Verpleegtehuis voor geestelijk gestoorde bejaarden 'Publiek heeft een verwende smaak gekregen, zegt A. J. Steens LEZERS-SERVICE Succes verslaat en Eerste paal kleuterschool DE LANGE WEG VAN ZUSTER BURGER S- Bibliotheken Bezoekuren En ook nog DINSDAG 12 JANUARI 1971 HEI VRI.IE VOLK PAGINA 14 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Er komt schot in de zaak. Na zestien jaar begint het er eindelijk op te lijken, dat er een verpleegtehuis komt voor geestelijk gestoorde bejaarden en somatisch (li chamelijk) zieken. Er is nu eindelijk een schetsplan klaar, dat echter eerst nog alle ambtelijke molens moet passeren. Er wordt op viereneenhalf jaar gerekend voordat de eerste bejaarde gebruik kan maken van het verpleegtehuis. Zuster Burger: „Voor vele bejaarden einde van voor ons beschamende toestand Bakker A. J. Sleens (23): elke morgen 75 soorten brood voor verwend publiek. lll vriezen 815 het onl het, eindprodukt gaat. Agenda Schiedam Agenda Vlaardingen Agenda Maasland Inlichtingen PvdA Natuurgenot Alarmnummers Spreekuren Ma zestien jaar zeuren schets- plan klaar Via veel telefoongesprekken ko men we er achter wie een van de gangmakers is geweest van dit plan: een verpleegtehuis voor gees telijk gestoorde bejaarden uit het gebied Schiedam. Vlaardingen, Maassluis. Via diverse instanties, raadsleden en wethouders komen we te weten dat mejuffrouw G. Burger iemand van het eerste uur is geweest. Als we telefonisch een afspraak met haar proberen te maken blijkt, dat ze onder andere, als fysio-the- rapeute en masseuse de eerste da gen is volgeboekt. „Ja," zegt ze ver ontschuldigend door de telefoon, „ik ben er al zo lang mee bezig dat ik bijna zelf een bejaarde ben." Als we op de afgesproken dag en het juiste uur bij haar aanbellen blijkt dat ze zich volledig op het gesprek heeft voorbereid „Ik ben wat huiverig van journalisten," zegt zuster Burger, zoals ze beter bekend is. „Ik ben vroeger raadslid geweest. Als ik de dag na een raadsverga dering de krant las, dan vroeg ik me weieens af of ik dat allemaal gezegd had.. Ik heb dus maar alle stukken, die ik over dit onderwerp verzameld heb, keurig voor U in een artikeltje uitgewerkt." We stellen er meer prijs op om eerst wat vragen te stellen. „Begin februari," zo zegt zuster Burger, „zal het schetsplan uitputtend wor den bekeken door het dagelijks be stuur voor het verpleegtehuis, de bouwcommissie en de architect. Daarna zal het de gemeenteraad moeten passeren Als diverse nog hogere instanties er hun fiat aan hebben gegeven, sal met de bouw een begin kunnen worden gemaakt. Het plan is in Schiedam geboren. Door mijn beroep heb ik aldoor met geestelijk gestoorde bejaarden en somatisch zieken te maken gehad. Ik heb voor bejaarden en gehan dicapte mensen gewerkt. En dan zie je een hoop trieste toestanden. In Schiedam is voorlopig een stuk grond gereserveerd voor het verpleegtehuis in de wijk Woud- land. Ook is er een modem pro gramma met eisen die gesteld moeten worden aan het tehuis, opgesteld. Zo zal er een zusterhuis in de directe omgeving van de ver pleeginrichting moeten komen. In het tehuis zelf moeten onder andere onderzoekkamers komen voor oog-, keel-, neus-, oor- en tandarts, een afdeling voor fysische therapie, welfareruimte, een kleine afdeling voor dag verpleging en een of meer winkeltjes. Verder 130 bed den voor geestelijk gestoorde be jaarden en 145 bedden voor soma tisch zieken." üit de gegevens, die