Actie Graag gedaan loopt als een trein Verkoper haalde alles gewoon uit 't magazijn Hearings in Hoek, msse en Rotterdam Gezin hoort bij gastarbeider m HOOGOVENVESTIGING: Losgebroken stier loopt veehandelaar ondersteboven ANWB-station naar Rotterd am Rijnmond ivil coördinerend optreden Schuimkanon Op Goeree- Overflakkee zelf water ontfluorideren Kruisinga wil een onderzoek naar de extra- luchtvervuiling Trein verkeer vertraagd door vorst Tweeduizend Kabouters Handreikingen Knoeierijen (f 50.000) voor rechtbank Ton inkomen I WOENSDAG 6 JANUARI 1971 PAGINA 13 A V Van onze verslaggeefster IRIS WASSENAAR ROTTERDAM Het aloude gezegde „Voor wat hoort wat" gaat in Rotterdam niet hele maal meer op. Sinds novem ber worden overal in de stad karweitjes zonder heitjes op geknapt. Wat voor de een een onoverkomelijk probleem lijkt is voor de ander een lichte moeite. Maar dan moet die helpende hand wel snel ge vonden kunnen worden. Sinds de actie „Graag gedaan" een soort contactbureau tussen hulpvragers en hulpbieders instelde hoeft dat geen pro bleem meer te zijn. Na een even onwennig begin loopt de actie nu als een trein. Coupon (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Knoeierijen op kolossale schaal. Zó ka rakteriseerde de officier van Justitie mr. J. D. de Jong de ma nipulaties van ue voormalige telefonisch verkoper Th. C. van E. (40) uit Capelle aan den IJssel, die ruim twee jaar lang goederen tot een waarde van vijftigduizend gulden uit de magazijnen van zijn werkgever ontvreemdde en deze voor een zacht prijsje overdeed aan de winkelier H.W. (46) m Dordrecht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Rijnmond, houdt drie hearings over de eventuele vestiging van Hoogovens op de Maasvlakte. Op 19 januari Is Hoek van Holland aan de beurt. Plaats: Hotel America, Rietdijkstraat 96. Op 22 januari biedt zaal De Keizer, Voorstraat 17 in Spijkenisse onderdak voor de hearing daar en op 26 januari is Rotterdam aan de beurt in de Beatrixzaal van het Groothandelsgebouw. Alle hearings beginnen om 8 uur. Hoe 2000 een handje helpen "Deze bon is niet voor u maar voor een ander." Heel veel Rotter dammers zagen die bon, pakten de schaar en schreven. Mensen, die al zo vreselijk lang zelf geen bood schappen meer konden doen, men sen, die iedere dag ziek in bed hun kerden naar een bezoekje. Maar ln het begin waren het vooral de mensen, die dachten "Ik kan eigen lijk best ook een handje uitsteken", die de bon invulden en opstuurden. Vanuit alle uithoeken van de stad doken bereidwillige mensen op en gingen voor een medemens aan de slag. En ze deden dat zomaar, voor niks niemandal. Meer dan tweeduizend Rotter dammers hebben de bon van Graag slaagd. Maar de actie loopt goed, beter dan we dachten toen we er mee begonnen. Toch, er is veel meer uit voortgekomen dan alleen een eenvoudige handreiking. We hebben veel mensen wakkerge- schud, mensen, die niet wisten, dat anderen hen nodig hadden." De mensen, van Graag gedaan zijn ook wegwijzers geworden. Van Dijck: '"Er zijn zoveel instanties waar de mensen naar toe kunnen, maar ze weten er niet van en dus worden ze niet geholpen. Het maatschappelijke van een instituut schrikt ook vaak af. Ze willen geen zielige gevallen lijken." De advertenties in kranten en tijdschriften hebben hun doel niet gemist. gedaan ingevuld. In het begin was er ongeveer tweemaal zoveel aan bod als vraag. Nog is het aantal mensen, dat hulp aanbiedt een ietsje groter dan het aantal, dat er om vraagt. Drs. J. 'J. M- van Dijck, de man, die als coördinator achter de actie staat: "Onze opzet was een men- taliteitsverandemg teweeg te brengen. Je kunt moeilijk meten in hoeverre we daar nu a! in zijn ge- Twee en een halve maand loopt de actie nu. Een onvoorzien resultaat tot nu toe is het grote aantal vrij willigers, dat wel meer dan één keer wat voor anderen wil doen. Maar liefst 70 percent van de hulpbieders, onder wie erg veel jongeren tussen de 18 en de 35 jaar komen bij Graag gedaan vragen om een nieuwe klus. Van Dijck: "Als we een erg moeilijk geval hebben, zoals dat van de invalide man, die op stel en sprong moest verhuizen, dan staan de