Koelfsema: Wat emotionele valt: weg ereplaats FJG heeft hulp van en SCHIEDAM VANDAAG tws- v mMMM Uitbreiding uitrusting brandweer mwmm t i-" b Sancties op verbreking verzegeling huurauto's StrooimacJxme voor Vrom-clienst Krediet voor Prof. Casimir- school NCVB bijeen In de luclit Einde maken Hard werken Frontale aanval li Verkeerde baan Ledenwinactie Klantenbinding Grali; Vriendsebaj Topper DINSDAG 19 JANUARI 1971 HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Na een. volgens burgemeester H. Roelfsema van Scliiedam, „hier en daar wat emotio nele behandeling" heeft de raad de begroting,voor 1971 aanvaard. De begrotingsbehande ling heeft, om precies te zijn, tien uur en tien minuten ge duurd. Daarvan werd vijf uur en zes minuten het woord ge voerd door, de raad en vijf vijf uur en vier minuten door het college van burgemeester en wethouders. Na deze me dedeling van de burgemees ter wilde de heer G.P. Ver- hulsdonk (v.v.d.) weten of er ook is opgeteld "in hoe veel minuten er werkelijk wat door de raad is gezegd." Van onze verslaggever TON VAN HELDEN VLAARDINGEN Schaat ser Hans Schouten (17) uit Vlaardingen is duidelijk aan geslagen. Zijn gezicht drukt een eindeloze vermoeidheid uit. Door een val op de drie duizend meter werd hij in het afgelopen weekeinde tijdens de Nederlandse schaatskam pioenschappen voor junioren op noodlottige wijze uitge schakeld voor een der ere plaatsen. Issp ■Hans Schouten: en boem, daar la gik." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse afdeling van de Federatie van Jongeren Groepen in de PvdA (FJG) hoopt in april een volledig uitgewerkt alternatief plan voor sanering en recon structie van de binnenstad klaar te hebben. Door HANS VAN DER SLOOT 9 9 9 Gijsbert Blok, 35 jaar en koopman in een branche die men vroeger slij terij zou hebben genoemd. Maar dat was in een tijd dat het slij tersvak alleen maar uitge oefend scheen te kunnen worden in 'n omgeving die rijk bekleed was met hout en oud koper. M, Gijsbert Blokde kruidigste slijter van het Rijnmondgebied. met roting voor '71 (Van een onzer verslaggeefsters) Gisteravond was de laatste van de vier vergaderingen die besteed zijn. aan de begrotingsbehandeling. Aan de' orde was de hoofdstuksge- wijze behandeling. Met name door de PCG-fractie werd daarvan ge bruik gemaakt nog eens vragen te stelen over allerlei kleine zaken. Overigens werd deze fractie bi) alle vragenstellery herhaaldelijk op de vingers getikt, omdat ze buiten de orde ging. Zo begon de PCG-er H. v.d. "Waal een beschouwing te geven over het nut van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland, terwijl dat punt niet aan de orde was. Uit zijn woorden bleek dat de PCG wat huiverig staat tegenover een nieu we subsidieverlening voor dit or kest. Wethouder G. D. Verweij-de, Graaf gaf te verstaan dat het col- lege het orkest wil blijven steunen. Ze merkte o.a. op dat "zonder het Gewestelijk Orkest de schoolcon- certen in de lucht komen te han gen De heer Van der Waal begon ook weer zijn bezwaren, en die van zijn fractie, uiteen te zetten over het houden van een kermis op zondag. De heer Pi >1. Lansbergen (k.v.p.) vroeg (weer) de aandacht voor de oude dorpskern Kethel, waar de bewoners het nog steeds zonder goede riolering en aardgas moeten stellen. HU meende dat de Kethel-bewoners worden verwaar loosd. In zijn pleidooi voor betere Voorzieningen op dit gebied voor Kethel werd hij gesteund door. de PvdA. Wethouder C. J. M. Bolmers (p.v.d.a.) gaf de verzekering, dat Kethel door het. college