Bestuur heeft slechts 200.000 gulden Gebr. de Veld rotin f mee Ouders ins SCHIEDAM VANDAA G M agenten is in toereikend Politie klaagt over gebrek aan personeel Gewestelijk Orkest in Vlaardingen Praten over Woudhoek- Spaland Inbraak in radiozaak Nieuwe aula begraafplaats op 1 maart in o-ebruik Boekje met rietsuiker- recepten lukraak in resta urant Geen voorrang verleend Gewond bij val Haast groot Sporten T,V. DEFECT? Verstrekken van melk op scholen Excuus Betekenis Sporadisch fHii-il (Van een onzer verslag gevers) SCHIEDAM Er zij., moeilijkheden rond de bouw van een niéuwe gereformeer de kerk in Kethel. Uit on langs gehouden besprekin- ff gen met de' leden van de kerk is naar voren gekomen dat de verwezenlijking van de plannen ongeveer één miljoen gulden zal gaan kos- ,ten. Tot nu toe heeft men ech ter door het houden van ac ties, inzamelingen en een lening niet meer dan 206.000 gulden bij elkaar weten te krijgen. Dit bedrag acht men geen voldoende basis om verder te gaan. Wij helpen U direct!: (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAMHet besluit van de gemeenteraad van Schiedam om de zeehavengel den en de begraafrechten met respectievelijk 40.000 gulden en 50.000 gulden te verhogen, brengen het tekort op de ge meentebegroting terug tot (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De ouders van schoolgaande kinderen krijgen inspraak m.b.t. het al dan niet verstrekken van mélk op de scholen, daar wet houder J. Smit van onder wijs- en sportzaken de mening is toegedaan dat deze aange legenheid niet alleen 'n zaak is van de raad der gemeente en het college van B. en W. 851.546. Dit delen burge meester en wethouders aan de raad mee. Door HANS VAN DER SLOOT Ben paar dagen geleden werd het Schiédamse cul turele wereldje opgeschrikt door de mededelingen dat de Schiedamse Filmkring het absolute dieptepunt heeft bereikt. Bij de laatst gehouden filmavond ver scheen slechts één bezoe ker. Het moet de aanwezi ge bestuursleden even heb ben geduizeld. liet enige alternatief lijken de films uit de Schiedamse sexshops. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In tal van plaatsen in Nederland hebben hoofdcommissarissen en com missarissen van politie begin deze week hun nieuwjaars' toespraak gehouden. De alge mene klacht die zij daarbij hebben geuit was. dat „de be zetting van de korpsen ontoe reikend is". Eii! !l VRIJDAG 8 JANUARI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 geld voor bouw nieuwe kerk Men spreekt daarom de hoop uit, dat er bijdragen en acties los zui len komen om nog met enig opti misme de bouw van een kerk in Kethel tegemoet te kunnen zien. Een nieuw kerkgebouw wordt noodzakelijk geacht, omdat de wij ken Kethel-Groenoord steeds ver der groeien en de huidige noodkerk De Ark moet worden afgebroken ten gunste van een winkelcentrum. Een ander argument is de komst van de nieuwbouwwijk Woudhoek- Spaland in de directe omgeving van Kethel. De gemeenteraad van Schiedam zal hoogstwaarschijnlijk eind januari beslissen over de grondaanvraag die de Gerefor meerde Kerk Kethel heeft inge diend. De huidige noodkerk De Ark moet worden afgebroken ten gunste van 't nieuwe winkelcentrum. voor dertig percent bijdraagt in de bouwkosten. Daarom ook heeft de onderhandse aanbesteding a 1 plaatsgevonden en wacht men nu op de vergunning, die overigens pas verleend zal worden, ais es beter inzicht verkregen is in de financie ringsmogelijkheden van de kerk gemeente, Het bestuur is al twee jaar bezig met de voorbereidingen. i Als architect voor de kerk treedt de heer A. Cooyman uit Rotterdam op, die ook de nieuwe gereformeer de kerk in Krimpen aan de Lek heeft ontworpen en waarop de kerk in Kethel zal gaan lijken. Het bestuur van de kerk wil haast maken met de bouw omdat, wanneer de streefdatum van 30 maart 1971 gehaald wordt, het rijk Het nieuwe