aan de Admiraal de Ruyterstraat werd een ruit ingeslagen, waarna de inbrekers er met zes flessen sterke drank vandoor gingen. Ook de distillateur J. N. v. d. W. kreeg bezoek van enkele dorstigen. Hij had op de stoep drie kratjes cognac onder een dekzeil gezet ter verdere expeditie. Teruggekomen bleek lat men hem al voor geweest was. In totaal zijn 36 flessen verdwenen. Voorts heeft de werkgroep Voor- de-vrede in Schiedam bij de on langs geopende wereldwinkel in het Proveniershuis bezoek mogen verwelkomen, echter niet waar men op gerekend had. Na afloop miste de heer Van der Knaap het fraaie naambord van de winkel.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1