beslist niet vergeten wordt. Hij vertelde dat B. en W. er con stant mee bezig 'zijn, een einde te maken aan "de wantoestanden,, in dit staddeel. Ook wethouder drs. J. Houtman (v.v.d.) vond het al niet al een on acceptabele zaak dat men het in Kethel nog steeds zonder goede ri olering en aardgas moet stellen. Hij zette uiteen dat het eerst moge- lük is aardgasleidingen aan te leg gen als er ook nieuwe rioleringen kunnen komen. De vraag is nog hoelang het zal duren voordat Ke thel nieuwe riolering krijgt en of het reëel is de mensen zolang het aardgas te onthouden. Hij beloofde dat het college de zaak nog eens "diep zal doorpraten.,, Het was ook weer de heer Van der Waal die vroeg waarom er nog steeds-geen nieuwe gemeentelijke inspecteur voor het onderwijs is. Wethouder Verweij gaf als ant woord, dat er hard gewerkt wordt aan de oprichting van een school adviesdienst, waarbij een gemeen telijke consulent (inplaats van een inspecteur) zal komen. Deze con sulent zal o.a, als taken krijgen personeel te werven, te selecteren en te begeleiden. De heer Van der Waal bleek daar toch niet tevreden mee te zijn, Zijn inziens heeft een inspecteur meer gezag dan een consulent, Maar volgens de wethouder is er juist "vanwege dat gezag,, geen inspecteur meer nodig. Én dan kwam tenslotte de PvdA nog met het stokpaardje: De subsi die aan de B.B. Verschillende leden van de socialistische raads fractie stemden daar tegen, met de CPN en D' 66. Een ereplaats die zonder meer voor hem weggelegd scheen te zijn- na de opvallende reeks van goede tijden wolke hij in de afgelopen maanden tijdens selectiewedstrij den schijnbaar moeiteloos wist te realiseren. Maar het is niet alleen de val die hard is aangekomen. Wat daarna plaatsvond, heeft de teleurstelling extra groot gemaakt. En het zag er na de eerste dag voor Hans Schouten nog allemaal zo rooskleurig uit. Hans Schouten: „Het ging alle maal goed. Vooral mijn vijfhonderd meter viel me erg mee. Be kwam met mijn tijd nog voor Wils Plug uit Scheveningen op de derde plaats En als je dan weet dat ik die week voor het kampioenschap hele maal niet zo goed reed. Vrijdag avond dacht ik nog: ik ben hard- stikke blij als ik bi) de eerste vijf kom. En ook de vijftienhonderd me ter ging, alhoewel ik in de laatste ronde in elkaar klapte. Na de eer ste dag stond ik in het klassement op de derde plaats met maar gering verschil achter nummer twee Freek Stift. Jan Heida stond één." Geen vuiltpje aan de lucht, zo leek het. Hans Schouten kon zich gaan opmaken voor een frontale aanval op de tweede plaats. De eer ste plaats, bezet door de sterke man PlpSiSftï®ï&m 'SA:'A uit Heerenveen. Jan Heida, was praktisch gesproken onbereikbaar. Met dit perspectief voor ogen raas de Hans Schouten zondag de dui zend meter af in een nieuw per soonlijk record van 1.30.6 (het oude stond op 1.33.0) gezien het zeer ho ge vochtigheidsgehalte van de lucht een voortreffelijke prestatie. En toen kwam de laatste en tevens langste afstand van het hele toer nooi, zoals Hans Schouten zelf zegt 'de fatale drieduizend meter Hans Schouten: „Ik ging weg op een schema van 5.05. Op een gege ven moment zat ik er al vijf secon den onder. Het ging lekker. Ik moest nog twee rondpes rijden toen ik de buitenbocht uitkwam. en boem, daar lag ik. Ik besefte niet dat ik was gevallen. Toen ik op stond, viel het me pas op dat ik on derruit. was gegaan. Volgens mij ben ik op een baanblokje gereden dat niet goed lag; en dan kan je het echt niet ontwijken. Anderen zeg gen dat ik met