Visser gaat iets voor Hoogvliet m t geweer tegen huur verhoging Bakker blijft niet Jaar voor kraak bij Spijkenisser brug omhoog? Hulptroepen van elders? Blokkade van toegangswegen? pk. u Mrö ligt doocl onder gastank Schuimbad Agent trekt jongen aan haren uit vijver KokaPetalo iveet niet of zijn macht ivel ver genoeg reikt Nasleep popfestival: Twee zenders opgespoord Actiecomité ivïl Haringvlietbrwg tolvri j zien Wel geld, geen meubelen 1 Andere plaats Op heterdaad bij inbraak betrapt 5 Au toni a lenkraker aan de haal m lis DONDERDAG 21 JANUARI 1971 PAGINA- 17 (Van een onzer verslaggevers) SPIJKENISSE Ontevreden zigeuners zijn van planom binnenkort de Spijkenisserbrug over de Oude Maas omhoog te halen. Door de overige verbindingswegen met auto's te blokkeren willen ze Spijkenisse afsluiten van de buitenwereld. Dev ongeveer 75 zigeuners, die de winter in een kamp aan de Elementenweg in Spijkenisse doorbrengen, zijn kwaad op de gemeente omdat die een nieuw terrein voor hen heeft aangelegd met onvoldoende voorzieningen. HET VRIJE VOLK Eén toilet voor liet hele kamp:- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Berry Visser, voorzitter van de failliete Stichting Holland Pop Festival, bereidt op het ogenblik een aantal evènementen voor dat de stichting in staat moet stel len haar diverse crediteuren althans een deel van hun geld terug te betalen. Visser zegt over zijn plannen al contact te hebben opgenomen met de gemeente Rotterdam. 1 38fgÉ|l •V 1 Worden hier plannen gesmeed voor blokkade m&4 5 -. Zo'n geweldig schuimbad zie Ie nooit in de STER-reclame. Je moet ervoor bij de Rotter damse brandweer zijn, die gis termiddag 'n nieuwe schuim- klopper demonstreerde bij de opening van de brandweer- en reinigingspost aan de Laagjesiveg. Eén liter roater, een scheutje wasmiddel en je krijgt duizend liter schuim, die via de grote slurf in grote ruimten gepompt kan worden. Wethouder J. Worst, wie het schuim om de oren woei, had een nieuwtje te vertellen: de biandweer krijgt een com mandowagen, die bij grote branden als centrale post fun geert En voor de Rotterdam se burgers had hij een com pliment: meer dan negentig oerceht gebruikt al de plastic ak. «i Dinsdagavond leidde het blok keren van de toegangsweg tot het huidige kamp tot een actie, waarbij de plaatselijke rijkspolitie verster king kreeg van andere detache menten. Spoedoverleg tussen auto riteiten en 'zigeunerkonmg Koka Petaio voorkwam een openlijke botsing. Een zigeunervrouw bracht de boosheid van de kampbewoners onder woorden. 'Het is toch niet te doen. met maar één toilet voor zoveel" ménsen. En de grond is bedekt met een soort rode steen, die alles smerig maakt. Als het nóu beton was, konden wij het tenminste nog schoonhouden.' Wethouder D. de Koning van Spijkenisse geeft toe dat er inder daad maar één toiletwagen op het terrein staat. 'Maar wij hebben nu al voor deze tijdelijke voorziening 25.000 gulden uitgegeven. Er kan nog wel wat worden verbeterd, maar laat die mensen nu eerst maar eens op de plaats gaan staan die wij hebben aangewezen. Daar na kunnen wij pas praten over uit breiding van. de voorzieningen', aldus wethouder De Koning, die hét' standpunt van het college van B en W verkondigde. Tijdens het gesprek dat gisteren gevoerd is tussen zigeuners en ge meente heeft een van de 'ministers' van de zigeunerkoning. Hans Westhiner, aangeboden om naar een andere plaats te trekken. Maar dan moest Spijkenisse wel 500 gul den per zigeuner betalen. 'Natuur lijk kunnen wij op zo'n eis niet ingaan', zei vanmorgen burgemees ter P. Bliek, 'het is tenslotte geen koehandel wat hier wordt bedre ven'. Wethouder De Koning verwacht niet dat het tot ernstige moeilijk heden zal komen. 