Een vraag-en-antwoord- boekwe Belevingslessen voor scholieren Vergadering In een oude binnenstad moet met gevoel het mes gezet worden Films in het weekeinde Stedelijk Museum vult collectie aan Huisvuil in plastic Opdracht van 80 miljoen bij Gusto-werf Pri jswinnaar-architect Koos van der Zalm: NIET ZINLOOS VERNIETIGEN Ambtenaar mag gesubsidieerde woning betrekken Nieuwe PvclA- voorzitter Waarschuwing aan Wilton Radio Veronica niet in het veld Marionetten in Stedelijk Klaverjassen bi j Roode Zon Vergadering Schiedamse confessionelen Beloften Leefbaar Verpest ReëeJ DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 HET VRIJE VOLK SCHIEDAM De Schie dammers, of beter eigenlijk liun politieke vertegenwoor digers in de raad, kunnen in het nieuwe jaar twee rappor ten van de gemeentelijke overheid verwachten. Name lijk één over kindercrèches en één over de reconstructie van de oude binnenstad. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „De mensen krijgen van veel sanerings plannen vaak het gevoel dat er iets misgaat, maar ze we ten niet waar. Ik ben ervoor ze dat duidelijk te maken. Daar draait dat hele vak van mij om." Dat zegt de Schiedamse ar chitect Koos van der Zalm na een lang betoog over de bin nenstadsproblemen waarmee historische steden als Delft, Breda en Schiedam in deze om ruimte schreeuwende, moderne tijd, het zo druk hebben. Koos van der Zalm -- - Een van de schetsen van Van der Zalm toont hoe de Hoog straat er uit komt te zien als de plannen van het metroviaduct dwars door Schiedams drukste winkelstraat doorgaan. Van der Zalm: Zo'n viaduct vloekt met de omgeving, maar men schijnt er niet van te schrik ken." Rapporten en beloften (Van een onzer verslaggeefsters) De gemeentelijke sociale dienst is bezig met een onderzoek inzake kindercrèches. Dit onderzoek is bijna afgerond, zodat op korte ter mijn een rapport met de resultaten ervan kan worden tegemoetge- zien. En wat de reconstructie van de binnenstad betreft: in augustus heeft de raad besloten de N.V. Empeo in te schakelen bij de ver dere ontwikkeling van een sane- rings- en reconstructieplan voor de oude binnenstad. Empeo zal waar schijnlijk binnenkort de samen werkingsovereenkomst tekenen en zich dan verplichten binnen zes maanden met een rapport te ko men. Eén een ander wordt door bur gemeester en wethouders geant woord op vragen uit de raad naar aanleiding van de pas verschenen begroting voor 197i, In het dertig pagina's tellende vraag-en-antwoord-boekwerk doet het college verschillende beloften en toezeggingen. Zo zal het nagaan, hoe het deel nemen van 16-jarigen en ouderen aan cursussen die van gemeente wege worden gehouden, kan worden gestimuleerd. Voor deze groep wer kende jongeren is immers het vol gen van vormingsonderwijs in diensttijd niet verplicht, maar wel mogelijk. B, en W. hebben tot nu toe nog geen verzoek gehad van werkende jongeren boven de 16 één of andere cursus te mogen volgen. Voorts is het college bereid de Vrouwen Advies Commissie meer dan voorheen in te schakelen bij de bouw van woningwetwoningen en het opknappen van oude gemeente woningen. B. en W. willen ook gaan optre den tegen particuliere hulseigena ren die er niet aan willen meewer ken, hun leeggekomen panden weer binnen redelijke termijn te verhu ren, Het college overweegt de wo ningen desnoods te vorderen ten behoeve van woningzoekenden. Toegezegd wordt, dat binnen niet alle te lange tijd de plannen voor een nieuw onderkomen voor de v.r.o.m.-dienst in de raad zullen komen. Hetzelfde geldt een voorstel, de Havenverordening zodanig te veran deren, dat ook in Schiedam kan worden opgetreden tegn het zoge naamde roetblazen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Naar aanleiding van onlangs gehouden besprekin gen met 58 Schiedamse leerkrach ten uit het buitengewoon, basis- en voortgezet onderwijs heeft een groot aantal scholen zich opgege ven voor de nieuwe, zogenaamde .belevingslessen" in het Stedelijk Museum. Vanwege het experimentele ka rakter van deze lessen, die 120 minuten duren en handelen over kleur, vorm en ruimte, heeft men een keuze moeten maken uit de di verse Schiedamse scholen. De groepen zijn samengesteld uit leer lingen van de verschillende typen onderwijs in Schiedam. De lessen beginnen half januari en worden gegeven door de heer