Gemeenteraad houdt voorstel aan Hangbuikzwijntjes geboren PCG'er reen rietsuiker laatste plaats Besmettelijke boom- ziekten in Schiedam winkelcentrum woning- Opening openbare bibliotheek Visvangst van Uit en Thuis Raadslid werpt smet op ambtenaren Anders 1 Mening BRIEVEN VAN LEZERS Waarnemer Lease-con trael DINSDAG 26 JANUARI 1971 SCHIEDAM Na de langdurige debatten rond de gemeentébegroting vorige week zijn de Schiedamse ge meenteraadsleden gister avond opnieuw in de slag gegaan. Vooral bet al dan niet beroppTjer» van hét bad huis in de Eendrachtstraat heeft hierbij centraal ge staan. Dé woordvoêrstèr van de Partij van dé Arbeid, mévr. J. Krikkë-Héin (ze sprak ove rigens namens 'n minderheid In haar fractie) vond dat hét college met de heropening van de badinrichting de klok te rugzette en dé huiseigenaren in dezè "vérkrottè wijk" ont sloeg van de plicht bad- en douchegelegenheid aan té brengen. Een hangbuikzwijn op de Schiedamse kinderboerderij heeft een vijftal zwijntjes gejongd. Het is niet precies na te gaan wat er allemaal gebeurd is „in de kraamkamer" maar bij de ontdekking van de gezinsuitbreiding bleek dat reeds drie jongen waren overleden. Volgens Nederlandse begrippen heeft de geboorte wel erg vroeg in het voorjaar plaats gevonden, maar men acht het mogelijk dat de dieren biologisch nog gebonden zijn aan Vietnam, waar men geen zomer en winter kent. Het nieuwe winkelcentrum in Kethel zal het Vlaardingse Liesveld wat gezelligheid betreft zeker naar de kroon gaan steken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Aan de Zwaluwlaan in Kethel wordt een hypermodern winkelcentrum gebouwd. Alle onzekerheid daar over is weggenomen door de oprichting van de Stichting Win kelcentrum Kethel, waarin vertegenwoordigers zitting hebben van de Schiedamse Handels- en Bedrijfsraad, C. en A. Bren- ninkmeijer, Vroom en Dreesmann Rotterdam, Bijenkorf Be heer N.V. (voor de Hema) en een vertegenwoordiger van de Middenstandsbank N.V. Men hoopt het winkelcentrum in 1974 voltooid te hebben. SCHIEDAM In de zuid westelijke hoek van het Prin ses Beatrixpark zijn de ho veniers van de afdeling- Plantsoenen v.d. dienst voor Gemeentewerken bezig met het uitdunnen van de be planting. Rond honderd bo men en hoge struiken wor den verwijderd uit de boscha- ges. Dit in verband met het voorkomen van een aantal besmettelijke boomziekten. SCHIEDAM De gemoe deren in de Schiedamse ge meenteraad zij n gisteravond heftig in beroering gebracht door een opmerking van oud wethouder van Sociale Zaken, ie heer M. Eijkenaar (p.c.g.), "ijdens het debat over het al '.an niet openstellen van het badhuis aan de Eendracht straat opperde de heer Eij kenaar dat ambtenaren een wethouder, in dit geval de heer Collé, naar de mond kunnen praten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAAl In Schiedam stonden per 31 december 1970 4.901 personen ingeschreven voor een andere woning, het me rendeel wooridè zelfstandig èn was voldoende gehuisvest. In vergelijking mét 1 januari 1970 betekent dat eèn toename van het totaal-aantal met 70 personen. WWM Bad Zuid Burgemeester Roeljsema zal woensdagavond 27 januari het nieuwe filiaal van de Gemeenschap pelijke Openbare Bibliotheek of fideel in gebruik stellen. Het personeel is vorige weck al ijverig in de weer geweest om voor de 27ste. alles aan kant en in de rekken te hebben U filiaal is gehuisvest in twee garages aan de Parkweg in Nieuwlund. HEI VRIJ Vojjii PAGINA ib is Eendrachtstraat voorlopig niet heropend (Van een onzer verslaggeefsters) Volgens mevrouw Krikke hadden B. en W. dit voorstel gedaan tegen het advies van onder meer de di recteur van de Gemeentelijke Wo- ningdienst en de woningbouwver eniging De Eendracht in. „Het is een vorm van jeugdsentiment om in dezè tijd een badhuis