Voorlopig geen kunst KU NS Tl i SB A i iN Rotterdam Liquidatie ijsciub is niet te verwachten Hoe wèl? Proef met gratis- tram- cla ijs in Zorgen over mogelijkheid van terugkeer Geen cassatie lottocijfers W oniiigboiiw- vereniging vergat grond voor bouw flat te kopen Auto tegen mast: zeven gewonden Arrestaties bezit van drugs N T erugkeer Klacht Plan van PvdA- raadsleden Lijk opgehaald WOENSDAG 27 JANUARI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 17 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Ik kan geen concreet antwoord ge ven. We moeten eerst alles gaan bestuderen. Ik kan daar echt nog niets zin nigs over zeggen," zegt de heer F. Havelaar, voorzitter van de IJsclub Kralingen, gevraagd naar de verdere stappen van de club die haar plan om een 400-meter- kunstijsbaan te stichten nu definitief getorpedeerd zag. „We moeten ons eerst Van onze verslaggever TON VAN HELDEN ROTTERDAM De beslis sing van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, nu beze geld met de uitspraak van de Kroon, om dé IJsclub Kra- lihgen geen toestemming - te geven om aan de Plaslaan 'n kunstijsbaan van vierhonderd meter te bouwen heeft de schat "swereld van Rotterdam en omstreken in beroering gebracht. De teleurstelling bij de vele tienduizenden schaats liefhebbers en bij de mensen die jaren achtereen gevoch ten hebben voor dit plan, is zeer groot. Een gevoel dat er groot onrecht'is gedaan heerst alom. KiSSil Een jonge Zuidmolukse vrouw reageert emotioneel als de pacifist Van der Spek geen verschil tussen Indonesiërs en Zuidmolukkers maakt. Propagandamateriaal tegen Djakarta. een in een volwaardig be staan kan leven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Zuid molukkers moeten van tac tiek veranderen en de bevrij ding van het gehele Indone sische volk, zo nodig dooi een gewapende interventie, van het gehate regime in Djakarta centraal stelien. Zij moeten streven naar een vrij Indonesië, waar ieder- Ir. Manusama, president van de RMS, volgde de soms felle discussie*. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Drs." W. van der Vlerk en drs. A. J. Lems van de PvdA-fractie in de gemeenteraad willen een „dag van het openbaar ver voer" instellen, 'n soort "fijn voor niks met bus, tram en metro". De sticker waarmee de IJshockcycluh Rotterdam destijds wél succes had. Zij kan nu terecht op het kunstijsbaantje in Ahoy'. Toch gaat men niet bij de pak ken neer zitten. Inderhaast worden initiatieven ontplooid om het over leg tussen de groepen die belang hebben bij de stichting van een kunstijsbaan in of bij Rotterdam rond de tafel te krijgen. De men sen die tot actie willen overgaan kunnen zich gesteund weten door wethouder H. van dér Pols van Sport en Recreatie, die gistermid dag tegen ons met nadruk ver klaarde dat er in Rotterdam een kunstijsbaan moet komen, al zal de oplossing niét eenvoudig zijn.' Eén van dé groepen die het mees- te belang hebben .bij de stichting van een Rotterdamse kunstijsbaan is de Schaats Vereniging Rotter dam, die al begin 1966 een harte- kreet hiertoe de wereld instuurde. De heer O. J. Koster, de voorzit ter van de SVR, reageert: 'Ik vind het een droeve zaak. Het is treurig dat er nog steeds geen baan is. Het Gevoel VS ui nog verder Deraden. Er zitten aan de uitspraak nog zoveel juridische haken en ogen. Op grond waarvan is die beslis sing genomen; daar gaat het om. We zullen ons ook met onze leden moeten verstaan en met de gemeente gaan praten, want die kan ons een andere plaats geven, maar tot nu toe heeft ze ons steeds gezegd dat ze niks had." Enige jaren geleden is be sloten om de IJsclub Kralin- gen op te heffen als zij geen toestemming zou krijgen om een kunstijsbaan te bouwen. De heer Havelaar gelooft niet dat de IJsclub zich op korte termijn zal liquideren. Wel zal de club, die een vaste ad ministrateur in dienst heeft, enige veren moeten laten om exploitabel te blijven. Voor half februari zal het be stuur van de IJsclub Kralin gen niet bijeenkomen. De maquêtte van de Kralingse kunstijsbaan. Het had zo mooi kunnen worden. onr echt heerst overal --....