Beernink verrast B. en W. onaangenaam Groot saamhorigheidsgevoel onder de duizend leden W ijkvereniging bloeit al bij na veertig jaar lang W oningy ergunningen bureau Huisvesting SCHIEDAM VAND AAG Gebr. de Veld SCHIEDAMSE BINNENSTAD NIET IN TREK BIJ WINKELENDE HUISVROUWEN ia I Kostbaar r» Vraag Koekkruimels Ledenstop Speelattribnten Dorheid Mateloos T.V. DEFECT? Doordaehl Gesorteerd Plotseling onwel WOENSDAG 6 JANUARI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 Voorzitter Frederiks: „I-Iet gaat nog altijd om de kinderen." Door HANS VAN DER SLOOT De binnenstad van Schie- van Schiedam wordt door het winkelend publiek zeer ongunstig beoordeeld. Dit concludeert een rapport dat door het Schiedamse Instituut voor Psycholo gisch Marktonderzoek, in samenwerking met de Ne derlandse Stichting voor de Statistiek, is opgesteld. Doel ervan was een verge lijking te maken tussen het Rotterdamse winkel centrum en die van de om liggende steden. Schiedam is als (le gribus van de Rijnmond: het „oude westen" van de toekomst. ADVERTENTIE W?i Helpen U direct (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schie damse binnenstad is niet erg in trek bij de winkelende vrouwen. Men gaat liever naar het Vlaardingse Liesveld om boodschappen te doen dan dat men in het eigen winkel centrum zijn keuze doet. Hierbij speelt het gevoel van tussen de mensen zijn en het bekijken van „vreemde, onbe kende" mensen de belangrijk ste rol. f u i. S chiedam krijgt vier miljoen gld. minder (Van een onzer verslag gevers) SCHIEDAM Volgens globale berekeningen zal de gemeente Schiedam dit jaar ruim vier miljoen gulden minder uit liet rijksgemeen tefonds ontvangen dan vorig jaar. Deze wijziging in de financiële verhouding tus sen rijk en gemeente is onlangs aangebracht door de minister van Binnenlandse Zaken, de heer Beernink. Volgens B. en W. staat hier te genover echter de mogelijkheid dat de gemeente door een herziening van het Financieel Verhoudingsbe- sluit ongeveer twee en een half mil joen gulden aan subsidies minder zal gaan uitkeren, waardoor men •slechts' met een tekort van 1,5 miljoen gulden blijft zitten. Burgemeester en wethouders zijn bij het opstellen van de begroting onkundig geweest van de toen nog door minister Beernink uit te vaar diger. regelingen, maar kunnen, doordat bij de sector sociale zorg enige ruimte is gelaten voor on- verwache kostenstijgingen, hel tekort van anderhalf miljoen gul den terugbrengen tot maximaa: 300.000 gulden. De mogelijkheid om de stijging van de kosten voor so ciale zorg op te vangen, is hierme; wel verkeken, aldus B. en W, Het college van burgemeeser en wethouders deelt de raadsleden m aanvulling hierop mee. dat de cir culaire waarin minister Beernink de gewijzigde percentages voor uit keringen en subsidies publiceerde, de gemeente eerst bereikte nadat men de begroting voor 1971 had opgemaakt. De wijzigingen van de uitkcrings- en subsidieregeling maken het voor de gemeente noodzakelijk de finan ciële positie voor dit jaar opnieuw te gaan bezien, hetgeen tijdrovende en mede daardoor kostbare werk zaamheden vereist. Omdat er ten aanzien van de aangekondigde maatregelen nog weinig concreets bekend is, wijzen termijn een financieel beleid uit te stippelen hiermee nog verder b e knot zijn. MINISTER BEERNINK B. en W. er op. dat het een riskan- te zaak is om een enigszins realis tische wijziging van de begroting op te stellen. Het college is van mening dat de toch al beperkte mogelijkheden van de Nederlandse gemeenten om binnen een redelijke De enige mogelijkheid, aldus B. en W., om het nadelig saldo van 300.000 gulden ongedaan te maken is het overbruggen van enkeie ge meentelijke uitgaven naar de al gemene wet- bijzondere ziektekos ten en de ziekenfondswet. Maar op dit moment zijn de gegevens nog te vaag om te kunnen voorspellen of door deze maatregel voldoende arm slag wordt geschapen voor ver hoging van uitgaven in