B. en W. reageren op open brief Bad-zuid blijft in de Gorzen Ondergro dse brandstoftanks liggen er al Morg leven vulkaan Geen wijziging in bestaande toestand van de Koning, komt naar Schiedam Rinus Israel helpt koningin Juliana hij opening prentenshow Woonkamer uitgebrand HULP AAN BEJAARDEN ZONDER GEKLETS Actie van sociale werkgroep GEMEENTE ANTWOORDT BEWONERS ROTTERDAMSEDIJK Roiterdamsedif Ook modelactie PTT Schiedam? Kerken krijgen f2438,11 voor Oost-Pakistan TAPUTSHOW TAPMTCENTRALE BRIEVEN VAN LEZERS J DONDERDAG 3 DECEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Het college van burgemeester en wethou ders heeft besloten de direc teur van de dienst voor Ge meentewerken te verzoeken om, in overleg met het advies orgaan voor Bad- en Zwemin richtingen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de mogelijkheden te onder zoeken voor het stichten van een overdekte zweminrichting in Schiedam. Het nieuwe bad zou moeten komen ten noor den van de spoorlijn Schie- dam-Vlaardingen. Aandacht (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Naar aan leiding van publikaties giste ren in Het Vrije Volk over de voorgenomen bouw van. ondergrondse brandstoftanks door de gemeente aan de achterzijde van de Rotter- damsedijk, op het terrein van de VROM-dienst, is van ge meentezijde de volgende re actie binnengekomen. Zo bracht onze krant gisteren het protest van de heer Metaal tegen de ondergrondse brandstoftanks. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De commissaris van de Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, brengt maandag 7 de cember een werkbezoek aan de gemeente Schiedam. Rond half tien maandagmorgen wordt.de heer Klaasesz bij het stad huis verwacht, waar hij door de heer eii mevrouw Roelfsema zal worden ontvangen. De niet-alledaagse opening van „50 x 50 prentenshow in veelvoud". Voetballer-van-'t-jaar Rinus Israel heeft samen met konin gin Juliana gisteravond tij dens. een televisieuitzending vanuit het Cultureel Centrum „Geert Teis" in Stadskanaal de kunstmanifestatie „50 x 50 prentenshow-in veelvoud" ge opend. De Koningin deed dat door vijftig plaatsnamen op te noe men, waar deze tentoonstel ling eveneens te zien zal zijn. Van Rinus Israel werd een- filmpje getoond waarin hij met de (ingeïnkte) noppen van zijn voetbalschoenen be zig was met de vervaardiging van een grafisch werkstuk dat, na vermenigvuldigd te zijn, later op de avond in alle vijftig musea werd ver loot onder de bezoekers. De opnamen van Rinus Israel werden gemaakt in 't Feijen- oordstadion Het doel van de prentenshow is de hedendaagse grafische kunst toegankelijk te maken voor het publiek. Vanaf van daag zijn de vijftig prenten in 't Schiedamse Stedelijk Mu seum aan. de Hoogstraat 'ie zien. Vijftig prenten in het Stedelijk Museum. Bad-zuid (ADVERTENTIE) HEDENAVOND GEOPEND SCHIEDAM Hoogstraat 15 - Tel. 019-86.19.71 SCHIEDAM Verfrissende ideeën over bejaardenhulp van enkele Schiedamse jon geren onder het mottodaad werkelijke hulp en weinig kletsen. Waarom? Dat wordt duidelijk geformuleerd. „Voor het geven van bij stand in Nederland kan men kiezen uit twee nonnen, de hoge en de lage. In Schiedam heeft men er een gewoonte, van gemaakt de lage te kie zen. Voorzover wij or ten minste mee in aanraking zijn gekomen. We willen pro beren daar iets aan te doen." De werktekening van de af fiche die de Schiedamse be jaarden straks attent moet maken op het bestaan van de Sociale Werkgroep Proveniers- 1 huis. Peter Olde Monnikhof„We willen in alle vriendschap samen werken met de sociale dientst ion behoeve van de bejaarden." voor Groenoord Hiermee is in eerste instantie en onder alle voorbehoud gereageerd op de "open brief' van vijf Schie- damse zwemverenigingen, waarin aangedrongen wordt op het stich ten van een overdekt bad van vijf tig meter met instructiegedeelte in het noordelijke dee! van Schiedam. In de afgelopen jaren is door het college er reeds meerdere