kerkgebouw omvat een grote zaai, die plaats biedt aan 500 personen, twee grote lokalen en een tweetal vergaderzaaltjes. Bij een samenvoeging van de grote zaal en de ontvangsthal rekent men erop "n totaal van 570 mensen te kunnen bergen, waardoor men op zondag geen dubbele kerkdiensten meer zal hoeven houden. Omdat van de vergaderruimten in de katholieke en de hervormde kerk een druk gebruikt gemaakt wordt, meent men erop te mogen rekenen dat de twee ruimten in de nieuwe gereformeerde kerk in een behoefte zuilen voorzien. Er bestaan geen plannen om in de kerk een ruimte te creëren voor uitvoerings- of concertmogelijkhe- den, omdat de Magnaila Deï Kerk in Schiedam ruimschoots in de huidige behoefte kan voorzien. Wel zijn er plannen om de grote zaal van het kerkgebouw op door deweekse dagen te gebruiken voor andere activiteiten dan kerkdien sten. Zo wil men proberen het ver enigingsleven te interesseren voor de huur van de ruimte ten behoeve van lichte zaalsporten, politieke ver gaderingen en spreekbeurten. Hier voor kunnen de stoelen verwijderd of anders gegroepeerd worden. Men verwacht overigens niet dat dit de enige activiteiten zuilen zijn, die in het gebouw georganiseerd gaan worden. Het bestuur bereidt wensen die "er met het oog op het een inventarisatie voor van alle gebruik van het nieuwe kerkgebouw zouden kunnen bestaan. (ADVERTENTIE) Evt. vooraf prijsopgave (Philips) st- ï-iduinastraai 78 a Schiqdam Ifcy! Telefoon 010—2G 86 38 Off- JPliilips dealer (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het samenspel tussen de werkgroepen en de Wa- geningse Landbouwhogeschool ten behoeve van de nog te bouwen wijk Woudhoek-Spaland is begonnen. Gisteravond werd in zaal Irene de tweede bijeenkomst gehouden, waarin de deelnemers uit de burge rij hun wensen en verlangens ten aanzien van wonen en werken in dit nieuwe stadsdeel ter sprake brachten. De werkgroepen zullen zes tot acht maanden blijven func- tionere... (Van een onzer verslaggevers» SCHIEDAM Tijdens een in braak in de radio- en tv-zaak van de firma Blanken aan de Mgr. No- lenslaan is voor circa 4000 gulden aan goederen gestolen. De inbre kers slaagden erin de winkel bin nen te komen door het forceren van het slot van de voordeur. Er wor- een kleurentelevisie portoble-tv, een stofzuiger en een casette-re- corder vermist. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De nieuwe aula op de algemene Begraafplaats in Schiedam zal wanneer zich geen moeilijkheden voordoen, omstreeks 1 maart in gebruik genomen wor den. De gemeenteraad heeft reeds besloten om krediet te verlenen voor de aanleg van een parkeer plaats h'j de begraafplaats. Ook voor c;n nieuwe toegangsweg zal worden gezorgd. Ook de ouders hebben in dezen zeggenschap,, te meer daar er in de raar een stroming bestaat die oj.v, de raadsfractie van de WD de gemeentelijke en provinciale subsidie wil afschaffen. Middels de scholen zijn aan de ouders de navolgende vragen ge steld: a. acht u de verstrekking op de school van volle melk. magere melk, karnemelk, geen melk of iets anders (b.v. een stukje kaas) wen selijk c.q. noodzakelijk: b. acht u een subsidie, die van de per kaart per week) noodzakelijk, overhel'' (momenteel twaalf cent of acht u deze subsidie te hoog dan wel te laag. De vraag a. kan worden beant woord met ia dan wel nee. en de vraag b. met te hoog. genoeg of te laag. Hoewel B. en W.. erop wijzen, dat in het voorstel aan de raad (van 8 december j.l.) op een aan zienlijk hogere opbrengst van de begraafrechten wordt gerekend, wil heft college het thans genoemde bedrag van 50.000 gulden voorlopig niet verhogen. B. en W. willen met de aanpas sing wachten, totdat ook de hogere bedragen bekend zijn ten gevolge van de opheffing van de r.-k. be graafplaats door de r.