mijn ene schaats achter de andere ben blijven ha ken." In ieder geval ben ik verder ge reden en ging vanuit de buiten bocht op de kruising naar de bin- nenbocht .Mijn tegenstander schoot de verkeerde baan in. Van de kant werd toen gebruld ook mün trai ner riep dat ik naar de buiten baan moest, maar ik was ervan overtuigd dat ik naar de binnen baan moest. Door het geroep ver wisselde de kouswachter ineens de vlaggetjes, zodat ik alsnog naar de buitenbaan ben gegaan, waardoor ik een buitenbocht te veel nam want bjj het uitkomen ervan werd ik weer gedwongen maar binnen te gaan. Door die val was ik niet meer bij mijn positieven. Ik was helemaal de kluts kwijt." Hans Schouten protesteerde hef tig bij de jury over de verwarrende gang van zaken bij het nemen van de wissel en eiste overrijden. De jury was niet gevoelig voor de ar gumenten van Hans Schouten en dreigde hem zelfs te diskwalificeren als hij ianger haar gelijk bleef be strijden. Triest constateert hij ten slotte: „Ik ben nu net vierde geworden, rk was zeker derde geworden. Ach. het is allemaal achteraf gepraat." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM B. en W. van Schiedam 'stellen de raad voor sancties te verbinden a&- het ver breken' van de verzegeling van taxameters in huurauto's. Dit voor stel houdt een wijziging in van de Verordening op het vervoer van huurauto's, waarin nog niet in dergelijke maatregelen was voor zien. Het college wil eveneens de mogelijkheid tot sanctie hebben, wanneer in een huurauto niet in het Nederlands, Frans, Engels en Duits staat aangegeven, dat de ritprijs inclusief is. Ook hierover stond tot nu toe nog niets in het huurautotarievenbesluit. De taxameters moeten, als de raad akkoord gaat, regelmatig on derworpen worden aan een keuring van de Schiedamse politie; voor mechanische taxameters éénmaal per zes maanden en voor elektri sche taxameters éénmaal per jaar. FJG-voorzitter. Albert Engels man, tevens raadslid voor de PvdA, zal het plan in de raad van april of mei. wanneer de raad zal moe ten beslissen wat er nu met de binnenstad gaat gebeuren, kunnen verdedigen. Het plan van de FJG, het zoge naamde plan C, is maanden gele den al uit de doeken gedaan. De groep heeft een aantal deskundigen gevonden die bereid bleken het plan verder uit te werken. De deskundigen zijn architecten aan de academie voor bouwkunst in Amsterdam, die het FJG-plan hebben opgenomen in het kader van hun studie. De architecten worden bijgestaan door professor ir. N. Luning-Prak, buitengewoon hoogleraar aan de T.H. in Delft ei" de heer Erhardt-. stedebouwkundigc. verbonden aan de stad Haarlem en Hakkenes en oud-verkeersdeskun- dige van Apeldoorn. Het maken van het plan C is overigens de voornaamste aktiviteit van de FJG in het afgelopen jaar, het oprichtingsjaar, geweest. Het komende jaar wil de federa tie zich gaan bezig houden met o.a. een ledenwinaktie, het gastarbei dersprobleem, het politiek café en het jeugdbeleid. Voorts gaat men aktiviteiten ontplooien in de lokale politiek. Besloten is de groep van 23 in de gemeenteraad (PvdA en PPR, WD, D'66 en CPN) en het college van burgemeester en wet houders ..kritisch te volgen." In verband hiermee zal er 11 fe- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse gemeenteraad heeft een voorstel van B._en W. aanvaard een krediet van 25.000 gulden beschikbaar te stellen voor een strooimachine, die ingezet kan worden op moeilijk be- strobibare punten als bij voorbeeld de Lange en de Korte Haven. De strooimachine kan ook gebruik: