Winkelbedrijf kan sanering niet afwachten ™r^i mee aan woon project Woudhoek- Spaland life: m oZeerste^lhaak" V Sï»ïfe' SCHIEDAM VANDAA G srwp iHSpiliÉ m PSP wenst comité tegen volkstelling cho0i?al n Zee Nierstichting collecteert »0Or25gu^e A/oor^en liïg iiiii m Plan B feen daofe en a'fe feesM A av°ntuur n 'Ssen, var» 9en do°r Logisch Restauratie Vraa Koj Gedr )en WOENSDAG 9 DECEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 Op deze open ruimte aan de Broersvest komt de noodwinkel van de HEMA. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Schie- damse filiaal van het groot winkelbedrijf HEMA zal het komende voorjaar een nood- vestiging in gebruik nemen. Ze komt te staan aan de Broersvest, op de plek waar zich elk jaar het kermisver- tier in Schiedam concentreert. De grote, open ruimte in dit staadsdeel leent zich uitste kend voor een tijdelijke ves tiging van het bedrijf. mm<mr ■sWI Ruim honderdvijftig Schiedammers bezochten gisteravond de hearing in gebouw Irene. (ADVERTENTIE) Door HANS VAN DER SLOOT Niemand heeft er iets van gemerkt. Tegen nie mand is het ook verteld. Alleen een enkele voorbij ganger met een scherp oog voor detail is het maar op gevallen; De molen „De Drie Koornbloemen" be stond dit jaar precies twee eeuwen. ;aai m C# ÜK- Noodvestiging HEM A aan Broersvest r'v"~y*'' :*'*v HEMA kampt de laatste tijd met ernstige ruimteproblemen. De in nieuwbouw te realiseren uitbreiding van het winkelmagazijn zal moe ten wachten op de sanering van de Schiedamse binnenstad. Omdat in zo'n situatie een goed renderende vestiging de kans loopt in zijn ac tiviteiten geremd te worden, heeft Bijenkorf Beheer N.V. (de eige naar besloten naar een tijdelijke oplossing van de ruimtenood om te zien. De keus is daarbij gevallen op de Broersvest: er is daar voldoende ruimte- en de afstand tot de bestaande vestiging is bijzonder klein. Een consequentie voor Schiedam is. dat het noodgebouw de kermis van de komende jaren in gevaar brengt. Deze zou al in 1971 komen te vervallen. Bijenkorf Beheer, dat overigens mèt de gemeente geen enkel com mentaar op de tijdelijke vestiging aan de Broerswest wenst te geven, lijkt met het noodgebouw een dui delijke daim te willen leggen op de ontwikkeling van de Schiedamse binnenstad. Zoals bekend,- hebben de groot winkelbedrijven in deze stad geko zen voor het zogenaamde plan B, dat in een concentratie van win kels en warenhuizen voorziet, in tegenstelling tot plan A zou in dit geval het nieuwe zakencentrum zich tussen Hoogstraat, Broersvest en Passage moeten vestigen. Bijen korf Beheer heeft al aangekondigd in dat geval een nieuwe HEMA- vestiging te zullen realiseren. Ook C. en A en Vroom en Dreesmann hebben belangstelling voor nieuw, bouw in het nieuwe winkelcentrum van Schiedam. Voor de plaats van de HEMA- nieuwbouw zijn al enkele 'verken ningen' gedaan, in nauwe samen werking met de gemeente. Maar gezien het feit dat de sanering nog jaren op zich kan laten wachten ên de omstandigheid dat deze HEMA- vestiging één der meest lucratieve in den lande is, hebben de eige naars tot een noodvoorziening ge dwongen. ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De hearing, ge organiseerd door de Wageningse Landbouwhogeschool ten behoeve van het nieuwe bouw- en woonpro ject Woudhoek-Spaland is een succes geworden. Ruim honderd vij ftig Schiedammers zijn gisteravond naar gebouw Irene gekomen om te dicussiëren, vragen te stellen en kritiek te geven op elkaar en de ideeën. Uit het publiek is een aan tal werkgroepen samengesteld die de plannen in samenwerking met het Wageningse team verder vorm zal trachten te geven. Men kwam onder meer met vra gen over de bulderbaan, die in de toekomst wellicht in de naaste om geving van de wijk zal komen: met ideeën om de sfeer in de wijk te verbeteren door ook kantoren toe te laten; de suggestie de woningen uit te rusten met verplaatsbare wan den; en de aanbeveling om het al leen op lage flats of eengezinswo ningen te houden, omdat bij een mengvorm van hoog- en laagbouw verraderlijke luchtwervelingen op treden. 'In Delft moeten oude men sen soms naar huis gebracht wor den, omdat er op de etages wind stoten van 32 meter per seconde kunnen voorkomen'. 'Kortom, het begint er naar uit te. zien', aidus de heer Van Leeu wen. leider van het Wageningse team, 'dat in dit project de dienen de functie van de architect einde lijk tot uitdrukking kan komen'. Volgende week dinsdag zal in de Sint Martinuskerk in Groenoord de tweede hearing worden gehouden. Die avond begint om half negen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ten behoeve van de Nierstichting Nederland wordt van 7 tot 12 december in Schiedam een lijst- en straatcollecte gehou den. De burgemeester van Schie dam doet een beroep op alle Schie dammers een bijdrage voor deze actie te geven, "omdat het hier gaat om bijzondere hulp voor de medemens, die net als wij allen, snakt naar herstel van gezond heid". In Groenoord beschikt men al over voldoende collectanten, maar in Schiedam-Zuid en het westen kan