'Wij hebben ver trouwen in de innerlijke bescha ving van de zigeuners.' Maar in het kamp aan de Elementenweg 'wor den toch acties voorbereid. Koning Koka Petaio zegt alies te zullen doen om zijn mensen tegen te houden. 'Maar wanneer zoveel mensen opstandig worden, kan ik ze ook niet tot bedaren bréngen.' Hij vertelt verder dat zijn 'volk' geweld zal vermijden. 'Maar wan neer de justitie met geweld begint, is de kans groot op moord en dood slag.' Om hun belangen beter te kun nen verdedigen hebben de Neder landse zigeuners een beroep gedaan op, hun familieleden uit het buiten land. Volgens Hans Westhiner komen er volgende weck zeker vijfhonderd- uit België, Frankrijk en West-Duitsland naar ons land om te pleiten voor een betere huis vesting in Spijkenisse. I&-V 4' Volgens Visser worden de belan gen van de crediteuren van de Stichting door zijn plannen beter gediend dan door het beslag dat de curator in het faillissement, mr. F. H. Kernkamp heeft laten leggen op de opbrengsten van door hem in de Doelen en het Amsterdamse Concertgebouw georganiseerde pop concerten. Visser heeft overigens zijn zaken over laten schrijven op naam van zijn broer. Daardoor heeft hij weten te voorkomen dat ook de opbreng sten van de concerten van Ram Shankar in Amsterdam en Rotter dam het afgelopen weekend ouder liet beslag vielen. Visser ziet dit als een noodmaatregel. 'Mr. Kernkamp kan daar gemakkelijk wat tegen doen. .-Ik heb dat alleen maar ge daan- om de escalatie even stop te zetten', zegt hij. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ambtenaren van de bijzondere radiodienst van de PTT, hebben woensdag in samenwerking met de politie twee kiandestiene zenders opgespoord en in beslag genomen. De etherpiraten waren de 38-jarige Rotterdamse automonteur C, W. H.. die opereer de - onder de naam 'Roepnummer 140.' en de 35-jarige losarbelder H. A. de V-, die uitzond als '942' en 'Mahalia.' (Van een onzer verslaggevers) HOOGVLIET Het be stuur van de Huurdersvere- niging Hoogvliet overweegt, zo mogelijk in samenwerking met vakcentrales en politie ke groeperingen, volgende maand 'n protestvergadering te houden tegen de door mi nister Schut voorgestelde extra huurverhoging voor woningen die niet meer ge subsidieerd worden. Onder deze bepaling valt een groot gedeelte van de woningwet woningen in Hoogvliet. De heer P. Th. Biersma, .voorzitter van de Fe deratie van Rotterdamse woning bouw corporaties, die woensdag avond het betreffende wetsontwerp voor de huurdersvereniging toe lichtte, meende dat vooral Rotter dam door deze maatregel bijzonder getroffen wordt. De extra-huurver hoging wordt berekend op basis van de gemiddelde huur van de woningen die in de laatste vijf jaar rijn gebouwd. Voor Rotterdam be tekent dat het vrij hoge gemiddel de van de woningen die in Alexan- derpolder en Ommoord 'op dure grond zijn gebouwd. De heer Bier sma had geen zekerheid dat de woningbouwcorporaties de meerop brengst zuilen kunnen gebruiken 'j voor datgene wat men graag wil: achterstallig onderhoud uitvoeren en het moderniseren van de veelal oudere woningen. De aanwijzing namelijk van het ministerie dat een landelijk fonds voor de woningbouwcorporaties zal worden gesticht, was voor de heer Biersma aanleiding te vrezen dat men in dat fonds een groot deel van de meeropbrengst zal moeten storten. Voor Hoogvliet, waar ruim 6500 woningen worden beheerd door de Stichting voor Volkhuisvestin°- Hoogvliet, adviseerde de heer Biersma om als huurdersvereniein"- gebruik te maken van de mogelijk heid bii vacatures