Tekenaar onder auto DE RUIMTE m Gebr. de Veld Wereldwinkel én Grote Kerk voor eenzamen Geen slapeloze nachten voor Wilton-handballers VANDAAG wisselblnd Schiedamsejeugd aan de slag in kerstvakantie MMLMSUK Kerstdienst Betheikerk Activiteiten van Natuurgenot in komend jaar T.V. DEFECT Kerstliederen op carillon Dertien geisers gestolen Burgemeester opent kinder dagverblijf Mm Prima Dames Onbegrip Lot Reactie >\r - Ijenu'cimttrw vedigfeicl! NEBIM N.V. door Volvo overgenomen WOENSDAG 23 DECEMBER 1970.. HET VRIJE VOLK PAGINA 29 - mis vv-, I-);-; (ADVERTENTIE) Wij helpen U direct! Kort. geleden heeft de gemeente Schiedam - aan de. ,'s-Gravelandseweg, in de onmiddellijke nabijheid van het station, een nieuw parkeerterrein aangelegd dat vooral bestemd is .voor de zogenaamde lang-par- keerders. Tot nu toe moest men op het drukke par keerterrein aan het Sta tionsplein vaak langdurig zoeken om zijn wagen kwijt te kunnen, maar met de totstandkoming van de nieuwe parkeergelegenheid hoopt men op de oude par keerplaats wat meer ruim te te scheppen, vooral ten behoeve van de kort-par- keerders. Het nieuwe par keerterrein ligt op ongeveer twee minuten lopen van 't station. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Zondag zal er in de Schiedamse Margriet hal weer een aantrekkelijk handbalprogramma worden afgewerkt. Om 12.20 uur tre den de dames van Wilton aan tegen het Haagse Animo. Dit Haagse team heeft in het ver leden Wilton al menig slape loos uurtje bezorgd. Handbal. Moment uit de wedstrijd DWS-Spartaan (junioren- dames) ^afgelopen zondag in Schiedam gespeeld. Door HANS VAl\ DER SLOOT Van sneeuw kun je eigen lijk nog niet spreken. Wat er valt, zijn niet meer dan kleine ijskristalletjes die als poeder blijven liggen tussen de afgevallen bla deren en witte vegen ma ken op de weg naar het dorp. Voorboden van de echte sneeuw die nog voor Kerstmis wordt voorspeld. !Sf« ÉtólsSsai jxr V Hoogovens, een stimulans voor onze welvaart (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) BANKETBAKKERIJ (Vaa een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Gistermorgen omstreeks acht uur is de 39-jarige Amsterdamse tekenaar Th. J. M. op de flets in botsing gekomen met een vrachtauto, bestuurd door de 23-jarige viaardinger G. v, H. De Amsterdammers is door de GG en GD naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd, waar hij is opgenomen. Het ongeluk gebeurde op de Ad- iniraal de Ruyterstraat. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Donderdag wordt er een kerstnachtdienst gehouden in de Betheikerk aan de Nieuwe Maasstraat. De christelijke mu ziekvereniging Harpe Davids ver leent zijn medewerking aan deze dienst. Voorganger is drs. J. D. Smits uit Amersfoort. Er wordt be gonnen om 11 uur 's avonds. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Itr het gebouw Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven organiseert de aquariumvereniging 'Natuurgenot in Huis' op maandag 4 januari een bijeenkomst, die om acht uur 's avonds begint. Spreker is de heer W. A. Tomeü, die een lezing houdt onder de titel 'Cryptocoryne' met aanvullende kleurendia's. Ook niet- leden zijn op deze contactavond van de vereniging welkom. De heer Tomeij zal in zijn lezing ingaan op de groei van planten en de eisen, die gesteld worden aan verwarming, bodem en licht. Hij zal eveneens lichtbeelden tonen van de vindgebieden van deze planteD. waarbij aandacht besteed zal worden aan een flink aantal onderwater-dleren. Inmiddels heeft het bestuur van de aquariumvereniging de data voor de activiteiten van komend Jaar vastgesteld. De heer Nieuwen- huizen zal maandag 1 februari een lezing houden, die 'Rond het vis- glas' is genoemd. Tijdens de jaarvergadering op 1 maart staat een demonstratie aqu arium-lijmen op het programma. Op 12 april wordt een filmavond gegeven in het bejaardencentrum Thurlede. waarna de heer W. Hoogendoom op 3 mei zpL spreken over 'Vanuit het water tussen het gewas; achter glas'. De heer Looze geeft ;op 4 oktober een lezing over 'De Grote" Peel', .de, heer W. Hoogendoom zal 't op 1 no-, vember hebben over 'Aquaria Safa ri deel 2', terwijl de heer F. F.' Schmidt het programma, van 1971 afsluit met een lezing 'waarvan de titel nog niet bekend fs. fcvt. vooraf prijsopgave (wuupsj st- Liduipastraut 18 a l/£P\! 