-k, bevolkings groep. V Tevens leggen B. en "W. de raad een tweede wijziging van de be groting voor, waarin de budgetaire consequentie is verwerkt van het op 23 november genomen besluit van de raad om de toegangsgelden van het- Stedelijk Museum af te schaffen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De actie groep Dynamo gaat dit voorjaar een kookboekje uitgeven met riet suiker-recepten, Deze recepten waarbij juist rietsuiker gebruikt moet worden, zullen in het boekje waarvan de juiste verschijningsda tum, "nog niet bekend is, vermeld worden. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - lp het res taurant van het Havenbedrijf Vlaavdingen'oost is in de nacht van woensdag op donderdag irrebr: k'n. Ër werd 900 gulden ontvreemd, Gisteravond is de Vlaardingse re cherche van de inbraak op de hoogte gesteld. Absoluut dieptepunt Terecht, want stelt u zich eens even in hun plaats en be denk, dan dat al uw enthousi asme, al uw werken, telefone ren, verga 'eren, reserveren, af huren, inrichten, koffiezetten, schoonmaken e n afwassen wordt gehonoreerd met zegge en schrijven één harde gulden, ver tegenwoordigende één persoon die weer en wind heeft getrot seerd om u in uw idealen te volgen. Daar sta je dan als cultuur- brengende organisatie.Oog in oog met de laatste uwer geest verwanten. Oog in oog met de laatste trouwe ziel die de duis ternis trotseerde om zich bij u te warmen aan het laatste sprankje filmvertier dat deze stad nog biedt. Waar voor zijn gulden heeft deze laatste dappere overigens niet gekregen. Volgens het ver haal deed het bestuur van de Filmkring het enige dat een zichzelf respecterend bestuur op het onderhavige moment kan doen. Zij drukte de man warm de hand en stelde hem zijn gul den weder ter beschikking in de hoop dat hij zich er die avond nog elders in de stad mee zou kunnen amuseren. Toch hoefde het Filmkringbe- stuur zich niet te verbazen over die geringe opkomst, blijkt ach teraf. Die opkomst was zelfs niet zo teleurstellend als ze op het eerste gezicht wel lijkt. Verenigingen die bij hun aktivi- teiten mogen rekenen op een opkomst van dertig percent van hun betalende leden kunnen in deze barre tijden in hun handen klappen. Voor de Schiedamse Film kring, die op de bewuste avond overigens nog twee zeer verlate aanhangers te .verwerken kreeg, betekent dat. dat ze strikt geno men niets te klagen heeft. Die drie bezoekers vertegenwoordi gen precies het ideale opkomst percentage; dertig percent van de betalende leden. De Filmkring klaagt dan ook niet. Het grootste gedeelte van haar publiek betrekt ze van de Schiedamse middelbare scholen, waar het bestuur een aantal le- raren-aktivisten heeft en waar ze haar filmavonden geeft. Die negen leden vormen daarbij nog een overblijfsel uit de gouden dagen van weleer. De dagen dat Schiedam zich nog een Monopo- le Theater rijk kon noemen die de Filmkring om financiële en imaginaire beweegredenen graag onderdak verleende. Niet alleen was de Filmkring voor het Monopole Theater een welkome bron van geregelde zij het geringe inkomsten; het verschafte het theater te vens enig aanzien al sprongen de vlooien daar geen centimeter minder om. Voor de Fiimkring vormt die enkele bezoeker dan ook geen reden tot beklag. Hij was een gevolg van een bestuurlijke on achtzaamheid waardoor de be wuste filmavond precies op het eind van de kerstvakantie viel en de scholieren derhalve niet konden worden bewerkt. Het be-' stuur voert dat aan als een af doend excuus, maar toch heeft het daarmee het gelijk niet .aan zijn kant. Het genereuze aanbod waar door de Filmkring indertijd van het Monopole Theater vei'huis- de naar de Rijks-HBS had er nooit toe mogen leiden dat de Fiimkring zich ging ontwikke len tot een interscholaire film club met negen betalende leden als een niet onwelkom supple ment. Zeker in het Schiedam van vandaag heeft een organisatie als de Schiedamse Filmkring weer