Tweede helft 1972 Stricklede gereed Initiatief onderwijzers en natuurliefhebbers WERKGROEP WIL SCHOLIEREN DICHTER BIJ NATUUR BRENGEN Y°g oefeningen in SCHIEDAM VANDAAG Kleuterschool in Schiedam-W est Klaar-overs blijven aan het werk Carol-service aan Wes* |st Midwinterbal in De Vonk a- het Stedelijk Voorwaarde Verbinding: Voorbereid Huisdier Vogelvrij Taak Ruimte Bezwaar Openbaarheid blijft belangrijk aldus B. en W. VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 21 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Tijdens de snel invallende duisternis is gister middag de eerste paal geslagen voor de nieuwe, uit 104 wo ningen bestaande bejaardenflat "Stricklede". De bejaarden flat wordt gebouwd op het terrein tussen de Vlaardingerdij k en de Nieuwe Damlaan. Opdrachtgever is de Humanistische Stichting voor Huisvesting van Bejaarden Schiedam. Mevrouw F. van der Esch-von Henningtweede voorzitter van de Humanistische Stichting voor Huisvesting Bejaarden Schie dam slaat de eerste paul erin. fK41i - h %\|J1 Wife bi&ËfihÈktsem Maquette van het bejaardentehuis Stricklede (Van een onzer verslagge vers) SCHIEDAM Ruim een jaar geleden (in oktober 1969) is in Schiedam de werkgroep "School en Na tuur" gereformeerd. Hierin komen zowel onderwijzers als natuurliefhebbers en mensen van de gemeentelij ke Plantsoenendienst samen. Doel van de werkgroep is de leerkrachten' bij het basison derwijs te helpen de leerlin gen waardering voor de na tuur bij te brengen en de kinderen te leren de natuur te gebruiken zonder haar schade te doen, Door HANS VAN DER SLOOT Bij elk bezoek valt het weer op: Het Schiedamse Gemeente Archief is één der slechtst gehuisveste van heel Zuid-Holland. Delft, bijvoorbeeld, heeft zijn bewaarplaats van de gemeentelijke bescheiden ondergebracht in een prachtig grachtenhuis, geheel in overeenstem ming met de aard van het instituut. SCHIEDAM B. en W. van Schiedam vragen de raad om. medewerking voor het stichten van een kleuter school in Schiedam-West. Dit in samenwerking met de Vereniging tot- Bevordering van Christelij'k Onderwijs. erste paal flat voor bejaarden zit erin De opdracht tot de bouw werd In 1969 door de stichting gegeven aan Jr. T. A. Brouwer van het ar chitectenbureau Groosman uit Rot terdam, die. ten behoeve van een andere organisatie, de Stichting voor het Bejaardenwerk, aanslui tend op het bejaardenflat eveneens een dienstencentrum heeft gepro jecteerd. De aanleiding voor de bouw van een bejaardenflat op deze plaats was de beschikbaarheid van een smalle strook grond, schuin tegen over het verzorgingstehuis "Thur- lede", zodat door de betrekkelijk korte afstand een goede commu nicatie tussen beide tehuizen on derhouden kon worden. Hierdoor is voor het bejaarden in de toekomst onder andere mogelijk om door middel van een intercom, die in elke woning van "Stricklede" aanwezig is, dag en nacht het per- sonel van Thurlede op te roepen. Een belangrijke voorwaarde bij het ontwerpen van dit woongebouw dat in de tweede helft van 1972 klaar moet zijn was, dat de be woner zijn woning moest kunnen bereiken via afgesloten galerijen of gangen. Bij dit project heeft" men uiteindelijk gekozen voor gangen, waarbij de woningen aan twee zij den zyn gesitueerd. Bet gehele ge bouw telt negen woonlagen. Men zal nog nagaan of het binnen het budget mogelijk is de zogenaamde verspringende verdiepingen te be nutten als dakterrassen. Door de gangen in 'het gebouw ontstaan als het ware "binnenstra ten" met aan beide zijden verbre dingen, waarin een aantal activi teiten ontwikkeld kunnen worden. Men denkt'in dit verband aan het aanleggen van binnentuintjes, het (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De YMCA-socië- teit 'De "Vonk" houdt zaterdag avond in gebouw "Jeugdhaven" een midwinterbai, waarvoor men in trui «i lange broek dient te ver schijnen; herfstkleding is taboe. Zondagavond is er weer de gebrui kelijke disco-avond met het laatste hifcwerk van de top-40. De Vonk' is geopend voor jongeren van 15 jaar en ouder; de toegangs prijs voor elke avond bedraagt één gulden. Bij het eerste bezoek wordt een introductiekaart afgegeven, die de mogelijkheid biedt nog twee maal binnen gelaten te worden, uiteraard tegen betaling van één gulden. Daarna is het de bedoeling dat men lid wordt. plaatsen van aquaria, het creëren van praathoekjes etc. De begane grond staat via een overdekte gang in verbinding .net het toekomstige dienstencentrum. De bejaardenwoningen zelf bevat ten een hal, bergruimte, twee ka mers, toilet en douche. De keuken staat in open verbinding met de woonruimte, hetgeen mogelijk is gemaakt door een mechanische ventilatie. De keuken zal worden ingericht met een Therma-keukenelement. waarin een koelkast en elektrische kookplaten zijn opgenomen. Tussen de woonkamer en de slaap- ruimte komt een vouwwand. Er ontstaat dan een open woninginde- ling, waardoor een zo groot moge lijk contact tussen de bewoners en de woning wordt verkregen. Elke woning heeft daarnaast ook nog een ruim balkon. Voorts is in iedere woning een centrale warmwatervoorziening, centrale verwarming en een aan sluiting op 't centrale antennesys teem. Voor de financiering van de bouw heeft de stichting HSHB een bedrag van 4.700.000 gulden geleend bij het Pensioenfonds voor de Me taalnijverheid. Als aannemer treedt op de Bataafsehe Aannemings- maatschappij uit Rotterdam. ^4' Hiervoor stelt de werkgroep zo genaamde .lesbrieven" samen, die naar alle scholen voor lager- en buitengewoon lager onderwijs wor den verstuurd. Dit is 'n poging de kinderen te wijzen op de vele mo gelijkheden, die in de natuur te vinden zijn voor een zinvolle vrije- tijds-besteding. De brieven gaan dan vaak vergezeld van materiaal, dat door de Plantsoenendienst wordt geleverd. In de afgelopen periode zijn al ne gen lesbrieven verschenen. Daar onder .het strand", waaraan een schelpzoekwedstrijd was gekop peld; het materiaal moest door de leeriingen zelf bijeen worden ge zocht met behulp van een handlei ding. Of „Wilde planten", waarin ze ven planten behandeld worden die de kinderen zelfs in het verstede lijkte Schiedam nog kunnen vinden langs de wegsn en in de parken. Dit cursusjaar, in de periode van augustus tot december 1970 zijn inmiddels drie lesbrieven versche nen. „Het Nederlandse bos" is spe ciaal bestemd voor de leerlingen van de zesde klassen van de basis scholen, die naar het Schiedamse schoolbultenhuis in Oosterhout gaan. In deze brief worden de leer lingen alvast voorbereid op wat ze daar zullen gaan zien. In de lesbrief ,,Het park" blijft de werkgroep dichter bij huis; het Prinses Beatrixpark. Een duidelijke en uitvoerige beschrijving van wat er allemaal leeft in bet park, zo wel aan planten en bomen als aan dieren. maar ook andere dieren. Voor de komende periode tot en met juni 1971 zijn een aantal les brieven biologie in voorbereiding. Het ligt m de bedoeling dat in januari-februan de lesbrief „Last posten in huis", over schadelijke dieren zal verschijnen. Hierna wil men „Buiten in de vroege lente" uitgeven, waarvoor de afdeling Plantsoenen het begeleidende ma teriaal zal leveren en ten sloltev „De heemtuin in het Beatrixpark" met aansluitende excursie-moge lijkheden. De werkgroep stelt reacties op de lesbrieven zoals kritiek, suggesties en aanvullingen, zeer op prijs. Men betreurt het overigens, dat er door gaans maar met mate op de les brieven wordt gereageerd. Zo is op de brief „Het Nederlandse bos" (Oosterhout) geen enkele suggestie of aanvulling binnengekomen, hoewel