worden voor andere objecten, als rijwielpaden en parkeerterreinen die met de grote strooimachines minder goed behandeld kunnen worden. Buiten het winterseizoen kan de machine voor andere doeleinden wórden gebruikt. Koopmanschap bruari een vergadering zijn. waarop het programma van de groep van 23, dat ondersteund wordt door alle wethouders, aan de orde komen. Daarnaast zal de FJG maande lijks een vergadering houden, waarop de afgelopen raadsverga dering en de agenda voor de vol gende ter diskussic worden gesteld. De eerste van deze bijeenkomsten is 14 februari, om twee uur in het zebouw aan de Stadhouderelaan. De zaak van Gijsbert Blok, de BB-drankenservice, ziet er wel even anders uit. Het sfeertje van „vak manschap is meesterschap' heeft er plaatsgemaakt voor het koopman schap van de grootwinkelier die liever zijn klanten zelf de vlot bij de hand staande flessen laat pak ken dan van tussen de kwispedoors te bedienen. Gijsbert Blok heeft dan ook niets van de traditionele slijter en alles van de zakenman. In dat licht moet ook zijn geste aan de voetbalver eniging Schiedam, die door hem in het nieuwe trainingspak werd ge stoken, worden gezien. Die gift van duizend harde guldens, die hem evenmin los in de zak zaten als elke gemiddelde Nederlander, be schouwt hij als de normaalste zaak van de wereld: reclame. Maar ook in andere opzichten wijkt Gijsbert Blok af van het beeld dat de Nederlandse drankenhaiïde- laars door middel van advertenties bjj het publiek trachten op te roe pen. Zjjn klantenbinding berust min der op het in vakbladen geadvi seerde persoonlijke gesprek dan wel op de aanbiedingen die hij in knallende letters op zijn winkelruit schrijft en voor wat zijn vakman schap dat boven elke twijfel ver heven mag zijn betreft laat h(j er geen twijfel over bestaan dat hij een groot deel van zijn ervaring met alcoholische dranken in de consumptieve sector heeft opge daan. De persoonlijke gesprekken die in zün zaak worden gevoerd, hebben dan ook zelden betrekking op de handel en nog minder op de pro- dukten waarop die steunt. Meestal hebben ze betrekking op de sport, een onderwerp dat hem nauw aan het hart ligt en waarin hij gere kend mag worden tot dat deel van de incrowd dat alle intieme details moeiteloos uit de mouw schudt. En dat doet hij dan ook met graagte. Niet voor niets heeft Blok dan ook de bijnaam „de kruidigste slijter van het Rijnmondgebied" verworven. c Bij aankoop van eike fles drank verschaft hij gratis een keur van informaties die voldoende zouden zijn de hele Nederlandse sportpers een weeklang van onderwerpen te voorzien. Maar toch zijn die sportinforma- ties niet Bloks sterkste kant. Zijn kwaliteit zijn. de met donkerbruine, schallende stem vertelde verhalen over al of niet bestaande vrienden, waarvan de voorraad on uitputtelijk schijnt. Zelf als een regelmatig bezoeker van zyn win kel heb ik nimmer meegemaakt dat hij een verhaal twee maal vertelde. Het enige dat altijd eender is, is de entourage: Blok gezeten op een stapel kratten, de fles pils op la tere uren bij de hand en de immer eendere aankondiging: „Niet te ge loven, luister," die elk verhaal vooraf gaat. hand had, was overigens de abso lute topper. Het hanaelde over ene Frans "die bij de luisteraars een zeer bekende bleek te zijn. Frans had 'op een zondagmorgen kiespijn gekregen, vertelde Blok, maar welke tandarts hij ook opbelde, niemand wilde hem helpen, niemand had tijd totdat Frans een tandarts opbelde en een verhaal ophing dat hij de agent was van een niet