in het stich tingsbestuur een plaats te claimen, (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op het terrein van deEsso-raffinaderij aan de Botlekweg vonden collega's woens dag de 43-jarige technicus G. H. van der Vliet uit Spijkenisse bewus teloos onderaan een trap naar het platform van een gastank. De man had bovendien een grote hoofdwond. Vermoed wordt dat hij tijdens het beklimmen van de trap onvvel is gé worden en daarna naar beneden is gevallen. De man werd naar het Dljkzigtzieknhuis is gebracht, waar de dood werd geconstateerd. In de Bahreinstraat werd woens dag de 60-jarige J. P. Trouw plot seling onwel. Hij werd naar het Zuiderziekenhuis gebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Woensdag zijn voer de officier van Justitie geleid de 19-jarige behanger W. B.-en de 19-jarige L. A. Zij werden op he terdaad betrapt bij een inbraak in een radiozaak aan de Zaagmolen- drift. V (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Wij zijn ervan overtuigd dat minister Bakker straks moeilijk bij zijn afwijzende houding te gen de overname van de Ha- ringvlietbrug en de tolvrij- making ervan kan blijven. Wij hebben wezenlijke argu menten, die al verschillende kamerleden hebben .over tuigd. Wij zijn beslist opti mistisch over de kans van slagen van onze actie." Dit zei gistermiddag de heer D. J, Boot uit Willemstad, secretaris van een actiecomité, bestaande uit zes leden van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland, Zeeland en. Noord-Brabant, tijdens een persconferentie in het Haagse •perscentrum Nieuwspoort; Hij vond de verklaring van de minis ter' van Verkeer en Waterstaat tijdens de begrotingsdebatten in de Tweede Kamer eenvorm van chantage inhouden. 'Straks kan minister Bakker niet meer vol staan met alleen maar uitspra ken doen,"- aldus de heer Boot. Volgens de zes statenleden krijgt het rijk de oeververbindig in feite voor een koopje. De prijs van de brug, wanneer die nu ge bouwd zou worden, zou 70 a 75 mil joen gulden bedragen. 'Door de destijds ontwikkelde initiatieven v. d. Eilandbewoners van Goeree- Overflakkee en Sphouwen-Duivé- land kan het rijk nu op voordel!- ge wijze voor ongeveer veertig miljoen gulden de brug overne men. Bovendien kan de staat .de door de NV Brugverbinding Ha- ringvliel aangegane geldleningen, tegen eenuiterst lagerentevoet, vijf percent; overnemen. Tolheffing op de Haringvliet-" brug is volgens het comité een achterhaalde zaak. De opbreng sten zijn de laatste jaren veel sneller, gestegen dan de verwach ting was. mede door de opening van de Heinenoardse tunnel. Wanneer de staat per 1 juli 1971 de brugverbinding overneemt, is 't nog af te lossen bedrag 45.3 mil joen gulden. Dat is maar 4,1 milj. gulden meer dan in 1975 afgelost dient te worden. Dit bedrag kan volgens de statenleden makkelijk uit de algemene reserves worden beschikbaar gesteld. - Het belangrijkste argument is volgens de nota van het comité aan de staten van de drie provin- viès, dat dé brug volgens plan toch dit. jaar gereed- had. moeten.' ko men; Dat tot nu toe tol is betaald ^vinden de leden van hét comité .logisch, omdat het gewoon een offer is voor de vroegtijdige reali sering van de brug. Nu bijna zeven .jaar na. dé. bouw vinden ze het voldoende. pé NV die de verbinding exploi teert wil ook wel graag van haar verplichtingen verlost worden. Zij kan ér echter niet rechtstreeks bij de minister op aandringen, omdat een clausule in het contract haar dit verbiedt. Volgens de zes staten leden .staat het bestuur echter wel zeer sympathiek tegen over het streven naar tolvrijmaking. Wanneer het plan tot tolvrij making