8fhieiiani Telefoon (110—26 8(! 38 'J Off. Philips dealer (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Alle Schiedam mers, oud en jong, zijn donderdag- avond welkom in de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat, waar een Schrift- en Tafeldienst gehouden zal worden, die om acht uur begint. De bijeenkomst wordt -georgani seerd door jongeren van Schrift- en Tafeldienst en de vredeswerkgroep Schiedam. Na de dienst gaat men gezamen lijk naar de wereldwinkel, waar behalve koffie en broodjes, ook actie-modellen klaar staan van onder andere Amnesty Internatio nal en X-Y self-tax movement, die aangeven hoe er voor alle vol ken een stukje welvaart is te berei ken. Er is ook gedacht aan het kroost van de bezoekers, die zich met verf en papier kunnen uitleven. 'Om de soberheid die bij deze kerstdagen past, gestalte te geven', aldus de organisatoren,' kan men. brood en wijn kopen tegen een vastgesteld minimum-bedrag'. De opbrengst gaat naar Amnesty International. Degene die om welke redenen dan ook niet aan deze bijeenkomst kunnen deelnemen, zijn op eerste kerstdag welkom bi) P. Jakobs, Grofbaan 11. en J. Boaa, Van Heu- ven Goedhartstraat 126, bij de laatste vanaf drie uur 's middags. De wereldwinkel zal beide dagen non-stop geopend zijn. Het spel 'van Animo is bijzonder grillig en stelt Wilton vaak voor grote problemen. Maar Wilton steekt momenteel in een prima vórm. De strijd van afgelopen zon dag tegen DWS 2 mag echter be- slist niet ais graadmeter voor de komende strijd beschouwd worden. Gezien de totale prestaties van Wilton in dit seizoen, hóuden we rekening op een kleine Schiedamse «ge. - De dames van DWS zullen, de sWjd aangaan met Kwiek Sport bit Den Haag. Deze ontmoeting, die om 14.00 uur begint, kan DWS weer eens de volle winst in huis wengen. Zondag heeft DWS getoond, dat het de tegenstanders zonder pardon weet op te rollen. En die wil om door te drukken zal de ploeg zeker nodig hebben, want Kwiek Sport is eén formatie om danig rekening ®ee te houden. Maar een werkelijk gevaar mag Kwiek Sport voor DWS biet betekenen. Ten 6lotte ontmoeten dé dames van UVG om 15.00 het Rotterdam- Neptunes. In deze strijd moet UVG ongetwijfeld de volle winst kunnen grijpen. Het spel van de Rotterdammers is wel wat grillig 'eri agressief, maar tot werkelijk •.gevaarlijk spel kan. het over het algemeen niet komen. Met een goede mandékking heeft UVG on getwijfeld alle kansen in handen. hun 'snelle aanvalsspel moeten de dames van trainster Carla van Wamelen in staat worden geacht om de punten mee naar huis te nemen. De dames van Scylla treden in IJsselmonde aan tegen Schutters 2. Scylla heeft tot nu toe wel be wezen. dat het zich goed weet aan te passen in de eerste klasse. Het laat zich beslist niet impo neren door teams met een veel gro tere ervaring. En dat zullen de spe lers. van Schutters zondag onge twijfeld gaan ondervinden. Met De heren van Wilton gaan naar Ommoord voor de return tegen Dy namo 2. Thuis had Wilton weinig moeite met de Rotterdammers en haalde na een prima'wedstrijd een duidelijke 2011 zege. Dynamo zal nu zonder twijfel al les in het werk stellen om de winst in huis te houden. Maar het spel van Wilton is de