nader ge noemde Russische rederij en een matroos bij zich had die hevige kiespijn had. „Dus Frans." schalde Blok. „hield die toeter een eindje van zich af en brabbelde iets van: osbroewski janets au. waarop die tandarts zei: ■nou als het inderdaad zo dringend is, laat hem dan maar komen. Een half uur later stond Frans bij hem op de stoep met eenzelf geschreven briefje met het adres en maar osbrowv'ri janets zeggen tegen de vrouw van die tandarts, die natuurlijk helemaai géén zin had in zo'n Rus op zondag.Lo gisch. Het verhaal dat hij vrijdag als snoepje van de week achter de Maar goed. hy kon binnenkomen en mocht als onderdeel van het toekomstige Russische-Nederlandse vriendschapsverdrag naar de spreekkamer, waar die tandenpiuk- ker al op hem stond te wachten. Kwaad natuurlijk, net als zijn vrouw tegen wie hij stond te zeu ren over die matrozen die altijd op de rotste momenten wat hadden, net aisof die matrozen daar - iets aan kunnen doen. En Frans maar lachen natuur lijk. en maar luisteren, en maar osbroewski janets zeggen en tova- ritsch als dat zo uitkwam, totdat die tandarts klaar was. z'n handen had gewassen en tegen hem zei: Du nicht zahlen? „Weenee." zei Frans, „daarvoor moet je bij liet ziekenfonds wezen." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het college van burgemeester en wethouders van Schiedam vraagt de raad een kre diet van 21.500 gulden ter beschik king f .- stellen voor de dependance van de Professor Casimirschool aan de Oude Kerkhof. Het gaat hier om de afdeling imbecielen die in de nabüe toe komst niet meer zal voldoen aan redelyke eisen. De afdeling moet dringen opgekalefaterd worden. Het geld zal. aldus B. en W. in hun voorstel aan de raad, besteed wor den aan het maken van nieuwe plafonds, 't leggein van 'n linoieum- vloerbedekking in twee speellokalen, schilderwerk aan drie lokalen en het leveren en plaatsen van gas kachels. Van het door de raad beschikbaar gestelde geld zal tevens een TL- vorüchting worden aangebracht in vijf schoollokalen. Andere voorzieningen die men in de dependance wil realiseren zijn: een vöetenwasbak in de douche ruimte. eenwastrog op de eerste verdieping en een zandbak op de speelplaats. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Als de raad vol gende week maandag akkoord gaat, krijgt de Schiedamse brand weer 4150 gulden voor het aanko pen van een waterkanon, een schuimkanon en een schuimset m»t toebehoren. In het raadsvoorstel wordt de brandweer eveneens een explosiemeter toebedacht voor "tij dige onderkenning van explosiege vaar,. Voor de opleiding van het brandweerpersoneel wordt een overheadprojector van 1600 gulden gevraagd. iVan een onzer verslaggevers) SCHIEDAM in de grote zaal van de Magnalia Dei Kerk aan de Alberdaslraat houdt de Nederland se Christen Vrouwenbond vanavond een ledenvergadering, die om .acht uur begint Spreekster is mevrouw Oberman, die een lezing zal' hou den over het werk van Albert Schweitzer. Mejuffrouw Poot geeft op dins dag 9 februari een rondleiding" in het museum Boymans-van Beu- ningen, waarbij het clair-obscure in de Nederlandse schilderkunst zal worden besproken. Op 16 februari houdt de NCVB opnieuw een ledenvergadering, kandidaat-notaris mr. Van Engen zal spreken over het onderwerp De vrouw en het recht. VLAARDINGEN Op de Dl'len- burgsingel troffen surveillerende agenten vannacht een Fiat 600 aan die een maand geleden uit De Bilt is ontvreemd. De auto is aan het bureau veilig ge-teld.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1