weer open te stellen," vond het PvdA-raadslid. Om haar argumenten kracht bij te zetten had mevrouw Krikke self een enquête onder de bewoners van de Eendrachtstraat en omgeving ge houden, waaruit volgens haar was gebleken, dat in 110 van de 374 wo ningen geen douche- en badgelegen heid aanwezig was. Bovendien zou slechts de helft van die 110 mensen prijs stellen op de heropening van „dit bouwvallige badhuis". Aanlei ding voor mevrouw Krikke om emo tioneel uit te roepen dat „dè Gor zen" zich met klem verzet tegen het badhuis". Wethouder Oollé was, in ant woord hierop, van mening, dat de door mevrouw Krikke verstrekte ge- gèvens juist pleitten voor het op nieuw in gebruik nemen van het badhuis. De gemeenteraad zag dat toch anders en hield dit voorstel van B, en W. mot 38 stemmen voor en 9 tegen aan. De heer Collé was het wel met mevrouw Krikke eens dat elke wo ning een behoorlijke badinrichting diende te hebben. „Als we die men sen geen behoorlijke badinrichting bezorgen, zijn we inderdaad een Dorp in de Delta". Mevrouw Krikke bleef echter on verzettelijk: „ïk begrijp u niet, me neer Collé. IJ bent toch ook een ar beidersjongen, en nu zit u als wet houder een badhuis te verdedigen." Een opmerking die de heer Collé niet lekker zat. „Ik heb in die buurt zelf wel eens 'n plafonetje gestuct, maar wethouder of niet, mevrouw Krikke. mijn standpunten zijn neg altijd dezelfde gebleven." aldus de lichtelijk gepikeerde wethouder. De woordvoerder van de KVP. mr. M. J. M- van Kinderen, zag een oplossing voor het meningsverschil. Hij vond dat de gemeente 10.600 zou kunnen bijdragen in de exploi tatie van het badhuis: dit als aan vullende bijdrage op de premie wo ningverbetering. Een suggestie die de wethouder echter van de hand wees. „De bewoners van de Gorzen kun nen gewoon een premie aanvragen voor het aanbrengen van een bad gelegenheid in de woning. Waarna de heer Collé zijn eerste nederlaag als wethouder moest Incasseren en zijn „badhuis"-voorstel voor nadere bestudering te rug op tafel kreeg. De KVP'er W. J. C. Wiliemse deed rond half twaalf de suggestie de rest van de agenda (waarop onder meer het voorstel tot openbaarheid van de gemeentelijke commissies) cp een later tijdstip in behandeling te nemen, wat gretig werd aan vaard. B. en W. zullen nog mede delen wanneer dat zal gebeuren. (Van een onzèr verslage eve ré) SCHIEDAM Ook de Schie damse raadsleden hebben gister avond kunnen kennismaken met rietsuiker uit de derde wereld. Een gebaar waarmee niet leder een even blij was. Het PCG-raadslid H. van der Waal vond dat met „deze sui ker in de koffie" de Nederlandse boer tekort werd gedaan. „Bo vendien," argumenteerde de PCG'er, „gebruik ik de suiker" die ik wil." Daar hoorde rietsuiker dus niet bij. De heer Van der Waal behoort overigens tot een van de oudste leden in de Schiedamse gemeen teraad. (Van orrae sportredactie) SCHIEDAM Na de nederlaag tegen THOR kwam voor Odï, met 5 punten uit 8 wedstrijden, dé onder ste plaats gevaarlijk dichtbij, De wedstrijd tegen nummer .laatst, Zwervers met 1 punt uit 6 wed strijden, was dus voor beide teams van groot belang. Zaterdag heeft Odi er in Gorin- chem geen twijfel over laten - be staan, dat Zwervers niet tèn on réchte de onderste plaats beaet. De Schiedammers wonnen gede cideerd niet 84, waardoor het door Odi gestelde doel, handhaving in de tweede klas. welhaast bereikt is. Tot aan de rust bleven de par tijen in evenwicht, 3—3, Ton Spruyt. Arie v. 't Hoff en Costick Toussaint tekenden voor de doel punten. Met een ver schot van Arie v. t Hoff kwamen dé Schiedammers op 4—3. Zwérvers zag nog kans op 44 te komen, maar toen Costick Toussaint en Ton Spruyt de stand op g4 brachten, was hét met de gastheren gêdaan. Mét 2 doelpun ten, opnieuw van Arie v. 