Meer parkeerruimte en speelplaatsen SCHIEDAM VAND AAG Odi haalt nipte winst op THOR Leden stellen naar hartelust vragen op SGP-veri mmm Het konijnehok aan de Prins Maur its straat Gebr. de Veld Beschonken zeeman met herenrijwiel P fi.i) «««BH - mm :*r- Muren bedekt met zwart-groene schimmelbrei Bewoners van Rotterclamse- dijk zetten door T.V. DEFECT? Dorp Kethel voorlopig nog geen aardgas en riolering Schade f$mêIm: ragen m m Geen sjoege SCHIEDAM In de ko mende maanden zal een deel van Nieuwland-We&t ,.op peil'* gebracht worden. Dit als derde fase in een groot herstelplan, dat in 1965 is gestart en waarvoor de kos ten toen op 1.600.000 gul den werden geraamd. fes* :Sïülli De werkzaamheden zijn deze week begonnen in de Van de Tempelstraat. Experiment Door HANS VAN DER SLOOT Openbare vergaderingen over stadssanering en stadsontwikkeling blijken in Schiedam nogal aan te slaan. Dat bewees de dins dag gehouden hoorzitting over de ontwikkeling van de toekomstige woonwijken Woudhoek en Spaland weer eens te meer. Vi Instantie (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ongeveer 35 mensen waren gisteravond in gebouw Irene aanwezig bij de ledenvergadering van de SGP. Daar werd gesproken over gemeenteraadspolitiek en dus ook de begroting 1971. De partijleden konden vragen stellen naar hartelust. Zij deden dit dan ook. Meestal naar aanleiding van berichten die .onlangs in de krant stonden. mmtm Gerrit van der Waal: Alles is naar de filistijnen. Wij heipen U direct (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „De konijnen zouden in zo'n hok nog niet willen wonen. De stank is verschrikkelijk. Als niemand me wil helpen, weiger ik ver der ook nog maar één cent huur te betalen voor die mensonterende keet." Dat zegt de 24-jarige Gerrit van der Waal van zijn huis aan de Schiedamse Prins Maurits- straat 10b. RECEPTIÉ-ALBUMS VRIJDAG 11 DECEMBER 1970 HEI VRIJE VCLK PAtilNA ib Deel Nieuwland-West nu op peil' brei gen (Van een onzer verslaggevers) Twee fasen zijn reeds af gewerkt, nu komt het deel van Nieuwland-West aan de beurt, dat ruw-weg' ligt tus sen de Nieuwe Damlaan, de Mgr. Nolenslaan, Thorbecke- singel en de Burg. "Van Haa- renlaan. Dit "op peil" brengen ijoudt in, dat verzakte straten worden opge hoogd, rioleringen vernieuwd en de plantsoenen opniéuw met groen voorzieningen worden aangepast. Tevens worden de leidingen voor gas en water opgehaald en zal van de gelegenlyeid gebruik worden ge maakt om kabels voor elektriciteit en telefoon opnieuw aan te leg gen. Een omvangrijk werk, dat veel coördinatie van de gemeentelijke diensten vraagt en van de bewoners nog meer geduld, omdat zij gedu rende enige tijd met veel ongemak zitten. De werkzaamheden zijn deze week in de Van de Tempelstraat begonnen met het ophalen en ver nieuwen van de riolering. Een grote stapel betonbuizen geeft aan. dat het een omvangrijk werk wordt. Ook elders in Nieuwland-West zal als de mogelijkheid zich voordoet, de riolering verbeterd worden. Een en ander zal nogal wat schade aanrichten aan de grasga zons en de beplantingen langs de wegen. Daarom worden de bomen door de Plantsoenendienst nu al "opgekruind", d.i. het opsnoeien en afsnijden van takken: Het op peil brengen van Nieuw- land biedt bescheiden mogelijkhe- den voor een aanpassing van de wijk aan de huidige verkeerssitua tie. Nieuwiand-West is namelijk ontworpen in de tijd. toen de op mars van de auto nog niet was begonnen. De straten zijn daarom nogal smal en bieden beperkte mogelijk heden tot parkeren. Er wordt nu naar gestreefd om. door meer par keerruimte te creëren, enigszins tegemoet te komen aan de eisen van de moderne tijd. Toch blijft dat een moeilijk punt, want meer parkeergelegen heid gaat ten koste van de groen voorzieningen. Enkele jaren gele den is daarom via de wijkvereni- ging een bescheiden enquête ge houden naar de wensen van de be woners. De meningen bleken ver deeld: ongeveer de helft vroeg meer parkeerruimte, de andere