laatste tijd der mate sterk, dat deze wedstrijd al bij voorbaat een verloren zaak is voor de Dynamo-ploeg. SCHIEDAM De stadsbeiaar- dier, de" heer C. Don, zal op don derdag 24 december tussen 17.00 en 17.30 uur een gevarieerd program ma van kerstliederen ten gehore brengen op het carillon van de St. Janstoren. Hier, midden op de Veluwe, maakt niemand zich daar druk over. Sneeuw heeft hier een an dere betekenis, waaraan wü stedelingen vanaf ons eerste uur even moeten wennen. Vooor ons staat sneeuw gelijk met stagnaties, te laat bezorgde post, moeilijkheden met het openbaar vervoer, kwade gezich ten wegens te laat komen, glijpartijen en natte voeten. Sneeuw beperkt ons in ons normale drukke doen en is der halve zeer ongewenst. Sneeuw, kortom is een geweldige over last, waaronder wij allen de kleintjes die nog niet beter we ten uitgezonderd zeer gebukt gaan en. die het westen van het land kapitalen kost, alleen al door de veroorzaakte vertragin gen. Hier, nauwelijks honderd ki lometer verderop, denkt men daar veel minder gecompliceerd over. Goed, bepaald gelukkig is men er niet mee, maar het me rendeel van de hier geldende beswaren behelzen niet meer dan wat lijfelijk voelbare onr gemakken. Wat kan sneeuw nu in 's hemelsnaam voor kwaad in een gemeenschap die zich aan merkelijk kalmer voortbeweegt dat de onze. Het vee staat al wekenlang op stal, de akkers behoeven :een minimum aan toezicht en regionaal verkeer van belang is er buiten de bus-.;, diensten nauwelijks en die kijkt men er niet kwaad op aan ais ze eens een paar minuten later, komen dan normaal. In gesprekken over de calami teit winter, die hier net zo veel vuldig zijn als in het westen, veinst men dan ook ons niet te begrijpen. Net zo min trouwens als in. andere zaken betreffende de verschillen tussen dit leefge bied en het onze. In de vier dagen dat we ons enige faam als geregelde be zoekers van etablissementen met vergunning hebben verworven, is on.3 tegelijk het etiket 'ras- overdrijvers' opgeplakt. Aardige mensen, heten 'we in het dorp. maar dan wel van een soort dat van elke murg een olifant weet te maken. Begrijpelijk. De afstand tus sen de Veluwse bossen het Rijnmondgebied is groot, on danks televisie en kranten. Dat het gebied langs de Nieuwe Waterweg niet bepaald een woonparadijs kan worden ge noemd weet hier natuurlijk ook iedereen, maar van de ernst van de zaken aan de Maas, van de werkelijke omvang, zijn. maar weinigen te overtuigen. Industrie betekent op Oostne- derlandse schaal hooguit een fors aantal bedrijven rond de kom van een stad. Niet, vijfen twintig tot dertig kilometer on afgebroken industrieterreinen, havenbekkens, spoorwegempla cementen. dooie vissen, boom loze stukken opgespoten land, snuffelpalen en vervuiling. uit te delen aan mensen die een vrind laten. Ha. Ha.' En wat wil je ook. Iemand vooor wie de ergste vorm van luchtvervuiling tot dusver niet meer was dan een vleug uit laatgassen in de schone (en niet synthetische) dennelucht, praat je niet één, twee, drie het beeld aan van een gemeenschap die zich mechanisch sniffend te weer stelt tegen de rook er. roet uitbrakende grootindustrie. Zelfs voor ons. die hier nog pas vier dagen vertoeven, doet dat bekende beeld al onwezen lijk, bijna ongeloofwaardig aan. Alsof het Rijnmondgebied een andere wereld vertegenwoordigt, denkend en handelend volgens volstrekt andere maatstaven. En misschien doet het dat ook wel. Je- zou het tenminste haast gaan geloven, de rede van wet houder Houtman, waarin hij de vestiging van de Hoogovens op de Maasvlakte bepleit, nog eens overlezend. Vooral de aanwezigheid van de laatste twee blijkt hier prak tisch onvertelbaar- Aan die ver vuiling wil men nog wel. Wat dat aangaat doet het goed te kunnen constateren dat