zuster Bur ger op papier verstrekt, blijkt hoe raak er op een verpleegtehuis is aangedrongen en hoe lang het heeft geduurd voor er enig schot kwam in de zaak. In het begin van de jaren vijftig, dus zeer kort na de oorlog, hield het Schiedamse gemeentebestuur zich al intens bezig met de huisvesting van bejaarden. Maar dit betrof in eerste instantie de huisvesting van gezonde bejaar den. Reeds toen was zuster Burger van mening dat een eigen woning voor de bejaarde het ideaal was. gewezen dat vele bejaarden dagen lang geen warm eten kregen. ;Het verstrekken van warm voedsel was, volgens het toenmalige college van Omstreeks 1953 heeft zij erop B. en W., een particuliere zaak. Enige jaren later heeft zuster Burger gewezen op de noodzake lijkheid woningen aan te passen aan chronische aandoeningen of ge breken der bejaarden. Dat beteken de bredere deuropeningen, geen drempels, lager geplaatste licht schakelaars voor invalide bejaarden, douches, centrale verwarming, enz. In 1954 benoemde het college van B. en W. een studiecommissie die het bejaarden-vraagstuk moest on derzoeken. Deze commissie kwam tot de conclusie dat een verpleeg tehuis voor chronisch zieken en invalide bejaarden moest worden ge sticht. Twee jaar later' wees de toenmalige directeur van het ge meenteziekenhuis iri Schiedam op de noodzaak van verpleegafdelin- gen in pensiontehuizen voor bejaar den. Zuster Burger legde in 1958 als raadslid de nadruk op het feit dat het stichten van pensiontehuizen alleen niet voldoende was. De raad bakker besloot dat er een En-rapport over dit onderwerp moest komen. Weer gingen twee jaar heen voordat dit klaar was. Het verscheen in 1960. In die jaren bedroeg het aantal bejaarden, dat in aanmerking kwam voor plaatsing in een ver. pleegtehüis, 122. Volgens zuster Burger was de gehele situatie niet zo rooskleurig want het rapport vermeldde ook dat dit aantalin 1980 met vijftig procent zou zijn toegenomen. De lange weg naar realisatie van het plan begon. In 1963 sneed zus. ter Burger het probleem weer aan 'Ik heb maar weer zitten zeuren, zegt zijWele van de bejaarden die toen nog bedlegerig waren, zouden kunnen worden gemobiliseerd en gereactiveerd als daartoe maar gelegenheid was. Voor vele van de ze patiënten zou er een einde kun. nen komen aan de trieste en voor ons zo beschamende toestand. Ik heb toen gezegd dat elke dag uit stel, onnoemelijk - veel leed bete kende voor de langdurig zieke be jaarde.' November-'63 kwam men tót" de slotsom dat een verpleegtehuis al leen rendabel zou zijn als het 150 bedden zou bevatten. Begin '64 roept het college van B. en W. een werkeommissie in' .het, leven die bijna twee jaar nodig heeft om te onderzoeken hoe groot het ver pleegtehuis moet zijn, voor wie-het is bedoeld, waar het moet worden gebouwd e.d. Het duurt tot 10 maart 1969 voordat er weer leven in de brou werij komt. Dan wordt in het Vlaardingse 'Deltahotel een ver Kadering gehouden onder- voorzit tersschap van burgemeester Roelf- sema van Schiedam. Er wordt) be sloten, dat er diezelfde avond nog een werkeommissie móet worden benoemd die twee maanden de tijd zou krijgen voor het uitbrengen van een rapport betreffende de op richting van een regionaal ver pleegtehuis Twee maanden later wordt het rapport besproken en een dagelijks bestuur, voor de oprichting van het Algemeen Verpleegtehuis Nieuwe Waterweg Noord, benoemd. Er wor den verschillende verpleegtehuizen in Nederland bezocht en bekeken en na ampele overwegingen krijgt een architectenbuera opdracht om een schetsplan te maken. Zuster Burger, die volgend jaar een kwart eeuw heilgymnaste Is, is met moedeloos geworden van de lange weg. die bewandeld moest worden. 