daar op is aangedrongen bij de bezoekers van het schoolbuiten- huis. Ook wordt een beroep gedaan op enthousiaste onderwijzeressen om medewerking, want er zijn een groot aantal plannen die op uit voering wachten. Rond dierendag heeft men onder meer een lesbrief willen maken voor de lagere klas sen van het basis-onderwijs, maar dat initiatief is bij gebrek aan on derwijzeressen niet door kunnen gaan. De derde en laatste lesbrief ,.Het kleine huisdier" behandelt de ver zorging en de bescherming van het huisdier; vooral de hond en de kat, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In het weekeind- filmprogramma van het Stedelijk Museum zal een viertal films wor den gedraaid. Yoga for health, een filmisch overzicht" van de meest gebruikelijke yoga-oefeningen, zo als meditatie en zelfdiscipline, waarin ook het principe van yoga. samentrekking van alle beschik bare geesteskracht om de diepste grond der dingen te doorgronden, in beeld wordt gebracht; Rotter dam-Europoort, 'n filmimpresie van Rotterdam, zijn bewoners en de schepen, waarin maker Joris Ivens de nadruk legt op het dynamische karakter van de stad. De twee andere films zijn Glas van Bert Haanstra: het fijne hand werk in contrast met de automa tische handeling van de machines en Charij Tale, een parabel zonder gesproken tekst en slechts begeleid door Indiase muziek, waarin een keukenstoel ,un opstand" komt. Het filmprogramma draait op- vrijdag om half één 's middags en acht uur 's avonds, op zaterdag om 11.00 uur, 13.00 uur en 15.00 uur en op zondag ten slotte om "één en drie uur in de middag. Ruimte gebrek Leiden bezit een uitstekend archiefgebouw evenals Gouda, en Rotterdam heeft er zojuist voor een paar miljoen aan laten vertimmeren. Alleen Schiedam doet niet mee. Schiedam heeft zijn archief ondergebracht in een gammel slooppandje aan het Oude Kerkhof. Een gebouw tje aan de rand. van de puin- woestijn die de binnenstad ao langzamerhand aan het worden is, dat voor het doel waarvoor het wordt gebruikt totaal onge schikt is. Nou ja,- kan men daarop zeg gen, is die papierveraameling eigenlijk wel een betere huis vesting waard? Er zijn tenslotte bal van belangrijker zaken. Schiedam heeft allereerst een goede cuteuuraccommodatie no dig, Schiedam moet zich aller eerst eens een echt stadscen trum en een echt stadskantoor aanschaffen, voordat men aan het archief aandacht kari gaan besteden. Er zijn er veel die ao denken. Zolang men de financiële be slommeringen van het archief van tijd tot tijd eer» een nieuwe kast en wat boeken maar in de gaten houdt, moet het Gemeentearchief niet kla gen, Die betere huisvesting komt er wel. Het». Als maar eerst die andere verlangens zijn voldaan. Vandaar dat het Ge meentearchief nu al een dikke driekwart eeuw huist in. het pandje aan het Oude Kerkhof, gepoot aan een goedkope kan toortafel tussen de gootsteen en een tot boekenkast omgebouwde nis. Ruimte om de stukken rustig in te zien is er nooit. De tafel waaraan soms zes personen zit ten, is immer propvol, wat bij het inzien van omvangrijke stukken een hele organisatie geeft. Alleen door eendrachtige samenwerking lukt het soms om voldoende ruimte vrij te maken. Maar dan moeten wel de proto collen op de grond. Gezellig is zoiets natuurlijk wel. Het Schiedamse Gemeente Archief geniet dan ook in den lande de faam van het aardig ste archief in Holland te zijn, want waar maak je het tegen woordig nog mee dat je de kof fieketel vlak naast je in de stu diezaal hebt staan? Waar maak je het tegenwoor dig nog mee dat de bibliotheek tegelijk de werkkamer van de archivaris is en waar maak je het tegenwoordig nog mee dat er in plaats van de voor over heidsinstellingen geijkte toilet- gelegenheden nog een oerdege lijke, echt Hollandse plee