kabouters altijd voor ons klaar, daar hebben we geweldige hulp van." Maar ook uit onverdachte hoek kwam hulp opdagen. Zo kwam er een telefoontje van de Lyons Club, die artsen, psychiaters en advoca ten beschikbaar stelde. Er wordt dankbaar gebruik van gemaakt. V 1 'i V Al dit enthousiasme'van bieders kant doet de vraag rijzen of het niet zinnig is om de actie te laten opvolgen door een organisatie. Er wordt hard. over gedacht, maar de Drs. Van Dijck, en een assis tente in het zenuwcentrum, van de actie Graag gedaan. „Ik dacht, ik kan het alleen wel af, maar dat viel even tegen." NBV (Nederlandse bond voor so ciaal-cultureel vormingswerk) heeft nog geen beslissing genomen. De Stichting Ideële Reclame, de andere partner in de organisatie, bemoeit zich alleen met het re- clametechnische deel van de zaak. Mogelijk blijft Graag gedaan hier en daar voortbestaan, per wijk. Er zijn grote verschillen tussen de wijken onderling. Het Oude Westen springt er bijvoorbeeld uit als zeer actief, terwijl in Ommoord nauwe lijks iets loskomt. Toch gebeurt ook daar wel wat. Is het wel zinvol om naast alle hulpverlenende instanties er nog één naast te zetten? Van Dijck: "Ja, want we hebben wel gemerkt, dat we in niemands vaarwater te rechtkomen. Wü z;jn er juist voor de mensen, die tussen wal, en schip vallen. Het gaat om kleine hand reikingen, die toch soms erg hard nodig kunnen zijn." Het viel te verwachten, dat op de actie Graag gedaan veel eenzame mensen zouden reageren. Maar het is opvallend hoeveel eenzaamheid er ook is bij de mensen, die hulp aanbieden. Er zijn veel gepensio neerden bij. Rotterdam draait proef voor heel Nederland. Op 1 mei moet er be slist worden of Graag gedaan ook landelijk van start gaat. Dat valt moeilijker te organiseren dan hier. Want welke grote stad heeft zo'n duidelijke opzet van wijken als eenheden? Van Dijck: "Landelijk zullen we wel meer de nadruk moeten leggen op de mentaliteits verandering." En dat betekent de mensen laten zien. dat ze er zijn voor anderen en dat anderen er zijn voor hen. De achtergronden van deze zaak. j waarin ook de in Utrecht wonende vader van de thans werkloos zijnde ex-verkoper was betrokken, bleven gisteren tijdens de zitting van de Rotterdamse rechtbank vrij duis ter, De officier en de raadsman, mr. Van der Weyde. hielden het er-op. dat verdachte bij de fusie van het bedrijf (N.V. HeldersVan de Wall te Rotterdam) bang was z'n baantje te verliezen. Onder het personeel, waarvan een gedeelte moest afvloeien, heerste grote on zekerheid. Toen de verkoper te ho ren kreeg dat z'n functie gehand haafd bleef, was hij al met de knoeierijen aan de gang. Mr. De Jong wees er in z'n re quisitoir op, dat de controle in het bedrijf gering was en dat de ex- verkoper, die zonder afgifte van bonnetjes over alle gewenste goe deren kon beschikken, het volste vertrouwen genoot. Hij eiste een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek van voorarrest, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De Dordtse winkelier H.W. had voor circa 35.000.aan huishou delijke artikelen, keukenuitzetten, gereedschappen, scheerapparaten schaatsen en elektrische dekens van de ex-verkoper 'afgenomen' en daarvoor zo'n ƒ3500.aan tipgeld betaald. Hij heeft Helders-Van de Wall inmiddels 20.000,betaald. Bij hem en de voormalige verkoper weirden goederen tot een totale waarde van nog eens 20.000 in beslag genomen. De vader van de verkoper, die wegens z'n slechte gezondheid niet wordt vervolgd, had daar een be drag van ruim ƒ5000,aan toege voegd. Voor HeldersVan de Wall is de zaak, althans wat de financiën betreft, daarmee afgelo pen, - De Dordtse winkelier doet zelfs al weer zaken met dit bedrijf. Mr. De Jong vroeg zich af waar om de winkelier, die een inkomen van een ton per jaar heeft, tot die knoeierijen was gekomen. Dit zal De Rijnmondraad zal o;er de vestiging van Hoogovens op de Maasvlakte een uitspraak doen, vóórdat de Rotterdamse gemeente raad het voorste! tot gronduitgifte zal behandelen. Het dagelijks be stuur van Rijnmond heeft uit het over deze kwestie uitgebrachte'des kundigen-rapport nog geen conclu sies getrokken. Als het