's zijn niet 'tei van Columbus Postbest ellers chiedam voor directe actie honden Oostelijk stadsdeel opgebroken Sfe SCHIEDAM VANDAA G Toekenning woning aan ambtenaar wekt groot ongenoegen 11 ui» Nieuwe kinder speelplaats in stadscentrum Zware opgave Dronken zeeman steelt melk Inzicht ■mmm Stimulator Vroeg TAPWTSHOW- hedenavond TAPIJTCENTRALE vJ I 1 Geen lolletje Sociale integratie Hinderlijk II VRIJDAG 4 DECEMBER 1970 HEI VRIJE VOLK PAGINA 19 SCHIEDAM „Door middel van hearings willen we proberen de bewoner in Schiedam mondig te krijgen. Via de werkgroepen, die na de hearings gevormd zidlen worden, krijgt hij de kans in samenwerking met ons, het definitieve gezicht van de plannen te bepalen. Dat is tot nu toe uniek in Nederland, en wellicht op de wereld, maar in ieder geval, lijkt me, de enige mogelijk heid om de vicieuze cirkel van communicatie-stoornis sen tussen de technicus/ plannenmaker/ontwerper en de sociale wetenschap/mens/ bewoner te doorbreken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Schiedamse postbestellers hebben zich gisteren unaniem uitgesproken voor directe actie, in navol ging van hun Rotterdamse collega's. Dit betekent dat zij vrij willig overwerk zullen weigeren. GEOPEND SCHIEDAM Hoogstraat 15 - Tel. 010-26.19.71 Door HANS VAN DEK SLOOT Twee vragen zijn bij de sanering van de Parallel weg van groot belang: Waar laten we de gezin nen? en: Hebben ze het in hun nieuwe behuizing naar hun zin? Bestuurtechnisch is de eerste vraag van 't grootste gewicht. Schiedam heeft zoals de meeste Nederland se steden de huizen niet voor het opscheppen en elke verplaatsing ten gevol ge van sanering gaat dan ook met de nodige hoofd brekens gepaard. Menselijk gesproken is het antwoord op de tweede vraag echter het belangrijkst. Hebben ze het in hun nieuwe omge ving naar hun zin? Het enige dat daarvoor in de plaats komt, zijn de kale planken waarmee de huizen worden dichtgespijkerd. Bij het omvangrijk werk van het op peil brengen van de verzakte straten in het oostelijk stadsdeel van Schie damzijn nu de Voltastraat en de Van Leeuwenhoekstraat aan de beurt. Door de dienst Gemeente werken zijn de bewoners in die straten op de hoogte ge steld, dat ze rekening moeten houden met het ongemak van de opgebroken straten. Ge tracht zal worden het on gemak tot het uiterste te be perken, maar het werk is nu eenmaal noodzakelijk, aldus Gemeentewerken. Op de bewoners is een be roep gedaan de auto's niet meer in de straat te parkéren. zodat het werk ongestoord voortgang kan vinden. Er wordt naar gestreefd een strook van de rijweg 'in tact te laten voor urgente ge vallen; zoals er ook voor een voetpad zal worden gezorgd. mengt zich in plannen voor Woudhoek-zuid Aldus één van de medewerkers van de Wageningse Landbouwho geschool gistermiddag tijdens een persconferentie over het nieuw- bouw-projekt Woudhoek-Zuid. Zoals bekend zal de Landbouw hogeschool van Wageningen de leiding op zich nemen van het nieuwe, exprimentele project Woudhoek-Zuid, waarin de Schie- damse bevolking via discussie met de ontwerpers zelf de definitieve plannen gestalte zal kunnen ge ven. Het ligt in de bedoeling om na de hearings (op dinsdag 8 en dins dag 15 december) groepen te for meren. die volgens een woord voerder van de Landbouwhoge school zes maanden of meer aan het werk zullen zijn. van scholen, kerken, bedrijven en vele andere eisen. "Het gaat er niet om de werk groepen de uiteindelijke ontwerpen te laten maken, maar inzich te krijgen in de wensen en behoeften, die bij de bevolking leven en naar aanleiding daarvan op eigen .kracht de definitieve plannen te maken", verklaarde de heer Van Leeuwen. Hij zei voorts, dat men niet moet verwachten, dat deze revo lutionaire manier van werken een wondermiddeT is, integendeel. "Het is heel wel mogelijk, dat de resul taten ,geen haar beter zijn dan de huidige. Maar het lijkt ons de enige manier 'om de dialoog tus# sen de architect, die de woning achter zijn bureau fantaseert en de bewoner, die er in moet leven, op gang te brengen. Maar laat men niet denken, dat we het ei van Columbus hebben gevonden". "De bewoners worden dus", al dus de heer H. van Leeuwen, lec tor van de Landbouwhogeschool, "In het vroegste stadium bij het plannen-maken betrokken". Het De bevolking zelf kan de definitieve plannen gestalte geven. gevaar van vele hearings, dat het eigen keuze kunnen bezighouden publiek vaak te j in de zaken met alle aspekten van het wonen: wordt gemengd. rdt hierdoor woonvorm, kenmerken van de