betekenis. Misschien niet zo'n verstrekkende als de film- kring in Delft, die met een im ponerend aantal leden een zeer florissant leven heeft, maar een ledental van welgeteld negen op een inwonertal van ruim tach tigduizend lijkt toch voor verbe tering vatbaar. Zeker nu. Ten slotte zijn we filmcultu- reel op het ogenblik brodeloos en al zit de warme bakker om de hoek, het bezit van een werkzame Fiimkring *zou in elk geval voor velen een welkome aanvulling betekenen. De leraren-aktivisten zouden dan echter wel wat meer aan de weg moeten timmeren. Met de publicltiet die de Filmkring op dit ogenblik aan haar aktivitei- ten geeft, lijkt het erop alsof het enige alternatief voor het verloren gegane Passage Thea ter de films uit de Schiedamse sexshoppies zijn. tmvuvn*» 11- V In Amsterdam heeft het korps een tekort van 250 man. terwijl de burgemeester van Arnhem, de heer Roeien, tot de conclusie kwam dat het politiekorps van zijn stad op dit ogenblik net zoveel mankracht heeft als in 1920. Volgens de Schiedamse politie commissaris, de heer C. van der Haagen. iigt de situatie in deze stad gunstiger. Het door de minis ter toereikend geachte aantal poli- tie-mensen voor Schiedam, vastge steld op 140 man, wordt gehaald. 'Op een paar man na, maar dat is door verloop en andere factoren niet abnormaal te noemen.' Problemen met het verloop "van personeel die in Amsterdam wel gebruikelijk zijn. kent het Scnie- lamse korus niet Het merendeel an de politic-mensen vloeit af op wedisch gronden en promotie. Een klein percentage vraagt overplaatsing aan, 'maar dat komt slechts sporadisch voor,' aldus commissaris Van der Haagen. Mensen die uit het noorden komen en later bijvoorbeeld vanwege hun ouders toch liever noordelijker wil len wonen, vertrekken wel. maar dat aantal is te verwaarlozen.' Ondanks een bijna volledige sterkte van het korps, blijft de politie in Schiedam, evenals trou wens de korpsen elders in het land, zitten met een zorg, waarvoor voor lopig van de zijde van het ministe rie geen oplossing wordt geboden. De arbeidstijden zijn korter ge worden, terwijl het takenpakket steeds toeneemt. "Dat Is opgevangen door motorisering en automatise ring, maar het is desondanks on vermijdelijk dat we onvoldoende toezicht kunnen houden. Voor pre ventieve taken hebben we reen manschappen.' aldus besloot de Schiedamse politie-commissaris concluderend. (ADVERTENTIE) SLIJTERIJ WIJNHANDEL Bezorging door de gehete stad (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Op de Del taweg nr hij de spoorwegovergang verleende gistermiddag de 72-jarige fietser J. H. geen voorrang aan een personenauto. H. werd aangereden en moest met een hersenschudding en een hoofdwond naar het Holy- ziekenhuis worden vervoerd. De 39-jarige autobestuurder C. V. uit Vlaardingen verleende gister middag op de kruising Schiedamse- dijk-afrit Plein '40 geen voorrang aan de 62-jarige fietser C- B. even eens uit Vlaardingen. B. werd aan gereden en liep een scs"'"!">'frac- tuur op. Hij is naar het Holyzie- kenhuts overgebracht. i Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - Het Gewes telijk Orkest van Zuid-Holland komt naar Vlaardingen. Onder lei ding van de dirigent Hans van den Hombergh geeft het 10 januari een uitvoeriug in de Stadsgehoorzaal. Het belangrijkste gedeelte van het programma bestaat uit werken van Beethoven en Handel Solist is Gerard van Blerk. Deze man treedt regelmatig op als solist ander leiding van onder andere Bernard Haitink en Willem van Otterloo. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - Tijdens erkzaamheden in een van de Hol- landiafobrieken aan de Oosthaven- kade te Vlaardingen kwam gister middag de 17-jarigo Turk"" c star- beidster S. K te «-•>•'«••> Ti' !i«p een hersenschudding op en is naar het Holyziekenhuis gebracht.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1