ma len op gewezen, dat door de uit breiding- van de stad naar het noorden, het wenselijk wordt in die streek althans een instuctiebad voor het schoolzwemmen te stich ten, met de mogelijkheid daar eventueel een volledige zwemin- richting aan te verbinden. Het bouwen van een zwembad, aldus de gemeente, is overigens geeneenvoudige zaak. Zo'n project kost vele jaren van overleg en voorbereiding.. Niet alleen dat de stichtingskosten zeer hoog zijn, maar in deze tijd is nauwelïjïri te verwachten dat men de exploitatie sluitend kan krijgen. Ook stedebouwkundig' is -een zwembad, dat veel publiek trekt, een project dat grote aandacht vraagt, waarbij bouwtechnische problemen fdoor slappe bodena) tevens moeilijkheden op kunnen leveren. Om deze redenen is een snellerealisering van het nieuwe bad niet te verwachten. In de open brief van de vijf Schiedamse verenigingen wordt het standpunt ingenomen dat, in het bel'-iig van het zwembad in het ..oorden, maar afgezien moet wor den van de bouw van het zwembad in Schiedam-zuid Met dit stand punt kan het college van B. en W. niet meegaan. Meermalen.is gesteld, dat het college er naar streeft dat in 1972 de kredieten beschikbaar zullen komen voor de eerste aanzet van de bouw van dit zwembad. De plan ning is in zover gevorderd stadium, dat daarop niet meer terug geko men kan worden. 'In Het Vrije Volk van woensdag 2 december heeft een artikel ge staan onder de kop "Morgen leven we op een vulkaan.* Daarin wordt gesteld, dat een deel van de bewo ners van de Rotterdamsedijk op initiatief van de heer A. Metaal begonnen is met een handtekenin genactie naar aanleiding van een brief van het Schiedamse gemeen tebestuur over de nieuwe inrichting van de autoherstelplaats, autoga rage en timmerplaats ten behoeve van de 'gemeentelijke vervoer-, rei- nigings-, ontsmettings- en markt- dienst op het dienstcomplex aan de Buitenhavenweg 154158. Gemeld wordt dat de bewoners van de Botterdamsedijk bezwaar maken tegen het verstrekken van een vergunning volgens de hinder wet wegens een vermeend explosie- en brandgevaar, onaangename reuk en geluidshinder vanuit het VROM-complex. Het lijkt ons dienstig, om mis verstanden te voorkomen, er op ie wijzen dat het bepaald niet gaat om een "nieuwe inrichting van de VROM-dienst.' Zelfs niet om een uitbreiding van de bestaande appa ratuur. De VROM-dienst vraaft van Ge deputeerde Staten een vergunning volgens art. 6a van de hinderwet oor het hebben van 25 elektro motoren, 2 elektrische lasappara ten met bijbehorend en drie on dergrondse tanks voor motorbrand stoffen. Deze loopt echter af per 31 de cember 1971, zodat een nieuwe ver gunning is aangevraagd bij Gede puteerde Staten. Volgens art. 9 van de hinderwet is men verplicht aan de omwonenden kennis te geven van het feit, dat er een nieuwe vergunning is aangevraagd. Dit is dan gebeurd bij rond schrijven van 24 november van Burgemeester en Wethouders. Aan de besatande toestand is en wordt ook niets veranderd. Dit neemt uiteraard niet weg. dat de omwonenden het volste recht Ia het gemeentehuis 'verwelkomt' és burgemeester de commissaris tij- fens een openbare raadsbijeen- fasmst met een toespraak, waarna door raadsleden diverse' onderwer pen zullen worden besproken, die de heer Klaasesz van commentaar zal voorzien; Mevrouw Klaasesz brengt met de echtgenotes van de leden van het college intussen een bezoek aan het glazeniersbedrijf van de ge broeders Hendrickx aan de Oude Sluis. Aan de hand van dia's en werktekeningen zal uitleg gegeven worden over het werk van de twee kunstenaars. Vervolgens zullen de burgemees ter en heer Klaasesz met hun- vrouwen naar Groenoord gaan, waar twee woningen worden be'-' zocht: van familie W. A. v.d.des sen. In restaurant 'Europoort' zal familie F. F. Teunissen aan het Schubertplein 187. Rond half twaalf hoopt men aan te komen bij de Nederlandse Her vormde Kerk in Kethel, waar enke- Ie kerkfunctionarissen, waaronder oud -voorlichtingsambtenaar de heer C. Brunt, het geheugen van de heer Klaasesz omtrent de historie van het gebouw wat zullen opfris sen. IN restaurant 'Europoort' zal daarna de lunch gebruikt worden. Om kwart'voor twee bezoekt men de werf Gusto, waar de heer Toxo- peus. afdeling marketing, na een korte inleiding, de hoge gast zal rondleiden in het bedrijf. Er zal 'öiider meer een kijkje worden ge- nomen in de modellenzaal. de gro te fabriekshal en een voor de wal liggende zandzuiger. Het werkbezoek van de commis saris van de Koningin zal worden besloten met 'n bezoek aan Schie- carton N.V. aan de Burg. Honner- lage Gretelaan, (waar het gezel schap gedurende een half uur zal worden rondgeleid) èn de bezichti ging van de mouterij-branderij De Koning N.V., eveneens aan de Burg. Honnerlage Gretelaan. In juni 1959 heeft de heer Klaa- 'sész bij-"een vorig werkbezoek aan Schiedam dit bedrijf al een keer bezichtigd, zodat men het interes sant acht, nu het gebouwencom plex en 't fabricageproces sterk zijn gemoderniseerd, de snelle ontwik kelingen tè tonen die het bedrijf sinds dié tijd heeft doorgemaakt. In de kantine vaii De Koning zullen de heer en mevrouw Klaa sesz rond kwart voor vijf afscheid nemen van het college van B. en. W., waama een politie-escorte de auto van de commissaris tot aan de gemeentegrens zal begeleiden. hebben, bezworen te maken tegen het verlengen van een reeds ver leende vergunning. Maar nog maals, het ligt niet in de bedoeling een wijziging te brengen in een be staande toestand. Hierbij wordt aangetekend, dat er bij het gemeentebestuur reeds lang plannen bestaan om de VRöM-dieost, die veel te krap is gehuisvest op het complex aan de Buitenhavmweg, een ander en. ruimer onderkomen te bieden. Dit zou een einde maken aan de bezwaren van de bewoners van de Rotterdamsedijk. Een krappe fi nanciële positie staat echter een snelle realisering van de plannen in de weg.' In uw blad van 1 december jongstleden staat op pagine_15 on der de kop; "Commentaren op open brief' een door mevrouw J. Krikke- Hein geleverd commentaar. Haar commentaar bevat de volgende onjuistheid- de voorzitter van -*de Watervrienden* fe één van de mede oprichters van de Stichting Bad- zuid. Ik ben me niet bewust dat ik mede-opricfater ben, zelfs heb ik nimmer een vergadering bijge woond. W. J. VAN WOERKOM. Obrechtstraat S, Schiedam. SCHIEDAM De stiptheidsactie van de PTT in Rotterdam ml waarschijnlijk uitgebreid worden tot Schiedam., Vanavond zal in ge bouw Arcade tijdens een ledenver gadering van drie vakcentrales worden besloten-of men ook over gaat tot een modelactie. De FTT'ers zijn tot deze actie overgegaan na de minimale resul taten van het overleg tussen de bonden en de postdirectie. Ze etsen onder meer een loonsverhoging van 150 gulden per maand, vergroting van de promotiekansen en de in korting van de salarrisschalen. (Van een onaer verslaggevers* SCHIEDAM De Schiedamse kerken, die vrijdagavond van zes tot negen, hun deuren ten bate van de actie „Oost-PaJdstan" openden, hebben gezamenlijk een bedrag van 2.348,11 kunnen overmaken op het rampen-giro nummer 777. In de Grote of Sint Janskeck werd 505,96 in de ge reedstaande bussen gestopt, in de Opstandingskerk (west) 672,-—, in de Bethelkerk (zuid)' 960,en in. de Vredeskerk (oost) 209,35. MS nog voor de feestdagen een prachtige nieuw» vloerbedekking geplaatst. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Gistermiddag omstreeks half twee is brand uit gebroken in een woning aan de Boylestraat. Oorzaak was een 5-ja- rig jongetje dat, terwijl z'n moeder op zolder bezig was, met lucifers speelde bij de prullemand. Toen de vlammen uit de mand oplaaiden, rende het jongetje naar boven om hulp. De moeder waar- schuwde daarop de brandweer, die echter niet kon voorkomen, dat de gehele woonkamer uitbrandde. Schade aan het interieur bedraagt 15.000 gulden. Zes weken geleden is Leo Kok, een 22-jarige Schiedammer naar de Gemeentelijke Sociale Dienst ge stapt om eens te praten over de bejaardenzorg in deze stad. Vooral ook, omdat bij hem en nog enkele leden van de pas opgerichte 'Socia le Werkgroep Proveniershuis' de indruk bestond 'dat het allemaal beter kon.' Als bewijslast bracht hij enkele "krepeergevallen' ter sprake, die zijns inziens in aanmerking kwa men voor een uitkering van de so ciale dienst. Het werd allemaal wat lauwtjes ontvangen, evenals de persoon Leo Kek. Na veel heen-an-weergenraat .'