wo- vermeden. ning, samenstelling van de bevol kingsgroepen, plaatsing van de De werkgroepen zullen zich naar woning, alsmede recreatie, bouw De werkgroepen zullen worden bijgestaan door enkele ingenieurs studenten, die zonodig informatie uit literatuur kunnen geven. Ze zuilen ook als stimulator en be middelaar tussen de diverse werk groepen en de gemeentediensten optreden. Sinds 1 november heeft jach al een Wageningse student, de heer K.E. Heijster, bij Gemeentewer ken in Schiedam geïnstalleerd om de Schiedamse bevolking te infor meren over.het Woud-project. Het ligt in 'de bedoeling, dat de heer Heijster .gedurende die zes maanden het contact werkgroep- gemeente-hogeschool zal onderhou den. De eerste hearing zal op dins dag 8 december 's avonds om acht uur in zaal Irene aan de Nieuwe Haven worden gehouden. De tweeede hearing vindt plaats op 15 december in de zaal van de St. Martinuskerk $an de "Willem An- driessenlaan in Groenoord. De aanvang van deze avond is om half negen. Een deel van de vergadering, die werd gehouden in gebouw Arcade, sprak zich aanvankelijk uit voor wachten op het landelijke actie parool. Toen de meerderheid van de ongeveer veertig bestellers stemde voor direct beginnen, sloten de overigen zich bij een tweede stemming daar ook bij aan. De tweede voorzitter van de ABVA Rotterdam, dé heer J. van Geffen, drukte de Schiedamse be stellers op het hart dat het al of niet meedoen aan de actie een per soonlijke zaak is; „Als iemand niet mee wü doen. moet hij daar niet toe gedwongen worden." De vergadering van de bestellers, die in een wat landerige sfeer ver- liep, besloot drie mannen van elke bond een aan te stellen ais j contactfiguren op het postkantoor. SCHIEDAM Schiedam heeft er weer een kinderspeelplaats bij. De dienst Plantsoenen heeft op de hoek Singel-Oosterstraat, op een terrein waar vroeger enkele woningen heb ben gestaan, een afscheiding aan gebracht, waarbinnen straks speel- attributen zullen worden geplaatst. Buurtbewoners hadden op een speeigelegenheid op deze plaats aan gedrongen, omdat men bang was dat de open plaats volgegooid zou worden met afval. Plantsoenen dienst heeft het echter niet zo ver laten komen en vrijwel direct op de wensen van de buurtbewoners gereageerd. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGENDe nieuwe leden van de Politiehondvereniging „De Speurder" kunnen met hun honden zaterdagmorgen terecht voor een opleiding; en africhting van het dier op het terrein „Nieuwe Waterweg" in Schiedam; Dit maakt het bestuur van de vereniging be kend. Op het terrein worden de hon den getraind voor liet certificaat „Politiehond" van de Koninklijke Nederlandse Politiehond Vereni ging. (Van onze sportredactie) MAASSLUIS VDL, dat weer rode lantaarndrager is geworden met slechts zes punten uit tien ontmoetingen krijgt het zondag op eigen veld weer zeer moeilijk. Om half drie komt koploper RPC naar Sluispolder-Oost. RFC heeft tien punten meer behaald uit evenveel wedstrijden. NÜ nog voor de feestdagen een prachtige nieuwe vloerbedekking geplaatst. Verandering van woonomgeving Veelal wordt aangenomen dat dat zelden het geval is. En dat wordt verklaard uit een keur van argumenten zoals: de on mogelijkheid om zich, na jaren in een bepaald leefklimaat te hebben verkeerd, aan te pas sen aan een nieuwe omgeving, verlies van vrienden, verlies van de vertrouwde buurt en verlies van vrijheid. Het leven in de oude huizen van een saneringsbuurt, wordt dan gezegd, is minder gecom pliceerd dan in een galerijwo ning: lekkages, verzakingen, kapotte deuren en andere ongemakken buiten beschouwing gelaten. Bovendien speelt bij de verplaatsingen eenzaamheid in de nieuwe omgeving een grote rol. En inderdaad, in de nieuwe woonwijken gaat het leven er sterieler, koeler aan toe dan in de meeste oude buurten. Wat echter vaak vergeten wordt is dat- het leven in een afbraakbuurt beslist geen lol letje is. De vrienden, de beken den trekken de één na de ander weg en het enige dat ervoor in de plaats komt zijn de kale planken waarmee de huizen worden dichtgespijkerd. De straten in dergelijke wijken worden niet meer hersteld. Ka- potgegooide verlichting wordt afgesloten in plaats van vervan gen en autowrakken laat men er maar staan: de jeugd weet er wel raad mee. Evenals met de ve riaten huizen in veel geval len. In tegenstelling tot wat vaak wordt beweerd, blijken de moeilijkheden bij verplaatsin gen in Schiedam erg mee te val len. De Gemeentelijke Sociale Dienst heeft eens getracht uit te vinden of er