met trekker en haakje in het gebouw staat? Nergens toch? Nou en? Zullen dezelfden van daarstraks zeggen. Wat willen die historiesnuffelaars nog meer? Mis. Het Archief is een net zo cultuurdragende instelling als een museum en in wezen even belangrijk, hoewel minder spec taculair. De taak van een Ge meentearchief in deze tijd be strijkt een veel groter terrein dan alleen het onbergen van ambtelijke bescheiden. Archie ven van dit ogenblik z(jn open bare studieplaatsen voor ieder een die belang stelt iri de ge schiedenis van zijn stad of in algemene betekenis. tieruimtes waarin ze hun eigen activiteiten kwijt kunnen. Schiedam echter kan niets van dit alles. Geen ruimte. Het gebrek aan accommodatie is aan het bezoek ook duidelijk te merken: De Schiedammer zelf kent nauwelijks het be staan van de instelling. Hoe kan het ook anders. Exposities en andere activiteiten waarmee het archief zich onder de aan dacht van de bevolking kan brengen, zijn niet te realiseren in het wrakke en veel te kleine gebouw. Overigens doet dat gebrek aan ruimte" wel wat wonderlijk aan. Al sinds enige tijd staat op de Lange Haven het pand van de Spaarbank anno 1820 leeg. Goed. ten opzichte van Rotter dam is het nog wel geen gewel dige verbetering, maar in ieder geval lijkt het beter bruikbaar voor het archief dan het pandje aan het Oude Kerkhof .Zeker wanneer men de ligging van het pand bekijkt. Ook de plaats waarop het archief nu gevestigd is. is zo langzamerhand onver antwoord. Ruimte voor een fatsoenlijke studiezaal ia er niet. Bezoekers die in andere archieven een ge waarborgd comfortabele plaats aan een riante leestafel gewend zijn, worden in Schiedam neer- De andere archieven in Zuid- Holland hebben die taak waar kunnen maken. Naast de depots bezitten die studieruimtes, waarin, iedereen vrij, is alle stukken door te kijken die hij nodig acht. Ongeacht of dat nu stukken uit het notarieel ar chief zijn, prentbriefkaarten van omstreeks de eeuwwisseling of de krant van gisteren. Daar naast beschikken de archieven dan nog vaak over eigen exposï- Op het ogenblik is het Ge meentearchief min of meer een vogelvrijverklaarde. Als één der laatste panden in het sane- ringsgebied Louronstraat en omstreken is het een gewild doelwit voor de jeugd, dat nau welijks te beschermen is. Men kan nu eenmaal niet alle ra men dichtmetselen. Kapotgegooide ramen, gebro ken dakpannen en sporen van fikkiestoken in de directe nabij heid van het pand zijn dan ook geeji zeldzaamheden). Vandaar dat iedereen die in Schiedam ook maar iets met de geschiede nis en daarmee met het Ge meentearchief van doen heeft, zijn hart vasthoudt. Eén vonk is voldoende om het uitge droogde papier en hout in een mum van tijd in vlam te zetten en de kans dat dat ooit nog eens gebeuren zal is bepaald niet denkbeeldig. In die verband is he mis schien eens goed de laatste gro te archiefbrand in Schiedam te memoreren. Weliswaar vond die plaats in zestienhonderdvier en hebt u daar geen weet van. Voor historievorsers is het nog steeds een dagelijkse handicap. (Van een onzer verslaggevers) Het betreft hier een nieuw on derkomen voor de Kiveva-kleuter- school, die op dit moment drie lo kalen van de Dr. J. de Visserschool in gebruik heeft, maar daar in sep tember volgend jaar weer uit moet verdwijnen. De nieuwe kleuter school zou vier werk- en twee speellokalen moeten bevatten. Als plaats van vestiging heeit de vereniging gekozen voor het ter rein gelegen aan de kruising van de Westfrankenlandsestraat Aleida- straat. Op dit terrein dat eigendom is van de gemeente en -verhuurd is aan de Hervormde Gemeente, staat nu nog een klein houten kerkge bouw. B en W. willen echter een voor behoud maken ten aanzien van de toewijzing van de grond, omdat er nog geen