't Hoff, kwam het einde, 84'. Woensdagavond speelt Schiedam in de Margriethal tegen aartsrivaal Vlaardingen. De éersté wedstrijd eindigde in een overwinning van de roodzwarten. Na goéd en spannend korfbal werd het 8-7. 5 In een communiqué deelt de stichting mede, dat het in de be doeling ligt om nu in nauw overleg met de betrokken gemeentelijke diensten en adviseurs de bestaande plannen te gaan uitwerken. Zodra men hiermee voldoende gevorderd is. zal een speciale voorlichtings bijeenkomst georganiseerd warden voor alle belangstellende onder nemers. De aanwezigheid van ver- tegenwoordigers van C. A.. Hema én V.'<fe D. impliceert echter niet .al dus het communiqué, dat deze be drijven ook tot vestiging in het centrale winkelcentrum "Kethel" zullen overgaan. Dr. A. W, Luijckx. vertegenwoor diger van de Nederlandsche Mid denstandsbank N.V. is tijdens de eerste bestuursvergadering gekozen ais voorzitter, terwijl de heer Vre- debregt (van de Schiedamse Han dels- en Bedrijfsraad), is gekozen ais secretaris-penningmeester. exploiteren; wel wil men de win kelpanden op basis van de stich- tingskosten verkopen aan de winke liers. Dit kan een directe verkoop zijn. maar de winkeliers krijgen ook de mogelijkheid de verwerving van hun pand door een zogenaamd "lease-contract" op langere ter mijn tot stand te brengen. Het bestuur van de stichting is van mening, dat in de nieuwe woonwijken rond het centrum, die straks naar schatting 40.000 inwo ners zullen tellen, naast de reeds aanwezige voorzieningen op buurt- niveau (winkelcentrum "De Ket hel" en de winkels aan de Laan van Bol'es), een centraal winkel centrum moet verrijzen, dat aan sluit op de kern van het oude dorp Kethel. Tijdens de eerste bestuursverga dering kwam ook de mening naar voren, aldus het communiqué, dat de planologie van de winkelvoor zieningen in dit nieuwe gebied on dergeschikt moet worden gezien aan het stedelijk winkelapparaat van Schiedam, dat steeds belang rijker wordt. De stichting ziet het centraie winkelcentrum in Kethel uiteinde lijk als een onderdeel van de "ge harmoniseerde" winkelvoorzienin gen in het Rijnmondgebied. In liet nieuwe winkelcentrum is een me trostation geprojecteerd van de lijn Rotterdam CSVlaardingen. maar het zal op zijn vroegst 1980 zijn, voordat de bouw daarvan gereali seerd is. VLAARDINGEN De Vlaardin gse Hengelsport Vereniging 'Uit en thuis heeft in de omgeving van Naaldwijk het vierde Paasconcours gehouden. Ondanks het stormach tige weer is er nog heel wat vis gevangen. De uitslag is: Jan Verheij (1815 gr.i. Jaap Verheij <1495 gr.i. Lies Verheij (1205 gr.), Wim Tempelair ill80 gr.i, Dick v. d. Velden (1090 gr.i en Theo Waas (1020 gr.). (Van een onzer verslaggevers! Vooral de snelle groeiers als iep. wilg en populier, die om die reden veelvuldig worden gebruikt in par ken. zijn gevoelig voor ziekten. De beruchte iepziekte, die in het na bije verleden grote verwoestingen heeft aangericht onder het boom bestand in Nederland, is nog steeds niet geheel uitgewerkt. De populie ren hebben veel last van een vaat ziekte, veroorzaakt door een schim mel. Onder de wilgen, meer in het bij zonder de (witte) albasoorten heerst de zogenaamde „watermerk ziekte". Van deze laatste ziekte, pas de laatste vijf jaar op ruimere schaai geconstateerd, beleeft men nu een ware explosie. Op dit mo ment is men nog bezig met het on derzoek om de ziekte te kunnen be strijden Al deze boomziekten maken in het Prinses Beatrixpark slachtof fers. Weliswaar is het uitgesloten dat de bomen van de ene dag op de andere sterven, maar het is wel zaak om attent te blijven en tijdig nieuwe aanplant aan te brengen. De Plantsoenendienst doet de waar schuwing uitgaan dat aangetaste bomen kunnen omwaaien en zo ge vaar opleveren voor de wandelaars. Het personeel van de dienst