helft wilde het groen niet aange tast zien. Zo werd een Salomonsoordeel gevergd van de betrokken gemeen telijke dienstenlangs de opge hoogde, en iets verbrede wegen ruimte voor parkeergelegenheid la ten, maar dat zonder de speelkan- sen op de gazons aan te tasten. Er wordtnu nog bekeken, hoe dat probleem moet worden opgelost. De o phogingswerkzaamheden, aldus de gemeentelijke diensten, scheppen nu ook de gelegenheid voor een experimentmen wil pro beren de kinderspeelplaatsen veili ger te maken door het aanbrengen van rubbertegels onder de speelat- tributen. De Schoolraad van de gemeente Schiedam en 't Comité ter Bevor dering van de Kleuterbescherming hebben daar al eens om gevraagd naar aanleiding van een dodelijk ongeval op een speelplaats met gewone straattegeis. Het experiment zal worden uit gevoerd op de speelplaats langs de Thorbeckesingel naast een kap perszaak aan de Mgr. Nolenslaan. Deze speelplaats staat op de no minatie om opgehoogd te worden, zodat men in één moeite de rub bertegels kan plaatsen. Verder zal er naar gestreefd wor den de betonnen voetstukken waar op de stalen speeltuigen rusten, dieper in de grond te werken, zodat de kinderen daar niet op kunnen vallen. Overigens, aldus de gemeentelij ke diensten, geven ook rubbertegels maar een betrekkelijke bescher ming. Als de kinderen te hoog üi de speeltuigen klimmen en vandaar plotseling omlaag vallen, zullen verwondingen toch niet voorkomen kunnen worden. Verlangens au serieux nemen Schiedam mag daar biij om zijn. Da teikens were zeer grote belangstelling voor dit soort bijeenkomsten bewijst dat de Schiedamse bevolking zich nauw betrokken voelt bij de ont wikkeling van haar stad en niet alleen als het gaat om hete hangijzers ais de Brandersbuurt, Ook de voor leken nauwelijks geheel te doorgronden bestem- mings- en uitbreidingsplannen blijken aantrekkingskracht op het publiek uit te oefenen. Toch was de afgelopen hearing niet in all opzichten zo succesvol als de krantenbe richten deden geloven. Er waren nogal wat contactstoornissen, hetgeen begrijpelijk mag heten. Het studententeam dat zich over de Schiedamse problemen gaat buigen heeft nu eenmaal een andere visie op deze ge meenschap dan de bevolking zelf en dat werd niet door ieder een helemaal begrepen. Het Wageningse team wil de problemen allereerst weten schappelijk te lijf, wat betekent, een onderzoek door werkgroepen en rubriceren van verlangens die dan moeten uitmondden in een advies aan de met de uit voering van het werk betrokke nen. De vraag "wat er met dat advies zal worden gedaan, bomt bij deze aanpak op de tweede plaats. De Schiedamse bevolking tot Zover vertegenwoordigd kwam daarentegen met series praktische vragen betreffende de toekomstige ontwikkeling van Schied ai, de bulderbaan, een gezinswoningen, de haalbaar heid vun de plannen en het aan passen van de woningen aan de gezinsstructuur. Van de in de zaal aanwezigen was dat vragen om duidelijke antwoorden ove rigens goed voorstelbaar. Niemand weet op dit moment meer goed waaraan hjj wat be treft de ontwikkeling van Schie dam aan toe is. In de loop der jaren zijn er stapels rapporten, adviezen, be- stemmings-. sanerings- en ont wikkelingsplannen op tafels ge legd. zijn er initiatieven ont- ploo'd en hearings belegd, die tot dusverre nimmer tot resulta ten hebben geieid. Ondanks het enthousiasme waarmee het Wageningse team zich aan de Schiedamse bevol king heeft geprèsenteerd, mag men daarom de laatste hearing niet los zien van de vorige be sprekingen, waarbij plannenma kers en de Schiedams bevolking in discussie zijn gegaan. Ook deze hoorzitting werd door de Schiedammers aange grepen om hun praktische vra gen op tafel te leggen. En te recht, al deden ze het dan dit maal aan het verkeerde adres. Het studieteam dat de plaat selijke problematiek alleen maar wetenschappelijk wil en kan be naderen is niet de juiste instan tie om het antwoord te leveren op de vraag hoe Schiedam zich in de toekomst