dagelijks bestuur zijn standpunt bepaald heeft, wordt dit aan de Rijnmond - raad voorgelegd. In afwachting daarvan wil de raad zich laten informeren en van daar de hearings, te houden door alle commissies der Rijnmond ra *.d samen. Iedereen is welkom, maar in het bijzonder zijn door Rijn mond uitgenodigd actiegroepen en andere organisaties. Intussen houdt op de dag voor de eerste hearing, in de raadsvergadering van 18 januari 'dus, mr, L. Hanekroot (d'66) een interpellatie over deze kwestie. Bij zijn aanvraag daartoe schrijft de heer Hanekroot. dat de beslissing over de hoogovenvesti ging op zo kort moge hike térmijn moet worden genomen. Om aan die beslissing toe te komen moeten al le gegevens die voor die beslissing van belang kunnen zijn, ter be schikking van de tot advies en be slissen bevoegde organen zijn. Van eeto bepaalde groep gegevens staat vast, dat zij niet ter beschikking van de Rijnmondraad komt. Het gaat hier, aldus de heer Ha nekroot, om gegevens over op sta pel staande uitbreidingen van reeds bestaande vervuilende industrieën en over de omvang van nieuwe ves tigingen. De heer Hanekroot wil het dagelijks bestuur aanzetten die gegevens te verkrijgen via een on derzoek bij de gemeenten die met vestigingen en uitbreidingen be kend zijn in verband met gronduit gifte en hinderwetprocedures. Als het dagelijks bestuur tot dit onderzoek niet bereid is (wat uit antwoorden op eerdere vragen valt af te leiden), vil hij die afwijzing duidelijk gemotiveerd zien. Hij wil de Rijnmondraad direct ingelicht zien over het plan om het bestaan de verontrenigingsniveau terug te dringen ook in dit kader weer door nog niet in werking getreden uit breidingen en nieuwe vestigingen van vervuilende industrieën tegen te gaan. (Van een onzer verslaggevers' ROTTERDAM Op het vee- marktterrein is dinsdag de 65-jari- ge veehandelaar M. Weijers uit Oostvoorne omvergelopen door een stier, die door zijn begeleider niet in bedwang gehouden kon worden. De veehandelaar moest met een gebroken dijbeen naar het Dijkzigt- ziekenhuis worden gebracht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De ANWB zal het station Pauwmolen van de We genwacht bij Deift waarschijnlijk in de tweede helft van dit jaar naar Rotterdam verplaatsen. De gedachten gaan uit naar een cen traal punt in de Rotterdamse Ruit. bij voorbeeld in de omgeving van IJsselmonde. De Wegenwacht kan dan in korte tijd een groot gebied bestrijken. De ANWB heeft nog geen plan nen voor de oprichting van een Stadswegenwacht in Rotterdam, zoals die met veel succes in Den Haag en Amsterdam functioneert. De bond wil dit bij voorkeur aan het particuliere bedrijf in Rotter dam overlaten, perf ben (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Rijnmond- bestuur is van mening, dat de snel le toeneming van het aantal bui tenlandse arbeiders in dit, gebied tot problemen aanleiding geeft. Aangezien dit ook geldt voor ande re hóóg-geïndustrialiseerde gebie den in Nederland is bestudering van de sociaal-economische conse quenties 'n zaak die ln nauw over leg met nationale instanties moet gebeuren. Voor het Rijnmondgebied ziet het bestuur een taak in coördinerend optreden om te komen tot een pakket van voorzieningen dat mi nimaal vereist is om de buiten landse werknemers zo goed moge lijk in de Nederlandse samenleving te doen integreren. Hierbij wordt gedacht aan huisvesting in het al gemeen en aan logementsverorde ningen in het bijzonder. De huisvestingsproblematiek komt aan de orde in de vergadering van het College van Advies en Samenwerking van 27 januari. In het algemeen moet er volgens het. dagelijks bestuur van Rijnmond naar gestreefd worden, dat het ge zin van een buitenlandse werkne mer zich bij de vader voegt, zodra deze zich aan het voor hem nieuw: milieu enigszins heeft aangepast- Uitkomsten van een studie var. het Centraal Plan Bureau over dc sociaal-economische voor- en nade len van 't inschakelen van buiten landse werknemers zullen betrok ken worden bij de Rijnmondstudies over deze problemen. Op basis van deze studies kan een visie worden ontwikkeld, waarna het Rijnmond- beleid in elk geval moet worden