de sociale sfeer. Volgens B. en W. is er ook nog sprake van, dat de totaïitiet van de wijzigingen een verhoging van het nadelige saldo van de begroting kan veroorzaken. Het college zal de raad echter niet voorstellen de reeds aangebo den begroting te wijzigen, omdat er hoogstwaarschijnlijk geen al te grote wijzigingen in de bedragen zullen optreden en omdat men eerst op nieuwe mededelingen van het ministerie van Binnenlandse Zaken wil wachten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een veertig jarig bestaan van een vereni ging is in deze hedendaagse tijd héél wat te noemen. Dat schreef J. M. F. Fredriks, voor zitter van de dit jaar jubi lerende wijkvereniging Sin gelkwartier onlangs in het maandorgaan van de vereni ging. Een klaar bewijs dat liet, ondanks de feestelijkheden, met het Schiedamse vereni gingsleven maar nauwelijks naar wens gaat. Thuis in zijn benedenwoning aan de Newtonstraat merkt de heer Fredriks (58) het medium televisie aan als de grootste boosdoener waarop zovele initiatieven op re creatief gebied stranden en gezonde wijkverenigingen ten slotte hun nek breken. Niet echter de wijkver eniging Singelkwartier, „want", onthult Fredriks met nauwelijks verholen trots, „we hebben op dit moment zo'n duizend leden. En ik zeg dan ook niks te veel, wanneer ik onze vereniging de grootste en de bloeiendste op dit gebied in Schie dam noem". Ontelbare busuitstapjes, zak- loopwedstrijden en jaarlijks geor ganiseerde weekkampen geleden, op 1 oktober 1931, werd de wijkver eniging Singelkwartier opgericht door een aantal bewoners in de omgeving van de Oosterstraat. Het ging er toen om en dat is eigenlijk „nog geen barst" veranderd, zegt de lieer Fredriks, de kinderen in de met een minimum aan speelmoge- lijkheden voorziene buurt, wat ver tier te bieden. Het toenmalige be stuur zocht het voornamelijk in de trip met de autobus. Een onverge telijke periode. Uit die in kloeke foto-albums vastgelegde aanlooptijd weet me vrouw Fredriks zich te herinneren, dat de jeugd er met de autobus en blikken, koekkruimels als mond voorraad op uit trokken, meestal richting de Echoput of Austerlitz. De hoogtepunten van het vereni gingsleven liggen volgens de fami lie Fredriks, echter vooral in de dagen na de oorlog, de koninginne- feesten, waarvoor hele straten in (Van een onzer'verslggevers) SCHIEDAM In Schiedam stonden in de maand november 5796 personen ingeschreven bij het bureau Huisvesting, waarvan er 5039 in de gemeente woonachtig waren en .730 buiten Schiedam ge huisvest waren. Aan 116 Schiedammers, die zich hadden laten inschrijven, werd een woningvergunning verleend, terwijl 58 niet-ingeschrevenen aan een woningvergunning werden geholpen. Van het totaal aantal personen dat ingeschreven stond, 116, werden er 81 geholpen aan een vrijkomen de woning, twaalf kregen een nieuwbouwwoning, negen aan in woning, twee aan een vrije sector en premie-vergunning en twee aan een aankoop-vergunning. Zeventien van de achtenvijftig niet-ingeschrevenen kregen een vrijkomende woning. 22 werden er geholpen aan een inwoning-ver- gunning, acht aan een vrije sector en premiewoning en elf aan een koopwoning. Van 't aantal personen dat niet uit Schiedam afkomstig was, werden 24 ingeschrevenen geholpen en 91 niet- ingeschrevenen, zodat het totaal van afgegeven vergunningen in de maand november op 231 is geko men. de oostwijk werden afgezet. „In die tijd", zegt de heer Fredriks, „kre gen we ook de grootste aanwas te verwerken. Het was toen één groot feest". ,.In elke straat was er muziek. Wie een piano had, sjouwde hem naar beneden en ging midden op straat zitten spelen. Dat hele car naval heeft een paar maanden ge duurd en onder de mensen van van deze buurt een .saamhorigheidsge voel teweeg gebracht, dat in de vereniging nog steeds voortleeft. Die band van toen is gebleven en is ook de reden, dat we nog steeds bestaan." Terug naar vandaag: wat gaat men aan