(Jul -. Jakaarten over de Kralingse ijs- baanplaimen heeft geen zin. Beter is het om nu met alle betrok ken partijen te bespreken hoe er zo snel mogelijk! in of bij Rot terdam wèl een kunstijsbaan kan komén. Niemand begrijpt langzamer hand nog waarom juist in een ge bied waar de mensen zich traditio neel sterk tot de schaatssport aan getrokken voelen, ieder plan ge doemd is te mislukken, terwijl el ders in het land de banen uit de grond worden gestampt. Dit niet begrijpen wordt nog ver sterkt door dé wetenschap, dat de Randstad het enige gebied is waar een miljoenenproject als een kunstijsbaan redelijk rendabel kan zijn. is jammer, zo ontzettend jammer. De schaatsers moeten nu naar Am sterdam en Utrecht. En de kosten van het schaatsen zijn toch al zo onnoemelijk hoog. Van onze dub zijn bijna alle grote kampioenen lid, Kees Verkerk, Ard Schenk, Jan Bazen, Fred Anton Maier, Rudi Liebrechts, Stien Kaiser. Het is daarom echt wel nodig dat er in Rotterdam een baan komt. En dat is naar mijn mening ook wel te realiseren. Ik weet alleen niet wat de IJsclub Kralingen gaat doen. Zal zij zich gaan liquideren zoals in de bedoeling lag? Ik ma; .k me sterk dat als de IJsclub Kralingen met de gemeente gaat praten er een oplossing gevonden kan wor den, hoewel, op een andere plaats zal zij geen baas meer zijn in eigen huis.' De heer Koster wil ook wel kwijt dat. hij het uit het oogpunt van de "recreatfe'gezien 'een griezelige zaak vindt dat de bijzondere belangen van een aantal Kralingse bewoners prevaleren boven die van bet alge meen belang'. En: 'Ik ken de argu menten van Gedeputeerde Staten niet. maar de motivering van de bewoners vind ik een flop.' Ook het bestuur van de Konink lijke Nederlandse Schaateenrij- dersbond is allerminst tevreden met de beslissing van de Kroon. De heer W. G. Comello, algemeen di recteur van de KNSB: 'Het heeft ons als schaatspnrijdersbond bij zonder teleurgesteld dat daar een kans teloor is gegaan. Een gebied als de Randstad Holland met zjin enorme bevolkingsdichtheid heeft echt wel behoefte aan een kunst ijsbaan. Het is heel jammer dat het mooie plan van de Usclub Kralingen niet doorgaat.' Begin 1967 is er door het gewest Zuid-Holland van de KNSB de Stichting Kunstijsbanen Zuid-Hol land in het leven geroepen, die binnen een jaar met een groot plan op de proppen kwam. Het plan hield in de bouw van een overdekte kunstijsbaan bij Delft, bestaande uit een vierhonderd-meterbaan, vier ijshockeybanen, kunstrijbanen en tribunes voor 15.000 mensen. Totale beraamde kosten van dit ontzagwekkende project: 27 mil joen gulden. Toen eind 1968 op de. jaarverga dering van het gewest Zuid-Holland te Boskoop dit plan uit de doeken werd gedaan, verweet de IJsclub Kralingen bij monde van voorzitter F. Havelaar de stichting dat zij geen overleg wenste over een te bouwen kunstijsbaan en de ijsciub links liet liggen. De heer P. .M. F. Smolders uit Roelofarendsveen. voorzitter van de Stichting Kunstijsbanen Zuid- Holland zegt hiervan nu: 'Ach. dat berustte allemaal op een misver stand. Het contact met de IJsclub Kralingen is aanzienlijk verbeterd. Wij waren bezig met het grote plan en daar hadden we al werk genoeg aan. Het bleek echter al snel dat dit plan niet één, twee, drie te realiseren was. Wij hebben de IJsclub Kralingen gesteund: en wij hebben aan de Kroon ecu brief gestuurd waarin we voor het plan pleiten. Ik betreur daarom het be sluit van de Kroon, want nu wordt de bouw van een kunstijsbaan in Zuid-Holland weer uitgesteld.Onze hoop is nu alleen nog gevestigd op het plan om in De Uithof bij Den Haag een baan te bouwen.' Toch geeft ook hij de moed niet op dat er in Rotterdam alsnog een baan zal komen. De heer Smol ders: *Nu de beslissing Is gevallen, zullen we ons gezamenlijk met de IJsclub Kralingen moeten beraden wat ons te doen staat. Zij hebben het geld en de grond. Als zij er in slaagt goed geld voor die grond in Kralingen te maken, kan er even tueel op een andere plaats een baan worden gesticht. Destijds hebben we al met de IJsclub Kralingen de mo gelijkheid besproken van een stuk grond in de Alexander polder.' Sicco de Vries, zelf een bekend wedstrijdrijder en tevens bestuurs lid van de Schaatsvereniging Rot