ingepast in het nationale beleid. In afwachting van een en ander .vil het Rijnmondbestuur een in ventarisatie maken van activiteiten ten behoeve van buitenlandse werknemers en wil het bezien in hoeverre binnen het raam van de wet verbeteringen te bewerken zijn. Het bestuur deelt dit alies mede in antwoord op wagen van het Rijn- mondraadslid drs. R. F. M. Lubbers (k.v.p.). De Rotterdamse brandweerlie den oefenen zich in het ge bruik van een nieuw schuim kanon De schuimgenerdtor maakt van vijfhonderd liter water en een hoeveelheid schuimgron&stof een berg schuim van vijfhonderd ku bieke meter (500.000 liter) per minuut. Zodra een spe ciale slurf is ontvangen kan het schuimkanon worden in gezet bij branden in grote ruimten, die dan sriel worden volgepompt (hangars, maga zijnen wellicht echter ook kelders van woningen). altijd wel een raadsel blijven, ver zuchtte de officier, die wegens he ling een gevangenisstraf van zes maanden eiste. Raadsman mr. C. G. Seholtens bepleitte een voorwaardelijke straf, al" dan niet gecombineerd met een geldboete. De zaak van de winke lier zal hard achteruit gaan wan neer hij er enige maanden tussen uit moet. De rechtbank zal in beide gevallen op 19 januari uitspraak doen. Mr. Seholtens had voordien een flinke uitbrander van rechtbank president nu-. A. R. Jolles gekre gen, omdat hij met de winkelier al in de zaal had plaatsgenomen toen de behandeling van de zaak tegen de voormalige verkoper nog aan de gang was. T>a's mooi.' foeterde mr. Jolies. 'Dit is de eerste en de laat ste keer geweest.' zei hij tot de raadsman, die ijlings z'n excuses aanbood. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELHARNIS Het alge meen bestuur van de Drinkwater leiding Goeree-Overflakkee wil aan de bezwaren tegen het gebruik van gefluorideerd water tegemoet komen. Men denkt eraan om op de kranen van de drinkwatergebrui kers, die bezwaar tegen de toevoe ging hebben een onfluoriderings- apparaat te plaatsen. Het is een filtertje van beenderkool, dat apa- tiet bevat. Dit apatiet zorgt ervoor, dat een atoom fluor verwisseld wordt voor een ander atoom. In verschillende laboratoria in ons land zoekt men naar het beste soort beenderkool. Deze kool moet dusdanig geprepareerd worden, dat er geen sma&kbezwaren aankle ven. Van de mensen, die het apparaat willen aanschaffen wordt een klei ne bijdrage gevraagd. Het grootste deel van de kosten wordt doe: het waterleidingbedrijf gedragen. Hoe groot de kosten zullen zijn valt nog niet te zeggen. Veel zal af hangen van het aantal aanvragen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) wil de saneringscommissie voor het Rijnmondgebied laten nagaan bij welke bedrijven het overschakelen op zwavelarme stookolie in tijden van vuile-Iuchtalarm een extra- vervuiling zou geven. Hij schrijft dit in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden dr. Lamberts en mej. Barendregt (beiden p.v.d.a.). Tijdens de ernsige smogperiode in oktober wezen zij de staatssecre taris er o-m. op dat toen werd ge zegd dat bij sommige bedrijven dit overschakelen extra-vervuilend zou zijn (terwijl het altijd was voorge steld dat het eenvoudig een kwestie van een andere kraan opendraaien was om schoner te gaan stoken'. De heer Kruisinga merkt op dat een dergelijke extra-vervuiling maar zelden zal kunnen optreden, (Van een onzer verslaggevers' ROTTERDAM Het treinver keer heeft vanmorgen, hoofdza kelijk als gevolg van bevroren bo venleidingen en wissels, flinke ver tragingen ondervonden. De grootste moeilijkheden deden zich voor op het traject Rotter damUtrecht, waar de treinen ver tragingen tot circa een half uur opliepen. Een wisselstoring bij het station Rotterdam-Noord was hier van de oorzaak. De Nederlandse Spoorwegen wa ren genoodzaakt enkele diensten tussen Rotterdam en Utrecht te ia- ten vervallen. De reizigers moesten eerst naar Gouda gaan om vandaar met een andere trein hun weg te vervolgen. Bij de RET verliep vanmorgen alles op rolletjes. De bussen en trams konden de diensten normaal uitvoeren. De RET vreest eerst moeilijkheden wanneer het gaat ij zelen.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1