AAN Hij imionclbesümr gerust op visie staatssecretaris Waar bleef 46 mille? OVER ROOF 10 PERCENT m m i Gemeente wil bouwen voor buitenlanders Plan GS Op Voorne- Putten maar drie gemeenten Politieteam arresteert vuurwapen- bezitters DUITSER IN SCHIEDAM OPGEPAKT Controleur van geiser poogt vrouw aan te randen Onwel tijdens zwemmen en overleden fi HANDREM ill i VRIJDAG 8 JANUARI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA n I (Van een onzer verslaggevers) SPIJKENISSE Zigeuner- koning Koos Koka Pe taio wil een eigen politieke partij oprichten die de be langen van de Nederlandse zigeuners moet gaan verdedi gen. Zijn plan is bij de ko mende verkiezingen een zetel in de Tweede Kamer te be halen. Op die manier wil hij proberen de Nederlanders zo ver te krijgen dat ze de zigeu ners als gewone burgers gaan accepteren. Koning Koka Petola: plaats in Tweede Kamer om zigeuners uit ver domhoekje te halen. Verschillen Buitenland (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Er bestaat reden om de denkbeelden van de staatssecretaris (van Binnenlandse Zaken over Rijnmond) met enig optimisme tegemoet te treden. De .voordelen van een positieve opstelling ten aanzien van de gedachtengang van de staatssecretaris overtreffen de eventuele nadelen, zo stelt het dagelijks bestuur in een nota aan de Rijnmondraadsleden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tien percent van de buit van ƒ46.000, is toegezegd aan degene die de tip geeft die leidt tot het terugvinden van dit geld en van de dader van de roofoverval, gistermorgen gepleegd. Op de hoek Coolsingel-Bulgersteyn is daar de 43-jarige boekhouder A. P. van den Nieuwendijk een tas met dit geld ontfutseld. wmm Dit gebeurt als een auto langs het water niet op de handrem wordt gezet: Hij belandt in het water. Donderdagmiddag gebeurde het met een lijkwagen van de firma Goetzee aan de Aelbreehtskolk in Rotterdam. Val van ladder Deen wordt nieuwe opperrabijn li a.ï'l if-yi m. •Natuurlijk zijn wij met te -weinig mensen, maar ongeveer zeshonderd, om een kans te maken op een plaats in de voiksvertegenwoordi- g-ing.Daarom zou ik de Nederlandse bevolking willen -vragen om ons te steunen,' zegt de zigeunerkoning. Wanneer er voldoende steun komt wil Koka Petaio zijn partij in het kiesregister laten inschrijven. Hij is erg optimistisch over de kansen an een zigeunerpartij. Na een artikel in het weekblad De Botlek zouden er volgens Petaio duizenden reac ties zijn binnengekomen. 'Wanneer wij een zetel zouden krijgen in de Kamer, zullen we er beslist geen gekke dingen mee gaan. doen.' Hij zit in een grote caravan, die aan de Spijkenisser Elementen- weg staat-Een weg die zijn naam eer aan doet, want de elementen hebben vrij spel op de kale vlakte, waar de groep woonwagens kleu mend tegen elkaar staan geleund. Koning Petaio huist met zijn fa milie in een grote bus, waar een kachel roodgloeiend staat om de venijnige kou te verdrijven. De zi- geunerkoning praat, vol overtuiging over het lot van 'zijn volk'. De winter heeft bijna alle dertig kin deren van het kamp ziektes be zorgd, zodat de dokter regelmatg naar het even buiten - Spijkenis.se gelegen kamp moet komen. De zigeuners zouden de zés win- termaa-nden wel graag op een vaste standplaats willen doorbrengen. Ze voelen alleen niets voor plaatsing in een regionaal woonwagenkamp. Omdat de verschillen tussen de beide groepen te groot zijn. Het liefst zou Koka Petaio tijdens de barre wintermaanden In een ge woon huis willen wonen. 'Maar ze mekten onze vrijheid niet van ons wegnemen. We moeten de moge lijkheid blijven houden om er zo mers op uit te kunnen trekken, wanneer wij dat willen.' Een vaste vestigingsplaats is vol gens de zigeunerkoning vooral no dig om de kinderen goed onderwijs te geven.De meeste zigeuners zijn muzikaal maar de jongere genera tie moet straks kunnen studeren. Bij het onderwijs moeten zij dan dezelfde mogelijkheden krijgen als andere burgers. Die kansen kunnen ze volgens Koka alleen krijgen wanneer ze ook regelmatig met. de gewone maatschappij in aanraking kunnen komen. 