zekerheid is of de grond inderdaad voor het stichten van een kleuterschool bestemd kan worden. Zij wijzer er op, dat het college eventueel na het indienen van de bouwtekening nog bezwaar kan maken tegen de keuze van het ter rein. Als dit bezwaar niet door on derling overleg kan worden opge lost. dan wordt hetzij door de ge meente, hetzij door het schoolbe stuur de beslissing van de minister van Onderwijs en Wetenschappen ingeroepen. Zoals bekend heeft de sport school van Wim de Haan plannen om op die plaats een sporthal te bouwen. Het college doet in zijn voorstel geeij uitspraak over de plaats van vestiging voor een kleu terschool; wel wijzen B. en W. er op dat volgens artikel 50 van dé Kleuteronderwijswet geen beswaar kan worden gemaakt tegen het bouwen van een kleuterschool in Schiedam-West. (Van een onzer verslagggevers) SCHIEDAM Het college van B. en W. vindt het niet verstandig de verkeeisbrigadiertjes te ver vangen door ouderen. Het stelt du naar aanleiding van een schrif telijke vraag van het KVP-ge- meenteraadslad W. J. C. Wiilemse, die het college er op gewezen had, dat één van zijn collega's in Rot terdam deze vraag had gesteld. B. en W. wijzen er in hun ant woord op. dat het instituut van de verkeersbrigadiertjes een bevredi gend werkende organisatie is. die zij niet willen stil leggen ter wille van een twijfelachtige proefne ming. 'De tijden van de bezetting van de post sluiten nauw aan bij de behoeften en een voortdurend contact tussen schoolhoofd en bri- gadiertjes is gewaarborgd; bij eventuele stagnatie (b.v. door ziek te) kan direct worden ingegrepen.' Wel beloven B. en W. met de schoolraad en de schoolbesturen de kwestie te overleggen. Tegen de suggestie van de heer Wiilemse om 65-p!ussers in te schakelen voor het werk van de klaar-overs ziet het college prak tische bezwaren. Afgezien van het feit. dat een voortdurende medische controle op lichamelijke eeschikt- heid en geestelijke paraatheid no dig zal zijn, vrezen burgemeester en wethouders dat daar het gaat om een vrijwillige medewerking de inschakeling van gepension- neerden op den duur teleurstellend zal werken. Ten slotte vinden zij een vaste, verplichte band als bij de scholen onontbeeiSyk. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Het college van B. en W. van Schiedam is niet van mening veranderd en beschouwt de openbaarheid van commissiever gaderingen nog steeds als één van de belangrijkste punten van zyn beleidsprogramma. Dit delen B. en W. mee naar aanleiding van een desbetreffende vraag van de ge meenteraadsleden de heren A. J. Engelsman (p.v.d.a.), G. Kaptein (d'66) en M. A. A. M. van Overveld (k.v.p.). Het wachten is op dit moment nog, aldus B. en W., op een ant woord van een aantal commissies, waarin ook niet-raadsleden zitting hebben, alvorens het college een- voorstel bij de raad kan deponeren inzake de openbaarheid van deze vergaderingen. B. en W. hebben al een positief advies over deze kwes tie ontvangen van de commissie voor algemene en bestuurlijke za ken. 'Van een onzer ver -. SCHIEDAM In het kerkgebouw van de Nederlandse Protestanten Bond aan de Westvest 90 wordt zondagavond aanstaande een carol- seiTlce gehouden. Het is bij dit soon diensten gebruikelijk dat ei door het publiek wordt meegezon gen met de liederen. Vooral de jeugd speelt bij deze diensten eer. grote rol. Er wordt gezongen door het koot van de Nederlandse Protestanten Bond onder leiding van de heer Ph! van Oordt en door leerlingen van de Schiedamse muziekschool. De begeleiding is in handen van een ensemble. Het ligt in de bedoeling dat do earol-serviee door de ziekenomroep van de verschillende ziekenhuizen wordt overgenomen. De avond be gint om half acht.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1