uewoners overwegen bezwaarschrift in te trekken .GROTE LIGGENDE FIGUUR' ONTHULD Schiedam bijna jeneverstad af Gebr, de Veld Hoofdbrug gestremd SCHIEDAM VAND AAG t.vldefect ïÊÊiSÊêÊÊWÈ Negen eisen Nieuwe directeur Schiedamse Gemeenschap 5 tmé Repliek Kwaad Knisperend WOENSDAG 27 JANUARI 1971 HET VRIJE VOLK Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De wijk- vereniging Bijdorp heeft het college van B, en V; 'n brief gezonden, waarin de voor waarden zijn vervat voor het intrekken van het bezwaar schrift tegen de bouw van de middelbare technische school op het zogenaamde .weitje van Lansbergen". Tijdens een algemene le denvergadering vorige week in het wijkcentrum 't Tref punt hebben de leden van de wijkvereniging zich beraden over het al dan niet intrek ken van het bezwaarschrift. 'r - Grosse liegende Figur, onthuld door mevr. Denise Thysscn- Bomemisza (rechte). (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM L „Grosse liegende Figur" is de om schrijving van het beèldhouw- werfc dat gistermiddag aan de Westersingel werd onthuld door de Duitse mevrouw De nise Thyssen-Bornemisza. (ADVERTENTIE) Gemeente Schiedam (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het beeld van Schiedam als traditionele stad van de gedistilleerd industrie is langzamerhand aan het ver dwijnen. Oorzaak daarvan is het feit dat alleen door een gro tere omzet de steeds verdergaande kostenstijgingen kunnen korden opgevangen. Vooral middelgrote familiebedrijven moe ten hierdoor fuseren, en gaan verloren voor Schiedam. Aldus blijkt uit het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden Maas over 1970. (ADVERTENTIE) W'i helpen ti direct Wat er over is van Schiedams trots. (ADVERTENTIE) GEMEENTE SCHIEDAM Door HAiN'S VAJN DER SLOOT Het begon allemaal met die privé-happening van oud-wethouder Van Kinde ren k.v.p.). Dat Van Kinderen de ge meenteraad, 't college van B. en W. incluis, niet erg hoog heeft zitten, moge al gemeen bekend zijn. Hijzelf steekt het tenminsten niet onder stoelen of banken. Zo ook maandagavond bij de eedsafnarne aan het nieuwe PCG-lid Sonneveld. imÊÊmwÊ msmmmzz Geharrewar hij de behandeling van het voorstel om het badhuis nn>, - te heropenen. ouanuis aan de EenüraciUstraai Bijdorp stuurt brie] met essen aan B. en W De voorwaarden van de wijkver eniging hebban voornamelijk be trekking op de schade die aan de - huizen zou kunnen worden toege bracht en de kosten die zouden kunnen ontstaan door een even tuele gedwongen verhuizing. Eerder genoemde bezwaren zoals aantasting van het landelijk karak ter van de wijk en het beperken van uitzicht, vrijheid en zonlicht in de achtertuinen, worden in de brief aan B. en W. niet meer genoemd. Het is namelijk duidelijk geworden aldus de wijkvereniging, dat de wijk niet lang meer zal bestaan, waarbij met het beiang va nde m.t.s. voor Schiedam eveneens in de overwe gingen betrekt. De negen eisen van de wijkver- enigingem zijn: De woning en/of bedrijfsruimte inclusief de grond zal worden ge taxeerd als de eigenaar de wens daartoe te kennen geeft. •- Iedere woning en/of bedrijfs ruimte wordt gefotografeerd, waar bij aan de gebouwen verklikkers moeten worden aangebracht. Woningverbeteringen (ook de aardgasinstallaties aangebracht na de taxatie) dienen bij de onteige ning te worden vergoed. De schade die door de bouw zou kunnen ontstaan dient volledig te worden vergoed of gerepareerd. Bij gedwongen verlaten zal de gemeente de maximale verhuis- of verplaatsingskosten betalen. Als de eigenaar van een woning j oi bedrijfsruimte in Bijdorp grond in eigendom heeft zal hij indien hy dit wenst bij onteigening el- i ders weer grond in eigendom moe- ten kunnen krijgen. Bij gedwongen verhuizing ml de 1 bewoners een bij hun inkomen pas- sende eengezinswoning moeten wor den aangeboden. Bjj een gedwongen verplaatsing zal aan de eigenaars van bedrijven een passende bedrijfsruimte moeten wordan aangeboden. De laatste voorwaarde ten slot te is dat het bezwaarschrift pas zal worden ingetrokken als de ge- noemde punten notarieel zijn. vast- j gelegd door middel van een over- eenkomst met de gemeente Schie dam. De grote liggende figuur, een sculptuur in kalksteen van de Oos tenrijker prof. Fritz Wotruba, is een, gescnenk van de Thyssen-Bor