men nog enkele vrijwilligers gebruiken. Wie zich op wil geven, kan tel. 264949 bellen. SCHIEDAM De PSP-fractie in de Tweede Kamer zal, gezien de ongerustheid onder grote groepen van de bevolking aandringen op herbehandeling van het wetsont werp over de volkstelling. Hierop zal de PSP-Schiedam inhaken met een plaatselijke actie. Het afdelingsbestuur in Schie dam wil door middel van een nog op te richten Comité Waakzaam heid Volkstelling Schiedam, de be volking inlichtingen geven over de desbetreffende volkstelling. De PSP zou graag zien, dat dit comité op een zo breed mogelijke basis wordt samengesteld. Iedereen die hieraan wil meewerken wordt verzocht contact op te nemen met de heer Blaauw, tel. 156648. ol de heer Hogenbirk. tel. 267596. De jarige Drie Koorn bloemen De zwijgzaamheid rondom de verjaardag van de molen is hoewel voorstelbaar toch wel merkwaardig. Nog geen vijf jaar geleden zou het op z'n minst onderwerp zijn geweest tot arti kelen, historische studies of op z'n minst een paar foto's. En -nuniets. Zelfs geen be richtje. Merkwaardig. Tenslotte zijn de Schiedamse molens zo'n beetje de enige overgebleven steun voor onze lokale trots. Stedeschoon heeft Schiedam nauwelijks meer te bieden. Plaatselijke tradities zijn door de tijd de das om ge daan en zelfs de jeneverindus trie, waarom Schiedam toch in ternationaal bekend was (zij het niet z» best) is ons bijna ontnomen. Alleen de molens hebben we nog. Als een laatste herinnering. Schiedam aan zijn molens? En: Wat doen we ermee? Het antwoord op beide vragen is jammer genoeg: Niets. Wel iswaar prijst de V.V.V. Schie dam nog altijd aan als „de stad met de molens", maar men mag daarbij niet uit het oog verlie zen dat de desbetreffende folder is vervaardigd in een tijd dat de molenrage nog volop woedde in Schiedam. Men had ook allerlei plannen met de vier molens. Allereerst wilde men diepgaand restaure ren (De Noord prijkte dankzij de inspanning van het Gemeen tebestuur pas weer in volle gio- rie) maar daarnaast wilde men de molens weer in werk .tg stel len. Al was het maar voor enke le dagen per jaar. Twee mole naars voelden er wel iets voor. Die van De Walvis en die van De Drie Koornbloemen. De enige, molens die ook zonder aansporing wel eens aan de gang werden gebracht. Het was zelfs lange tijd ge bruikelijk dat de molenaar van De Drie Koornbloemen zijn mo len op Koninginnedag tuigde: Een gebruik waarvan inmiddels weer is afgestapt: men moet een roepende in de woestijn nu eenmaal niet al te lang in zijn eentje laten staan. reëler. De Schiedamse molens zijn met hun zeven zolders ge compliceerde en onoverzichte lijke bedrijven waaruit voor een inventieve toerist heel wat te slopen valt. tr Het is echter nog altijd de vraag in hoeverre dit argu ment werkelijk een be zwaar voor gedeeltelijke openstelling is. De proef op de som is nooit genomen. Nog geen jaar na de restauratie van De Noord was het met de belang stelling voor de molens weer afgelopen. Niemand maakte zich nog langer druk over "de trotse reuzen aan de vesten." Het gebrek aan belangstelling is de molens aan te zien. Verve loos en vuil staan ze aan het onfrisse water van de vest als brokken verwaarloosd verleden waarvan niemand goed weet wat hij er eigenlijk mee aan moet. "Restaureren, schoonmaken en aanpassen in het stadsbeeld" zeggen de stedebouwkundigen. "Zonde om zulke molens verlo ren te laten gaan". Het zou daarom niet meer dan logisch zijn geweest dat aan de verjaardag van De Drie Koornbloemen wat meer aan dacht was besteed. En niet al leen bij wijze van aankondiging of in de vorm van de bij dat soort gelegenheden obligate his torische artikelen waarin om standig wordt uiteengezet hoe Schiedam - aan zijn molens is gekomen en hoe hij ze weer is kwijtgeraakt. Men had de verjaardag ook in een andere context kunnen zet ten. Bijvoorbeeld: Wat heeft Van gecoördineerd gedraai is het echter nooit gekomen. Het plan stuitte af op praktische en economische bezwaren waarvan de twee grootste waren: gebrek aan toezicht en geld. Dat gebrek aan geld lijkt wat raadsel-achtig. Het in werking stellen van de molens kost be paald geen duizenden guldens, die in de loop der tijd noodzake lijk geworden restauratiekosten buiten beschouwing gelaten. Het argument: gebrek aan toezicht is daarnaast heel wat Waar het geld daarvoor van daan moet komen, weet echter niemand. Het Rijk wil best sub sidiëren. Voor molens. Niet voor- pakhuizen. wat de tegewoordige bestemming is. Maar dan nog. Niemand kan een zinnig ant woord geven op de vraag wat Schiedam er dan verder mee aan moet. "Openstellen voor toeristen", zei de V.V.V. Het zou mogelijk zijn. Ten slotte behoren de vier Schie damse molens tot de mooiste en grootste ter wereld. De V.V.V. zou dan echter wel een legertje handlangers in dienst moeten nemen wier enige taak het zal zijn alle touringcars die rich ting Kinderdijk rijden te kapen en naar Schiedam te brengen. Verveloos en vuil staan de molens aan hei onfrisse wier van de Vest.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 3