'Nee,' zegt ze nadruk kelijk, wat dat betreft ben ik een doorbijter.' hoort zijn broden praten... (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een jrroot rJeel van de Nederlandse con sumenten vindt 't brood van tegenwoordig minder smake lijk dan voorheen, zo heeft een onderzoek uitgemaakt. Bakker A. J. Steens die achter zijn winkel nog zelf zijn brood bakt, vindt echter dat het brood zeker niet slech ter van smaak is geworden, maar het publiek heeft een ver**" nr'" t 'noegen meer rr~' dat dagelijks in d: ink te koop is." De heer Steens is 'warme bakker' of, zoals hij zelf genoemd wil wor den, 'echte bakker.' 'want iedereen, ook de fabrieken bakken het brood warm.' Hij meent dat ook het brood van de fabrieken niet slech ter van smaak is. Het verschil tus sen 'echt' en 'fabrieks' ligt anders. De echte bakker kan zijn assorti ment meer afstemmen op de smaak van het koperspubliek. terwijl de fabrikant in zo kort mogelijke tijd een zo hoog mogelijke produktie moet halen. Om aan de vraag naar andere broodsoorten te voldoen, begint de heer Steens om vier uur in de mor gen zo'n 75 soorten brood te maken Hij gebruikt daarbij moderne machines, maar het kneden is nog handwerk. Hij beschouwt. 'als 26- iarige uit een bekend b'khersge- s'acht) broodbakken als een am bacht, dat helaas aan het uitster ven is. Het liefst zou hij de bakker, net als vroeger, in een gildg ver enigd zien. Een stap in die richting is de Stichting Echte Bakkersgilde. heer Steens heeft zijn omzet in vier jaar zien verviervoudigen. In tegenstelling tot de broodfabrieken gebruikt de heer Steens weinig-vet in zijn deeg. Hij vindt het ook niet Dllflprwpte er8 als een brood wat vreemd ge- vuuci net.. vormd uit de oven komt; het gaat om het resultaat. Dat wordt hem duidelijk als hij in zijn winkei staat en de pasgebakken broden in de rekken aan het krimpen zijn. 'Alsof ik ze hoor praten' zegt hij hoog peil, zo blijkt uit steekproe ven door een onpartijdige firma. Ook hier wordt trouwens een flink deel van de produktie met de hand voorbereid. Bezwaren die wij steeds weer horen zijn, dat we ons brood zouden invriezen Daarvan zijn alleen bakkers lid. die op min of meer ouderwetse ma nier bakken. Controle op hun brood wordt uitgeoefend door het station voor maalderij en bakkerij te Wa- geningen, dat geregeld steekproe ven neemt bij de bij het gilde aan gesloten bakkers. Voor elk gekeurd brood wordt een cijfer gegeven. Mocht een bakker enige keren achter elkaar een on voldoende halen, dan loopt hij de kans uit het gilde gestoten te wor den. Een keer in de veertien dagen komen de gildebakkers bijeen. Op die manier gebakken brood blijkt zeer in trek te zijn, want de ervan. De grotere produktie in de brood fabrieken hoeft helemaal geen kwaliteitsverlies met zich mee te brengen, vertelt de heer J. van dei- Meer, die de algemene leiding heeft van de Rijnmond-bakkerijen. Kwalitatief staat ons brood op 'Ik kan u verzekeren dat het brood dat overdag verkocht is, in de voorafgaande nacht gebakken is Op onze verpakkingen is de bakda- tum te lezen. Er bestaat geen enkel verschil tussen de warme, de kou- T de, de echte bakker en onze "bakke- 'Het is in de praktijk we!' moge lijk brood in te vriezen en als het uoe'd ontdopid wordt is het niet van vers te onderscheiden Maar het gebeurt niet of nauwelijks, omdat de kosten, hoog zijn k8 cent per brood). De consument betaalt dat natuurlijk niet.' WOENSDAG Stadhuis, 20.00 uur, begrotingsraad. DINSDAG Stadsgehoorzaal 20.00 uur, film Dagboek van een liefdespartner. Wijkgebouw Koninginnelaan. 