eigenlijk wel sprake was van echte „moeilijk heden" en zo ja, welke dat dan waren. Nu kan men daarop onmid dellijk zeggen dat een proef met tien gezinnen wel erg weinig is om daaraan conclusies te ver binden. Inderdaad, maar om conclusies ging het de Sociale Dienst ook niet. Het ging erom aanwijzingen te krijgen over de aard van het verplaatsingspro bleem. En die zijn er toch wel uitgekomen, zij het dan dat er van een „probleem" in Schie dam geen sprake is. De kwaliteit van de oude woongebieden in de Schiedam se binnenstad zal in de betrek kelijke tevredenheid van de meeste gezinnen met hun nieu we woning daarbij wel het groot ste aandeel hebben. O -Van groot belang bij verhui zingen is de manier waarop de gezinnen in de nieuwe buurt worden opgenomen. Van de 10 ondervraagde gezinnen werden er 7 direct opgenomen. Eén werd aarzelend bekeken. Eén werd neutraal ontvangen en één zag men liever gaan dan komen. Het contact met de vroegere buurt tot zover nog bestaand bleek men echter niet direct met de verhuizing te hebben 'os- gelaten. Zeven van de tien ge zinnen sprak nog regelmatig met de. vroegere buren. Drie ver loren onmiddellijk elk contact, hoewel twee daarvan later de banden met de oude buurt toch w-eer heeft aangehaald. Hetzelfde aantal heeft ook geen nieuwe contacten verwor ven in de nieuwe woonomgeving en zeggen minder met de buurt van doen te hebben dan vroeger. Samen met een derde gezin dat overigens niet uit een sane- ringsgebied afkomstig is zijn zij ook de enigen die niet tevre den zijn met hun nieuwe woning, zij het om verschillende redenen. De één had in de vorige buurt meer bewegingsvrijheid en vond het hinderlijk dat men nu zoveel rekening moest houden met an deren. De overige twee hadden 't in de vroegere buurt gewoon ge zelliger gehad waaraan één nog toevoegde dat er in de nieuwe straat zoveel geruzie is. De anderen waren stuk voor stuk zeer tevreden met de ver huizing en gaven op de vraag of ze zelf deze buurt gekozen zouden hebben dan ook beves tigend antwoord. Over de sanering in het alge meen ten slotte spraken in de zelfde verhouding de onder vraagde gezinnen zich uit over het voor en tegen. Drie vonden al dat slopen maar niets gedaan. Zes waren er vierkant voor. de zevende die jarenlang in de erg ste gribus had gewoond, sprak zich noch voor, noch tegen uit. De enquêteurs konden haar maar niet aan het verstand brengen wat het woord sanering nu eigenlijk betekent. (Van een onzer verslaggevers' SCHIEDAM Het KVP-raads- lid. mevrouw M. A. C. Taverne-Van Campen heeft bij het college van B. en W. een verzoek ingediend de huisvestingsvergunning in te trek ken van een ambtenaar van de ge meente, De man had toestemming gekregen een huis van de woning bouwvereniging "De Volkshuisves- ting Schiedam" te betrokken, ter wijl hij er gezien zijn inkomen geen recht op had. Het betreft hier oen zogenaamde gesubsidieerde wo ning. Zij vraagt of liet college weet, dat er bij een deel van de bevol king ongenoegen is gewekt door het verstrekken van een huisvestings vergunning aan de desbetreffende ambtenaar. Tevens wil mevrouw Taverne we ten of het college begrip kan op brengen voor dit ongenoegen, mede in verband met het grote tekort aan eengezinswoningen in de wo ningwetsector. Het raadslid steil voorts of het voor de duidelijkheid, binnen de verschillende politieke partijen, niet wenselijk zou zijn opening van zaken te geven en dus mede te de len, waarom het college heeft be sloten tot afgifte van deze huisves tingvergunning. Aan die vraag verbindt mevrouw Taverne tevens het verzoek aan B. en W. na te gaan of de desbetref fende ambtenaar op een andere wijze aan een eengezinswoning kan worden geholpen. VLAARDINGEN ..Dokters voorschrift" is de titel van een comedie in drie bedrijven, die za terdag 12 december in de Stads- Kchcofzaal opgevoerd zal worden. Dit. door Alfonso Paso geschreven, stuk is dan te zien door een initia tief van de Toneel- en Letterlie vende Vereniging Varia. Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een 23-jarige ran is gisterochtend door de Sch.' '.anise politie aangehouden, toen hij m kennelijke staat ver kerend. met een aantal pakken melk onder de arm over dc Broersvest stapte. Het bleek dat hij de kartonne tjes gestolen had bij een melkwin- kel op de Rotterdamsedijk. De man is opvarende van een tan ker. die voor reparatie bij Vlaar- dingen-Oost ligt. ADVERTENTIE7 i SUlTr.Kfj if" IjSHASDl-.L Bezorging door de gehele stad

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1