het veertigjarig bestaan allemaal doen? ,iTen eerste," ant woordt'1' Fredriks wat onverwacht, ..hebben we een ledenstop afgekon digd. omdat we voor de receptieda gen in oktober precies willen we ten. voor hoeveel leden we cadeaus moeten inkopen. En daarnaast zijn we onder andere bezig met het uit zoeken van de artiesten". „En de gemeente Schiedam heeft ons in principe in het vooruitzicht gesteld", aldus de bij het gesprek aanwezige secretaris van de vereni ging, de heer E. van Dijk, „dat vanaf augustus de singels in het oosten, zoals de Buys Ballotsingel en de Snelliussingel. verlicht zul len worden, maar wel in principe hè". Ondanks feestelijke gezichten en dikke mappen met tot in de pun tjes uitgedokterde plannen koeste ren de twee bestuursleden van het Singelkwartier, hoe kan het eigen lijk- anders, nog wel enkeie vurige wensen. Eén ervan behelst een speeltuin voor de kinderen in de oostwijk. „We bezitten al mobiele speelattributen, die jaarlijks naar de weekkampen worden meegeno men. maar die de rest van het jaar in de kelder staan". .Al drieëntwintig jaar proberen we hier in oost een speelplaats te krijgen, we zijn ervoor met mensen van de gemeente op stap geweest, we hebben de wijkagent ingescha keld. maar desondanks bleek er op het laatste moment geen geld te zijn. En de behoefte aan zo'n ter- reintje". benadrukt de heer Van Dijk tot slot, ..is groot. Als er hier in het oosten een tegel uit de grond is. zitten er direct zes kinderen omheen, om te kunnen spelen". Wij zijn geen lolbroeken Beide instituten zijn daar uit stekend in geslaagd. Die verge lijking is geleverd en het is nog een saillante ook. Schiedam komt -er tussen Rotterdam en Vlaardingen uit naar voren ais een arme. oude stad. Als de gri bus van de Rijnmond, het 'oude westen' van de toekomst. Dat het rapport wel tot die conclusie moest komen, is niet verbazingwekkend. Volgens de beoordelingen van het publiek zijn parkeervoorzieningen, leuke etalages, bescherming tegen re gen en wind de belangrijkste voorwaarden voor een aantrek kelijk winkelcentrum, gevolgd door de aanwezigheid van toi letten en terrasjes, tomen en bloemen, mogelijkheden tot vertier en het openbaar vervoer. Schiedam schiet in het me rendeel van deze voorzieningen schromelijk tekort. Goed. bo men en bloemen hebben we zat. Zeker in de nabijheid van het centrum. Over het (Rotterdam se) openbare vervoer mogen we niet klagen evenmin als over de openbare plasplaatsen.die hoewel niet dik gezaaid toch zo ruim voorhanden zijn dat de meest voorkomende noden altijd binnen luttele minuten met een zucht tot oplossing kunnen worden gebracht. Weliswaar ontbreken hier ter stede nog immer de gelegenhe den waar men onbekommerd kan neerhurken, doch 't gemak waarmee ons Gemeentebestuur over dit gebrek heenstapt, is verklaarbaar. Sioophuizen ge noeg. Op de overige punten komt Schiedam echter heel wat min der goed uit de verf. hoewel vaak buiten eigen schuld zoals bijvoorbeeld waar het gaat om de bescherming tegen regen en wind. Toegegeven, de Schiedamse passage steekt mager af tegen de omvanru'ke beschuttingswer- ken welke de winkeliers op de Lijnbaan of het Liesveld boven het hoofd hunner klanten we ten maar dat het publiek ons dat kwalijk neemt, is flauw. Wat kan Schiedam eraan doen dat ze het publiek onvoldoende bescherming tegen de elemen ten kan bieden? Moet ze soms de Hoogstraat gaan overkap pen? Of een gemeentelijke dienst in het leven roepen die op sombere dagen aan iedereen die bang is voor regen 'n para plu ter hand te stellen? de meeste winkeliers nog steeds niet. De één zet eens een plant je tussen de onderbroeken, de ander laat eens een vooral niet te duur bord schilde ren en weer een ander plakt met feest- en hoogtijdagen st nicoiaas- en kerstplakkertjes op zijn prijskaarten, doch daar blijft het doorgaans bij. Slechts een enkeling die zich beweegt in frivole zaken of duidelijke bindingen heeft met