'Waarom moeten woonwagenkampen met hoge mu ren en prikkeldraad van de bui tenwereld worden afgesloten en ver van de steden aangelegd worden. Dat is niet goed.' De heer Petaio is samen met drie familieleden -onlangs het ministe rie van CRM gestapt, om te praten ove de mogelijkheid van invoering van een soortgelijke manier voor integratie van zigeuners in de ge wone maatschappij als in „Zweden bestaat. 'Daartoe bijn wij bereid Wij willen wel integreren.Ook al weet ik dat dit in feite een ramp zal betekenen, omdat wij onze eigen cultuur dan verloren zullen zien gaan. Maar het is een offer dat gebracht moet worden, om onze jon ge generatie betere kansen te geven in de maatschappij." Koko Petaio beseft wel dat dit opgaan in- de maatschappij niet gemakkelijk zal zijn. Er heersen veel weerstanden tégen zigeuners, die van oudsher een slechte naam hebben. Dat het moeilijk zal zijn om deze tegenstanden te overwin nen. geeft de zigeunerkoning toe. Maar volgens hem is iedereen be reid om die reputatie te verbeteren. Vandaar ook de actie voor een eigen vertegenwoordiger in het par lement. Zelfs al zou dit niet luk ken, dan zou volgens de heer.Peta io, een groot stuk goodwill ge kweekt worden voor deze minder heidsgroep, 'Wij willen de mensen overtuigen dat wij net zo zijn als alle andere mensen, ondanks alle verhalen die er over ons worden verteld." Om de actie goed te kunnen 'ei- den, heeft koning P-stalo de hulp ingeroepen van een asn'al K-''.'cr>- landse familieleden.'Wli ri'p 'n Nederland weliswaar met maar in het buitenland hébben wij ruim zeven miljoen mensen,' ver telt hij. Uit de Verenigde Staten, Zweden en Duitsland kwam hulp voor Ko ka Petaio bij zijn pogingen het lot van de zigeuners te veranderen.'Zo- als het nu .gaat, kan het toch ech ter niet langer,' zeg de zigeunerko ning en hij wijst om zich heen naar de kleine groep wagens op de open vlakte in de winterkou. De overvaller heeft volgens de overvallen boekhouder van N.V, Waning en Co. een revolver ge bruikt, of althans iets wat er op leek, met een. houten handsvat. Onder bedreiging was de boekhout ■der achteruit over de middenweg in de riehing Korte Hoogstraat gelo pen. Buiten schotsafstand rende hij een winkel in om de politie te bellen. De politie is er intussen vrijwel zeker van, dat de witte Renault 4. die later in de Van Alkmadehof werd teruggevonden, dezelfde Is. die door de overvaller is gebruikt. Het bleek een in het weekend van 20 op 21 december gestolen auto te zijn, die destijds in gebruik was bij Dow-Chemical in de Botlek, waar hij ook verdwenen is. (Van een onzer verslaggevers) VLAAR.DiNGEN Onder het voorwendsel een gasgeiser te moe ten controleren is gistermiddag een nog onbekende het huis binnenge drongen bij een 29-jarige vrouw in de K. Speelmanstraat. Dé man trachtte haar aan te randen. De vrouw wist echter te ontkomen en vluchtte de straat op. Signalement van de dader: leef tijd 25 a 30 jaar, 1.75 m lang, blond krollend haar tot in de nek, lichtblauwe ogen. Hij was gekleed ta een blauw nylon jack, rode trui en lichtblauwe ribfluwelen broek. De auto was destijds voorzien van een zwaailicht en draagt daar nog de sporen van. De auto die als gestolen was geregistreerd, werd onafgesloten aangetroffen. De auto was de boekhouder al opgevallen toen deze uit zijn auto stapte om naar de bank te gaan. Hij stond geparkeerd bij de meter voor de zijne. Hij was na het gebeurde ui terst nerveus. Degenen die inlichingen menen te kunnen geven over het gebeurde (er moeten verschillende getuigen geweest ziin) of'over de witte auto die nog geruime tijd van zwaailicht voorzien moet zijn geweest, kunnen zich in verbinding stellen met de politie, telefoon 143144 (toestel 3374) of met de recherche hoofdbu reau. Het eerste voordeel is volgens het dagelijks bestuur, dat er op gerekend mag worden, dat spoedige indening van een wetsontwerp te