18.45- 19.45 uur, repetitie kinderkoor 'Ho ly'. Wijkgebouw Koninginnelaan. 20.00- 22.00 uur repetitie Gemengd koor Stadhuis, 20.00 uur. hearing PvdA. WOENSDAG Stadhuis. 20.00 uur, vergadering jeugdgemeenteraad. Vergaderzaal 15.00 uur. vergade ring Kamer van Koophandel. De Heipaal. 20.00 uur, hearing PvdA. DINSDAG Gemeentehuis. 19-30 uur. raadsver gadering. VLAARDINGEN: Gemeentelijk inlichtingenbureau. Veerplein 118, iedere vrijdag van 19.00-20.30 uur Wijkspreekuur Gemeentelijke So ciale Dienst Goudsesinge! 81a: 10.30-13.30 uur. Informatiebureau voor dienstplicht en alternatieven Emmastraat: 19.00-20.00 uur VLAARDINGEN: Het jeugöservice- bureau aan het Weeshuisplein 18 is iedere dinsdag- en donderdag avond var, 7 tot 9 uur open. SCHIEDAM: Gem Openbare Bibliotheek: Centrale, Lange Ha ven 131, te! 26877: Centrale Jeugdbibliotheek. Dam 8. tel 266566. Filialen: Lorentzlaan 6, Dr Wi- bautplein 129. Parkweg 220. Lelie straat 10. De Biestraat 4. Jeugd- flliaai: Archimedesstraat VLAARDINGEN: Gem Biblio theek: Centrale: Fransenstraat 6, tel. 34.31.90. FilialenDirk de Der delaan 43 Van Hogendorplaan 100b. SCHIEDAM: Gem. Ziekenhuis, tel: '269126. Zaal: 13 30-14; 19-19.30 uur; 'klas: 13.30-15; 19-20.30 uur; kraamaf deling:- 13.30-14.30 19-19.30 uur Dr Noietstichting: tel 260080. 3e klas dagelijks bezoek van 13.30— 14.00 uur x 19.00—19.30 uur; 2e klas 13.30-14.30 en 19.00—20.00 uur: le klas 10.30—11.30 uur. 13 30—14.30 uur en 19.00—20,00 uur Kinderbezoek Iedere middag van 13.30—14 00 uur. behalve op maan- dag en donderdag: dan alleen des avonds van 18.00—18.30 Vuur. VLAARDINGEN: Holyziekenhuls, tel. 345666. dagelijks van 14.00 tot 14.30 uur en van 19.00 tot 19.30 uur. Kinderzaal: dagelijks van 14.00 tot 14.30 uur en van 18.00 tot 18.30 uur. Klasse: dagelijks van 14.00 tot 15.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur. Vanavond om 8 uur een bijeen komst van de Studiekring Vlaar dingen in Triangel. De heer H Bartels. een oud-theeplanter uit Afrika, zal praten over Speuren en spieden in de 'bush' van Rhodesië. De Vlaardingse afdeling van dè PvdA houdt 21 januari een leden- vergadering. Deze begint om 8 uur in het Volksgebouw. Op de agenda o.a. een discussie over de behande ling van de gemeentebegroting. Ons Natuurgenot in Vlaardingen houdt .vanavond om 8 uur in de P.K. Drossaartstraat 69 een ieden- vergadering. RIJNMOND: Meld- en Regelks- mer ivoor klaenten over geluids hinder en stank) tel 262626 SCHIEDAM: Alarmnummet politie (uitsluitend in spoedgevallen), tel 264666: hoofdbureau, Lange Nieuw- straat 55, tel 269333 Brandmel ding: 269123: GG en GD. ruinlaan 80: 269290: Gem Wonlngdlensv ivoor dringende klachten buiten kantooruren via de gem brand weer) 268578 VLAARDINGENAlarmnummer (alleen voor melding branu en on gevallen): 344444. politiebureau Westhavenkade: 342355, hoofdbu reau Delltseveer 6. 