het laatste S02-alarm zich niet tot de grenzen van het Rijnmond gebied heeft beperkt, niaar met name de; snuffelpalen verwek ken eèri reactie alsof je klink klare science-fiction verteld: 'Snuffelpalen? Kom nou. Snuf felpalen? Heb jij daar ooit van gehoord? Zeker om bonnetjes Waar het hem allereerst om ging was dat de Hoogovens een stimulans zouden betekenen voor onze welvaart, zowel lan delijk als regionaal. Wij, meen de hij, hadden nu eenmaal ge kozen voor een industriële,ont wikkeling en hoe graag we ook zouden willen, onderbreken kunnen- we die niet. tenzij we de werkgelegenheid de werkgele genheid willen laten en de welvaart de (heilige) welvaart, waarna hij besloot met in som bere kleuren het lot af te schil deren dat de Nederlanders ten deel zou vallen Indien zij de Hoogovens de deur wezen. In hoeverre Houtmans ar gumenten ter verdediging van de Hoogovens steekhoudend zijn, kan buiten beschouwing blijven. Wel kan je je afvragen of men, aldus redenerend, niet zó zeer de aandacht gevestigd houdt op de afgodjes welvaart en werkgelegenheid, dat men het welzijn erbij uit het oog verliest. Vanaf een al volop in kerststemming verkerende Ve luwe lijkt het van wel. £»;sS® "Vï"* ;vjv: MAM 26 (100 m w&teHietfetéfiun) MK1Ï0AM TREfOOK (010) 24 83 $1 «TgWTOPAH - SCHIEDAM Uit een garage onder een flat aan het Sibelius- plein zijn dertien geisers gestolen. De dieven zijn de garage binnenge komen door een hangslot aan de voordeur open te breken. Andere waardevolle spullen die eveneens in de garage voor het grijpen lagen, heeft men laten liggen. ROTTERDAM Het Schiedam se vrachtwagenbedrijf NEBIM N.V. is met ingang van 1 januari over genomen door de Rotterdamse Vol vo-dealer W. H. Bree 6c Zn. N.V. Als directeur van het Schiedamse Volvo-bedrijf is aangesteld de heer H. Frellng. tot voorheen directeur van W. H. Bree Jr, N.V. Al het personeel blijft in gelijke functie aan het bedrijf verbonden. (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Het grootste kin derdagverblijf van Rijnmond zal 30 december door de burgemeester van Schiedam, de heer H. Roelfsema, worden geopend. Het verblijf is ge vestigd aan de Lange Haven in Schiedam. Het bestuur van dé Stichting Kinderdagverblijf Tfatja' houdt op dezelfde dag receptie. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse jeugd kan op 28, 29 en 30 december terecht in het gebouw van St. Joris Doele, Doeleplein 1 om aan de slag te gaan met allerlei materialen, spelen en instrumenten. Deze kerstvakantie-activiteiten zijn voorbereid door de gezamen lijke werkers van de stichtingen Jeugdhaven, St. Joris Doele en de r.k.-Stichting voor Sociaal Cultu rele Arbeid. Alle beroepskrachten zullen aan deze werk- en spelda- gen hun medewerking verlenen. De speldagen worden georgani- ■X—UDtmtAlTgAATU - TRLttUU KDDAX seerd in verband met plannen' voor een meer intensieve samenwerking tussen de verschillende instellin gen voor cultureel-, volwassenen-, jongeren en jeugdwerk. De ervarin gen die bij deze kerstvakantie- ac tiviteiten worden opgedaan zullen als leidraad dienen bij de opzet van toekomstige activiteiten. Het programma voor de spel- werkdagen, dat bij de clubhuizen afgehaald kan worden, omvat onder andere muurschilderen, werken met kiel. het maken van mu ziekinstrumenten. creatief spel, Vlaamse kermis, sport en spel en leerbewerken; dat alles geheel 'af gestemd op de verschillende leef tijdsgroepen- De deelnemers kunnen zich vanaf vandaag laten inschrijven bij een vijftal clubhuizen: Jeugdhaven Al- bardastraat 69, St. Joris Doele, Doeleplein 1, centrum De Kreek* Lange Haven 92, centrum Dukdalf, Rijnstraat 1, en centrum De Re ling, Overschiesestraat 42. Men kan zich ook telefonisch opgeven.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1