•.'waViaWiwiwt;: y «acquit»" fii kreeg men echter de belofte los, dat een en ander zou worden on derzocht. Onder druk overigens, want Leo Kok stelde dat 'als de sociale dienst die krepeergevallen niet wilde helpen, de werkgroep Proveniershuis de hand zelf aan de ploeg zou slaan en het benodigde bedrag op tafel zou leggen. Het hielp. Enkele weken' terug kwam echter het bericht van de Gemeen telijke Sociale Dienst, dat men die mensen niet kon helpen' Tijdens het gesprek in het pand van de 'wereldwinkeliers' in het Proveniershuis, omdat het eigen huisje nr. 30 te koud is, blijken Leo Kok en Peter Olde Monnikhof (de laatste is een voormalig lid van de inmiddels, na interne strijd, opge heven kaboutergroep) begaan met het lot van hulpbehoevende, vooral oudere Schiedammers. In augustus vonden ze elkaar 'via-via' en kwamen, aldus bij toe val verenigd, eensgezind tot de conclusie, dat de ouden-van-dagen duidelijk tot de zogenaamde verge ten groepen behoorden in Schie dam. Het vaststellen van een uit gangspunt was, gezien de proble men in de bejaardenzorg, in een mum van tijd, beklonken. Peter Ol de Monnikhof (22), M.T.S.-er en stagiair bij het Schiedaxnse bedrijf A.K.S.: 'We wilden buiten de in stanties om aandacht besteden aan de bejaarden, geen katholieke of christelijke organisatie. Helemaal niets. Het enige wat we wikten, was direct beginnen.' Men stapte enige maanden terug voor de eerste maal naar de Socia le Dienst met het verzoek om adressen van hulpbehoevende ou den van dagen. Het verzoek werd afgewezen. 'Men vond dat die gege vens strikt vertrouwelijk waren. En dat terwijl een zelfde groep in Vlaardingen van de instanties we! gegevens en adressen krijgt. Onbe grijpelijk. Daarom kunnen we min der bejaarden bereiken dan we ■eigenlijk willen.' Welke bejaarden precies wil men eigenlijk helpen? Peter Olde Monnikhof: 'Wc zijn er voornamelijk voor de krepeerge vallen: mensen in financiële nood, eenzamen, kortom elke bejaarde die dringend om hulp verlegen zit.' Hoeveel mensen heeft men reeds geholpen? Peter: "In de korte tijd van ons bestaan' een stuk of vijf. Maar het werk is erg tijdrovend. Je moet lang praten, voordat men je in ver trouwen neemt. Het is moeilijk om met de bejaarden in contact te ko men. En je moet alles terdege na gaan. want er zijn er ook. die je willen belazeren.' De Sociale Werkgroep Proveniers huis is graag bereid, voor zover de mankracht dat toelaat, vele kar weitjes bij de Schiedamse ouden van dagen op te knappen. Zo wordt het huls, indien men dat wenst, opgeschilderd, krijgen eenzame be jaarden regelmatig bezoek, worden boodschappen gedaan en moeilijk heden met instanties en huisbazen uit de wereld geholpen. Via een ingezonden stuk in het schoolblad van het Spieringshoek Lyceum wordt getracht nog meer medewer kers voor het project aan te trek ken. Hoe komt men aan het geld voor al die activiteiten? Peter: 'Ik wil je eerst vertellen dat de bejaarden, als ze dat willen, elke dag naar ons toe kunnen ko men in het Proveniershuis, behalve op maandag. Maar de meeste men sen zoeken we natuurlijk zelf op. Het geld krijgen we van de Lions Club Schiedam. 250 gulden in de maand voor de ondersteuning van de bejaarden. Over dat bedrag moet verant woording afgelegd worden. Als het werk straks echter gaat lopen, zullen we, dacht ik. zeker op meer mogen rekenen. En gezien de aard van ons werk geloof ik, niet ten onrechte.' .ui

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1