342355: Brand melding: 344444: GG en GD, Ke- thelweg 17. tel 345555 b.g.g 342541) MAASSLUIS: Alarmnummer poli tie: 3333: politiebureau. W» seweg, telef 3444: Alarm- brandweer: 3333 MAASSLUIS: Klacbtendienst CAR (voor klachten over o.a. stank en geluidshinder i. tel. 6109. b-gg. 7471, 8703 of 5136 Dienstencentrum Maassluis: da gelijks '"kb 10 tot 11 uur spreekuur leidster: eerste en derde dinsdag van de maand van 4 tot 5 uur, spreekuur wijkverpleegster Oranje Groene Kruis: iedere donderdag middag van half 4 tot half 6, spreekuur ambtenaar Gemeentelijk Sociale Dienst. De eonsumenteninfommtriee van de Nationale Federatie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlicb- tlng afd Vlaardingen houdt Iedere dinsdagmiddag van hall 2 tot half 4 en iedere, woensdagmorgen van 15 tot 12 uur spreekuur In „Het Hoek- punt" Broekweg 82 te) 349264. SCHIEDAMMaatschappelijk werksteriedere woensdagmiddag van 14.00 tot 15.00 urn in de Dr. d. Kuyschool Bachplein 581... Het wijksspreekuur van de ge meentelijke sociale dienst in het wijkgebouw van de Vlaardingse vereniging van gezondheidszorg Groene Kruis-Oranje Groene Kruis op maandag van 14.00 tot 1S30 uur en op vrijdag van 10.30 tot 12.30 uur is komen te vervallen. SCHIEDAM De zaaJcompetitie voor de korfballers draait op volle toeren. Nadait Odi en Schiedam woensdagavond binnen de lijnen kwamen was zondag de beurt aan Succes. De witblauwen deden hun naam eer aan door met 7—4 vari Vlaardingen 2/3 te winnen. De openingstreffer kwam spoedig na het begin uit Vlaardingse han den, 0—1. Anton Luiten en Ria Duifhuizen brachten met twee (Van een; onzer verslaggevers) MAASSLUIS De wethouder van Onderwijs, de heer J. Smit, zal donderdag de eerste paal slaan voor een 'kleuterschool in Maassluis-West. Deze kleuter school is een onderdeel van een project dat, behalve deze school, nog twee kleuterscholen, een school voor basisonderwijs en twee gymnastieklokalen omvat. Na afloop van het slaan van de eerste paal komt het gezelschap bijeen in het Zalencentrum waar de wethouder een toespraak zal houden. doelpunten het Schiedamse over wicht tot 'uitdrukking, 2—1. Met een fraai afstandsschot maakte Lau v. Dijk er 31 van. Els Ruseler bracht Succes op 41, waarna de Vlaardingers uit een. straf worp te- genscoorden. Met twee doorloop- ballen, waarvan iedere trainer droomt dat zijn pupillen ze doel treffend zullen afronden, maakten Lau v. Dijk en Dick Bedeaux er 62 van. Vlaardingen kwam nog terug tot 6—4, waarna Dick Be deaux uit een doorbraak de zege veilig stelde. Ook Succes' tweede achttal pak te de volle winst. In de Rotter damse Energieha) werd Ten Donck 3 met 54 verslagen. Woensdagavond opnieuw een be langrijke wedstrijd voor Schiedam. In de Margrietba) moeten om half acht de degens met RWR gekruist worden. Met de volle' winst uit 6 wedstrijden staan de roodzwarten er prachtig voor en wij gelóven niet dat RWR in staat zal zijn roet in het Schiedamse eten te gooien. De stand in deze afdeling is: Schiedam 612. Hou Stand 6—6, RWR 6—7. Vlaardingen 56. Over- kanters 5—6. Hoekse SV 6—2. Spar taan 6—0. Odi moet vrijdagavond in de Schiebroekse sporthal aantreden tegen het sterke Roozenburg. Het zal voor de Schiedammers niet ge- makicelijk zijn een of twee punten uit deze wedstrijd over te houden. (ADVERTENTIE) Als de stoelgang meer 'n moeilijke zit wordt, oet hij zijn voortreffelijk werk. De gangmaker van isrizin. Laxerende tabletten met 'n beschermend laagje. Aktief op de plaats waar 'n beetje hulp dringend nodig is. isti/.in tabletten in doordrukstrip. Gewoon de beste oplossing.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 2