winkels el ders in het land doorbreekt deze sleur. Bij het grootste deel van onze plaatselijke middenstand ont breekt waar het althans hun etalages betreft raffinement Gevoel. Evenals het besef dat een etalage in de huidige win kelcentra waarlijk grotere func tie heeft dan alleen de klanten duidelijk te maken dat je net even goedkoper bent dan de na bije concurrent. Waar Schiedam natuurlijk wel iets aan kan doen, zijn de overblijvende factoren zoals parkeervoorzieningen, de moge lijkheden tot vertier en leuke etalages, want juist daarin schieten wij zo mateloos tekort. Ondanks de regelmatig ge houden etalagewedstrijden tus sen de winkeliers onderling is het droef gesteld met de gemid delde Schiedamse uitstalkast. Alle acties opgezet met het kennelijk doel daarin enige ver andering te weeg te brengen hebben nauwelijks succes ge had. Verder dan een fantasieloze tekijkzetterij van waren komen Diezelfde dorheid die spreekt uit onze etalages is ook terug te vinden in onze mogelijkheden van vertier. Ons centrum is er het staande bewijs van dat wij van huis uit geen lolbroeken zijn. Buiten het obligate optre den van de Waterpoorter en de jaarlijkse kennis biedt Schie dam geen mogelijkheden tot di rect consumptief vermaak. Een bioscopie pikken is er vanaf he den niet meer bij. Een hapje eten is slechts mogelijk na schier eindeloos zoeken en voor een torre! is men aangewezen op het zeer gering aanta! drankhuizen van eenvoudig ka rakter dat zich in de nabijheid van ons stadscentrum bevindt. Daarom is het ook niet meer dan logisch dat het winkelend publiek zich op de vrije zater dag liever naar Rotterdam of Vlaardingen begeeft dan naar ons Schiedamse centrum. On danks dat ze hier gemakkelijker kunnen poepen. v V:vs Evt. vcwraf prijsopgave phiupÏL Eiduinastraat 78 a /fP"S Schiedam (È&sg Telefoon 010—26 8G 38 A^jtv-' Off. Pliilips dealcr Dit staat te lezen in het rapport dat door het Schiedamse Instituut voor Psychologisch Marktonderzoek en de Nederlandse Stichting voor de Statistiek onlangs is uitgebracht in opdracht van de Kring van Rot terdamse Grootwinkelbedrijven. Een andere belangrijke factor voor het winkelend publiek is het gevoel van 'uit' te zijn'en de kwali teit en de afwisseling van de etala ges; waardering voor parkeervoor zieningen, bescherming tegen weer en wind worden hierna genoemd als voorwaarden voor het intiemer maken van het winkelcentrum. Ook de aanwezigheid van toilet ten en terrasjes werd onontbeerlijk gevonden, evenais een behoorlijk functionerend openbaar vervoer, een koopavond, kindercrèches, uit gaansmogelijkheden en de aanwe zigheid van bomen en bloemen. goed gesorteerde speciaalzaak, waar men produkten artikelen kan kopen die elders niet te vinden zijn. In tegenstelling tot het Lies veld wordt de Schiedamse binnen stad door de huisvrouwen gezien als centrum dat bezoekers van buiten de stad niet veel te bieden heeft; Vlaardingen-Liesveld be schouwt men ais 'een betrekkelijk volledig winkelcentrum'. Schiedam winkelen zo'n 75.000 vrouwen af en toe in de Rotter damse binnenstad. Meer dan de helft 45.0001 doet dat zo'n drie- maai per jaar. Bijna de helft van rie ondervraagden voelt zich vrij en thuis in de Rotterdamse city; voor al voor degenen die e'eenMjds den ken is de binnenstad van Rotter dam belangrijk. Een ander punt waarop de on dervraagde vrouwen wezen was een Ook Rotterdam ligt bij veel vrouwen 'erg goed' als winkelcen trum. Het rapport wijst er op. dat slechts centra van een goed door dachte opzet als Vlaardingen-Lies veld potentiële bezoeksters van een tocht naar Rotterdam kunnen afhouden. Uit de steden Vlaardingen en (Van een on-er ver«ipg»-.<V'i>rs> ROTTERDAM - Op de Peppel- weg is de 71-jarige kantoorbediende A. C. L. Huijts uit rie Leeuwenbek straat plotseling onwel geworden De man werd nvereefv-aghi naar het waar bleek dat hij was overleden. jx

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 3