terdam denkt vrijwel in dezelfde richting als Smolders. De Vries: 'Ik had wel gedacht dat de Kroon het bezwaar van de IJsclub Kralingen zou afwijzen. Het is wel jammer, hoewel ik Kralingen nooit de ide ale plaats heb gevonden.Op het Zuidplein heeft men de kans laten liggen om een 400-meter-baan te bouwen. Ik heb het idee dat er al veel meer gebeurd zou zijn als de IJsclub Kralingen niet zo aan haar plan had vastgehouden. We waren dan waarschijnlijk al veel verder geweest. In een gesprek dat ik hier over eertijds met wethouder Lange- rak heb gehad, heeft deze als mo gelijkheid genoemd: Ommoord of Alexanderpolder.' Sicco de Vries vertelt ten slotte dat het bestuur van de SVR bin nenkort bijeen zal komen om te zien wat zij in de gegeven omstan digheden kan doen. (Van een onzer verslaggevers) DELFT De eerste paal voor een flatgebouw van de Delftse woning bouwvereniging Hippolytus is niet geslagen. In uitnodigingen was dit officiële evenement voor gistermorgen aan gekondigd. Ook het heien is van gemeentewege stopgezet. Het Delftse gemeentebestuur ontving tot zijn verbazing een uit nodiging om het heien van een eer ste paal in eigen grond bij te wo nen. Een blik in de papieren maak te het gemeentebestuur duidelijk dat de grond nog steeds gemeente- eigendom is. De gemeente heeft daarom het werk voorlopig stilge legd. Tn verband me juridische aan sprakelijkheid én dergelijke.' zegt een woordvoerder van de gemeente Delft. B. en W. gaan nu proberen de verkoop van. de grond aan de wo ningbouwvereniging zo snel moge lijk af te wikkelen. Binnen enkele dagen hoopt men de voorlopige toestemming van de gemeenteraad te hebben. De grondverkoop kan dan snel geregeld zijn en de extra kosten van het stilleggen van het heiwerk kunnen gering blijven. Een woordvoerder van de gemeen te zegt: 'Het was gewoon een vergis sing. De woningbouwvereniging had alles rond, maar is eenvoudig verge ten dat ook de grond nog moest worden gekocht.' SB Molukkers moeten tactiek veranderen Deze visie op het probleem van de Zuidmolukkers ontwikkelde de Amsterdamse hoogleraar prof. Ernst Utrecht gisteravond tijdens een forumdiscussie tussen afge vaardigden van politieke partijen en Zuidmolukkers op een bijeen komst, georganiseerd door de pro jectgroep Zuidmolukkers van de Sociale Academie en de stichting Masohi. Prof. Utrecht waarschuwde dat de denkbeelden van de 35.000 in ons land verblijvende Zuidmoluk kers en die van hun 350.000 lotge noten in Indonesië niet te ver uit elkaar mogen lopen. Wanneer dat wel gebeurt, bestaat er grote kans dat de in Nederland woonachtige groep bij een eventuele terugkeer niet meer wordt geaccepteerd. tVan een onzer verslaggevers) .ROTTERDAM Zeven gewon den moesten gisteren naar het Dijkzigtziekenhuis worden gebracht nadat de bestelauto waar zu in zaten op de Beukelsweg tegen een lichtmast was geboist. Vermoede lijk door rijden met te hoge snel heid, vloog de wagen uit de bocht. De wagen werd bestuurd door de 29-jarige chauffeur W. F. Ver schoor uit de Eendrachtsstraat. De zes in zijn gezelschap waren Ma rokkaanse fabrieksarbeiders In leeftijd variërend van 19 tot 48 jaar. Vooral de heer A. D. W. Tiianus t.ch.u.) vroeg zich af of er nu wel zoveel Zuidmolukkers terug zouden willen keren. Dertig percent sluit immers gemengde huwelijken, 25 percent heeft "t Nederlanderschap aangenomen en 23 percent verblijft buiten de kampen en woonoorden. De heer Tiianus kreeg meteen te horen, dat "hij er geen barst van bgreep'. Het gaat de Zuidmoluk kers in de eerste plaats om een vrij Ambon en niet om terugkeer naar de Zuidmolukken. De liberaal H. J. L. Vonnoff, die een politieke show meende te moe ten opvoeren en zowel bij de poli tleke kopstukken als het publiek veel irritaties verwekte, kreeg ook meer dan eens de wind van voren. «Ir. H. W. J. Droezen, één van de verdedigers van de Zuidmolukkers bij het Haagse proces na de affaire- Wassenaar, zei onder meer: Von- hoff bekijkt de gehele zaak als een puur Nederlands probleem. Hij be kijkt de zaak dan beslist verkeerd, 't Is een internationale kwestie. Mr. Droesen deelde voorts nog mee. dat hij over het optreden van de politie in het