verbruiken steeds meer gas tegen Rijnpoort Zweden en Noorwegen te kijk bij Wilton Alternatieve visie op metrotracé Schiedammers éurotax 15.11.22 Ruilbeurs in Arcade Twee concerten van Unisono5 Koemarktbrug maandagnacht afgesloten Jaarverslag GTB over 1969: Opdracht Verlies DE TROTS VAN DE BRANDWEER (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het gasverbruik in Schiedam is het vorig jaar sterk toegenomen. Oorzaak daarvan is de voortgaande toepas sing van aardgas voor verwarmingsdoeleinden. In percentages uitgedrukt bedraagt het gestegen gasverbruik in vergelijking het 1968 26,2 De omzet van water vertoonde vorig jaar echter een lichte daling en wel met 0,3 Dit blijkt uit het jaarverslag over 1969 van de Gemeentelijke Technische Be drijven. Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Bni- ensluis in Schiedam (•helding van de Voorhaven de Buitenhaven zal ervangen worden door een xotere waterkering. De erkzaamhedcn hieraan lullen worden uitgevoerd in het kader van het Deltaplan. De Buitensluis, die in het kader van hei Deltaplan zal worden vervangen door 'n andere water kering, wordt nog steeds veel gebruikt. ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) NAALDWIJK B. en W. van Naaldwijk stellen de gemeen teraad voor in beroep te gaan tegen een beschikking van Ge- ieputeerde Staten. Dit zou betekenen dat binnen zes maan- ien nadat hun beslissing van 25 november onherroepelijk is geworden, een herziening van het bestemmingsplan „Lan- ielijk Gebied" wórdt vastgesteld. Dit'bestemmingsplan betreft iet graven van de Rijnpoorthaven op het grondgebied aan de Maasdijk in de gemeente Naaldwijk. Glas-, aarde- en houtsnij werk, technische-, culture! en toeristische films, poppe, in originele klederdracht, dat alles en nog veel meer is te zien op de expositie in de be- drijfsschooi van Wilton-Fij- enoord in het kader van de Zweeds-Noorse week. Tot en met zaterdag, want dan gaat het expositiemateriaal weer terug naar de ambassades, culturele instituten en bedrij ven waarvan de organisatoren het grootste deel van het ten toongestelde materiaal heb ben weten los te krijgen. Niet- WF-personeel kan op zater dagmorgen van 9.30 tot 12.00 uur een bezoek brengen aan de school. Zoals architect Koos van der Zalm het meent te zien en zoals de Werkgroep Sane ring Binnenstad Schiedam het schetste. Met deze tekeningen antwoorden een aantal studenten van de Delftse T.H., verenigd in de werkgroep Schiedam, op de naar hun mening „subjectieve tekeningen" van de Schiedamse architect Koos van der Zalm. Links tekening van Van der Zalm en rechts, die van de werkgroep. (ADVERTENTIE) DIENSTPLICHT Aangifte ter inschrijving jpERDAG 17 DECEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 18 j S5$S5^sd): Wanneer er met de vervanging ifn begin kan worden gemaakt is ;og niet bekend. Een en ander icudt verband niet de verhoging an de Maasdijk en de Hoofdstraat/ levendijk. Een van de andere oor- taken waarom nog niet bekend is nnneer er met de vervanging v&n Buitensluis kan worden begon- aen is het feit dat de plannen tavoor nog in ontwerpstadium rokeren. Als deze klaar zijn zal de ge- Menteraad er zijn goedkeuring san moeten hechten waarna het Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland moet passeren voordat het Ministerie van Verkeer en Water staat er zijn fiat aan kan geven. Bij het betreffende ministerie verwacht men dat er over ongeveer anderhalf jaar een begin kan wor den gemaakt met de vervanging. De bouw van de sluis zal, afhanke lijk van onder andere de weersom standigheden, ongeveer twee jaar in beslag nemen. De gemeente Schiedam kreeg van het Hoogheemraadschap Scbieland opdracht om plannen te laten ma ken voor een nieuwe sluis, in ver band met het Deltaplan zijn er in Schiedam al bepaalde gedeelten van dijken verhoogd. Technisch bezien kan over een half jaar al met de vervanging worden begonnen. Eerst echter zul len de tekeningen de ambtelijke molens doormoeten voordat hét startsein kan worden gegeven. De juiste kosten voor de nieuwe sluis zijn nog niet bekend maar ver wacht wordt dat deze tussen de tien en vijftien miljoen gulden zul len liggen. Het verslag gaat ook in op het werk van het voorlichtingscentrum van de GTB aan de Broersvest. In 1969 werd daar aan ongeveer 2300 bezoekers advies gegeven op het gebied van aparaten en toestellen voor huishoudelijk en industrieel gebruik, zowel voor gas als voor elektriciteit. Op elke laatste yrijdag van de maanden januari tot en met mei werden kook- en