slaagt, gaat volgens het comité het verkeer over de Zee landburg waarschijnlijk toenemen Veel mensen mijden momenteel de bruggenroute nog, vanwege de tien gulden die de tocht van Zeeland naar de Randstad vergt aan tolgeld. Straks wordt dit ge halveerd, wanneer de Haringvliet brug vrij komt. Dit zal de verbinding via de lloerdljkbruggen en Dordrecht volgens de statenleden ook flink hunnen ontlasten. Bovendien komt er straks meer verkee; over de Volkerakdam. die een aansluiting heeft op de Haring - vlietbrug, doordat dan de aanslui tende. wegen gedeeltelijk klaar komen. Momenteel mag het vrachtverkeer van deze route nog geen gebruik maken. I 1 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Derechtbank heeft de 24-jarige Rotterdamse los werkman Oebele T. vanmorgen wegens inbraak bij juwelier Nie- berg aan de Wolphaertsbocht ver oordeeld tot twaalf maanden ge vangenisstraf waarvan drie maan den voorwaardelijk met een [Droef- tijd van drie jaar. De 24-jarige schoorsteenveger Cor van der M. uit Rotterdam,, die eveneens bij deze inbraak betrok ken was en bovendien een handel tje in hasjiesj had gedreven, kreeg twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaar,- delljk met een proeftijd van twee jaar. Dé officier van Justitie inr. H.' R. G. Feber had tegen hem respectie velijk één jaar en vier maanden en één jaar en twee maanden gevan genisstraf met aftrek vap voorar rest geëist. De 21-jarige Rotter damse koopman Aad D., die met de schoorsteenveger in hasjiesj, had gehandeld werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek. De officier had tégen hem vier maanden geëist. De 24-ji ige loswerkipan CorV. uit Rotterdam, die de buit van de inbraak (47.000 gulden aan. gou den horloges,-gouden horlogeban den en gouden ringen) had ver- woerd en, daarna^ drie horloges had ingepikt kreeg twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De els was twee maanden cel, waarvan één voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Aan zijn haar dos en het snelle ingrijpen van po litieagent P. Spruyt heeft de-vier jarige Jan Smit uit de W. Roelofs straat zijn leven te danken. Agent Spruyt passeerde gisteren de Nassauvijver, waar hij de jongen vlak bij een wak op hetijs zag spelen. Plotseling verloor hij hem uit het oog. De politieman snelde naar de vijver en probeerde Jan aan een van zijn armen uit het wa ter te trekken. Deze reddingspoging mislukte, doordat het jongetje in paniek raakte. Spruyt greep hem daarop zonder dralen bij dé haren en trok hem daaraan op het droge. (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In Rooscdaal •s de 37-jarige J. P. C. v. d, N. gearresteerd. De man had van een 48-jarige vrouw in Rotterdam 5500 ontvangen. Hij zou haar voor het geld meubels leveren, maar stak het in eigen zak. Verder had hij een taxichauffeur voor 190 opgelicht. Hij had de man. aangeboden een lening voor hem af te sluiten en beweerde de 190 nodig te hebben voor notariskosten. HO liep tegen de lamp toen hij in Roosendaal zijn oplichtersactivitei ten wilde voortzetten. Hij is woens dag voor de Rotterdamse officier van Justitie geleid. (Van een onzer versiaaggevers) ROTTERDAM In totaal onge veer 500,— en een hoeveelheid pakjes sigaretten zijn de afgelopen nacht verdwenen uit automaten aan de Overijsselsestraat,- Dl'.weg, Langegeer en Berkendaai. Esn van' de gedupeerde winkeliers werd 's' nachts wakker door het blaffen van haar hond en zag toen een onge veer 25-'ttri»e rrnn met donker haar cn -v.Y .i ;n esn zwart-jack' nr.a- «--ï p - a renn?n,waarin hij" aan de haal ging. UH

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1