J. M. de Grauw, edukatief medewer ker van het Stedelijk en Fabiola van Dam. theater vormingsleidster. De cursus duurt tot en met april 1971. Drs. B. Themans. psycholoog en functionaris van de schoolbegelei dingsdienst Schiedam zal aanwezig zijn bij het lesgeven aan kinderen van het buitengewoon en basis on derwijs. Met de leerkrachten wordt na afloop van de les een gesprek gehouden aan de hand van tijdens de lessen gemaakte video-opna men. SCHIEDAM De Vereniging voor Gezondheidszorg Kethel en Omstreken organiseert vanavond in wijkgebouw De Rank. tegenover Bad Groenoord haar algemene le denvergadering. De avond begint om 20.00 uur. Spreker is de arts R. van der Veer, die het onder meer zal heb ben over de luchtverontreiniging en het druggebruik. Titel van zijn le zing: ..U en uw arts in uw milieu van luchtverontreiniging en drug gebruik." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De werf Gusto, die deel uitmaakt van de Indus triële Handelscombinatie Holland, gaat voor een Engelse rederij twee Kanaal-veerboten bouwen. Met de bouw van deze veerboten Is een be drag van tachtig miljoen gulden gemoeid. De schepen zijn bestemd voor de rederij Townsend Carerries li mited, die sinds 1963 al vijf Kanaal boten van hetzelfde type bij Gusto heeft laten bouwen. De boten zijn sinds 1962 echter wel steeds groter geworden. De twee nog te bouwen schepen worden 120 meter lang, 20 meter breed en kunnen ongeveer twee honderdtachtig personenauto's ver voeren. Op de Kanaal-boten kunnen twaalfhonderd passagiers onderge bracht worden. Op het midden schip zjjn beweegbare tussendek ken gepland, die het in- en uitla den van de auto's zullen verge makkelijken. Men verwacht, - dat de nieuwe schepen in april en december 1972 In dienst zullen komen op de lijn Dover-Calais-Boulogne. De twee Kanaalboten zullen, evenals de eer ste vijf schepen, Free Enterprise genoemd worden. De oplossing die bij vele archi tectenbureaus na langdurig plan- nenmaken uit de bua rolt, is veelal een praktische. Of zoals Van der Zalm het omschrijft: "Het gaat om de getallen en jammer genoeg niet om de waarden, die niet in getallen zijn uit te drukken. Je verliest het van de centen." Een week geleden heeft de archi tect H. B. O. (Hoger Bouwkunst Onderricht, een opleiding tot ar chitect via avondcursussen) Koos van der Zalm (38) een prijsvraag gewonnen, uitgeschreven door het Delftse bouwbedrijf Van Mierlo ter gelegenheid van haar honderd ja rig bestaan. De prijvraag had betrekking op de sanering ("Iedereen denkt dat saneren slopen betekent, maar het heeft ook een positieve betekenis, namelijk gezond maken") van het gebied rond de Stadsdoelen in Delft. "Ook in Delft speelt het pro bleem, hoe je de binnenstad leef baar moet houden", vertelt Koos van der Zalm in zijn artistiek in gerichte woning, veel groen en kunst aan de muur, aan de Rotter- damsedijk. "Moet je het centrum afsluiten voor het verkeer of niet. Een ander probleem is de trek vanuit het centrum naar de buitenwijken, waardoor je de kantoorpanden in de binnenstad krijgt. Rotterdam is een goed voorbeeld van zo'n troosteloze situatie, die dan optreedt". Een dergelijke stedebouwkundige misser acht Van der Zalm in de toekomst in Schiedam evenzeer denkbaar. In 1968 heeft hij reeds als één van de zeven verontrusten een bezwaarschrift ingediend tegen het Schiedamse structuurplan. Tot op dit moment heeft de gemeente raad nog altijd geen keuze ge maakt tussen de twee mogelijkhe den, die'daarin als oplossing aan de hand worden gedaan. Van der Zalm: "In één van die plannen gaat het om een metro lijn, die vanuit Rotterdam langs de Rotterdamsedijk komt, afbuigt naar het Emmaplein, dwars door de binnenstad loopt, de Hoogstraat en de Lange Haven doorsnijdt en ver der in de richting Kethel". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM B. en W. van Schiedam zullen de Schiedamse ambtenaar die een huisvestingsver gunning heeft gekregen voor een gesubsidieerde woning en daar ge zien de hoogte van zijn inkomen niet in thuishoort, niets in de weg leggen, als hij de desbetrefende woning vril betrekken. Dit de'en B. en W. mee op een schriftelijke vraag van het KVP-raadslid me vrouw M. A. C. Taverne-van Cam- pen. B. en W. zeggen verder, dat ze van het, door mevrouw Taverne ge constateerde ongenoegen onder de Schiedamse bevolking over deze kwestie nog niets hebben gemerkt. Wel heeft het college begrip voor het feit. dat de andere gegadigden ontevreden waren, toen ze merkten, dat ze niet voor de woning in aan merking kwamen. Het college motiveert de afgifte van een huisvestingsvergunning voor de ambtenaar door te stellen, dat B, en W. ter wille van 't func tioneren van het gemeentelijke ap paraat rekening moet houden met de woonwensen van ambtenaren, leraren en onderwijzers. SCHIEDAM In gebouw Christelijke Sociale Belangen aan de Lange Haven zal vanavond komst van de afdeling Schiedam van de PvdA een nieuwe voorzitter worden gekozen. De heer A. Verlinde is voor deze post kandidaat gesteld, waarmee hij de heer P. C. Tijsen opvolgt, die wegens studieredenen niet meer herkiesbaar is. Het afdelingsbestuur heeft de heer H. Posthoorn kandidaat ge steld als penningmeester voor de heer W. Hoegee. die zich ook niet meer herkiesbaar stelt. Andere kandidaten voor een plaats in het afdelingsbestuur zijn de dames Huisman, Reuderink en Bastiaans en de heren Hoegee, Tijsen. Van Horik, Jansson en Kranenborg. De traditionele boerenkoolmaal tijd van de PvdA wordt op 29 de cember gehouden in het wijkcen trum Nieuwland. De Schiedamse wethouder, de heer C. J. M. Bol- mers zal tijdens deze bijeenkomst een tafelrede uitspreken. SCHIEDAM Het college van B. en "W. van Schiedam zal het werken met de verfspuit op de werf van Wilton-Fijenoord verbieden, als mocht blijken, dat de overlast van verfdeeltjes voor de bedrijven in de omgeving van de Wiltonwerf blijft voortduren. Wilton-Fijenoord heeft in Duits land een verfspuitapparaat besteld, en inmiddels ook ontvangen, waar van verwacht wordt, dat het een eind zal maken aan de overlast. Mocht dit niet het geval zijn, dan zullen B, en W. niet aarzelen in te grijpen. Dit deelt het college mee op een desbetreffende schriftelijke vraag van het PvdA-raadslid P. Boschman. Kort nadat de klachten waren binnengekomen hadden B. en W. de Wilton-drectie al gewezen op de voorwaarde, dat er slechts op de werf met de verfspuit gewerkt zou mogen worden, als de verfdeeltjes binnen het Wiltonterrein zouden blijven. In 1967 hadden B. en W. op die voorwaarde Wilton-Fijen oord een hinderwetvergunning ver leend. "Wanneer die lijn bovengronds komt en dat is we! te verwachten, omdat die oplossing het goedkoopst is, dan verpest je het stadsbeeld van Schiedam voorgoed. Zo'n via duct vloekt met de omgeving. Ik heb in 1968 wat schetsjes gemaakt van die brug. die over de Lange Haven gaat lopen en die opge stuurd bij het bezwaarschrift maar ik heb niet de indruk, dat men er van geschrokken is." Volgens Van der Zalm is het di lemma van het architectenvak, dat de waarden waarvoor geknokt wordt niet in getallen zijn uit te drukken. "Je kunt hoogstens een verhaal houden over de leefbaar heid en daarmee trek je altijd aan het kortste eind". Hoe ziet hij het gezondmaken van de Schiedamse binnenstad? Van der Zalm: "Je moet het oude stadsbeeld handhaven en daarvoor hoef je bouwvallige krot ten zeker niet te laten staan. Maar als je met de bull-dozer komt, moet je wel weten wat er voor in de plaats komt. Je moet de waar den die zo'n stad liggen niet zinloos vernietigen". Van der Zalm wil na enig aan dringen wel loslaten, dat hij graag een saneringsplan voor Schiedam zou willen ontwerpen, alhoewel hij dat het liefst georganiseerd ziet door middel van een prijsvraag "om niemand voor de schenen te schoppen", "Je moet als dat nodig is het mes in een stad kunnen zetten, maar- dan met gevoel. Dat is een reëel begrip. Als er een oud manuscript van Beethoven wordt gevonden, waarin door de tand des tijds gaten zijn gevallen dan lijkt me, dal wanneer je uiterst gevoelig bent voor zijn muziek, de ontbrekende gedeeltes zou kunnen invullen. Die vergelijking moet je door trekken naar het weer leefbaar maken van een oude binnenstad". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het voetbalelftal van de piratenzender Radio Veroni ca komt'zaterdag niet naar Schie dam. Een aantal disc-jockeys van het pop-station, heeft op 12 decem ber. dé dag waarop tegen een ploeg van dé Schiedamse Plantsoenen dienst gespeeld zou worden, namelijk verplichtingen in diverse steden in Nederland. Een van dedee-jays Stan Haag moet onder meer met een aantal Nederlandse artiesten, op toerhee in de Verenigde Staten. - De wedstrijd waarvan de op- 'brengst bestemd is voor de kanker bestrijding, wordt nu op een nog vast te stellen datum in januari ge speeld. eveneens op hét veld van Excelsior '20. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In het weekend- filmprogramma van het Stedelijk Museum zal een drietal films worden vertoond. A little fantasy, een filmexperiment rond een.schil derij van een spookeiland; Festival of love, een korte' Nederlandse speelfilm en Dam en Delta, een do cumentaire over de ontwikkelingen rond de landaanwinsten. Het filmprogramma draait op vrijdag om half één 's middags en acht uur 's avonds, op zaterdag om 11.00 uur. 13.00 en 15.00 uur en op zondag tenslotte om één en drie uur in de middag. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Rotterdams Marionettentheater „Paljas" zal zondagmiddag 27 december om half drie in het Stedelijk Museum een voorstelling geven van „De be toverde prinses.') De heer H. C. Hoebe. leider van het gezelschap dat' af 'in'vele'Nederlandse steden isopgetreden, vervaardigt zijn poppen zelf uit hout. Hij heeft zijn marionetten een grote mate van expressiviteit kun nen meegeven door het accent te leggen op de gezichtsmimiek, waarbij de poppen bovendien op een ingenieuze wijze kunnen bewe gen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op 11 en 18 de cember wordt in de kantine van de Schiedamse sportvereniging "De Roode Zon" een koppelklaverjas- wedstrijd georganiseerd. Het inleg- geld voor deze avonden bedraagt drie gulden per persoon. Na de bei de wedstrijden is er een tombola. De prijzen voor de klaverjas- wedstrijden liggen voornamelijk op het gebied van wild en gevogelte. Voor deelneming aan de beide kaartavonden kan men zich opge ven bij de heer B. Molendijk, Poor- iugaalsestraat 10, Schiedam en bij de kantine van de vereniging. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De besturen van de Schiedamse afdelingen van ARP, CHU en KVP houden van avond een gecombineerde le denvergadering In de grote saai van gebouw Irene aan de Nieuwe Haven 155 in Schiedam. Tijdens deze bijeenkomst, die om 20.00 uur begint, zullen in verband met de komende begrotingsbehan deling diverse gemeentelijke zaken aan de orde komen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Binnen afzien bare tijd zal in het Schiedams Stedelijk Museum een tentoonstel ling worden samengesteld van kunstobjecten die dit jaar zijn aangekocht of verkregen werden uit schenkingen. Op het gebied van de kunstnij verheid werd vooral naar aanlei ding van de expositie „Klink Klare Proeven van Keramiek en Glas" werk gekocht van D. Bouman, Adriana Baarspul. Susan Hubrecht, Lou Schwirtz, Johan van Loon, Francine Timmers, Gijs Zaalberg, Hilbert Boxem. Helley Oestreicher. Johnny Rolf. Jan de Rooden, An ne van der Waerden, Jan van der Vaart en Kees Renssen. Door de museumdirectie werd eveneens grafiek aangekocht van Erik Pape. Ton Klop, Wil Bink, Vincent Hamel en Heieen Linders. De uitgebreide verzameling schil derijen, gouaches en objecten werd aangevuld met werk van de kun stenaars Ton Klop. Rienus van den Bosch, Age Klink, Hugh Weisz. Leo Dooper, Wim Smits, Paul r i msté, Hans Landsaat en Rob Fige,. Voorts heeft men beslag weten te leggen op een achttiental werken van de in 1968 overleden Amster damse schilder Ferdinand George Erfmann. In zijn schilderijen en tekeningen legde hij zich toe op fi- gurale en surrealistische voorstel lingen. die hij vooral putte uit de toneelwereld. Zij., werk is nauwelijks te ver gelijken met dat van andere schil ders. Het Stedelijk Museum heeft de schilderijen in handen gekregen doordat de gemeente Amsterdam het werk dat zij als legaat kreeg, in vele Nederlandse musea heeft ondergebracht. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedammers zullen straks met een gerust hart de plastic huisvuilzakken op de stoep kunnen zetten. Het officiële gebruik van de plastic ?,akken zal vermoedelijk begin volgend jaar worden in gevoerd. Door burgemeester en wethouders wordt er wel op gewezen dat ook dan iedereen reinigingsrechten ml moeten betalen. Betaald wordt er namelijk niet voor het gebruik van vuilnisemmers, maar voor het weg halen van. het vuil.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1