verwachten is. De structuur van Rijnmond komt daarmee uit de sfeer van degenen die daarover al leen maar kunnen discussiëren en in de sfeer van de wetgever, die beslist. Tweede voordeel is, dat Rijn mond na indiening van het wets ontwerp van meet af onderzoekin gen en studies kan verrichten, niet voor anderen die naar goeddunken de resultaten kunnen volgen of ne geren, maar bestemd om gestalte te geven aan het bestuurlijk toe komstbeeld van het gewest. Het dagelijks bestuur stelt wel, dat de regering in het wetsontwerp een aantal zaken dadelijk voorwerp van rechtstreekse behartiging van Rijnmond dient te maken, zander dat daar als tussenschakel een beleidsplan aan vooraf moet gaan. Gedacht wordt dan aan milieuzorg, openluchtrecreatie, verkeer en ver voer. Verder aan woningbouw, de ver werking van afval en aan de op stelling van deelplannen voor het voortgezet onderwijs en de zorg voor het schooladvieswerk, kortom zaken die volgens het Rijnmond- bestuur een volstrekt regionaal ka rakter dragen. Die overdracht van taken is voor het bestuur essenti eel. Dat de staatssecretaris aanleg, onderhoud en exploitatie van zee havens en daarbij behorende ter reinen buiten het werkgebied van Rijnmond houdt, ontmoet grote be zwaren. Het voorlopig onder beheer laten van Rotterdam vereist een duidelijke verdediging, zonder wel ke Rijnmond niet in deze kwestie berust. Voor het nieuwe Rijnmond, aldus het bestuur, moet een duidelijke taak op het gebied van de ruimte lijke ordening worden gewaarborgd. Al met al wil het bestuur zich ge machtigd zien aan de staatssecre taris te verzoeken, spoedige indie ning van het wetsontwerp te be vorderen waarbij dan rekening ge houden wordt met bezwaren. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De wethouder voor Economische Ontwikkeling, drs, H. J. Viersen houdt zich bezig met de mogelijkheden woningen te bouwen voor buitenlandse arbei ders. Het college van B. en W. heeft de dienst Stadsontwikke ling opdracht gegeven uit te zien naar een geschikte plaats hiervoor. Dat zei de wethouder van Stads ontwikkeling en Volkshuisvesting, de heer H. W. Jettinghoff. gister middag in de gemeenteraad. Hij beantwoordde mondelinge vragen van mevr. mr, A. M. Löbler-Polling (d'66) over veilige en hygiënische pensioens. Hij zei zijn antwoord beperkt te willen houden, uit gene genheid jegens de heer W. Bag german (v.v.d.) die over hetzelfde onderwerp schriftelijke. vragen heeft gesteld na de rampzalige brand in een Amsterdams pension. Met haar mondelinge vragen, die immers terstond worden beant woord, doorkruiste mevr. Löbler de schriftelijke procedure. De heer Jettinghof verklaarde dat sluiting van pensions een uiter ste maatregel is. De gemeente moei zorgen voor degenen die bij sluiting op straat worden gezet;' er wordt gezocht naar een gebouw waar de gemeente in die gevallen voor on derdak kan zorgen, maar er is wei nig keus. Er moet daarom bij het optreden tegen pensions die niet aan de eisen voldoen, met wijsheid worden gehandeld; het beleid wordt gekenmerkt door voorzich tigheid. aldus de wethouder. Wethouder H. van der Pols (Wijkaangeiegenheden) zei bij een toelichting van antwoordbrieven aan het Oude Westen en Alexan- derstad, dat de actiegroep het Oude Westen eindelijk de overlegsituatie met de gemeente moet aanvaarden. Een deel van de leden van de ac tiegroep is het er volgens hem al leen maar om te doen te ageren tegen de. gemeente. Het grote pro bleem is dat de actiegroep geen wijkorgaan wil worden. De heer- Van der Pols waarschuwde: 'Als men blijft weigeren, kan er een fase komen dat men geen acties meer kan ontplooien, omdat wij geen geld meer kunnen geven.' De raad ging akkoord met de aanleg van een vrije busbaan in Ommoord op een gedeelte van de aarden baan voor de metro. De kostenbesparingen bij de busexploi tatie -zullen maken dat de baan zichzelf terugbetaalt. Enige tijd geleden werd de baan nog als zeer kostbaar gezien. 