nemisza Group (voorheen Bank voor Handel en Scheepvaart) aan de gemeente Rotterdam. In feite heeft de bank het beeld van de gemeente gekocht en het daarna weer éadeau gegaan. In 1968 namelijk, nadat Wotruba had geëxposeerd in Boymans-van Beu- nmgen, besloot de gemeenteraad hem een vrije 'opdracht te geven, waarvoor de beeldhouwer ƒ73.000 vroeg. Een week of zes na het raadsbe sluit kwamen enkele heren van de Bank voor Handel en Scheepvaart op het stadhuis praten over een geschenk bij het vijftigjarig Jubi leum van de bank. De opdracht aan Wotruba paste precies in de gedachten en besloten werd dw 1 bank verder als opdrachtgever fungeren. Burgemeester' W. Thomassen, die gistermiddag namens de gemeente het geschenk aanvaardde, ver moedde dat de brokken kalksteen de Rotterdammers nog niet veel zullen zeggen. Het zal wel enige jaren duren voor men het gaat waarderen, zei hij. Wijziging verordening. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de tweede verordening tot wijziging van de verordening woonwagens- en woonschepenrech ten. door de Gemeenteraad van Schiedam vastgesteld op 23 novem ber 1970. bij Koninklijk besluit van 18 januari 1971, nr. 3, is goedge keurd. De verordening treedt in werking op 1 januari 1971. i SCHIEDAM, 22 januari 1971. Burgemeester en Wethouders van Schieaam, De Burgemeester, H. ROELFSEMA. De Secretaris, M. J. BLOK. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Per 1 april 1971 is de heer H. R. Piliard benoemd tot directeur van de Schiedamse Gemeenschep. De heer Piliard, tot dusver regie-, assistent van Het Nieuw Rot terdams Toneel is 28 jaar. ge huwd en heeft een kind. .-:Tvt..,_voöraf.prijsopffav<; f SL jLiciuinastraat 78 ,i Schiedam.', ■-Telefoon0I0-~2ti 86 38 Riiilips .dealer De afzet van gedistilleerde dran ken heeft in 1970 een verdere stij ging te zien gegeven: een toene ming van ruim zes percent. Ook de scheepsbouw kon vorig jaar gunsti ge resultaten boeken. Het in 1969 ingezette herstel zet te zich in 1970 verder voort, het geen voor de scheepswerven bete kende dat belangrijke binnenland se en buitenlandse opdrachten voor de bouw van schepen binnenkwa men. De arbeidsconflicten hebben, al dus het jaarverslag, een nadelige invloed gehad p de produktie in de scheepsbouw. De Kamer van Koop handel hoopt, dat de opgaande trend in de scheepsbouw in 1971 niet zal worden verstoord en ook de scheepsreparatieseetor hiervan geen hinder zal ondervinden. De loonexplosie, gevolg van de recente arbeidsonlusten, is volgens de Kamer van Koophandel reden voor grote zorg in deze internatio naal georiënteerde bedrijfstak. In het jaarverslag wordt aange drongen op de bouw van een goede reparatiewerf en tankercleaningin- stallatie op de Maasvlakte. Dit in verband met de grote toename van mammoettankers. (Van een onzer ver, laggevers) SCHIEDAM Op donderdag 28 januari en eventueel op vrijdag 28 januari zal de Hoofdbrug, de ver binding tussen de Lange Nieuw- straav en de Hoofdstraat, van 's morgens 8 uur tot 's avonds (onge veer) 6 uur afgesloten zijn voor het verkeer. Dit in verband met werk zaamheden aan de brug. Voetgan ger; zulien normaal van de brug gebruik kunnen maken. BESTEMMINGSPLAN INDUSTRIEGEBIED V rf" Sc'1,ieciam brengt ter openbare kennis, dat ingaande ,19?1 gedurende een maand ter gemeentesecretarie (afdeling openbare werken) voor een leder ter inzage liggen: 1. het bestemmingsplan .Industriegebied 's-Graveland", vastgesteld voor het gebied begrensd door: de spoorbaan Schiedam-Delft, de gemeente grens tussen Rotterdam en Schiedam en een lijn in zuidwestelijke V w Je gemeentegrens tot aan de spoorbaan Schiedam-Delft: 1970 GS nVran27?/l ff SUten Van Zuid"Holland van U maart I. aan het plan goediyrrlng is er.'