woonoord IJssel- oord in Capelle aan den IJssel een klacht heeft ingediend. Hij logen strafte daarmee de beweringen dat deze actie tot geen enkele kiachit heeft geleid. De heer Vonhoff le verde toen z'n eerste constructieve bijdrage aan de discussie door t,e verklaren dat een onderzoek naar deze klachten zal worden ingesteld. Het forum kwam, vooral door de te brede samenstelling en het poli- ieke showwerk van de liberaal Vonhoff, niet verder dan de behan deling van eén uitgangspunt: Is de politieke kant van de Zuidmolukse zaak afgedaan. Verreweg de meeste fonimMen waren het er roerend over eens, dat dit niet het geval is. Integendeel, de politieke aspecten zijn, vooral na de affaire-Wasse naar, leen maar sterker gewor den. „We willen wel eens zien of de au tobezitter zijn auto thuis laat als hij gratis met het openbaar vervoer kan." zei de heer Lems gisteravond op de gewestelijke vergadering van zijn partij. Hij is benieuwd hoe het. experiment uitvalt, maar weet wel dat het een machtig gevoel is om auto te rijden: „Je hele agressivi- teitspatroon uitleven in het verkeer is enornrfijn." Een van de afdeling had de ge westelijke vergadering een motie voorgelegd, waarin de verhoging van de RET-tarieven per 1 maart wordt afgewezen. De grens van het aanvaardbare is overschreden en de tarieven zijn ook niet gekop peld aan een vervoersbeleid, stelde de motie. De heer Lems wees de? motie af; ..De verhoging is alleen maar be-1 doeld om de kostprijsverhoging bij- te houden." De heer J. Riezen-, kamp, een van de weinige PvdA'ers in de raad die tegen de tariefsver-' hoging hebben gestemd, was blij met de motie. Hij is het niet met- de RET-directeur eens dat het aantal passagiers nauwelijks te, lijden heeft van de tariefsverho ging per l april 1970. „In de zomer- hebben we door C70 een tijdelijke opleving gehad." aldus de heer Riezenkamp. Met iets wat het midden hield tussen knulligheid en manipulatie verhinderde de voorzitster dat del motie in stemming kwam. Zij gaat eerst naar de afdelingen. Sprekend over het verkeers- en vervoersbeleid reageerde de heer Lems op de door wethouder Ree horst voorgestelde parkeerbelas ting. Hij was het ermee eens dat er - iets gedaan moet worden. „Maar het beroerde is nu weer: je pakt de verkeersproblemen aan net op het moment dat de lager betaalden ook aan een autootje toekomen, terwijl anderen altijd vrijuit zijn gegaan." DEN HAAG (ANP) Advocaat- generaal Mr. F. C. Kist heeft dins dag voor de Hoge Raad geconclu- deerd tot niet-ontvankelijkverkla- ring van het cassatieberoep, dat de officier van Justitie in Rotterdam heeft ingesteld tegen het vrijspre kend vonnis van de rechtbank in de Maasstad inzake de publikatie van iotto-cijfers in het Rotterdamsch Nieuwsblad. De rechtbank had de hoofdredac teur van het blad, vrijgesproken van de ten laste gelegde overtre ding van de wet op de kansspelen. De officier van Justitie, die een boete had geëist, ging in cassatie. De rechtbank had geoordeeld, dat met de wekelijkse publikatie van de winnende cijfers van de Westduitse lotto deelneming aan een buitenlands kansspel niet wordt bevorderd. De advocaat-ge neraal stelde in zijn conclusie voor de Hoge Raad, dat het vonnis van de rechtbank in Rotterdam een 'zuivere vrijspraak' betreft, geba seerd op zuiver feitelijke gronden, waartegen geen beroep in cassatie mogelijk Is, De Hoge Raad zal op 23 februari arrest wijzen. (Van een onzer verslaggevers i ROTTERDAM In een snack bar in de binnenstad werden gis termiddag vier jongelui in de leef tijd van 15 tot 22 jaar aangehou den op vermoeden van bezit van verdovende middelen. Inderdaad werden kleine hoeveelheden opium, hasjiesj en LSD-tabletten aange troffen. De vier zijn ingesloten- ROTTERDAM - Uit het waier van de Rijnhaven is het stoffelijk overschot opgehaald van de 27-ja- rige matroos F. A. R. Ceustermans uit Loum 'België). Ais opvarende van het schip Damco 111 was hij op 5 december vorig jaar hei, iaatsc gezien, toen hij aan boord van dit schip stapte aan de ankerolaats „Steenplaats." Vermoedelijk is hij daarbij te water geraakt en ver dronken.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1