zal gaan ontwik kelen of op de vraag in hoeverre de plannen met Woudhoek en Spaland eigenlijk wel haalbaar zijn. Daarvoor is het gemeente bestuur de aangewezen persoon, en dat gemeentebestuur zwijgt tot dusver in alle talen. Hoe blij we ook mogen zijn met de grote opkomst bij de laatste hearing en met de be langstelling van de Schiedamse bevolking in het algemeen, re den tot tevredenheid is er tot dusver niet. Zelfs niet na het geen één van de leiders van het team drs. Pennart zei over de samenstelling en functie van de werkgroepen: „Het lijkt ons nut tig dat de werkgroepen ten min ste esnmaa! per week vergade ren. Deze bijeenkomsten kunnen zich utistrekken over drie maan den. zodat er in totaal twaalf kunnen worden gehouden. In die tijd zullen er besprekingen in groter verband worden gehou den. bij voorbeeld tussen ver scheidene werkgroepen, of met gemeentelijke diensten of ont werpers." En dan? Wat gaat er na die besprekingen met het verzamel de materiaal gebeuren? Is het gemeentebestuur dan werkelijk van plan de geuite op- en aan merkingen te benutten bij het uitwerken van de plannen? Of verzeild het materiaal in één of andere kas zoals al met zo veel adviezen en plannen is ge beurd? Vooral op die vraag zou het gemeentebestuur eens antwoord moeten geven. msSKéï ADVERTENTIE SUymUj WIJNHANDEL Bezorging door de gehele stad. SCHIEDAM De heer A." Me taal. organisator van de handte keningenactie tegen de aanwezig heid van brandstoftanks achter de huizen van de Rotterdamsedijk, zal wanneer zijn actie geen succes heeft, een brief schrijven aan de Koningin. Vorigé week .vrijdag heeft hij een bezwaarschrift niet 55 handteke ningen bij het stadhuis gedepo neerd om zijn argumenten kracht bij te zetten. Zoals bekend vraagt de gemeente bij Gedeputeerde Staten opnieuw vergunning aan voor de drie on dergrondse brandstoftanks en een aantal voorzieningen op het terrein van de VROM-dienst aan de Bui- tenhr', viv;pg. dat juist achter de Rotte -n-'-rrlijk ligt. De tanks be vatten plusminus 30.000 liter gas- olie en benzine. Dat de leden zelf zouden moeten praten, maakte de heer L. van Vee- len, voorzitter van de ARP (dus onderdeel van de SGP) bekend. Hij zei: 'Het is niet de bedoeling dat ik het woord voor u doe, plaatst op merkingen en maakt wensen be kend, die wij zullen noteren.' Na het gebruikelijke stroeve be gin kwamen de vragen langzamer hand los. De zwembaden in Schie- dam-Zuid en in Groenoord vorm den punt van discussie. Vee! men sen lieten hier hun mening over horen. Ook het gesloten badhuis aan de Eendrachtsweg was stof voor ge sprek. Over de toekomst van dit gebouw had iedereen zijn eigen aegje te zeggen. Een van de meest duidelijke opmerkingen kwam uit de'mond van loodgieter Schwager- man. Hij zei: 'Het herstellen van dit badhuis is weggegooid geld. Al les is er even oud en rot. Daarbij komt dat de oudere mensen toch niet meer naar een badhuis gaan en de jongeren zelf een douche bouwen in huis.' Dank z(j aanwezigheid van een aantal raadsleden konden vele vragen bevredigend beantwoord worden. Dit had tot resultaat dat weinig mensen teleurgesteld naar huis zijn gegaan. (ADVERTENTIE) Evt. vooraf prijsopgave 'PHlliPlI S'- Liduinastraat 78 a Schiedam P&Ö Telefoon 010—268G.38. Off. Philips dealer Het water druppelt er sinds de ruige stormnacht van 26 septem ber bijna in dikke stralen langs de muren en laat op vele plaatsen een smerige, zwart-groene schimmel achter. Hij wijst grimmig op de dikke brei en zegt: „Dat is niet langer te harden, maar wat doe je er as:.? Bij de huisbaas loop je met je kop tegen een muur." Vorig jaar heeft hij dezelfde toe standen al een keer moeten door maken; toen het dak van zijn wo ning (ook nu weer de oorzaak van alle ellende) zo lek bleek ais een mandje en pas na langdurig aan dringen bij de huisbaas provisorisch <>rd hersteld. Sindsdien leefde de Schiedammer in angst en vrees hoe lang de re paraties het zouden uithouden. Dertien weken geleden was het dan