bakdemonstraties gegeven, verzorgd door de Stichting Huishoudelijke en Gezindsvoorlich- ling, die bezocht werden door onge veer 140 personen. De stijgende lijn in gasverbruik v.d. afgelopen jaren heeft zich in '69 versterkt doorgezet, aldus het jaarverslag. Sinds '67 werd 't ver bruik per kubieke meter per inwo ner b(jna verdubbeld: 194.5 m3 in 1967 tegen 353.4 m3 in 1969. De jaarlijkse verkoop van gas bleef eveneens gestadig toenemen, namelijk van 31.1 miljoen m3 in 1968 tot 39 2 miljoen m3 in 1969. Dit is voornamelijk het gevolg van expansie op het gebied van de ruimteverwarming, zowel op huis houdelijk als industrieel gebied en verder van stadsuitbreiding. Op 31 december van het vorig jaar had het totale leidingnet in Schiedam een lengte van plusmi nus 15 kilometer. De financiële re- Het voorstel van B. en W. zou in «n speciale vergadering vrljdag- niddag 18 december aan de orde temen. In hun beroepschrift mer- :en B. en W. op dat men niet kan iooruitlopen op een, in het vooruit- Kbt gestelde herziening van het treekplan. Het zou onmogelijk Ün te overzien of een incidentele fffilissing als deze, in het planoio- jsch beleid van de hele streek zal assen. Dit wordt niet alleen be- djfeld. maar zelfs ontkend, in wband met de overwegingen die eidden tot de vaststelling en Medkeuring van het streekplan 'estland. B. en W. van Naaldwijk stellen |m noch de minister van ruimte- te ordening, noch Gedeputeerde teen in hun besluit hebben aan- :«oond, dat de overwc^ .igen die ot goedkeuring van het streekplan Estland hebben gevoerd, niet ter zouden gelden. Zij vinden het onjuist dat de nlnister volstaat bij 'de gegeven uitwijzing van de geprojecteerde lijnpoorthaven met de verwijzing 'Aar 'de ruimtelijke situatie in dit iebied.' 'Industriële ontwikkelin- i«n' in de directe nabijheid van de ^projecteerde haven zou daardoor iet kunnen worden toegelaten. Volgens B. en W. heeft men niet ader onderzocht welke gevolgen iet havencomplex voor het woon- :n werkmilieu in het Westland kan «ebben. De afwerende functie van zogenaamde groenstrook achten niet of nauwelijks effectief. Ook de recreatieve functie van de Poenstrook trekken zij in twijfel. ■ti 7°. en w. stellen de raad dan ook ®?or de Koningin te verzoeken het besluit van Gedeputeerde Staten '(■gegrond te verklaren. Op dit fborstel .hebben B. en W. instem- ontvangen van de Christelij- Boeren- en Tuindersbond, de «ooms-Katholieke Land- en Tuin- bouwbond en de Hollandse Maat- .schappij voor Landbouw. Naar aanleiding van een artikel in Het Vrije Volk van 10-12-70 over de Schiedamse architect Koos van der Zalm. die kritiek heeft op de bovengrondse ligging van het metrotracé, willen wij onze ziens wijze op dit probleem geven. Als blijkt dat voor het functione ren van de binnenstad het metro tracé het best door het centrum kan komen, dan moet dit een zoda nige vorm krijgen, dat het in 'de stad kan worden opgenomen. Je kan dan allereerst kiezen tus sen ondergrondse en bovengrondse ligging. De heer Van der Zalm gaat er bij deze keuze van nuit dat de bovengrondse ligging van de metro niet is te integreren met de leefbaarheid en het historische beeld van Schiedam, Wij zijn echter van mening dat je de stad niet moet zien als een historisch reservaat, maar als een levend organisme, waar nieuwe elementen, mits niet strijdig met het functioneren van de stad. al tijd aan toegevoegd kunnen wor den. In dit verband wijzen wij op de tekeningen bij het artikel, waaruit blijkt, dat er geen auto onder het viaduct door zou kunnen. Wij kun nen begrijpeD- dat de heer Van dei- Zalm in zijn emotionaliteit liet viaduct zo lelijk mogelijk heeft willen weergeven. Daarom hebben wij ook wat schetsen gemaakt waarmee we de subjectieve gevoelens, die uit zijn tekeningen blijken, wat willen re lativeren. Namens dg Werkgroep Sa nering Binnenstad Schiedam. HANS HUTS IN 'T VELD, WILLEM DE VISSER, PAUL PEETERS. Boerhaavelaati Glee. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Gezien het grote succes van het kerstconcert van vorig jaar zal het gemengde koor „Unisono" ook deze maand weer in Schiedam optreden. De muzikale U- ng van het concert, dat zondag 2ü december in de H. Hartkerk aan de Lekstraat gegeven wordt, is in handen van dirigent Henk Govaart. Er wordt aan deze avond meege werkt door het Vlaardings Begelei dingsorkest, de Bazuingroep CJV en een groot aantal solisten. De toe gangsprijs bedraagt twee gulden vijftig inclusief programma en kof fie. De kaarten voor de concertavond zijn verkrijgbaar bij de adressen vermeld op de affiches en bij de VVV. Telefonische bestellingen kun nen worden opgegeven op telefoon 268611. De avond begint om acht uur. Het koor „Unisono" zal vrijdag avond aanstaande in gebouw Arca de aan de Lange Haven eveneens een concert verzorgen voor de leden van het Nederlands Katholiek Vak verbond. Ook niet-leden zijn op deze avond, die om acht uur begint welkom. Woensdagavond 16 decem ber is er reeds gelegenheid om aan de kassa van Arcade kaartjes af te halen. Het bestuur van de wijkvereni- ,'ing „Nieuwland" organiseert op woensdag 23 december 'n kiaverjas- koppelconcours in de zaal van het wijkcentrum aan het Dr. Wibaut- >lein. Voor de winnaars van de wond die om acht uur begint zijn 'en flink aantal prijzen beschik baar. Er wordt 2 x 2000 punten ge peeld; het inschrijfgeld bedraagt 1.5 j per persoon. Deelnemers kunnen zich opge ven bij de heer P. Brand. Dr. Wi- bautstraat 29. mevr. Kalkhoven, Mackaystraat 45, de heer W'itzel. v. Oldenbarnevelótstraat 2 en de heer W. Niehot, Damlaan 54. sultaten over het verslagjaar wa ren minder hoopvol; in 1969 werd een verlies geboekt van 111.585 gulden. *n bedrag dat door de uit kering uit de reserve van de N.V. Nederlandse Gasunie overigens ruimschoots wordt gedekt. De drinkwaterleiding van de ge meente Rotterdam leverde in 1969 5.8 miljoen m3 water, hetgeen een vermeerdering ten opzichte van 1968 betekent met bijna zes per- cent-, In de distributie van het uit Rotterdam via het pompstation aangevoerde drinkwater hebben zicli tijdens het verslagjaar geen storingen voorgedaan. De gebruikelijke controlemaat regelen op de bacteriologische zuiverheid van het water door de N.V. KIWA werden regelmatig uitgevoerd. De totale lengte van het drinkwaternet bedroeg op 31 december ruim 14,8 kilometer. De grootste buis-uitbreidingen vonden plaats in het industrieterrein Spaansepolder, de randbebouwing van Nieuwland en in Groenoord. De winst van het waterbedrijf ten slotte bedroeg in 1969 ruim 13.0Ü0 gulden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM 'Ik ben trots op de Schiedamse brandweer en de scheidende brandweerlieden hebben met hun aandeel in de zo verant woordelijke brandweertaalc een bij drage tot die trots geleverd.' Aldus gisteravond burgemeester Roelfse- ma in de aula van de dienst Ge meentewerken aan de Korte Ha ven. Hij en met hem het hele Schie damse brandweerkorps nam' af scheid van zeven brandweerllieden, die in verband met het bereiken van de leeftijdsgrens of medische keuring eervol ontslag is ver leend. De scheidende functionarissen zijn: de heer G. H. Rademaker, adjunct^hoofdbrandmeeter le klas se; de heer J. v. d. Vlugt, on derbrandmeester; de heer M. A. C. van Deurzen, hoofdbrandwacht le klasse; Th. J. Hertog, hoofdbrand wacht; Th. W. Groenendaal, brandwacht le klasse; K. Teeuw, brandwacht en de telefonist A. de heer A, Vermeulen. (Van een onzer verslaggevers! SCHIEDAM In verband met het uitvoeren van reparatie-werk zaamheden zal de Koemarktbrug in de nacht van maandag 21 december op dinsdag 22 december van 24.00 tot 06.00 uur of zoveel langer of kor ter als nodig is, worden afgesloten voor alle verkeer. Zo wordt bekend gemaakt dor de dienst voor Ge- Gemeentewerken te Schiedam. 'Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De afdeling Schie dam van „De Verzamelaar" organi seert vanavond in gebouw Arcade, Lange Haven 71. een ruilbeurs, die om zeven uur begint. Op deze ruil beurs is gelegenheid om munten, postzegels, sigarebandjes, lucifer- merken en oude prentbriefkaarten te ruilen. De in 1951 geboren mannelijke per sonen, die in een Nederlands be volkingsregister zijn opgenomen of daarin behoren te z(jn opgenomen en geen bewijs van inschrijving voor de dienstplicht noch een bewijs van niet-inschrijving hebben ont vangen, zijn verplicht zich vóór 1 januari 1971 aan te melden ter gemeentesecretarie van hun woon plaats of gewone verblijfplaats. De aanmelding moet geschieden door deze personen zelf. bii hun verhindering door hun wettelijke vertregenwoordiger. Is een rechts persoonlijkheid bezittende vereni ging, een stichting of een instelling van weldadigheid wettelijk ver tegenwoordiger, dan rust bij ver hindering de verplichting tot aan melding op de bestuurders. Zü die zich aanmelden, worden, in dien zij de Nederlandse nationali teit bezitten, ingeschreven voor de dienstplicht, Schiedam. 9 december 1970. De burgemeester, H. ROELFSEMA, Buitensluis

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1