'We haden toen nog de illusie dat de metro mis schien w-el binnen drie jaar zou worden aangelegd.zei wethouder mr. H. C. G. L. Polak (Verkeer). Hij wees de heer E. C. Reinhardt (d'66), die vragen stelde waarvoor in het archief gesnuffeld moet worden, op het gebruik dergelijke vragen van te voren even aan de betrokken wethouder mee te delen. De raadsvergadering werd gister middag geopend met de traditione le nieuwjaarsrede van burgemees ter W. Thomassen, waarin hij vooruitblikt tot voorbij het jaar 2000. De burgemeester merkte o.m. op dat het een illusie is te menen dat de bevolkingsgroei gestopt kan worden. De nestor van de raad, de heer J. H. C. Verschoor, beantwoordde de rede met opmerkingen over alle le den van het college In Thomasvaer en Pieternel-stijl, waarbij alleen niet was vast te stellen of het nu rijmde of niet. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de gemeentebesturen op Voorne- Putten en Rozenburg een plan voorgelegd voor een nieuwe ge meentelijke indeling. Volgens dit plan worden de twaalf gemeenten op Voome-Putten teruggebracht tot drie; Spijkenisse, Brielle en Hellevoetsluis. De gemeente Briel le wordt uitgebreid met Vierpol- ders, Zwartewaal en Oostvoorne. Zuidland, Geervliet, Heenviiet en Abbenbroek worden toegewezen aan Spijkenisse, die daarmee'de groot ste gemeente op Voome-Putten wordt. Rockanje, Oudenhoorn en het tecreatiegebied De Beningen worden bij Hellevoetsluis gevoegd. Gedeputeerd? Staten zeggen met deze gerindeling krachtige gemeen ten te willen vormen, die zijn op gewassen tegen de toenemende problemen in het spanningsveld van de Rotterdamse agglomeratie gelegen gebied. De gemeenten kun nen hun mening over het plan bin nen drie maanden bij G. S, ken baar maken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op de Nieuwe Haven in Schiedam heeft de politie vannacht omstreeks vier uur de 32- jarige Duitser H. D. S. aangehou den. De man, die in West-Duits- land gezocht wordt in verband met een zedenmisdrijf, werd met zijn auto door de politie klem gereden. Bij zijn arrestatie bood hij geen verzet. De politie in Schiedam had zijn signalement via Interpol door gekregen. Na onderzoek bleek dat de man in Schiedam op kamers woonde. Voor zover bekend heeft hij in Nederland geen misdrijven gepleegd. Hij zal binnenkort uitge leverd worden aan de Duitse poli tie. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het vuurwapen team van de Rotterdamse politie, dat op het ogenblik in samenwer king met de politiekorpsen van Rhoon, Poortugaal en Spijkenisse bezig is met een regionale controle op illegaal wapenbezit, heeft giste ren twee Rotterdammers, de 34- jarige decoratieschilder J. S en de 24-jarige schlder C. M., gearres teerd. Bovendien werd aangehou den de 44-jarige consulent M. G. uit Rhoon. Bij de drie mannen wer den in totaal vijf pistolen en een hoeveelheid munitie in beslag ge nomen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tijdens het zwemmen in het instructiebad aan het Hijkerveld is de 53-jarige Th. M. Verstralen van de Langelo plot seling onwel geworden. Een zwem- instructrice haalde de man uit het water en paste mond-op-mondbe ademing toe. De man werd over gebracht naar het Zuiderzicken- huis, waar bleek dat hii was over leden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 20-jarige schilder H. P. A. Vermeulen uit de Josephstraat is gisteren van een ladder gevallen toen hij aan het werk was b(j het Groothandelsge bouw. De man liep een gebroken voet op. Hij werd naar het Dijk- zigtziekenhuis gebracht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De heer L. Vorst, opperrabbijn van het syna gogaal ressort Rotterdam heeft ra een veertigjarige ambtsvervulling ontsiag gevraagd per 1 maart aan staande De ressortale raad heeft dit ontslag op de meest eervolle wijze verleend. Zijn opvolger wordt rabbijn D Kahn uit Kopenhagen, in 1942 in New York geboren en in 1946 met zijn ouders naar Dene marken teruggekeerd.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 3