zover. Bü elke regenbui staat de kamer nu bijna blank. „En dat is toch ondenkbaar in deze moderne tijd," gebaart T'an der Waal met wanhoop in zijn stem. „Ik ben naar de bouwpolitie ge weest en die hadden aan de huis baas doorgegeven, dat het dak vóór de 30e november gemaakt moest worden, maar daar werd nauwelijks sjoege op gegeven. Ja hoor, het wordt gemaakt, beloofde die aldoor maar er komt niemand," aldus Gerrit van de Waal over zijn na latige huisbaas, een Belg, die ove rigens niet voor commentaar be reikbaar is. Van der Waal heeft onlangs eigenhandig het licht afgesneden, omdat hij het risico van kortslui ting met als gevolg wellicht een flinke brand, coute que coute wil vermijden. „De traploper, de vloer bedekking, mijn bed, alles is naar de Filistijnen. En b(j de buurvrouw begint het nu ook al en die heeft nog eens vier kinderen in huis, dat is toch godgeklaagd. Kan niemand rnjj dan helpen?" vraagt Van der Waal zich af. Het antwoord geeft hij zelf: „Als huurder ben je vogel vrij. Ze kunnen doen en laten met je wat ze willen." (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Tot diep in de tweede helft heeft het er voor Odi in de wedstrijd tegen THOR niet al te gunstig uitgezien. Een achter stand van 25, slecht lopende com binaties en onzuivere, waren de be- wyzen voor de stelling, dat de Schiedammers een verloren wed strijd speelden. Maar bij zaalkorfbal is alles mo gelijk. Zo ook dit keer. Ineens hervond Odi zijn ritme en binnen tien minuten was de 25-achter- stand in een 76-voorsprong om gebogen. Sensatie genoeg en opnieuw werd bewezen, dat micro-korfbal vol on verwachte wendingen zit en kan uitgroeien tot een thriller, die spe lers. trainers, coaches en publiek in alle mogelijke staten brengen. De Rotterdammers openden 'de score, waarop Costick Toussaint in dezelfde minuut met een doorloop- ba! antwoordde, 11. Na I2 vond Arie van 't Hoff de korf, waarna Thor met twee treffers de rust met 42 liet ingaan. De gastheren zetten hun offen sief na rost direct voort en liepen uit tot 63. Costick Toussaint, Aida Smits en Arie van 't Hof brachten de stand in evenwicht en Jan van Otterloo deed er nog een (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Als het financieel haalbaar is, kan waarschijnlijk in 1972 begon nen worden met riolerings werken in het oude dorp Kethel. In verband hiermee zullen de Kethel-bewoners nog een tijd ver stoken blijven van aardgas. Burgemeester en wethouders ver tellen dat het financieel onaan trekkelijk is. het dorp op het aard- gasnet aan te sluiten, voordat de riolering is aangelegd. schepje bovenop door Odi met 76 voor te brengen. THOR kwam nog even terug tot 77, maar Cees Passchier zorgde met een ver schot voor de volle winst. (ADVERTENTIE) PASSAGE m SCHIEDAM Z U i D-HO L CA N DSC H E KAN TO ORBOEKHA NDEL (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Donderdagoch tend omstreeks drie uur is de 22- jarige Duitse zeeman U. N. door de Schiedamse politie aangehou den, De man. die onder invloed verkeerde was juist bezig zich te ontfermen over een geparkeerd rijwiel, toen twee patrouillerende agenten voorbijreden. Even tevoren had hij ook al pogingen in het werk gesteld om een bromfiets te star ten, wat niet gelukt was. De man is ingesloten aan het hoofdbureau. Doordat hij niet voldoende af stand hield, is de 16-jarige M. F. M. B. gisteravond met zijn brom fiets op een voor hem rijdende auto gebotst. De jongeman liep bij de aanrijding een sleutelbeenfractuur op. Na behandeling in de dr. No- letstichting kon hij naar huis te rugkeren. Op de kruising Nieuwe Haven— B.K.-laan is gisteren de 57-jarige P. v. B. met zijn bromfiets aan gereden door een bestelauto, be stuurd door de 24-jarige P. Z.. De bromfietser, die linksaf de B.K.- laan opreed kreeg bij de aanrij ding een hersenschudding en en kele wonden aan het gezicht Hii is ter behandeling in het Gemeente ziekenhuis opgenomen.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 3