is nu bezig met het verwijderen van de ""igctaste exemplaren en het planten van nieuwe, die minder vatbaar zijn voor de ziekten. (Van een onzer verslaggevers! De heer Eijkenaar: „Ambtenaren kunnen een bepaald advies wel eens aanpassen aan de mening van de wethouder. Iedereen weet datdat gebeurt. Het is nu eenmaal een soe pel volkje." Waarop wethouder Collé verontwaardigd uitviel dat de heer Eijkenaar een smet wierp op de Schiedamse ambtenaren. „Ik vind het een onjuiste gedachte van het raadslid dat ambtenaren een advies geven zoals het college dat wenst," aldus de heer Collé. De heer Eijkenaar bleek het ech ter niet zo bedoeld te hebben. Zijn woorden waren verkeerd uitgelegd, vond hij. „Als je als wethouder bij ambtenaren om argumenten vraagt., kan ik me voorstellen dat bepaalde feiten onderbelicht worden. Enrin dat licht moet men mijn woorden zien." De heer P. Boschman. frac tievoorzitter, besloot het incident met de opmerking dat hij „deze uit latingen van de heer Efjkenaar Ho gelijk betreurde". Van het aantal personen dat niet ingeschreven stond (717), kregen er 204 een vrijkomende woning, 3 een woning in de nieuwbouwwijken, werden 325 geholpen aan inwoning, 105 kochten een woning, terwijl 80 personen een premlèwonlng of een woning in de vrije sector kregen toegewezen. Tn 1970 wer.l n in totaal 1469 in geschrevenen g hol pen aan gen indere woning, trokken 1199 per sonen in, een vrijkomende .woning, kregen 157 een woning in de niéuw- bouw, werden 38 aan inwoning ge holpen en kregen 29 personen een woning in de vrije sector of een premiewoning. Zesenveertig inge schrevenen kochten een woning. Bij het bureau Huisvesting ston den per 31 december 1970 714 per sonen, die niet in Schiedam woon achtig waren, ingeschreven voor een woning. Van het aantal dat In 1970 stond ingeschreven kregen er 236 een woning toegewezen, terwijl 966 niet-ingeschrevenen door het bureau aan een woning geholpen werden. Ala waarnemer van de zijde van hét gemeentebestuur zal de direc teur van Gemeentewerken aan de beraadslagingen in het stichtings bestuur deelnemen. Voorlopig zal ir. R. van Bogerijen, thans waar nemend directeur van Gemeente werken, als zodanig optreden. Het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf zal de stichting adviseren. De grootwinkelbedrijven willen straks, wanneer zij tot deelname in het centrum mochten besluiten, liefst zelf de bouw van hun win kelpanden ter hand nemen. De overige winkels hoofdzakelijk voor het midden- en kleinbedrijf zullen door de MBO (Nederland sche Middenstands Pinanclerings Maatschappijen voor Bedrijfsobjec- ten N.V., dochteronderneming van de Nederlandsche Middenstands- bank N.V.) worden gefinancierd en gebouwd. Het is echter niet de bedoeling dat de MBO deze panden zal gaan De aanval in de rug van de reeds drie jaar bestaande stichting SCHIEDAM-ZUID. die kort gele den begon, wordt nu voortgezet met behulp van cie heed BierenbroocL- pot. Het sp(jt mij. dat genoemde heer niet ziet. dat het niet gaat om het behoud van het Sportfondsenbad, maar liever nog een bad in Groen- oord. het dichtbevolkte en kinder rijke kwartaal Hebben de Initiatiefnemers geen begrip voor de overige stadsbewo ners. die allen naar Gr.-ntwd moeten komen? Vreemd is. dal als de bewoners van het onbevolkt ge rakende Zuio hun zin krijgen, het Sportfondsenbad failliet gaai Als hiermede het genoemde bad staat of valt kan dit beter vallen, want met kunst en vliegwerk kan een optimaal bad gemaakt worden. Dan kunnen we beter een NIEUW bad „Zuid" bouwen, wy Schiedammers worden dan ook niet verplicht naar één punt te trekken en we krijgen naar we ho pen een modern bad. Daarom Gnrzenaren de schou ders eronder H. LETSCH sr.. Lekstraat 100b, Schiedam.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1