.nouden: II. mede goedkeuring is onthouden aan het besluit tot intrekking van de thans voor het betreffende gebied vigerende uitbreidingsplannen. Geduiende deze termijn kunnen bij de Kroon beroep instellen: a' 'K'? mei bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot Gedeputeerde Staten hebben gewend; b. zij die zich tijdig op grond van artikel 27, 2e lid. van de Wet od de ra» h -0rdei})ng tot Gedeputeerde Staten hebben gewend: plan waren hebben tegen onthouding van goedkeuring aan het ^^^riften dienen te worden gericht aan H.M. de Koningin en te Ordening minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke SCHIEDAM, 27 januari 1971. De burgemeester van Schiedam, H. ROELFSEMA. Privé-happening Goed, zo'n eedsafnarne is een wat afgesleten ceremonieel, waarvan alle woorden, alle ge bruiken een groot deel van hun inhoud hebben verloren. Het Is een doen alsof, waaraan ieder een echter meedoet, omdat het nu eenmaal hoort en omdat het gemakkelijker is het spel hele maal volgens de regels te spelen dan met weglating van een paar. Iedereen deed dan ook mee maandagavond. Iedereen stond op zoals het betaamt toen de voorzitter van de raad daarom vroeg. En iedereen luisterde, al of niet belangstellend naar de voorgelezen teksten die dè heer Sonneveld naar grondwettelijk gebruik beantwoordde met „Zo waarlijk helpe mij God almach tig." Behalve Van Kinderen. Ook hij rees op verzoek van de bur gemeester uit zijn stoel, doch in plaats van zoals leder de handen voor de welgevulde buik te vouwen en Ingetogen voor zich uit te kijken, leunde hij wel gemoed op de tafel en bleef doorgaan met het doorlezen.van zijn krant. Zonder zich om iemand nog te bekomeren liet hij zich weer in zijn stoei zakken en begon knis perend. alsof er helemaal geen eedsafnarne en boze blikken be stonden. met zijn krant te knis peren. Mevrouw Tavernevan Cam- pen probeerde hem nog even tot gelljkgestemder activiteiten te porren, maar zonder succes. Van Kinderen bleef doorgaan met zün onbegrijpelijke eenmans- demonstratie waarvan niemand wist wat men er nu eigenlijk van denken moest. Er gebeurde die maandag avond trouwens meer onbegrij pelijks. Waarvoor was nu bijvoorbeeld die felle woordenwisseling tussen oud-wethouder Eykenaar en zijn opvolger Collé nodig? Eykenaar gooide bjj de behan deling van het voorste! tot her opening van het badhuis aan de Eendrachtstraat in Schiedam- Zuid volgens mevrouw Krik- ke-Hein, "die verkrotte buurt waar de zwarte mensen van daan komen" zonder enige aanleiding de knuppel in het hoenderhok door Collé te ver wijten dat hij zich ter onder steuning van zijn voorstel een advies op maat had laten ma ken. "Het mag u bekend zijn", zei Eykenaar tot de raad, "dat heeft mijn ervaring mij geleerd, dat de wethouder elk advies kan krijgen dat hij graag wil lezen. De ambtenaren zijn in dat op zicht een soepel volkje." ten dat hij een smet had gewor pen op de ambtenaren, hetgeen Eykenaar weer noopte tot 'n re pliek waarin hij begon uiteen te zetten dat hij het allemaal niet zo had bedoeld, en Collé weer tot. een weerwoord dat erop neerkwam dat dat allemaal wel waar kon zijn maar dat hij het toch maar had gezegd, waarop Eykenaar op zijn beurt in derde instantie weer een antwoord wilde geven. Tot een behoorlijk vergelijk is men met al dat geharrewar niet gekomen, jammer genoeg, want beiden Eykenaar en Collé hadden gelijk. Dat Eykenaar met zijn verwijten kwam, hoeft niemand te verbazen. Dezelfde ambtenaar, die nu Collé heeft geadviseerd tot heropening van het badhuis, leverde nog geen jaar geleden Eykenaar de gege vens, waarop besloten werd tot onverwijlde sluiting van het in stituut. hetgeen zoals Eykenaar zei inderdaad "smans plooi baarheid tekent; de adviezen waren beide wethouders zeer welgevallig. Eykenaar wenste niets liever dan het bad te slui ten terwijl Collé zich van meet af aan heeft uitgesproken voor heropening van het bad. Halverwege de eedsafnarne werd ook dat hem echter te veel. Weliswaar haastte hij zich om er aan toe te voegen -dat hij met dat gezegde niets ten nade le van de ambtenaren wilde zeggen, maar ondertussen was het kwaad al geschied. Collé maakte zich terecht zeer boos over Eykenaars uitla tingen en begon hem te verwij- Toch had Collé met -zijn re pliek evenzeer het gelijk aan zijn kant. Hoe tegenstrijdig bei de uitgebrachte adviezen ook zijn. Eykenaar had daaruit nooit mogen distilleren dat het beleid daardoor aan waarde verliest. Tenslotte maakt de raad het beleid al of niet voorgegaan door het college van B. en W. en niet de ambtenaren. Die voe ren dat beleid alleen maar uit, zelfs als dat van de ene het badhuis is daarvan een prima voorbeeld op de andere dag als een blad aan de boom is omgedraaid. N////'Nz sï.j (Xc.■■zA, 'V

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 3